li - I deeren op wetenschappelijk economische basis en tot een partij1, die gedragen wordt door een landolijk-cultureele idee, zooals wij1 die momenteel wakker zien worden onder heel het landelijk Ger manen/I om. Van Zweden en Dienemarken uit, de Oostzee langs in Noord-Duitsch- land, Nederland, Engeland en Noord- Amerika. Vooral de heer Watjer trok hierin menige sprekende lijn, die tot het ge moed en het verstand der Plattelanders sprak. Als bij tooverslag is er een an dere geest door de partij gegaan. Men zag de taak, die er in Nederland is 'weggelegd voor dit jong-landelijke. Toen nu de heer Braat van dit alles niets begreep, meende deze, dat er tegen hem werd geageerd. Waar nu redactie en bestuur zich van het obstructieve naar het constr uctieve keerden, eischte de heer Braat, dat men zich aan hem zou onder werpen. Dat men zich .niet mocht bezig houden met dingen en zaken, die hij niet zag, omdat ze lagen buiten zijn ge zichtskring. En daarom heeft hij in Ufreqh't tijgen de niejufwielichters oioor enkele medestanders heel wat moties aan genomen. Watjer b.v. er uit. Overigens is het gedoe niets anders dan een stoim in een glas water. Want dit moet men niet vergeten, de Plattelan- dersbond heeft geen moties aangenomen. Niet alleen de hoeren Braat en wie zich daar nog meer voor hebben laten leenen. „Het Volk" schreef, dat het een stuk of zes zeven geweest waren. Zoo is de toestand. Wil de heer Braat met de an deren samenwerken, dan zijn zij allen daartoe bereid en er tenzeerste over ver heugd. Daarvoor is voor hem niets an ders noodig dan te begrijpen, dat hij het platteland nog een grooten dienst en zlilcihzelven nog ghooter kan bewijzen, door met enkele aartsconservatieve, van nensch, h och boer, noch hoeve en beest verstand hebbende medestanders 'te bre ken. i Postcheque-en Girodienst. Vele rekeninghouders bij den Post- chèque- en Girodienst gebruiken voor de toezending van hun opdrachten aan het Centrale Giro-kantoor geen omslagen G 39. Aanbevolen wordt geen gewone briefom slagen voor deze correspondentie te be zigen. aangezien dit tot vertraging in de afdoening der opdrachten aanleiding kan geven. Dia omslagen G 39 zijn aan het Postkantoor verkrijgbaar h f0..60 per honderd stnks. Achteruitgang; van he t NatflonaajJ Tprpipgen." Te September-aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau vocw de Statistiek geeft de laatstbekende cijfers betreffende de vermogensbelasting. Ze gelden het belastingjaar 1923'24, dat ten aanzien van het daaraan voorafgegane jaar een vermindering van het totaal der door deze belasting getroffen vermogens aanwijst van plm. 140 millioen gulden. Bedroeg dit totaal vermogen over 1915 1916 7.3 milliard gulden, in de volgende jaren is het allengs gestegen tot 13.6 milliard, welk hoogste cijfer werd be reikt over het belastingjaar 1920'21. Daarna is onder den invloed der malaise het vermogen gedaald tot 13-3 milliard over 1921-'22, 12.3 milliard over 1922-'23 en bijna 12.2 milliard over 1923-,,24. Bij deze cijfers is echter geen rekening ge houden met de veranderingen, die de waarde van den gulden in den loop der jaren heeft ondergaan. In totaal zijn over 1923'24 162.192 personen in deze belasting aangeslagen, het totaal der aanslagen in hoofdsom bedroeg ongeveer 11.5 millioen gulden, dat is dus iets minder dan 10/00 van het totaal-vermogen. Deze opbrengst moet evenwel nog verhoogd worden met 25 opcenten, die door den Staat geheven wor den ten behoeve van höt leeningfonds en de opcenten -ten behoeve van provincie en gemeente (488 van de 1084 gemeenten maakten over 1923'24 van deze be voegdheid gebruik). Bovendien drukken op het vermogen nog de verdedigingsbe lasting Ia, bestaande uit 30 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting en de verdedigingsbelasting Ib, die een pro gressief karakter draag,t. Ned- Chr. L,an dar beidersb ond. In een vergadering van het hoofdbe stuur werd o.m. besloten tot het houden van een algemeene vergadering op 11 en 12 December. Een drietal zittingen zullen plaats hebben. In de eerste en laatste zitting bespreking van de voor stellen van de afdeelingen, en de be stuursvoorstellen. Die avondvergadering op den eersten dag zal een bijzonder ka rakter dragen. Algemeen werd dit wen- schelijk geoordeeld, omreden de Bond dit jaar zijn tienjarig bestaan mag her denken- VoiJf d5ie vergadering zullen' enkele jsprekexs worden uïtgeno-odigd. Blaar van elke afdeeling voor één afge- ■vajaj*r«Igjde de* reiskosten wórden ver goed en de vergadering juist wordt ge houden in een tijd, dat het werk in het Land-, Tuin-, Bloemist-, (Zuivel- en Veen- bedrijf niet druk lis, wordt op een goede opkomst gerekend. Temeer nog, daar er flink leven is te bespeuren. Over dit jaar is het ledental met 700 vermeerderd. Allerlei. De procureur-generaal bij het Ilaagjsche gerechlshof heeft geconcludeerd tot be- (vie^itjigingi vain de door de .Haagschjy recjbtbank igc<wezfen vonnissen, waarbij- de staat is veroordeeld tot uitbetaling van de door rekeninghouders bij den postchèque- en girodienst opgevorderde gelden met 'bijbetaling' van 5 pet rente. De coöperatieve beetwortelsuikerfabriek ie Zevenbergen heeft dezer dagen een record gemaakt door op een dag 2,100.000 K.G. bieten te verwerken. De Koninklijke Familie, die gisteravond van het Loo naar Mecklenburg vertrok, wordt a.s. Vrijdag weder in het land te rug verwacht, althans de Koningin pn Prinses Juliana, daar de Prins nog kor ten tijd in Duitschland achterblijft. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Pensioen wet 1922 voor burgerlijke ambtenaren. Te 's-Gravenhage is Zondag op 70- jarigen leeftijd overleden de heer H. Slot, gepensioneerd kapitein-luitenant ter zee, oud-arrondissements-schoolopziener te Zierikzee. De heer Slot werd in 1874 benoemd tot adelborst le klasse en na de ver schillende rangen te hebben doorloopen, bereikte hij in 1896 den rang van kapi tein-luitenant ter zee, waarna hij 1 De cember 1900 den zeedienst met pensioen verliet. Hij was officier in de jOranje- Nassauorde en tevens gerechtigd tot het dragen van de Atjeh-medaille en van het eere-teeken voor belangrijke krijgsverrich tingen. Te Zierikzee zullen niet alleen de on derwijzers, maar alle burgers, die zijn vriend'elijken omgang met iedereen heb ben gewaardeerd, 'de herinnering aan de zen algemeen beminden man bewaren. Luitenant ter zee 2e kl. C. Moolen- burgh is geplaatst aan boord van de „Tromp". Droevig ongeluk. Bij het over een touw springen is Vrijdagmiddag te Biervliet het ruim 6-jarig zoontje van 1 J. Lijbaart zoodanig op zijn hoofd ge vallen, dat het. knaapje naar 'het St. Antonius-gesticht te Oostburg moest wor den overgebracht, alwaar het kort na aan- komst is overleden. Goes. Zooals uit de in dit nummer voorkomende advertentie blijkt, is de heer K. Brants te Leiden verhinderd a.s. Vrij dag voor de Ver. voor Christelijke Win- terlezingen op te treden, doch was het Bestuur zoo gelukkig den heer S. Brandsma te Middelburg bereid te vinden zijn plaats in te nemen. De heer Brandsma is een goed spreker, die altijd wat go (Hls geeft en wel in een vorm, die voor ieder ge schikt is en altijd aantrekkelijk blijft. Als onderwerp wordt aangekondigd „Rousseau". Rousseau was een van de vermaardste en invloedrijkste Fransche schrijvers der 18e eeuw; wij twijfelen niet of de heer Brandsma zal deze belang wekkende figuur zóó belichten, dat ieder er wat aan heeft. Wij wekken gaarne tot een druk be zoek op. Zij de eerste avond van hef seizoen voorteeken van immer grootere belangstelling in de lezingenserie van deze Vereeniging. De tentoonstelling. Van avond 8 uur worden tentoonstelling en feestelijkheden ingezet met een concert op de Groote Markt, te geven door „Ho sanna". Ongeveer op hetzelfde uur (8u. 15) worden eere-, uitvoerend- en advi- seerend Comité ten stadhuize door het Gemeentebestuur ontvangen. Morgen te 10.30 uur vm. wordt de handelsveetentoonstelling geopend. Niet minder dan 534 stuks vee zijn ingezonden, terwijl bovendien „de Wilhelminapolder" een mooie collectie ter opluistering in zond. De verschillende jury's zullen geen ge makkelijk werk hebben, om de prijzen naar billijkheid toe te kennen. Deze prij- zeniiitreiking zal te 3 uur op het terrein plaats hebben. Diaarna (van 35 uur) trekt een re* clame-optocht, georganiseerd door enkele plaatselijke vereenigingen, door de stad. Deze zal zeker veel bekijks hebben. Des avonds geeft „Enphonia" een slot- concert op de groote Markt. Verdere bij zonderheden vindt men in het programma Bij moei weer zal het zeker morgen druk in de stad zijn. Wij wenschen het ijverig comité een succesvollen dag toe. Hedenavond hoopt de Harmonie „Hosanna" ter gelegenheid van de op morgen te houden Groote Handelsvee tentoonstelling een concert te geven op de Gróote Markt alhier. Aanvang 's avonds 8 uur. Het volgende programma zal wor den uitgevoerd: 1. Vers l'Idéal, marsch, C- Tieberghien. 2. La Couronne d'Or, ouverture, G. KaJhnt. 3. Eola, grande valse romaine, Jos. Kessels. 4. Linda Jolanda, Intermezzo, Jos. Kessels. 5. Nelly, grande fantaisie sur themes de l'operette, C. Bouman- 6. Drapeau Flottant, marsch, Math. Piron. 7. La Princesse enchantée, ouverture, L. Langlois. 8. Die Helgolander, concertwals, Ed. Kiesler. 9*) Amerikanische Wachtparade, ka rakterstuk, W. Meachim. 10 Die Freischutz, grande fantaisie sur l'opera, von Weber. Finale. No. 9 imiteert het naderen en voorbij trekken van een. militaire wacht met muziek. Van de verzetting van den markt dag van Dinsdag op Woensdag blijkt niet veel terecht gekomen te zijn. De ge wone noteeringen voor granen, boter en eieren werden opgemaakt. De deuren van de graanbeurs waren geopend voor den graanhandel. Alleen zullen morgen wellicht 1 de raarkttentjes er staan. Bij wijze van com promis liet ons carillon van 12 tot 12.15 I uur zijn tonen klinken. Morgen misschien van 12.15 tol 1 uur? Kloetlnge. Hier ter plaatse woedt, wat men zou kunnen noemen, een broodoor- log. Eenige dagen geleden werd hier door de Coöperatie uit Goes brood verkocht voor 44 cent per 4 pond- Als tegenmaat regel besloten de Kloetingsche bakkers het brood te verkoopen voor 40 cent per 4 pond. dat is 16 cent per 8 ons, ter wijl bet brood in Goes al eenige weken 20 cent per 8 ons kost. liet brood is hier dus al bijzonder goedkoop, waarvan de burgerij profiteert, 'tls 'de vraag, wié het langst dezen strijd zal kunnen volhou den. Alhier is bij de politie gedeponeerd een valschen gulden. Alleen de kleur en het gewicht was afwijkend van de echte guldens; overigens was hij zeer goed na gemaakt Hij droeg het jaartal 1924- Ellewoutsdijk, Ter eere van 'de verlo ving van den toekomstigen ambachtsheer den heer F. C. H. W. M. van Hattum van Ellewoutsdijk met Jonkvrouwe G. van Loenen, werd gistermiddag de school jeugd getracteerd op gebakjes, limonade en chocolade. Door een der oudste leer lingen werd de aanstaande ambaehts- vrouwe een schitterend bouquet aange boden. De kinderen werden op school getracteerd bij het bezoek van de familie van Hattum. Heirtkenszand. Tijdens het voorbijrijden van een auto, schrokken gisterenavond de paarden van den landbouwer P. K., gespannen voor een maaimachine, en sloegen op hol. K., die er werd afge- slingerd, sloeg daarbij zijn hand in de mesjes, met het gevolg dat van een zijner vingers het voorste lid werd afgesneden. Dhr P. was zoo welwillend, den patiënt met zijn auto naar den dokter te ver voeren. De knecht ,die eveneens van de machine viel, kwam met den schrik vrij. Rilland-Bath. Gistermiddag had op den hoofdweg alhier de heer A. K. uit Waar de, het ongeluk bij het uitwijken met zijn rijwiel tegen iemand aan te „rijden, biet het gevolg, dat hij in de sloot terecht kwam, en zich zoodanig aan een zijner beenen bezeerde, dat hij per rijtuig huis waarts moest worden* gebracht. Van het Grieksche stoomschip, 'dat in het voorjaar op een zandplaat is vast- gevaren en verongelukt en waarvan het voorschip werd geborgen terwijl het ach terschip een prooi der golven werd, wor den nu bij laag water door Belgische personen dagelijks groote ijzeren platen afgehaald en geborgen. Gisteren werden uit het wrak nog 4 groote watertanks op de haven te Bath aangebracht. Baarland In de Zaterdag gehouden raadsvergadering Werd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur herbenoemd dhr P. Traas. Aan dhr .Leijs werd gratis in gebruik afgestaan een der lokalen van de openb. school voor het houden van een tuinbouW-wintercurses. Besloten werd voor 1924 in plaats van 3 pet. slechts 2 pet. plaatselijke inkomstenbe lasting te heffen en het te veel betaalde uit dien hoofde de ingezetenen te restitu- eeren. Wissenkerke. In den namiddag van Za terdag werd alhier de gewone oefening met de brandspuit gehouden. En tegen zeven uren klonken werkelijk de tonen der brandklok over het dorp. De woning van den koopman en winkelier H. V. stond in vlam. Natuurlijk Waren in korten tijd de groote en kleine spuit in werking en het is deze gelukt de belendende wo ningen afdoende te beschermen, dank vooral de afwezigheid van wind. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Er is niets gered dan enkele kleinigheden. (M. Ct.) Souburg. Gisteravond had de rangeer der J. Koets, alhier wonende, het onge luk tusschen de buffers te geraken, waar door hij op slag gedood werd. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Ten Boer (Gron.) de candi- daten E. J. Mulder te Baarn, P. J. L. D. van O e veren te Wolphaartsdijk en M. C. W. Wegeling te Doetinchem. Toezeg ging van beroep is gedaan aan den heer Van O ever en. Beroepen te Hoorn H. H. Dorgeloo te Kuilenburg. Bedankt voor Lage Zwaluwe door J. F. Roth te Almkerk. Geref. Kerken. Beroep en te 'Eestrum W. Goedhuijs te Haamstede; te Zujlichem H. Brouwer te Borssele; te Grijpskerke B. Wentsel te Ridderkerk. Bedankt voor Amersfoort en Kampen door dr C. Bouma te Zwolle; voor 's-Graveland door II. Buurman te Amstel veen. Aangenomen naar 2e Exloërmond door J. H. Beurnee te Sleeuwijk. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Meppel door P. de Smit te Nieuwe Pekela. Geref. Gemeenten. Beroepen te Dirksland A. d4. Blois te Vlaardingen, die bedankt heeft voor Slie- drecht. Baptistengemeenten. Beroepen te Nieuwe Pekela-Winschoten J. van der Schors te Emmer-Erfscheider- veesn. Ellewoutsdijk. Zondag in de namiddag godsdienstoefening nam ds W. S. van Leeuwen in pen stampvol kerkgebouw af scheid van de Ned. Herv. gemeente al hier met een leerrede uit 1 Cor. 19. Na de predikatie richtte de scheidende leeraar woorden van afscheid tot de Am- bachtsvrouwe Mevr. M. J. van Hattum, haar dankende voor het vele goede dat zij steeds voor de gemeente deed en nog doet; en tot den heer M. T. van Hattum, beiden toewenschende dat zij de tradities hunner voorouders nog lang zul len mogen voortzetten. Vervolgens lichtte Z.Eerw. zich tot den heer v. d. Velde, in diens qualiteit van vertegenwoordiger van het gemeentebestuur en als president kerkvoogd, den heer Klooster als voor zitter van het Nut, den kerkeraad, de onderwijzers der openbare school, die der Zondagsschool, de kerkelijke functiona rissen en den organist. De consulent ds Kalslioven dankte den scheidenden leeraar voor diens arbeid, en de gemeente zong ds v. Leeuwen en zijn gezin de zegenbede toe uit Gez. 224- Ds van* Leeuwen, zijn gezin en zijn werk te dezer plaatse zullen hier niet licht vergelen worden. 14 October. Aan een meditatie in h.et Geref. kerkblad voor Drenthe en üverijsel ontleenen we bet volgende: De Heere is een Zon en een Schild kun nen wijl zeggen, wanneer wij; een terugblik werpen op de kerken in ons vaderland gedurende de laatste 90 jaren, ook daar-* aan heeft Ilij genade en eere gegeven. 'Op 14 Oct- 1834 kwam Dis H. de Cock met een groot deel zijner gemeente te Ulmm samen en na biddend opzien tot God werd besloten, dc besturen van do Hervormde kerk do gehoorzaamheid op to zeggen en weder te keere-n tot de leer hn de tucht der aloude Gereformeerde Kerk in deze landen. Dit was een kloeke daad. Men zou haast geneigd zijn te zeggen ,dat het mislukken moest. Ulrum toch was een afgelegen dorp in het'Noor den des lands, de leidende personen wa ren onbekend, geen mannen van naam noch stand, toch zou blijken, dat het een werk Gods was en voortaan zou 14 Oct. 1834. een gedenkwaardige da,g zijn voor de Geref. Kerken in Nederland. Ruim ;een week later werden 150 sol daten naar Ulrum gezonden, die in het dorp werden ingelegerd, om elke samen komst der gemeente onmogelijk te ma ken en de burgers veel overlast te be trokkenen. Toch vond het voorbeeld, in Ulrum gegeven, navolging en op menige plaats ontstonden uitgeleide gemeenten. Op aanhitsing der Hervormde Synode gmg de Regeering tot vervolging over en de Afgescheidenen werden gekweld met in legering, boete en gevangenis. God gaf hen onder 'dit .alles genade om te vol harden, zoodat zij het zich een eer re kenden, verwaardigd te worden om Chris tus' wil smaadheid te lijden, kwalijk be handeld te worden en da berooving der goederen te moeten aanzien. In 1840 hield de vervolging wel op, maar lang nog daarna moesten de Af gescheidenen ondervinden, dat zij gere kend weiden tot bet niet denkend deel der natie te bohooran en daarom min derwaardig geacht werden. Voor aanzien lijke ambten, betrekkingen en onderschi- dingen kwamen zij eenvoudig niet in aanmerking. Zij lieten zich dit alles wel gevallen, gingen in alle eenvoudigheid hun gangen namen allengs toe in aan tal en uit wat sommigen hunner bij g;e- 'legenheid zoo nu en dan eens open baarden, bleek wel, dat zij nog niet zoo onbeteekenend waren, als men het wel eens had doen voorkomen. Toen Prof. Van Velzen in 1874 tot ridder werd ge slagen en ds Dormer eenige jaren later tot lid der 2e Kamer benoemd werd, ontstond er wel - eenige kentering in de publieke opinie ten hunnen opzichte. Toen in 1892 de stroomen der Afschei ding en der- Dioleantie in een bedding ge leid werden, werden de Gereformeerde Kerken een macht, waarmede rekening diende gehouden en kon men deze niet meer negeeren als weleer. Zij' tellen tegen woordig een zielental van ongeveer een half millioen en in de meeste Staats colleges treft men van hun mannen aan, zoodat zij bij benoemingen en onderschei dingen niet meer vergeten worden. Zij zijn tot eere gekomen, wat. voor eenige weken weer bleek bij de iir ge- bruikname van het nieuwe gebouw der Theologische school te Kampen, waarbij van onze Ministers tegenwoordig waren en de daarop gevolgde schooldag ge tuigde van den bloei" en levenskracht der Kerken. Wat is het kleine stekje van voor 90 jaren te Ulnrm geplant, tot een schoone boom opgegloeid. Het is een wonder in onze oogen en vair den Heere geschied. £N. Prov. Gr. Crt) Een kranige domineesche. Woensdagavond zou dr Joh. de Groot, Herv. predikant te 's-Gravenhage, zijn eersten Bijbelavond geven in de gym nastiekzaal der Comeniusschool. Dominé was echter ongesteld, doch zijn echtge- noote als trouwe hulpe tegenover hem wist raad om de talrijke hoorders niet teleur te stellen. Mevrouw trad zelf op en wist anderhalf uur lang de aan wezigen te boeien met een Bijbellezing over Elia. Volgens getuigen deed me vrouw het zeker niet minder dan een dominé en het aandachtig gehoor bewees wel dat zijl de gave van het woord in rijke mate bezat. Hoogst voldaan keerde men dan ook dien avond huiswaarts. Dr Beets en de Chr. Geref. Kerk. Eenigen tijd geleden schreef Ds Broekstra te Rijnsburg over de verhou ding tusschen de Chr. Geref. Kerk hier in Nederland en de Amerikaansche Kerk. Ds Schilder nam dit artikel in „De Bazuin" over en vroeg in verhand met wat „De Wekker" hierover schroef na dere ophelderingen. Naar aanleiding daarvan ontving Ds Schilder van Dr H. Beqts het volgende schrijven In de „Bazuin" 2 Aug. '24 las ik zoo even een begeerte om eenig licht inzake mijne aanwezigheid, in 1911 ter synode der Chr. Geref. Kerk in Nederland. Dat was volgens opdracht onzer synode -van 1910, die besloten had te pogen om correspon dentie aan te knoopen met do Chr. Geref. Kerk in Nederland, „natuurlijk zonder zich in te laten, met of uit te spreken over het rechtmatige van het optreden dier kerk". Dat laatste werd speciaal gestipuleerd. Wat de Synodale Commis sie onzer Amerikaansche Kerk leidde om deze zaak voor onze Synode te brengen, was het feit, dat zoo nu en dan leden der Nederlandsche Chr. Geref. Kerk hier kwamen met lidmaatattestaties. En om nu alles in goede baan te leiden werd ge poogd, (met bovengenoemde stipulatie), om correspondentie te beginnen. Doch de Synode in Nederland gaf een wei gerend antwoord hoewel in broederlijken zin gegeven. Zij kon op het voorstel der Amerikaansche kerk niet ingaan, wijl deze in de leer één was met de Geref. Kerken in Nederland. Henrv Beets. Grand Rapids, Mich., 17 Sept. 1924. Onder wdjzer-s - wachtgeld. De Kroon heeft onlangs een beslissing genomen in het volgende geval: Dien onderwijzer B. met wachtgeld als onderwijzer van een bijzondere school werd door den Minister van Marine de betrekking aangeboden van onderwijzer bij de opleiding van de zeemacht, met bezoldiging van f 275, niettegenstaande den Minister bekend kon zijn, dat R. daar tegen uit principieel oogpunt bezwaren had. B. kw'am bij den Min. van Önd. in beroep, en voerde aan, zooals hij reeds vroeger gedaan had, dat hij in Indië öVd jaar hij het bijzonder onderwijs werk zaam was, en dat hij daarna weliswaar naai' het openbaar onderwijs is over gegaan, doch dat hij dit deed op verzoek der Chr. schoolvereeniging en in het belang van het Chr. onderwijs in de Molukken; dat hij bij het Chr. Onderwijs in Nederland geen plaats vond dat hij zich bij het particulier neutraal onderwijs niet op zijn plaats gevoelde; voorts, dat hij zich met den geest dien het onder wijs bij de opleiding der mariniers ademt, niet kon vereenigen; dat hij zich, 29 jaar oud zijnde, niet den geschikten per soon voelt om les te geven aan personen van 19, 22 en 26 jaar, dat bovendien' de uren voor dat onderwijs vallen des avonds van 5 tot 7 en voorts verspreid op andere uren van den dag, zoodat hein daardoor de gelegenheid tot studie, die hij in Indië reeds gemist heeft, wederom wordt ontnomen, en dat hij zich niet voor des avonds te 8 uur aan eigen studie kan zetten, en dat hij door dit onderwijs aan volwassenen steeds meer vervreemdt itan het 1. o. of het mulo-onderwijs, waardoor zijn kansen om aan het hoofd eener school geplaatst te worden in niet ge ringe mate dalen. De Min. van Ond. oordeelde deze be zwaren niet in die mate klemmend, dat zij grond opleverden om de aangeboden betrekking te weigeren, en overeenkom stig zijn advies heeft de Kroon het be roep ongegrond verklaard. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het machinistenexamen voorloopig diploma, de heer J. SmitRoetens te (Gissingen. Ongelukken. Zondagavond is de heer S- uit Diemen, die met zijn vrouw en zes kinderen in zijn auto roed in de richting van Ede, op den Amstcrdam- schen weg ter hoogte van het Pompsta tion der Arnhcmsche waterleiding, toen hij voor een hond uitweek, tegen een boomgereden. Twee kinderen, een van 41/2 en een van 6 jaar, zijn uit demi wagen geslingerd; het teerste kreeg een hersenschudding, het andere sehedelbreuk Zij werden in het gasthuis te Arnhem op genomen. De overige inzittenden hadden weinig letsel. Te Foxhol (Gr.) is Za terdagmiddag de ruim '40-jarige R- in de jenever gestikt. Te Rotterdam stapte Zondag de 81-jarigte vrouw K- uit een tramwagen. Ondanks de waarschuwing van den conducteur liep zij om dm wa gen heen en werd aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende autobus. Met een schedelbreuk werd .het oudje naar het ziekenhuis gebracht, waar zij nog denzelfden avond is overleden. -Te Heeg is het 4-jarig zoontje van J. W. te water geraakt en verdronken. De jongeman, die Woensdag J.l. in een rijstpellcrij te Koog a. d. Zaan met een zak rijst van de trap is gevallen en zich daardoor ernstig verwondde, is in den nacht van Zaterdag op Zondag aan de bekomen verwondingen overleden. Op de rivier bij Rotterdam sloeg een roeiboot om, waarin drie Diuitsche ma trozen gezeten wTaren. Een hunner, do 20- jarige B-, uit Hamburg, verdronk. Terwijl de moeder even een boodschap was gaan doen, viel het kindje van W- te Terborg uit zijn wiegje. De kleine was reeds overleden toen de moeder na eeni ge oogenblikken terug kwam. Een belangrijke arrestatie- Eeriigen tijd geleden werd op een Zon dag in een gemeente in het oosten van ons land een Diuitsche dame aangehou den. die in een Mercedesauto reisde. De dame was op weg na ar Doorn. Daar was men van haar komst op de hoogte achtte men het wei gelen te treffen, teij I" oom te verhinderen bleek, dat men nidi een vrouw, doch mei kleed en Diuitscher. I reeds geruimen tijd j] gesteld om op verse| Nederlandsche grens in h t bez t van valsL schillende Janden. Oj] dag is hij, per auto-. Ton Kauiewitz, er to een klein grensstati te komen. Als Gravin Von Ka scher ook eenige wel toefd, o.a. in de hol „Schlosshotel". Toen tegen de „gravin" vertrok hij naar Schil der van de grens ]i<; ook als Gravin Voii| intrek in een klem werden de pogingen landsche grens to kom het den Diuitscher ojil dag gelukt was ons 1 gen, werd hij hol opgemerkt te zijn naleerd. Daar zijn ongewenscht was, wc aanhouding verzocht. was dan ook nog nie| gen gepasseerd, toen had. Een groot aam werd op hem gevonl rende documenten of| niet in zijn bezit. W't is opvallend, op Zondag getracht te komen. Dat brengt het feit, dat op Zonde sen van ons land de kantoren gesloten zijl hij, dat het niet mc signa,leeren. Aan aeze arrestatie| de gehecht. Diaarmc worden gebracht de heid, welke ten opzid houding betracht woil weegredenen, welke leidden, kon men onl verstrekken. Ook wil[ over uitlaten, wat veil tant gebeurd is. Oorlogscllel voeguen zich aan het sterdam een tweetal dedeeling ,dat zich inj bevond, die ko-rt gehf gisch gerecht wegemf veroordeeld was. De l resteerd en door den cj De man bleek echter Belgische desertei j.l. door den krijgsra gens hoogverraad bijvl veroordeeld. D. hééft zich doen spreken, agent voor Duitschlai. in de Diuitsche kampt sche gedeporteerden, 1 gië, waai- hij, de arrest] jonge mannen bewerk] zich bij het Belgische] gen. Ook tot de arres] veil heeft hij: mecgew] log is hij Belgjë ontvli] onbekend waarheen. Ti ter sinds een vijftal j;j te zijn als garderobe café-restaurant te A echter het vonnis vanl krijgsraad bekend wer<T van het café-restauranl trekking ontslagen. Tol vernam, dat de Belgisr arrestant niet wegens L een politiek misdrijf tel iiad, werd hij weer o| steld. daar bovendien, geering zijn uitlevering] Mei koor log. Groningen verzetten z] hoogden melkprijs, Erf vormd. Er zal geen ij gekocht en streng gec] Zoo noodig zal men butie van melk gar wordt met 3 melkboc Autobus-ongj chauffeur van een au] het stuur kwijtraakte van een stropveer, sch] trottoir op, waardoor 1 den muur en de autol en detmate werd vm] het ziekenhuis moest w| -— Een autobus uit VrJ middag onder de gem] geslagen, doordat de tT hondenkar niet voldoe] dames werden ernstig wond én een meisje een zenuwtoeval. 'Die L geheel vernield; de besl letsel. Fabrieksbrj ten. In een sigarenfa brak Zaterdag brand 1 gevolge van het uitzettl ten sigaren een stap] de brandende kachel W| Honderdduizenden sig] Werden een prooi dei- de bediaagt ruim een was veizekerd. De fa, oorlog door de Duitsch ater weer opgebouwd Van een doi, n een slimmen twee Nederlandsche b| den Is ten Augustus l.J gearresteerd, wijl zij nadeele van hifn ba twee millioen gulden 1 tjken in hun gevang,j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2