WONDERLIJK GELEID.' 1300 FIRMA A. 8. J. DEKKER, 31 Woensdag 5 November I9M 39e Jaargang FEUILLETON,. BaiteslaiT één jaar fijds. Boor grootsie omzet voordeeligste prijzen. 400 PIANO'S EftS ORGELS. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraaf 6870, Goes Tel.: Reilaetie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 1"kZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 rege.s f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. DE ORDINANTIËN GODS. Art. 3 van „Ons Program van Begin selen" luidt: Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn; zóó evenwel, dat het Staatsgezag ten onzent noch recht streeks, gelijk in Israël,' noch door de uit spraak van eenige kerk, maar in de consciëntie beide van Overheid en onder daan aan de ordinantiën Gods gebon den zrj. Ieder, die in eenigen kring met gezag is bekleed, treft daarin toestanden en verhoudingen aan, waarmede hij rekening heeft te houden. Dit geldt in den kring van den arbeid, van het huisgezin, van de school, van de wetenschap. Het geldt ook in den Staat. Al deze kringen en sferen hebben een geschiedenis achter zich en zijn in den loop der tijden ge groeid. Wat door die geschiedenis m de onderscheidene levenskringen is gewij zigd, afgestorven o<f tot ontwikkeling ge komen, is meestal geheel buiten hen, die thans met gezag zijn bekleed, om gegaan, en in elk geval hebben verreweg do meestcn hunner er slechts een zeer kleinen invloed op kunnen uitoefenen. Gezag uitoefenen zonder de geschie denis te kennen is dan ook vrij wel een onmogelijk werk. En, om ons tot het gebied der Staatkunde te bepalen, het is bekend, dat de beste en grootste staats lieden schier allen goede historiekenners waren. Dit alles neemt echter niet weg, dat wie met gezag bekleed is en dat gezag moet uitoefenen, daarbij van beginselen heeft uit te gaan, wier 'beteekenis on strek king niet uitsluitend uit het verledene gekend kunnen worden. Wel kan ook de historie daarover haar licht verspreiden en den blik verhelderen, maar er moet iets bij. En wel het voornaamste. Al wie gezag uitoefent, ontvangt dit van God als "de bron van alle gezag, maar ijs daarom ook verplicht Gods wil in de uitoefening van dat gezag na te speuren en te onderzoeken. En dit nu kan niemand buiten Gods geopenbaarde Waarheid 'om. Het Woord Gods is niét een wetboek, dat pasklaar gereed ligt, om het op liet staatsleven toe tc passen. Maar het is wel de goud mijn, waarin gegraven moet worden om te zoeken en te vinden de eeuwige be ginselen, welke het uitgangspunt van alle' staatsbeleid behooren te zijn. Dit graven en zoeken is geen _gemak- kelrjke zaak. Het is ook niet ieders werk. Slechts weinigen is het gegeven om waar lijk het edele metaal te .voorschijn te brengen. Dioch in Zijn genade lieeft God de gansche geschiedenis door telkens mannen, ja zelfs gansche scholen verwekt, welke de beteekenis van Gods Woord ook voor liet staatkundig leven met hel derheid en in klaar betoog hebben aan gegeven. Wij noemen slechts de namen van een Calvijn en zijn volgelingen in vroegere eeuwen, en van een Groen van Prinstercr in uien jongeren tijd. De taak nu en de plicht der Overheid is het, om het volk te regeeren overeen komstig die eeuwige "beginselen van Gods AVoord:, die wij gewoon zijn de ordinantiën Gods te noemen. Hierbij echter doet zich terstond een moeilijke vraag voor, en wel dezeHoe zal de Overheid de ordinantiën Gods kennen? Meestal zijn overheidspersonen geen' theologen van professie. Vooral, en soms maar -al te eenzijdig, worden zij uit den kring der juristen gerecruteerd (ge worven). Doch al ware het anders. Waar 26). Zj$\ gelaat straalde van vreugde, toen hij Karei om den hals viei, daarop de acht guldens te voorschijn haalde en hun geschiedenis vertelde. „Maar Karei", zeide hij plotseling, „gij hebt dal geld, voor de jas, die gij mij daar nu weder ten geschenke geeft, zuur verdiend en bespaard: gij gunt uz-elven niets, hier, neem gij die acht gulden. Zij zouden mij bezwaren, als ik ze hield en et© jas er bij". „Ik heb beloofd, voor u mede te wer ken, Wouter", antwoordde hij. ..Daarvan komt dus niets; besteed de acht gulden maar voor iets beters, zooals juffrouw Jungbaus het bij haar leven ook zeker bedoeld heeft. Wie weet, waarmee gij, mij nog eenmaal helpen kunt. Maar dus niet langer tegenwerpingen en -besteed het geld op een hetere wijze". ■Br werd dus een soort familieraad belegd, om over het beste gebruik van de acht guldens te beslissen. Br waren zooveel dingen, waarvoor zij besteed konden worden. Hier ontbrak iets en daar- iets. Wouter dacht aan zijn vader uien bjj bij' zijn thuiskomst uit de ge- vindon zij den maatstaf om te onderken nen de ordinantiën Gods voor het staat kundig leven? In den Bijbel natuurlijk, zal men zeggen. Eri ongetwijfeld is dit zoo. Al leen maar, omtrent dien Bijbel bestaan verschillende opvattingen. We noemen slechts de Lutherschc, Doopersche, Room- sche en Gereformeerde opvatting. Up deze moeilijke vraag is dan ook meestal een zeer uiteenloopend antwoord gegeven. En reeds in do middeleeuwen werd er over gestreden. De Roomsehen willen hier het hoogste zeggenschap aan de ,Kerk geven, en de Keizers en Koningin ten slotte hinden aan de uitspraken van den Paus, indien er conflict is. Anderen daarentegen hebben het we reldlijk hoofd tevens geestelijk hoofd des volks gemaakt, gelijk in Rusland onder het Tsarenregime en in vele Duitsche Staten tot voor enkele jaren het geval was. De mannen van revolutionairen huize maken den band Lusschen God en Over heid geheel los, en verklaren dat Gods AVoord ons voor het Staatkundig, leven niets te zeggen heeft. Met geen van deze opvattingen gaat de anti-revolutionair accoord. Hij noemt een eigén standpunt in door te vindicee- ren de verantwoordelijkheid van den mensch in 't algemeen en, wat deze zaak betreft, van dè overheidspersonen in het bijzonder. Ieder die een taak heeft, staat voor cle volbrenging dier taak verant-, woordelijk tegenover God, al sluit dit een verantwoordelijkheid ook tegenover men- schen in vele gevallen niet uit. Zoo heeft ook de overheidspersoon een verantwoordelijkheid tegenover God. En nu is het zijn geweten, dat uitspraak heeft te doen, of hij al dan niet zich houdt aan Gods ordinantiën. Hij heeft dus niet aan cle kerk, of aan een pastoor of dominee te vragen, of eenige hande ling, welke hij als overheidspersoon ver richt. wel strookt met 's Heer en ordi nantiën. Hij mag.dat wel doen. En..het kan verstandig zijn dit te doen. Maar nooit zóó, dat nu eenig geestelijk' gezag hem zou kunnen binden. Sléchts in zijn eigen consciëntie is hij aan de ordinan tiën Gods gebonden. De vraag is daarbij schijnbaar jiiet on gewettigd of een dergelijke opvatting niet leidt bot een losmaking van den band der eeuwige beginselen. Ieder 'zeilt im mers zoodoende op eigen kompas* Hierop nu dient geantwoord, dat de overheidspersonen, welke hetzij hun af hankelijkheid ten deze van eenige kerk beleden, of zelfs als geestelijk hoofd fun geerden, juist in den loop der geschie denis maar al te vaak getoond hebben, met de ordinantiën Gods geen rekening te willen houden. En voorts, dat nu juist bij deze anti-revolutionaire opvatting ruimte komt voor een principieele po litieke actie, welke een beroep op het geweten deï Overheid doet. Door de goe de beginselen in kiesvereeniging, pers en geschrift te verbreiden; door mannen van goede beginselen in de Staten-Generaal te brengen; door de consciëntie ook van het gansche volk te doen ontwaken, kan er op de overheid worden ingewerkt. En zoo gebeurt het dan ook metterdaad. Onze eigen principieele worsteling is daar van het voldingend, bewijs. Men zal daarom thans verstaan de beteekenis van art. 3 van Ons Program: Ook op staatkundig terrein b e 1 ij d t cl e anti-revolutionaire p a r t ij de eeuwige b g i n s e 1 e n van Gods ff oor cl. En wat daar meer volgt. vangenis zoo gaarne eens een blijde ver rassing wilde bereiden. De overigen keur den dit goed, maar wens eh ton toch' zulk een ongewone som niet zoo o.p eens uit te geven. „Wouter moest weder van, die fraaie bladwijzers en dergelijke dingen koopen", besliste Karei. „Op die wijze wordt het geld het beste belegd en werpt het door de behaalde winst rente af". Ddt was Wouter letterlijk uit het hart gesproken, maartoch was er een klein „maantje" bij. Hij moest een pa tent hebben, en oen patent kostte geld. Daarover werd nu lang en breed ge redeneerd. Ieder wilde doen alsof hij er eenig begrip van had, hoe men dit moest krijgen en hoe duur het was en wat er al zoo toe behoorde; maar nie mand was in staat er het rechte van te zeggen, zoodat Wouter, wien de zaak geen oogenblik uit het hoofd en toch volkomen duister was, er zich ook mede te rusten legde en den slaap er bijna door vergat. Hij dankte zijn God vurig en van ganscber harte voor 'den genoten zegen en 'de te wachten voordeeïen, die zich daaraan vastknoopten. In zijn gebed ver trouwen) hij al zijn zorgen aan de han den des Heeren toe. In zijn droom lach te hem feet Amen ran Boven toe en het straalde in zijn hart als het schemerend© Gesprongen Handen- Ruwe,Schrale Huid en Huid wondjes r Springende Lippen PUROL per doos 3O*60*DOc. Tuben ÖOc. Bij Apoth. en Orocjisterb De Oostenrijksehe kroonjuweelen. De wettelijke vertegenwoordiger van ex- keizerin Zita heeft bij een rechtbank te Madrid een aanklacht ingediend tegen een aldaar wonend juwelier wegens een on wettig in het bezit hebben van juwoelen, welke aan het keizerlijk huis van Oosten rijk toebehooren. De juweelen zouden een intrinsieke waarde vertegenwoordigen van 12 mill, peseta's. De rechtbank heeft de klacht' toegelaten. Er zal een proces volgen. Mac Donald treedt af. Mac Donald heeft gisteravond het ont slag van de labourregeering ingediend. Baldwin, de leider der conservatieven, ar riveerde om 7 uur ten paleize, waar de koning hem met de vorming ,van een nieuw kabinet belastte. TEVREDENHEIDSBETUIGIKGEN IN Origineele ter inzage. Attestenboek gratis. KEUZE SIST Prijscourant gratis op aanvraag aan het Hoofdkantoor ,te GOES. Betaling kan ook in huurkoop geschieden GOES - ROTTERDAM - UTREClT. Hoog water in 't buitenland. Men meldt, uit Frankfort a. d. M. dat het lioogc water daar groote schade heeft aangericht. De scheepvaart is gestaakt. Daar de regen heeft opgehouden is het grootste gevaar thans voorbij. Te Duisburg is de Rijn sedert Maandag 21/2 M. gestegen. Aroor de binnenstad ziet, het er slecht uit, omdat, een sluis die de binnenhaven van de rivier afsluit, bescha digd is en niet meer werkt. In de nabij gelegen straten zijn de kelders ontruimd. De scheepvaart op den Rijn ligt geheel stil. Te Koblentz is de aangerichte schade zeer aanzienlijk. Te Trier hebben de be woners van twee laaggelegen wijken ten gevolge van het hooge water op de Moe zel hun huizen moeten ontruimen. Er drijven in den Rijn talrijke lijken van dieren, zoodat het water onder den vee stapel heel wat schade blijkt te hebben aangericht. Van de Lalin, de Main, de Neckar en de Roer komen berichten van verderen was. Ook het Saardal is over stroomd. Een telegram uit Keulen meldt: De wa terstand van den Rijn bedroeg gister- namiddag 8 Meter 43 en stijgt nog steeds drie centimeter per uur. Nog immer wordt van den midden-Rijn' een verdere stijging sterren- cn maanlicht, dat op zijn dekens speelde. Zijn vriend en weldoener aan dc over zijde moest den moeilijken kno >p hel pen ontwarren. Nadat in den vroegen morgen do cou ranten bezorgd waren, huppelde AVou- ter den winkel van de kruidenier binnen. Hij vond hem ia het achterkamertje met den predikant, die den eenzamen man gaarne eens kwam troosten. Wouter wilde bij de deur weder heen gaan. De predikant riep hem echter te rug en de kruidenier moedigde hem aan om vrijuit te zeggen, wat zijn verlangen was. „Ben patent I" riep de heer Junghaus verbaasd uit „Zou het wezenlijk noodig zijn, daar moeite voor te doen?" „Ilij schijnt mij toe een brave, altijd bezige en vlijtige jongen te zijn", fluis terde de predikant. „Bezorg gij hem zulk een papier; wat het kost, zal ik wel on der Vrienden bijeen zien te brengen. Ik sta u borg voor die kosten". „Ik wil zien, Wouter, of ik er u aan zaf kunnen helpen", antwoordde de krui denier luidde. „Gij moet over een paar dagen nog maar eens komen hooren. Dian zullen wij de zaak wel behoorlijk geregeld h ebben Wouter bergde in tusschen zfn acht gul- gemeld. Hot, onrustbarende stijgen van de Moezel wordt met het. noodweer in Frank rijk in verband gebracht. Het oude stadsgedeelte van Keulen is grootendeels overstroomd, zoodat men met bootjes door de stad moet rondvaren. Een telegram uit Neurenberg meldt: Uit Midden- en Noord-Beiexen zijn even eens berichten van ernstigen aard over hoogwater binnengekomen. In Trier wordt het verkeer gedeeltelijk met bootjes ge handhaafd. De schade in de wijnkelders enz. is geweldig. Korte Berichten. De geheimzinnige epidemie te Los Angelos (California) blijft aanhouden. AVeer zijn vijf slachtoffers aan de long aandoening bezweken. In het geheel zijn er al 24 dooden, terwijl nog vier raen- sclien op sterven liggen. Naar uit New York gemeld wordt beeft Coolidge voorgesteld den llden No vember (wapenstilstandsdag) tot een in ternationalen feestdag te maken, die ge wijd zal zijn aan den vrede. Te AVeenen is onder voorzitterschap van den bondskanselier dr Seipel te Wee- nen een bijeenkomst gehouden van gede legeerden van alle Oostenrijksehe provin cies om te beraadslagen over maatregelen tegen de snel tpenemende duurte. Tusschen Brest-Litowsk en Barano- witsji is een reizigerstrein door vijftig ge wapende bandieten overvallen. Een spoor wegbeambte en een officier zijn gedood. Alain Gerbault, de moedige Fransch- man, die verleden jaar geheel alleen op de Firecrest, zijn kleine zeiljachtje, van de Spaansche kust naar Noord-Amerika is overgestoken, is nu wederom alleen met hetzelfde koffertje uit New-York ver trokken. De te Forbach gearresteerde Duitsche generaal von Nathusius is naar Rijssel overgebracht, waar de krijgsraad zetelde, die hem destijds bij verstek heeft ver oordeeld. Vermoedelijk zal een nieuw proces worden gevoerd. Er zijn elf dooden en vier gewonden als gevolg van een botsing tusschen een trein en een omnibus te Newport News. De overlevenden zijn zoo deerlijk toege takeld, dat zij niet in staat zijn mee te deelen lioe do toedracht van zaken is geweest. Blijkens een telegram uit Tientsin wordt er ijverig onderhandeld tusschen generaal Feng en generaal Woe-pei-Foe. De wapenstilstand is tot stand gekomen, het vechten is gestaakt. In het binnenland van Bulgarije wor den revolutionnaire woelingen- gesigna leerd. In de stad Silven zou veelvuldig gevochten wonden. Benden anarchisten en agrariërs terroriseeren de stad en de om streken. Te midden van het grootste rumoer heeft Herriot gisteren in 'de Fransche Ka mer de kwestie van vertrouwen gesteld. De Kamer besloot daarop met 410 tegen 171 stemmen de interpellaties te verda gen én morgen met het debat over de be- grooting te beginnen. Baldwin heeft in een schrijven aan Asquith zijn leedwezen betuigd over diens nederlaag. Naar verluidt, zou een gekozen dens als een millionair zijn schatten, wel niet achter ijzeren deuren, maar. toch zoo zorgvuldig mogelijk;,.en als men des avonds bijeen zat, werd er gemeenschap pelijk kasinspectie gehouden, en het slui ten der rekeningen, niet al de wenschen en verwachtingen, die daaraan verbonden werden, bracht telkens weder een gevoel van blijdschap en spanning teweeg. Dc pogingen tot het verkrijgen van het patent gelukten niet zoo voorspoedig als Wouters ongeduld gedacht en ge- wenscht had. Des te welkomer was het Kern, toen' de heer Junghaus zelf hem door zijn leerling liet roepen, om met hem de laatste formaliteiten in orde te brengen. En nu hield bij het patent in zijn hand, geldende voor den verkoop van couran ten, platen en boeken, en Wouter nad er geen cent voor behoeven uit te geven. Zou iemand de ITamburgsche couranten wel ooit zoo nauwkeurig hebben doorge zien als hij Het was in 't voorjaar. De zoele lente» Avindjes zweefden zelfs door de rumoe rige straten der groote stad, waar men gewoonlijk gansch andere dingen in bet hoofd heeft dan lentebloemen en bosch- geunen en vogelgezang. En toch reik halst de caensch ook te midden van dat drukke gewoel steeds naar de na- liberaal van zijn zetel afstand doen om Asquith de intrede in het lagerhuis moge lijk te maken. Door krabben worden huidaandoeningen nog erger. AVend Foster's Zalf aan, die onmiddellijk verzachting geeft en uw kwaal geneest. Inderdaad een probaat genees middel. In zeer handige tube-verpakking f (6) x Sfatertoiaeraal. Tweede Kamer. Met de Tarief wet is de Kamer, op de eindstemming na, gereed gekomen en Werd reeds een begin met de verhooging van den Tabaksaccijns gemaakt. Er wa ren nog enkele amendementen af te han delen. Zoo werd ©on reeds aangenomen amendement-IJzerman zóódanig gewijzigd, dat naaimachines voor huishoudelijk ge bruik met 5 pet zullen belast worden en de naaimachines voor de industrie Vrij zullen mogen worden ingevoerd. Ook restte altijd nog art. 41: touw en garen. Het slot van 't liedje was, dat het artikel geheel ongewijzigd bleef. Dhr Drcsselhuys 'had nog een amen dement ingediend, om de hulpmiddelen voor landbouw en industrie vrij te stellen van invoerrecht. (Reeds zijn die hulpmid delen vrijgelaten, die naar hun uiterlijke kenmerken voor de industrie bestemd zijn). Het amendement werd echter van wege de financieele en practischo bezwa ren met 44 tegen 33 stemmen verworpen. Dhr Oud bad overwegende bezwaren tpgen artikel 43, dat bedoelt, om bij Alg'emeenen Maatregel van Bestuur aan te wijzen goederen, die volgens het nieu we Tarief vrij: zouden zijn, maar hij fiefc oude Tarief belast, voorloopig aan het oude invoerrecht te onderwerpen om de binnenlandsche industrieën, welke déze goederen vervaardigen, niet opeens dezen steun te ontnemen. Dhr Oud wilde de woorden „bij alge- mcenen maatregel van bestuur" schrap pen, wat echter met 42 tegen 30 -stemmen werd verworpen. Die voorzitter stelde nu voor, de 'eind stemming over de Tariefwet te doen plaats hebben op Woensdag 12 Novem ber bij den aanvang der vergadering. De heer Wijnkoop achtte het beter de stemming eerst te doen plaats hebben na de behandeling der interpol iatie-Gev- hard, aangezien die er toe kan leiden, dat do Kamer naar huis gaat. De voor zitter onderstelde' echter, dat Woensdag de interpellatie zal zijtn afgeloopen. Zijn voorstel werd daarop zonder stemming aangenomen. ijc Het gezegde van dhr Wijnkoop wijst evenwel op een ernstig gevaar, dat de regeering straks bedreigt, en wij ineenen goed te doen, hier even op te wijzen. Straks zal dhr Gerhard (soc. dem.) in- terpelleeren over tfe salariëering van het rijkspersoneel, naar aanleiding van het laatste Bezoldigingsbesluit. Hij zal na tuurlijk aan het slot van dc euscussiés roet een motie van afkeuring komein. Ejn wie nu cle Roomsche pers van de laatste dagen (o.a. de,?.„Ma,asbocle" van gister avond) gelezen lieeft en opgemerkt heeft, \vat er 'broeit in de R. K. Staatspartij, vermopdt onraad. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat enkele R.-K. Kamerleden, evenals bij de Vlootwet, straks bij de motie-Gerhard, of .even later bij de begrooting, de lei ders van de Roomsch-Kath. Kamerfractie tuur, zooals zij: groeit en bloeit, lust en leven uitstroomt, en de eeuwige goeder tierenheden Gods in duizend tongen en talen door hoogten en diepten verkondigt. Het was omstreeks den tijd, waarop de tochtjes naar Uhlenhorst weder aan de orcle van "den dag kwamen. Als glinsterende kevprs, die zich op hun groenachtige vleugeltjes opheffen en zich over de watervlakte laten zweven, zoo vlogen de kleine, - flinke notedoppeu heen en 'AVcer; zij brachten vroolijke, naar frissche lucht en groene dreven smachtende menschenkinderen naar het Fahrbaus in Uhlenhorst, en zij plasten gleden en dwarrelden zeer vergenoegd langs het Alsterbasisin, 'onder Me Lom- fTarctsorug, en veraer over aen Buiten- 'Alster naar de veelbezochte lutspannuigs- plaats. Die lente geljjfct een aardigen, rood- wangigen jongen met fladderende lokken die roet stralende oogen den duiventil openzet, Om zijn snelgewiekte lievelingen naar woud en veld en naar den blauwen hemel te laten uitvliegen. Eoo vliegen 'de roenschen uit bij1 musschengesjilp en I-eeu- werikkenzang. Al kunnen zij het in de groote stad ook niet hooren, zij weten toch te rechter lijd, dat het nu tijd is en dat alles groeit en bloedt allerwegen. (Wlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1