Bit Be Froraeie. bureau van zeer bevoegde zijde wordt medegedeeld, heeft de N. V. van den Bergh's fabrieken te Rotterdam, daartoe officieel aangezocht, zich bereid verklaard om, bnafhankelijk van den uitslag van het kort geding of van latere proceduren, afstand te doen van haar rechten in zake de Blue Band-reclame in de post stempels. Met waardeering zal van deze houding der firma wordèn kennis geno men, te meer, waar het contract destijds op initiatief der Posterijen werd afgeslo ten en annuleering geschiedt zonder dat de N. V. van den Bergh's fabrieken op eenigerlei schadevergoeding aanspraak maakt. Allerlei. Het bureau van de Christelijk-Histori- sehe Kamerclub voor het zittingjaar 1924- '25 zal bestaan uit mr J. Schokking, voorzitter; den heer J. R. Snoeck Hen- kemans, 2e voorzitter en den heer H. W. Tilanus, secretaris. Het Comité Vliegtocht Nederland-Indië heeft gisteren te Amsterdam een receptie gehouden ten afscheid van de beman ning van de Fokker VII, welke morgen de vlucht van Amsterdam naar Batavia zal ondernemen. Door den officier van justitie te Mid delburg is hoogcr beroep aangeteekcnd tegen het vonnis der rechtbank van 19 Sept. j.l. waarbij A. L„ 30 j. grossier in sigaren te Middelburg is vrijgesproken ran de hem ten laste gelegde oplichting. Faillisseménten. Failliet ver klaard: J. D, de Guchteneire, herbergier te St. Jansteen. En L. Wiskerke, koopman in manufacturen te Krabbendijke. Middelburg. De prijs van de melk is ingaande 1 October ook hier met 2 cent per Liter verhoogd en gebracht op 14 cent. Goes. Verplaatst met ingang van 13 October a.s. de assistent L. H. Sterk van hier naar Rotterdam (postkantoor). Vlissingen. Het vroegere stoomschip Turbinia van de Mij. Triton te Rotterdam, dat aan de Kon. Mij. de Schelde van machines is voorzien, en dat verdoopt is in Wieringen, heeft Maandag gemeerd gestoomd en is heden naar de binnen haven verhaald. Morgen wordt het schip naar de reede gebracht om daar te proef- stoomen. Donderdag vertrekt het schip naar Rotterdam en zal onderweg de offi- cieele proeftocht plaats hebben. Oudelande. Vergadering van den ge- meehtéraa.d op Maandag j.l. Voorzitter do burgemeester. Tegenwoordig alle le den. De notulen worden goedgekeurd. Do voorzitter deelt mede dat de kas van den gemeente-ontvanger is nagezien en in orde bevonden. Aanwezig was f 5572,851/2 De voorz. stelt aan de orde de her stemming over den post f 1400 voor mo gelijke verbouwing aan d,e bij'z. school. B- en W- stelden voor, die som te vinden uit een leening ad 5 pet, aflosbaar in zeven jaren; daartegenover was aanbe volen dit bedrag ineens te vinden uit de begrooting. Over het voorstel van B. en W- hadden de stemmen gestaakt. Het voorstel was uit voorzorg geschied, voor 't geval het hooger beroep bij de Kroon tegen deze verbouwing niet slaagt. D'it alles werd, alvorens tot herstemming over te gaan, door den voorzitter in 't midden gebracht. Dhr Boonman zegt: dan zijn wij dus nog duurder uit, want, de procenten ko men er bij'. Dhr Meulenberg achtte discussie niet meer noodig, de zaak is in een vorige vergadering voldoende bekeken, dpch nu de discussies heropend zijn Die voorzitter: Dat was om dhr Boon man op de hoogte der quaestie te stel len Dhr Meulenberg: Dat behoefde niet; de notulen spraken duidelijk genoeg. Dloch nu wil spr nog wel opmerken, dat er steeds voor bijzondere doeleinden wordt geleend. Een bedrag kan beter in zeven, dan in één jaar betaald worden. Dut is niet duur der, want als men zijn geld uitzet, krijgt men toch ook procenten. Dhr Goetheer ziet nadeel in leenen, temeer, omdat de rekening van dhr Meu lenberg niet klopt op dit geval, want dat geld hebben wij niet, en als wij nu in eens betalen, dan geven wij geen rente, dus is dit voordeel. Dhr Meulenberg herhaalt wat hij ge zegd heeft in zake *t voordeelig verschil tusschen leenen en betalen in eens; maar zoo voegt spr. er aan toeik weet wel wat er achter zit., Dihr De Bakker: Door wien? Djhr Meulenberg: Roor hen, die met de lijst geloopen hebben. Dhr De Bakker wil vastleggen, dat hij in een vorige vergadering niet tegen ge stemd heeft, omdat hij tegen de bijzondere schooi is, maar vanwege het overbodige, hetwelk hij in de eerste desbetreffende vergadering heeft aangetoond. Ook voor de closets zou hij zelfs geweest zijn, indien maar alles vermeden was, wat opdrijving van kosten meebracht- Be anderen waren er tegen vanwege de luxe. Alleen dhr Meulenberg was er voor. Spr is tegen ver meerdering van den schuldenlast, tegen geld vermorsen, en luxe-gold uitgeven. Ware dat voorkomen, dan zou zelfs nu nog het bedrag uit den gewonen dienst bestreden kunnen worden. Wij1 hebben al tijd een H. O. van 3 pet gehad, welnu, laat dat zoo blijven. Lost ge ieder jaar f200 af, dan wordt 't minstens een intrest van f280. Spr heeft ook uit hygiënisch oogpunt de verbouwing bestreden. Het staande sloot terecht die in verbinding staat met een waterput van Piet Klaasse. Het voordeeligst komt spr voor, de zaak er in eens uit te kloppen, gelijk als voor den toren. Dhr Van Wingen. Diat is herstel en onderhoud. Dhr Meulenberg zegt, dat 'twel dege lijk tegen de school gaat; dat is uit de notulen duidelijk genoeg gebleken. Ook kan niet worden tegengesproken, dat men gemakkelijker een klein deel van zeker bedrag per jaar bct.'ialt, dan 'tgsheele bedrag op eenmaal. Wat die uitloop aan gaat: de schuurplaats van Klaasse zelf loopt in die sloot. Trouwens er is ge zegd, ais dat ontreinigt, dan zullen er buizen gelegd worden. Spr. ontkent ove rigens, dat de verbouwing der school luxueus is opgevat. Wat de tegeltjes aan gaat, dit is op f170 begroot. Maar als nu die tegeltjes niet aangebracht wor den, dan moeten toch de muren in orde gebracht worden. Het andere kan ech ter niet worden gemist. Het plan is door den inspecteur goedgekeurd. Te Wemel- dinge wilden zij 't anders doen, en daar werd juist gelast: tegeltjes. Dhr Die Bakker: Er is o.a. een privaat •en een urinoir meer gevraagd dan de wet voorschrijft. De heer Meulenberg verwijst naar 't geen hij in de vorige vergadering heeft gezegd, n.'l. dat de aansluiting als die door particulieren geschiedt minstens f 100 goedkooper uit zal komen, dan wan neer het door de Maatschappij gebeurt, zoodat naar spr. destijds beeft toege licht, bet niet bewezen is dat het f1400 zal kosten. De voorzitterReken maar op f 1400. Ten slotte wordt het voorstel van B. en W. verworpen. Tegen D:e Bakker. Boonman, Goetheer en Mol. Voor Meu lenberg, v. Wingen en de Jager. De heer de Bakker geeft in overweging 't bedrag te brongen op Onvoorzien. In tal yan gemeenten zoo groot als de onze is die post hoog, waarom zou die dan hier beperkt moeten zijn. De voorzitter vindt het een gek geval, voor iets waar men zich tegen ver klaard heeft, een post te voteeren, al is 'took op Onvoorzien. De heer Meulenberg meent dat nu ge stemd is om het bedrag uit den 11.0. te vinden, het niet aangaat dit op „Onvoor zien" te verhalen. Bovendien 'tmoet toch betaald worden. De voorzitter vindt dat men een gek figuur maakt, iets dat men afgestemd heeft op de begrooting te brengen. Het beste was niets te doen. Dhr de Bakker: Zij mogen te Middel- buiig gerust weten dat wij dien post „onvoorzien" zoo hoog brengen, al zullen wij er wel niet heelemaal zonder kleer scheuren afkomen. De heer Goetheer zegt, dat het heele maal nog niet vast staat of de post op de begrooting komt, daarom moet hij on der „Onvoorzien" worden ondergebracht. De heeren Boonman en De Bakker be amen dit. De voorzitter vraagt: wat doen? Ten slotte stelt Goetheer voor op Onvoorzien. Meulenberg betoogt nogmaals dat die f 1400 ten doel hebben de verbouwing der bijz. school, zooals ook door B. en W. is voorgesteld. Als zoodanig behoort dit bedrag ook bij' dit doel te worden aan gegeven. Het voorstel Goetheer wordt aangeno men. Tegen v. Wingen en Meulenberg. De post Onvoorzien wordt hierop met f 1400 verhoogd. En de H.O. in verband daarmee verhoogd van f 4800 op f 6200 minus (200 plus 70) zijnde f 200 (eerste bedrag yan 't subsidie, dat nu ge weigerd is en f70 van de eerste rente van f 1400) dat wordt f 1130. •Voorstel om het reeds vroeger gevo teerde bedrag van f800 voor restaura tie van den toren te vinden uit den ge wonen dienst. De heer Meulenberg geeft in overwe ging om die f800 te leenen, omdat 'teen buitengewoon werk geldt, evenals de ver bouwing van de school. Bovendien, als die f 800 geleend wordt, komt dit in min dering van den H. O. De heer Meulenberg merkt nog op dat als de raad tot een leening beslo ten had, de H.O. met 1 procent vermin derd had kunnen worden. D|och de meer derheid betaalt liever in eens. Spr. vindt het minder drukkend bij gedeelten per jaar. Met 6 tegen 1 (Meulenberg) wordt be sloten die f800 te vinden uit den gewo nen dienst. De voorzitter deelt mee dat B. en W. voldaan hebben aan de opdracht om een onderzoek te doen in zake de rioleering bij de onderwijzerswoning, dat dit wat de kosten aangaat, nogal is meegevallen en de buizen besteld zijn. De heer Meulenberg vestigt de aan dacht op den onhoudbaren toestand van de vate, en vraagt, nu Gedep. Staten het Raadsbesluit tot verkoop vernietigd heb ben, of B. en W. al een ander plan uit gedacht hebben, omdat die toestand nog dezelfde is en zoo niet kan worden be stendigd. De voorz. antwoordt ontkennend, waar op de heer Meulenberg B. en W. verzoekt een plan te maken tot demping der vate, met een berekening der kosten, en dit plan in een volgende vergadering over te leggen. De Raad gaat hiermee accoord. Daarna sluiting, lerseke. De geheel voltallige raads vergadering werd gepresideerd door den burgemeester. De Commissaris der Ko ningin berichtte dat de verhooging der salarissen der veldwachters werd goedge keurd. De Zondagsschoolvereen. „Eben- Haëzer" verzoekt den raad om subsidie. Zij heeft ter schole 86 kinderen, waarvan 70 4-jarigen. Deze zaak Wordt in handen gesteld van B. en W. K. de Visser, die eerstdaags uit zijn woning zal gezet worden, verzocht om een noodwoning van gemeentewege te zetten. Dhr. J. Os- sew aarde spreekt als zijn meening uit, dat een gemeentew'oning hoog noodig is. Het verzoek wordt als niet gezegeld voor kennisgeving aangenomen. De begrooting der keuringscommissie aangeboden door den raad van Kruinin- gen werd met algemeene stemmen aange nomen. De heer Pb. Bom keurde even wel bet hooge salaris van den leh keur meester af. B. en W,. stellen voor om de politieverordening dusdanig te wijzigen dat het in 'tvervolg verboden is: om aan des menschen natuurlijke behoefte te vol doen tegen den dijk (buitenzijde) vanaf dijkpaal 73 tot aan put 3. In de loodsen aan de binnenputten mag geen petroleum en geen benzine meer Worden bewaard, in de loodsen aan de buitenputten niet meer dan 1 vat petroleum en 20 L. ben zine voorts mag binnen 25 M. vanaf den dijk der oesterputten geen vuile olie meer worden gelost, mag geen vaartuig meer gecarbolineerd, noch geteerd, noch ge brand worden. Dat alles is in overleg met het Visscherijbestuur opgesteld. Dhr Ph. Bom spreekt als zijn meening uit, dat als dr Folmer zijn zin kreeg, geen oes- terboer meer zijn bedrijf kon uitoefenen, dan is alles schadelijk en wordt alles afgekeurd. De voorzitter en Wethouder Bom verdedigen 'deze voorstellen als de minimum-eischen van 't Visscherijbestuur. De oorspronkelijke waren heel wat har der. In rondvraag gebracht wordt dit met algem. stemmen aangenomen. Voorstel B. en W. om de lessen voor 't vervolgonderwijs te beloonen met f 1 per lesuur, en voor vuur en licht een maximum uit te trekken van f 30, wordt met algem. stemmen aangenolnen. Nu komt aan de orde de gemeentebe- grooting voor 1925. Dihr. J. Ossewaarde stelt voor, vóór de gemeentebegrooting de ingekomen stukken te behandelen. De voorzitter is van meening dat de orde als vanouds moet gehandhaafd worden: ingekomen stukken en rondvraag aan 't eind der vergadering. Het voorstel van den voorzitter om eerst de begroeting te behandelen wordt met 7 tegen 4 st. verworpen voorJ. Sinlce, Ph. Bom, v. Es., P. de Koeijer. Alsnu komt in behandeling het ingeko men stuk van de Mij. tot Nut van 't Al gemeen met verzoek pin 2 lokalen van school I in gebruik te mogen ontvangen voor een bewaarschool. Rit voorstel wordt gesteund door de oudercommissie van school door een aantal ouders van belanghebbende kinderen en door de commissie tot bevordering van open baar lager onderwijs. Na een 'korte dis cussie wordt het verzoek toegestaan. 7 voor 4 tegen n.l. J. Sinke, Ph. Bom, v. Es, P. d,e Koeijer. Een verzoek van C. van Oost uit de Dominicusstraat om be dekking van een rioolput voor zijn wo ning, wordt in handen gesteld van B. en W. De inwoners van Polen verzoeken om een verbetering van hun paadje on der langs den dijk. Zij zagen dit gaarne bestraat. Ook dit wordt na eenige discus sie gesrenvoyeerd naar B. en W. (tegen J. Ossewaarde) tot onderzoek der kosten en nader onderzoek aan wien de grond behoort. Nu komt de groote kluif van dezen avond: de begrooting. De eerste spre ker is dhr J. Ossewaarde. Het is geen dorpsgewoonte om algemeene beschou wingen te houden, maar hij zal met deze gewoonte breken. Achtereenvolgens pas- seeren de revue: Volkshuisvesting, wa terputten, gasgebruik, ambtenarensalaris sen, Kerkhoekstraat, het voegen van den toren in 1923, de verbreeding van de Vierstraat, (de voorzitter merkt spreker op, dat we het nu over/ de begrooting van 1925 hebben, en het wenschelijk is dat we daar bij blijven). Spreker stemt dit toe, maar beschouwt het verslag dat B. en W. aangeboden hebben als een Troonrede die door den Raad beantwoord moet Worden. Zulks onfkent de voorzitter ten stelligste, Waarop dhr. J. Ossewaarde besluit zijn beschouwingen maar te hou den bij de begrooting. Komt aan de orde de begrooting bij de gasfabriek. Eerst wordt besloten om met 1 Januari a.s. inplaats van 25 zooals nu plm. 90 lan taarns te laten branden. Dius weer vol op licht 's avonds. Diit zal de gemeente f 1700 meer kosten. Uitvoerig is de dis cussie over de gasprrjzen, maar tot ver mindering wordt, op advies van' wethou der Bom, die met gedocumenteerde bewij zen ter tafel komt, alsnog niet overge gaan. Dhr Ph. Bom merkt op dat hij in de gasfabriek eens heeft wezen kijken, en dat hem bleek dat des morgens het volk niets te doen heeft, reden waarom hij zou willen zien, dat de stokers en de gasfitters aangewezen werden om de lan taarns aan te sleken. Dit zou een post uitsparen. De vraag of de gasfabriek goed geëxploiteerd wordt kan hij niet bevestigen, maar laat dit over aan de gascommissie. Wethouder Bom, spreker beantwoordend, merkt op dat Ph. Bom zichzelven tegenspreekt en dat de rooster vanwerkzaamheden in verband met de arbeidsinspectie is vastgesteld. Die begroo ting wordt daarna met alg. stemmen aan genomen. Voortzetting der vergadering Dinsdag avond 7 uur. Arnemuidcn: Gistermiddag vergaderde de Raad voltallig. De voorzitter deelt mede, dat door hem een schrijven is ontvangen van dhr Peek, naar aanleiding van een in de vorige vergadering ge maakte opmerking van dhr Janse om trent het schoonmaken der snuit te ICle- rerskerke. Dhr Janse vraa£, -~x^ni Peek dan na het schoonmaken daarvan geen kennis heeft gegeven, dan zou dit zeker niet voorgevallen zijn. Dhr Puijpe zegt, dat hij deze aangelegenheid heeft onder zocht 'en dat «zoowel te Kleverskcrke als hier gebleken is alles in orde te zijn. Spr. vraagt waarom Janse deze zaak niet heeft onderzocht alvorens hierover in den Raad te spreken, Want dhr Peek, die voor meest alle gemeenten op Wal cheren Werkt, is erg gegriefd. Dhr. Janse zegt het alleen maar te hebben geloofd omdat hij dit van zijn vader vernomen had. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat in overleg met den Inspecteur van het L.O. is aangesteld tot tijd. leerkracht te Kle- verskerke dhr J. Crucq alhier. Dat de her stellingswerken aan den toren te Klevers- kerko blijkens meedeeling van H.H. Kerk voogden gegund zijn aan J. K. Cruca alhier voor de som van f890. Besloten wordt tot verkoop van f 200 N. W. Schuld en in plaats daarvan aan te koopen een obl. groot nom. f 100 der 6 pet. N. Staatsschuld 1922. De vergoeding bedoeld bij art. 101 der L.O.-wet ten behoeve van de Chr. School wordt vastgesteld. Op een verzoekschrift van de vereen. Centrale Nederland voor Landelijke Welvaart tot finahcieelen steun uit de gemeentekas tot een bedrag van f 10 per jaar wordt afwijzend be schikt. In behandeling komt vervolgens een verzoek van de oudercommissie om meerdere tegemoetkoming uit de ge meentekas tot het orgahlseeren van meer aangename ouderavonden. B, en W. von den geen vrijheid een voorstel tot in williging te doen. Meerdere leden meenen dat in dezen tijd voor een dergelijk doel moeilijk gelden kunnen gegeven worden en men bovendien ook rekening moet houden met de Bijz. School. Mot alg. stemmen wordt besloten afwijzend te be schikken. Afwijzend wordt beschikt op een verzoek van A. Willeboordse, thans te 0. en W. Souburg, om ontheffing van hondenbelasting. Van het personeel der 0. L. school is antwoord ingekomen op een schrijven omtrent subsidieering van eventueel in te stellen cursus voor voortgezet onder wijs na den leerplichtigen leeftijd" Dhr. Franse zegt nog steeds voorstander te zijn van 'de instelling van een cursus voor voortgezet onderwijs, doch hij meent dat B. en W. in dezen niet de goede richting zijn ingeslagen om dat doel te bereiken. Spr. had 't beter gevonden als in mondeling overleg met het personeel w'as getreden en is van oordeel dat dan Wel resultaat verwacht mag worden, als b.v. een cursus gegeven werd van plm. 120 uren bij een lesgeld van f 1.25 per uur. Spr. stelt voor dat B. en W. alsnog tot dit overleg met het schoolpersoncel overgaan, nu ook van de zijde der Ouder commissie aandrang tot invoering van vervolgonderwijs is ingekomen. Dlir Puij pe zegt 'dat er toch geen goede resul taten te verwachten zijn, want het pers. heeft steeds de leerlingen op moeten zoeken om een cursus te beginnen en nooit hebben zij ze bij elkaar kunnen hou den. Spr. vraagt waarom nu de gemeente er maar voor op moet draaien nu het rijk niet meer kan betalen. Dhr. Franse zegt, dat het voor de gemeente nog niet zoo'n heel groot bedrag zou beteekenen. Men moet de gelegenheid openstellen en lukt het dan niet dan is men van onze zijde verantwoord. Spr. handhaaft zijn voorstel met steun van Janse en v. Eonennaam. In stemming gebracht wordt dit verworpen met vier tegen drie stem men. Voor het voorstel stemden de voor stellers. 'Het voorstel van B. en W., om de zaak te laten zooals zij destijds is vastgesteld wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (vóór beide .weihou ders en Schuit en Crucq). Djhr A. 0. de Graal vraagt ontslag) van huur der schoolwoning te Klevers- kerke, ingaande 16 Aug. 1924. Het voor stel van B. en W. om ontslag van huur te verleenen met ingang van 25 Aug;, j.l, zijnde de dag, waarop hem ontslag- als hoofd der school is verleend, wordt met 'algem. stemmen aangenomen. Hierna stelt de voorz. de behandeling der begiooting voor 1925 aan de orde. Dhr Franse houdt algemeene beschou wingen en zegt, dat deze begrooting veel gunstiger indruk bij hem heeft gemaakt, dan die ovek het voorafgaande jaar. Wel drukt de belasting onzer gemeente zeer zwaar en is zelfs voor dit jaar nog ver hoogd moeten worden, hoewel spr nog niet overtuigd is, of dit wel noodzakelijk was. Evenwel wil hij hiervan niemand eenig verwijt maken. Spr heeft al eenigen tijd met verlangen naar dezen dpg uit gezien. In den loop van het afgeloopen zittingsjaar zijn door dhr Puijpe scherpe en beieedigende woorden geuit. Spr heeft hem verzocht, die woorden terug te ne men. Blijkbaar was hij daarvoor toen niet rijp, doch om den wille van ons college wenschte spr hem thans nog eens vriendelijk te verzoeken, dit alsnog te doen en wil hij van zijn kant al hef; mogelijke doen om de goede verhouding w-eer te herstellen. Er worden hier vaak verkeerde woorden gebezigd, die ons in heel Walcheren in opspraak brengen.. Dhr Puijpe zegt, dat dhr Franse blijk baar overtuigd is, dat hij verkeerd heeft gedaan; hij zal zich hierover evenwel niet verder uitlaten en verklaart zich nog maals er niet toe bereid om de door hem ten opzichte van dhr Franse ge sproken woorden in te trekken. D|br Fran se zegt zich geenszins bewu'st te zijin, dhr Puijpe ooit iets in den weg te hebben gelegd, doch als dit zoo is, laat hij bet hier dan zeggen Dhr Puijipe wil over deze zaak maar niet verder uitweiden. Dihr Yan Eenennaam acht het oen plicht der rechterzijde, o-m dhr Puijpe te bewegen, dat hij de hier niet op zijn plaats gespro ken wooiden zou terug trekken; de ge meente lijdt er onder en net wordt een onhoudbare toestand. De voorz. zegt over tuigd te zijn. dat Franse zijn best heeft gedaan om de kwestie op te lossen. Dok dhr Janse zegt, dat het hier een verhou ding is, die in de gaten loopt, wijl alle besluiten met 4 tegen 3 stemmen wor den aangenomen of verworpen. Dhr Schuit zegt, dat Van Eonennaam verlangt dat do rechterzijde in deze als bemidde laar zal optreden. Spr meent, dat de personen, die hier oneehigheid hebben zelf die wijsheid moeten hebben. Dhr Van Ecnennaam zegt. (Lat de heeren van rechts steeds door dik en dan met dhr Puijpe meegaan. Dhr Schuit zegt tegen deze uitlating van dhr Van Eonennaam te moeten protestceren. Spr heelt den eed. afgelegd, dat hij de belaqgen der gemeente zal voorstaan. Persoonlijk is hij nimmer geweest en hoopt dit ook niet te zullen worden. Hij zon dhr Franse er op willen wijzen, om zijn linksche medeleden nl. dhr Van Eenennaam, meer parlementair op te voeden. Hierna sluit de voorz. de discussies en wordt overgegaan tot de behandeling der begroeting. Dhr Van Eenennaam vraagt, of de ambtenaar ter secretarie, dhr Francke, de in hot vorig jaar te zijnen opzichte genomen beslissing ai schriftelijk is aan gezegd, waarop de voorz. antwoordt, dat: zulks terstond heeft plaats gehad. Dhr Fianse vraagt, of hei de bedoeling van B. en W. is, dat wederom macadam voor onderhoud der wegen zal worden aan gekocht, of wel, dat hieromtrent later nog m den raad zal beslist worden, daar spr overtuigd is, dat voor wegen in de gemeerdmet uitzondering van het 'ge deelte naar Nieuwland, wol voordeeliger is om grind inplaats van macadam te- gebiuiken. Rhr Puijpe zegt, dat toch on mogelijk na -één jaar proef kan blijken wat beter is, eerst na. twe-e of drie jaar 'kan, volgens deskundige voorlichting dit uitkomen. Evenwel wordt door B. en W- toezegging gedaan, om in het a.s. voorjaar vóór den aankoop, deze aan gelegenheid in den raad te bespreken. Verder vraagt dhr Franse, of net voor gestelde stratenplan voor definitieve uit voering toch nog eerst in den Raad be handeld wordt, waarop de voorz. ant woordt, dat B. en W. te zijner tijd een. uitwerkpian ter goedkeuring aan den Ra:ul zullen aanbieden. Door B. en W. wordt nog voorgesteld, om de jaarwedde van den ambtenaar Burg. Stand met f 10 te ver hoogen, daar de ambtenaar belast met do voltrekking van huwelijken, "blijkens het aantal over de jaren 19211923 daarop recht zal hebben; da toelage aan do Gezondheidscommissie te verhoogen met f 14,20; de vergoeding, ingevolge art. 101 der L. O.-wet met f 120, daar het aanvankelijk geraamde bedrag to laag was uitgetrokken te verhoogen. De be- gxooting wordt daarna ra haar geheel vastgesteld. Bij do rondvraag vestigt dhr Franse de aandacht op de putten bij de over gang van den rijksweg naar die van Middelburg bij de Arno bru g. De vo orz. zegt hierop de aandacht te zullen ves tigen van de opzichters. D|nr Schuit ves tigt de aandacht van B- en Wi op de noodzakelijkheid, dat de kaaibcschoeiing die naar de bocht vol zit, dient uitgebag gerd te worden. Dihr Puijpe zegt,, dat dit reeds in de bedoeling ligt bij B. 'en W., doch dat tot lager waterstand gewacht wordt. Dhr Janfjo vestigt do aandacht op het klinkerstraatje in de Noordstraat dat nog altijd niet door Crucq is her steld. De voorz. zegt, dat het in do be doeling van Crucq ligt, om. hiervoor uit stel te vragen, wijl het toch in do bo- doeling ligt om die straat te vernieuwen. Zonder hoofd, stemming' wordt goedge vonden uitstel aan Crucq te verleenen. Dhr Van Eenennaam vraagt, wat de oor2aak is, dat de voor de scholen ge leverde kolen niet gewogen zijn op de weegbiug alhier, doch in Middelburg. Dhr Puijpe licht toe, waarom do aannemer verzocht heeft, de kolen in Middelburg to laten wegen, doch had hij kunnen voorzien, dat hiertegen bezwaren zouden zijn gerezen, dan hadden do wethouders dit niet toegestaan. Vee re. Bij de vliegtuigenfabriek zijn wegens slapte in het bedrijf ruim 50 personen ontslagen, onder wie meerdere Duitschers. Van rijwielen, toebehoorende aan personeel van de vliegtuigenfabriek te Veere, worden den laatsten tijd tijdens het werk telkens rijwielplaatjes, bellen, enz. ontvreemd. Een onderzoek wordt inge steld. Souburg. Maandag had in een lokaal van de School met den' Bijbel een alge meene vergadering plaats van de afdee- ling van den Nat. Bond v. Plaatselijke Keuze. Na opening met gebed door den voorzitter J. Willemse Hz. doet de secre taris mededeeling van de acti'e door plaat selijke keuze in het aigeloopen jaar ge voerd in overleg met de Dhr. Geheel. Ont- houdersvereeniging om de kermis droog te leggen. Door 18 vereenigingen was een request opgemaakt aan den raad om gedurende de kermisdagen een tapverbod uit te vaardigen. De Raad heeft hierop afwijzend beschikt. Verder wordt behandeld een schrijven van den Raad van Negen, waarin wordt medegedeeld, dat na aanneming van het w'etsontwerp-Rutgers door de Tweede Ka mer, waardoor het mogelijk Wordt aan de Koningin een voorstel te doen om de vergunningen voor drankverkoop ge heel of ten deele te doen verdwijnen. na schadevergoeding, door eenige heeren

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2