Vrijdag 7 November I 39e Jaargang Kloosterh alsem Statei-fieieraaL hebben altijd wat heelt alle wonden v jjf# ^13 Drukkers-Expioihmten 008TERBAAN LE COINTRE G6ES Bureaux: Langs Varststraat 68—70, G«es Tel.: Rerfaetieno. II; Administratie n#. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Fkma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO-OÏ Prijs der Advertentie*: 1—4 rege.s f 1.20, elke regel meer 38 ct Bij abonnement belangrijke korting. DE ROEPING DER OVERHEID. Art. 4 van „Ons Program van Begin-' seleii" luidt: iDe Overheid, zoo leert ze, is als die naresse Gods gehouden tot verheerlijking' van. Gods Naam, en behoort dienvolgens a. uit bestuur en wetgeving alles te ver wijderen, wat den vrijen invloed van het |i Evangelie op ons volksleven belemmert; b. zichzelvc, als daartoe in volstrekten zin onbevoegd, te onthouden van elke rethtstreeksche bemoeiing met de gods dienstige ontwikkeling der natie; c. alle kerken of godsdienstige vereenigingen, en voorts alle burgers, onverschillig, welke hun belijdenis aangaande de eeuwige din gen zij, te behandelen op voet van ge lijkheid; en d. in de consciëntie, voor zoover die het vermoeden van achtbaar heid niet mist, en haai' uitspraak met name geen afbreuk doet aan de hand having van 's lands onafhankelijkheid, een grens te erkennen voor haar macht. I Na vastgesteld te hebben, dat .de bron van het gezag in den Staat alleen te zoeken is ïn God, den Hoogsten Souve- rein en don Beheerscher van alle leven; en na te hebben geconstateerd, dat de Overheid gehouden is te regeeren over eenkomstig de eeuwige beginselen van Gods Woqid; komen we thans tot de paag, waarin die roeping der Overheid «staat. Die Overheid is het, welke in den -Staat met het gezag is bekleed, en op wie derhalve God een straal van maje steit doet afdalen. I Nu is het; geheel onverschillig of deze f 'Overheid een Koning is of een Senaat of een regeerend lichaam. Zij ontvangt 1 haai- gezag van God alleen. Het belieft f den Schepper door" die overheid dat be- f paalde volk te regeeren. Daarom is de Overheid dienares van God. Haar taak hier op aarde is om te regeeren en te heerschen. Maai- tegen over God is zij dienares. Zij is dit ook, al regeert zij over Hei- 'cienen .of Mahomedanen, of al is ze zelfs heidensch. Toen Paulus in Romeinen 13 schreef: „Alle ziel zij de machten, over haar gesteld, onderworpen; want er is geen macht dan "van God, en de mach ten, die er zijn, die zijn van God veror dineerd", en verder; „Want zij: is Gods dienares, u ten goade"^ toen regeerde Rome's keizer, die een heiden was, over de gansche wereld der cultuurvolken, ook over Paulus- Krachtiger bewijs is dus wel niet te leveren voor de stelling, dat de Over heid ten allen tijde dienares van God is. Maar toch scheelt het veel waar die Overheid optreedt en over welk volk zij regeert. 'Een volk en ook een staat, is niet iets, dat mechanisch ineen zit, maar het is een organisch geheel, zooals het men- schelijk lichaam een organisch geheel is. Daarom zijn overheid en volk nauw ver bonden en heeft de overheid in het uit oefenen van. haar 'gezag nauwlettend te rekenen met wat er in het volk leeft en omgaat. Diaarom is het van zooveel gewicht te weten over welk soort natie, de overheid haar soepter zwaait, en maakt het een groot verschil of zijl dit doet over het Nccki'landsche. volk dan wel, om een voorbeeld te noemen, over de bewoners van onzen Indischen Archipel. Onze overheid zou toch waarlijk God niet dienen, door opeens haar .heiden- sche of mohammeda.ansche onderdanen te gaan regeeren in absoluut Ohristelijken zin. Het. eenig resultaat van dergelijk optreden zou, gelijk ieder zal kunnen voorzien, alleen wezen, dat er in Indië een opstand uit zou breken tegen ons ge zag. Juist, hierin dient zij! God, die ook de geschiedenis der Indische bevolking naar Zijn vrijmacht heeft bestuurd, in dien zij rekening 'houdt met de zfeden eu gewoonten en godsdiensten, weike on der haar worden aangetroffen. Niet, om au haar eigen Ohristelijken godsdienst te verloochenen, het zij verre van haar, maar om met tact en beleid dat volk daar in de verre Oost, te regeeren over eenkomstig zijn behoeften. In Nederland echter staat de zaak gansch anders. In Nederland woont een Christelijke natie. Van heidendom en mohamedanisme is hier geen sprake-, en do Joden welke in ons midden wonen, hebben op ons volk niet hun typen ge drukt. Wel moet erkend worden, dat ook in •ons land velen zijn afgevallen, en dat speciaal haast al wat rijk en geleerd is aan het geloof' den rug beeft toegekeerd, maar dit alles neemt niet weg, dat Ne derland nog altijd is een Christelijke natie. Dit is reeds voor veertig en meer ja ren door onze leiders op den voorgrond gesteld, in een tijd, toen de regeering zeilde in liberalen koers, en het wel schee* alsof in het Christelijk volksdeel Sd* weerkracht en vreerstandsveraao- gen meer school van eenige beteekenis. Sinds heeft de geschiedenis bewezen, dat die leiders het goed hebben gezien, en dat de kern van ons volk in den po-li- tieken zin van het woord, geloovig was en nog steeds is. Men staat dan ook steeds verbaasd hoe onderscheidene menschen in ons land, die 's Zondags er niet meer aan denken ter kerk te gaan, toch ten zeerste he-' loedigd zijn, als gij hun verwijt gods dienstloos te zijn. Een dergelijk verwijt werpen zij zeer verre van zich. Ook zelfs bij deze menschen werkt de goede traditie van ons volk nog na. En al heeft nu een dergelijk geloof met het zaligmakend geloof niets uitstaande, het 'kan dan toch aantoonen, dat men in bree- öe kringen, ook daar, waar zelfs naar liet uiterlijk te oordeel-en, het godsdien stig teven wegstierf, toch op den naam van godsdienstig te zijn nog prijsstelt. Zoo komt het dan ook, dat het wacht woord der antirevolutionairen in alle klassen is beantwoord geworden. En nu heeft in een Christelijke natie de overheid een eigenaardige roeping, juist omdat zij Gods dienaresse is. Een roeping, waarover wij in een volgend ar tikel verder wenschen te spreken, maar waarvan nu toch reeds kan worden ge zegd, dat zij strekt - tot verheerlijking van Gods Naarn. Zoo luidt dan ook de aanhef van art. 4 van „Ons Program": „Die Overheid is als dienaresse Gods gehouden tot verheerlijking van Gods Naam". REOEJSAAStS CAE8US0L, SO cent per doosje. DE YOaWEEPftSTiH-E. Bij Uw Drogist. Ds verkiezingen in de Ver. Staten. De definitieve uitslag van de verkiezing voor het presidentschap is, dat in het kiescollege Coolidge (Republikein) 389 kiesmannen heeft, Davis (Democraat) 129 en La Follette (progressief) 13. Uit alles blijkt, dat er door meer lieden gestemd is dan nog ooit tevoren in de Ver. Staten. Men berekent dat er ongeveer 30.000.000 stemmen zijn uitgebracht. De Britsche torybladen juichen over den uitslag der verkiezingen in de Ver." Staten. Zij zien daarin een overwinning van het conservatisme, evenals in Engeland. Het nieuwe Engelsche kabinet. Die lijst der nieuwe ministers is gister avond door Baldwin aan den Koning voorgelegd en door clezen goedgekeurd. D|e nieuwe regeering is als volgt sa mengesteld: Baldwin: premier, eerste lord van de schatkist en leider van bet Lagerhuis; Chamberlain: staatssecretaris van buiten- landsche zaken en waarnemend leider van het Lagerhuis; Salisbury, Gurzon, leider van het Hoogerhuis; Cave, lord- kanselier; Churchill, kanselier van de schatkist; Ilicks, minister van binnenland- sche zaken; Amery, minister van kolo niën; Evans, minister van oorlog; Lord Birkenhead, secretaris voor Indië; Sir Samuel Iloareij minister van luchtwezen; Sir Philip Lloyd Greame, minister van handel: Neville Chamberlain, minister van gezondheid; Wood, minister van land bouw en visscherrj'; Gilmour, secretaris voor Schotland; Percy, minister van op voeding; Maitland: minister van arbeid; Douglas llogg, attorney general. Mille rand weer in actie. Milterand heeft zteh gisteren in een manifest, dat door talrijke vooraanstaan de personen mede onderteekend is, tot het Fransche volk gewend. Het mani fest is een critiek-en een aanklacht tegen het kabinet Herriot en het kartel bevat een oproep aan alle Eranschen tol weer stand tegen de thans gevoerde politiek. In politieke kringen moet het manifest grooten indruk gemaakt hebben. De overstroomingen. Die Marne is den geheelen dag met onrustbarende snelheid gestegen. In ver scheidene plaatsen staan de huizen langs ■den rivieroever' onder water. Nog steeds blijft dit stijgen. De Moezel is in het groothertogdom Luxemburg buiten haar oevers getreden. Op verschillende plaatsen is groote scha de aangericht. Een arbeider en een kind Werden door het water verrast met het gevolg, dat beiden verdronken; Een telegram uit Keulen meldt: Het .hoogwater is in het gansche Rijnland nu tot stilstand gekomen. Er is een blijvende daling ingetreden van 2 c.J£ per uur. Droogte in Amerika. Te New York heersc'ht, terwijl in Euro pa de rivieren overstroomen, momenteel de grootste droogte sinds 1872. Sedert 25 dagen is er geen druppel regen ge vallen. In de staten van het Noord-Oos ten, New York. Massachusetts, Connec ticut, en Pennsylvanië is in verschillende bosschc-n weer brand uitgebroken. Korte berichten. Het congres der Tsjechisch commu nistische partij heeft duidelijk bewezen, dat de partij snel aftakelt. De partij telt nog slechts 138,000 leden tegen 400,000 in het vorig jaar. Woensdag heeft te Rome de plechtige inwijding plaats gehad van het Duitsche diaoonessenhuis, waar ook niet-Duitsche gasten, die den evangelischen godsdienst belijden, uit Zwitserland en Scandinavië hun intrek zullen kunnen nemen. Men méldt uit Frankfort a. d. M., dat, nu het water sterk begint te vallen, de scheepvaart op den Rijn weer onge stoord haar gang ,gaat. Op de Main ligt echter nog alles stil. De jonge keizer van China, die na de onttroning van zijn moeder in het on toegankelijk keizerlijk paleis vertoefde met zijn beide vrouwen en een groote hofhou ding, is plotseling uit zijn paleis verdre ven. Hij is vrij te gaan waar hij wil, maar blijft onder toezicht der regeering- D.aar tengevolge der jongste over- strooming weder een tekort aan woning ruimte ontstaan is, zijn te St. Petersburg opnieuw bepalingen omtrent het gebruik van woningruimte in het leven geroepen. Ieder volwassene heeft recht op een ka mer met een maximum-vloeroppervlakte van 5 vierkante sazjen, twee minderjari gen eveneens. Geleerden, artsen en hoog geplaatste ambtenaren hebben tevens recht op een aparte werk- of studeerkamer. Twee natte seizoenen hebben al de voorraden droge turf in het Westen van Ierland uitgeput, met het gevolg dat de bevolking veel te lijden heeft van gebrek aan brandstof. iGeref. Jongelingsvereeniging, Zaterdag j.l. werd te Roosendaal een bespreking gevoerd tusschen de Geref Jongelingsvereenigingen van Antwerpen en Brussel (Gent Was niet aanwezig) en een bestuurslid van de afd. N.-Brabant en een van de afd. Zeeland van den Ned. Bond van J. V. op G. G., waarvan de drie Belgische vereenigingen lid zijn. Als conclusie van, de besprekingen Werd uitgesproken dat de tijd voor de vorming van een fring nog niet rijp was. Een co mité van samenwerking uit de drie Bel gische vereenigingen werd opgericht ten einde tot ringvorming te komen. Brussel werd in den ring Zeeuwsch-Vlaanderen opgenomen en behoort voorloopig tot de afd. Zeeland. Nóg meer uitvoer? Die besturen van de Vereen, voor Zui velindustrie en Melkhygiëne, den Bond van Kaasproducenten en de Nederland- sche vereen, van Kaashandelaren hebben in een adres aan den minister van finan ciën aangedrongen op onverwijlde ophef fing van het' veïbod van uitvoer van boter en kaas zonder een rijksmerk. Aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw hebben zij verzocht te be vorderen, dat het wetsvoorstelVoor schriften tot regeling van jlen uitvoer van "boter en kaas, worde ingetrokken. De financiëele toe st and des 1 ands. Aan de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting voor 1925, is behalve het gisteren vermelde, nog het volgende ontleend Inderdaad zijn de donkere vooruitzich ten, welke zich bij de indiening der' Be grooting voor 1924 openden, in meer dan een opzicht lichter geworden, al moet hieraan reeds aanstonds met allen na druk worden toegevoegd, dat uit het feit, dat thans de gewone uitgaven weder uit de gewone middelen kunnen worden be streden, allerminst mag worden afgeleid, dat thans weder een normale toestand in 's lands financiën zou zijn terugge keerd. De Minister van financiën treedt in een uitvoerige vergelijking tusschen de begroo ting voor 1924 en die voor het komende jaar, mede ten einde aan te toonen, dat de f 130 millioen, waarvan de dekking ten vorigen jare als noodzakelijk werd voorspeld, niet zijn gevonden op de wijze als in het Voorloopig Verslag is uit eengezet. Hij betoogt daarbij, dat voor 1925 moest worden voorzien in de dek king van: f70 millioen gewoon tekort, f6 millioen overbrenging crisisdienst naar gewoon; f 12 millioen V.O.V.; f24 mil lioen wegens te verwachten accres der uitgaven. Totaal derhalve f 112 millioen. Deze f 112 millioen, vermeerderd met de later te hervatten storting in het Invaliditeitsfonds, vormen de f 130 mil lioen, waarvoor dekking gezocht moest worden. Hieruit blijkt derhalve, dat de meening dier leden, welke van oordeel waren, dat de toestand ten vorigen jare te donker was voorgesteld, ongegrond moet worden geacht. De uitkomst heeft integendeel die voorstelling volkomen gerechtvaardigd. Zorg daarom altijd Akker's Klooster balsem in huis te hebben om dadelijk te kunnen helpen bijbuilen, schrammen, ontvellingen, kneuzingen, brand-, snij- en stootwonden, spierpijn, wintervoeten. BLIJ—— IIMMIW ■■Willi I »UI I Het voorloopig verslag neemt aan, dat de bestaande middelen f30 millioen zijn meegevallen, terwijl het juiste cijfer daar entegen f 19 millioen is. Dp leden, die de daar opgenomen becijfering maakten, heb ban klaarblijkelijk oVör het hoofd gezien, dat in de hoogere raming der middelen voor 1925, tot een bedrag van f31 mil lioen f 12 millioen begrepen is wegens nieu we heffingen (bier, thee, rijwielen), welke deel uitmaken van 'talgemeene dekkings plan. Trekt men den meevaller van f 19 millioen van de hierboven genoemde f 112 millioen af, dan is de toestand in 1925 tengevolge van allerlei getroffen maatre gelen effectief met f 93 millioen verbe terd, terwijl wettelijke voorzieningen om de uitgaven nog verder te verlagen, met het bedrag dat noodig zal zijn om de storting der 18,5 millioen in het Invalidi teitsfonds te kunnen hervatten, bereids tot stand kwamen. In die f 93 millioen zullen dan plm. f32 millioen aan nieuwe belastingen schuilen, zoodat de verbetering in den toestand voor f 61 millioen is toe te schrijven aan verlaging der uitgaven, als gevolg van diverse besparingen verlaging der salarissen en loonen en verlaging der bedrijfstekorten. De nieuwe heffingen ten bedrage van f 32 millioen, of f 34 millioen als men de hoogere opbrengst van de rijwielbclas- ting meetelt, vertegenwoordigen ongeveer 30 pet. van. het totaal van het tekort dat Werkelijk gedekt moest worden (n.l. 130 millioen minus 19 millioen meevallers) hetgeen niet onbelangrijk verschilt van de 40 pet. in het Voorloopig Verslag genoemd. D;e Minister acht zich ook thans nog verplicht tegen overdrijving in gunstige richting ernstig te waarschuwen. D|e hoo gere raming der middelen f31.394.263 komt voor een bedrag van f 12.389.263 op rekening van inkomsten, die een vol slagen wisselvallig karakter dragen en in geen enkel opzicht als bewijs van een opleving mogen dienen. D;e overige mid delen, de eigenlijke belastingen, zijn welis waar f 19 millioen hooger geraamd, maar daarvan zijn f 12 millioen nieuwe hef fingen, zoodat voor de stijging slechts f7 millioen overblijft, waaronder f 1.5 millioen wegens registratierechten. Alleen de f5 millioen hoogere raming van de inkomstenbelasting zou dus als bewijs voor de economische opleving overblij ven; maar ook met dit cijfer zij men uiterst voorzichtigimmers een deel daar van moet op rekening van een verscherpt toezicht worden gesteld. De vliegtocht Nederland-Indië. Van der Hoop seint uit Bagdad dd. 6 November aan het Jlaagsehe Aneta-kan- toor: Na een voorspoedige reis van Aleppo is de H. N. A. O. Q. to Bagdad aangeko- BIJ HARD WERK. Hoe kan iemand zijn werk verrichten, als hij bij bukken of zich bewegen voort durend last heeft van pijn? Hij moet zich dan wel in acht nemen. Die hevige rug pijn kan veroorzaakt worden door urine zuur, dat als .gevolg van zwakke nieren in het bloed achterbleef en dan dient men op zijn hoede te zijn. Verwaarloozingvaa deze waarschuwing lijdt vaak tot nier- en blaasontsteking, waterzucht, nierzand, rbeumatiek, nier- of blaassteen, en op stopping van de urine. Een verstandig mensch zal trachten 'dit te voorkomen en het valt niet moeilijk. Leef eenvoudig, vermijd overwerking, zor gen, laat naar bed gaan en alcohol, en houdt zoodoende het overtollig urinezuur uit uw gestel. Laat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen u helpen, als gij een genees middel noodig hebt. Zij werken recht streeks op de pieren en blaas, en ver drijven de stoornisverschijnselen uit deze organen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken al f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (28) men. Toestel, motor en wij drieën verkee- ren in den besten toestand. Het weer was gedurende de reis prachtig. D|e daling geschiedde vlot en net vliegveld hier is uitstekend. Die ontvangst van de Royal Aricraft was allerhartelijkst. Vrijdag ver trekken we naar Basra. Uit bovenstaand' telegram blijkt, dat van der Hoop op 5 Nov. te Aleppo moet zijn geland. Het telegram dat zijn aankomst aldaar meldt, is echter nog steeds niet in Dien Haag ontvangen. Vandaar, dat er gisteren eenige ongerustheid heerschte. Alweer dat fraaie Raadslid. Van den heer L. G. A. Coremans (ta- paillepartij) is bij den voorzitter van den Rotterdamschen gemeenteraad een inter pellatie-aanvrage ingekomen van den vol genden inhoud: „Edelachtbare Heer, Kan u mij in de eerstvolgende openbare vergadering het volgende beantwoorden: Hoeveel heeft het gemeentebestuur be taald in het jaar 19231924 aan cham pagne, wijn, spuitwater, koffie, thee, sui ker sigaren, sigaretten, enz. Hoeveel heeft Maatschappelijk Hulpbetoon uitgegeven aan melk voor tuberculosen, zieken en zwakken? Daar het eerste schandalig hoog zal zijn en het laatste een onbeduidend bedrag, verzoek ik 'beleefd openbaarma king van beide posten." Allerlei. D'e Ned. Chr. Geheelont.houdersbond is opgeheven. Tweede Kamer. De Kamer discussieerde gisteren den ge- heelen middag over de ambtenaarssalarissen, zulks naar aanleiding van de interpeliatie- Gerhard. Zoo handelt ze dus al vast een gedeelte van het groote financiëele debat, dat volgende week Donderdag zal beginnen, af. Maar toch vreezen we, dat we bij de begrootingen nog wel eens een herhaling zul len te hooren krijgen van de speeches van vandaag en gisteren, 't Is voor de roode Kamerleden een te verleidelijk) onderwerp. Toch ziet het er wel naar uit, dat de Kamer zóó vlug opschiet, dat ze vandaag klaar komt Worden dan de roode motfea afgestemd, dan heeft de Kamer Dinsdag en. Woensdag vacantie en wordt Donderdag over de Tariefwet gestemd, waarna het begrootings- debat begint. Dhr Gerhard was natuurlijk niet bevredigd met het antwoord van den minis ter-president. Hü diende de volgende motie in: De Kamer van oordeel le. Dat ten aan zien der salarissen der ambtenaren het nood zakelijk is, dat de maatregelen, welke met ingang van 1 October 1924 zijn toegepast, worden teruggenomen; 2e. dat den ongehuw- den ambtenaren met ingang van 1 October 1924 geen meerdere kortingen op bet salaris mogen worden opgelegd dan den gehuwden en ook voor hen dus zal gelden bij toepas sing van het onder le. gestelde nevens Jhet verhaal van 81/2 pet op de pensioenpremie een enkele korting van 5 pet. op het salaris. 3e. Dat na de vaststelling van de salaris positie op 1 October 1924, zoowel voor de ongehuwden als voor de gehuwden geen ver dere kortingen op de salarissen behooren te worden aangebracht en inmiddels de in werkingtreding van het bezoldigingsbesluit, Stbl. no. 476, worde opgeschort. 4e. Dat bedoeld besluit behoort te worden herzien onder medewerking van de centrale commis sie voor georganiseerd overleg; gaat over tot de orde van den dag. Zooals men* ziet precies het roode ver langlijstje. Geen onderscheid in salariëering tussehen ongehuwden en gehuwden. De va ders van gezinnen moeten maar precies ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1