Mo 14 Ilonderdag 16 October 1994 S9e Jaargang Bij Hoest en Verkoudheid Buitonland. WONDERLIJK GELEID. Pijn in de ledematen Kloosterbalsem A verdrijft de pijn De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Verkiezingsblaadjes. De besturen onzer Kiesvereenigingen hebben zeker wel een prospectus ont vangen van den heer Haan te Groningen in verband met diens voorgenomen uit gave van goedkoope, eenvoudige propa- ganda-lectuur. Allicht hebbèn enkelen gedacht: wat kraait 'deze JHaan vroeg. Doch dat is mis gedacht. De heer Haan waarschuwde juist in tijds. Het is nu haast Novem ber, en derhalve kunnen de kiesvereeni gingen w.eer uit hun zomerslaap ontwa ken, en saam overleggen, hoe zij de wintercampagne zullen inzetten. Daarom vestigen Avij hunne aandacht op de aankondiging dezer lectuur. Zij zal voorloopig bestaan uit een achttal korte, populaire geschriftjes, van de hand van den bekwamen redacteur der „Nieuwe Provinciale" den heer Hugo Kingmans. Wie zich de blaadjes herinnert die deze publicist in 1922 ook in onze omge ving ter lezing zond, zal ons toestemmen dat hij juist de man is om ook tegen 1925 de beste voor onze mensclien ge schikte voorlichting te geven. Men haaste zich daarom de geboden gelegenheid aan te grijpen. Het is be trekkelijk kort dag. En 't zal er spannen. Bij 1925 vergeleken, zullen 1905 en 1913 slechts kinderspel blijken geweest te zijn. Het protocol. De Volkenbond heeft als resultaat van zijn ernstige besprekingen een protocol opgemaakt, bevattende 21 artikelen, waar in drie groote belangen gewaarborgd zijn, te wtetefl scheidsgericht, veiligheid en ont- Avapening. Scheidsgericht (arbitrage) is verplicht en moet voor alle geschillen w'orden aanvaard. Zij kan ten allen tijde worden ingeroepen, ook door de eene partij, in dien niet beide partijen tot die inroeping besloten. En dit verzoek van de eene partjj is reds op zichzelf voldoende om den Volkenbond aan het werk te zetten. De staten, die het protocol ondertee kenden, hebben zich verbonden in ieder geval de scheidsrechtelijke uitspraak te aanvaarden. Zoolang de arbitrage nog bezig is, moeten de partijen alle oor logstoebereidselen staken. Wordt de uitspraak door een der par tijen niet aanvaard, dan treden alle le den van den Volkenbond dwingend te gen hean op. Wat AA-el niet licht zal noodig zijn; want bij Aveigering zou de onwillige direct geteekend zijn als de man die den oorlog wil, alk de aanvaller. Immers Avie zich niet houden wil aan de bepalingen van het protocol, die is de aanvaller. Maar nu kan men dit wel mooi om schrijven, doch waar is de waarborg, dat het zoo ook geschieden zal? Wij noemden daar reeds den maatregel van het dwingend optreden. Hoe stelt zich de Volkenbond voor dat deze dwang effect zal sorteeren? Als er een „aanvaller" is, roept de bond alle leden, die 't protocol onderteekenden op, om economische en militaire maat regelen te nemen tegen dien aanvaller. Wat dit beteekent, heeft men tijdens den Avereldoorlog kunnen zien. Uithongeren, zoo 'tkan, 't leven zuur maken in ieder geval, de grenzen afsluiten, en derge lijke. Zoo is derhalve verkregen arbitrage en veiligheid en is tegelijk het punt beper king der bew'apening aan de orde geko men. Wat natuurlijk niet hetzelfde is als ont- w'apening, al juichen de idealisten reeds alsof zij die ook al Areroverd hadden. Terecht Avaarschuwde de eerste gede legeerde van Italië (Scialoja) tegen de il lusie (dat men nu een afdoend genees middel tegen den oorlog gevonden had. Die groote bewegingen zoo drukte hij zich uit die de geschiedenis der volken hebben bepaald, Av'aren op zeker oogen- blik sterker dan het Recht. 'En de ge schillen zullen slechts kunnen worden vermeden door een zorgvuldig contro leeren der oorzaken van die bewegingen. Wat echter niet w'egneemt, dat een groote stap is gedaan in de richting van den vrede. Genève en Ontwapening. Tot aanvulling van het bovenstaande moge dienen wat hieronder door dr Rut gers in „D;e Rotterdammer" wordt mee gedeeld. Op de actie voor ontwapening in Neder land heeft het protocol van Genève een nieuw licht 'geworpen. .Dit protocol heeft met Cecil's garantie- verdrag gemeen, dat het beoogt den aan valsoorlog, dien een staat mocht onderna men, door de andere staten gezamenlijk te doen lceeren. De aanvalsoorlog wordt gestempeld tot een internationaal vergrijp, en dat vergrijp, dat onrecht verbinden de -staten zich tesamen te lceeren. Lijnrecht daartegenover staat het pro gram der voorstanders van ontwapening. Zij willen het onrecht niet lceeren. De een acht het gebruik van geweld, ook door den staat, verboden. Die ander deinst terug voor het lijden dat aan oorlogvoe ring verbonden is. Weer een ander acht zijn land niet in staat eenige kosten te maken voor militaire rechtshandha ving. Maar alle voorstanders van ontwa pening hebben gemee^, dat zij het on recht niet door militaire middelen Avillen keeren. Straks, in Juni 1925, komt de „Ont wapeningsconferentie" x) bijeen. Zij zal aan hare leden de vraag stellen Kunnen Avij niet, nu wij allen ons ge reedhouden om zoo noodig het onrecht van den aanvalsoorlog met geAveld te keeren, ieder voor zich van onze toebe reidselen een deel, een groot deel achter wege laten? Bij de bespreking van deze Arraag zou een ontwapend land met leege handen zitten. Het zou reeds van te voren ver klaren niet mede te willen doen aan liet met geweld onderdrukken, van een aan valsoorlog. Het zou aan de beveiliging van de Avereld niet meewerken en juist ^daardoor tot de internationale beperking van bewapening niet bijdragen. Duidelijk komt aldus het karakter der ontwapening uit. Wie ontwapent ver klaart daarmeeIk wijk voor het onrecht voor zoover mij betreft laat ik het veld voor het onrecht vrij. De staat, die ont- Avapent, is een staat, waarop in den strijd voor het recht niet behoeft gerekend te worden. 1) )>e naam is onjuist. Zij moest heeten: „Conferentie tot beperking van bewapening". if vf Waakzaamheid geboden. Onbegrijpelijk is het dat riien nog altijd' lieden ontmoeten kan, die volmaakt te-. Vreden zijn met den toestand van ons Christelijk onderwijs. Met een geruststellend gebaar verwij zen zij u naar de pacificatie, die im mers vrede bracht op onderwijsgebied. Dit argument heeft voor hen voldoende vangen 4 maanden 100 o/0, 5 maanden 95 o/o en 3 maanden 90 o/„ van het salaris op 31 Dec. 1923. Dat Avil dus zeggen, dat door de gehuwden over 1924 i n totaal 472 minder traktement zal Avorden ontvangen dan over 1923. En dan is dit zoo voor hen, die reeds hun maximum salaris hebben bereikt. Voor degenen, die eene periodieke traktements- verhooging in het begin van dit jaar ontvingen Avordt dit percentage verlaagd tot ongeveer 2. Voor een juist oordeel is het misschien niet ondienstig deze cij fers in het geheugen te prenten, AA'ant vooral in dezen tijd moet men de waar heid duidelijk zien. St.-L. v. 't H. ran—1—na— 111— u« «yin———«■bmmhicaamme—n Rlijvliardi's Salmiak-Tabletten 40c Tfoermo-Tablettem 45c Anga-Bonbons 60c Bij Apothekers en Drogisten De Duitsche leening in Amerika vijfmaal overteekend. Volgens berichten uit Nieuw-York is het Amerikaansche gedeelte der Dawes- leening tenminste 5 maal overteekend. De stukken werden eerst verhandeld met een agio van 23/g pCt 'tegen een koers van 943/8, doch later liep deze achteruit tot 931/2. Volgens de Times verwacht men. dat ook het Engelsche gedeelte spoedig overteekend zal zijn. De Times Avijst er nog bijzonder op, dat de hooge rentevoet uitsluitend een gevolg is van de geldschaarschte, die er bestaat en dat bij terugkeer van normale toestanden in het economische leven van "Europa, de rentevoet Aroor leeningen ongetwijfeld zal dalen. Voorts stelt het blad de voordee- len, die de Duitsche 'leening biedt nog eens extra in het licht tegenover het nadeel van de Russische leening volgens het plan A-an Mac Donald. Teneinde ver dere deelneming van Amerika in Euro- peesche leeningen te bevorderen, is de American Continental Corporation opge richt met een aanvankelijk kapitaal van 9 millioen dollar, dat tot 22 millioen kan worden uitgebreid. Een Zeppelin voor Engeland? De Berlijnsche correspondent van de „Times" meldt, dat het jongste bezoek van den Engelschen luchtvaart-Commis saris Brancker aan Duitschland, in ver band staat met de geprojecteerde Zep pelinplannen voor Engeland. Duitschland is bereid voor Engeland Zeppelins te bou wen, doch is verbonden aan de bepalin gen van het verdrag van Versailles. En geland zou echter verzachting van deze bepalingen Avillen voorstellen, doch men zal dan moeten rekenen op grooten tegen stand van Frankrijk. De reis van de Zeppelin. Uit nadere uit New-York ontvangen be richten blijkt, dat de Z. R. III eenigen tijd boven New-York vertoefd heeft. Het schip beschreef tot vijfmaal toe een cirkel boven de stad en vloog daarbij somwijlen zoo laag, dat het het Woolworth-gebouw scheen te raken. Daarna zette het zijn reis naar Lakehurst voort. Gisternamiddag om 3 unr 11 minuten (M.E.T.) is de Zeppelin te Lakehurst ge land. Amerika is door een echte Zeppelin koorts aangegrepen geweest. Op de kran- tenbureaux, op de clubs, op het marine departement en niet het minst ook in de publieke parken en op de daken van de huizen werd de nacht Avakende* doorge bracht. Filmmaatschappijen en groote cou ranten zonden een heele vloot van. al lerlei vliegtuigen zee in, om de eerste glimp van het naderende wonder te ver- eeuAvigen. Op het gebouAv van de „Times" was een reuzen transparant aangebracht, waarop de inkomende berichten te lezen waren. Radio-bazuinen brulden het laatste nieuws over de verlichte stad uit en schijnwerpers zochten zonder verpoozem de lucht af. Te middernacht .meldde een telegram, dat de Zeppelin de Amerikaansche kust bereikt had en in de richting van Boston stevende. De enthousiaste New-Yorkers konden daaruit opmaken, dat zij gerust naar bed konden gaan, daar de Zeppelin nog een paar uur noodig had om hen te bereiken. Bij het krieken van den dag was een ieder weer ter been, maar de stad lag onder een dichten nevel bedekt. Een gun stige wind joeg dezen sluier echter tijdig weg en meteen verlieten duizenden auto's NeAV-York om de Zeppelin tegemoet te ijlen. Millioenen menschen verzamelden zich in de straten, bij voorkeur langs den' Hudsonoever of in Batterypark, waar het uitzicht het ruimst is. Tegen half acht klonk een schot, ten toeken, dat de Zep pelin in. zicht was. Tegelijk sprongen alle ramen open en werden de daken zwart van de menschen. De muziekkapellen be gonnen te sp elen, de radio-bazuinen loei den hun onverstaanbare berichten door elkaar heen over de stad uit, de sirenes van fabrieken en schepen begonnen te 'gillen, tAvintig vliegtuigen stoven de lucht in om de Zeppelin te begroeten en de spanning van de menschen had het bar sten spunt bereikt. Terwijl de Amerikanen als gekken met hun armen zwaaiden, hun hoeden en stok ken in de lucht Avierpen en zich van enthousiasme heesch schreeuwden, zeilde de Zeppelin met ongeëvenaarde statigheid over het smalle Manhatten naar het vrij heidsbeeld midden in den baai, waar het een paar maal omheen cirkelde. Vervol gens stevende het luchtschip weer naar de stad terug. Bij het 59 verdiepingen hooge Woolworth-gebouAv gekomen, daal de het luchtschip zoo laag, dat het huis er een heel eind bovenuit stak. Kort daarna werd weer vol gas gegeven en ste vende het schip in razende vaart zijn be stemming tegemoet. Als verdere curiositeit mag misschien wel dienen, dat de warmte het eenige is geweest, waarvan men onder de reis te lijden heeft gehad. De Amerikaansche ka pitein Steele klaagt er zelfs over, dat hij 's nachts van de hitte niet kon slapen, maar dat de temperatuur gelukkig daalde toen men een Noordelijker richting aan nam. De Zeppelin heeft 8400 K.M. in 751/2 uur afgelegd. Het bericht van goede aan komst deed er veel korter over. Precies zes minuten nl. nadat het schip in Lake hurst verankerd was, Avas men daarvan te Berlijn reeds op de hoogte. De ontwikkeling van den Zeppelinbouw. Vier en twintig jaren zijn er ongeveer verloopen, sedert graaf Zeppelin, geen in genieur, maar een oud-cavalerie-officier, zijn eerste luchtschip heeft gebouwd. De breedte-middellijn daarvan bedroeg 11,65, de lengte 128 meter; zijn gasinhoud was 11,300 M3.; zijn twee motoren ontwik kelden te zamen 30 P.K.; zijn grootste &rukkerc-Exp!«itant»M 00STERBAAN L LE COtNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraal 68—76, 8«es Tel.: Redactie bo. 11; Administrate nt. 58 Postrekening No. 36006. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 FEWti-E/TCm 12). De courantenjongen gevoelt zich met het wcelige leven en streven, dat hier af gespeeld wordt, als saamgeweven. Wat zouden al die menschen zonder couran ten beginnen? Het drukke verkeer hier hangt door duizende en nog eens duizende draadjes met het verkeer van andere ste den, met den handel em wandel der ge- heele wereld samen. Daaraan heeft hij óók aandeel, door de couranten die hij dagelijks bijdozijnen ronddeelt. „Hoe zou het gaan, als ik mij eens nP de Lombardbrug plaatste en couran ten verkochtpeinsde hij. „Ben klein w'nstje op ieder blad zou voldoende zijn ik er velen van dè hand zette". Hij peinsde en peinsde weer en over- 'cgde op allerlei Avijzem, hoe hij dat moest aanleggen. „Zou ik van mijnheer Petersen couran ten koopen en mijn geluk beproeven?" Het zou blijkbaar niet gaan, daar zijn chef alle couranten voor de gaahonneer- den noodig had, en als hij ze eindelijk terug ontving, zagen ze er onoogelijk uit en waie» ze ook oud. Want een dag vroeger of later maakt voor een courant in een groote stad, waar de berichten per post en per telegraaf van alle kan ten toestroomen, zeer veel uit. ,!ïk moest de couranten bij de uit gevers koopen, en mij de vreemde laten toezenden", redeneerde hij al verder. „Doch het gaat slechts tegen contant geld". Hij stak de hand in zijn zak en haalde een paar stuivers te voorschijn, die hij om en om draaide, maar het bleven stui vers. „Ik zal den heer Petersen het voorstel doen om mij eenige couranten te verstrek ken om te verkoopen", besloot hij aan het eind ezijner overpeinzingen. De kerktoren sloeg vier uur. De Eenarm 'hoorde het bedaard aar., keek nog eens op zijn gemak in het rond nam het levendige tafereel in zien op en liep eindelijk op een drafie heen. „Had ik maar altijd zooveel tijd!" mom pelde hij. Op de schooldagen ïs het meer vliegen dari loopen om overal stipt op tijd te komen". Hij schelde aan een voornaam huis op de Groote Bleek aan. „De couranten jongen riep het meisje, dat de deur opende, zoodat het door het geheele huis weerklonk. „Is die er alweer?" bromde iemand kracht om thans in te slapen met een „Vrede, vrede, en geen gevaar" op de lippen. Wie echter let op de talrijke uitingen ter linkerzijde van hen, Avien de paci ficatie berouwde, heeft voor onbezorgd heid Weinig reden. Daar is immers nog altijd dé felle klacht van den Burgemeester van Epe, die zijn bliksemen slingerde naar de voor schriften der Lager Ondenvijswet en het uitsprak, hoe velen van links er aldus over dachten. Daar is het verbijsterende amendement Westerman, door gansch de linkerzijde aanvaard, dat ware het aangenomen - met één slag aan geheel de gelijkstelling een einde zou hebben gemaakt. Daar is nu weer de jaarlijksche ver gadering van Volksonderwijs, Avaar het voorstel-Westerman uitbundig werd ge huldigd 'en eenstemmig eischen Averden aanvaard, die de vrijhejd van onderwijs niet anders clan aan banden zouden leggen. Men eischte daar dat geen bijzondere school mag Avorden gesticht, die niet van minstens twee leerkrachten is voor zien. Men eischte daar, dat Gedeputeerde Staten samenvoeging en opheffing van bijzondere scholen zullen kunnen bevelen. Men eischte daar, dat van bovenaf Wachtgelders bij het Christelijk ondenvijs zullen kunnen wiorden aangesteld. Wie acht geeft op deze en dergelijke uitingen, móet AVel tot de conclusie ko men, dat de strijd voor Vrijheid vap ondenvijs la.ng niet is beslecht. Noodig is, dat alle voorstanders van Christelijk ondenvijs schouder aan schou der staan 0111 thans te b e w a. r e n Avat eens verkregen Averd. In den kamp voor ons onderwijs Avas waakzaamheid steeds geboden. Maar zeker nu niet het minst! Salarisvermindering. Men kan dezer, dagen bijna geen .cou rant in handen nemen of men leest van protesten en demonstraties tegen de dooi de Regeering genomen maatregelen in zake de salarissen van ambtenaren. Vraagt een buitenstaander, die het nog niet mocht weten, welke de getroffen maatregelen zijn, dan ontvangt hij meestal het antwoord, dat ik dezer dagen las in een van de vele courantenverslagen: „1923 bracht 8l/2 °/o pensioenaftrek, 1924 10 o/o loonsverlaging". Oppervlakkig beschouAvd is men dus geneigd te denken, dat de Rijksambte naren (en onderwijzers) over 1924 10 0/0 minder salaris ontvangen dan over 1923 en dus 1872 °/o minder dan over 1922. Dit is echter niet het geval, omdat over de eerste vier maanden van 1924 nog het volle salaris van 31 Dec. 1923' werd genoten. Op 1 Mei 1924. Averd 5 o/0 ge- kort.voor de gehuwden (voor ongehuw- den direct 10 o/0), 1 Oc. j.l. wederom 5 0/0 voor de gehuwden. Dit alles komt dus hierop neer, dat in 1924 werd ont- van boven. „Die bengel zit iemand altijd op de hielen, geen vijf minuten over den vastgestelden tijd kan men bij hem zijn couranten behouden". „Mag ik u verzoeken, mijnheer of me vrouw?" riep hij naar boven. „Wees maar blijde, dat men u niet de ooren wascht, lastpost A'an een jongen!" g'af de pruttelende beer, die in een ge- bloemden kamerjapon en een rood ka lotje aan de trap der eerste verdieping verscheen, op Avrevoligen toon ten ant woord. Het was iets zeldzaams, dat de cou- rantenjongen iemand van de leden van het gezin te zien kreeg. Meestal Uad hij slechts met de dienstboden te maken. HetAvas voor hem genoeg, de bontge kleurde kleeding en de gebalde vuist van den heer des huizes te bemerken, om zich zoo gezwind mqgelijk met zijn courant uit de voeten te maken. Terwijl hij zich naar het volgende huis begaf, overlegde hij reeds bjj zichzelven hoe hij den vertoornden courantenlezer het best zou kunnen tevreden stellen. Want het was nog in zijns meesters, noch' in zijn eigen voordeel, wanneer er cou ranten opgezegd werden. „Als ik vroeselijk hard loop, haal ik den verzuimden tijd weder in", sprak hij zichzelven, „die heer zou dan in dit geval de bladen wel een tien minuten langer kunnen behouden". Ir; handelstaal spreekt men van ©en 'coulante behandeling ol van een coulant mensch. Men verstaat daaronder de eigen schappen van bereidwilligheid, toege vendheid, beleefdheid, inschikkelijkheid. Onze courantenjongen was van natu re een innemend ventje; maar hij bezat bovendien de fijne voelhorens, waarmede 'hij vo;or zijn zaak, zooals hij het couranten ■rondbrengen trotsch betitelde, den rech ten weg ontdekte. „Men moet coulant zijn", luidde een 'zijner handelsprincipes. Daartoe behoorde voor hem ook zich „■domme jongen" en dergelijke qualifi cation te laten aanleunen. Wat een haak wil worden moet zich vroeg buigen. Het Averk ging hem tamelijk vlug van de hand. In de meeste huizen lagen .de bladen reeds gereed, de huisgenooten be hoefden ze hem slechts toe te reiken; of bij het geroep: „de courantenjongen I" waren er dadelijk handen, die de cou ranten bijeenzochten en ze hem brengen 'lieten- Alles ging zoo geregeld van een leien dakje! Zoo had onze Eenarm het 't liefst. Dies te spoediger was hij met zijn werk gereed. Over de Ganzenmarkt keerde hij langs A b 0 n n m e n t s'p r ij s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentien 1—4 regels f t.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. het Alsterbassin terug. De Nieuwe Jungfemstieg wemelde van spelende kinderen en breiende of keu velende kindermeiden. Eenige kleine meisjes waren aan het hoepelen, en sprongen lachend en schert send haar hoepels achterna. Het was een bekoorlijk tafereel, dat den courantenjongen boeide. Zfju werk Avas afgeioopen, hij kon dus eenige oogen- blikken missen om naar de spelende kin deren te zien.. Zij legden er evenveel ijver bij aan doe dag, als waarmede hij voor zijn verdienste van weinige stuivers straat in, straat uit draafde. Hoe keurig Avaren die kleine meisjes gekleed, bevallig joegen zij de hoepels voort, sprongen ze na en vingen ze op. Plotseling vloog een hoepel, die in het snelst van zijn vaart waarschijnlijk tegen een steen gestooten had, in de hoogte en rolde van den kant der gracht in het water. De kleine, aan Avie de hooped toebe hoorde, ijlde in haar drift achter hem aan. Toen hij in het bassin viel, wilde zij hem nog grijpen en tegenhouden. Maar zij verloor haar evenwicht en viel met een luiden angstkreet naast den hoepel in het hoog opspattende water. (Wprdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1