deeding Iaat ÏSTÜIEI Bij kinkhoest Mo 16 Zaterdag 18 October IÜ4 H9e Jaargang' PiQtairdappelen, Roode Port a Port IP. tie Jongta, Goes 1 te geven op stam gele Eigenheimers, straat 180 DELBÜRG. nterjassen vanaf f16. petten - over- 1n - dassen en - sokken Dit nummer bestaat uit twee bladen De meest gevoelige huid laat zich volstrekt Pijnloos Scheren, door de baard- oppervlakte vóór het inzeepen éérst in te wrijven met een weinig PUROL. Gemeenteraad van Goes. Heeft U onze a! eens geproefd? Fa J. A. L G. WITTE - GOES is de vastzittende süjm het grootste gevaar. Geef daarom Uw kleine de slijmoplossende i volgende soorten gele Eigenheimer», blauwe Eerstelingen Midlothians Blauwe og ?en klein kwantum im Selectie Cijfer 10- Drukkers-Explaitanten "^OOSTERBAAN L LE COINTREGOES Bureaux: Laage Verststraat 6879, G«es Tel.: Redactie no. tl; Administratie ne. 58 Posfrektning No. 3600f. Bijkantoor te Midtielburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3. Lesse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 1 —4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Bedrog. Men spreekt wel eens van koeren bedrog, kiezersbedrog en dergelijke; maar er bestaat ook overheidsbedrog. Dit schijnt nog al voor te komen op openbare scholen. Althans te Rotter dam is 't in den gemeenteraad gecon stateerd door een raadslid, dat dit aldaar op meerdere scholen plaats heeft. Er worden namelijk aan het schooltoezicht cijfers voorgelegd, van aantallen leerlingen, die er niet of niet meer zijn, zoodat voor meer leer krachten vergoeding geschiedt dan met 't oog op het aantal leerlingen, dat de scholen bezoekt, mag worden toegestaan. Tegen deze verregaande oneerlijk heid behoort te worden geprotesteerd. Ook' in onze omgeving weten wij min stens één voorbeeld van een poging on^ 't schooltoezicht te verlakken en zoo de gemeente er voor op te laten draaien. Wij willen dergelijke scho len niet signaleeren, doch zouden wei willen, dat het schooltoezicht bij ont dekking van dergelijke euvels niet al leen er een einde aan maakt, maar ook officieus er den minister mee m kennis stelt.- Indien een bijzondere school de tel ling op dezelfde wijze zou doen plaats hebben als te Rotterdam en in. de door ons bedoelde gemeente is ge schied, zij zon het geheele subsidie verliezen. t Kampen. „Maasbode" en „Nieuwe Courant" wel verwonderd elkander zoo saam te vinden! z'ijn ontstemd over de beslissing der Tweede Kamer, Waar bij Kampen wordt aangewezen als op leidingsplaats vpor onze officieren. Eerstgenoemd (r.-k.) blad beschul digt de rechterzijde en den minister dat zij aldus gehandeld hebben uit politieke overwegingen. En laatstgenoemd (lib.) blad be schuldigt hen, dat hun eenig doel was een attentie te bewijzen aan het cal vinistische Kampen De argumenten, die de minister voor 't plan aanvoerde, waren even wel niet calvinistisch en ook niet po litiek, maar practisch. Zelfs bladen van tegenstanders erkennen dit. Een dier goede argumenten was, dat Kampen in de Wezeperhei een oefenterrein van 240 hectaren bezit, benevens een vijftien hectarengroot, hoog gelegen schietterrein en een uit nemende gelegenheid voor huisvesting in het ex-gebouw van den Hoofdcur sus. En toch durft genoemd liberaal blacl te schrijven: „Colijti en Kampen en de Theologische School zijn de over winnaars van den dag!" Verstaat gij het: de theologische school Alsof de Theologische School ook maar iets met de opleiding van of ficieren te maken had. Maar zulke malle dingen schrijft een boos mensch- dan ook alleen maar als hij boos is. „Ontwapening" en „bijzondere om standigheden". Is Rolen ook lid va,n den Volken bond? Ja. Heeft het dus meegedaan aan de besprekingen te Genève? Ja. Ook. aan die, betreffende het proto col van veiligheid en arbitrage? Ja. Het is dus ook vóór het Verminde ren der krijgstoerustingen? Ja; dat is te zeggen: in theorie. In theorie? Niet in de practijk dus? Neen, niet in de practijk. Hoe is het mogelijk? 't Zit hem in de „bijzondere om standigheden", waarin Polen verkeert. Kunnen dan bijzondere omstandig heden de ontwapenings theorie omver gooien Ze kunnen dit niet -alleenze doen het ook. Bijvoorbeeld in Frankrijkdat moet rekening houden met de Duitsche wraaklust en moet dus bij zijn „ont wapening" zorgen, een zekere grens Biet te overschrijden. RijV. in Enge rd; dat moet zorgen voor „de eer en bet aanziendes lands" (woorden van Thomas, socialistisch minister ran koloniën) in verschillende wereld delen. Bijvoorbeeld in België; dat Moet denken aan een mogelijke mi litaire herleving van Uuitschland, evenals de Franschen. Bijvoorbeeld in Tsjecho-Slowakije, dat tusschen over- zuchtige staten ingeklemd ligt. Bijvoor beeld in Houd op! Wat blijft er zóó van de ontwapeningsbeweging over? Wat daarvan overblijft? De theo rie! Maar we hadden hef over Polen. Welke bijzondere omstandigheden be letten Polen, de ontwapeningstheorie in practijk om te zetten? Wel, de gevaarlijke nabuurschap van Rusland natuurlijk. De bolsjewiki zijn tot alles in staat. 1 'Polen ontwapent dus niet? Contrarie: het verbetert zijn bewa pening. Het bestelt in Frankrijk een geweldige luchtvloot. En levert Frankrijk, die? Ja, waarom niet? Waarom niet? Frankrijk is toch het land van den grooten TIerriot, om wiens naam een aureool van vrede en ontwapening zweeft. Nu ja! Dat aureool zweeft ook om den naam van Mac Donald; maar in- tusschen liet Mac Donald een schit terende vlootrevue houden en voert hij in Egypte en in Irak de politiek van het wapengeweld. Toch vreemd, dat het land van Her- riot aan Polen vliegtuigen gaat verkoo- pen. Stel u.een propagandist voor de geheelonthouding voor, die jenever stookt en ze aan kroeghouders ver koopt. Frankrijk had. moeten zeggen, tot de Poolsche regeeringmaak zelf vliegtuigen. Ja, maar dan kunnen de Polen niet. Hebben ze 't dan al geprobeerd? StelligEen paar jaar geleden wilde Frankrijk in Polen een vliegtuigfa briek, speciaal voor militaire vlieg tuigen stichten; maar de Polen zei den: neen! Onze eigen industrie zal ze ons leveren. De Poolsche reeeering steunde den bouw van een fabriek en de aan deelhouders in die fabriek vèrdeelden laatst een aardig dividend. Nu nog fraaier! Die fabriek „doet het' 'dus, ze rendeert; en toch bestel len de Rolen vliegmachines in Frank rijk Ja, maar de fabriek heeft nooit ge werkt. En toch 'dividend uitgekeerd? Wie dat vattenkan O, de zaak is eenvoudig. De fabriek fabriceerde niet, maar kocht in Ffhhk- rij-k en Italië aeroplanes op en bracht die in de vaart." Dus Italië, ook een Volkenbonder, handelt ook al in moordtuigen? Zoo is het. Nu, maar die vliegtui gen deugden niet. 't Was rommel. Vijf- en-twinüg Poolsche vliegers achter el kaar braken er den nek mee. Een schandaal! Een misdadig spe len met menschenlevens. Tja! Zaken zijn zaken! En als er zaken te doen zijn, dan wegen men schenlevens niet zwaar. En staten, die zoo weinig eerbied voor menschenlevens hebben en elkaar zoo bedriegen, zullen den vrede ver zekeren Dat misschien juist niet; maar ze aanvaarden de vredestheorie. De passiepreek van den vos, dunkt me! Dus nu bestelt Polen andermaal vliegtuigen in Frankrijk? Om weer beetgenomen te worden Neen! Nu zullen nieuwe vliegtui gen geleverd worden, na keuring door deskundigen. Als de Poolsche dividend-uitdeelers dan die deskundigen maar niet zijn. Want die wagen er hun landgenooten aan. Ook toch eigenlijk schurken! Och, och, wat een wereld! Pacifisti sche Franschen, die moordtuigen ver- koopen, en dan nog wel rommel, waar mee de mensch en veron gelukkentla- lianen dito dito. Polen dito dito. Daar bij vechtlustige bolsjewiki. En zóó'n wereld zal den oorlog verbannen! Zoo heet het althans. Ja, heeten; heeten! Maar ze ver- keeren allemaal in bijzondere omstan digheden, die hen verhinderen, van het woord tot de daad, van de theo rie tot de practijk te komen. Die booze bijzondere omstandigheden toch! Als u eens zeidie booze menschen met die booze harten; zou u zich dan niet juister uitdrukken? Welnudie booze menschen met die booze 'harten dan. Het is gevaarlijk voor zijn eer en goeden naam, dit te zeggen; maar ik zeg het toch. (If. Prov. Crt.) Gisteravond vergaderde de Raad. Afwezig bij den aanvang dhr Goed- bloed. De vergadering, die van half acht tot kwart voor 12 duurde, werd geopend door deii Burgemeester met gebed. De voorz. spreekt daarna een woord van hartelijken dank aan den heer v. d. Bout, die het burgemeestersambt tij dens sprekers ziekte op zoo uitnemende wijze heeft waargenomen. 1. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den Raad, den heer A. J. Potter. Dit onderzoek heeft plaats door de hoe ren Crucq, Eckhardt en Vienings. Dhr Vienings rapporteert dat de stukken in orde bevonden zijn, zpodat jot toelatirjg van den heer Potter/wordt besloten. 2. Be heer A. J. Potter wordt vervol gens als lid van dén Raad geïnstalleerd, nadit hij de vereischte eeden heeft af gelegd. De voorz .wenscht den heer Pot ter geluk en hoopt dat hij tot veel goeds voor de gemeente zal mogen medewerken. De voorz .brengt daarna een woord van dank aan den heer Flink, die een vijftal jaren op serieuze wijze de belangen der gelmeente mede heeft mogen dienen. Dhr Labrijn zegt, dat de fin. com. den heer Flink tot haar leedwezen uit haar midden heeft zien vertrekken. Zij waardeert ten zeerste, wat hij in deze functie heeft verricht. 3. De ingekomen stukken worden ter kennis gebracht. Dhr Crucq vestigt de aandacht op den vreemden toestand, ont staan door de verzetting van den markt dag. De voorz. zegt, dat de officieele marktdag toch- Woensdag gehouden is. Dhr Labrijn vestigt de aandacht er op, naar aanleiding van de kasopname bij den ontvanger, dat aan den heer de Dreu een voorschot van f 7000 in handen is gegeven voor verrekening rnet de werk- loozen. Spr. wenscht dat dergelijke be dragen beheerd worden door een compta belen ambtenaar. Dhr v. d. Bout zegt, dat deze post slechts dan op de be grooting wordt gebracht, als men weet, hoe groot die post zal zijn. Daarom kan zoolang geen mandaat worden verstrekt en krijgt dhr de Dtreu zoolang wekelijks een voorschot ter uitbetaling onder con trole van R. en W. en den heer Rothui zen. Het geheele bedrag van f 7000 is niet tegelijk gegeven, ma'ar iedere week een zeker bedrag. Dhr v. Poelgeest vindt, dat door deze tóelichting de zaak nog erger gewórden is. Nu is er een uitgave van ruim f7000 gedaan, zonder dat ze op de begrooting voorkwam. Dhr v. d:., Bout zegt, dat dit in verschiilen.de gevallen meer voorkomt. In sommige gevallen, ook hier, is dit ge tolereerd: Dhr Lafcrijn vraagt: op grond van welk voorschrift. Dhr v. d. Bout kan dat niét zeggen. Dhr v. Poelgeest vindt het een vreemde zaak. In particuliere zaken zou zooiets niet 'gebeuren. (Dhr. Goedbloed komt ter vergadering.) D,ó voorz. zegt, dat de accountant cn Gedep. Staten er niet over gestruikeld zijn. Het verzoek van de vereen, voor Chr. bewaarschoolonderwijs wordt in handen van B. en. W. gesteld om prae-advies. 4. Verzoek om afschrijving van belas ting. Toegestaan. 5. Benoeming van een lid in de Com missie voor het Grondbedrijf in de vaca ture J. A. Flink. Dhr Crucq verzoekt nogmaals aan den Raad, om „zijn vroegere houding te la ten varen bij benoemingen". Gekozen wordt dhr Crucq met 11 st. tegen 1 st. op dhr Potter en 1 st.. blanco. Dhr. Crucq neemt zijn benoeming aan. 6. Voorstel tot het verleenen eenei vaste aanstelling aan den heer C. van Baak als Directeur-Veearts van den keu ringsdienst van vee en vleesch. Dhr Goed bloed zegt, dat het toch niet noodzakelijk is, dat iemand, die 2 jaar in tijdelijken dienst is, per sé „vast" moet worden. Spr. bad gaarne gezien, dat men de gron den had aangegeven, waarom een vaste aanstelling noodig is. Dhr Crucq wil de bepaling toevoegen: „Op nader te bepalen voorwaarden, enz." Dfir Labrijn zou dan de voorwaarden eerst ter kennis willen brengen van den heer v. Baak en dé benoeming aanhouden. De voorz. zegt, dat vorig jaar die voorwaarden door den Raad zijn vastgesteld en door Gedep. Staten zijn goedgekeurd. De aanstelling was wel tijdelijk, maar de salariëering is in 't algemeen voor deze functie vast gesteld. Dhr Vienings wijst op de voor geschiedenis dezer benoeming.. Het sa laris is vastgekoppeld aan den heer r. Baak, niet aan de functie. Dhr r. d. Bout ontkent dit laatste en verzekert, dat B. en W. geen enkele reden hebben, om dhr v. Baak niet vóór vaste benoeming- voor te dragen. Dhr Crucq verdedigt zijn voorste], opdat dit salaris ook deele in eon eventueele salarisverlaging. Dhr Goedbloed steunt het voorstel. Spr had zoo gaarne van B. en W. een verge lijking met andere keuringsdiensten ge zien, opdat zou blijken of het salaris niet te hoog zou zijn, wat zoo vaak be weerd is. De salarieering is zwevend ge bleven het vorig jaar. Dhr v. Melle meent ook, dat de vaste aanstelling vorig jaar niet is verleend, juist omdat men over het salaris geen vaste opinie had. De notulen worden voor den dag gehaald, maar ge ven weinig positiefs over dit punt. Het voorstel van B. en W. wordt schrif telijk met 9 van de 12 st. aangenomen. 7. Verzoek van de commissie voor de Restauratie van de Groote of St. Maria Magdalenakerk om verhooging van het toegekende subsidie. Het voorstel van B. en W. en dat der fin. commissie ko men in bespreking. Dhr Vienings zou den termijn van 6 op 9 jaar willen brengen en dan jaarlijks een subsidie van f 1000 willen uitkeeren. Dhr v. Melle zegt, dat de rest. com. juist gaarne spoedig een flink bedrag in handen zou hebben, waar om Spr het voorstel van de fin. com. steunt. Dhr v. d. Bout vraagt of het ge vaar er niet is, dat men over 3 jaar, als er dus binnen afzienbaren tijd nog niets kan worden uitgekeerd, toch weer om subsidie zal komen. Dhr v. Poel geest vraagt, of het voorstel der fin. com. wel geoorloofd is. Dhr Labrijn zegt, dat het liier geen onderhoud maar een subsidie voor restauratie betreft. De restauratiecommissie werkt voordeeliger als de restauratie in korten termijn wordt uitgevoerd. Spr. zegt nog, dat de kerk voogdij slecht in haar geld zit. Ze doet echter haar uiterste best. Dhr Vienings trekt zijn voorstel in. De voorz. zegt, dat B. en W. zich vereenigen met het voor stel der fin. com. Dit voorstel wordt daarna aangenomen met 11 st. (tegen dhr v. Poelgeest, blanco dhr Labrijn). 8. Aan mejuffrouw E. P. Matthijssen wordt eervol ontslag als onderwijzeres aan de O. L. school A verleend. 9. Verzoek van den heer A. D. C. Wil- lemstein e. a. om straatverlichting aan te brengen aan den Willem Zelleweg. B. en W. willen hieraan niet voldoen. Dhr Buis vraagt of B. en W. niet in nadere relaties kunnen treden met die bewoners en dat dan de gemeente voor straat en licht zorgt. De voorz. meent, dat er be zwaar bestaat om dien weg opeens in eigendom over te nemen. Dhr v. d. Bout zegt, dat in andere gevallen de particu lieren beginnen den weg in orde te bren gen. Dan is er pas sprake van overne men. Anders zou het de gemeente te duur komen. Meermalen is in relatie getreden met die bewoners, b.v. over de sloot aldaar. Aanvankelijk vonden ze de rege ling met die sloot goed, later trokken ze zich terug. Dhr Crucq heeft gehoord, dat de straat daar doorgetrokken zal wor den naar het gebied van Kloetinge. Dhr v. d. Bout antwoordt: dan is 't tijd ge noeg. Maar de gemeente moet die bewo ners toch niet gaan opzoeken om kosten te gaan maken. Dhr. Labrijn vraagt of het niet redelijk is, dat die menschen daar van gas voorzien worden. Dhr v. d. Bout zegt, dat B. en W. huiverig zijn om te doen werken in een particulieren weg. Men "denke aan de Bergpad. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. sangenome». 10. Het le suppletoir-kohier*der hon denbelasting dienst 1924 wordt vastge steld. 11. De gemeentebegrootin'g voor 1925 wordt aangeboden en zal later den Raads leden worden toegezonden. 12. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1923. Dhr Labrijn merkt op, dat het de fin. com. pijnlijk getroffen heeft, dat het grondbedrijf in het geheel een Verlies heeft geleden van ruim f 23000. liet is te betreuren, dat de be rekening indertijd niet beter is geschied. Dhr v. d. Bout zegt, dat ook B. en W. eerst de gedachte hadden, dat de ge meente met het grondbedrijf nog wel een klein winstje zou maken, in ieder geval zou kloppen. Maar toen men aan 't verkoopen ging, heeft de Raad ver schillende faciliteiten verleend. De trot- toiraanleg voor de huizen zou eerst voor rekening der eigenaren geschieden, maar later is bepaald, dat het voor gemeente- rekening zou komen. Ook zegt Spr nog, dat de accountant vergeten heeft de rente van het kasgeld te berekenen. Daar door daalt het tekort eenigsRns. Men moet er ook mee rekenen, dat de ge meente nu een trottoir- en riool-aanleg van een groote wijk heeft verkregen, die meetellen mag. Ook de opcenten van de daar gebouwde huizen beteekenen voor de gemeente heel wat. Dhr v. Poelgeest wil uitstel van de behandeling der ge meenterekening. Die rekening is heel spoedig naar de fin. com. gegaan en is toen voor de Raadsleden spoorloos ver dwenen. Geantwoord wordt, dat de reke ning toch bij' de stukken heeft gelegen. Dhr v. Poelgeest zegt: Maandag toch niet. Die rekening wordt toch voorloopig vastgesteld op de in ons no. van giste ren vermelde bedragen. 13. Verzoek van de Zeeuwsche Land bouw Maatschappij om een verordening in het leven te roepen tot beteugeling van het uitvliegen van duiven. De voorz. zegt, dat hierover vandaag twee adres sen zijn binnengekomen, een van de Post- dui venvereeniging „de Zeeuw", en een van enkele duivenliefhebbers, om het ver zoek der Z.L.M. af te wijzen.' De voorz. zegt, dat voor wedstrijden ontheffing kan worden verleend. Dhr v. Bommel v. Vlo ten licht het verzoek der Z.L.M. toe en zegt, dat de schade ook door postduiven aan vroege gewassen groot is. Spr. stelt echter een zinsnede voor, dat B. en W. in bepaalde gevallen ontheffing voor post duiven kunnen verleenen. Dhr v. d. Bout stelt aanhouding der kwestie voor. Dhr Vienings zegt op gezag van een deskun dige, dat het adres der Z.L.M. een dwaas ding is. Besloten wordt tot aanhouding. 14. Voorstel om aan Burgemeester en Wethouders opnieuw machtiging te ver leenen tot het openen eener rekening- courant voor 1925. Aangenomen. 15. Voorstel tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1924. Aangenomen. 16. Voorstel tot wijziging der begrooting van het grondbedrijf voor 1924. Aangeno men met de stem van dhr Goedbloed tegen. 17. Voorstel tot wijziging der verorde ning tot regeling der openbare leergangen voor de praktijk. Aangenomen. 18. Voorstel om met intrekking van het besluit van 28 Augustus 1924 mach tiging te verleenen tot publieke ver pachting van het jachtrecht op gemeente gronden. Aangenomen. 19. Voorstel tot vaststelling van: a. een nieuwe bouwverordening inge volge art. 1 der Woningwet- Weth. Stieger verhaat t_ de geschiedenis dezer .gewijzigde verordening. Reeds in 1920 kwam men in de Commissie voor Woningonderzoefc tot de -conclusie, dat een gewijzigde bouwverordening noodig was. Die raad deelde dit standpunt en de Commissie toog aan het werk. Dat was een minitieus, omvangrijk werk. Die Inspecteur der Volksgezondheid gaf zijtn bewondering te kennen over zulk werk en gaf nog enkele deskundige wenken. Toen de wijzigingsvoorstellen in den raad kv amen wilde de raad uitstel. Yam dit uitstel is gebruik gemaakt, om met den Inspecteur der Volksgezondheid en dhr v. Poelgeest te confereeren en nogmaals wijzigingen voor te stellen. Het is een doorwrocht stuk, waarvoor dhrn Rothui zen en Lodder veel lof toekomt resp. voor hun deskundige en administratieve hulp. De verordening is meer gepreciseerd en gedetailleerd dan de oude en ook met nieuwe onderwerpen aangevuld. Dhr Labrijn vraagt, of de commissie ook het probleem van alcoofwoningen onder het oog heeft gezien. Wethouder Stieger zegt, dat voorgesteld wordt bed steden te verbieden, maar alcoven toe te staan. Meerdere avonden zijn aan dit onderwerp besteed. Tot het verbieden van bedsteden en het toestaan van al coven is telkens met 3 tegen 2 st. be sloten. Dhr Goedbloed brengt ook lof a«« de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1