ffe 23 Maandag 27 October S9e Jaargang SiiBgalaifi. Baitalaai WONDERLIJK GELEID De Zeeuw Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsisiraat 6870, Goes Te!.: Reifactie no..l IAdministratie n«. 58 Postrekening No. 36000. 'Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. D.HUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco pep post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertenties: 14 regeis f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Ramp Bartiméus. Met vriendelijken dank ontvangen: Col lecte Geref. kerk Wolfaartsdijk f50,86; collecte Geref. kerk Koudekerke (Zeeland) f 45,55; gift N N, Goes, f 2,50. Goes, 25 Oct. '24. J. DONNER Sr. De hooige inkomens. In Mei van dit jaar heeft de senaat van de Ve»ecnigde Staten besloten, dat elk jaar de cijfers van de inkomstenbelas ting gepubliceerd moeten worden. Zulks is nu geschied. Volgens de Duitsche bladen te New- York heeft de publicatie de grootste ver ontwaardiging in Amerikaansche kringen gewekt, omdat er uit gebleken is, dat tal van millionnairs vermoedelijk een veel te laag inkomen opgegeven hebben. Aan het hoofd van de lijst staat Ford met een inkomen van 19 millioen dollar. Op hem volgt Rockefeller, die slechts 71/2 mil lioen inkomen heeft opgegeven. Bekende bankiers staan nog veel lager irige schre ven, Morgan bijv. met 100.000 dollar, Otto Kalm met 200.000 dollar. De spoorweg- koning Harriman met een inkomen van 10.000 dollar. Natuurlijk hebben deze cij fers de grootste verbazing verwekt. Intusschen heeft de lijst eenige onbe kende millionnairs aan bet licht gebracht. Daaronder belmoren natuurlijk Verschei dene filmsterren. In de lijst staat ook de jonge Stinnes, met een inkomen van 114 dollar. Vermoedelijk is dit echter op gegeven in den loop van een tijdelijk bezoek aan New-York. Uit de lijst blijkt, dat een staalkoning als Schwab, ofschoon bij een veel hoo- ger inkomen geniet, minder belasting be taalt dan een zanger zooals Schaljatin. De bankier Morgan betaalt minder belas ting dan de bokser Dempsey. Men ver moedt, dat deze cijfers gro'oten invloed zullen uitoefenen op de verkiezingen en dat tegen verscheidene in de lijst voor komende personen een strafvervolging in gesteld zal worden. Engeland en de Bolsjewieken. De Britscbe regeering heeft met de Rus sen weer minder aangename ervaringen opgedaan. Telkens weer bleek haar, dat ondanks alle afspraken en overeenkom sten de bolsjewistische propaganda in Engeland, en in het bijzonder ook in de Britscbe koloniën, werd voortgezet. Op vertoogen hiertegen kwam dan steeds bet antwoord, dat de Russische regeering zich aan geen bolsjewistische propaganda schuldig maakte, dat zij zich volkomen' hield aan de gegeven beloften, maar dat zij niet verantwoordelijk kon worden gesteld voor de actie van de Russische communis tische partij, noch van de Derde Inter nationale. De leiding der Derde Internationale is echter in handen van de Russische regee ring, of, wil men liever, de Russische regeering is in handen van de Derde Internationale en dezelfde lieden, die voor Rusland het woord voeren en de Russi sche politiek leiden, zijn ook de leiders van de revolutionaire partij, die op de z.g'. wereldrevolutie aansturen. Gelijk indertijd lord Curzon heeft nu ook MacDonald zich genoopt gezien in een krachtige nota protest aan te tepke- nen tegen de methoden der Russische machthebbers en tegen de woordbreuk, waaraan zij zich schuldig maken. FOJILLETOW. 19). x Wouter was opgesprongen. Hij voor zich had niet op eens m-enschen hand zijn betrouwen gesteld- Dat zijn vader het gedaan had, had hij bemerkt, zonder in te zien, welken houdbaren grona hij daar voor bezat. Wouter was van kindsbeen ai met har telijke liefde aan den heer Junghaus ge hecht geweest. Hij hield van hem, hij achtte hem, zonder bijbedoelingen. Toen juffrouw Junghaus door een zware ziek te weggenomen werd, treurde hij om haar als om een lid zijner eigene familie en legde hij een eenvoudigen krans van trouwe dankbaarheid op naar graf. Hij had toen weinig vermoed, dat den bra ven man zoo spoedig een nieuwen slag treffen zou. Bleek en ontsteld stond hij over het feit na te denken. „Het is niet mogelijk!" riep. vader Rook. Diaarop barstte hij eensklaps uit in een schaterend gelach. „Hg is bankroet. Zoo'n rijk man, bij vien de heele straat koopt en die zoo veel weggeven kan. Al wat arm was, heeft hg met feid «n (poed ondersteund. De Britsche regeering n.l. is in het be zit gekomen van een geheim schrijven van Zinowjew, den voorzitter van het bestuur der Derde Internationale, waarin deze voor de Britsche communisten in structies heeft opgesteld voor de actie der revolutioneering van Engeland en 'de Britsche koloniën. Van Russische en van Rritsch-commu- nistische zijde wordt nu al dadelijk be weerd, dat het door de Britsche regeering gepubliceerde document een vervalsching zou zijn en dat MacDonald er dus zou zijn i„ingeloopen". Dat is zeker wel heel gemakkelijk te zeggen, maar er zijn bui ten en behalve dezen brief van Zinowjew nog vele aanwijzingen en gegevens voor de ondersteuning en bevordering van bolsjewistische propaganda in Engeland en zijn koloniën. Wij vermoeden, dat de publicatie van dezen brief van Zinowjew aan de Engel- sche arbeiderspartij bij de verkiezingen geen goed zal doen. Men zal er deze partij van beschuldigen, dat zij te toe gevend is geweest tegenover Rusland. De strijd in China. Omtrent de gebeurtenissen in Peking meldt de correspondent van de' „Times" nog het volgende „De dramatische ontwikkeling van de gebeurtenissen in Peking heeft een die pen indruk op de bevolking van de hoofd stad gemaakt. Het zakenleven staat ge heel stil en het spoorwegverkeer is ge staakt. De telegraafverbinding met Europa via het Noorden is nu weer hersteld, doch het verkeer ten zeerste belemmerd cjoor de troepenbewegingen. De troepen van Feng zijn goed gedisci plineerd. De kwestie van de vorming van een nieuwe regeering wacht, naar ver nomen wordt, op de aankomst uit Tient sin, waar hij den laatsten tijd woonde, van Toean Tsjejoe, die waarschijnlijk de nieuwe president zal zijn. Intusschen is Tsao Koen, de president, gedwongen een besluit te teekenen, waarbij Woe Pei Foe als militair gouverneur van Mantsjoerije wordt afgezet en waarbij het staken der vijandelijkheden wordt bevolen. Korte beriehien, De 72-jarige moeder van den vroe- geren Duitschen gezant in Den Haag, von Kühknann, is Woensdag j.l. te München door een auto overreden en Zaterdag aan de gevolgen daarvan overieden. In een redevoering verklaarde presi dent Coolidge, dat Europa niet zoozeer, de welwillendheid als wel, de hulp van Amerika noodig heeft en dat Amerika be reid 'is, die te geven. Amerika wil vrede door wederzijdschen goeden wil, geen vrede door geweld. Wallace, staatssecretaris van land bouw in de Vereenigde Staten, is aan de gevolgen van een operatie van blinde darm en galsteen overleden. Volgens bericht uit Boedapest is Schulz de moordenaar van Erzberger, we der vrijgelaten, daai; hij kon aantoonen in Hongarije een vasten werkkring te heb ben. Hij zal zich echter gedurende zijn verder oponthoud in Hongarije iedere week bij de politie moeten melden. Herriot, de Franscbe ministerpresi dent, heeft aan alle ministers en onder staatssecretarissen een schrijven gezon den om hun te verzoeken voor hun de partementen de grootst mogelijke in-' krimping van personeel te overwegen. Zoo'n rijk man als hij. Hij kan niet failliet gaan „In den handel hangt het een van het ander af", zeide zuster Sophie. „Het gaat er evenzoo mede, als wanneer de huizen dicht tegen elkaar gebouwd zijn. De een sleept den ander hij den handel mede. Er zijn ook slechte menschen, die iemand de strik om den hals dichtdraaien. En als gij denkt, dat mijnheer Junghaus rijk moet zijn, omdat hij zijn medemenschon weldeed, dan bedriegt gij u grootelijks. De liefde, die gaarne mededeelt, en an deren vreugde bereidt, is wel hemelsch rijk, maar in het aardsche weet zij dik wijls meer van nood en bekrompenheid, dan misschien de behoeftigen, wien ieder een het kan aanzien, dat zij niet met tijdelijke goederen gezegend zijn". Vader Reck was als verpletterd. Zijn armen hingen slap langs zijn lichaam. Hij verkeerde in een vreeselijken toestand. Na een poos richtte hij zich met moei te van zijn stoel op en sloeg met de vuist, op tafel, zoodat de borden rammelden. „Voor den Eenarm is gezorgd, heeft de kruidenier gezegd!" riep hij met een bit teren grijnslach. „Hij zal mij zeggen, hoe". Karei trad dichter op zijn vader toe en legde zachtkens zijn hand op zijn arm, toen hij heen wilde gaan. Vrouw Reek zag haar man angstig aan. Haar lippen bewogen zich om iets Vernomen wordt, dat de officieele aankondiging van de onmiddellijke en onvoorwaardelijke erkenning der sovjet door Frankrijk zeer aanstaande is. Het aantal steuntrekkende werkloo- z-en iri het Duitsche rijk, het bezette ge bied inbegrepen, is in de eerste helft van October met 40,000 gedaald, n.l. van 513,000 tot 473,000. De Valera, de bekende leider 'der Sinn Feiners, is gearresteerd, toen hij in Ulster wilde gaan spreken. Later is hij weer x>ver de grens van Ulster terug ge bracht en vrijgelaten. Hij moet echter van plan zijn weer terug te keeren. Hij had gepoogd zich verborgen te houden, tot hij moest spreken, maar een politie-agent herkende hem. nfl yS»? CAOEAUX voor ledige bussirn Il'et premiestelsel bij den Telegraafdienst- Sedert 1 October is voor de groot© telegraafkantoren een premiestelsel inge voerd, dat ten doel heeft een verhooging van het algemeen -rendement van per soneel en materiaal en bespoedigde over komst der telegrammen. Die personeels organisaties zijn over het algemeen tegen een premiestelsel, in hoofdzaak, omdat zij vreezen. dat hét stelsel een afjakker.) systeem zal zijn, of dat 't een loondruk- kenden invloed zal hebben, 't Verzet tegen 't premiestelsel uitte zich te R'dam 0. a. in oen aan den directeur van het tele graafkantoor gezonden verklaring1, onder teekend dooi' 169 ambtenaren, van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden verklaren, dat zij elk premiestelsel, als immoreel verwerpen en weigeren en hij1 voorbaat alle inkom sten,- daaruit voortvloeiende en verzoe ken van het invullen der staten 57 en 58 vrijgesteld te worden". (Deze staten dienen om na te gaan, hoeveel elk amb tenaar per maand premiegeld toekomt). Op he f f ing der hujur c ommis si es- De minister van Arbeid heeft volgens de „Tel." aan verschillende gemeente besturen de navolgende circulaire ver zonden: „Het komt mij voor, dat thans ,:de tijd gekomen is, om te overwegen of de .huurcommissie in uwe gemeento no.g langer bestendigd zal moeten blijven. In het algemeen zijn in de laatste jaren in ons land de woningtoestanden aan merkelijk verbeterd. De opleving in de particuliere bouwnijverheid bleef voort duren, zoodat de woningnood welhaast tot het verleden zal gaan hehooren. "De bui tengewone omstandigheden, met het oog waarop de huurwetten in bet leven wer den geroepen, zijn allengs aan het ver dwijnen. Diit is 'bij de jongste wijziging derHuurwetten voorzien en daarom is de weg' geopend om tot geleidelijke op.- heffing der huureommissies te geraken. Het moet toch wenschelijk worden ge acht, dat het vrije verkeer op de woning markt langzamerhand wordt hersteld. ïn de laatste jaren zijn de werkzaamheden van de hunrcommissies in Uw gemeente te zeggen, maar zij durfde geeii woord uitbrengen. Zuster Sophie bemerkte dit en nam het woorcl voor haar. „Reek", sprak zij, „waartoe heeft de kruidenier zich, eigenlijk verhonden, toen hij zeide, dat voor den Eenarm gezorgd was? Gij kent mijnheer Junghaus toch wel. Hij is een man, die geloofsoogen heeft en vertrouwen in Wouter stelt. Moest hij niet zoo spreken, als nij ge daan heeft? Hjj gaf God de ©ere, Die voor ieder zorgt, die in Zijn. wegen wan delt, zooals Wouter. Voor zulke men schen is gezorgd". „Die praatjes ken ik!" snauwde Reek. „Men ziet niets, en men moet doen of men alles zag". „Ja, gelooven moet men, Reek!" zeide zuster Sophie kalm. „Dan kan men alles zonder zorg laten gaan, zooals hst tot dusver ook gegaan is". „Vaartwel, lieve vrienden!" sprak zij aangedaan. „Wij hebben lief en leed met elkander doorleefd. Woes goedsmoeds en onbevreesd. Na lijden verblijden, kunnen we hier op aarde zeggen". 'Allen drukten haar de nand en kon den haar bijna niet loslaten. Vader Reek alleen stak haar koeltjes zijn vingertop pen toe en wendde zich vol misnoegen van haai' af. Hg was ïn zijn berekeningen Ie bitter leien r<fcsteld. aan het veiminderen. In verband met het bovenstaande kan. naar het mij aan vankelijk voorkomt, worden overgegaan tot opheffing der huurcommissie in uw gemeente. Gaarne zal ik voor 15 Nov. a.s. van uw college vernemen of het overwegende bezwaren heeft tegen op heffing der huurcommissie en zoo ja, welke* i De vliegtocht N e d e1 and-Ind i ë- Naar liet comité Vliegtocht Nederland- Indië mededeelt, zijn de reparatie van de F VII uitgezonden monteurs met de onderdeelen vastgehouden .door grensbe ambten te Tzarfbrod aan de Servisch- Bulgaarsche grens, omdat de uitvoer van vliegtuigonderdeelen van Servië naar Bul garije verboden is. De consul-generaal van Nederland te Sofia, jhr Die Brauw, van het gebeurde in kennis gesteld, heeft onmiddellijk de Servische regeering er op gewezen, dat het hier geen uitvoer, doch doorvoer geldt en haar er aan her innerd, dat zij alle mogelijke faciliteiten noodig voor het spoedig herstellen van het vliegtuig, had toegezegd, liet Mini sterie van Buitenlandsche zaken heeft den Consul te Belgrado telegrafisch instructies doen toekomen, om eveneens de noodige stappen -te doen. Het comité is overtuigd, dat de misvatting van de grensbeambten wel spoedig zal zijn. geredresseerd, maar intusschen is zij oorzaak van een hoogst ongewenscht nieuw oponthoud. D! e s u i k e r c a m p a g n e. Die coöperatieve' beetwortelsudkerfabriek „Roosendaal" za! dit jaar naar schat ting, een hoeveelheid van 150 millioen K-G. bieten verwerken, waarvan ruim 56 pet per schepen wordt aangevoerd. Die bietenopbrengst, is dit jaar bijzonder groot, echter kon bot gemiddelde suikergehalte aanmerkelijk hoogor zijn en bedraagt circa 17 pel. Versterkingen bij Vlissingen. In het afdeelinga verslag, dor Tweede Kamer over kustverclodig ingsbegro0ting, werd gevraagd of het juist is, dat kort geleden ©en groot aantal militairen naar Vlissingen is vertrokken tot het aanleggen van versterkingen. Er zouden hierbij ook 'tal van burgers te werk worden gestéld. Op den langen dupr van de versterkings- werken zou zijn gerekend. Mocht dit in derdaad juist zijn, dan zoa men gaarne volledig over den aard en de kosten der hierhedoelde werken worden ingelicht. Zonderlinge manieren. Mem-malen hebben wij, zoo schrijft „Het Volk", reeds gewezen op het feit, dat het de gewoonte is bij vrijwel iedere, raads vergadering te Almelo eerst enkele uren in het geheim te vergaderen voor dat de deuren geopend worden. Donderdagavond was de raad weer in openbare vergadering bijeengeroepen te gen half acht. Het was half tien en nog 'altijd waren en bleven de deuren gesloten. Wachtensmoede zijn toen alle zeven ver slaggevers uit pro-test weggegaan. Het was dit keer des te zonderlinger, daar de heele gemeente wist, wat er in 't geheim behandeld zon worden. Er 'zijn n.l. plannen tot aankoop van het z.g. Nijreesbosch om er een vliegveld te ves tigen. D'it terrein behoort aan graaf van Rechteren Limburg, commissaris der Ko ningin. De prijs die er voor gevraagd wordt moet zeer hoog zijn. Nader wordt vernomen, dat de Raad wel voor het idee van een vliegveld voel de, maar den gevxaagden prijs te hoog vond. - "Wouter wist haar niet-genoeg te dan ken. Vele jaren lang had zij hem haar trouwe hand boven het hoofd gehouden. Hij was o-p bet punt in tranen uit te barsten. Zijn moeder wischte met haar voorschoot haar oogen af. Het was, alsof hun beschermengel af scheid nam. Ledig en eenzaam scheen het in de kamer geworden, toen zij vertrokken was. Niemand waagde het -een woord' te spre ken. De harten waren Je vol en zouden zich toch gaarne lucht gegeven hebben, als vader Reek daar niet norsch en zwij gend in zijn hoek gezeten had. „Vader", verbrak Karei nu voor een oogenblik het algsmeene, drukkende stil zwijgen, „voor Wouter hen ik er. Zoo lang ik twee gezonde armen heb, zal hij geen gebrek behoeven te lijden. Wat behoef ik aan allerlei uitspanningen mee te doen, zooals mijn kameraden, die min der aan niets overhouden? Er is dus meer dan genoeg. En Wouter is geen Eenarm als zooveel anderen, die maar denken: „Ziezoo, hier zit ik, zorg nu maar voor mij". Hij zou ook wel alleen zijn weg door de wereld vinden en wat ik ran mijzelven zeg is maar omdat ik er behagen in rind en u ran alle zorg ont heffen wil". Toen deze met warmte uitgesproken Woorden onbeantwoord bier©», was het Wees liever verstandig dan spijtig; waarom niet heden een flacon Foster's Maagpillen gekocht? Dit geneesmiddel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goéde spijsvertering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helderder hoofd. Prijs per flacon ran vijftig versuikerde pillen f0.65; in apo theken en drogistzaken. (10) P ij n 1 ij' k e situatie. De socialisten en communisten beleef den Vrijdag in de Tweede Kamer een pijnlijk oogenblik. Minister Go-lijn als aan valler van de brandkast en vele co- ciaal-dcmocraten en de twee communisten als beschermers v;fn dit hij hen, naar het heet, zoo gehate artikel. De heer Ter Hall verdedigde een amendement betreffende den post brand kasten en Huisinrichtingen, om niet 8, maar 5 pet te heffen. Minister Colijn zeide, dat, als er een artikel is, dat wel een verhooging: ka.n verdragen, het de brandkast is. Veel sociaal-democraten stemden onder vroolijkheid -der Kamer tegen dit amen dement. Dé vroolijkheid steeg ten top, wanneer de communist Wijnkoop voor stemde. Ook -clr Van Ravesteyn stemde voor. Van den Tempel, Diuys, Brautigam, Van der Waarden, Gerhard, mevr. Die Vries en Hiemstra. eveneens. Met 61 tegen 23 stemmen werd het amendement verworpen. Wérkelijk, een moment 0111 te onthou den De roods ambtenaren ver gaderen. Gisteren werd in Den Haag een demon stratief congres van de roode Bonden van Overheidspersoneel gehouden, waar vooral het nieuwe bezoldigingsbesluit werd besproken. Wij verzamelden uit het verslag in „de Courant" het volgend bun deltje distels: Dhr Noordhof: Tegen het cijfergegoo- cliel der regeering moet geprotesteerd worden. De burgemeester van Pap endrechtheeft een ambtenaar 25 minuten verlof gewei gerd om dit congres te bezoeken. (Gefluit.) Desondanks, constateerde spr., is het con gres niet mislukt. Dhr Ossendorp (lid der Tweede Kamer en iemand met ruim pensioen en trakte ment): Colijn en Van IJsselsteyn hebben met genoegen gewroet in de salarisrege ling, vooral omdat zij niets voor de amb tenaren voelden. Als men de ambtenaren heeft uitgeperst wil men zeker nog dank baarheid dat men hun den laatsten drup pel laat behouden. Dhr v. d. Jagt (postambtenaar, berucht uit vroegere woelingen, naar wij nieenen indertijd deswege ontslagen)„Als de amb tenaren die in de verdrukking zitten door de lage salarissen zich vergrijpen aan hun toevertrouwde gelden, worden zij soms voor dief uitgekreten, maar laat men be denken, dat de moreel schuldige op het Binnenhof zit." (Prachtige moraal!) Dhr Stenhuis (lid der Eerste Kamer, bekend leider van mislukte stakingen): „Tegen de maatregelen van Colijn was zelfs een staking gewettigd. Het overheidspersoneel zal duidelijk moeten begrijpen, dat de organisaties zoo moeten worden ingericht, dat zij het wa pen der staking zullen kunnen hantee- ren. Om demonstraties en felle redevoe ringen geeft spr. niets zoolang men hij andermaal stil en benauwend in de kamer. Be Eenarm hurkte., in zijn overpein zingen verdiept, op de bank neer. Her haaldelijk wischte hij zijn voorhoofd af, alsof hij zijn zweet wilde afdrogen of bange gedachten verdrijven, die als een loodzware last op hem drukten. Kareis woorden deden hem goed; en toch ver nederden zij hem diep door de oorzaak, die ze uitgelokt had; zijns vaders her nieuwde woede en twijfel aan hem. Jaren lana had hij zijn best gedaan, rusteloos geloopen en ook iets verdiend, al wias het betrekkelijk ook weinig en niet voldoende voor zijn levensonderhoud. Hoeveel had hij reeds bedacht en overlegd, hoeveel al beproefd om zich eenige bijverdienste te verschaffen, en toch Was 'het hem niet gelukt, iets doeltreffends te vinden! En 'toch w'as het weder, of er in zijn bin nenste iets werkte en klopte en zich een weg naar buiten wilde banen. Hij geleek iemand, die al tastend den rechten weg tracht te vinden: hij is te moede, als moet en zal hij den uitgang ontdekken, een lichtstraal schemert voor hem uit e* verkondigt hem, dat het licht niet verre meer van hem is; doch daarna pakt zich de oude duisternis weer dichter om zijn hoofd samen, hij weet siet waarheen! (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1