Maandag IS October da ysCH0EN rHA CREME No II Jaargang Buitenlied. WONDERLIJK GELEID. BineMauil. FEUILLETON. CADEAUX voor ledige doezen Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie«o. tl; Administratie bo. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Pr ij s der Advertenties: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Aanpakken. Engeland is in ieder opzicht een land Tan flink en vlug aanpakken. Pas w.as de *edeiiaag. der regeering in het Lagerhuis uitgesproken, of de premier begaf zich waar den Koning en in een uur was de zaak beslist. Huisontbinding (Hier in Nederland zou men zeggen: Kameront binding). En nu, een paar dagen later slechts, is de verkiezingsactie al begonnen En practisch en loyaal als zij zijn, hebben de beide (liberale en conservatieve) als naai' gewoonte terstond besloten elkan ders leiders niet ze zullen bestrijden, zoodat o.a. Lloyd George, Ascjuith, Sir John Simons en Baldwin slechts een can didal van de Labour Party tegenover zich ziillen vinden. Heden begon Mac Donald zijn tournée per auto door het geheele land. Hij zal in totaal ongeveer honderd redevoeringen houden. Zijn auto, die met witte heide en met wimpels in de Schotsche kleuren is getooid, wordt begeleid door een twee de auto, voorzien van een geluidverster ker, waardoor men de redevoeringen van den premier tot op een mijl afstand kan hoeren. i Het heeft de aandacht getrokken, dat een arbeidersblad („The New Statesman") een weekblad, dat tot nu toe de Labour- regeering steeds krachtig, heeft verdedigd, Mac Dlonald op heftige wijize aanvalt en hem persoonlijk verantwoordelijk stelt voor het provooeeren van de zoo' .onpo pulaire verkiezingen, die volgens het blad gemakkelijk konden worden vermeden, daar de oppositie alles heeft gedaan wat zij maar eenigszins doen kon om den premier het aanblijven mogelijk te ma ken. Mac Donald heeft op dezen aanval onmiddellijk geantwoord met de verkla ring, dat het weekblad onder invloed staat van de liberale partij. Die hoofdre dacteur van „The New Statesman", Clif ford Sharp heeft echter deze bewering nadrukkelijk weerlegd. In het verkiezings manifest der liberalen wordt o.a. het volgende gezegd: Mac Donald heeft de verkiezingen ge forceerd, vooreerst, omdat hij er niet op voorbereid was een onderzoek inzake de staking der vervolging van Campbell, den communistischen opstoker van het weekblad de (Workers Weekly" onder het oog te zien en ten tweede, omdat hij een debat in het parlement nopens het roekelooze voorstel tot het waarborgen eener leening aan Rusland wenschte te vermijden. Dit laatst Ojmag trouwens wel 'als een handigan zet van Mac Donald geken schetst worden. De premier weet wel dat de liberale kiezers voor het handelsverdrag met Rus land zijn, hij wint daarom allicht onder hen nog wel enkele kiezers voor zijn partij. En ter andere zijde vindt hij ge legenheid om uit datzelfde liberale kamp nog meerderen tot zich te trekken, die van ouds voelen voor de vrijheidsgedach te, niet alleen vrije handel, maar ook de vrijheid van geweten, persvrijheid, enz. Het mag dan ook voorspeld dat hon derdduizenden uit de liberale partij tot de arbeiderspartij zullen overloopen, spijt de uitvallen van de New Statesman. En misschien ook nog wel enkelen uit de -conservatieve partij. Het verkiezingsmanifest der Arbeiders partij geeft aanleiding tot dit vermoeden. Het bevat toch enkele herinneringen die aeer in 't voordeel zijn van het zittend ministerie, terwijl het enkele voornemens, die in zijn nadeel zouden pleiten, ver zwijgt. Er wordt herinnerd, dat de ver- 10). Om die reden deed het den kruidenier ofschoon hii overigens volgens zijn stand een vroege verdienste hoogschatte, voor den Eenarm eer leed dan genoegen, dat hij door de omstandigheden op dezen weg was geleid. Buiten de schooluren zich verder te bekwamen en zich voor te be reiden voor een hooger beroep, scheen nu onmogelijk, nu het rondbrengen der cou ranten al zijn vrijen tijd" tot aan den avond in beslag zou nemen. De kruidenier had bij gelegenheid met Wouters onderwijzer ai eens over hem gesproken en toen vernomen, dat hii mch ook in de school als een jongen met een helder hoofd voordeed die door zijn voortreffelijken aanleg veel beloofde. Dit was voor den heer Junghaus een zeer aangename tijding. Zijn belangstel- jmg voor den Eenarm werd door zus- ter Sophie aangewakkerd; hij verheugds bitterde verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland, welke was achtergelatendoor het noodlottig optreden der vorige re geeringen, is verbeterd, dat de hartelijke betrekkingen tusschen Engeland en Frank rijk zijn hersteld; dat te Genève belang rijke stappen gedaan zijn op den weg naar de veiligheid, arbitrage en algemeene ont wapening; dat de Labourregeering heeft geweigerd Rusland uit te sluiten van de deelneming hieraan, omdat het in het belang „der werkloozen en der industrie" is den handel met Rusland te hervatten. Gevraagd wordt, of de liberalen en conservatieven wellicht vreezen voor een tweede Labour-begrooting, dat zij een voorwendsel hebben gevonden, voor de vernietiging der Labourregeering. Bepleit worden de nationalisatie der mijnen met een billijke behandeling van alle betrokken belangen, o.a. sociale her vormingen. En gezwegen wordt over de sta king der vervolging van de Workers Weekly" en liet voorstel tot het belasten van het kapitaal, dat verleden jaar op het Arbeidersprogram stond. Wel leep inge pikt! De quaestie van Mosoei. De Engelsclie vertegenwoordiger over handigde Donderdag aan de Turksche re geering te Constantinopel een nota, waar in wordt geprotesteerd tegen het conóein- treeren der Turksche troepen en hun op treden in het gebied van Irak en verder wordt gezegd, dat indien Turkije niet de maatregelen zou treffen, die noodzake lijk zijn om aan den toestand een eind te maken, Engeland zijn vrijheid van actie zou hernemen en dienovereenkomstig handelen. De raad van commissarissen, die Za terdag bijeenkwam, droeg haar vertegen woordiger te Konstantinopel op, onmid dellijk aan den Engelschen vertegenwoor diger te verklaren, dat de op 20 Sept. door den Volkenbond vastgestelde grens lijn wordt geëerbiedigd en niet is over schreden gedurende de militaire maat regelen tegen de roovers, die sedert een week zijn geëindigd, dat Turkije nauw lettend de bqslissing van den Volkenbond in acht neemt en bereid is hem alle in lichtingen te verschaffen. Te Angora wordt de toestand met kalmte onder het oog gezien. Strijdleuzen. Die Amerikanen bézitten een ougeeve- aaid talent voor het smeden van pittige leuzen. Hun laatste uitvinding moet gou verneur Alfred Smith van New York, die opnieuw naax den. zetel in Albany dingt, helpen zegevieren over zijn re- publikeinschen concurrent Theodore Roo sevelt Jr, die ongehrkkigerwijs als on derminister van Marine in Washington in het petroleumschandaal verstrikt raikte Vandaar de democratische strijdkreet: „No Oil on Al!" Ksrte Berichten. 20 October zullen de bezettings troepen Dortmund verlaten. De leiders der Duitsche Volkspartij hebben den rijkskanselier meegedeeld, dat de D. V- P. uit de coalitie zal treden als de Duitsch-Nationalen niet in de regeering worden opgenomen. Heinrich Tillessen, een der moor denaars van Erzberger, is gearresteerd te Pressburg, juist nadat te Budapest de andere moordenaar van Erzberger Schultz weer op vrije voeten was gesteld. Koning Alfonso, van Spanje, heeft als Hoofd van zijn Iluis de pijnlijke be slissing moeten nemen om Prins Louis Ferdinand van Bourbon-Orleans te ontzet- er zich bii voorbaat in, haar zulke goe de berichten te kunnen mededeelen. Hij wendde zich nu tot den onderwij- wer met de vraag, wat hij omtrent de toekomst van den knaap dacht en wat er van hem te verwachten was. Die leer- aar meende uit deze blijken van belang stelling te mogen afleiden, dat de heer Junghaus bereid was, met volle handen in zijn zak te tasten, en stelde hem voor, den jongen privaatlessen te laten nemen, of hem, nadat hij de volksschool door- Ioopen zou hebben, aan een hoogere school toe te vertrouwen. Dit was evenwel van den kruidenier, die wel een behoorlijk inkomen had, maar eigenlijk gezegd toch onvermogend was, niet te verwachten. Hijl gaf dit dan ook onbewimpeld te kennen, waarop te on derwijzer lachend zeide, dat er zich vele duizende begaafde 'kinderen op de scho len bevonden, die toch óók niet bij mach te waren, zich aan een hooger beroep te wijden. Een goed hoofd was trou wens in eiken stand en in eiken werk kring een bruikbaar kapitaal. Die weg, dien de Eenarm om spoedig ten riit al zijn rechten als Infant van Spanje. De Fransche ambtenaren krijgen sa- larisverhooging, doch ten koste van het ontslag van 20.000 hunner. Die Duitsch-Fransche onderhande lingen nopens de handelsverdragen en de Fransch-Russische, waarbij ook de er kenning der sovjetregeering op 't program staat, vorderen goed. Dé kroonprins van Italië kondigt zijn verloving aan met prinses Marie José de dochter van den koning van België- Hiji 'is geboren 15 Sept. 1904, op het kasteel van Racconigi, zij 4 Aug. 1906 te Ostende. De staking in de haven van Danzig welke twee maanden geduurd heeft, is opgeheven. Ook de lockout in de hout industrie #is geëindigd. Volgens een bericht uit Jeruzalem zijn de Wahabis bij Uda door de troepen van Hedjaz verslagen. Zij verloren 1500 man aan dooden en gewonden. Ruim dertig onderwijizers en onder wijzeressen uit het groot-hertogdom Luxemburg zijn -door de Belgische regee ring in de Duïtsch sprekende kantons Eupen en St Vith en de D|uitsche gemeen ten van het kanton Malmedy geplaatst. Die Poolsche regeering besloot speci ale grensbewakingstroepen te organisee- ren om beter te kunnen optreden tegen nerhaalde aanvallen van Russische ben den. Die bewaking zal bestaan uit 30 ba taljons infanterie en '30 eskaders ruiterij. Dio bewakingstroepen zullen een eigen staf hebben. Die voorjaarsmanoeuvres dei- Rus sische Oostzeevloot hebben op groot» schaal plaats gehad. De vloot was ver deeld in twee eskaders, waarvan het eene een landing in de Finsche golf zou beproeven, welke poging evenwel door het andere eskader is afgeslagen. De Russische pens laat zich in zeer prij zende termen over de prestaties der vloot uit. (Dus de sovjet ontwapent nog niet!) Actie po stpersoneel. Vrijdag hebben de afdeelingen van den Centralen Bond van post-, telegraaf- en telefoonpersoneel en van den .Centralen Ambtenaaxsbond een gecombineerde ver gadering gehouden, waarin de heer Roos een uiteenzetting gaf van het behandelde in ,de commissie van overleg en de uit haar midden benoemde delegatie, die ont vangen is door den directeur-generaal, den minister van waterstaat en den minis ter van binnenlandsche zaken. De direc teur-generaal gaf aan de deputaties te kennen, dat hij reeds tot tweemaal toe, zonder succes, aan de regeering verzocht had. de kpriing van 5 pet. niet door te voeren. Op .zijn advies wendde de depu tatie zich tot den minister van water staat, die echter antwoordde, dat alleen de ministerraad ten deze een beslissing kan nemen. Daarop heeft de deputatie een onderhoud gehad met minister Ruys, die niet geneigd bleek te voldoen aan den eisch van het personeel. Echter gaf hij te tot verdiensten te geraken had ingeslagen kwam derhalve den kruidenier niet den meest gewenschte voor, wat een verbe terde toekomst betrof. Inplaats van ge regeld te werken en een bepaald doel op 't oog te hebben, zou Wouter er .aan ge woon raken, op straat rond te loopen en zich slechts op een oogenblikkelijke winst toe te leggen. Daarin lag een on miskenbaar gevaar verscholen. De jon gen kon dan ongemerkt voor zijn geheele leven bedorven worden. Maar de heer Junghaus was zijn vader niet. Hij kon enkel en alleen als vriend toezien, hoe het ging, en misschien in geval van nood een behulpzame hand bieden. Dien ijver van den knaap en diens verlangen, om aan zijn vader te bewijzen, dat hij niet geheel nutteloos in de wereld was, billijkte hij. En dus verklaarde hij dein ook met genoegen van hem te hopren, dat hem de post van couranten jongen was ten deel gevallen. „De volgende maand begint er een nieuw kwartaal", sprak hij. „Don zullen we samen zaken gaan doen. Ik zeg mijn couranten op en bestel bijl u den „Ham- kennen, dat de minister van waterstaat een desbetreffend voorstel kan doen, als hij meent, dat dit noodig is (overeenkom stig het eenstemmige advies van de pos tale oommissie van overleg), en dat de ministerraad dat dan in ernstige overwe ging zal nemen. In verband hiermede is weer een onderhoud met den minister van waterstaat .aangevraagd. De vergadering nam een motie aan, waarin gezegd wordt, dat de financieele toestand van het personeel door de sa larisverlagingen van in totaal 18i/2' pet., vooral in verband met den naderenden winter, onhoudbaar is geworden, en in trekking van de op 1 dezer ingevoerde salarisverlaging noodzakelijk maakt. De vliegtocht N e d er 1 an d-I n di De Indische dagbladen hadden Zaterdag voor de voortzetting van den vliegtocht Nederland-Indië reeds f 7000 ingezameld. De directeur van het weekblad „Het Leven", hetwelk een nieuwen motor ter waarde van f 12,000 heeft toegezegd voor het volbrengen van den vliegtocht Nedër- land-Indië, op voorwaarde, dat de tocht binnen een maand hervat zal worden, deelt mee, dezen termijn tot 31. December vbiiengd te hebben. Moet het uitstel tot na dien datum duren, dan is „Het Leven" bereid, nieuwe voorstellen te doen. Nu nog stud, eer en? Op de vergadering van het partijbestuur der S. D. A. P. jl. Zaterdag is na en in overleg met het N. V. V.-bestuur een com missie ter bestudeering van het .militaire vraagstuk samengesteld, waarvoor de vol gende personen zullen worden uitgenoo- digd: voor het N. V. V.: R. Stenhuis, E. Kupers, P. Moltmaker, F. S. Noordhoff; voor de partijW. Banning, F. v. d. Goes, Suze Groeneweg, Jerome Hartog, K. ter Laan, PothuisSmit, mr P. J. Troelstra, W. H. Vliegen, K. Vorrink en J. van 'Za- delhoff. Wij kijken, zegt de „Leidsche Crt.", niet weinig verbaasd op bij deze mededee- ling. Moet de S. D. A. P. het militaire vraag stuk gaan bestudeeren En de con clusies staan toch al vast?! De S. D. A. P. is immers voor onmid dellijke en absolute ontwapening "in Ne derland! Deze conclusie is gemeen goed van alle socialistische sprekers en pro pagandisten I Maar we zijn wel benieuwd naar de toelichting, welke „wetenschappelijk" zal moeten aantoonen, waarom de S. D. A. P. in Nederland in deze een ander stand punt inneemt dan de S. D. A. P. elders, met name daar waar zij aan de regeering deelneemtNaar de toelichting daarop zijn we werkelijk belangstellend. Scheuring Platte landersbond. De scheuring is een feit geworden. De ontevredenen hebben nu een nieuw or gaan „De Nieuwe Plattelander" uitge geven ónder redactie van den heer Braat. Ook schijnen pogingen te worden gedaan tot oprichting van een christelijke platte landspartij, meldt het „Hbld.". „Antirevolutionaire Staatkund e." Onder dezen titel verscheen hij J. H. Kok te Kampen, het „Orgaan der Dr Abraham Kuyperstichting", ter bevorde ring van de studie der Antirevolutionaire beginselen. Het orgaan staat onder redactie van prof. Mr. A. Anema, D|r E. J. Benmer, H. Colijn, Mr H. A. Diambrink, Dr H. Dooveweerd, Mr V. H. Rutgers, J. Schou ten en Dir J. Severijn. Als medewerkers worden genoemd: Mr. II. Bijleveld, Mr A. v. d. Dieure, Prof. Mr. P. A. Diepenhorst,- Mr Dlr J. Dormer, Prof. Mr Dj. R Dl. Fabius, Mr F. Fern- burger Anzeiger" en den „Korrespondent" 'Als ik dio twee couranten dagelijks een paa.r uur heb, is dat voor mij: voldoende. Maar gij moet toch een notitieboek heb ben om uw klanten op te teekenenn?" Die goede man stond op om een aar dig zakboekje te halen, dat hij Wouter met zijn beste wenschen overhandigde. In triomf bracht Wouter zijn schat naar huis. Het boekje, met zijn als goud glinsterende koperen sluiting was voor hem als een blijde profetie voor de toe komst. „Wouter Reek (Eienarm), Groninger straat No. 7" schreef hij,1 binnen pp het omslag Elk der huisgenooten moest het notitieboek nauwkeurig bezien en bewon derde het naar den eisch. „Als ik dat maar eerst vol heb!" riep Wouter opgetogen uit, „dan zullen wij veel geld hebben. Kijk maar: een, twee, drie", hij telde zijd ja vopr zijjdje „vijftig bladen zij'n het- Raar gaan heel wat namen. in". Toen hij zich te slapen legde; vond zijn schat een plaats onder zijn hoofdkussen. „Precies om half zes moet ik opstaan; Als ge geen eetlust hebt, ge u humeu rig en terneergeslagen voelt, dient gij Foster's Maagpillen te gebruiken. Dit ge neesmiddel werkt rechtstreeks op de lever, regelt de gal, helpt de spijsverte ring en voorkomt verstopping. Het ge- geheele gestel wordt versterkt door het gebruik van Foster's Maagpillen. Prijs pee flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (10) hout, Prof. Dr G. II. J. W. J. Gee- sink, Mr P. Gerbrandy, Plrof. Dr A. Gos- linga, Ds M. v. Grieken, Mr G. H. A. Gros heide Jr., Mr Th. Heemskerk, A. F. W. Idenburg, Mr Tj. de Jong, P. Keulemans, Prof. Dr H. H. Kuyper, Mej. H. S. S. Kuyper, Mr Litaert Peelbolte, Dr J. C. de Moor, Dr J. A. Nederbragt, Mr J. W. Noteboom, Prof. Dr J. Ridderbos, Prof. Dr A. A. v. Schelven, Dir J. G. Scheurer, C. Smeenk, Prof. Dr Z. W. Sneller, Mr J. Terpstra, Dr D'. H. Th. Vollenhaven, Mr S. de Vries, Dr J. J. de Waal Malefijt, H. de Wilde, Mr J. A. de Wilde, J. 0. Wirtz Czn., en als buitenlandsche mede werkers worden opgegevenvoor Hon garije Prof. Dr J. Sebestyen, Ulloi utca 121, Budapest; voor Oostenrijk: Prof. Dr B#hatec, Pyrkergasse 28, Weenen; voor Zwitserland: D|s Rud. Grof., Sud- strasse 120, Zurich; voor Duitschland: Dr W. Kolfhaus, Vlotho am Weser; voor N.-Amerika: Dr Henry Boots, Grand Ra pids. Dit tijdschrift zal verschijnen in maan- delijkscheafleveringen, elk van minstens fcw'ee vef druks. Die inhoud van no. 1 bestaat uit: Ter Inleiding, door H. Colijn; In den strijd om een Christelijke Staatkunde. Proeve eener fundeering der Calvinistische le vens- en wereldbeschouwing in hare wetsidee. Inleiding en Hoofstuk 1: Het oude Probleem der Christelijke politiek, door Dr H. Dooyeweerd; "De nieuwe Tariefwet I, door Mr J. W. Noteboom, en voorts uit Vraag en Antwoord. Advie- zenrubriek. v Aan de inleiding van den heer H. Co lijn ontleenen We het volgende: Wij hebben geen Groen en geen Kuy- epr meer. Dlat is een ernstig gemis. Hoe heeft Kuyper, precies van pas, door zijn werk over de „Gemeene Gratie" de oplossing van het probleem Christen dom en Cultuur, althans in beginsel, gegeven. Dlat is zijn verdienste op dit terrein. En de verdienste van „onze men- schen" Was dat zij naar hem geluisterd hebben, toen het noodig was. Eén enkele, waarnaar men thans even- zoo luistert, is er niet meer. Dlat is een ernstig gemis, zooals we reeds zeiden. Maar het is aan den anderen kant niet enkel nadeel, als men saam moet zoe ken naar den juisten Weg. Die werk wijze behoedt o.m. voor apodictische uit spraken, die later niet altijd gehandhaafd kunnen worden. Het voor- en nadeel hebben we thans echter niet tegen elkander af te wegen. Als nuchtere Calvinisten aanvaarde* we de feiten ook op dit gebied. En dan ligt de zaak zoo. Eén enkele wegwijzer, die op alle terrein gevolgd wordt, zooals dit .bij .Kuyper het geval was, hebben we nu eenmaal niet. Daarom gaan we ons nu saam aangorden om het gemeenschappelijk voort te zetten. Die Redactie van het orgaan is zóó saamgesteld, dat de verschillende scha keeringen in ons partijleven er licht in te onderkennen zijn. Schakeeringen. Meer niet. Het orgaan staat toch op den grond slag der A. R. beginselen, zooais die zijn neergelegd in het program van begin selen van de georganiseerde R. R. partij. Bijdragen met dien grondslag in strijd roiep mij, toch vooral, Karei", verzocht hij. Zijn oogen bleven bijna den halven nacht open. Hij had zooveel te bedenken, te overleggen, hoe bij het aanleggen zou om zijn taak goed te volbrengen en zich ook eenige bijverdienste te verschaffen. De, heer Petersen zweefde hem, toen hg begon te droomen, als een koning voor den geest, die zijn onderdanen gelukkig maakt en Hendrik als een machtig minis ter met een ridderorde. Hij zelf verbeeld de zich voortdurend trap op trap af te loopen, totdat hij plotseling een val deed. Hij werd wakker. Het was nog diep in den nacht. Karei lag nog gerust te slapen. t Voorzichtig haalde hij zijn notitieboek te voorschijn en betastte bet met genot aan aHe kanten. „Lief boekje, maak mij wakker", sprak hij, „liever reeds om vijf uur, anders koan ik te laat en wordt mijnbeer Peter sen boos, of zegt hg misschien wel. dat hij mij niet gebruiken kan". (W,ardt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1