WetHschap ei Isasi Oemeagd Mfeaws. Telegram». Allerlei. Land- en Tnliixraw. JL. MJUEWXC Stukken voor de Prov. Staten. In druk zijn verschenen de eerste drie voorstellen welke behandeld zullen wor den in de op 25 November te openen najaarszitting van de Provinciale Staten van Zeeland. De Lagerweijpolder. Daar de werken tot bedijking van de buitengronden ten zuiden van den Ooster- scheldedam onder de gemeente Rilland- Bath in Augustus 1923 door de Regee ring zijn goedgekeurd, deelen Ged. Sta ten mede, dat zij een afzonderlijk regle ment voor den nieuwen polder niet 1100- dig achten; toepasselijk verklaring van het Algemeen Reglement is voldoende. Een der bepalingen van do beschikking van den minister van Waterstaat geeft den bedijker de bevoegdheid, aan Ged. Staten een voorstel te doen aangaande den naam van den polders. Be fungeerende directeur der registratie en domeinen, schreef d.d. 19 Februari j.l. dat hij voorstelde „Lagerweijpolder" zulks naar den administrateur, chef der afd'. Domeinen, aan het Departement van Financiën, onder wiens ambtelijke loop baan als zooiinig reeds verschillende polders in Zeeland zijn tot stand gekomen. Ged. Staten vereenigen zich daarmede en vertrouwen dat ook de Staten geen be zwaar tegen dien naam zullen hebben. Inkoopsom pensioenen. Bij de aanbieding van de begrooting voor 1923 wezen Ged. Staten er op, dat voor „memorie" geraamd moest worden het bedrag, hetwelk de* Provincie zou moeten storten voor den inkoop voor pensioen van den tijd, door het personeel doorgebracht in haren dienst vóór 1 Juli 1922. Thans is nog steeds niet na te gaan, hofe zwaar de uit dezen hoofde op de provincie te leggen last zal zijn. Immers van de ruim 170 ambtenaren, die ver klaard hebben, diensttijd vóór 1 Juli 1922 te willen inkoopen, en hierbij is .geen rekening gehouden kunnen worden met ambtenaren, die reeds den dienst der provincie verlaten hadden is tot op dit oogenblik nog slechts aangaande 34 van den pensioenraad een opgave ont vangen van het bedrag, hetwelk voor hen als inkoopsom moet worden gestort. Fooi- deze 34 ambtenaren bedraagt het geza menlijk bedrag f90.025. Inmiddels meldde de pensioenraad, dat reeds twee termij nen hadden moeten zijn voldaan van die inkoopsom. Waar het Rijk 3,5 pet. rekent bij beta ling in termijnen, achten Ged. Staten dit voor de provincie het voordeeligste en zij stelden daarom twee termijnen betaalbaar, terwijl de derde voor of op 31 Dtec. a.s. betaald zal dienen te worden. Verder ligt het in de bedoeling van Ged. Staten, van iedere nog nader vast te stellen inkoopsom, onmiddellijk na ontvangst van het bericht dienaangaande, de reeds vervallen termijnen betaalbaar te stel len. Wijziging begrooting 1925. Voorgesteld wordt van onvoorziene uit gaven van de begrooting 1923 over te schrijven naar subsidie voor auto- en wagendiensten f 2.906.87. De post on voorzien wordt daardoor f 33.853.75i/k. „Ilomoeopathie in de Praktijk", door dr J. Voorhoeve. Zwolle, La Rivière en Voorhoeve. Toen ongeveer een halve eeuw geleden de Homoeopathie, die reeds in Amerika, 1 en waar al niet in het Buitenland hare lauweren had behaald, zich als weten schappelijke geneeswijze aandiende, was algemeen spot haar deel. Herhaaldelijk moesten hare voorstanders haar in vlug schrift en vergadering verdedigen en val- sche beschuldigingen afweren. Zij werd overal als kwakzalverij uitgekreten. Dit geschiedt nu niet meer, dank zij de onvermoeide verdediging harer be oefenaars, en de schitterende resultaten door haar, vaak in de ernstigste ziekte* gevallen, verkregen. In Zeeland vooral verkreeg zij vasten voet, en vonden boe ken als van Merckens, V. d. Stempel, Voorhoeve en anderen een goed onthaal. Vooral Voorhoeve's „De dokter in huis" was een succes. Sinds haar verschijning beleefde deze uitgaaf zes drukken. De zesde druk ligt nu, wèl verzorgd, in keu- rigen stempelband voor de ramen onzer boekhandelaars, die ook nu weer, en te recht, op een flinke afname rekenen. Hoe zou dat ook anders kunnen, waar 't aan tal vrienden van de Homoeopathie schier met deh dag toeneemt, vele menschen 't land uitgaan, hetzij naar Amerika, het zij naar de Oost, en dan dit onmisbare boek meenemen. Maar ook zij die hier blijven, gevoelen behoefte aan een der- gelijken vraagbaak. En zij schaffen zich liefst 'tboek van Voorhoeve aan, om den goeden naam van den schrijver, om zijn gebleken betrouwbaarheid en om zijn groote bekendheid o.a. uit „Timothe|iis" en „De dokter in huis"; en omdat men weet dat hij iederen nieuwen druk deze uitgave vermeerderd en verbeterd ver schijnt. Dit is ook nu 't geval weer. Deze 6e druk bevat nieuwe artikelen o.a. over de ziekte van Menière; Blaasneurose, Hartmassage, enz. en beschouwingen over Vitaminen, Insuline, en andere nieuwste ontdekkingen der Wetenschap. Het aan tal afbeeldingen en illustraties is ,weer belangrijk uitgebreid, terwijl de minder duidelijke door praktisch-waardevolle zijn vervangen. In ieder huisgezin behoorde dit koste lijke handboek aanwezig te zijn. Aanwezig, natuurlijk in dien zin dat iedere huis vader of huismoeder 't in zijn kast ach ter slot en toch onder zijn bereik be hoort te hebben, om 't zoo noodig en dit geschiedt vaak te raadplegen. Het is een boek, niet voor de kinderen bene den zekeren door Moeder te bepalen leef tijd, maar voor de ouderen. Het heeft reeds in menig gezin zijn werk gedaan, en 't betrekkelijk kleine bedrag voor hem uitgegeven, met intrest teruggegeven. Moge ook deze zesde druk medewer ken tot de populariseering der homoeopa- thische geneeswijze en tot de bevordering van volksgezondheid en volkskracht! Het jongste nummer .van „Het ge lukkig Huisgezin" is gewijd aan wijlen dr J. Rutgers, den oprichter en eere-voor- zitter van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, die in den nacht van 3 op 4 Aug. is overleden, doch wiens lijk eerst 12 Aug. is ontdekt in een woning te Heeren veen, ,waar hij eenzaam toefde. Het zal niet velen bekend zijn, dat dr Rutgers •voor hij medicus werd, dominee is ge weest. (Vad.) Ongelukken. De 18-jarig(J D'. uit Munstergeleen, die Zondag door een onbekenden automobilist werd aangere den, is aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam kreeg de 27-jarige F. op straat een bloedspuwing. Hij zakte iri- een en overleed bijna onmiddellijk. Te Bennebroek is de metselaarsbaas J. in de regenput achter zijn woning ver dronken. Te Heijen (Limb.) is een auto op den -weg naar Gennep, toen plot seling voor een wielrijder moest worden uitgeweken, tegep een boom gereden, waarbij een inzittende dame met het hoofd door de ruiten sloeg. Ze werd naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd. Op den spoorweg Nijmegen-Arnliem is gister morgen de spoorwegwerker B- uit Nijime- gfen door den sneltrein naar Amsterdam gegrepen. Beide beenen werden hem af gereden. Die man was direct dood. Gistermiddag is uit een vaart "te Den Haag iet lijk opgehaald van een S-jarigen jongen, die vermoedelijk spelenderwijs te water is geraakt. Overstrooming te Arnhem. Aanhoudende stortregens hebben te Arn hem en in den omtrek groote overstroo mingen veroorzaakt. Te Arnhem zijn in de laaggelegen gedeelten van de stïd op verschillende plaatsen de kelders onder- geloopen. De riolen waren niet instaat den watervloed op te nemen. "Op sommige plaatsen stond het water 20 c.M. hoog. Het tramverkeer ondervond vertraging. Brand. Gisteravond is de bliksem geslagen in de boerderij' van den heer B tusschen Monnikendam en Broek in Waterland, Boerderij en stalling brand den af. Schip vergaan. Men meldt uit Goedereede: Nog steeds verkeert men in het onzekere omtrent het uitblijven van de blazerschuit G- O. 15, welke hoogst waarschijnlijk de vorige week Woensdag nacht op de Noordzee vergaan is. Die op varenden waren C- Lokker, schipper, oud 42 jaar, en zijn broeder M- Lokker, 33 jaar. pn zijn zoon Kommer, oud 19 jaar. De schipper laat een vrouw na met 9 kindc-ren en zijn broer een vroiuw met 2 kinderen. De verslagenheid in het dorp is groot. I s%f Naar wiji vernemen, was schipper Sper ling van Ouddorp, in genoemden nacht bij het Goeieesche hoofd, toen bijl vermoe delijk de vergane blazer in gevaar zag. Daar hijl zelf in gevaarlijke positie ver keerde door den hevige® storm, kon hij geen h'ulp verleenen en verdween de bla zer plotseling Uit het gezicht. Sperling klom boven in den mast, maar bespeurde niets meer. Zoek het varken!'De keurings dienst te Schiedam en de politie zoeken ijverig naar een varken, dat spoorloos verdwenen is. Een zekere v. B. vond een zijner varkens dood liggen, waar schijnlijk aan vlektyphus gestorven. Hij liet het overlijden bekend maken aan een slager, die uit pure belangstelling eens kwam kijken. Nadien heeft niemand het kadaver meer gezien. De eigenaar noch de slager weten waar het gebleven is. En nu komen slecht-denkende men schen met de veronderstelling, dat het beestje met de vlektyphus door de worst is gedraaid. Smokkelaarseinde. In den nacht van Zondag op Maandag is in het Oosterdiep (Drenthe) verdronken een ze kere Bi. Op het geroep der kommiezen wil de hij niet blijven staan, waarna deze op hem schoten. B. kreeg slechts een schampschot langs den arm. Hij' sprong in het kanaal, om zwemmende te ont komen. Rij deze poging is hij verdronken. Later bleek, dat hij onder zijn kleeren nog vijf flesschen cognac verborgen had. (Volk.) Scheepsramp door drank misbruik. Te Riga wordt druk ge sproken over de geheimzinnige oorzaak van het vergaan van een zeilschip met motor, de „Bolinder", dat tijdens een storm strandde. Een en twintig menschen verloren daarbij het leven, waaronder 14 vrouwen. Twaalf lijken zijn aan land gespoeld en negen personen werden dood in het ruim van het scjhip gevonden, blijk baar gdstikt door petroleumdampen. De autoriteiten hebben de zaak in onderzoek en gelooven, dat het drinken van wodka de oorzaak van de ramp is. Tragische dood. Zaterdag ver misten de gebroeders A. en J. van Es sen te Earneveld, hun ruim 65-jarigen j broeder Willem, die eenigen tijd aiieen op de hofstede had vertoefd. Na lang zoeken vond men den ongelukkige einde lijk, met een wonde nabij Je hersenen, dood in het varkenshok liggen. Aan mis drijf wordt niet gedacht. Onveiligheid aan dé grens. De laatste dagen worden de Duitsche grensplaatsen weer onveilig gemaakt door handelaars in meisjes, die zich zelfs niet ontzien op klaarlichten dag hun slag te slaan. Zoo is dezer dagen te Goesteld in den namiddag weer een meisje ont voerd door een automobilist, die, naar geconstateerd is, gebroken Duitsch sprak. De man vroeg den weg naar Klinke, op hetzelfde oogenblik gibep hij het meisje vast en droijg haar in den auto, waar haar een verdoovingsmiddel werd toegediend. Toen zij na eenigen tijd weer bijkwam, wist zij zich door het openwerpen van het portier uit de auto te laten vallen, waarbij zij in een greppel terecht kwam. Waar deze ontvluchting plaats had op een, vrij drukken verkeersweg, waagde de ont voerder het niet het meisje te achter volgen. De auto reed zoo snel mogelijk door; het signalement van den dader is bekend. Een insluiping. Een tandarts te Amsterdam had de gewoonte om tij dens zijn spreekuur de buitendeur van zijn woning geopend te houden. Zaterdag heeft een onbevoegde daarvan gebruik gemaakt, om in de woning te sluipen. Hij is daarna verdwenen, medenemend een damesrijwiel, toebehoorende aan de assistente van den tandarts en een school- tasch, welke op een tafel in "de wacht kamer fag en toebehoorde aan een pa tiënte, die juist onder behandeling was. De inhoud van deze tasch was nogal van waarde, daar er zich in bevonden twee effecten, elk groot f 1000, een zil veren knipje, een banlïbiljet van f 25, een spaarbankboekje tot een bedrag van f 100, een regenmantel en voorts nog enkel© voorwerpen van minder waarde. Deze laatste voorwerpen zijn teruggevonden in een raamkozijn van eeiv ander perceel, waar ze blijkbaar zijn neergelegd door den dief, die er zich van wilde ontdoen. De voorwerpen van waarde heeft hij echter meegenomen, en de politie heeft nog geen spoor van hem ontdekt. Vergeetachtige reizigers. Die Southern Railway (Eng.) deelt mede, dat niet minder dan 3003 parapluies en honderden regenjassen door passagiers in de treinen zijn achtergelaten. Deze collectie zal op de veiling worden) ver kocht. V r e e s e 1 ij k dram a, Aan de Qe- li Ct wordt dato 3 Sept. uit Magelan^ geseind: W-, de o'ud-administrateur van de on derneming Djaboeng, drong vannacht de woning van de familie S- binnen en ver moordde de 17-jarige dochter, waarna hij zelfmoord pleegde. Om half 3 in den nacht hoorde mevr. S- gerucht op het erf; zijl liep naar den stal en daar aangekomen, hoorde zij de achterdeur intrappen. Zij snelde onmiddel lijk terug en werd onderweg tegengehou den door Inlanders. Haar oudste 17-jarige dochter hoorde eveneens de deur intrap pen en snelde naar buiten, teneinde haar te helpen, doch zij werd door den met èen geweer gewapenden W- vastgehouden en de slaapkamer binnengesleurd. Het jongere züsje, dat hulp wilde bieden, word eveneens door W. met een geweer bedreigd; zij liep naar buiten, terwijl de Oudste dochter inmiddels uit angst achter in bed was gekropen, waar zij zonder eenige woordenwisseling door W- a bout portant werd doodgeschoten. De kogel drong door de borst, vernielde de rugge- graat en ging vervolgens door den hou ten wand naar buiten. W. wierp zich vervolgens op het slachtoffer en schoot zichzelf een kogel door het hart. Reide schoten werden binnen een minuut af gevuurd. Op een telefonischen oproep van den vader, die geen hulp kon verleenen, snelde de dokter toe, die slechts den dood kon constateeren. Dje oorzaak is vermoe delijk wraak of jaloUzie, daar anderhalf jaar gcledcfn de heer S- aan W. den toe gang tot zijn huis ontzegde, vreezende voor den goeden naam van zijh dochter wegens herhaaldelijke bezoeken van W-, die bovendien gehuwd was- Gebleken is dat W. Inlandsche handlangers had, die tot dusver vergeefs door de politie wor den gezocht. aan den stok en van weerszijden zijn dure advocaten te werk gesteld om van den nagelaten buit het grootst mogelijke deel voor mm cliënten ,t© redden. Met het j oog op net bedrag der erfenis 82 mil- j joen dollarhebben deze advocaten j gemeend niet. te bescheiden te moeten j wezen; en laten zich dan ook eiken dag, j dat zij aan de rechtbank moeten wezen, i bc talen met een honorarium van 25C0 I dollar per Uur. Onder deze omstandig- heden is het hof dan ook maar begonnen met twee miljoen van de erfenis op zij' te zetten, om de onkosten van het geding te dekken. Amerika r o o k v r ij Amerika heeft 432 jaren geleden de wereld de tabaksplant cadeau gedaan en nu staat het op het punt een wettelijk rookverbod in te voeren! Of wij dit verschijnsel als een uitwerking der historische gerech tigheid of als een teeken van oversclmi- mende gezondheid beschouwen, één ding is zeker: Amerika plaatst 'zich met deze beweging evenals met het reeds door gevoerde alcoholverbod aan het hoofd der .menschheid. In Europa wordt over matig veel tegen den alcohol geschreven en gesprokenAmerika maakt slechts een energiek gebaar en het alcoholverbod krijgt wettelijke sanctie. Of het rookverbod er ook zoo gemakke lijk door zal gaan, is echter nog da vraag. De dingen liggen hier toch èenigs- zins anders dan bij het alcoholverbod, want de alcohol heeft der meuschheid ontegenzeggelijk veel grooter nadeelen be rokkend dan sigaren, snuif-, rook- en kauwtabak te zamen. D;e oppositie is hier bij dus veel grooter dan "vroeger hij het alcoholverbod, ook is het aantal rookers en molesters veel grooter dan ooit dat der drinkers is geweest. De puriteinen evenwel, van welke de strijd tegen het rooken eigenlijk uitgaat, beroepen zich ter verdediging van hun standpunt op de uitspraken van verschil lende beroemde artsen» die de schadelijke werking van de nicotine op het zenuw stelsel, het hart en de maag in "t licht stellen. Daaraan wordt in tallooze pro- paganda-geschriften ruim gebruik ge maakt, de geestelijkheid ondersteunt de beweging, waarbij dan nog komt, dat de dames der „haute volée" ostentatief bet rooken in hare salons gaan verbieden, wat natuurlijk terugwerkend op de lagere kringen tegen het rooken inneemt. Van den anderen kant worden tegen zulk een rookverbod sociale en Einancieele argumenten aangevoerd'. Amerika is name lijk de kweekplaats van de beste en edel ste tabaksoorten, die met recht een we reldfaam bezitten en duur betaald worden. De tabakken van Virginia, Cuba, Jamaica, Portorico en Havana behooren tot de fijnste en meest gezochte soorten van dit product. Alleen in de Vereenigde Staten waren in het jaar 1923 ongeveer 700.009 hectaren land met tabak beplant, waarvan 600 millioen ponden tabak werden ge oogst. Als het rookverbod wettelijk werd ingevoerd, zou daardoor den producenten en daarmede samenhangenden industrie- en enorme schade worden berokkend; ook de Staat zou kolossale sommen ver liezen, die hij nu uit de belasting op de rookartikelen trekt. Zoo wordt de strijd over en weer met alle mogelijke, soms ook zeer unfaire middelen gevoerd. De uitslag is twijfel achtig. "Waarschijnlijk zal de kamp veel langer duren dan indertijd bij het drank verbod. Daar de zedelijke ernst, de ijver en de organisatie aan den kant der puri teinen het grootst zijn, is het niet on mogelijk, dat wij binnenkort behalve met een „drankvrij" ook met een „rookvrij" Amerika rekening moeten houden. (De dokter in Huis, no. 10.) AMSTERDAM. V.D. Het Comité Vlieg tocht NederlandIndië deelt mede, dat de onderdeelen, noodig voor reparatie van het vliegtuig, te Philoppopel zijn aan gekomen. De werkzaamheden zijn onmid dellijk begonnen. Zeer ongunstig weer voorbehouden, hopen de aviateurs Zater dag 1 Nov. den tocht te hervatten. LONDEN. V.D. Geruchten uit Shanghai melden, dat generaal Feng is vermoord. AMSTERDAM. "V.D. De Kantonrechter deed gisteren uitspraak in de zaak van den leerling-machinist der spoorwegen, die uitbetaling van de 10 pet. gekort loon vanaf 1 Januari j.l. eischte De Kan tonrechter verwierp dezen eisch en stelde de spoorwegmaatschappiji in 't gelijk. AMSTERDAM. V.D. In verband met de oplichting der Duitsche Bank wordt niet S Karl Ecke, maar Albert Ecke gezocht, j Waarom men te New York advocaat wordt. Sedert 1916 heb- ben de erfgenamen van den schatrijken j Amerikaan Jay Gduld het met elkander Biefen tijd. Men schrijft uit Zeeland aan de „N. R. Crt.": We zitten nu midden in de bieten campagne. En wie in de herfstmaanden nog niet een tochtje door de Zeeuwsche landouwen en langs de Zeeuwsche haven tjes heeft gemaakt, kan zich ook niet voorstellen wat dat heteekent, welk een roerigheid en arbeid dat overal wekt en welk een ontzaglijke hoeveelheid werk ermee gemoeid is om de biet uit den grond tot 'in de fabriek te brengen. Er is wel geen ander product van den bo dem, waarmee zooveel handen zich be moeien vóór het op de plaats van zijn bestemming is. Zeeland staat yerreweg vooraan in hoeveelheid (absoluut en ook nog meer relatief, gelet op de kleine be volking en oppervlakte) en ook in de waarde. Een staatje uit het landbouw - verslag is teekenend voor 't overwicht van Zeeland, wat betreft de met bieten bebouwde oppervlakte, de totale hoeveel heid en de hoeveelheid per H.A. Ze geven den toestand van 1923: Groningen 5,981 124,547 20,8 Friesland 4,450 91,853 20,6 Drente 570 10,459 18,3 Overijsel 116 2,807 24,1 Gelderland 3,802 80,098 21,1 Utrecht 11 1,9779 16,9 Noord-Holland 5,038 126,197 25,— Zuid-Holland 10,163 259,610 25,5 Zeeland 25,651 746,410 29,1 Noordbrabant 10,456 244; 194 23,4 Limburg 1,150 32,3S0 28,2 Aan cijferaars laat ik het over eens •uit te rekenen hoe groot de berg zou zijn, als die 746 millioen K.G- bieten eens op één hoop konden worden gegooid- Maar hier weten we, dat die hoeveelheid bieten in de werkelijkheid een aardig heuvelland vormt, dat nu in deze herfst maanden -zich op verschillende punten van Zeeland verheft. En dat heuvelland wordt met mensclienhanden opgeworpen. Want ik zeg nog eens, dat er merk waardig veel menschenhanden mee ge moeid zijn. Zoo'n suikerbiet zit stevig in den grond en die grond is hier vette klei. Eén voor één moeten die bieten uit den grond gestoken worden, wat een zeer zwaar werk is, en wat lang niet ieder een kan. 'De heele landbouwbevolking is dan ook nu op het veld gërecruteerd. Als dan zoo'n biet uit den grond ge stoken is, wordt met een sabelvormig mes de kop er af geslagen, en dan wordt hij op een hoop gegooid. Men heeft wel gezocht naar ^machines die dat bieten- rooien zouden kunnen doen, met tege lijkertijd dat g,fslaan van de koppen, maar ze hebben nog niet voldaan, en bijgevolg kan men nu overal op het veld mannen en vrouwen bezig zien, biet voor biet afwerkend, vaak op hun knieën. Van den hoop moeten de bieten op een boerenwagen geladen worden. Maar dat gaat niet op. de vlotte manier waar op men bijv. grint in .een wagen schept. Aan de kanten worden ze netjes opge stapeld om het afglijden te voorkomen. En dan moet dé volle wagen van den akker gereden worden, wat een geweldig werk is, want diezelfde vette klei h-oudt zuigend de wielen vast. Kent ge de dikke groote Zeeuwsche paarden? Stel u tyvee van die kolossen voor, met strak ge spannen spieren trekkend en zwoegend om zoo'n zwaren wagen uit de klei te trekken. Een toonbeeld van kracht. Dit jaar is het eerst nog een poosje droog geweest, en dan: „Dan hebben de zadelmakers een slechten tijd, want dan worden er geen tuigen stuk getrokken", zoo verbeterde me eens iemand, toen ik opmerkte, dat een droge tijd toch wel gunstig voor allen moest zijn. Maar na tuurlijk is het in dezen herfsttijd in den regel nat, en dan is dat vervoer zwaar. Dan zijn de spaken en assen van de wielen dik beklonterd met natte klei. Dan zijn de wegen in enkele dagen bedekt met een glibberige kleilaag, die het loopen bijna onmogelijk, èn het rijden met die zware wagens nog moeilijker maakt dan het bij droog weer al is. En toch moeten er kilometers en kilometers worden af gelegd vóór de afleveringsplaats is be reikt. Die afleveringsplaatsen zijn heel ver schillend. Is er een trein of tram in de huurt, dan worden de bieten aan een station afgeleverd. Maar voor heel veel streken liggen die ook nog te ver. En dan gaan de wagens naar een van de kleine haventjes, die hier en daar (niet talrijk) aan de kusten van de Zeeuwsche stroomen liggen. En soms is er niet eens een haven, maar wordt het schip tot voor den dijk gehaald, en worden de bieten zeer primitief achter den dijk afgeleverd, d. w. z. op een hoop gegooid, die dan later over den dijk heen naar het schip worden gekruid over planken. Die bietenhoopen kunnen aan de groo- tere afleveringsplaatsen den omvang krij gen van lange breede hooge dijken. Wie nu en de volgende maand langs 's-Heer Arendskerke spoort, kan er een begrip van krijgen. Maar hij zou er nog een beteren indruk van ontvangen als hij eens de dikke -omwalling zag van het haventje bijv. van Ellewoutsdijk, of de enorme bergen zag bij de stations en havens van de beide deelen van Zeeuwsch-Vlaan- deren, dat weer van Zeeland het bie- tenland bij uitnemendheid is. Zijn de bieten op een spoorwegstation geladen, zooals in Zuid-Beveland, of aan een tramstation zooals in Zeeuwsch-Ylaan- deren, dan worden ze van de geweldige hoopen weer geschept in de spoorweg wagens, die ze direct naar de fabriek kun nen voeren, waar ze dan nog weer eens moeten worden ontladen. Maar als ze bijv. met de Bomburgsche tram worden ver voerd, moeten ze op de Loskade in Mid delburg nog eerst worden uitgeladen op nieuwe hoopen, die dan weer worden ver laden in de schepen. In den laatsten tijd heeft op de groote plaatsen het gebruik van transbordeurs met benzinemotor althans eenige bespoe diging van bet werk en eenige besparing van de arbeidskrachten mogelijk gemaakt. Is dan het schip vol, dan gaat het vlug naar de fabriek, waar het lossen meestal machinaal en vrij gauw gaat. En dan weer terug om een nieuwe lading. Want hoe vlugger hoe beter. Is een fa briek eenmaal aan het draaien, dan ver slindt ze honderdduizenden kilo's per dag. Er is -ook nog een andere drang tot spoed. Zit de biet nog in den grond, dan neemt het suikergehalte bij gunstig weer'in Re laatste maand steeds toe. Maar is de biet uit den grond, dan moet ze zoo spoedig mogelijk verwerkt worden, want dan neemt het suikergehalte voortdu rend af. Aan al die leveringsplaatsen, stations en havens moeten de bieten uitgeladen en ingeladen worden. En bovendien ge wogen en gecontroleerd. Dat beteekent ook nog een aanzienlijk stel werkkrach ten. ,Dit jaar is Sat nog een uitkomst geweest yoor menigen werkloozen kan toorbediende, onderwijzer, of wat dies meer zij. Het was echter ten koste van anderen. Want de meeste controleurs en Wegers, diereeds jaren en jaren dat werk deden in Zeeuwsch-Vlaanderen, zijn dit jaar niet weer aangesteld, maar ver vangen door krachten die „aan den over- kjflit", d.w. z. aan de andere zijde "der, Schelde werden aangeworven. Men zegt dat er verleden jaar zulk een groot ver schil wérd geconstateerd tusschen de hoe veelheid ^geleverde en de hoeveelheid aan de fabriek ontvangen bi.eten, dat men he.t nu eens met „vreemde" krachten

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3