No 36 Ponderdag 30 October 1034 39e Jaargang Mtaiaai liHia&d. Bi-tikkers Exnltiianle* BOSTERBAAN LE COINTRE 60ES Bureaux: Lange Vnrststraaf 68—70, G»es Te!.: Redactiemo. 11; Administratie 58 Postrekening No. 36000. "Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. B.HUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSBHIJNT ELKEN VVERKBAC Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse rtammmf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 re§eis f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. NAAR DE REVOLUTIE. Uit ons Persoverzicht in het no. van Zaterdag heeft men kunnen zien, dat in den boezem der S.D.A.P., dat wil zeggen de Sociaal-Democratische organisatie, ern stige geschillen hangende zijn. Twee groe pen zijn bezig zich te vormen, waarvan men de cene zou kunnen noemen die ran de sociaal democratie, de andere die van de sociaal dictatuur. Woord- of penvoerder der eene groep is het Tweede-Kamerlid dr v. d. Waer- den, die der andere groep is het Eerste- Kamerlid Stenhuis. Tan ouds heeft de S.D.A.P. haar kracht gezocht in het parlementarisme, gesteund door het algemeen stemrecht. Vooral van dit laatste verwachtte men de gouden toekomst voor het revolutio naire proletariaat. Het zou de messias zijn, die aan de menschheid de verlossing brengen zou. Het algemeen stemrecht; opereeren in de regeeringskringeohet parlement ge bruiken als volkstribune, als agitatiemid del, teneinde langs dien weg te komen tot de macht. Vandaar een jagen naar de meerder heid. De helft plus een was het ideaal; en daarom moest aan alle stemmen even- reel waarde worden toegekend. Wie hier tegen opmerkte dat aan de stem van een professor niet evenveel waarde moest worden toegekend als aan die van een landloopen, dien werd in. naam der ge lijkheid het zwijgen opgelegd. Doch het algemeen stemrecht, ook zelfs met dat der vrouw incluis, bracht de verwachte helft plus een niet aan deze revolutionaire partijen. Vandaar dat in 1918, en nog stelliger in 1920 door mr Troelstra het troost woord werd uitgedacht, dat men de stem men niet meer tellen, maar wegen moest. Een standpunt dat, blijkens diens ge schrijf der laatste dagen, door den heer Stenhuis, den voorzitter van het N.V.V., den leider der vakbeweging, gedeeld wordt. Immers'hij schreef in „Het Volk": „Id het parlementarisme moge de stem van de juffrouw, wier werkzaamheid be staat in het driemaal daags uitlaten van haar hondje, hetzelfde gewicht hebben als die van den zwarten zwoeger in den Limburgschen bodem, de laatste zal, als hij tot het besef zijner beteekenis is ge komen, niet bereid zijn van voor hem noodzakelijke hervormingen af te zien, omdat de juffrouw of twee van zulke juffrouwen er tegen zijn." Hier wordt derhalve de democratie met haar macht van de helft plus een losgelaten, en aangestuurd op de d i c - t a t u m r der minderheid. En wordt de mogelijk-lange weg van geestelijke inwerking op de kiezers en parlementaire arbeid prijs gegeven voor den korteren weg van rechtstreeksch re volutionair ingrijpen. Stenhuis meent„dat in de toekomst het zwaartepunt van den strijd veel meer buiten het parlement zal liggen, dat par lementaire en regeeriugsmacht niet alleen bevruchtend moeten worden beïnvloed door den strijd der massa in het be drijfsleven, doch dat zulk een strijd bij herhaling zal noodig zijn, om den weg voor parlementairen arbeid open te breken." Stenhuis wil met alle kracht voeren den klassenstrijd, onvermoeid en onver zoenlijk. En dat waarom? „Oj» tegenstanders te overtuigen helpt de beste speech niet; een sterke voor niets terugschrikkende' massabeweging zal hen moeten bekeeren." Hij ziet een gevaar in het streven van Van der Waerden, „voor wie niet alleen een periode vail rustige ontwikkeling schijnt te zijn inge treden, doch die bovendien meent, dat de klassenstrijd, voorzoover die niet gaat om arbeidsvoorwaarden, maar om socialis tische reconstructie, in het parlement kan worden uitgestreden dat deze strijd mild zal kunnen zijn en dat de arbei dersklasse, langs den weg van het ver overen der parlementaire meerderheid, hare doeleinden zal kunnen verwezen lijken." De toch reeds zoo onzalige klassen strijd, tot nog toe door de S.D.A.P. met zooveel succes gevoerd, moet verscherpt. Het is, aldus de heer Stenhuis. „Het is misschien heel naïef van ons dat wij de scherpste vormen van klassen strijd noodzakelijk achten, maar wij: kun nen het vertrouwen, dat socialistische parlementsleden, wethouders, en ministers in diplomatiek eb politiek gehaspel het socialisme wel tot stand brengen, wan neer «le kiezers slechts rood stemmen, niet ieelen. Wij zijn niet bereid het proletariaat aan te raden van de invoering eener bepaalde hervorming af te zien, als de parlementaire meerderheid haar niet wil. Het jttoietsu'iaat en de proletarische or ganisaties hebben vooreerst geen andere taak, dan door verse her ptenklas- senstrijd de bourgeoisie te dwingen de socialistische rekonstruc- tie te aanvaarden." En zijn partijgenoot dr v. d. Waerden, die hem op dit punt tegenspreekt, bijt hij toe: „Het parlementaire werk moet in over eenstemming met de organisatie der massa geschieden. Of meent v. d. W. dat een toestand mogelijk is, waarbij de parlementaire fraktie beschikt over een toestel met regulator, waarbij zij de deel name der massa regelt al naar haar goed dunken?" Om hem vervolgens zijdelings te ver wijten, dat hij „gelooft, dat de verkie zingen, de wethouders en de ministers voldoend zijn en he't proletariaat zelf in zalig nietsdoen kan wachten op de zege ningen, die de voornoemde funktionaris- een zullen weten te verkrijgen." En in het voorbijgaan nog een anderen partijgenoot een knauw te geven: „als de regeerders niet de arbeiders en hun vakvereenigingen tegen zich in het harnas jagen, zooals de Miranda het zoo voor treffelijk kan." De hier aangehaalde woorden kenmer ken voldoende den aard van het ver schil. Van der Waerden en wie 'tmet hem eens zijn, willen rustig voortbouwen aan het door 't algemeen stemrecht ver- kregene. Stenhuis en de zijnen belachen (nu reeds!) dat algemeen stemrecht met zijn gelijkwaardigheid van stemmen, zijn parlementair gepraat, zijn ordelijk voor waarts streven. Den boel kapot, dat gaat gauwer. „Inderdaad, zonder geweldigen strijd komen de Bedrijfsorganisatie en de So cialisatie er niet, al beeldt een rasecht parlementair als v. d. W. geworden is, zich misschien in, dat ze door' parlemen- naire redevoeringen zullen worden ver wezenlijkt. Hij moet maar eens nagaan, wat zijn schoone en degelijke redevoerin gen er over in de Tweede Kamer hebben uitgehaald. Ieder jaar hebben de tegen standers er minder op gelet." Het algemeen stemrecht is door onze partij steeds bestreden geworden als een handreiking aan de volkssoevereiniteit. Zij heeft daartegenover steeds gesteld den eisch van een kiesstelsel op den grond slag van het kiesrecht aan gezinshoofden. De tegenpartij heeft hier echter niet aan gewild. Zij heeft in deze nederlaag berust en 't algemeen stemrecht aanvaard, om den strijd voor het huismanskiesrecht te blij ven voeren. Dat zij 't in de laatste jaren naliet, ontslaat haar echter niet van haar roeping, al nemen wij gaarne aan, dat in de gegeven tijdsomstandigheden andere vraagstukken behooren voor te gaan. Doch zoolang er dat stemrecht is, en in de wet is vastgelegd, en derhalve recht is, zal zij voor het in den weg van dat recht verkregene waken; en waar schuwen tegen „verscherpten klassen strijd" en „revolteerende bewegingen" ge lijk die door Stenhuis en zijn Vakverbond gepredikt wordt. Met belangstelling volgen wij; de evolu ties der sociaal-democraten gelijk wij die van de liberalen nu al zooveel jaren hebben gevolgd. Ook zij zullen, gelijk dezen, hebben te kiezen tusschen wet en geweld. En 't spijt ons dat wij 't ze§gen moeten wij vreezen, dat hunne keuze wel in de richting van dit laatste zal gaan. Het is toch een bekend feit dat op het hellend vlak naar benedep niemand staan blijft of kan omkeeren. Het is ook hier de bekende mythe, van de gezaaide drakentanden. De Ambtenaarssalarissen. Wij hebben getracht zooveel mogelijk alle ambtenaars op de hoogte te stellen aan de hand van het Bezoldigingsbesluit omtrent hetgeen zij op 1 Januari a.s. van hun salaris zullen moeten missen. Toch achten wij 't niet ondienstig on derstaand resumé, aan de Nederlander ontleend, nog eens af te drukken. Het onderscheid tusschen gehuwden en ongehuwden, tusschen ouderen en jon geren, is vergroot. De kinderbijslag is verhoogd tot 3 pet. voor elk kind, jon ger dan 18 jaar, tot een maximum van f 200 en een minimum van f 50 per kind, per jaar. Dte laatste twee periodieke ver hoogingen (voor onderwijzers, de laatste vier verhoogingen) worden alleen toege kend aan gehuwde mannen, weduwnaars en weduwen. Ambtenaren, jonaer dan 21 jaar, zullen voor elk jaar, beneden den 21-jarigen leeftijd, f 100 missenkun nen zrj (wegens den afstand) niet bij hun ouders inwonen, zoo'blijft deze korting beperkt tot éénmaal f100. De thans in-dienst-zijnde ambtenaren, voor zoover zij vóór 1 October 1924 zijn gehuwd of wèl kostwinner zijn, ge nieten een persoonlijke toelage, ten einde hun salaris te houden op ten minste 90 pet. van hun salaris volgens het te- staande bezoldigingsbesluit. Deze amb tenaren houden dus ook na 31 December 1924 het salaris, dat sedert 1 October 1924 door hen werd genoten. Deze per soonlijke toelage, benevens de geheeie kinderbijslag, dragen een tijdelijk karak ter. Zij worden in het verschenen besluit toegekend alleen voor het jaar J.925. Dat in alle ambtenaars-harten tevreden heid zal bestaan onderstelt niemand. Maar- dat in menig ambtenaars-gezin groots zorg en onrust, over wat het nieuwe jaar weer brengen of nemen zou, gestild is, daarvan kan de Regeering zich over-, tuigd houden. D:e financieele gevolgen van den ge troffen maatregel zijn voor den buiten staander niet zoo te berekenen; omdat tegenover handhaving der 90 pet,, van het oude salaris voor de gehuwden en kost winners, een verlaging staat van de sa larissen der ongehuwden. Indien wij ech ter voor een oogenblik mochten aanne men, dat hetgeen bespaard wordt door hooger korting op de salarissen dor on gehuwden overeenkomt met hetgeen noo dig is voor de verhooging van den kinder bijslag dan zou de totale besparing .op do salarissen bedragen 10 pet. van 200 millioen of 20 millioen gulden, alzoo ruim 6 millioen minder dan in de jong ste millioenen-nota werd geraamd. Aange nomen mag worden dat deze 6 millioen door de hoogere opbrengst van de reeds bestaande en de nieuwe middelen kunnen worden gedekt. ZANGERS CARUSUL, 30 cent per doosje. OE TOaVERPSSTILLE. Eij Uw Drngcet. Onverwoestbaar optimisme. Mussolini heeft Zondag in een redevoe ring te Busto-Arsizeo onder meer het vol gende gezegd: „Onze tegenstanders moeten wel be grijpen, dat de huidige regeering stevig is en dat ik nog steviger ben dan de regee ring. Er zijn. in Europa landen, die voor uitgaan, anderen die achteruitgaan. Wij behooren tot degenen, die vooruitgaan en indien men ons vijf of tien jaar in vrede zou laten werken, zou Italië aan het hoofd van de wereldbeschaving staan." De Engelsche verkiezing. De stemming begon gisteren reeds vroeg en daar 'tweer 's morgens mooi was, wer den 'n buitengewoon aantal stemmen in den voormiddag uitgebracht. Hieruit wordt af geleid dat het stemmenaantal groot zal zijn, vooral waar de openbare meeninig heftig beroerd is door de vraagstukken die den kiezers zijn voorgelegd. Een an dere factor waardoor een groote deel neming aan de stemming waarschijnlijk wordt, is het grooter aantal kiezers op de nieuwe lijsten van dezen herfst, die bij deze verkiezing dienst doen. Zoo goed als ieder district heeft meer kiezers dan verleden jaar en ofschoon de cijfers nog niet vaststaan, schat men dat vier hon derd twee-en-twintig duizend nieuwe kie ners gerechtigd zijn aan deze stemming deel te nemen. De eerste minister bracht den dag van gisteren, evenals de andere candidaten in zijn kiesdistrict door. Hij is ietwat uitgeput na zijn krachtige campagne en heeft last van een lichte kwetsuur aan zijn rechterhand, die verstuikt is tenge volge van het handen geven aan zijn geestdriftige aanhangers. Asquith trad Dinsdagavond voor het laatst voor zijn kiezers te Paisley op. Hij werd bijgestaan door zijn dochter, die verklaarde, dat indien haar vader werd verslagen, hij zich niet meer als candi- daat voor het parlement beschikbaar zou stellen. Te Londen en in verschillende distric ten van waaruit berichten zijn binnen gekomen is, ondanks het feit dat het we der in den loop van den dag voortdurend ongunstiger werd, buitengewoon druk ge stemd. De op reusachtige schaal door alle partijen en vooral door de anti-socialisti sche pers gevoerde propaganda heeft haar uitwerking niet gemist en veel onverschil lige kiezers, die anders zouden zijn thuis gebleven, hebben zich naar de stembus begeven, in de meening, dat het er op aankwam het land voor een bolscbewis- tischen chaos te behoeden. De brief Ta» ZinoTieff, ijverig door de vijanden der regeering uitgebuit, heeft er vooral toe bijgedragen bij vele ordelie vende kiezers een soort anti-socialistische paniek te verwekken. Aan het conservatieve hoofdkwartier zou men ongeveer de volgende cijfers verwachten: conservatieven 355, liberalen 95, labourpartij 168, anderen 7. In het liberale hoofdkwartier acht men den vólgenden stand mogelijk: conserva tieven 336, liberalen 141, labourpartij 134, anderen 4. En in het labourkwartier geeft men den volgenden stand: conservatie ven 272, liberalen 104, labourpartij 232, anderen 7. Te Londen zijn omvangrijke maatregelen genomen om het publiek zoowel in de groote café's en restaurants als in de cinema en op straat langs radiografischen of anderen weg in kennis te stellen van de resultaten. Trafalgar Square, waar de resultaten door middel van electrische lichtletters worden aangekondigd, was weder het verzamelpunt van een sinds de vroege avonduren voortdurend aangroeiende men- schenmassa. De eerste uitslagen wijzen op een be langrijke conservatieve overwinning in de industrieele districten. Tot dusverre heb ben de conservatieven 8 zetels gewonnen, 4 van de labours en 4 van de liberalen. Men zie verder onder telegrammen. Kristiania wordt Oslo. Aan de gezanten van Noorwegen in het buitenland is opdracht gegeven er de aandacht, op te vestigen dat ingevolge de wet van 11 Juni 1924 de hoofdstad' van Noorwegen met ingang van 1 Ja nuari 1925 Oslo zal heeten en dat de naam Kristiania met 31 December officieel ver valt. Schandaal in Roemenië. De correspondent van de Vossische Ztg. te Belgrado verneemt uit Boekarest, dat de openbare meening daar ter stede in de hoogste spanning gebracht is door de paspoortenvervalsching op groote schaal, waarin de minister van binnenlandsche zaken en diens staatssecretaris betrok ken zouden zijn. Er zijn reeds vele per sonen gearresteerd, waaronder twaalf af gevaardigden van de regeeringspartij. Men verwacht, dat liet geheeie kabinet demis- sionneeren zal. Korte berichten, Naar de sowjet-bladen melden heb ben 10.000 Tataren, die zich tijdens het tsaristisch bewind in Roemenië en Bul garije hadden gevestigd, thans aan de sowjet-regeering toestemming voor terug keer naar hun vaderland verzocht, in verband met de moeilijke sociale en poli tieke positie, waarin zij in die landenj leven. Volgens bericht uit New-York heeft advocaat-generaal Stone verklaard, dat het publiceeren der aanslagen in de inkom stenbelasting door de bladen, zijns in ziens, onwettig is. In verband hiermede, zal een fcoetsproces tegen een dier bladen worden begonnen teneinde een beslissing van bet Opperst Gerechtshof te verkrij gen. De volkenbondsraad heeft inzake het Engelscli-Turksch geschil een voorloopige grens vastgesteld. De Engelsche en de Turksche delegatie hebben dit voorstel aanvaard. Het verzoek van de Duitsche ambte naren om salarisverhooging te bekomen, werd door den minister van financiën, met verwijzing naar de leege schatkist, van de hand gewezen. Te Bolton (Bug.) wilde gisteren een aantal .kiezers een groep kinderen, bij wijze van grap, in een groote auto naar eert stembureau brengen. De auto sloeg om, waarbij een kind werd .gedood en 10 werden gewond. Churchill eeri der candidaten voor- het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren uren lang zijn kiesdistrict rondgereden in een rijtuig met tien paarden en ver sierd met vlaggen. Die postchèque- en girodienst. Naar wij vernemen zal de Postehèque- en Girodienst Maandag 10 November weer in zijn vollen omvang in werking zijn. Op het oogenblik zijn 70.000 rekening houders aangesloten. Op 3 Nov. a.s. wordt dit totaal tot 90.000 verhoogd, op 10 Nor. zal het restant, circa 113.000, in den dienst kunnen worden betrokken. De directeur, de heer Lazonder, zeide ons, over het verloop zeer tevreden te zijn. Alle posten worden vlot verwerkt en klachten zijn er zoo goed als niet. Komt een klacht binnen, dan wordt zij den zelfden dag nog afgedaan. In verhouding tot het aantal heropende rekeningen is de dienst nogniet zoo druk als vroeger, maar de directeur Ter- trouwde, dat dit vanzelf in orde zal komen. Wanneer de dienst goed blijft werken, zal het vertrouwen vanzelf terug komen. Voorts zijn er groote instellingen, departementen en zaken, die óf hun boek houding zoo hebben ingericht, dat zij tot Januari nog buiten de Giro blijven óf nog even de kat uit den boom willen kijken. Vooral tegen Januari wordt een groote toeneming verwacht. (Tel.) Raden van Arbeid. „De Nederlander" berekende het kos- tenbedrag hetwelk door den Raad van Arbeid gemiddeld wordt uitgegeven voor eiken verzekerde, dat is f2.07 per jaar. Een laag cijfer. Maar bij enkele Raden zijn die kosten hooger; onder anderen Goes f2.37; Apeldoorn f2.63; Hoorn zelfs £2.88 en Tiel f2.92. Maar andere zijn lager, b.v. Middelburg fl.65, Dordrecht fl.74, Groningen fl.74, Sneek fl.76, Hengelo zelfs f 1.60. Het is bekend, dat de kosten der Raden van Arbeid betaald worden uit de geïnde premiebedragen, en de salarissen der voorzitters uit 's Rijks kas. Ook dient in aanmerking genomen dat sedert 1 Jan. 1923 een belangrijk deel van de ongevallenverzekering door de Raden van Arbeid wordt beheerd. Kwam hier nog bij de hoofdleiding der ziekteverzekering, zonder dat het kostenbedrag noemens waard zou stijgen, dan zou nog meer blijken hoe het geheim eener goedkoope verzekering ligt in het samenbrengen van alle takken der sociale verzekering bij centrale organen, aan welke zekere mate van zelfstandigheid wordt gelaten. Het idee-Talma en tot voor enkele jaren ook het idee-Aalberse, doch helaas, Talma is dood, en Aalberse heeft zijn idee prijs gegeven voor dat van Groeneveld, Pos- thuma en Kupers. De Ziekteverzekering. Dr J. v. Bruggen, voorzitter van den Raad van Arbeid te Dordrecht hoopt, zoo als men weet voor de afdeeling Zuid- Holland van Patrimonium, te spreken over de Ziekteverzekering. Hij zal daarbij ver dedigen de navolgende stellingen: I. De ziekteverzekering moet als basis van de sociale verzekering worden be schouwd, zoodat een beslissing over deze de geheeie sociale verzekering raakt. II. Naar haren aard is de ziekteverzeke ring met de invaliclitoits- en ouderdoms- verzekering nauw verbonden, zoodat een organische samenhang tusschen deze drie verzekeringsvormen gewenscht is. III. Niet alleen om historische redenen, maar bovenal op grond van het eigen karakter dezer verzekeringen is een sa menkoppeling van ziekte- en ongevallen verzekering ongewenscht. IV. Invoering van collectieve ziektever zekering verdient geen aanbeveling, daar zij is: r-^ a. overbodig op grond van het feit, dat binnen zeer korten tijd' vrijwel alle per sonen, die onder deze verzekering val len, toch individueel geregistreerd moe ten worden b. nadeelig voor de arbeiders, omdat ten aanzien van zeer groote groepen van arbeiders, geen zekerheid van uit- keering zal bestaan; c. uit sociaal opzicht verwerpelijk, wijl hierdoor de in de industrie bestaande tendenz tot selectie van oudere, zwakkere en voor bepaalde ziekte gepraedisponeer- de arbeiders wordt versterkt. V. Een organisatie der ziekte-verzeke ring door middel van bedrijfsverenigin gen, die naast hun hoofdkantoren, plaat selijke kantoren zullen behoeven, voert tot oen administratief dure verzekering en voert tot een minimum invloed der ver zekerde' arbeiders, aangezien de directie van het administratief orgaan practisch de eenige is, die zeggenschap heeft en de zaken regelt. VI. Door de voorgestelde ziekteverzeke ringswet zal het streven naar bedrijfsor ganisatie en medezeggenschap der arbei ders in de bedrijven op grond waarvan men vele arbeiders tot een zich uitspre ken voor de organisatie der sociale verze kering in bedrijfsvereenigingen heeft ge bracht juist in sterke mate bemoeilijkt. VIL D!e ziektewet-Talma, die op korten termijn in werking kan treden, omdat hiertoe alleen noodig is het nemen van een Koninklijk besluit, en bij welke, in dien de oorspronkelijk door Minister Aal berse voorgestelde wijzigingen worden aangebracht op zeer eenvoudige wijze aan rechtmatige wenschen tegemoet gekomen kan worden, waarbij tevens, tot za kelijke verbetering en administratieve vereenvoudiging, de kring der verze kerden kan worden gelijk gemaakt met den kring der verzekerden volgens de Invaliditeitswet, mag niet op politieke gronden fatalistisch worden losgelaten. Met alle kracht moet de arbeidersbewe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1