No 38 Zaterdag I November 19M 39e Jaargang HENDRIKSE Cc's EERSTE BLAD. ïMsstad. hoest: Angsi Ott nummer bestaat uit twee bladen GOES. Coupons Effecten Vreemd Geld Rekening-Courant Deposito Aiie Assurantiezaken Correspondent voor ü-Bevsland A. G. SCHIPPERS te KAMPERLAND •rukkers-Exploitant»» 60STEBBAAN LE COINTRE G»ES Bureaux: Lange V»rststraat 68—70, Goes Tel.: Redaetien». II; Administratie nt. 58 Pestrekaning No. 36000. "Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. D.HUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAfi Abonnementsprijs: Ptr 3 maanden, franco per pest, f3.— Losse nummersfO.Ofi Prijs der Advertentiën: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Niet wederstaan. In de uitnemende Kroniek van het „Geref. Jongelingsblad" wordt het pro bleem der weerloosheid besproken. Een der jongelingen heeft „een dweper met Kees Boeke" hooren zeggen, dat, als Bel gië ons aanviel om een stuk van ons land te rooven, wij het woord van Jezus in practijk moesten brengen: slaat men u .op de linkerwang, keer hem ook de rechter. En nu vraagt hij het oordeel van den schrijver. Deze maakt terecht aanstonds scherp onderscheid tusschen hetgeen van den Christen persoonlijk kan worden geëischt en wat van de overheid wordt gevraagd. Men zou nog hel onderscheid kunnen noemen tnsschen datgene wat alleen on zen persoon aangaat en wat het goed betreft, dat in vertrouwen onder onze hoede werd gesteld. De Overheid heeft een roeping ontvan gen ora voor het leven en het goed har er onderdanen te zorgen. Dit alles te bewaken. En die roeping mag zij nimmer verloochenen. Men vergeet gewoonlijk, dat de Hei land de Bergrede spreekt tot Zijn kerk en niet een regel geeft voor de wereld. Maar ook: als een man werkeloos zoude toezien dateeen bruut zijn vrouw en kin deren mishandelde, zonder één vinger uit te steken tot redding en dus geweld te gebruiken, zou men dan het beroep toe laten op het woord uit de Bergrede? Als een Overheid rustig toezag, dat een macht als Rusland het volk over weldigde en voortaan onder dat volk den gruwel van zijn terreur te plaatsen en het te teisteren zooals het Russische volk geteisterd wordt, zou dan ooit gezegd' worden, dat die Overheid edel handelde? Volkomen terecht zegt de schrijver in het Gereformeerd Jongelingsblad", dat men juist het omgekeerde bereikt wat men bereiken wil. Men wil den booze niet weerstaan om botsing te voorkomen en haalt juist het conflict naar zich toe. Men vreest o zoo zeer onrecht te doen en laat liet onrecht op zich zelf en anderen los. Men veraf schuwt gebruik van geweld en doet het geweld zegevieren. Men vloekt het mili tarisme en verzekert het de volle over winning. Wij daten nu volgen wat het „Gerefor meerd Jongejingsblad" schrijft: De „dweper met Kees Boekë", die zich op de Bergrede beroept, begaat de fout, dat hij den ethischen regel, den levens regel voor den Christen persoonlijk, ver wart met den rechtsregel, dien 'de Over heid heeft te volgen. De rechtsregel was voor Israël gegeven in het „oog om oog en tand om tand"., Wat niet anders wil zeggen, daa dat de zwaarte der straf afgewogen moet worden naar de zwaarte van het misdrijf. 'Een kerngezond beginsel, dat door «Christus niet werd verworpen. Hij toch was niet ge komen om de wet en de Profeten te ont binden. Hij ging dat beginsel verdiepen en vraagt van Zijn discipel om liever on recht te lijden, liever gevaar te loopen een tweeden kaakslag te ontvangen dan er •op «taanden voet den rechter in 'te men ger:. Beter is het, zijn tegenstander langs zedelijken daR langs rechterlijken weg te overwinnen. Kan men met zachtmoedig heid de zegepraal van het goede over het booze verkrijgen, dan is dat voor den Christen de aangewezen weg. Dat Christus met bedoelde woorden niat het recht ter zijde wil schuiven en niet van ons verlangt, dat wij alle onrecht ons lijdelijk zullen laten aanleunen, be wijst Zijn houding voor den rechterstoel, toen Hem een kaakslag werd toegediend. Hij keert den krijgsknechten niet zwijgend de andere wang toe dat lezen we niet maar wel hooren wij uit Zijn woord een waardig protest in de vraag: „Waar om slaat gij Mij?" In Zijn oog zal toen hebben geschitterd een heilige veront waardiging over het onrecht Hem aan gedaan. Blijkt hieruit niet duidelijk, dat men bij zijn verdediging van de leer der volstrekte weerloosheid zich ten onrechte op 'Chris tus beroept? Twee terreinen zijn er: dat van het burgerlijke, maatschappelijke en staatkun dige leven, en dat van het geestelijke le ven der genade. De wederdoopers leerden Kees Boeké en de zijnen denken er evenzoo over dat met Christus een volstrekt nieuwe levenssfeer tdt den hemel is neergedaald, die onverzoenlijk staat tegenover de oude. Het maatschappelijke en staatkundige le ven is uit den booze. Men moet er zich zoo weinig mogelijk mee bemoeien. Geen soldatempakje aan, geen belasting betalen (als 't Icon), weg met do politiek! Gods Woord leert ons evenwel als men het héélo Woord maar laat spreken dat de genade, zooals iemand heeft gezegd, bet absoluut nieuwe niet als iels aparts in bet. leven der menschcn in schuift, maar hel bestaande vernieuwt en herschept. De zuurdeesem niet op een afgesloten plaats, maar in het meel, het zout niet naast, maar in de spijze. Christen-zijn niet alleen huiten, maar ook in den oorlog, als het moet. Dat is de harde werkelijkheid. Want al het gelamenteer over de gru welijkheid van den oorlog, over gas en bacteriën, het houdt ons niet buiten den oorlog. Integendeel, wie ontwapent; maakt zijn land als het tenminste niet al te onbeteekenend is en n'iet al te afgelegen tot liet slagveld der oorlogvoerende volken. Daarentegen hij, die een behoorlijke ver dediging voert, zal door de strijdende volken worden ontzien, omdat men toont prijs te stellen op zijn onafhankelijkheid, en de belligrenlen zich er voor zullen wachten, nog een gewapend en tegenstan der méér tegen zifcli in 't harnas te jagen. De oorlog is een gruwel, een geesel. Zooveel in ons vermogen is, zullen wij tegen hooge rentevergoeding liem beperken, zooals wij ook ziekten met alle voorhanden middelen zoo krachtig mogelijk bestrijden. Maar valt een imperialistische of mili taristische staat ons aan, om ons de erve onzer vaderen te ontrooven en hebben alle andere middelen om een conflict te voorkomen gefaald, dan geve God ons moed en kracht om dat stoffelijk goed, met de geestelijke voorrechten daaraan verbonden, met geweld van wapenen te verdedigen. En dan hebben wij den oorlog te dra gen en te erkennen als een oordeel Gods over de zonde. Intusschen moer in vredestijd in ons eigen hart de wortel van menigen oorlog met onvermoeide hardnekkigheid tegen gegaan: hoogmoed, begeerte, eer- en lieerschzueht. Dat is voor ons de beste oorlogsbestrij- ding. Dat is gezonde taal. Men ziet het: bij een orgaan als het „Gereformeerd Jongelingsbïad" is onze jongelingsschap wel vertrouwd. (N. Prov. Gron. Crt.) Haagsche hof de vraag voor te leggen, of in verband met artikel 435 van het verdrag van Versaille de vrije zones, in gesteld door de verdragen van 1815 en 1816, rechtens nog bestaan of niet. Dit is dus een groote overwinning voor Zwit serland, dat er steeds op gestaan heeft, voor alles deze zuiver juridische kwestie door een onpartijdige instantie als het Haagsche hof te laten uitmaken. Na de verkiezing in Engeland. De arbeiderspartij is wat het aantal zetels betreft de dupe van het kiesstel sel, dat nog altijd in Engeland woixlt toegepast. Zooals .de stand nu is, heb ben dit jaar een millioen honderdduizend menschen meer op de labours gestemd dan verleden jaar. De felle campagne der conservatieve pers en de Zinowjef-kwestie in aanmerking genomen, is dat een re sultaat waarop zij-met voldoening kan terugzien. Voor haar is de groei in aan hang onder het volk belangrijker dan het momenteel aantal zetels, vooral nu de conservatieven een zoo groote volstrekte meerderheid hebben dat zij, zoo zij wil len, al hun stokpaardjes kunnen berijden zonder kans op een nederlaag in het Lagerhuis. Verder bedragen de stemmen- crjfers van liberalen en van arbeid samen nog steeds een millioen meer dan de conservatieven behaalden, meldt de N. R. Crt. Schietpartij te Dublin. Woeste tooneclen speelden zich Don derdag af op het kerkhof te Dublin, toen de lijken van de 17 mannen, die te Du blin geëxecuteerd waren, na aan de bloedverwanten .overgegeven te zijn, ter aarde werden besteld. Nadat eenige re devoeringen waren afgestoken, vuurden twaalf man driemaal. Troepen naderden op de schoten. De menigte vluchtte. Ver scheidene vrouwen werden onder den voet geloopen. Eén persoon werd gear resteerd. Hierop volgde een scherp Vuur tusschen republikeinen en vrijstaattroe- pen. Talrijke personen werden daarna ge arresteerd. Korte berichten. Een telegram uit Buenos Ayres be vestigt dat in Rio Grande een muiterij onder de cavalerie is uitgebroken, even als te Uruguayana. In Itaqui is een in- ïariterieregimen t in opstand gekomen, evenzoo liet garnizoen te Alegrette. Zanni, de Argentijnsche vliegeï, die bezig- is aan een tocht om de wereld ,per vliegtuig, ontkent dat hij den tocht heeft .opgegeven. Hij hoopt nog steeds •de medewerking te verkrijgen van sche pen, die het traject over den Atlantischen 'Oceaan zullen afpatrouilleeren. Uit verschillende deelen van Enge land w orden ernstige overstroom ingen ge- ancld, tengevnlgq van zeer heftige regens De Theems steeg in 24 liur een voet en Staat nu 31/2 voet boven het zomerpeil. In het Engelsch Kanaal woedt <een hevige storm. Be burgeroorlog in Chin^i. Volgens berichten uit Sjanghai is de nederlaag, die het leger van Woe-Pei- Foe heeft geleden beslissend. Woe-Pei- Foe bevindt zich in een zeer gevaarlijke positie, daar Feng, de Christen-generaal, den weg naar Peking verspert, waardoor de Hangkau-Peking-spoorlijn is afgesne den, terwijl de strijdkrachten van Tsang- Tso-Lin snel naderen. 20.000 man van het leger van Woe-Pei-Foe hebben op stoomschepen Tongkoe bereikt. Volgens de Daily Mail kan de vrede in China binnen enkele 'dagen tot stand komen, daar Woe-Pei-Foe zich bereid heeft ver klaard over de vredesvoorwaarden met Feng te onderhandelen. Het Franseh-Zwitsersch zone-geschil bijgelegd. Op dit oogenblik zijn nog slechts de groote lijnen bekend van de overeen komst, te Parijs tusschen de Fransche en Zwitsersche regeeringen gesloten be treffende het geschil over de vrije zones. Frankrijk heeft er in toegestemd, aan het Binnenschippers en de plaat- selijke belastingen. Zooals bekend, bestaat er sinds eenigen tijd een resolutie van den Minister van Financiën, krachtens welke aan boord van hunvaartuig wonende schippers niet in de plaatselijke belastingen mogen worden .aangeslagen, omdat zij niet geacht kun nen worden in eenige gemeente hoofd verblijf te hebben. Het Weekblad voor Gemeentebelangen meldt nu, dat de Mi nister van Financiën op billijkheidsover wegingen in overleg is getreden met zijn ambgenoot van Binnenlandsche Zaken tot het vinden van een wijze, waarop deze personen wel in de plaatselijke belastin gen zouden kunnen worden betrokken. Een Belgisch monument te Ro tterdam? In aansluiting op het bezoek, dat de Belgische minister, professor Poullet, de vorige week, vergezeld van minister Ruys de Reerenbrouck,. aan het gewezen vluch- telingendorp te Uden heeft gebracht, ver nemen wij uit goede bron, aat het in de bedoeling ligt van België, om in Neder land éen monument op te richten in flen geest van dat te Londen en te Le Havre, en dat zou zfjn een stoffelijk blijk van dankbaarheid van België aan Nederland, voor wat dit laatste land tijdens den oorlog voor de Belgische vluchtelingen heeft gedaan. Nuttelooze uitgave. De correspondent van het Hand. te Venlo schijft: In de laatste oorlogsjaren werd door de Nederlandsche spoorwegen een kolen tip gebouwd te Groote Raay, een "klein uur onder Venlo gelegen, op een eenzame en nauwelijks te bereiken plaats aan de Maas. Een voorstel van de gemeente Venlo 0111 de tip te Venlo aan de Maas te bouwen en die bereid was £200.000 in de kosten hij te dragen, werd van d ejiaiid gewezen. D'e tip moest en zou te Raay komen. De tip kwam er en de de Ned. Spoorwegen weten, hoeveel hij gekost heeft. De duur van het werk was op een half jaar geraamd, het duur de ongeveer twee jaren. Het terrein Week totaal ongeschikt en de Maas heeft hij cenigszins hoogen waterstand daar ter plaatse zulk een sterken stroom, dat de schepen er niet veilig kunnen liggen. Intusschen, het werk kwam klaar on danks de vele bezwaren en de sommen die het verslond. Nu bleek eerst recht welke een groote mislukking het werk was. De treinen met kolen hieven uit; nooit is er een trein gelost ot een schip volgeladen, zoolang de tip daar gestaan heeft. De tip wordt thans afgebroken, nadat er h< nderddu'zenden gul lens doel loos geofferd Mjn. Ook de afbraak moet men nog betalen; die wordt op rond C9000 geschat. BESTEEDT STEEDS UW GELD OP DE JUISTE MANiER Onze Portwijnen zijn bijzonder fijn van smaak en zeer concurreerend van prijs. Waarom heeft U ze nog niet geproofd? FiRMA J. A. L G. WITTE - GOES. Zie onze Etalage. Reizen naar Zwitserland. liet Ministerie van Binnenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat Ne derlandsche onderdanen ,in geen enkel geval meer een visum behoeven om zich naar Zwitserland te begeven of daar te verblijven. Voor de uitoefening van een bezoldigd beroep is echter nog toestem ming noodig van de betrokken Zwitser sche overheden. Uitbreiding ontslag geh uwde ambtenaressen. Het Volk meldt: I11 verbaifd met het ontslag aan de gehuwde ambtenares heeft zich, naar verluidt, een aantal ambtenaressen van haar echtgenoot laten scheidon en is met hem gaan leven in concubinaat. Naar ■wij vernemen heeft thans de ministerraad besloten, dat aan z'oodanig gescheiden ambtenar "sen ontslag moet worden ver leend. (Diergelijke onzedelijke menschen dienen o.i. uit den staatsdienst te worden ge weerd. Red. Z.) W aarschuwi 11 g. - De commissaris,van politie te Rotter dam waarschuwt tegen een zich noe menden Carl Lautz, die in hotels verblijf houdt. Hij geeft voor, te handelen in gedroogde Califomisehe vruchten en roept vertegenwoordigers (o.a. voor de Rijn provincie) op per advertentie in do dag bladen. De toekomstige vertegenwoordiger moet f 300 a f 500 borg storten en kan dan den volgenden dag het contract ha len; de vogel is dan echter met het geld reeds gevlogen. Hij laat briefpapier drukken met een valsch hoofd erop. Zijn signalement luidt: oud 40 a 50 jaar; lang 1.70 a 1.75 meter; postuur schraal; aangezicht mager en smal; neus sterk gebogen; kort geknipt snorretje; haar blond en grijzend, vermoedelijk een gouden tand in den mond; is gekleed met donker grijs pak en donkere jas. Spreekt Duitsch en Engelsch door elkaar. ,M a s sa v e r z e 1 b ij werkver schaffing. Te Jipsinghuizen (Gron.) werd de cen trale werkverschaffing in afwachting der beslissing van den Min. v. Binn. Z., voor- loopig stopgezet. Een Groninger tewerkgestelde arbeider, die zijn werk niet goed deed en daarop opmerkzaam werd gemaakt dooi een voorwerker, doch diens wenk niet opvolg de, werd door dien voorwerker tot nadere beslissing van den opzichter het werk ontzegd. In den schafttijd kwam hij in het lokaal der voorwerkers dm er over te spreken. Toen hij zich daarbij al te veel opwond, werd hem gelast het lokaal te .verlaten. Dit geschiedde tot driemaal toe. Toen de arbeider weigerachtig bleef, werd hij hardhandig door de voorwerkers uit hun lokaal verwijderd. Genoemde arbeider riep nu de hulp in van zijn mede-arbeiders, die te hoop liepen en dreigend, gewapend met hun schoppen, de keet der voorwerkers om singelden. Toen de schafttijd afgeloopen was en door de voorwerkers het fluit signaal werd gegeven, om weer aan het werk te gaan, bleven de" arbeiders bij Doos 60-90ch Bij Apolhen Drogisten de keeten en gingen zij niet aan het werk. Vandaar de stopzetting. Qh r. Radio- if e 1 e f o 11 i e. Naar wij vernemen stelt de Christelijke Vereeniging voor Draadloozc Telefonie (Secretariaat te Maassluis) zich voor, oen eigen zender te exploiteeren en dien zender tegen den kostenden prijs aan alle Christelijke vereenigingen op verschil lend gebied, welke dat wenschen te verhu ren en in gebruik af te staan. Aan de eerstdaags te houden algemeene verga dering zal door het voorloopig Bestuur worden voorgesteld, een overeenkomst te sluiten met de Nederlandsche Seintoestel- lenfabriek te Hilversum, welke bereid is, zoolang de vereeniging geen eigen zender heeft, hare installatie op zeer aannemelijke voorwaarden één dag per week ter beschikking te stellen. Een om- roep-fonds wordt gevormd als een sup- pletiefonds voor dc vereenigingen welke niet in staat zijn den kostenden prijs te betalen. Tevens zullen in de Algemeene Vergadering voorstellen ter tafel komen tot uitgifte van een eigen orgaan, dat wekelijks zal verschijnen. Gezien de sym pathiebetuigingen uit alle deelen des lands wordt de oprichting der nieuwe ver eeniging allerwegen met belangstelling be groet. Het lagere p ostpersoneel, Indertijd is medegedeeld, dat de lagere rangen van het postpersoneel uit het bezoldigingsbesluit zouden worden ge licht en overgebracht naar de loonregeling voor de werklieden in rijksdienst. Het ontweip voor do desbetreffende regeling )s naar d« „Tel." verneemt thans verschenen en de postale commissie is 'ter zake op 3 en 4 November as. bijeen geroepen. Die nkuw-voorgestelde loonen komen op het volgende neer: Werkman 2e- kl bij 'aanstelling (per week) f24 in gemeenten le kl.. £22.50 in gemeenten 2e kl, en f 19,20 in de 3'J kl., na 5 periodieke yer- hoogingen per jaar worden de maxima bereikt ad resp. f28,80, f26,88 en f24. SLIJIÏÜHSEST? CAitUSÜL, 30 cent per doosje. DE TOOWERPASTILLE. Bij Uw Drogist. Magazijnbedienden werkman le kl., en portier, resp. f25.44, £23.52, £20.64, £30.24, f28.32 en £25.44. Bestellers: f26.88, f24,96, f22.08; f 31.68, f29.76, f26.88. Kantoorknecht, zaalwachter, vak-werk man 2e kl. en stoker 2e kl.f 28.80, £26.88, f24; £33.60, f31.68, f28.80. Vak-werkman le kl. en stoker le kl. f31.20, f29.28, f26.40; f36, f34.08, f31.20. Monteur 2e kl. en instrumentmaker 2e ld.: f31.20, 2e en 3e klas-gemeenten: f29.28; f36, f34.08. Expediteur: f24.92 en na 12 dienstja ren maximaal f 38.34. Magazijnopzichter, vak-werkman-v oor stoker voorman: f33.60, £31.68, f28.80; f 38.40, f 36.48, f 33.60 (na 5 jaar). Monteur le kl. en instrumentmaker le kl.: f35, 2e en 3e kl. f33; f40 en f38. Telefonisten 2e kl. bij den localen dienst, per maand: f83,33, f 76,66, f 66,66; maximum na 14 dienstjaren: f125, £115 en f 100. Van al deze loonen moeten in min dering worden gebracht 81/2 pet. pen sioenstorting en het kleedinggeld. Van bevoegde zijde deelt men aan de „Tel." rnedc, dat de hierboven vermelde nieuwe loonen in vergelijking met de op 1 October j.l. geldende voor de le klas plaatsen in 't algemeen een kleine ver hooging beteekenen en voor de 2e klas plaatsen in 't algemeen een bestendiging van de bestaande toestanden, voor de 3e klasse een zeer sterke verlaging. Herhalingsoefeningen in 1925. Naar wij van zeer betrouwbare zijde vernemen, staat er nog niets vast om trent in 1925 te houden herhalingsoefe ningen voor de landmacht en de daar voor eventueel op te roepen lichtingen. Alle berichten en geruchten, welke hier over werden verspreid, kunnen als onjuist worden beschouwd. Men heeft aan oorlog nog geen beslissing genomen. Trouwens, dit geschiedt gewoonlijk eerst nadat de oorlogsbegrooting is aangenomen. Bo vendien geldt thans nog de bijzondere overweging, om eerst de rapporten over de dit jaar gehouden oefeningen en de daarbij opgedane ervaringen te bestudee- ren en leering er uit te putten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1