„Qaytleyei", tfo Dinsdag 28 October 19S4 39e Jaargang elhurg mber !924, Caizandsclie Rips, jnierswareti ig te koop: ode Wisschen evraagd rderij, koop, jk Meisje, loudster, Itbode of een titdienstbode. enstmeisje. Dit is het merk LAUPOT T«H verkoopen: e 111/-2 uur, op toren te Veers, bel Woonhuis, mnexe Schuur, Kippenhok, md en Vijver, rweg in de ge er bij Veere, Centiaren of 1 Dadelijk te tzondering van istzijde van het ii 1925, en van met 1 Jan. 1925. gs te 2 uur, op e: 7 Kippen, 6 ird, de Mest in ar, Windmolen, k,Turk,Kieken- jelsteen, Graan- agen, Troggen, hel, eenigHand- ilderd Kabinet, Aardewerk en ren, dag 4 enWoens- s van 9—12 en sn met nadere erkrijgbaar ten temden Notaris 5 WEER Varkensmarkt), hoek- een Vul kachel en een lid, Oostkapelle. IDDE2.SURG a g gelegen stand, jestaande e Artikelen, ;et heeft en een fert. nder No. 10, aan |X, Middelburg. InschrijViDgsbil- ::en tot Maandag bij D. WISSE— llle. ^rrjf. Adres letter 'blad te Goes. laar Be kalf. IER Abz., 'jijk, Koudekerks. OP: en twee vare GROENE, Wemeldinge. Haarlem vraagt |fst. k. w. Loon vrij. Te bevr. H. PIETER- spoedig mogelijk |éen kind.,Dienst brieven met op en voll. inl. aan j)UNNEN, Hoofd sburg. IMei leid on,Vrouwepolder is te Goes ge- leeshuis. DE VEER, Vlis- fiddelburg, vraagt ■rukkers-Explortantan OOSTERBAAN LE C01NTRE 6»ES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, G«es Te!.: Redactie no. 11; Administratie nt. 58 Postrekening No. 36000. 'Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. D.HUIJ, L. Burg. Tel. n«. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per pest, f3. Ltsse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regeis f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. -<■' DE TARIEFWET EN DE STAATS FINANCIËN. In de schitterende rede waarmede de heer Colijn het ontwerp-Tariefwet verdedigde, werd allereerst onder de oogen gezien de vraag of dit ontwerp uit financieel oogpunt noodzakelijk is. Een gedeelte van Ministers ant woord, willen wij, waar het hier een belangrijk vraagstuk geldt, laten vol gen. „De begrooting is ingediend met een tekort van 15 millioen en in de Milli- oenennota is medegedeeld, dat bij de Memorie van Antwoord nog eenige wijzigingen zouden worden aange bracht, en dat verder de Minister van Arbeid nog zou indienen een wetsont werp voor de betaling van 12 millioen storting in het Ouderdomsfonds ten behoeve van de vrijwillige ouderdoms- verzekering. Het resultaat van dat al les zou dan zijn, dat de begrooting voor 1925 sluit met een tekort, van 20 millioen. Nu heeft de Regeering tot dekking van dat tekort ingediend twee wets ontwerpen. In*de eerste plaats het wetsontwerp, dat wij op het oogen- blik behandelen en dat ongeveer 15 millioen zal moeten opleveren, en een ander wetsontwerp tot verhooging van den tabaksaccijns, dat een bedrag van' 3 millioen zal moeten inbrengen. Wie het met die stelling, dat er 20 millioen alsnog moet worden gedekt om 'n sluitende begrooting te verkrij gen, niet eens is, die zal tweeërlei moeten bewijzen: of dat de uitgaven te hoog zijn geraamd, óf dat de inkom sten voor het jaar 1925 te laag zijn berekend. Dat er iemand is, die oordeelen zou, dat de uitgaven te hoog gesteld zijn, geïoo, ik niet, omdat, natuurlijk voor alle gewone uitgaven met de uitérste zorg is nagegaan, met hoe weinig men zou 'kunnen volstaan; en zal nu dit jaar, evenals vorige jaren, ook wel nier en daar blijken, dat het een en ander op enkele posten is overgeble ven, dan staat daar altijd tegenover, dat op andere posten weer een bedrag meer is uitgegeven geworden. 01' dan de inkomsten te laag ge raamd zijn? Er is hier en daar een beroep gedaan op de stijging der mid delen maar men mag niet uit het oog verliezen, dat de middelen voor 192o door de Regeering 19 millioen hoo- ter geraamd zijn dan voor 1924 en at men die stijging van die midde len, die nu loopende zijn, niet twee maal verdisconteeren mag; dat men niet eerst maar als feit mag aanne men, dat de Regeering 19 millioen hooger raamt en dan zeggen: maar de middelen loopen zoo mee, gij kunt er nog wel wat boven op doen. Ik voor mij ben overtuigd, dat de raming van die middelen, zooals de Regeering, die heeft opgesteld, in gee- nen deele te pessimistisch is te achten. Nu zijn er in verband daarmede allerlei beschouwingen gehouden; zoo heeft de heer Dresselhuys bijv. gezegd, nu ja, wanneer die einden der begroo ting op 15 millioen na bij elkander zijn, dan is het toch een klein kunstje om ze heelemaal bij elkaar te bren gen .Er is zooveel verschil van ap preciatie, wat op gewoon en wat op buitengewoon moet worden gebracht; en die geachte afgevaardigde noemde in dit vérband bijv. de Maaskanali satie, dat nu geen gelukkig voorbeeld was, omdat de Maaskanalisatie al op buitengewoon staat. En wanneer ik nu eens, als voor zichtig man, een vraag zou willen stellen, dan 'zou het deze zijn: of er niet veeleer grond was om bedra gen, zooals voor de Maaskanalisatie worden uitgegevefi, jiaar gewoon te brengen dan naar buitengewoon, en als ik nog voor de vraag stond om deze zaak te beslissen en die uitgaven niet at jaren lang op buitengewoon waren gebracht geworden, dan zou ik waarschijnlijk deze vraag beant woord hebben in een anderen zin; maar in dat geval, en wanneer de heer Dresselhuys die vraag ook in omge keerden zin zou hebben beantwoord, zou het gat wel grooter, maar niet kleiner zijn geworden. Deze bijdrage van den heer Dressel huys tot dekking van het tekort, moet ik dus tot mijn leedwezen op één lijn stellen met zijn stem tegen het wetsontwerp in zake de onderwijsbe- zuiniging en zijn stem tegen de bier en theeverhooging. Zij draagt niet bij tot het metterdaad kleiner maken van het tekort. De heer Oud heeft een heele bere kening opgesteld, die nog reel gunsti ger uitkwam. De beer Oad becijferd» zelfs ten slotte, dat bij met een over schot Aran 15 millioen zou komen in plaats Aran met een tekort. Hij begon te zeggen: waarom stort gij die 12 millioen in het Ouderdomsfonds, te meer waar ge toch ook de storting in het Invaliditeitsfonds tijdelijk hebt gestaakt? Na dan te hebben aangetoond, dat het hier een wettelijke storting geldt, waaraan niet valt ie ontkomen, ver volgde de Minister: Dan, Mijnheer de Voorzitter, heeft de heer Oud gezegd: ge behoeft ook geen rekening te houden met het spoorwegtekort; ge zegt immers zelf, dal het volgende jaar dat tekort wel Arerdwenen zal zijn. Uw rijwielbelas ting brengt 2 millioen meer op en dan hebt ge in petto 12V2 millioen bezui niging van de militaire Departemen ten. I'k hoop, dat die bezuiniging op cle militaire Departementen er snel zal 'komen, maar ze is evengoed als de bezuiniging op het Departement van Onderwijs een perspectivische bezui niging. Zij komt niet in eens en dus kan men met een dergelijk bedrag, als het gaat ovgr de vraag, of de begroo ting voor 1925 sluitend moet zijn, geen rekening houden. Ook de lieer Vliegen heeft deze Arraag aan de orde gesteld. Hij is dich ter bij huis gebleven en heeft zich niet gewaagd aan speculatieve beschou wingen. Hij heeft geen cijfers ge noemd; hij heeft alleen gezegd: maar de Middelenstaten vallen toch zoo mee en met name het verloop van de in komstenbelasting is zooveel gunstiger dan men verwacht had. Dat is juist; dat verloop is' inder daad, als men alleen op den Midde- lenstaat Iet, veel gunstiger dan men misschien wel gedacht heeft. Men moet echter niet uit het oog verliezen, dat de Middelenstaat ten slotte niets anders is dan een stuk, dat een deel van onze kaspositie aan geeft, en dat, voor wat betreft de opbrengst voor bepaalde dienstjaren, alleen voor hèm daaruit wat af te leiden is, die met groote zorgvuldig heid de verschillende onderdeden daarvan gaat ontleden. Wij zijn op het oogenblik bezig afgezien van een paar millioen gul den, die wij binnen hebben Ara:n. het belastingjaar 19241925 in hoofd zaak de belasting te innen van het belastingjaar 19231924, dus naar de kohieren per 1 Mei 1923. Op, de ko hieren 19241925 is nog maar 4V2 millioen gulden ontvangen. Op de kohieren 19231924 is ontvangen f 51.136.000, terwijl in September 1923 toen wij dus inden op de kohieren van 1 Mei 1922-30 April 1923, op hetzelfde tijdstip 6OV2 millioen was ge- ind. Daaruit volgt dus, dat wij in ver gelijking met de gelijke periode van het' vorige belastingjaar ongeveer 9W millioen achteruit zijn gegaan. Dat is het juiste verloop van de inkomsten belasting, wanneer wij die twee ja ren met elkander A-erg^Iijken. Dat cij fer maant tot groote Amorzichtigheid omtrent het verdere verloop van de inkomstenbelasting. Dat ik desalniettemin de raming 5 millioen gulden hooger heb durven stellen, komt hiervandaan, dat lang zamerhand de controlemiddelen een trootere uitwerking gaan uitoefenen an in de voorafgegane jaren. Maar in elk geval is de toestand zoo, dat men op het verloop van de inkom stenbelasting niet mag baseeren een Arerwachting, dat men het zonder de middelen uit het tarief zou kunnen doen. Dan komt daarbij nog, dat men toch ook met een stijging van uitgaven nog te rekenen heeft. Ik noem alleen de nationale schuld, aangezien een groot deel van de buitengewone uitgaven, welke op onze begrooting voorkomen en waarvoor geleend moet worden, niet dadelijk in den vorm van verhoog de inkomsten haar buitengewoon ka- raikter demonstreeren. Ook zal de pensioenregeling voor het spoorwegpersoneel geld kosten en dit zal zijn invloed doen gelden op de financiëele uitkomsten van het spoorwegbedrijf. Zoo zijn er allerlei factoren te noe men, die het twijfelachtig maken, of de toestand, zooals die nu in de jre- grooting van 1925 tot uitmg komt, niet eerder te gunstig dan te ongunstig moet geacht worden, en daaruit volgt, dat het bedrag, hetwelk de Regeering vraagt tot dekking van het tekort, naar haar vaste overtuiging onvermij delijk noodig is. Wie zich plaatst op den bodem der werkelijkheid en wie, wat A*oor cle Regeering absoluut noodzaak is', een voorzichtige financiëele politiek wil voeren, kan niet anders zeggen dan dat deze begrooting, op haar gunstigst beschouwd, nog een tegenvaller. Nu kan het natuurlijk meevallen. Dat spreekt vanzelf. Het is het vorig jaar ook '19 millioen medegevallen. Ret kan dus, al voorzie ik het niet, dat in 1926 de toestand gunstiger zal zijn dan ik hem nu zie en op grond van de feiten moet zien. Welnu, dan zal dus in werking tre den in dat geval, dat altijd ook bij de indiening van de Tariefwet heeft voor gezeten dal de opbrengst van het ver hoogd tarief zal moeten dienen om de directe belastingen te verlagen. Nu vreest de heer van Gijn, dat, wanneer het eens mocht medevallen, dan die gelden gebruikt zullen wor den om de bezuiniging te verminde ren, in plaats van om de belastingen te verlagen. -E11 in dit verband heb ik ook te antwoorden op een opmer king van den heer de Monté Arer ho ren. Ik geloof, dajt niemand in dit debat zoo juist heeft gezegd als deze geachte afgevaardigde, dat het eigen lijke bezuinigingswerk nu moet aan vangen. 1 Wat wij tot nog toe gedaan hebben en ik schaam mij volstrekt niet om dat te bekennen is geweest grabbelen hier en grabbelen daar, een voudig om te zorgen, dat het ergste gCA-aar, het niet sluiten van het bud get, zou worden afgewend; stelsel matig te gaan werken voor het om laag brengen der uitgaven in een be paalde richting, dat was iets waf eerst begonnen kon worden, maar dan ook beginnen moet, zoodra het gevaar voor het niet sluitend zijn der be- grooting afgewend zou zijn. Ik weet natuurlijk heelemaal niet, of ik aan dit werk nog zal kunnen mededoen. Wij weten allen, dat zekere .Jum- gebeurtenis in het zicht is en moge lijk zal dan de heer van Gijn achter deze tafel komen te zitten. Welnu, ik kan de verzekering ge ven, dat, wanneer ik dan lid van deze Kamer ben en de heer van Gijn achter deze tafel zit, hij hij dat werk op, mijn steun voor de volle 100 pet. zal kun nen rekenen. Ik ben niet overtuigd, naai' wat ik er tot nog toe van gezien heb, dat ik van den kant van den Vrijheidsbond hetzelfde zou onder vinden. ïfc De Minister eindigde dit gedeelte van zijn betoog met er op te' wijzen, dat indien de Joop van zaken mee valt onmiddellijk maatregelen zullen worden genomen tot verlaging der be lastingen. Maar dat kan alleen, als eerst de begrooting sluitend is gemaakt. ruiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiiHiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiHiiiiiiimiuiiiiiuiiiiJi van de sinds 78 jaren als het beste middel tegen hoest en ver koudheid beproefde TABLETTEN In origineele doozen a 65 en 45 Cts. nninmiiiiniiiiinnniiiiniinimniiiimniininininninnnnnininnmmniniinnmmin de menschen, die een gezin hebben en zich eenmaal op zekeren voet hebben ingericht, met rust te laten. Welnu dat is ongeveer de bedoeling van de regeling, die thans werd getrof fen. Althans voor 1925. En hoe werd te gen zulke regeling op de meeting ge scholden. De heer De Miranda zegt in zijn bro chure „De kip, het ei en het voer", dat er ónder de werklieden bij de bedrijven overdreven begrippen omtrent de draag kracht daarvan bestaan. Bij de ambtena ren, zegt hij, zit het nog dieper. „Wanneer de Sociaal-democraat ver plicht zou zijn aan al hun wenschen te gemoet te komen en hun eischen in te willigen, dan zou het ambtenarencorps binnen den kortst mogelijken tijd de dien sten en bedrijven hebben opgegeten." Zoo iets heeft nog niemand buiten de S. D. A. P. gezegd. Het schijnt ook over dreven. Maar als straks de Linkerzijde, die op geroepen Averd om voor de eischen der ambtenaren op te komen, eens mocht overwinnen en de lieer Stenhuis legt voor de organisaties de vuist op de tafel dan zal ook de Sociaal-democratische po liticus het spoedig benauwd krijgen. Maar ons volk zou onder een heer schappij zijn geraakt, die inderdaad vol gens de leus, van den demagoog: niets zou ontzien. Het is goed, dat deze dingen duidelijk worden gezegd. Ons volk rveet precies, waar het aan toe is. En Avelke plannen door deze leiders worden gesmeed. Het gaat hier niet meer om het welzijn der ambtenaren. Want dan zoude de nieuwe regeling in menig opzicht tot be- Arrediging hebben gestemd. Het gaat om de omverwerping van het gezag. De bedoeling is de terreur van het Socialisme te Arestigen. En daartoe wordt geen ophitsing ontzien. Laat ons dus waakzaam en werkzaam zijn. (Standaard.) it Het iij«t wel. liet vrrjhandelsfanatisme van links be gint gelukkig ook bij eigen aanhaiigers ergernis te wekken. De hoefijzercorrespondent van het „Handelsblad" eindigt zijn beschouwin gen over de rede van Minister Colijn. bij de tariefsherziening met deze woorden: „Het was een goede en krachtige rede. En al kunnen wij niet zeggen, dat ze onze bezorgdheid over de werking van het tarief heeft Aveggenomen (aan 's Mi nisters bedoeling hebben Avij nooit ge twijfeld) ze verdiende zeker heel wat be ters dan het geprikkelde en ironische geroep en geïnterrumpeer van links. Maar het lijkt wel alsof men daar in een soort vrijhandels-fanatisme verkeert, dat elke rustige en objectieve beoordee ling zij het dan ook een afwijzende onmogelijk maakt." „Het lijkt wel" is wat zwak, zeg! „De Rott." terecht Het staat vast. De man van het dreigement. De salarismeeting in Den Haag stond geheel in het revolutionaire téeken. Dat bleek vooral uit het optreden van den heer Stenhuis, den voorzitter van het N. V. V., die spreekt en gebaart als een bolsjewist. Hij vertelde de opgezweepte massa, dat het Overheidspersoneel geen middel moest ontzien. Een staking zou wettig zijn. Het proletariaat moet vernie tigen het Carthago van het kapitalisme. Resoluties en optochten geven niets. De organisatie van het Overheidspersoneel moet zoo sterk worden, dat men de vuist op de tafel der onderhandeling kan leggen. Men ziet: het was alles geweldig. Natuurlijk was het telkens terugkeerend refrein, dat het huidige Ministerie ver dwijnen moet. Men zal trachten bij de verkiezingen zijn slag te slaan. Maar als het nu eens gelukte de over Avinning te behalen hoe moeilijk zou den de overwinnaars het krijgen. De heer Vliegen heeft bij het tarief debat toegegeven, dat de ambtenaren hun deel in het tekort moesten dragen. Hjj zeide: de mogelijkheid was er geweest om aan de menscben, die in dienst ko men, een lager salaris te geven dan aan fcea, die eenmaal ia dieast ago, e* om Ds Sovjet-propaganda in Engefand. Gistermiddag heeft Mac Donald te Car diff zich voor het eerst geuit over den z.g. brief van Zinovieff. Hij zeide dat het stuk op 10 October in handen van het departement van bui- tenlandsche zaken is gekomen en dat! het daar voor echt wordt aangezien. Per soonlijk heeft hij er op 16 October, dus 8 dagen na zijn nederlaag, te Manchester kennis van genomen. Toen heeft hij on middellijk gelast, dat een onderzoek naar de echtheid zou worden ingesteld. Als de brief vervalscht is, bewijst dit tegen welk een stroom van schoftigheid Avij hebben op te roeien. Doch als de brief echt is, kan de natie zeker zijn, dat de arbeidersregeering met beslistheid zal optreden ter onderdrukking van elke po ging van buitenaf om zich in binnenland- sche aangelegenheden te mengen. Inmiddels vond hij het opmerkelijk, dat reeds dagen geleden verschillende con servatieven hadden gezegd, dat er op den laatsten dag voor de verkiezingen een verrassing te wachten was, waarin "de naam van Zinovieff was gemoeid, terwijl bovendien verschillende conservatieve bla den in het bezit schijnen te zijn geweest van het bewuste stuk. De Arraag, hoe het stuk in handen van de „Daily Mail" is ge komen, wist Mac Donald niet op te los sen, evenals het voor hem een open vraag blijft, waar het schrijven, als het een rer- valsching zou zijn, is ontstaan. Korte berichten. In Öe gouvernementen Tsarytsin ,eD Smolensk hèerscht een sujkererisis. Noch de staatswinkels, noch de coöperaties be schikken over Suiker, terwijl de particu liere handel alleen beperkte hoeveelhe den verkoopt tegen een prijs die twee maal zoo hoog is als normaal en vaak nog onder bezwarende omstandigheden, zooa.ls verplichte bij-koop Aran andere ar tikelen. Te Huelva bij Saragossa is een auto bus van een brug naar beneden gestort, waarbij vijf personen gedood en achttien gewond werden. Zondag zijn te Hamburg de verkie zingen voor den burgerraad gehouden. De deelneming was betrekkelijk gering en voor zoover uit de tpt dusver bekend ge worden uitslagen is af te leiden, zal de bestaande coalitie van links blijven be» staan. Te Halle zijn tengevolge van het springen van een gasbuis in de straat in een benedenwoning zes leden van een gezin door het binnen slroomende gas be wusteloos geraakt en gestikt. Volgens de Bulgaarsche bladen heeft de vroegere minister Oboff in de Stam- boelinskiregeering een tegenregeering ge vormd om de huidige regeering omver te werpen en een Bulgaarsche republiek te kunnen proclameeren. De ex-kroonprins is uit München, waar hij drie dagen vertoefd heeft, te Oels teruggekeerd. Geïnterviewd verklaar de hij, dat hij prins Rupprecht en andere Beiersche prinsen heeft bezocht. De ex- kroonprins ontving generaal Kilander, een groot aantal officieren van het, oude leger en talrijke andere persoonlijkheden. De prins \-erklaarde, dat de bevolking hem goed heeft ontvangen. De Amerikaansche politie heeft een smokkelaar sbende ontdekt, die met vlieg tuigen alcoholhoudende dranken A-an Cuba naar Florida vervoerde. In tegenwoordigheid van Belgische en geallieerde troepen woonde de Belgische koning Zondag te Gent de onthulling bij van twee monumenten ter herdenking van de gesneuvelden uit den grooten oorlog. Hij ontving den commissaris der Koningin van de provincie Noord-Brabant, baron van Voorst, die hem namens Koningin Wilhelmina begroette. De Valera, die voor den tweeden keer gearresteerd is, is naar Belfast over gebracht en daar opgesloten. De autori teiten zijn voornemens De Valera vast te houden tot na de verkiezingen. Zondag heeft de vereeniging rijks banier zwart-rood-goud een demonstratie in het conservatieve Potsdam gehouden. Deze demonstratie werd met grooten angst tegemoet gezien. Zij is echter zonder eenig incident van stapel geloopen. Na afloop dezer betooging is het echter op drie verschillende plaatsen tot botsingen tus- schen aanhangers der verschillende par tijen gekomen. Acht personen moesten naar liet ziekenhuis worden gebracht of door den eersten hulpdienst worden be handeld. Een en twintig personen zijn in hechtenis genomen. -I— 11 ii »ii.I-I De Belgische vluchtelingen. Zaterdag bracht de Minister-president in zijn hoedanigheid van oud-regeerings- conunissaris voor de vluchtelingen in Noord-Brabant en Zeeland, vergezeld van den Belgischen minister van binnenland- sche zaken, dr Poullet, een bezoek aan de gemeente Ueden in verband met de plannen, die in België bestaan, om het verblij f van de duizenden Belgische vluch telingen in Nederland te herdenken. Christelijk Sociale Partij. Men schrijft aan de „Nieuwe Rott. Crt.": In verband met de gewijzigde houding van het 'dagelijksch bestuur .der Christe lijk Sociale Partij, de heeren Van der Laar, Van Dorp en Rotteveel, die thans op het standpunt staan, dat het partij program zoodanig moet worden verruimd, dat ook modern-godsdienstigen dit kun nen onderschrijven, hebben alle vooraan staande personen dezer partij in Friesland, behalve de heer Jansen uit Leeuwarden, hun lidmaatschap opgezegd. Hiermee is .de organisatie van de C. S- P. in Fries land opgeheven. Ouderdomsrente voor een burgemeester! Blijkens het V. V. der Tweede Kamer nopens de begrooting van Arbeid werd aangedrongen op een strenger onderzoek naar rentetrekkers, die misbruik maken van dé wet en rente ontvangen, ofschoon zij hierop geen recht kunnen doen gel den. Nog altijd hoort men de klacht, dat gegoede burgers me* noemde als

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1