No 6 Dinsdag 7 October 19$4 39e Jaargang BüitenH. Branenlani WONDERLIJK GELEID FEUILLETON, Brukkers-ExploitaHtaN 809T1BBAAN fe LE COtNTRE üêES Bureaux: Lange Vorststraat 68—74, Gees Tel.: Redactie no. II; Administratiene. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ramp „Bartiméus". Met rriendeljjken dank ontvangen: Ger. Kerk Heinkenszand, §en halve collecte i S3,22, N N te Goes f '2,50, N N te Sluis 110, mej. wed- H. te Sluis f 2,50, Diaconie Ger. kerk Breda f5. Goes, 6 Oct. *24. J. DONNER Sr. Viissingen. Ook de N. R. C. spreekt als haar mee- aing uit dat de jongste verkiezing van den heer Hensel niet had mogen worden ongeldig verklaard. „Zie Oppenheim, Het Nederlandsch gemeenterecht I blz. 310, e. v." Evenals een inzender in ons nommer van gisteren merkt de redactie van ge noemd blad op, dat volgens de juris prudentie hier sedert den ommekeer daar in door het Kon. Besluit van 29 Decem ber 1880 strijd tusschen het Vlissingsche reglement van orde en de Gemeentewet te constateeren valt; want volgens deze wet, art. 50, is de stemming niet nietig, maar is de heer Hensel gekozen. Hier tegenover staat echter dat de mi nister van binnenl. zaken reeds in 1913 aan Gedep. Staten van Zeeland heeft be richt dat geen voldoende termen aan wezig waren om bij den Raad van Viis singen aan te dringen op intrekking van genoemd artikel in zijn Reglement van Orde. Deze herinnering dankt men aan den heer mr Bisschop, secretaris van Viis singen, in de Vlissingsche Crt. van gis teren. Het zal bij de tegenwoordige samen stelling van den Raad wel niet mogelijk eijn dat hij er toe oveïgaat bedoeld ar tikel 44 van zijn R. v. O. in te trekken. Hoe uit deze impasse te geraken, zal derhalve de vraag blijven. Keizer Frans Jozef. Het Weensche blad Journal publiceert dagboek-aanteekeningen van iemand die indertijd tot de naaste omgeving van Kei zer Frans Jozef had behoord. Uit die aanteekeningen zou moeten blijken, dat de oude Keizer, tien- dagen vóór zijn dood, n.l. op 11 November 1916, last gaf aan keizer Wilhelm mede te deelen, dat de toestand van Oostenrijk zoo ellendig was, dat het binnen enkele maanden ge dwongen zou zijn om vrede te verzoeken. Hij, Frans Jozef, kon de verantwoorde lijkheid van een voortzetting van den oorlog niet langer dragen. De veldtocht der Wahabieten. Nadat de Hasjimietische regeering ge vallen was en Hoessein afstand van den troon had gedaan, is deze aan Emir Ali (zijn oudsten zoon) aangeboden. Deze heeft bedankt. De toestand is thans min der gespannen en men verwacht dat er met den vijand {de Wahabieten) onder handelingen geopend zullen worden. Het comité voor het Chalifaat heeft aan Ibu Saud, den Sultan der Wahabie ten, geseind dat het hem verzocht, de heilige plaatsen te eerbiedigen en Mekka niet met zijn leger binnen te rukken. De gewezen koning Hoessein is nog te Mekka, maar hij zal» waarschijnlijk over eenige dagen vertrekken. Men gelooft, dat de Wahabieten tot vlak bij Mekka zijn opgerukt. 6). III. Nieuwe zorgen en nieuwe redding. Vader Reck had zich tot zijn verdriet en tot zijn schrik zeer bedrogen, toen hij meende, dat de beek der weldaden in de Groningerstraat zijn Wouter onafgebroken zou blijven toevloeien. Bijna van het oogenblik af, waarop een bind met de schoolwereld in aanraking bomt, houdt het op, voor anderen bemin nelijk en in hunne oogen behoeftig te zijn. Met den schoolplichtigen leeftijd begint er voor het kind een soort van zelfstandig heid. Het is altijd nog een kind en maakt altijd nog op de voorzorgen van anderen aanspraak, vooral wanneer het er bleek en zwak uitziet en daardoor als het ware terugtreedt in een hulpbehoevenden leef tijd. Want als zoodanig wordt het school plichtige kind, zooals wg zeden, nu een-, fjaal niet meer aangezien, of eigenlijk riet meer behandeld. De Senann had volstrekt geen bleek* De nederlaag der Engelsche regeering verwacht. De Engelsche kabinetsraad van gister middag heeft ruim 2 uur geduurd. Men heeft zich bezig gehouden met de vraag, welke houding moet worden aangenomen ten opzichte van de conservatieve motie van wantrouwen inzake Campbell en van het liberale amendement op deze motie. Gemeld wordt, dat de regeering, zoowel ten opzichte van de motie als van het amendement een krachtige afwijzende hou ding zou aannemen. In verband met dit besluit achten de bladen het thans zeker, dat de regeeriiig Woensdag de nederlaag zal lijden ,en dat Mac Donald dan den koning in overweging zal geven het par lement te ontbinden. „Dringende geheime inlichtingen". Het „Hbl." ontleend aan de bolsjewis tische „Prawda" het volgende schetsje, dat wel sterk typeerend is voor de hui dige toestanden in het sovjet-Paradijs: De dorpssovjet van het gehucht Goeta Proletarskaja ontving uit de stad een papier, voorzien van eenige stempels en het opschrift „zeer geheim". Op het pa piertje stond dat de dorpssovjet onmid dellijk na de ontvangst van liet stuk de plaatselijke onderwijzeres naar de stad moest sturen om daar aan een ambte naar van Oeono inlichtingen te verschaf fen van geheimen van dringenden aard. De voorzitter van den dorpssovjet schreef op het papiertje „zal uitgevoerd worden", naaide het papiertje met pikdraad aan een ander papier, maakte een copie van het geheime staatsstuk en begaf zich naar de onderwijzeres. De onderwijzeres, die reeds meer dan dertig jaar in het ver afgelegen dorp werkzaam was, behoorde tot het type Russische onderwijzeressen, die als jong meisje onderwijzeres werden om het volk te kunnen dienen, die met toewijding werkten en zich geheel gaven aan de op zich genomen taak. De oude onderwijzeres schrok toen zij vernam wat men uit de 'stad schreef, en drie uur lang zat zij met den voor zitter van den sovjet te bedenken, welke geheime en dringende inlichtingen 'Oeono plotseling noodig kon hebben. Zij vroeg den voorzitter om een wagen. De voor- zittel' antwoordde echter, dat* de ver plichting, kosteloos ambtenaren naar de stad te vervoeren reeds was afgeschaft, dat de stad op een afstand van 25 werst lag en dat in den drukken tijd, nu alle boeren op het land werkzaam zijn, nie mand voor minder dan vijf roebel naar de stad zou willen rijden. Het salaris van de onderwijzeres bedroeg echter slechts tien roebel per maand, de onder wijzeres had in Augustus slechts een ge deelte van haar salaris over de maand April ontvangen, zoodat er geen geld was voor een wagen. Daar zij echter het be vel niet durfde negeeren, besloot zij de 25 werst te voet af te leggen; zij trok haar klompen van bast aan, nam een zakje met brood en begaf zich naar de stad. De weg was moeilijk, de basten klom pen werden van de vette modder door en door nat, de voeten werden gezwol len. Doodmoede, met, moeite met haai' stok de hongerige honden op een af stand houdend, kwam de onderwijzeres veertien uren later in de stad aan. Zij overnachtte bij menschen, die medelijden met het oudje hadden en haar verlof gaven in een schuur te slapen, 's Mor gens begaf zij zich naar Oeono. Daar wangen of geen ziekelijk uiterlijk. Integendeel stond hij bekend als een jongen, die met zijn eenen arm het opnam tegen velen van zijn leeftijd, die twee armen hadden. Hij was volstrekt geen twistzoeker of onruststoker. Met hem kon men altijd goed overweg. Men vindt echter overal zulke medescholieren, die het eerst eens op een krachtproef laten aankomen. Karei gaf zijn beschermeling trouw hartig eenige leefregelen mede, toen hij naar school ging. „Ik vrees dat er daar zullen zijn, die zelfs u niet met vrede zullen laten, Wou ter. Er zijn overal slechte menschen. Zij zullen ©en hekel aan u krijgen en u lee- lijke woorden toevoegen, wanneer gij de dingen goed weet en het antwoord niet schuldig blijft. Velen komen ook uit an dere straten dan uit de Groninger. Gij zijt niet met elkander opgegroeid. Gjj moet u op alles voorbereid houden. Doe het uit liefde voor mij en wees geduldig, anders loopt het nog slechter voor u af, en gij kunt u nu toch eenmaal niet verweren." Wouter beloofde van ganscher harte alles wat Karei hem vroeg. Hij aag tot zijn broer Karei op als tot een wezen van hoogeren aard. Maar toe» hjj middwa ia toet gewoel weid zij van de eene afdeeling naar de andere gestuurd totdat zij ten slotte bij een jongmensch belandde, die de af deeling geheime stukken beheerde. Luid geeuwend en aldoor vliegen vangend, vroeg het jongmensch de onderwijzeres, hoe .groot de moestuin van de school was; de onderwijzeres antwoordde en wachtte, maar het jongmensch verklaarde het onderhoud voor geëindigd. De on derwijzeres dacht dat zij hem niet goed verstaan had en vroeg hem of hij wer kelijk niets anders moest weten dan hoe groot de schooltuin was; het jongmensch antwoordde dat dit werkelijk zoo was. Toen het vrouwtje tenslotte begreep dat de geheime inlichtingen zich werkelijk be perkten tot het aantal vierkante vademen Van den schooltuin en dat zij hiervoor 25 worst te voet had moeten afleggen, werd zij woedend. Zij wees den jongen man op het on verantwoordelijke van zijn optreden, op haar moeilijke leven in een afgelegen dorp, op de yeerticn uur die zrj moest loopen om bij hem te komen, op het niet betaalde salaris, op de afwezigheid van leermiddelen Geeuwend luisterde het jongmensch naar de woorden, ving een vlieg en zei.- U moet al deze dingen maar schriftelijk uiteenzetten. Dat was de druppel, die den emmer deed overloopen. Met bevende lippen zei- de zij een woord, dat van haar ver ontwaardiging tegen het optreden van den chef van de afdeeling „geheime stukken" getuigde. Het jongmensch verhief zich toen van zijn stoel en zei op vermanenden toon Vergeet niet, wie ik benl Gebroken verliet de onderwijzeres het vertrek van den gewichtigen jongen man. Zij was te moede om de reis opnieuw te voet af te leggen. Zij ging op een boom stronk zitten en begon te huilen. Een boer zag het oudje en nam haar op zijn wagen. Lang en geduldig luisterde hij naar het verhaal over de behandeling die zij ondergaan heeft: het was duidelijk, dat deze verhalen hem 'begrijpelijk waren en hem de door hem zelf doorgemaakte vernederingen in het geheugen riepen. Hij haalde van onder de zitting een flesch samogon (brandewijn) en zeide tegen "de onderwijzeres Drink, arme ziel, drink! Ach, jij arme... Korte berichten. Met ingang van 20 October wor den in Duitschland de brief-telegrammen bij het begin van den wereldoorlog af geschaft, weer ingevoerd. Deze telegram men worden overgeseind in de stille uren en op d© plaats van bestemming als ge wone brieven bezorgd. Volgens het tarief zal een brieftelegram evenveel kosten als een gewoon telegram van 10 woorden. Bij de aardbeving van Erzeroem zijn naar gemeld wordt, 3800 woonhuizen ver nield en 2500 beschadigd. Bij de ramp zijn 202 menschen om het leven gekomen. Het ongunstige weer in Zuid-Frank rijk schijnt aan te houden. Gemeld wordt, dat de Rhone tengevolge van de aanhou dende regens buiten zijn oevers is getre den. Verscheidene wijken van St. Raphael staan onder water en het spoorwegver keer tusschen Fréjus en St. Aigulf is onmogelijk geworden. De volledige uitslag van de verkie zingen voor de Tweede Kamer vap den Zweedschen Rijksdag is thans bekend. Gekozen zijn 104 sociaal-democraten, 65 der scholieren was, toen alles er op of er onder scheen te moeten, ach, toen had hij vergeten wat Karei hem gezegd- had; een oogenblik wilde hij er nog over nadenken, wat het eigenlijk geweest was, doch reeds regende het stompen en slagen, en nu stormde hij met frisschen moed op de aanvallers los, hij sloeg zich met zijn eenen arm midden door hen heen, en toen erkenden de anderen dat hij wel degeljjk tegen hen opgewassen was. Van dat oogenblik af had hij mee een stem in het kapittel. Kareis woorden schoten hem weder te binnen. Altijd spoorde hij aan tot vrede, tot eendracht en liefde, en voor allen was hij in dit opzicht een voorbeeld. Niemand kon verlangen, dat men zulk een strijdbaren jongen als een poppetje behandelde. De menschen deden het dan ook niet meer; zij schenen er zich niets meer van te herinneren, hoe zij hem vroeger vertroeteld hadden. Een stroomende beek zoekt zich zélve haren weg. Nieuwe kinderen werden geboren en bezetten op de armen hunner zusters en broeders de deuren en trappen. Blauwe oogen waren er ook onder, en het eene kindje bad dit, het andere dat gebrek medegebracht. Genoeg kleine handjes conservatieven, 33 liberalen, 25 agrariërs en 5 communisten. De vorige Kamer be stond uit 99 sociaal-democraten, 62 con servatieven, 41 liberalen, 21 agrariërs en 7 communisten. Er is brand uitgebroken in het par lementsgebouw te Rome. Blijkens een be richt uit Rome heeft de brandweer tot dusver kunnen beletten, dat schade van beteekenis werd aangericht. Een groote menigte is om het gebouw samenge stroomd. Gisterochtend vroeg is er een ern stige botsing geweest bij Milndale (Na- tal). De posttrein uit Durban botste op een goederentrein die daar aan het kruis punt stond. De eerste wagen van den passagierstrein werd vernield, vier men schen werden gedood en negentien ge wond. Het aantal höngerlijdenden in Rus land is, volgens een bericht uit Moskou tot 9 millioen gestegen. Het leger van maarschalk Tsang Tso Lin, den militairen gouverneur van Mantsjoerije, dat in strijd gewikkeld is met de troepen van Woe Pei Foe, heeft Tsjapeng genomen 125 mijlen ten Noorden van Jehol, na hevige gevpchten, die 24 uur duurden. Tsjapeng is een belangrijk centrum van verkeerswegen. De verliezen waren zwaar. Tijdens een verkiezingscampagne is het te Camageuey (Am.) tusschen politie en partijgangers van ex-president Tenocal tot een botsing gekomen. Zeven perso nen werden gedood en drie en vijftig ge wond, van wie achttien ernstig. Volgens bericht uit Parijs is te Con- stanlinopel overleden de Fransche verte genwoordiger in de intergealli eerde com missie voor de zeeëngten, de Fransche oud-minister-president Ribot. Staatsraad Prof. Oppenheim. f In den ouderdom van ruim 75 jaren is te 's Gravenhage overleden Staatsraad Prof. dr J. Oppenheim. Door dit verscheiden heeft de rechts wetenschap een ontzettend zwaar verlies geleden. "Want haar was zijn leven gewijd. Talloos zijn de rechtsgeleerden, die dis cipelen zijn geweest van dezen hoogleer- aar, eerst aan do Groningsche; later aan de Leidscha Universiteit. Voor vele belangrijke functies heeft men in den loop der jaren beslag weten te leggen op de uitgebreide kennis van de zen groeten rechtsgeleerde. Zoo zag hij zich bij herhaling geroepen om zitting" te nemen in Staatscommissies, wier taak het was, belangen te behartigen, welke in nauw verband stonden met onze wet geving op menig gebied. Groot is het aantal werken, welke als uiting van zijn helderen weteinschappelij- ken geest het licht zagen. Men denk© hierbij onder meer in de eerste plaats maar aan het standaardwerk Het Neder landsch Gemeenterecht. Ook vervaardig de hij destijds in samenwerking met wijlen Jhr mr J. Roëll de „Bijdrage tot rege ling der administratieve Rechtspraak". Prof. Oppenheim werd 3 Maart 1849 te Groningen geboren en promoveerde aan de universiteit aldaar op 26 Febr. 1872 tot doctor in de beide rechten. Na korten tijd als leeraar in do Staats wetenschappen aan de Landhouwhuishoud- araLXMM+JKMmatotHmawKanHGtmmBC——MMKW—macan—wMst» klopten aan de harten, die handen om te helpen hadden. Den Eenarm verga ten de meesten, en toch bleef hij de Eenarm. „Vader, ik moet volstrekt de school boeken hebben," zeide hij op vriendelijk verzoekenden toon, toen hij op een mid dag uit school thuiskwam. „Dat moet er nog bijkomen 1" voer zijn vader tegen zijn moeder uit, „dat hij bij mij bedelt, en voor vreemde deuren mag hij het niét!" Een gloeiend roode blos bedekte de wangen van den armen knaap. Nu wist hij wat zijn vader van hem dacht I Zjjn vader had het in den laat- sten tijd weder dikwijls uitgesproken en het hem duidelijk te verstaan gegeven: „Er komt toch niets van u terecht. Waar om zal men zich voor zulk een Eenarm nog moeite geven?" Menigmaal zat de beklagenswaardige jongen geheel alleen op den zolder in een hoek en weende hij bittere tranen. „Waarom ben ik toch op de wereld?" vroeg hij zich dan soms af, en op dje vraag vond hij geen antwoord. Eindelijk kwam hij, hij wist zelf niet hoe, op zijn knieën, en dan gevoelde hij zich weer getroost. Zjjn lievelingsspreuk was: „Het is een kostelqk ding, geduldig te zjjn (ou op $1© hulp des Heerea te wacht»*." VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie»: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. kundige school en het Gymnasium ia zijn geboortestad te zijin geweest, werd hij gemeentesecretaris van Groningen, welk ambt hij bleef vervullen tot 1885, toen hij tot hooglecraar aan de Groning sche Universiteit werd benoemd. Acht jaren lang profiteerde deze Hoogeschoo! van de bekwaamheden, van dezen groe ten kenner vair ons administratief recht, want in 1893 werd prof. Oppenheim naar Leiden geroepen, om na den dood vaa prof. Buys, diens plaats aan die Univer siteit aldaar in te nemen. Tot 1907 was de thans ontslapene werkzaam in de Sleu telstad- Den 14en October van dat jaar werd hij namelijk benoemd tot lid vaa den Raad van State, welk hoog ambt hij tot zijn dood met groote toewijding heeft vervuld. Bij gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag in 1919, is prof. Oppenheim van vele zijden gehuldigd. Die N e d ar 1 a n d-Ind i ëtvlucht- Naar- Aneta verneemt, blijkt uit ee* nader bij het Comité Vliegtocht Neder- land-Indië van den heer Van der H op uit Philippopel ontvangen bericht, it de schade aan het toestel veel bel angrijker is, dan uit het eerste bericht 'kon jyonien afgeleid. Doordat het koelwater was weg- geloopen, is de motor vastgeloop&i en bij de landing zijn gebroken het landings- gesteld, de wielen en andere belangrijke deelen van bet toestel. Het is begrijpelijk, dat de bemanning thans in zeer groote moeilijkheden verkeert, daar 'door gebrek aan lastauto's en den moeilijken toestand van 'het terrein, waar biet- toiestel ligt,, de oplossing door reparatie slechts met zeer veel moeite en kosten mogelijk zal zijn. Bovendien zal met een en ander zeer veel tijd gemoeid zijn. Dloor bemiddeling van het Departement van Buitenlandsche Zaken is de Bulgaarsche regeering ver zocht hulp tc vcrleenen. D(e K.L.M- stelde haar chef van den Technischen Dienst ter beschikking, om bij de verder te nemen maatregelen ter plaatse behulp zaam te zijn. Dlaar het vliegtuig, idat thans bescha digd is het eerste en eenige is van bet type F VII, is het niet mogelijk, onmid dellijk een ander vliegtuig ter beschikking te'stellen en moeten de resultaten .wor den afgewacht van de voorloopig geno men maatregelen. Die reparaties konden echter ter plaatse niet wórden uitgevoerd, zoodat het vlieg tuig, na gedeeltelijk gedemonteerd te zijn. naar Bouchouriste per spoor zal moeten wórden vervoerd. Het materieel op het vliegveld is echter door de intergealli eerde commissie voor ontwapening tot een minimum beperkt. Daardoor is "t niet zeker, dat de noodzakelijke reparaties om een gewensebten tocht naar het vlieg veld Stefano Kospoli te volbrengen, hym nen wórden uitgevoerd. Deze reparaties zouden overigens toch een week in be slag nemen. Het vliegtuig wordt thans morgen te Bouchouriste verwacht. Het ontwape n i n gs d e b at. Mr Marchant schreef in „De Vrijzinnig- Democraat" „De pers heeft, door het rumoer, de slotwoorden van den president niet juist verstaan. Hij heeft herinnerd wat hij bij de opening had gezegd, dat voor dezen avond groote belangstelling was verwacht, en dat men over die belang- stelling( tevreden kon zijn. Had hij gezegd, dat de vergadering alle reden had om over haar houding tevreden ta zijn, dan zou hij zeker van slechte»' Geduld moet geleerd, afgebeden, ge schonken worden van Boven. Het is een onaanzienlijk kruidje. De meeste apothekers gaan het voorbij. De menigte vertrapt het en heeft er geen tijd voor over. Wie het meester kan wor den, dien wordt het tot een balsem en het sterkt hem tot alle goed werk. „Geduld maar, Wouter I" zeide Karei, toen hij den kleine lang gezocht en ein delijk met betraande oogen gevonden had. „Zie opwaarts en voorwaarts I Gij laat ons allen nog achter ui" Dit bemoedigde Wouter niet weinig. Een stem in zijn binnenste gaf hem de verzekering, dat Kareis woord de waar heid was, Toen echter de uren, dagen en weken zoo schrikkelijk langzaam verstreken en er altijd moest geleerd worden, en hg in „(Ie school hoorde schimpen op hen, die nog geen boeken bezaten, en er ge zegd werd dat die niet tot de armen be hoorden, dat die hun goede verdienste hadden, .als hij dan weder thuis zjjn vader scheiden en morren en dikwijle ook vloeken hoorde, dan werd het hem zeer dikwijls bang om het jonge, warme hart. (Wordt verveigd). k-.-. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1