K i 21 II Dinsdag 14 October I ©314 39e Jaargang KEN No 12 EKLEURDE WOL INTUURS, OPEN, 00 TRES. S, Tel. 138 Olmentoomen, Hoestsiropen voor Kinderen Bullenlani Binnenland. ft TEN. offeh HOFFEM GOES iat 16 IBEI? 1924. NSAID leeren rijvsng te koopt iadzandsche Biggen. Dienstbode, necht en een A lelastingaanslagen lecteurs en Raad YGZAKEN VAN en A. DE ROD. >*oor U als de iebureau, iortstraat16. ïAPEN, ^scbaolvereeniging eht. ikenen met een boek idig onderricht. cent en U ontvangt [jk gebruik voor elk voor afwerking em leering van mantels, nnen, enz. fS. een weide bij .HUB. ieinkenszand. Inlichtin- Irijvingsbiljetten in te Jen eigenaar vóór of er aanstaande. IE KOOR: irs, op de rekening j Koe, bij SSER Jz., Aagtekerka. .fekelijks levering van d versche Boerenboter cis, ook Eieren, prima |res J. BOSSCHAART in de Kleine Winst, Sehuitvl. Q 213 M'burg. iderdag weer Tarkensmarkt, M'burg. JE KOOR: en Bed met Pelu# tee Kussens. jsche str. K 43, M'burg. E KOOR: nstbodenkabinet. ISE Dz., Segeersweg, JIIUURMAN, Rotter- ade 242, Middelburg, November of later Len, die koken kan IJ. LOUWERSE JA0*" ■de Bakkeraknec"' Leerling ge*raa9 J. VERBURG, v Bakker, Wissenker^ Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraaf 6870, Goes Tel.: Radactie *o. 11; Administrate no, 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 VeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et- Bij abonnement belangrijke korting. Dankbaar. Menigeen wordt moedeloos en wrevelig (wanneer bij ziet op het feit, dat door Besturen van bijzondere scholen aanvra gen worden ingediend om gelden uit de gemeentekas voor nieuwbouw of ver bouw, voor verandering van inrichting of aanschaffing van nieuwe zaken. En dan wordt gaarne de opmerking vernomen, dat de voorstanders van Chris telijk onderwijs het er nu maar van semen! Deze grief is gansch en al misplaatst. Ze getuigt in haar algemeenheid van schromelijke onkunde of verregaande an tipathie jegens het Christelijk onderwijs. Immers bij verschil omtrent de al of niet wenschelijkheid eener verandering van inrichting, enz. of bij uiteenloopend oordeel omtrent de uitvoering vraagt de Lageronderwijswet overleg tusschen ge meente- en schoolbestuur. Leidt zulks niet tot resultaat, dan blijft steeds inroepen van 's Ministers beslis sing mogelijk. Zoo waakt de wet zelf voor buiten sporigheden op dit gebied. Gemelijkheid of ontstemming vanwege dergelijke aanvragen heeft derhalve wei nig recht van b e s taan Veeleer is hier plaats voor dankbaar heid, voor erkentelijkheid. Wat thans als recht van de gemeen ten mag .worden ,g e i s c h t, werd vroe ger in centen en stuivers van weinig- gegoeden en mingegoeden saamgebracht. Door de milddadigheid en opofferings gezindheid dier trouwen werd de belas tingbetalende burgerij gespaard, terwijl anderzijds nog de voorstanders van Chris telijk onderwijs hun deel voor de open bare school bijbrachten. Wie dit alles juist inziet, zal niet vij andig gezind, maar dankbaar zijn jegens het Christelijk onderwijs. Dankbaar voor al wat aan de openbare school werd ten koste gelegd. Dankbaar voor al dat vele, wat boven dien uit eigen middelen aan het bijzon der onderwijs werd besteed. Uiterst links haas. Wanneer van sociaal-democratische zij de beweerd werd, dat revolutie noodzake lijk was om te komen tot een nieuwe maatschappij, werd onzerzijds gewezen op het onvermijdelijk fiasco, waarop deze plannon moesten uitloopen. Men moge in overdreven optimisme van meening zijn, dat te midden van den chaos door de goede elementen de zaken in juiste banen kunnen worden gestuurd, de practijk leert anders. En de ervaring is, dat in tijden van verwarring de uiterst linksche elementen zich van de situatie meester maken. Zoo getuigt de historie. En zoo werd het weer bewaarheid in de vergadering, dezer dagen in het Ver kooplokaal te Rotterdam gehouden, waar in door het modern georganiseerd per soneel bij den Dienst der Postergen en Telegrafie tegen de Regeering agitatie ■werd gevoerd. De heer Van Stapele, vrijgestelde van den C. N. A. B. en sociaal-democratisch Raadslid, sprak daar woorden, die zonder twijfel het revolutionair sentiment moes ten streelen. „Wij moeten", aldus deze moderne leider, „deze klassenre geering de stuipen op het lijf jagen". Met deze duidelijke, veelzeggende taal stelde zich echter het syndicalistisch deel der vergadering allerminst tevreden. Een vrijgestelde van de Federatie, de heer Schenk, dringt naar voren en wil onder groot rumoer het woord nemen. Kabaal en gefluit, geschreeuw en ge vloek volgt, en boven het lawaai uit is hoorbaar de welluidende stem eener tweede Kenau. Ten slotte blijken de bestuurders van den modernen Bond onmachtig het ge weld te keeren, zij verlaten het podium 01 geven den strijd op. Terwijl zij en hun aanhangers heengaan, nemen de syndicalisten de overhand en bezetten de zaal. Zoo is ook hier in den chaos de lei ding der modernen onmachtig zich te handhaven. En weer wordt de waarheid bewezen ran de juiste uitspraak, dat hij revolutie uiterst links de teugels in han den leemt Overschreeuwd. Al heel wat beschouwingen over de Raagaclie debatvergadering in den dieren tuin zijn geleverd. Toch moge deze geestige parodie van het „Handelsblad" nog een plaats vinden: OVERSCHREEUWD. (Het toonde! speelt 's avonds in den Haag- schen Dierentuin 30 September 1924.) Namiddag 9 uur. De apenLaten die beroerde papegaaien :toch uitscheiden met hun eindeloos ge kakel. Is dat eon behoorlijk gedrag, in den avond? Oppasser, vraag die kakatoes te zwijgen I Oppasser: Het zijn niet de papjes, jon gens, het zijn de pacifisten, die hier ver gaderen Namiddag 9.15. De wolven: Oppasser, het wordt te har met die apen; in de wildernis zouden ze niet durven zoo te krijschen. Laaf. ze stil zijn. Oppasser: Ik kan er niets aan doen. vrienden. Het zijn de pacifisten, die ge neraal Snijders in de gelegenheid stellen zijn meening te zeggen Namiddag 9.30. De papegaaien: Wee ons, staat het oer woud in brand? Wat huilen en loeien die ellendige wolven vanavond; .alleen aan zulke bloeddorstige beesten geeft de na tuur zoo een vreoselijk geluid! Oppasser, dwing hen tot stilte! Oppasser: Mis, kinderen, dat zijn de pacifisten, die generaal Snijders' repliek in fair debat aanhooren. (Rott.) Stukken voor den Gemeenteraad van Goes Sterkte Secretariepersoneel. Ter voldoening aan het door den Raad uitgesproken verlangen, dat een onder zoek zou worden ingesteld naar de sterkte van het personeel ter secretarie alhier en in andere gemeenten, deelen B. en W. den Raad het volgende mede: Aan een 41-tal gemeenten zijn uitvoe rige vragenlijsten gezonden; daarvan zijn er 31 ingevuld terug ontvangen. Het onderzoek der ontvangen antwoor den leert, dat om in dit opzicht verge lijkingen te trekken tusschen verschil lende gemeenten, drie zaken allereerst in het oog moeten worden gehouden, n.l. Ie het aantal zielen; 2e het karakter der gemeente; 3e bijzondere omstandig heden. Hiermede rekening houdende, komen B. en Wl tot de conclusie, dat een negen tal gemeenten min of meer met Goes (8430 zielen op 1 Jan. en 8558 op 1 Juli) te vergelijken is, n.l. Harderwijk 8654, Leerdam 8834, Coevorden 7095, Steen- wijk 7137, Franeker 8124, Tiel 11854, Hoorn 11632, Sneek 14139 en Harlingen 10224 zielen. Vast staat, dat in a 11 e gemeenten van waar B. en VV. inlichtingen ontvingen, uitbreiding van het secretariepersoneel heeft plaats gehad of dat op pen andere wijze het hoofd is geboden aan den was- senden stroom van werkzaamheden gedu rende de jaren sinds 1914, een'toeneming, Welke blijkens een gemaakte statistiek, tö Goes ruim 100 pet. heeft bedragen. De groote oorzaak hiervan is de wijziging en vermeerdering der Rijkswetgeving op zoo velerlei gebied en de daarmede sa menhangende, dikwijls zeer omslachtige uitvoeringsvoorschriften. Komen daar nog bij buitencewone werkzaamheden dan is de uitbreiding van personeel in een zoo danige gemeente nog Wat grooter dan in een welker ontwikkeling heeft stil ge legen. Die uitbreiding van personeel nu, heeft zich in de aangehaalde gemeenten bewo gen tusschen 150 en 28.5 pet., t.w. 1 Leerdam 150 pet., 2 Hoorn 83.33 pet., 3. Goes 75 pet., 4 SteenWijk 66 pet., 5 Harderwijk 50 pet., 6 Sneek 49.99 pet., 7 CoevordenFraneker 33 pet. en 8 Har lingen 28.5 pet. Die kosten van gemeld personeel bewo gen zicli tusschen 2.361/2 en f 0.96 per inwoner, n.l.: 1. Hoorn f 2.364/2/ 2. Tiel f2.04, 3. Harlingen f 1.90, 4. Goes f 1.64, 5. Steen- wijk f 1.51i/?, 6. Harderwijk— Coevorden f 1.30, 7. Leerdam fl.28i/2, 8. Sneek f0.99 en 9. Franeker f0.96. Neemt men tenslotte de verhouding van het secretarieperspneel tot het getal in woners, dan krijgt men: 1. Hoorn 11057, 2 Harlingen 1 1136; 3. Tiel 1:1185; 4. Goes 1:1204; 5. Steenwijk 114276. Harderwijk 1 1442; 7. Sneek 1:1571; 8. Leerdam 1:1667; 9. Coevorden 1:1773 en 10. Fra neker 1:2031. Dit bovenstaande cijfers mag nog geen rechtstredrsclie conclusie Worden getrok ken, doch moet men nog met bijzondere regelingen rekening houden. Zoo worden b.v. in de gemeenten Franeker en Sneek de notulen van den Raad, met de samen stelling en inschrijving, waarvan nogal rwat tijd gemoeid is, buiten de secretarie gemaakt en gedrukt geleverd. Verder ge schiedt ie Sneek de controle over de Hlijjnharrft's Thêjmsiroop 75c Hlijnfrarcit's Borstsiroop 60c Anga-siroop (bij Kinkhoest)f 1.75 Bij Apothekers en Drogisten. werkloozenkassen door de Arbeidsbeurs terwijl ze te Goes geheel op de secretarie wordt verricht; een deel der kosten dier instelling zou men dus bij die van de secretarie moeten optellen om het juiste vergelijkingscijfer te kunnen krijgen. Ingevolge het verlangen van den Raad, heeft de Gemeente-Secretaris de admini stratie der gemeente Ter Neuzen in oogen- schouW genomen, terwijl omgekeerd de •Secretaris dier gemeente de Gocsche Secretarie heeft bezichtigd. Beide heeran kwiamen tot de overtuiging, dat, al bestaat er op enkele punten verschil, de admini stratie te Goes niet omslachtiger wordt gevoerd dan die te Ter Neuzen, doch wel, dat beide plaatsen tamelijk van karakter verschillen en er in Goes, grootendeels door de aanwezigheid van bedrijven, meer arbeid te verrichten valt. Bovendien wor den ook te Ter Neuzen de raadsnotulen huiten de secretarie samengesteld en ge schiedt de controle over de werkloo zenkassen door de Arbeidsbeurs. De Secretaris dier gemeente schat dat van de kosten der Arbeidsbeurs ongeveer f 700 is bestemd voor die controle. Tenslotte dient er nog op te worden gewezen, dat de Goesche Raad meer gesteld is op en ook sedert jaar en dag meer gewend is aan een meer officieele behandeling van zaken dan de Raad van Ter Neuzen. Wat de notulen betreft deelen B, en W. mede, dat zij er na veel moeite in Zijn geslaagd, een persoon te vinden, die niet genoemd wenscht te worden, doch die genegen is, de notulen van den Raad in concept samen te stellen en ge drukt te leveren voor f 450 per jaar. Deze notulen zullen dan, alvorens afge drukt te worden, door den Gemeente secretaris Worden nagezien en zoo noodig verbeterd' en aangevuld, zoodat de on partijdigheid daarvan blijft gewaarborgd en ze geheel zijn gelijk te stellen met die, Welke door den secretaris zijn samenge steld; voor deze aanvullingen zal dan het gewone zetloon in rekening worden gebracht. Hierdoor Wordt de pecretarie niet onbelangrijk ontlast. Die statistiek aangaande den omvang der secretarie- Werkzaamheden toont eenige verminde ring. Mocht de Raad besluiten om tot het gedrukt doen leveren der notulen over te gaan, dan kan, het een bij het ander genomen, vermoedelijk voorloopig met één werkkracht minder worden volstaan. De gunstige omstandigheid doet zich hierbij voor, dat een der adjunct-commie zen wel op wachtgeld zou willen worden gesteld, waarvoor hij zelfs een financieel offer wil brengen. Hij is n.l. genegen, van het hem toe te kennen wachtgeld drie-vierde deel in de gemeentekas terug te storten. Het een met het ander zou een jaarlijksche besparing opleveren van ruim f 1000. B. en W. stellen den Raad voor, een regeling als hoven bedoeld in te voeren met ingang van 1 Januari 1925. De Financieele commissie vraagt, pm in verhand met de voorgestelde verlen ging van den werktijd (zie het laatste punt) bij wijze van proef, het doen druk ken der raadsnotulen voorloopig achter wege te laten. B. en W. z'ijn tot deze proefneming bereid, in het vertrouwen, dat wanneer ze niet het gewenschte gevolg mocht hebben, de Raad alsnog het voorstel in zijn geheel zal aanvaarden. Openbare Leergangen voor de Praktijk. B. en W. deelen mede, dat zich. een 20-tal jongens hebben aangemeld voor den Leergang voor de Praktijk. Bij het aangestelde hoofd, tevens onderwijzer, en ook bij de overige gegadigden voor deze betrekking, bestonden bezwaren tegen het wekelijks door één leerkracht te geven aantal van 12 lesuren. B. en W, stellen voor dat de mogelijk heid geopend wordt, om, indien dit door hen Wordt noodig geacht, het aan een leergang per Week te geven .aantal les uren te verdeelen over meerdere leer krachten, een en ander voor zoover dat aantal uren meer dan 6 bedraagt. Het is de bedoeling, dat het hoofd alsdan slechts belooning zal ontvangen naar het aantal uren gedurende Welke het wekelijks les zal geven. Verpachting iachtrecht. Aangezien Ged. Staten bezwaar hebben tegen een onderhandsche verpachting van het jachtrecht op gemeentegronden, stel len B. en W. den Raad voor bun college machtiging te verleene» tot publieke ver pachting. Bouwverordening. Door de Commissie tot onderzoek der woningtoestanden in verhand met den nieuw bouw van arbeiderswoningen is naar aanleiding van een bespreking dier Commissie met B. en W., den Inspecteur van de Volksgezondheid.JRr G. de Graeff en het raadslid den heer Ir. J. van Poelgeest, ingezonden een tweede nota van wijzigingen in het nieuw ontwerp Bouwverordening, benevens een tweede nota van wijziging van het ontwerp van een Verordening tot het wieren van ontsie rende reclame. In verband daarmede doen R. en W. den Raad toekomen een nota van wijziging van de bouwveror dening. Salarieering Gemeente-personeel. De fin. commissie merkt naar aanlei ding- van de beschouwingen en gisteren gemelde voorstellen van B. en W. het volgende op De fin. commissie deelt niet den alge- meenen indruk, dat de salarissen en loo- nen van het gemeentepersoneel zeker aan den lagen kant zijn. De commissie is door de motieven, die door B. en W,. daarvoor zijn aangevoerd, niet overtuigd. Die fin. commissie heeft een vergelij kend onderzoek ingesteld naar dc salaris sen en loonen, die in het particulier be drijf te Goes worden betaald en de sala rissen en loonen van het gemeente-perso neel. Uit deze cijfers is het aan de fin. commissie. gebleken, dat de salarissen en loonen van het gemeentepersoneel hoo- ger zijn dan die, in het particulier be drijf, ook 'al laat men de storting voor pensioen, buiten beschouwing. Daarbij komt nog, dat liet gemeentepersoneel door de geldende Wachtgeld- en ziektegeld-rege- ling in een gunstiger positie verkeert dan zij, die in het particulier bedrijf werkzaam zijn. Speciaal de salarissen ter secretarie stijgen boven de bedragen, die in het particulier bedrijf wórden betaald.- Een eventueele salarisverlaging van het gemeentepersoneel-behoeft met de bedoel de cijfers voor oogen niet te leiden tot een aantasting van de bestaansmogelijk heid der gezinnen. Dat door B. en W. reeds een besparing van meer dan f 5600 verkregen is, wordt door de fin. commissie gewaardeerd. Het peil der belastingen zal doot dit bedrag evenwel weinig dalen. D;e voorgestelde wijziging van den werktijd acht de fin. commissie doelmatig en niet onbillijk. Het voorstel van B-. en W. om de salarissen van 'het nieuw aan te stellen personeel te bepalen op onge veer 90 pet. van de thans geldende nor men levert het beste bewijs, dat een salarisverlaging ook door B. en W. moge lijk Wordt geacht. Zooals dit voorstel nu luidt schuilt daarin voor de nieuw aan te stellen personen een onbillijkheid, die de fin. commissie niet gaarne zou aanvaar den. Bovenstaande overwegingen leiden de fin. commissie er toe: le. accoord te gaan met het voorstel van B. en W. betreffende de wijziging in den werktijd van het gemeente-perso neel. 2e. voor te stellen om, gezien de da ling in de koslen van levensonderhoud sedert 1920, gezien de salarissen in het particulier bedrijf en de gunstiger positie van het gemeentepersoneel betreffende pensioen-, ziekte- en wachtgeldregeling, de salarisnormen zoowel van het hui dige als van het nieuw! aan te stellen gemeentepersoneel met ingang van den eersten November 1924 te bepalen op 90 pet. van de thans geldende. De Zeppelin-tocht. De Zeppelin is Zondagmorgen vroeg te Friedrichshafen met een bemanning van 26 personen opgestegen voor den tocht naar Amerika. Het luchtschip ging in zuidelijke richting en bereikte, na Frankrijk te zijn overgestoken, om drie uur de kust van den Atlantischen Oce aan en kwam na een vaart van veertien uur en na de golf van Biscaye te zijn overgevlogen, over kaap Ortegal. Draad loos meldde het luchtschip, dat de tocht tot dusver precies volgens het programma loopt. Vólgens de bladen is Zaterdagavond te Friedrichshafen eèn student, wiens ver standelijke vermogens waren gekrenkt, ge arresteerd, die dr Eckener wilde dood schieten om den tocht van de Zeppelin naar Amerika te verhinderen. Zondagnacht om een uur heeft de ge zagvoerder van de Z. R. III een draadloos telegram aan de Frf. Ztg. gezonden, waar in hij meldt, dat het luchtschip tusschen Spanje en de Azoren met buiïgen Zuiden vrind te kampen heeft. De draadlooze berichten welke van de Zeppelin te Berlijn zijn ontvangen, ge tuigen van een uitstekende stemming aan boord. Het luchtschip vliegt met een ge middelde snelheid van 110 K.M. Dinsdag nacht hoopt men de Amerikaansche kust te bereiken. Het' vertrek te Friedrichshafen werd door duizenden bijgewoond, die geduren de den nacht toegestroomd kwamen. Om vijf uur 's ochtends was de bemanning aan boord gegaan. Bij het vertrek speelde het muziekkorps van de rijksweerbaarheid het Deutschland über Alles. De Maandagochtendbladen wijden geest driftige opstellen aan den tocht, die een daad van historische beteekenis is. In Frankrijk heeft men niet veel van het luchtschip gezien. Het weer was niet gunstig, terwijl het schip hoog vloog en opzettelijk de groote steden vermeed. Een oorrespondent van het „8 Uhr Abendbl." op den vuurtoren aan de mon ding van de Gironde staande, zag het schip de Europeesche kust verlaten en het ruime sop kiezen. Korte berichten. Bij besluit van baron Ruzette, den Belgischen minister van landbouw, is voortaan de verkoop, de aankoop en de tentoonstelling van blind-gemaakte vogels ten strengste verboden. Een zelfde maat regel geldt voor zangwedstrijden van der gelijke vogels, die totdusver nog steeds waren toegelaten. Te Parijs hebben Zaterdagmiddag Fransche arbeiders en Duitsche arbeiders uit Dresden een voetbal-wedstrijd ge speeld. Het publiek, in hoofdzaak even eens arbeiders, heeft den wedstrijd zon der eenig teeken van vijandigheid jegens de vreemdelingen gevolgd. Er hangt iets nieuws in de lucht, zegt TOeuvre. De aanvoerders der beide elftallen hebben elkaar vóór het begin van den wedstrijd omhelsd. In Slowakije is het onder de sta kende textielarbeiders tot ernstige onge regeldheden gekomen, waarhij de gendar merie moest ingrijpen. Er werd geschoten, waarbij een arbeider gedood en vier zwaar gewond werden; een kapitein der gen darmerie en rier gendarmen werden le vensgevaarlijk geAvond. Communistische stakers sneden bij Trentsjin de electrische kabels door, zoodat de stad. in donker bleef. Roovers zijn eergisternacht het kas teel Walschöwen, waar baron v. d- Gooltz Avoont, binnengedrongen, hebben den eige naar geblinddoekt en geboeid en hem' onder bedreiging met den dood gedwon gen de brandkast te openen. Vervolgens hebben zij het kasteel geplunderd en een groote hoeveelheid oud zilver meegeno men. De stad Davton (Staat Ohio) is vrij wel van de omstreken geïsoleerd door een overstrooming, die tal van bruggen heeft weggeslagen. Het zakenleven van de stad is .ongeveer stopgezet. Uit New-York Avordt gemeld, dat een luitenant is omgekomen en enkele andere officieren zwaar zjjn gewond ten gevolge van het ontploffen van een bom bij' een militaire oefening. De „Prawda" meldt, dat de rood vonk-epidemie te Petersburg ontzettend toeneemt en dezelfde afmetingen heeft bereikt als in 1918. De beschikbare cre- dieten zijn ontoereikend; de commissie voor de volksgezondheid dringt derhalve op spoedige hulp aan. Te Berlijn wordt het onwaarschijn lijk geacht, dat nog overeenstemming tus schen de partijen zal verkregen worden, zoodat rijksdagontbinding verwacht wordt. Het Engelsche Koningspaar naar ons land. Het te Londen verschijnende weekblad „The News of the World" meldt, dat thans definitief besloten is, dat de ko ning en de koningin van Engeland in. 't voorjaar van 1925 een bezoek aan ons land zullen brengen. In aansluiting aan deze mededeeling verneemt de Rsb., dat het Engelsche koningspaar ook een be zoek aan Den Haag zal brengen, waarvoor reeds een bezoek aan onze musea op het programma staat. Die crisis in den plattelanders- bond. In „Democratie" komt een mededee- ling voor, die eenig, licht verschaft om trent deze crisis. Wij vernamen, dat de crisis eigenlijk hierin bestaat, dat de Plattelandersbond allengs van oppositiegroep, van obstruc tie-combinatie van boeren, zich wil fun-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1