glazen flacons geel etiket No 31 Vrijdag 34 October 1934 S9e Jaargang BitmeiiMi Staten-Oeneraal. Buitenland. ■kwellen door spierpijn, stramheid, rKeumatiek, spit in den rug Wrijf die pijn dadelijk weg mei Akker's Kloosterhalsem ALAOUE CRP&»L&AN Laat U niet meer het heerlijk verwarmende wrijf middel dat direct een hehaaglijke verlichting geeft en afdoend geneest. Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER-Mc CLELLAN Co., London. Drukkers-Expititante» OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Virststraat 68—70, G«e» Tel.: Redaetie ho. 11; Administratie ne. 58 Postrekening Nt. 36009. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. nt. 259 veZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elk» regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. De verkiezingsstrijd in Engeland. Bij ee» conservatieve vergadering te Lambeth (Londen) is het tot. een hevige vechtpartij gekomen. Een man kreeg een wond met een scheermes en daarop nog hevige slagen met een zwaar voorwerp. Ofschoon de arbeiderscandidaten het vlegelachtig oplreden van hun aanhangers afkeuren, was het Woensdagavond voor verscheidene conservatieve en liberale sprekers onmogelijk het woord te voeren ten gevolge van het rumoerig optreden; van een klein deel van de toehoorders. Sir Robert Horne zag van het houden van zijn rede te Glasgow af, nadat herhaal delijk getracht was, de orde te herstellen. T)e conservatieve tegenstander van Leach, den ondersecretaris voor de luchtvaart, kwam te Bradford tegenover een stelsel matige oppositie, hoewel Leach een be roep deed op het rumoerig element onder zijn volgelingen om het vrije woord te eer biedigen. Betoogingen hadden ook plaats in eenige, Londensche districten en op bijeenkom sten in Wales, Devorshire en elders. In verreweg de meeste districten wordt de verkiezingsstrijd echter met de' grootst mogelijke gemoedelijkheid gevoerd. 0 Korte Berichten. Woensdag was het de verjaardag van de Duitsche ex-keizerin, die in den an tieken tempel te Potsdam begraven ligt. Verschillende nationalistische organisaties hadden kransen op het graf laten leggen. In de kleine kapel, die zich in den tempel bevindt, is een korte godsdienstige plech tigheid gehouden, waaraan de gewezen kroonprins prins en prinses Eitel Frie- drich, prins en prinses Adelbert, prins August Wilhelm, prins Oskar en de herto gin van Bronswijk deelnamen. De kroon prins legde uit naam van zijn vader een krans op het graf. Gedurende den dag verschenen nog talrijke delegaties met kransen. Te Keulen zijn een groothandelaar in tabak en 3 douanebeambten wegens omkooping gevangen genomen. De staat moet tengevolge van de omkooping milli- oenen schade lijden. Onlangs is het een en ander gemeld over de arrestatie van eenige hoofden en geëmployeerden van kindertehuizen in Rusland, die verscheidene aan hun zor gen 'toevertrouwde minderjarige meisjes hadden verkocht aan vrouwenhandelaars, bordeelen, enz. De schuldigen aan deze misdrijven hebben thans terecht gestaan en zijn veroordeeld tot gevangenisstraffen varieerende van I1/2 tot 5 jaar, sommigen "met verbeurdverklaring van hun bezit tingen. De Petersburgsche Prawda ontleent eenige bijzonderheden aan een officieele statistiek met betrekking tot de in St. Petersburg gepleegde zelfmoorden. Vol gens deze statistiek bedroeg het aantal zelfmoorden in den loop van het le half jaar van dit jaar 33.2 op de 100.000 in woners. De meest voorkomende aanlei dingen tot zelfmoord waren: dronken schap, ongeneeslijke ziekten, krankzinnig heid, gebrek en werkloosheid. Het Wiener Tageblatt heeft in een onderhoud met den president van de pos terijen vernomen, dat de posttarieven in Oostenrijk met 1 December verhoogd wor den en wel met ongeveer de helft voor het binnen- en een derde voor het buiten land. Uit Parijs wordt gemeld, dat Frank rijk een nota aan Duitschland heeft ge zonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de confiscatie van de Fransche ballon „Anjou", die tijdens een vlucht op Duitsch gebied moest dalen. De nadruk wordt er op gelegd, dat de „Z. R. III" op hetzelfde tijdstip over Frankrijk vloog- De minister van marine heeft meer dan 250 journalisten en uitgevers in de Vereenigde Staten uitgenoodigd om in het voorjaar een bezoek te brengen aan Ha- waian. Hij zegt in de uitnoodiging, dat deze reis- de gelegenheid zal bieden het publiek geheel in te lichten over hetgeen de marine doet en tracht te doen. Do oorzaak, waardoor Peking geïso leerd is, schijnt gelegen te zijn in een opstand van een deel van het leger. Tweede Kamer. Gisteren was het repliekendag. Der tien leden hebben gerepliceerd, maar, zooals begrijpelijk is, weinig nieuws te berde gebracht. Van links was gepoogd, het werk van «sinfeWr Colipi te verkleine®. Die minister antwoordde hierop, dat, als men do mee valleis er af rekent, et- toch nog een tekort van 113 millioen viel weg te wer ken rit is dan 1111 bijna gelukt met mede werking van de Kamermeerderheid. Po minister had er nog wel bij kunnen voe gen, dat de linkerzijde nu maar eens moest uitrekenen aan welk deel daarvan zij had meegewerkt. De vrijz. democraat Oud had ook ge ïnsinueerd, dat de minister de armen gaat belasten (door verhoogde invoer rechten) en de rijken gaat ontlasten (door verlaging van directe belasting). Minister Colijn antwoordde hierop, dat hij cle di recte belastingen niet zal verminderen in het belang van een enkele groep, maar in het belang van allen, ook van „do ar beidersbevolking". En ook is waar (de linkerzijde weet dit even goed als de minister) dat het bevorderen van kapitaal vorming een groot sociaal, dus ook een arbeidersbelang is. De heeren v. Vuuren (R.K.) en v. d. Heuvel (AR.) spraken nog over: „de landbouw en de tariefwet". De eerste wees er op, dat minstens 80 000 Prol. Chr. en R.K boeren het Kon. Ned. Land- bouw-Comité niet beschouwen als hun vertegenwoordiging, zoodat men met do conclusies van dit Comité voorzichtig moet zijn. Dhr v. d. Heuvel merkte op, dat de Ned. Tuinbouwraad geweigerd heeft, aan de anti-tapiefwetactie mee te doen. Deze spreker becijferde, dat in het allerongunstigste geval de landbouwproducten 0,6 pet duurder zullen worden, wat geen bezwaar tegen den uit voer zal zijn. MMJHAHTtS* wcwttnyteA H. Stulemeijer. Het „Centrum" verneemt, dat de heer Stulemeijer, thans burgemeester van Ber gen op Z00111, vermoedelijk binnenkort bedankt voor zijn lidmaatschap der Twee de Kamer. Hij zou dan als zoodanig wor den opgevolgd door Dir B. J. J. Huijbers, controleerend geneeskundige der Rijks verzekeringsbank, te Rotterdam. Tentoonstellingen te veel. Er wordt in handelskringen geklaagd over de onophoudelijke reeks van ten toonstellingen, waarvan op den duur de handel schade moet ondervinden. Ook het instituut der Nederlandsche Jaarbeur zen zal niet tot zijn recht komen als elke stad van eenige beteekenis telkens weer meent een apart tentoonstellinkje te moeten organiseeren. Gedurende de laatste 3 maanden hebben niet minder dan 23 Nederlandsche steden hun tentoon stelling „gevierd", terwijl de vloed maar steeds hooger stijgt. Waar het euvel zulke schromelijke afmetingen hoeft aangeno men, dient het aldus, schrijft „Inkoop en Verkoop", tot contact tusschen de diverse' firma's te komen, opdat, wat tot een kwaad dreigt uit te dijen, in redelijke banen worde teruggevoerd. Zuinigheid bij de Staatshuis houding. In het pas verschenen Voorloopig Ver slag op Hoofdstuk I der Staatsbegrooting verklaren verscheidene leden, dat zij nog niet den indruk hebben, dat de Regeerings- erganen doordrongen zijn van den eisch van soberheid, die thans meer dan ooit aan de Staatshuishouding is te stellen. De verslagen der Rekenkamer en die van de Bezuinigingscommissie brengen tel kens nieuwe voorbeelden van besteding van Rjjksgelden, waarbij deze eisch vol komen uit het oog wordt verloren. Zij achtten het dan ook ergerlijk, dat in het laatste rapport van de Bezuinigingscom missie weer wordt geklaagd over gebrek aan medewerking van de departementen. Van Embden toenenthans. „Het Vaderland" herinnert er aan dal prof. Van Embden, de groote trommelaar voor de weerloosheid, „in 1922 nog vóór algemeenen oefenplicht was, dat wil zeg gen voor een leger van 7 i 8 maal hon derdduizend man in oorlogstijd; een leger waar dus geen betalen aan was; die ruim ee* jaar later ee* vaste som voor het leger wilde vastleggen, en thans eindelijk die vaste som tot nul wil gereduceerd zien". Commentaar overbodig. Van Amersfoort naar. Kampen. Naar de Msb. verneemt, zal met 1 Ja nuari a.s. de school voor Verlofsofficieren te Amersfoort naar Kampen worden over gebracht, .terwijl de verdere overplaatsing 1 October 1925 zal geschieden. Mecklenburg. Wij zagen dezer dagen een photo van de bruiloft van hertog Adolf Frederik van Mecklenburg,weduwnaar van Feodora van Reuss (een huwelijk van slechts drie ja ren, verbroken door het overlijden (in 1920) der vrouw) en prinses Elisabeth van Stolberg Rossia, weduwe van Adolfs (half) broeder Johan Albrecht. Op de photo ziet men onze Koningin met Prins Hendrik en de Prinses; den laatst regeerenden groothertog Frederik Frans, de princessen Alexandrine en Cecilia (ex-kroonprinses van Pruisen), en anderen. De familieverwantschap zit zoo: De grootvader van den laatsten groot hertog had uit zijn eerste huwelijk o. a. Johan Albrecht, geboren 1857, deze huwde in 1909 met bovengenoemde Elisabeth van Stolberg Rossia en stierf 1915, nala tende tjvee dochtertjes. Uit het derde hu welijk van den grootvader werden o. a. geboren Adolf Frederik (1873), Hendrik (1876) en Alexandrine (1869). De Prins der Nederlanden en genoemde bruidegom zijn derhalve broeders, en oud ooms van den laatsten groothertog. De ex-kroonprinses van Pruisen, Cecilie, en de Koningin van Denemarken, Alexan drine, zijn zusters van den ex-groothertog en achternichten van Prins Hendrik en den bruidegom. De ex-groothertog is 7 Juli 1904 ge huwd met prinses Alexandra, nicht van den koning v.-yi Engeland, dochter van den hertog van Cumberland. De boekhouding der Rijks- administratie. Naar het „Volk" verneemt, ligt het in de bedoeling om de tot dusver gevoerde staatsboekhouding bij do Rijksadministra tie te vervangen door een z.g. commer- cieele boekhouding. Hierdoor zal het mo gelijk zijn den toestand der verschillende staatsdiensten en bedrijven overzichtelij ker te maken dan tot nog toe. De inkom sten en uitgaven worden naast elkaar ge steld, zoodat van ieder bedrijf de even- tueele winst of het mogelijke verlies on middellijk kan worden bepaald. De rente en afschrijving voor gebouwen, enz. "komt voor rekening van hqt betrokken bedrjjf, waardoor zoo zuiver mogelijk de financi- eele situatie wordt geteekend. Zeer ver moedelijk zal dit nieuwe systeem bij de begrooting voor 1926 tot uiting komen. De Arbeidswet en debakker jjen. Door den heer Braat zijn aan den Mi nister van Arbeid de volgende schrifte lijke vragen gesteld: Is de Minister bereid te bevorderen, ten hinde moeilijkheden, schade en on eer voor de betrokken personen te voor komen, dat de Arbeidswet zoodanig ge wijzigd wordt, dat het aanvangsuur van den arbeid voor groote en kleine bakke rijen gelijkgesteld wordt; dat door pa troons te allen tijde in eigen werkplaats arbeid verricht mag worden; dat hij over treding der wet nimmer alleen gevangenis straf geëischt mag worden? Is de Minister bereid te bevorderen, dat aan hen, die thans tot gevangenisstraf veroordeeld zijn, gratie verleend wordt? R e z o 1 di g i n g s b 0 s lu it R ij k s - ambtenaren 1925. Dit Kon. Besluit groot van omvang is thans verschener# Wij willen er van daag wat uit overnemen, om dan mor- geD het slot te geven. Voor elk jaar of gedeelte van een jaar, dat oen ambtenaar, die 18 jaar of ouder, doch beneden den 21-jarigen leeftijd is, worden voor de ambten, waarbij perio dieke verhoogingen worden toegekend, de aanvangswedden verminderd met f 100. Eeze vermindering blijft beperkt tot f 100 voor hen, wier aangewezen stand plaats ten opzichte van de woonplaats van het gezin, waartoe zij behooren, zoo danig is gelegen, dat zij bij dat gezin niet kunnen inwonen. Ee bezoldiging wordt voor de gemeen ten of onderdeden van gemeenten ge rangschikt in de 2e en 3e kl., onderschei denlijk verminderd met 4 en 8 ten hon derd. Voor het genot van kost en inwoning wordt voor de ambten, waarbij periodieke verhoogingen zijn voorzien, op de bezol diging een aftrek toegepast, die bij 'naan- vangswedde van minder dan f 1300, van f420 per jaar; bij een aanvangswedde van f 1300 tot f 1600 van ten minste f420 en ten hoogste f540 per jaar; bg #e» aanvangswedde van f 1600 tot f 2200 van ten minste f540 en ten hoogste f660 per jaar zal bedragen; bij een aanvangs wedde van f 2200 tot f 2800, van f 840 per jaar; bij een aanvangswedde van f2800 tot f3400, van 11020 per jaar; bij een aanvangswedde van f 3400 of hoo ger van f 1200 per jaar. Voor het genot A'an woning wordt een aftrek toegepast van 15 ten honderd. Heeft de inwoning ten doel de bewaring van het gebouw of van hetgeen daarin voor 's Rijks dienst aanwezig is, dan be draagt de aftrek 10 ten honderd. Indien de ambtenaar aantoont, dat de huurwaar de der woning minder bedraagt dan de 'aftrek, wordt deze op het bedrag van de huurwaarde gesteld, met dien ver stande, dat de aftrek nimmer daalt be neden 7 ten honderd, en voor inwoning, die niet met bewaring gepaard gaat, be neden 10 ten honderd van de bezoldiging. De laatste 2 periodieke verhoogingen of, voor zoover betreft onderwijzers bij het gewoon lager of uitgebreid lager on derwijs, de laatste 4 periodieke verhoogin- gen worden alleen toegekend aan de man nelijke ambtenaren, die gehuwd zijn of gehuwd zijn geweest.; zoomede 'aan de vrouwelijke ambtenaren, die gehuwd zijn geweest, zbolang zij niet zijn hertrouwd, zulks met dien verstande, dat bij even- tueelen hertrouw de verhoogingen, die reeds zijn verkregen, blijven toegekend. wwroKgaa— Per groote pot van 20 gram 50 cent. Alom verkrijgbaar! Potten v. 50 gr. f 1.— 100 gr. f 1.75 nog voordeeliger. Kindertoeslag. De ambtenaren 'ge nieten gedurende het jaar 1925, bij wijze van tijdelijke toelage, voor hun wettige of wettelijk erkende, zoomede voor de uit een vroeger huwelijk van hun echtgenoot gesproten kinderen beneden den leeftijd van 18 jaar, die zij op den lsten Januari van het jaar bezitten, een kindertoelage, bedragende per kind 3 ten honderd van de wedde, die zij op dien datum, of, bij latere indiensttreding, op den datum der indiensttreding genieten, zulks met dien verstande: dat de toelage tén minste f50 en ten hoogste in totaal f200 per kind per jaar bedraagt; dat, ingeval beide ouders een burgerlijke Rijksbetrekking bekleeden, uit sluitend rekening wordt gehouden met de wedde van den hoogst-bezoldigden onder; Deze bepalingen zijn niet van toepassing op tijdelijke ambtenaren. Kostwinnersvergoeding. Aan reeds op 1 Januari 1925 in dienst zijnde mannelijke ambtenaren die vóór 1 Octo ber 1924 zijn gehuwd en aan de overige ambtenaren, op 1 Januari 1925 in dienst, die kunnen aantoonen, dat zij op 1 Ja nuari 1925 uit anderen hoofde kostwin ner zijn van een gezin, wordt gedurende het jaar 1925 een persoonlijke toelage toegekend ten bedrage van het nadeelig verschil tusschen 90 ten honderd van het bedrag, dat zij op 1 Januari 1925 zouden hebben genoten aan wedde en toelagen volgens de artikelen 19 en 31 van he| Bezoldigingsbesluit Burgerlijke Rijksamb tenaren 1920, zooals dat luidde vóór de daarin bij Koninklijk besluit van 23 April 1924 aangebrachte wijzigingen, indien dit van kracht ware gebleven, en het bedrag, dat zij thans op 1 Januari 1925 zullen genieten aan wedde en toelagen. Wjj geven thans nog enkele salaris- norm Departementen van algemeen bestuur en daarmede gelijkge stelde inrichtingen. Referendaris f 4500f 5400, 3 tweejaarlijksche verhoo gingen van f300; Hoofdcommies f3400 f4400, 5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200; Commies f 2400f 3400, 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100; Adjunctcommies f 1700f 2600, 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100; Klerk f 1100—f 2000, 2 tweejaarlijk sche verhoogingen van f200 en 5 twee; jaarlijksche verhoogingen van f 100. Schrij ver f 1000f 1700, 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 200, 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100 en 2 tweejaar lijksche verhoogingen van f50. Rechterlijke Macht. Bureelchef ter griffie en ten parkette "(voor zoover chef de bureau) f2400f3400, 3 twee jaarlijksche verhoogingen van* f200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f100; Rijksklerk 2de klasse ter griffie en ten parkette f 1100f 2000, 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f200 en 5 tweejaar lijksche verhoogingen van f 100. Rijkspolitie. Districtscommandant, tevens inspecteur der Rijksveldwacht f 3600f 4600, 5 tweejaarlijksche verhoo gingen van f 200; .Rijksveldwachter, briga dier-majoor f 1700f 2600, 3 tweejaar lijksche verhoogingen van f200 en 3 twee jaarlijksche verhoogingen van f 100; Rijks veldwachter f 1400f 2000, 2 tweejaar lijksche verhoogingen van f 200 en 2 drie- jaarlijksehe verhoogingen van f 100. Gewoon lager en 'uitgebreid lager o n de r w ij s. Onderwijzer, die niet de "akte bezit, bedoeld in art. 134 der Lageronderwijswet 1920, doch in het bezit is van de akte als hoofdonderwijzer, bedoeld in art. 77, onder b, der w'et van 17 Augustus 1878: f 1500—f 3100 (5 tweejaarlijksche ver hoogingen van f200 en 6 tweejaarlijksche hoogingen van f 100). Onderwijzer, die niet de akte bezit, bedoeld in art. 134 der Lageronderwijswet 1920, noch de akte als hoofdonderwijzer, bedoeld in art. 77, onder b, der wet van 17 Augustus 1878: f 1300f 2600 (2 tweejaarlijksche ver hoogingen van f 200 en 9 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100). De marge als onderwijzer een er school voor uitgebreid lager onderwijs en als onderwijzer van de klasse van het ze vende of een hooger leerjaar eener school voor meer uitgebreid lager onderwijs be draagt f 400. Deze marge wordt alleen genoten door hem, die in het bezit is van de akte als hoofdonderwijzer, als mede van ten minste twee nader aan te wijzen bevoegdhedenen door hem, die, zonder de akte als hoofdonderwijzer te bezitten, in het bezit is van ten min ste drie aan te wijzen akten voor lagei onderwijs of van ten minste één diei akten en van één der nader aan te wij zen hoogere bevoegdheden of van ten minste twee dier bevoegdheden. Eene uiterlijk tot 1 Januari 1928 werkende overgangsbepaling kan echter het genot der marge aan minder bevoegdheid ver binden. De marge als hoofd eener school voor gewoon lager onderwijs bedraagt: f300 bij minder dan 145 leerlingen; f500 bij 145 tot en met 336 leerlingen; f700 bjj 337 of meer leerlingen.. De marge als hoofd eener school voor uitgebreid lager onderwijs in het bezit van ten minste twee der nader aan te wijzen akten voor lager onderwijs of van één der nader aan te wijzen hoogere bevoegdheden, bedraagt: f700 bij mimdec

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1