Dit De Provincie. Niet wachten •voorbeeld een burgemeester ouder domsrente ontvangen. Het schijnt zelfs voor 'te komen dat rentetrekkers, die aan hun rente geen behoefte hebben, deze afstaan aan anderen, die zij hiermede een liefdedienst willen bewijzen. Allerlei. De heer J Heinink, le luitenant der infanterie te Harderwijk, 'heeft voor zijn benoeming tot administrateur van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref. Grondslag bedankt. Naar wij vernemen heeft de Chr. Ver- eeniging voor Krankzinnigenverpleging, gevestigd te Utrecht, een groot gedeelte van het van Zanen's en Lokhorsterduin gekocht. Het terrein is ruim 4000 H.A. groot en kost de vereeniging ongeveer twee ton. Op dezen grond zal een krank zinnigengesticht worden gebouwd. maar nu reeds beginnen Uw handen in te wrijven met Purol; dat voorkomt het ruw worden en stukspringen. Nooit weer oorlog? 'Voor de afd. van den Ohr. Vrouwen bond sprak gisteravond in openbare ver gadering in het „Schuttershof" te Goes prof. mr P. A. Diepenhorst over boven staand onderwerp. De spreker werd ingeleid door de pre sidente van genoemde afdeeling, mej. Dfonner, die de vergadering met gebed opende en een kort welkomstwoord tot de aanwezigen en den spreker richtte. Prof. Diepenhorst het wQord verkregen hebbende, stelde voorop, dat de mensch- heid altijd door, met het onderwerp oor log of vrede, te worstelen heeft gehad. Al de teleurstelling ten spijt, bleef er toch altijd het jagen naar den wereld vrede. En vooral tegenwoordig leeft de vraag bij velen of 't langverwachte nu ko men zal. Br is een strooming, die den oorlog vloekt en sterk leeft onder den indruk van zijn rampzalige gevolgen. Veel nader wil zij den wereldvrede brengen. Nog nooit was er een goede oorlog of een slechte vrede, zeggen dezulken. En inderdaad is er een dankbaarder onderwerp dan. de zegeningen van den vrede te beschrijven? Spr geeft enkele fraaie schetsen uit literatuur-producten als van Bertha von Suthner," Couperus, Ro- seger, enz., wijkt op schoone beeldhouw werken in musea, op tientallen mooie doeken, op aangrijpende zangen van ge wijde en ongewijde zangers, alles over den vrede. Maar ook mannen van de daad peins den over de vraag: wanneer zal het laatste kanon worden vernageld? Zelfs vredescongressen kwamen bijeen en een vredespaleis werd gebouwd. Het is echter een wonderlijke wir-war van geesten, die we in het vredes-legioen ontwaren. Daar zijn er, die de absolute weerloosheid willen, anderen stemmen u vooral bitter tegen den oorlog, en o-ok zijn er, die lachen om de verteederde harten, maar die op liet verstand een beroep doen. De laatsten wijden op inter-, nationale belangenbanden, en willen het economisch inzicht verhelderen, om daar door den besten waarborg voor den vrede te scheppen. Uit net vorenstaande volgt, dat ook de aangegeven middelen zoo verschillend zijn. Hier luidt het: ontwapening (welke gedachte ook nu nog geen tastbaar resul taat heeft opgeleverd, al heeft men plan nen voor ontwapening het is nog toekomstmuziek), ginds weer klinkt het: arbitrage, scheidsrechterlijke uitspraak (hier werd inderdaad praktisch effect be reikt denk aan het permanente hof van arbitrage, al bevat deze naam niet, wat men er van zou verwachten, daar dwang niet bestaat en ook de arbitrage van den Volkenbond" is nog slechts pers pectief). Ook viijhandel wordt als redmiddel aangegeven. Vermeerdering van den volks invloed, versterking der democratische actie zal ook verbetering brengen, meent men. Weer anderen willen algeheele ver vorming der maatschappij en verwachten het van de socialistisch volmaakte maat schappij. Laten we nu dien hartstocht naar vrede niet bespotten. Hij is een bewijs van de hemelsche herkomst van den mensch. en is voor een deel vaak on gewilde nulde aan de profetie van Jesaja. En toch staan er hier tegenover, die den wereldvrede niet alleen onmogelijk, maar ook ongewenscht achten. Zij, achten den wereldvrede een dróóm en niet eens een schoone droom. Zonder den krijg zou de wereld in materialisme verzinken. Zoo spreken niet alleen de geweldigen in den strijd, zoo spreken ook bezadigde filosofen, zooals prof. Steinmetz, nit wiens werk spr een en ander citeert. D© oor log is de eenige openbaring van gaven en krachten, die er in een volk schuilen, volgens hem. Spr aarzelt niet, zulk cy nisme goddeloos te noemen. Ten onzent heeft oud-minister Staal den handschoen aan de vredes-minnaars toegeworpen en den oorlog hoogelijk ge prezen in zijn veelbesproken Gids-artikel. Hoe hebben wij nu onze houding te genover dit vraaagbtuk te bepalen? Onaannemelijk is de beschouwing, die den oorlog aanprijst, om den sterke te doen heerschen over den zwakke. Tegen over dit cynisch nihilisme staat het God delijk mededoogen over de rookendo vlas wiek, die niet zal worden uitgebluscht. Gerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Zieker, van een krijg kan eenige kracht ten goede uitgaan, maar toch is voort durend krijgsbêtoon voor den bloei van een volk niet noodzakelijk. Denk aan de schade, de droefheid, de verwildering, vijandschap, die de oorlog veroorzaakt. {Betoogen van prof. Van Embden zijn niet noodig, om- ons met afschuw voor den oorlog te vervullen. Het kan niet anders of we bidden om den vrede, 'Al wachten we ons voor overdrijving, toch zijn we dankbaar voor de vrucht van toch zijn we ook dankbaar voor de vrucht van vredescongressen en arbitrage-hof. Spr vVijst op de vreedzame scheiding van Venuzeliaansche conflict, enz. iWe weten het echter, dal we hooren van oorlogen en geruchten van oorlogen in den laatsten tijd en dat we daarvan, zullen blijven hooren. Maai' toch gaat het „wee u" uit over hem, rloor welken de oorlogen komen. Daar is echter een jammerlijk contrast tusschen woord en daad van de staats heden, die zeggen den vrede te willen, waarvan spr vele pakkende voorbeelden geeft. Ook zijn de aangegeven vredesmi,Idolen niet deugdelijk. De vrijhandel 1)1 ijkt niet afdoende, want men denke maai* aan Engeland. Versterking der demo ratio zegt men zal den oorlog uitbannen, maar in landen met algemeen kiesrecht blijkt daar van niet veel. Denk aan het Fransche volk, gan Italië, enz. En dan het socialisme? Maar dat is immers de richting van den klassen strijd! En gebleken is, dat het socia listisch getimmerte niet bestand is tegen de nationalistischen stormwind. Het in ternationaal vakcongres van 1922 was pas twee weken gehouden, toen Blo Fimmen te Parijn al ontnuchterd bleek. We zeggen niet te veel, als we bewe ren, dat in onze dagen de toestand van gewapenden vrede heerscht dat de brandstof voor een nieuwen oorlog op gehoopt wordt. Te vragen van Nederland, dat het zich eenzijdig ontwapenc, onver schillig wat anderen doen, ware roekeloos. De wereldvrede zal en kan in deze hedeeling niet komen. En hooger dan de vrede staat het recht. Tot handhaving van dat recht is de overheid geroepen. Zoo kan de oorlog een plicht zijn on ge- eischt worden, als uiterste redmiddel, door de trouw aan het vaderland, teneinde het onrecht te bestrijden. De spreker, die met aandacht gevolgd werd, besloot deze niet druk bezochte bij eenkomst met dankgebed. KEELPIJN CARUSOL, 30 cent per doosje. DE TOOVEBPASTILLE. Bij Uw Drogist. Het 20e jaarverslag der Ver. tot Chr. Verzorging van Krankzinnigen in Zeeland, gevestigd te Middelburg, is ver schenen. Het bevat onder anderen do toespraken yi 1923 gehouden door di Bre mer en Veldkamp; en de lezing van dr den Hertog over „Zelfmoord". Ons trof in deze verslagen steeds de ongeveinsde broederlijke saamwerking van menschen uit verschillende kerken. Dit geldt ook de sprekers. Verschenen is Archief, vroegere en latere mededeelingen, voornamelijk in be trekking tot Zeeland, uitg. het Zeeuwsch Genootschap over 1924. In het laarver- slag, saamgesteld door den secretaris, mr A. Meerkamp van Embden, komt o.a. voor een en ander omtrent de benami ngen Liesjes in Liesjesdag en Stra voor de te Burgh c.a. van ouds in zwang zijnde gewoonte van op 'Vastenavond te paard en vervolgens een eindje de zee in te rijden. Goedgekeurde of vernietig- de Raadsbesluiten. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft den aan slag Van A. J. te M. over het belasting jaar 1922'23 als forens in de plaatselijke inkomstenbelasting der gemeente D. ver nietigd, aangezien zijn woning op schrif telijk contract is verhuurd aan G. J. W. te B. en daarom niet gezegd kan wor den, dat appellant op meer dan 90 da gen van het belastingjaar deze woning voor zich oï zijn gezin beschikbaar heeft gehouden. Ged. Staten verklaren, dat voor onteigening van het perceel grond, groot 97 A. 60 c.A. toebehoorend aan J. S. te K. (plaatselijk hekend Voor Maalstee) ten behoeve van „Eigen Erf' te Goes, geen termen aanwezig zijn. Het perceel is een boomgaard, waarvan onteigening ingevolge art. 105 der wet niet is toege laten. Ook is niet afdoend gebleken, dat elders voor dit doel geen geschikt land is te verkrijgen. Ged. Staten hebben hun goedkeuring onthouden aan hef besluit van den Raad van O. en W'. Souburg tot het aangaan eener -geldleening groot f6000. Centrale A. R. Kies vereen i- g i n g Middelburg. Zaterdagmiddag vergaderde onder leiding van Mr de Veer de Centrale Antirev. Kiesvereeniging in het kiesdistrict Middelburg. Herkozen werden als afgevaardigden naar het Prov. Comité de heeren Mr P. Dieleman, Mr A. A. de Veer en L. J. van Voorthuysen. Als afgevaardigde naar het Centralen Convent werd benoemd de heer A. D. Littooy en als plaatsvervanger de heer J. W. van 'tHoff. Voor de De- putatenvergadering werd aangewezen do heer L. J. van Voorthuysen, als plaatsver vanger Mr P. Dieleman. De voorzitter doet de verblijdende me- dedeeling, dat Minister Colijn heeft toege zegd, voor onze Centrale in openbare j vergadering te Middelburg een spreek beurt te willen vervullen. Als nu doet de heer ..J W. van 't Iloff mededeelingen omtrent de te 's Graven- hage gehouden conferentie van het Cen traal Comité. Bij de a.s. verkiezing zal da strijd voornamelijk gaan over ontwape ning, salarisregeling en bezuiniging. \\'rj, antirev., zullen midden in den strijd Staan. Nog nooit zal hij zoo fel gestreden zijn. Laat ons hem biddend voeren, dan zal ongetwijfeld God hem kronen met een goeden uitslag. Doel van deze Haagsche Conferentie was: onze propagandisten toe te rusten. Zij hebben prachtige gegevens ontvangen, die zij op een andere wijze niet te weten komen. Onze leiders hebben ge toond de teekenen der tijden te verslaan. Al onze krachten moeten ingespannen. Lauwheid moet wijkep. Onze strijd is een «strijd voor de eere Gods. Is er wel genoegzaam geloof? Uit het geloof moet opbouwend gewerkt worden. Onze partij moet beginsel boven eigen belang stellen. Krachtig wekt de heer Van 't Hoff op tot den strijd en bespreekt nog enkelo zaken van organisatorische)) aard. Na afwikkeling van enkele huishoude lijke zaken, wordt de vergadering gesloten. (Rotterdammer.) Middelburg. Ter plaatsing werd ons toegezonden een adres, dat aan den ge meenteraad is gezonden en dat indien wij de handteekening goed lezen, afkom stig is van den heer Jansen (voorletters ontbreken) Geeft met verschuldigde hoogachting te kennen, ondergeteekende namens an deren dat hij wil wijzen op de machtspositie, die door de S. D. A. P. wordt ingeno men, per ongeluk zeker wel, bij verschil lende comité's, zooals bijv. eerstens in het steuncomité. Vier sociaal-democraten te gen vier anderen, waardoor hun voor stellen steeds worden aangenomen. Daar zitten in Onderdijk, Staal, Korenhof en v. d. Weel. Dan werkverschaffing. De be slissing is in handen van Staal en Onder- dijk, "wat gezien de klachten van den heer Streefkerk, en anderen, niet altijd juist werkt. Wel zijn deze klachten ongegrond verklaard, maar de Christe- lijken zeggen, dat hunne belangen nu veel beter worden behartigd. Aan de arbeids beurs is het evenzoo. Volgens het jaar verslag bestaat het bestuur uit Onderdijk, Francois, Adriaansen en Staal. Daartegen zijn vier andere heeren. Bij de werkioo- zenverzekering is het evenzoo, Staal en Onderdijk. Bij deze commissies heeft de wethouder wel gezorgd voor een meerder heid. Gezien het belang van evenredige ver tegenwoordiging wordt U voorgesteld bij het Steuncomité te benoemen één katho liek, want ,het is zeer eigenaardig, dat deze nergens benoembaar schijnt te zijn, verder een ongeorganiseerde en een com munist en de uitvoerende macht weg te nemen van Staal, Onderdijk en Korenhof, maar deze te leggen in drie verschillende partijen. Vroeger werd door die vermaledijde liberalen alles besproken op de sociëteit (volgens de S. D. A. P.). Daartegen voch ten de socialisten. Nu heeft het den schijn of onder een alcoholische ver snapering door de S. D. A. P. hetzelfde wordt gedaan (alleen in een mindere gelegenheid). Goes. A.s. Donderdagavond acht uur vergadert de gemeenteraad. Punten voor de agenda werden niet aan de pers ver strekt. Goes. Vrijw. Landstorm, Insti tuut der vóór oefeningen. Op 't Octoberexamen gehouden te Goes ver wierven het bewijs voor geoefend man: M. A. dé Dreu, EI. J. W. Hengeveld, G. J. Zembsch, H. J. v. Koeveringe, M. v. d. Pas, en A. M. Tollenaar. Dit be wijs geeft hun recht op 4 maanden ver korting van eerste oefentijd. Aanmelding voor den nieuwen cursus, welke voor de deelnemers geenerTei kosten mee brengt, kan geschieden bij Sergt.-Maj. Inst. O. Klap, Wilhelminastraat en Sergt. A. M. Doiijvewaardt, Piccardtstraat. Vlissfngien. Burg. en weth. bevelen aan voor lid der commissie van toezicht op het nijverheidsonderwijs in de vacature ontstaan doordat de heer Landsman ambtshalve voorzitter is geworden, de heeren F. C. Matzinger en A. de Munck. Door den heer F. L. Hensel is ontslag aangevraagd als lid van den ge meenteraad en tevens als lid van de Prov. Staten van Zeeland. Hiermede geeft de heer Hensel gevolg aan zijn reeds niaanden geleden 'geuit voornemen om zich geheel terug te trekken uit het po litieke leven. Als zijn opvolger in den gemeenteraad is aangewezen >le heer J. Hoogkamer, arts alhier en in de Provin ciale Staten de heer C. J. Boogerd, bur gemeester van Kerkwerve. Waar dit besluit slechts enkele dagen voor de raadsvergadering van Vrijdag a.s. komt, is het zeer de vraag of men dan tot een oplossing van de wethouders- crisis zal kunnen geraken. lerseke. De mosselkweekers zien nu eindelijk het nut van organisatie in en zullen de handen ineenslaan en door vereenigd optreden een matige winstmar ge vaststellen. Hoedekenskerks. In de raadsvergade ring van Maandagnamiddag was weth. Loüs met kennisgeving afwezig. De voorz. deelde mede, dat tot zetters met ingang van 1 Jan. a.s. zijn herbenoemd de af tredenden W- C. Groenewege en B. Tim merman en dat door God. Staten is goed gekeurd, dat het Burgerlijk Armbestuur over 1925 een bedrag zal verleenen ad f 100 in de jaarwedde van de wijkver- 1 pleegster en tot hetzelfde bedrag in die j van den gemeentegeneesheer. Vastgesteld Wordt een wijziging in de gemeentebegroo- ting 1924 ad. f3817,63V2- Goedgekeurd wordt de begrooting van het Burgerlijk (Armbestuur voor 1925 in ontvang en uitgaaf op f 5374,69V2- Op voorstel van ,B. en W. wordt het dagloon van den ge- meentekantonnier van 1 Nov. tot 1 Mrt 1925 gehandhaafd op het oud<- bedrag van f2,25- Eveneens op voorstel van B- en W. wordt besloten de toetreding tot de rege ling, bedoeld bij het werkeloosheidsbes l uit 1917, die 27 November vervalt, weder om met één jaar te verlengen, nadat de Voorz. heeft medegedeeld, de kosten voor ae gemeente daarvan over 1923 hebben bedragen plm. f110 en dhr Steenbakker nog eenige nadere toelichting gegeven heeft. Op voorstel van B. en W. wordt onder dankzegging aanvaard de schen king door den secretaris gedaan van den grond, waarop het tegenwoordige arres tantenlokaal staat, daar is gebleken, dat dit destijds door de gemeente is gebouwd op grond aan „den Ambachtsheer toe be- hoorende en de schenker bij pu- blieken verkoop eigenaar van den grond is geworden. Nog woidt aan B. en W. een blanco erediet toegestaan om ter zijner tijd op den grintweg, naai- Kwa- dendamme bij de hofstede, bewoond door D. B. van Kruynen een voor het verkeer hinderlijke belemmering weg te doen nemen. Op voorstel van dhr Boone wordt be sloten, zich tot Gedeputeerden te wenden met verzoek tot verlaging van de tarieven van den autobusdienst Hoedekenskerke, Goes. Diaarna sluiting. Krabbendijke. Voor een schare van ge- noodigden van Krabbendijke, Waarde en Oostdijk trad Maandagavond in de consis torie der Ned. Herv. Kerk de Hongaarsche professor Kallay op om aan de hand van mooie lichtbeelden in goed Hollandsch te vertellen van de geschiedenis van zijn volk, hoe zijn land er uitziet en wat er nog wordt geleden. Ds Dekker opende met gebed en een korte inleiding en prof. Kallay eindigde met dankgebed, waar na ds Dekker een slotwoord sprak en de collecte aanbeval, die f 40,30 optracht. Souburg. Maandag vergaderde de raad. Aanwezig alle leden, behalve dhr Elolt- huijzen. Van laatstgenoemden heer is het volgende schrijven ingekomen „Ik heb de eer U te berichten, dat ik om redenen mijnerzijds niet langer wensch zitting te nemen en te werken in Uw huidigen gemeenteraad. In aanslui ting met bovenvermeld schrijven neem ik verder de vrijheid vanaf heden, in gaande 27 Octobey 1924 mijn ontslag te nemen, als lid van den gemeenteraad van Oost- en West-Souburg." Over een voorstel van den heer La Soe om de Schoutstraat, Van Teijlingenstraat en de Cevaalstraat, Buteuxstraat te noe men, staakten de stemmen 5 tegen 5. Verder werd behandeld een verzoek van de Landbouwvereeniging om een lo kaal der openbare school- beschikbaar te stellen voor een cursus in bemestings leer. Dhr Kodde licht deze zaak nader toe. Het verzoek wordt niet ingewilligd. Tegen dhrn. Jobse, Pagter, Arendse, La Soe en Brouwer. Dhr De Priester blijft buiten stemming. In behandeling komt een wijziging dc-r politieverordening, het vasthouden van duiven van 15 Maart tot 1 Mei. Dhr de Priester stelt voor dit punt aan te houden tot algemeeno wijziging politieverorde ning en een commissie te benoemen om deze verordening ter hand te nemen. Alzoo wordt besloten. Ten opzichte van het niet goedgekeurd raadsbesluit geld leening f 6000 ten behoeve van de wo ningbouw, stellen B. en W. voor in be roep te gaan bij de Kroon. Dhr de Priester juicht zulks toe en wijst op de zwakke houding in deze zaak van Ged. Staten. Dhr Melis zegt het volgende: Het raadsbesluit om de f 6000 aan da bouwvereen. af te staan, voor uitbetaling aan den aannemer, is dus niet goedge keurd. De raad heeft gezegd, dit is de eenige oplossing; het bouwbestuur erkent dat ze dit bedrag schuldig is, Ged. Staten zegt, je blijven er af. Dat de meeningen tusschen Inspec teur Volksgezondheid en Dagelijksch Be stuur uit elkander loopen is den raad bekend, en dat we zoo zachtjes aan steeds meer zullén moeten gaan dokken is niet raadselachtig meer. Toen op 25 Januari een Oedrag van f 4700 is aangevraagd, heb ik gezegd heeren, denk er aan, we zullen er op achteruit gaan, en wee wanneer de wo ningbouw gemeentebedrijf wordt. Nu is de f 6000 toegestaan in de hoop dat Ged. Staten het zouden toestaan, en ook dit zijn we thans kwijt: geen kwestie van of we gaan steeds verder achteruit. En wanneer men nu de overwegingen die Ged. Staten er toe geleid hebben om dit besluit niet goed te keuren, nagaat, dan lijkt mij dat deze overwegingen niet vol doende voor den Raad zijn, om er 'in te kunnen berusten. Eenigszins vreemd doet het aan, wanneer de Inspecteur voor de Volksgezondheid zelf zegt: 'dat het uiteraard moeilijk is te zeggen of dit be drag dat wordt gevraagd den aannemer al dan niet toekomt, zoowel als Ged. Sta ten schrijven, dat het belang der Ge meente nog niet wordt bedreigd wan- fieer het faillissement der vereeniging mocht worden uitgesproken. Wordt bij faillissement de gemeente voor het hy potheek dat ze heeft, groot 35700 gld, eigenares "der gebouwen, dan zulten de onkosten door haar moeten worden be taald, deze onkosten die vermoedelijk 6 pet. zullen bedragen, worden dan 6 maal f 357, wat meer is dan va* f 6000. Zok> rest dus nu de vraag, zal de rechtbank een faillissementsaanvrage goedkeuren of niet. De schuld aan den aannemer wordt door de bouwvereen. er kend en staat dus vast, en kan dus de faillissementsaanvrage daarop niet stranden. Waar ze evenwel wei op zou kunnen stranden is, dat de aannemer de bepalingen in hot bestek niet geheel heeft opgevolgd, dit is natuurlijk van zeer groote be teekenis. Daartegenover staat ook, wanneer de rechtbank het faillissement afwijst, om dat er geen andere opeischbare schulden zijn, dat die er in Januari wel zijn: maar h;u weet ik niet wanneer er een schuld is, en deze erkend wordt en die schuld groot is, en onbetaald blijft, of daar geen uitspraak van faillissement op kan volgen. Over de tekortkomingen van gemeentebestuur en architect zal ik zwij gen, maar hoop, wanneer de raad hu' voorstel van 'iet dag. beestuur aanneemt om in beroep te gaan bij de Kroon, daar ter gelegener tijd op terug te komen. De heeren zullen dus begrepen hebben, hoe deze zaak steeds ingewikkelder wordt, en men zeer voorzichtig in het nomen van een besluit zal moeten zijn. De raad keurt goed in lioogor beroep le gaan. Verder wordt behandeld een ontwerp bedieningsovereenkomst voor het roeiboot veer Abeele. Bij dit punt was overgelegd een schrijven van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat to Vlissingen, luidend als volgt- Blijkens van hoogerhand ontvangen bp- richt overweegt de Minister van Water staat de vraag, of het wellicht beter zou zijn het ncvensvermelde veer niet over te dragen, doch het veer voorloopig ge durende 3 jaren als een Rijksveer te blij ven aanzien en de bediening aan uwe gemeente op te dragen tegen een vergoe ding van f 1000 per jaar. Een ontwerp hedieningsovereenkomst gelieve U hierbij aan te treffen. Beleefd verzoek ik u mij te melden of uw collegg (of c.q. de raad) zich daarmede kan vereenigen of tot welke opmerkingen aanleiding mocht wor den gevonden. Ik vestig er uwe aandacht op, dal de in het ontwerp opgenomen dienstregeling, ook voor den Zondag, de zelfde is als de bestaande, doch dat II gerechtigd zoudt zijn desgewenscht de diensturen uit te breiden. De voorz. stelt voor deze zaak aan te houden. De voorz. huivert van al hetgeen de gemeente moet doen voor de flOOO. Dhr Brouwer zegt, dat zijn meening is, dat liet Rijk er voordeel in ziet het aan de gemeente over te doen. Spreker meent, dat de vorige toelichting en deze dezelfde is. Dhr Melis is ook van meening, dat aan houden gewenscht is, want er zijn ver schillende wijzigingen. Er wordt, zegt de voorz. te veel op de gemeente gelegd. Het voorstel van den voorz. wordt aan genomen. Op een adres van „Het Groene Kruis'" om verhooging van subsidie stelt de voorzitter voor om in plaats van f 75- f100 te geven. De lieer de Priester neemt het woord en wenscht met het oog op de tuber culosebestrijding de post te verdubbelen. De voorz. meent, dat het er met „Het Groene Kruis" niet zoo slecht voorstaat. Dhr Cijsouw meent, dat waar meer dan f100 men wenscht af te lossen, de ver eeniging zich eigendommen wil aanschaf-', fen cn daarom is verhooging niet zoo noodig. Dhr Brouwer wijst er op. dat ,,H?t Groene Kruis" ook een rijwiel-brancard wil aanschaffen, als zijnde hoog noodzake lijk. Over het voorstel De Priester om de subsidie te verdubbelen, staken de- stemmen 5 vóór en 5 tegen. In de commissie wijziging politiever ordening worden benoemd dhrn Jobse, Cijsouw, Suunnond, de Priester. Aan de orde is behandeling begrooting. Dhr De Priester wenscht eenige op merkingen te maken. Spreker zegt het vol gende: In de eerste plaats mis ik een beschouwing van B. en W. over den financieel'en toestand', waarin de gemeente verkeert. Ik ben van meening, dat voor de arbeiders in het algemeen en voor de groote gezinnen in het bijzonder de grens van belastingbetalen reeds te zwaar drukt, zoodat naar andere bronnen van inkom sten zal moeten worden gezocht. Dje S. D. A. P. fractie wenscht belasting 'naar draagkracht. Voor de voetpaden is uitge trokken f4500, daarvan gaat af f2937.50 voor den nieuwen Vlissingschcn weg j welke wegen denkt men van dat over schot te doen? Wat denkt het gemeentebestuur voor schoolgebouwen te doen? Is bet niet mogelijk te zeggen wat voor schoolmen- belen zullen gegeven worden? Wel vindt spreker een post voor avondonderwijs, maar geen enkel voorstel over dat onderwijs. Dhr Cijsouw verzoekt bij post wegen te denken aan Deinsvlietweg. Bij post presentiegeld stelt dhr De Priester namens zijn fractie voor deze van f 200 op f 400 te brengen, daar het niet aangaat door lid van den raad te wezen zijn gezin le benadeelen. Met 7 tegen 3 stemmen aangenomen, tegen dhrn Melis, Arendse, Kodde. De post Bevolkingsregister en huisnum mering wordt van f 100 op f 50 gebracht. Ook de post Belooningen en Premiën aan Brandmeesters en brandspuitlieden wordt met de helft verminderd. Bij behan deling post subsidie Groene Kruis wordt een voorstel om deze op f 150 te bren gen verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Bij behandeling post wegen en voet paden wordt besloten dien post met f 500 te verhoogen. Bij post kosten van 3e al-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2