PAX Mo 17 ilaandag 10 October 1924 S9e Jaargang, WONDERLIJK -GELEID'. HENDRIKSE Cos boes. WYBERT Saiigalaist. LINOLEUM WAS FEUVLMETON. Coupons Effecten Vreemd Geld Rekening-Courant Deposito ««ie Assuranfiezaken Correspondent voor M.-Beveland: A. C. SCHIPPERS te KAMPERLAND Uit tien Goeschen Raad. Uw gezondheid Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijxantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Antithese. De antithese is uit den tijd. En al was z.e het niet, uit den booze is zie in elk geval. Zoo luiden de attesten, afgegeven door de politieke geneesheeren aan de over zijde, nadat met pijnlijke nauwkeurigheid de diagnose is gesteld. Maar als het gaat om het b e w ij s van de stelling, dan zijn het diezelfde raads lieden weer, die z we r en bij de antithese. .1 u i s t. z ij zijn de mannen, die met kracht de antithese in het leven houden. Let slechts op hetgeen zich nu pas weer in den Raad van Dordrecht afspeelde. Daar werd van sociaal-democratische zijde sterke critiek geoefend op het feit, dat de A.-R. burgemeester vergunning had geweigerd tot het houden van een op tocht met muziek op Zondag. Het spreekt vanzelf, dat bij het debat de politieke geestverwanten den rooden broeder bijvielen. En toen het voorstel werd ingediend om bij motie de houding van den burge meester af te.keuren, stemde gansch de linkerzijde vóór de motie. Met 15 tegen 13 stemmen, rechts te gen links, werd ze verworpen. De vraag is gewettigd, wie nu eigen lijk degenen zijn die de antithese in het leven houden. Daarvoor mag worden verwezen naar de zeer juiste opmerking, voor enkele jaren gemaakt door den tegenwoordigen Minister van Financiën in de Tweede Ka mer bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting. Niet wij stellen de antithese, sprak de heer Colijn, wij stellen slechts onze these. Maar g ij, die haar b e s t r ij d t, die weigert u aan haar gezag te onderwerpen, gij stelt de a n t i-these. Zeer juist gezegd. Wanneer de these, het rekenen met een bijzondere openbaring, allerwege werd erkend en beleden, zon van een antithese geen sprake zijn. De mannen ter linkerzijde zijn het dan ook, die de antithese te voorschijn roe pen en handhaven. En dat ze dit voortdurend en eendrach tig doen, bewijst hef Dordtsche geval voor de zooveelste maal. A Al voor mekaar'! Prof. van Embden heeft zijn rede in 't belang van de volstrekte weerloosheid door haastige ontwapening ook te Zwolle uitgesproken, en bij 't debat op de vraag van een nuchteren hoorder of de professor meende dat wanneer links bij de stem bus zegeviert met het program „natio nale ontwapening" of, wat hetzelfde is, „geen man en geen cent", er, op die malle leus een groep zou gevonden worden, die de regeering zou durven aanvaarden. De professor antwoordde te hippen „dat uit de sociaal-dem., de vrijzinnig-demo craten en de katholieken een meerderheid zou gevormd worden, die met dit program in zee wilde gaan. Wat de anti-revolutio nairen, de christelijk-historischen en den Vrijheidsbond betrof, die waren reddeloos verloren". All right dus. Het komt voor mekaar, wil de professor zeggen. Deze generaal van het toekomstige legerlooze leger kent zijn Pappenheimer. Nederland is gered. Doch, scherts ter zijde, de tijd zal wel leeren dat dit zoo maar op eenmaal niet gaat. Zelfs in Rusland hebben de bolsjewiki 14). Huiverend en sidderend van krampach tige koude kwam Wouter bij1 de zijhen aan „Moeder, hij. is ziek!" riepen zijn broers en zuster verschrikt uit. Toen zij van ■haar verstelwerk opstond en hem aan raakte, slaakte zij een luiden kreet. llij verhaalde nu, wat er gebeurd was. Ter nauwemood was hij in staat een sa menhangend verhaal uit te brengen, zoo klapperden zijn tanden. Zijn moeder legde warme dekens op zijn bed en Karei kleedde hem uit. Toen zijn vader er bij kwam 'en alles hoorde, ging hij geducht te keer, nu eens tegen den Eenarm, die ook nog voor anderen, die zelf gezonde armen hadden, zijn leven op het spel zette, en dan weer tegen bet onnoozele schaap, voor wie zulk een koud bad wel eens heel goed was: en later ook tegen de dienstmeisjes, die de zaak zoo maar stilletjes hadden laten afloopen. ..De Eenarm had het schoone bewust zijn, een goede daad verricht te hebben, wat voor hem belooning genoeg was; en- bovendien deed hij de ervaring op, dat atelfe zijn vader meer aan hem ge- de praktijk dezer theorie van „geen man en geen cent" niet aangedurfd. Integendeel, zij wapenden zich steeds sterker. Hun militairisme overtreft er in gestrengheid dat van wijlen den Tsaar. En hun vloat-revue in de Oostzee, laatst gehouden, was overweldigend. En niet alleen Trotski, ook Macdonald, de Britsche geestverwant van de ver wachte Nederlandsche vrijzinnig-democra- tisch-roomsch-socialistische coalitie, denkt allerminst aan ontwapening; veeleer <ian militair ingrijpen. Irak en Mosoel bewijzen het. tegen Storage rentevergoeding »rwiiJMiBMi»iiMWMiMii«wa«iWKiwBniinnB«nuiiww»««WMie Het schijnt gewoonte te' worden, dat ■do raadsvergaderingen Ontaarden in nachtveigaderingen. Althans, dit is nu twee maal achtereen gebeurd. Waarschijn lijk ligt de oorzaak hiervan in het gere geld houden der avondvergaderingen (wat weer te verdedigen is uit befzuinigingls- overwegingen, omdat dan geen presentie geld houden van avondvergaderingen (wat tabele lengte der agenda's, wat alleen door meerdere malen te vergaderen 'te verhelpen is. Overigens behoeft het geen nader betoog1, dat het urenlang vergaderen tot middernacht toe, groote bezwaren met zich brengt, welke we hier nu echter niet willen gaan opsommen. Ben belangrijk stuk werk is Vrijdag avond "afgedaan, doordat de Raad aan de gewijzigde bouwverordening zijln sanc tie gaf. Die commissieleden, die tot deze wijziging het initiatief namen en er zeer vele uren aan besteedden, evenals de andere heeren, die zich hierbij verdien stelijk maakten, verdienen veel dank voor hun omvangrijken arbeid. Interessant was het debat over de bed steden. Ook daarom, omdat van weers zijden ware woorden werden gesproken. Eenerzijds kan men te veel willen regiementeeren. Ook is het volkomen waar, dat een hygiënische levenswijze hoofdzakelijk van de jnenschen zelf af hangt. Vieze menschen zullen zelfs niet zindelijk worden in een prachtwoning en zindelijke menschen kunnen ook van een kamer met bedsteden maken, wat er van te maken is. t Maar anderzijds is evenzeer waar, dat hecht was, dan zijn liefdelooze 'woorden het wel deden voorkomen. Tamelijk laat trad een lieve, welbeken de bezoekster de kamer binnen, zuster Sophie. Zij had een weinig je versterken den wijn. in haar hengsslmand-e en rustte niet, voordat deze goed heet gemaakt en door den zieke opgedronken was, wat hem zeer verkwikte* en verwarmde. On- dertusschen voegde zij. er bemoedigende en troostende woorden van geloof en liefde bij. Aan een. ziekbed was zij on navolgbaar op haar plaats. Haar tegen woordigheid alleen werkte reeds weldadig. Even, nadat zij weggegaan was, werd er opnieuw geklopt. Die kruidenier kwam eens zien, hoe het er mede stond. Hij 'had alles reeds van de zuster ge hoord. En toen hij vertrokken was, kwa men er nog voortdurend nieuwe bezoei- kers opdagen. Al de buren en vrienden verschenen achtereenvolgens- Allen moes ten den Eenarm de hand geven en peg gen, hoe blijde zij waren, dat hij er zoo goed afgekomen was. Het ging hem bijna als in zijn kindsche jaren, toen iedereen hem eten en lekkers bracht. Zijn goede daad werkte als een ;ademtocht der liefde, die de oude vriend schap en goede verstandhouding weer 'aanblies en sterkte, Niet hem alleen werd het wonderlijk te moede bij al de onverwachte deatno- de menschen dikwijls tegen zichzelf be schermd moeten worden en dat de Over heid hier een groote sociale en opvoed kundige taak heeft. Ook gelooven wij niet, dat er in ons goede stadje nog velen 'zijn, die cle bedsteden willen behouden als slaapplaats. Als bergplaats voor ditjes en datjes schijnen ze nog /wel gebruikt te worden. Enfin, ze zijn nu voortaan verboden bij nieuwbouw. Over het plotseling aan den dag ge treden tekort bij het grondbedrijf was de fin. commissie niet best te spreken. Het is ook nog niet zoolang geleden, dat in dit blad een uitvoerig overzicht verscheen van bateli en lasten van dit bedrijf, waar in het ook heette, dat het er financieel niet slecht voorstond. Maar het is duide lijk, dat men geheel op de hoogte van de finesses van het bedrijf zou moeten zijn, om dit verschil in berekening te ver klaren. Eonigszins komisch was de loop van zaken bij de stemming voor een lid van de Commissie voor het grondbedrijf. Dhr Crncq vroeg den raad dringend „om zijn vroegere houding nu eens te laten varen" (m.a.w. ook eens een sociaal-democraat te benoemen) en ziedaar, hij' werd met 11 van de 13 stemmen als zoodanig ge kozen. Geen .wonder, dat er even gela- 'chen werd! De beide belangrijkste punten waren aan 'het slot der agenda geplaatst. Het ging daarbij n.l. om de bezuiniging en wel Ie de bezetting van de gemeente-secre tarie en 2e de verlenging van den werktij d en die korting op de salarissen van geheel het gemeente-personeel. Vermindering van secretarie-personeel schijnt niet 'beduidend te kunnen plaats hebben. Daarvan waren blijkbaar B. en W. de fin. comm. en de geheele Raad wel overtuigd. Behalve dat een adjunct-com mies den gemeente-dienst zal verlaten, zal er van wijziging op de secretarie geen sprake zijn. Notulen en begrooting worden daar echter nu ook voortaan gereed ge maakt, zoodat drukkosten daarvoor niet of niet meer noodig zijn. Die safariskwestie bracht meer tongen in beweging (zelfs scheen een roode vriend op de tribune zich niet buiten de discussies te kunnen houden), maar toch waren er verscheidene Raadsleden, die zich maai' niet in de discussies mengden, D|at laatste bracht gelukkig bekorting in de besprekingen, maar toch zou waar schijnlijk menigeen wel eens gaarne dhr v. Poelgeest hebben géhoord. D|at iemand als dhr Die Looff met de sociaal-demo craten meestemde, om geen enkele ver andering, van welken aard o-ok, in de salarissen en werktijden aan te brengen, zal wel niemand verwonderen. Men neme ter alleen nota van, dat dergelijke men schen den belastingdruk willen laten, zoo hij is. [Maar dat iemand als dhr v. Poelgeest, die in Januari van dit jaar verklaarde, niet te zullen stemmen voor de 8V2 pet pensioenkorting, omdat hiji liever verder ging en tot een algemeene salarisverla ging wilde komen, nu, zonder verder een woord te zeggen, stemde èn tegen liet voorstel der fin, comm. èn tegen dat van dhr Vienings, zie dat zal wel een houding zijn, waarvoor men "tevergeefs naar een verklaring zoekt. De motiveering van B. en W'. maakte overigens tegsnovér de zuivere logica dei- fin .commissie een iet-wat poveren indruk. Verbluffend was b.v. de redeneering van weth. v. d. Bout, dat de loonsverlaging aan de gasfabriek op de belasting geen ming en belangstelling; zijn vader ging het evenzoo. „Dat had ik niet gedaent", sprak deze, „dat zij zooveel opzien om hem zouden maken. Ik geloof, dat, als een van de drie anderen hetzelfde gedaan had als hij', de deurklink niet zoo uit de «ene in de andere hand zou zijn overgegaan". En intusS'CÏien was hijzelf niet de laat ste bij het bed van den Benarm, maar vroeg hem dikwijls: „Hoe gaat het nu?" en streek hem dan met de hand over het heete voorhoofd. 1 Ben rijker loon had de levensredder van het kleine meisje niet kunnen hebben dan al die liefdeblijken. Zij' waren voor lichaam en geest balsem en versterking, en hielpen zijn krachtige natuur den klei nen stoot gelukkig te boven komen. Toen Karei zich dien 'avond ter ruste begaf en zijn broeder als naar gewoonte goeden nacht zeide, fluisterde hij den Eenarm toe: „Wouter, ik heb lieden avond, toen de eerste schrik voorbij was, een gevoel gehad, alsof God ons de bood schap wilde zenden, dat Hij! u op de handen draagt". VL Het examen. Op het schoolplein liepen en sprongen de jongens vroolijk dooreen. De les was pog niet begonnen. De mi- invloed had, en dus als het ware niet veel te beteekenen had. Alsof een verla ging van den gasprijs den ingezetenen niet even welkom is als een op het belas tingbiljet. Trouwens in breeden kring is men er over verwonderd, dat B. en W. voor een dergelijk eenvoudig voorstel van 1.0 pet. werktijdvc'rlenging en salarisverlaging on geveer 7 maanden hebben noodig gehad. Velen dachten, dat B. en Wi., gezien den langdurigen voorbereidingstijd, iedere groep van roontrekkenden op zichzelf zou den beschouwen, omdat er inderdaad groepen zijn voor wie 10 pet. verlaging heel wat meer te beteekenen heeft dan voor anderen. Het soc.-democratisch ver wijt, dar. liet 10 pct.-voorstel er een Is van de domme schaar, moet dan ook niet tot de fin. commissie, maar tot R„ en W. gericht worden. Het verschil tusschen fin. com. en B. en W. liep alleen over den termijn van invoering'. Tenslotte werd, gelijk de lezers uit het verslag hebben gezien, een voorstel- Vienings aangenomen, 0111 de verlaging etc., met 1 Januari te doen ingaan. Bij' de begrooting voor 1925 kan dus met dit raadsbesluit rekening worden gehou den. Laten wij hopen, dat, eer 'het zoover is, de belastingbetalende burgerij1 weer niet wordt teleurgesteld. Dis belastingdruk zoowel die naar het inkomen, als wat aangaat de vele opcenten op de rijksbe lastingen, is te zwaar, dan dat hij- nog lang zon kunnen gelden. Aan 'tslot der zitting nog een belang wekkend woord van mr Goedbloed over de ziekenhuiskwestie. Het bleek, dat het hier ging over de vraag: particulier ini tiatief of overheidszorg, terwijl er, blij kens de vinnige uitlating van den sociaal democraat 'Crucq,. aan de linkerzijde de tegenstelling neutraal of confessioneel ach ter gezocht werd. Het gevaar drejgt nu, terwijl Goes tot heden m i s deeld was op 't gebied van ziekenhuiswezen, dat we straks te ruim bedeeld worden. 3jGUuuaeEato^iooprr*u*irn«Mor^r-xr»<M*Mr>sTwnc;»i*ic»-®^»Newntn.rsuwotnriao iiiiiiiiiiiiiTiïTïïmTiiiumiitiiiuiiiiiimiiuiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiimiiiifiiitmiiiiiiiimui kunt li tegen de gevaren van verkoudheid het beste beschutten met de desin- fecteerend en oplossend werkende TABUSTTEN Groote CkCozen 65 Cts iüi "U'ijf:"1 """||:''::ii!n.':iiiii;:i!niiii)iiiiimti'ni'"ii!i''i'iiiniiniiii)iniininiu»iiii) Geestelijke inzinking. In de Brusselsche „Standaard" ver scheen van de hand van Pater Pauwels O.P. een stukje, dat wel typeerend is voor de geestelijke inzinking, die zich ook on der de eenvoudige arbeidersbevolking steeds meer openbaart: ,,'k Moest laatst overstappen te Has selt", zoo schrijft Pater Pauwels. ,,'t Was het uur, vóór in den avond, dat de trein van het werkvolk moest binnenloopen. Honderden „koolputters" stonden in groep, vlak tegenover den trein dien ik nemen moest, te wachten op het perron. Een heel leger. Bij' 't zien van mijn wit- zwart Dominicaansch kleed ging er een gelach en gehuil op, alsof ik een aan te nuten vóór het luiden der schoolklok werden spelend doorgebracht. De eerste klasse beproefde hare krach ten nan een lang touw. Er waren twee partijen; de eene trok aan dit, de andere aan het tegenovergestelde einde. Die eer Was er bij in het spel. Alles werd in het Werk gesteld, om de tegenpartij yoort te itrekken en plotseling ten val te bren gen. De gezichten waren door de inspanning van het trekken rood gekleurd-; aller oogen staarden naar het touw, of het nog niet uit het evenwicht kwam en naar eene zijde weggetrokken werd. Er heerschte bij dit alles een spanning, als of de gewichtigste belangen op het spel stonden. In de gang liepen de onderwijzers heen en weer. Die hoofdonderwijzer bevond er zich ook bij en sprak over het exa men, waaraan heden de geheele eerste klasse zou worden onderworpen. De worsteling aan het touw trok ook de opmerkzaamheid der onderwijzers. Zij kwamen naderbij en slogen beide par tijen gade. De Eenarm was de eerste in de school, en de eerste trok hij. ook met zijn hand aan het touw. Met inspanning van alle krachten drukte hij zijn voet tegen den grond en zijn knie vooruit. De onderwijzer zijner klasse fluisterde houden bandiet was en ik terecht was ge komen midden van een bende roovers of onbeschaafde Congoleezen. Beschaafde Congoleezen zijn heel wat deftiger, 'k Mocht het ondervinden twee dagen la ter, toen ik een vijf-en-twintig echte Congo leezen van Elisabethville ontmoette, die op weg waren om loonopslag te vragen na het ongeluk op de Congoboot voor-, gevallen. Geen de minste spotlach op hun zwarte lippen, geen enkel schimpwoord op hun mond De tegenstelling trof mij diep, en bitter was ik er door teleurgesteld. Door zwar ten geëerbiedigd, door eigen volk uit gejouwd! Door onze bloed-eigen Vlaam sche jongens! Moest ik dezelfde Vlaamsche jongens, in hun eigen thuis, bij vader en moeder, of bij vrouw en kinderen ontmoet heb ben, 'k ben overtuigd dat ze zich heel anders hadden voorgedaan. Eer schuch ter en bedeesd hadden ze hun klak tus- sehen hun handen genomen en voor „Mijn heer den Pater" zouden ze voornaam ea beleefd geweest zijn. Och, neen, boosheid is het niet. Ze zijn heel anders te huis en op eigen bodem dan in groep en op den vteeemde. Daar meenen ze schoon te doen met te vloeken en te schreeuwen, met lomp en plomp te zijnBehoort dat zoo niet aan werkvolk dat van huis weg is? Dat in-groep-zijn werkt aansteke lijk en de eene meent den andere te moe ten overschreeuwen. Dat is durven, dat is groote-jongen zijn, dat is geestig zijn! De eerbied voor den priester was toch in vroeger dagen, en is nóg in 't gods dienstige Vlaamsche land een karaktertrek van den Vlaming. De Vlaming eert door gaans zijn priesters. Voorzeker, er is iets veranderd in het Vlaamsche land. De vro me godsdienstigheid van vroeger isgroo- tendeels verdwenen. De strijd in China. Volgens een uit Peking ontvangen tele gram is Shanghai Vrijdag door de Kiang- soe-troepen bezet. In de Chineezenstad ontstond een paniek. De bevolking trachtte te vluchten naar de vreemdenwijk, doch werd daar door de Europeesche troepen teruggeslagen. De toestand is er ernstig, daar 5000 goed gewapende doch slecht gevoede man schappen van het leger van Tsjekiang zich hebben ingegraven langs de spoorlijn op een kwart mijl van de Noord-Westelijke grens der internationale nederzettingen. Zij weigeren zich over te geven en onder nemen plundertochten. Uit Riga wordt gemeld, dat 25 bolsche- wistische oorlogsschepen, dus practisch' de geheele Russische Oostzeevloot, bevel heeft gekregen, zich gereed te maken voor een reis naar het Verre Oosten Het vertrek der vloot werd binnen en kele dagen verwacht. De sovjetbladen in Moskou voorspel len, dat Rusland zich voorbereidt op steun Aan de Chineesche revolntionnairen', tot vorming van een Chineesche sovjetrepu bliek. Graan en meel voor Frankrijk. De ministerraad heeft een openbaar bu reau voor de voorziening van Frankrijk met broodgraan en meel ingesteld. In het bureau zullen zitting hebben vertegen met den hoofdonderwijzer. Hun blikken vestigden zich op hpm. Nu nog één ruk, met de uiterste krachtsinspanning, de tegenpartij had niet opgepast of was uitgeput. Er ging een geweldig hoera op. D|e Eenarm en de zijnen stonden als de overwinnaars op het plein. De onderwijzers glimlachten eens even,, doch zeiden niets, maar liepen, daar cTé schoolklok zich deed hooren, voor allen de trap op. Vroeger had de onder wijzer der eerste klasse Wouter nooit zijn lof onthouden. Hij voelde het onderscheid en rukte, alsof hij daardoor den onaangenamen in druk kon wegnemen, het lange touw naar zich toe, om het terstond met een zwaai Weer van zich af te slingeren. In slingerende kronkelingen vloog het dwars over het plein en kwam daarbij zoodanig tegen het hoofd van een kleinen scholier, dat hij op den grond viel. Nu ontstond er een algemeene verwar ring. De lagere klassen verzamelden zich rondom den gevallenevan de ouder® scholieren keerden velen terug, om naar de oorzaak van het jammerlijk geschrei te vernemen. Niemand Was 'in staat om nauwkeurig te zeggen, wat er eigenlijk gebeurd was en hoe het zich toegedragen had. t LWlordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1