No 307 Dinsdag 30 September 1934 38e Jaargang Bïiitenfail Blnseslaul WONDERLIJK GELEID. - FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L. Burg. Tel. no. 259 De werkelijkheid. Wij hebben de resultaten van hetgeen in Genève.werkelijk verkregen werd nauw keurig bezien, omdat allicht ten onzent het ledig gepraat over ontwapening den steun zal zoeken van hetgeen daar wordt besproken. Het blijkt nu, dat de mogelijkheid van algemeen verplichte arbitrage .zal worden onderzocht door de eerste commissie. Zelfs Mac Donald maakte nog een voor behoud. Voorts zal een definitie van vei ligheid worden gezocht door de derde commissie. En als men het met elkan der eens wordt, dan zal een algemeene conferentie worden voorbereid om over ontwapening te spreken. Een „ontwape ning", die kan beduiden: vermindering van bewapening ook voor ons land, hoe wel de kans daarop niet heel groot is, maar ook: vermeerdering tot verzekering :van de veiligheid van anderen, dan wij zelve. Ziedaar alles. Zelfs de grootste opti mist kan niet meer uit de zaak halen, als hij bij de feiten wil blijven. Men heeft de twee eerstgenoemde zaken in studie genomen en de hoop is uitgesproken dat i er na hard werken iets te voorschijn zal komen dat op eenig succes wijst. Maar feitelijk vorderde men geen stap. Als de vrees voor het misbruik van deze dingen er niet was, dap zou men rustig, kunnen afwachten en zich gereed houden voor ,een milde waardeering van het verkregene. Maar tegenover de po ging die zal worden gewaagd, om ons volk omtrent de werkelijke resultaten te misleiden, ten einde eigen politiek stre ven te bevorderen, moeten wij wel tel kens weer de harde werkelijkheid doen zien. /Rotterdammer.) De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per .3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.95 Prijs der Advertentie n: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 31 et Bij abonnement belangrijke korting. Activisten in België. Een paar anti-Vlaamsch e Brusselsche bladen vestigden de vorige week met op hefmakende titels als een schandaal te Brugge de aandacht van het gerecht op het feit, dat een uit Nederland terugge keerd Vlaamsch activist, Albert Maene, thans vrij rondloopt te Brugge. Van be voegde zijde wordt nu in verband met dit geval gemeld, dat Maene, die om ge zondheidsredenen uit de preventieve hech tenis ontslagen is, binnenkort voor het hof van gezworenen zal terechtstaan. Een ander Vlaamsch activist, dr Claus, gewezen hoogleeraar aan de Vlaamsche universiteit te Gent, kwam zich dezer dagen aanmelden bij de Belgische autoriteiten te Esschen. Hij werd onmid dellijk gearresteerd, naar Brussel geleid, en na een eerste verhoor irf de gevange nis 4e Vorst opgesloten. (N. R. C.) Een waarschuwing van Poïncaré. Poincaró heeft te Bar-le-Duc een rede gehouden waarin hij opnieuw eenige waar schuwingen aan het Fransche volk deed hoorfen. Vooreerst .merkte hij op, dat Duitschland, verzekerd van de ontruiming van de Roer door de Franschen en met het Dawes-plan in de hand opnieuw te gen het vredesverdrag van Versailles pro testeert en misschien in den volkenbond zal opgenomen worden, voordat de in- tergeallieerde missie haar onderzoek in Duitschland heeft beëindigd. Evenzeer vreesde» hij voor Duitschlands houding op de a.s. ontwapeningsconferentie, waar i--|Hum tii i.) De doopeling. Het verhaal dat hier volgt „speelt" te Hamburg, Duitschlands grootste wereld stad, en- het begint in de Groninger straat; in een armoedige woning, op een avond, terwijl daar een doopfeest gevierd wordt; want daar is vier weken- geledon een kindeke geboren. In de sombere ka mer, bij het zwakke lamplicht, zitten de moeder gn de kinderen en een lief dezuster bijeen. Alleen de vader ont breekt. Hij is een arme dronkaard. Waar is hij Wij zijn in de Groninger straat bij de grauw-sombere WCning'. Wat zien wij? Een waggelende dronkeman is voor ons aan de. deur. Hij behoort niet in het doophuis. Toch gaat hij ér binnen. Misschien zijn er verschillende wo ningen in het huis. Hij wankelt en trekt zich. aan een wrak ke leuning de oude, half uitgesleten trap op. De leuning zit hem wat te vast. naat' het schijnt. Zij waggelt evenals de onze verdedigingsmiddelen zullen beperkt worden. Te Washington, besloot Poincaré, hebben wij ons bij de besprekingen over de bewapening ter zee pacifistisch be toond en van onzen goeden wil blijk ge geven. Doch ten aanzien van de bewa pening hebben wij momenteel in verband met onze veiligheid niet het recht te transigeeren. De reis van de Z. R. Ill ovsr den Oceaan. Alle D-uitsche bladen bevatten nog be schouwingen en berichten over den 'tocht van de Z. R. Ill, welke waarschijnlijk reeds aan het einde van deze week naar Amerika zal gaan. Er wordt nu druk ge werkt aan een algemeene inspectie van het schip: men wil met groote zorg na gaan, welke de veranderingen zijn die het tijdens den tocht van Woensdag en Za terdag heeft ondergaan. De wanden van den ballon, al het metaal enz. worden aan een volledig onderzoek onderworpen. Een der vijf motoren, die ziel) aan boord bevinden, zal geheel uit elkaar genomen worden en elk onderdeel op zich zelf aan een inspectie onderworpen word,en. Men is geenszins van plan speciale zorg te wijden aan de snelheid van den overtocht, hoofdzaak is veiligheid. Vol gens sommige verklaringen zal de tocht in het beste geval 50 uren duren, waar schijnlijk echter langer 70 a 80 uren. In Ameriira zal het schip aan een Imo gen mast vastgeankerd worden, zoodat het, door den wind in alle richtingen om dien mast zal kunnen draaien. Men tracht op die wijze te voorkomen, dat het schip beschadigd wordt hij 't binnenloopen in de loodsen. Ook in Duitschland heeft men dit reeds geprobeerd. Met. geen al te beste gevolgen -echter, want bij een hevigen storm is het voorgekomen dat een Zep- .pelin van den mast is afgerukt. Een van de nog steeds niet opgeloste vraagstukken van het Zeppelinverkeer is de kwestie eener compensatie voor het gewichtsverlies tijdens de reis. Iedere mo tor verbruikt ongeveer 80 kilo olie. Er zijn vijf motoren aan boord, dus ieder uur wordt het schip 400 kilogrammen lichter. Dit is bij een voorspoedig stoken echter .wel te reduceeran tot 300 kilo grammen. Nemen wij aan dat men nooit boven dit minimum uitgaat, dan krijgt men voor de heele vaart van 75 uren een gewichtsvermindering van 22500 ki logrammen. Volgens de deskundigen zal dit de Z. R. Ill ongeveer 2500 meter doen stijgen. Dit stijgen, waardoor men onder verminderden atmospherischen druk komt, gaat natuurlijk gepaard met een verlies van gas, dat men zooveel mogelijk wil vermijden. Graaf Zeppelin heeft indertijd voorge steld, dat. men op zee waterballast zou in nemen. Dit zou echter een belangrijk op onthoud noodzakelijk maken. De Ameri kanen hebben dan ook reeds een poging gedaan om het noodige water voor bal last door middel van afkoeling der gas sen die aan de motoren ontsnappen, te winnen. Ook dit heeft echter geen be vredigend resultaat opgeleverd. Een be trekkelijk geringe natuurlijke compensa tie voor het gewichtsverlies door het ver bruik der olie vindt men in het opnemen van vochtige dampen. Bij den proeftocht lieeft de Z. R. Hl meer dan 1000 kilo grammen vochtigheid opgenomen. Korte berichten. Een Rus, die Zaterdag te Londen terechtstond, omdat hij nagelaten had zich bij de politie aan te melden, voerde voor den rechter aan dat hij onder Ive- retisky tegen de bolsjewiki gevochten had en doodgeschoten zou worden, als hij in Rusland terug kwam. De rechter ver oordeelde hem tot 21. dagen gevangenis straf en b.cval 'aan, hem daarna te de- porteeren. De berichten over de begonnen ont ruiming van Dortmund zijn onjuist, want met de ontruiming is zelfs nog geen begin gemaakt, tenzij men het vertrek van 30 40 douanebeambten en gendarmes zoo wil noemen. De Amerikaansche militaire vliegers Nelson en Smith zijn te Seattle aange komen, waarmee de eerste tocht om de wereld, door de lucht gelukkig is vol bracht. »- De -„Times" meldt uit Coóstantino- pel: Zaterdag werd hier gemeld, dat een Georgiër verscheidene schoten gelost heeft op den sovjet-generaal Boedjenny, toen deze in zijn auto stapte. Gemeld wordt, dat de generaal ernstig gewond werd. Een Georgiër toonde een „Times"- correspondent een schrijven, dat hij uit Georgië had ontvangen en waarin ver klaard wordt, dat de bolschewiki 2000 personen ter dood hebben gebracht en tienduizenden in de gevangenissen hebben geworpen. Gistermiddag hebben de 'Duitsche vertegenwoordigers in de- verschillende hoofdsteden der entente het memorandum der Duitsche regeering over de kwestie van Duitschlands toetreden tot den vol kenbond overhandigd. Te Altona had een botsing plaats tusschen nationalisten en republikeinen. Een politieagent werd gedood, vier per sonen werden gewond. lA-j> 1 v J man, maar breekt niet. Hij waggelt en slaat bijna tegen den grond, maar komt gelukkig tegen den muur terecht, waar tegen hij een oogenblik blijft leunen, om van den schrik te bekomen en een paar vloeken uit te stooten. Tegenover hem bevindt zich een vaal- bruine, wormstekige deur. Achter die deur weerklinkt een stichtelijk gezang. Ook in sombere holen hebben wel god vruchtige menschen gewoond. In die kamer hoort de man niet thuis. Dat gezang zegt hem, dat het daar binnen helder en zonnig zijn moet, ook al heersclit er armoede, en dat engelen er de wacht houden. De dronkaard stak zoover mogelijk zijn hoofd vooruit. Een verachtelijke glimlach gleed bij het godvruchtige lied over ziin gerimpeld gezicht. Hij spuwde op den grond, richtte zich plotseling in zijn volle lengte op en opende de deur, waarach ter plotseling het gezang nu eensklaps verstomde. Alsof hij bij het doopgezelschap be hoorde! Het is bijna niet te gelooven! En toch is het zoo. Hij is de vader ran den kleinen doope ling, dien zijne broers en zuster des te hartelijker liefkozen, omdat hjj slechts één volkomen aim mede ter wereld ge tracht heeft. Allen 'hebben ze hem zoo Groote drukte te Rotterdam. De Rotterdamsche haven krijgt, aldus het „Hbld.", in October en November een graanseizoen, als zij de laatste jaren niet. gehad heeft. De seizoendrukte 'is reeds begonnen. De laatste week mocht bogen op een aanvoer van 100.000 ton. Het is echter niets'" bij hetgeen nog komen zal. Het cijfer van het vorig jaar, dat met zijn 2.7 millioen ton nog een vrij armelijk figuur sloeg, vergeleken bij de 41/2 mil lioen ton van voor den oorlog, zal verre worden -overtroffen. De oorzaak kent men. Zij ligt in de groote vraag naar graan tengevolge van den slechten oogst in ons land en met name in 'Duitschland. De vraag van Duitschland is enorm. Zoowel de Rotterdamsche haven als» de Nederlandsche meelfabrieken profiteeren daarvan. Onze fabrieken werken dag en nacht en haar productie voor de eerst komende maanden is reeds naar D-uitsch land verkocht. Ons kwam een geval ter oore van een groote meelfabriek, wier geheele productie tot ultimo December naar Duitschland verkocht is. De zee- en Rijnvaart, profiteeren mee van de drukte, die het seizoen brengt. Rotterdam geniet voor de verscheping van graan naar het vasteland van Europa bij de reederijen de voorkeur boven Ant werpen. O n d e r w ij z e r s-s aJ a r i s s e n. Naar de „Tel." verneemt luidt het ont- werp-besluit tot herziening der onder wijzerssalarissen in hoofdzaken als volgt: lief, alsof hij een engeltje van schoon heid was. „Wouter" heeft men hem bij den doop genoemd. Dienzelfden naam droeg een broertje, dat reeds overleden is. Die leeft nog voort in de liefde der broers en zus ter, en dewijl volgens den wensch hunner lieve moeder de nieuw geschonken knaaD ook een Wouter wezen moest, viel hem een dubbele mate van liefde ten deel. De metselaarsknecht Reek, zoo heette de beschonken man, die de vader van het lieve kind was, scheen in de ka mer eenigermate nuchteren te zijn gewor den. Hij schaamde zich, dat hij op Zondag dronken was. Hij was geen van de ergste drinkebroersmaar 's Zondags kon hij het afschuwelijk drinken het allerminst laten. Het behoorde zoo bij zijn Zondag, dien hij nooit met God vierde. Heden schaamde hij zich meer, dan hij wel gedacht had. In het doopkainertje zag het er zoo plechtig uit. Een wit laken op de tafel, de vrouw met een vreedzaam en blijmoedig ge zicht het kindje op haren schoot hou dende, de kinderen netjes gewasschen on gekamd, een koffiekan van blik, maar goed geschuurd, pp de gedekte tafel, melk, •wittebrood en eenige klontjes sui ker er naast, alles kwem de doop- a. onderwijzers met hoofdakte f 1400 f 3100; b. idem zonder ho-ofdakte f 1200 f 2600; c. ongehuwden missen de vier laatste verhoogingen; d. marge voor U- L. O. f400 bij bezit van hoofdacte, 2 bij - acten of 3 bijacten; e. marge hoofd f300 bij minder dan 145 leerlingen, f500 hij 145336 leerlingen, f 700 bij 337 of meor leerlingen; f. marge hoofd U. L. O. bij minstens 2 bijacten: f700 beneden de 61 leerlingen, f 900 bij 61 of meer leerlingen (zijn er geen 2 bijacten dan wordt de marge 1400 minder); g. bijacten aan de )iagere scholen f 50 tot een maximum van 4; h. bijacten aan U. L. O.-scholen f 100 per acte in de vakken, welke aan de séhool worden onderwezen; i. mid delbare bevoegdheden dezelfde belooning als de lagere; j. jeugdaftrek f 100 per jaar voor hen, die bij de ouders inwo nen; f 100 in totaal voor hen, die bij vreemden inwonen; k. kindertoeslag 3 pCt.; 1. gehuwden en kostwinners zullen in 1925 hoogstens 15 pCt. verliezen van wat het bezoldigingsbesluit 1920 hun toe kende. Nieuw Bezoldigingsbesluit voor Rijksambtenaren. De „Tel." bevat verschillende bepalin gen uit het nieuwe Bezoldigingsbesluit, zooals het dezer dagen in ontwerp aan de Vakbonden is toegezonden. Er zijn dus weer onbetrouwbare menschen, die geklapt hebben. We ontleenen er het volgende aan: Voor het genot van kost en inwoning wordt voor die ambten, waarbij periodieke verhoogingen worden toegekend op de bezoldiging een aftrek toegepast: bij een aanvangswedde van minder dan f1300, van f420 per jaar; bij een aanvangswedde van f 1300 tot f1600 ten minste f420 en ten. hoogste, f540 per jaar; bij een aanvangswedde van f 1600 tot f 2200 ten minste f 540 en ten hoogste f660 per jaar; hij een aanvangswedde van f 2200 tot f 2800, van f840 per jaar; bij een aanvangswedde van f 2800 'tot f 34Ö0, van f 1020 per jaar; bij een aanvangswedde van f3400 ofhoo- ger, van f1200 per jaar. Voorgesteld wordt een nieuw art. 27. Dit artikel beoogt de salarisverlaging die eventueel van de herziening van het be zoldigingsbesluit 't gevolg zal zijn, voor gehuwden en kostwinners tot een be paald percentage (15 pet. voor ambtena ren op jaarloon en zoogenaamde ambte- narenwerklieden, werkzaam in een ge meente der lste of 2de klasse en 20 pet- voor ambtenaren-werklieden werkzaam in een gemeente der 3de klasse) te beper ken. Om voor een toelage, als waarop dit artikel het oog heeft, in aanmerking te komen, moet men vóór 1 October 1924 gehuwd zijn. Deze grens is gesteld, ten einde misbruik tegen te gaan.. Voor het zijn van - kostwinner uit anderen hoofde schijnt zulk een grens niet gewenscht, omdat men ook door omstandigheden van zijn wil onafhankelijk, in de positie van kostwinner kan geraken. De toelage wordt voorloopig tot het jaar 1925 (heperkt. Van dp ontwikkeling van den economischen toestand in dat jaar zal afhangen, of deze termijn al dan niet behoort te worden verlengd, c. q. na dere yoorzieningen noodig zijn. Aan ambtenaren, aan wie bijzondere eischen gesteld worden kan een bijzon dere toelage worden verleend, nl. ten hoogste 20 pet. van de genoten wedde- Verder bepaalt art. 20: zoolang een mannelijk ambtenaar naar de regelen der vader zoo plechtig voor, alsof eenig glinsterend stof van de vleugelen eens engels op de armzalige kamer en het armzalige leven ware, gevallen Dit was het intusschen niet alleen, w'at hem ontnuchterde. Een diakones in een lichtblauw kleedje en met een wit mutsje op, hield het toezicht in dit vertrek en had met stille hand alles geregeld. Voor zuster Sophie had iedereen ach ting en eerbied. Zij was zoo vriendelijk en kon zoo ernstig zijn en toch altijd kalm en opgeruimd. De. doopvader groette en zette zich min of meer bedremmeld in een hoek neer. Een blik der dienende zuster zeide hem, wat zij dacht. Het moest heden een feestdag zijn: vrouw en kinderen moesten zicih verblijden en geen strijd hebben of hooren. Zuster Sophie sprak derhalve slechts met een wenk, zonder een enkel woord, en ging naar de tafel, tikte tegen de blik ken kan en schonk de kopjes vol. Een maakte zij er ook voor hem gereed en schoof het hem met een broodje toe. Bij dien liefdedienst klaarde haar ge zicht weder op. Vriendelijke woorden gaf zij voor ouders en kinderen ten beste. Zulke woorden wekken den eetlust op. Lte zon scheen op te gaan in het donkere voor hem geldende salarisregeling, gere kend naar een gemeente der eerste klasse, een wedde geniet die, met inbegrip van de in artikelen 16 en 19 bedoelde toe lagen, minder dan f 2000 bedraagt, wordt hij bij of na het volbrengen van het 23e levensjaar, indien hij gehuwd is en ten minste 2 dienstjaren heeft, in het genot gesteld van een toelage van f 200 of, in dien het maximum van de schaal, waarin de ambtenaar is gerangschikt, een be drag van f2000 overschrijdt, van f300, zulks met dien verstande, dat de toe kenning der toelage het bedrag aan wedde en toelagen als bedoeld in de artikelen. 16, 19 en dit artikel, niet doet stijgen bo ven f 2000, noch boven het maximum van de schaal, waarin de ambtenaar is gerangschikt. Bij verhooging van wedde, hij toekenning of verhooging van een toe lage, als bedoeld in de artikelen 16 en 19, welke ingaan na den dag van ingang der toelage, als in dit artikel bedoeld, wordt laatstbedoelde toelage verminderd met liet bedrag van de periodieke rer- hooging eventueel na aftrek van het be drag der toelage volgens artikel 16), van de toelage, als in artikel 16 of artikel 19 bedoeld, en van de verhooging van zoo danige toelagen. Salarisnormen. Departementen van al gemeen bestuur en daarmede gelijkgestel de inrichtingen. Referendaris f4500f5400; 3 twee jaarlijksche verhoogingen van f300. Hoofdcommies f3400f4400 3 twee jaarlijksche verhoogingen van f 200 en 4 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Commies f2400f3400 3 tweejaarlijk sche verhoogingen van f200 en 4 twee jaarlijksche verhoogingen van f100. Adjunct-commies f 1700f 2600; 3 twee jaarlijksche verhoogingen vam f 200 en 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Klerk f1100f2200 2 tweejaarlijksche verhoogingen va.n f200 en '5 tweejaar lijksche verhoogingen van f100. Schrijver f1000f1700; 2 tweejaar lijksche verhoogingen van f200, 2 twee jaarlijksche verhoogingen van f 100 en 2 tweejaarlijksche verhoogingen van f50. Departement van Financiën, Directe Be lastingen, Invoerrechten en Accijnzen, Al gemeene Dienst. Ontvanger van een kantoor der 2de klasse, f4000—f 5000 2 tweejaarlijksche vei'hoogingen van f 300 en 2 tweejaarlijk sche verboogingen van f200. Adjunct-inspecteur f2400f5000; B tweejaarlijksche verhoogingen van f300 en 4, tweejaarlijksche verhoogingen va* f200. Ontvanger van een kantoor der 4e klasse f2800f3400; 3 tweejaarlijksche verhoogingen van f200. Commies 1ste klasse f1500f2300; 8 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100. Het Haagsch Correspondentiebureau meldt Naar aanleiding van de publicaties be treffende het nieuwe bezoldigingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren, welke dezer dagen in de dagbladen zijn ver schenen, deelt inen ons van zeer bevoeg de zijde mede, dat deze publicaties zeer voorbarig zijn. Immers is omtrent deze aangelegenheid door den Raad van 'State tot dusver nog geen advies uitgebracht. De bedoelde publicaties worden dan ook beschouwd als het gevolg van een on bescheidenheid hetzij van een ambtenaar of wel van de zijde va.n een der perso neelsorganisaties. De Blue-B and-s tem pels. Naar aan het Haagsch correspondentie kamertje, dat op een nauwe binnen plaats uitzag. „Vader," fluisterde Karei, de oudste knaap, die wat dichter bij zijn vader schoof, hem in 'toor: Die suiker hebben wij van mijnheer Junghaus gekregen!" „En de koffie van de goede zuster." zeide de doopmoeder overluid, met een dankbaren blik. „Van goede vrienden," verbeterde deze, terwijl zij hen aanspoorde om toch dap per toe te tasten. De doopvader zweeg en er kwam een trek van wrevel op zijn gelaat. „Als het die Eenarm niet geweest was, zou ik wel zelf voor alles gezorgd heb ben!" dacht hij ho.ogmoedig, doch hij durfde er niets van zeggen. Ja, anders had hij voor de doopfeesten wel alles in huis gehaald, vooral bran dewijn, en een menigte vrienden genoo- digd; doch ditmaal niet. Hij kon het niet, beweerde hij. Waar had hij het geld ook vandaan moeten halen? Vroeger had hij daar niet naar gevraagd, maar het een voudig geborgd; ditmaal echter was het kind hem een doorn in het oog. Het was maar een Eenarm! De kleine doopeling begon te schreien, alsof zijn hartje iets van die overden kingen besefte. (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1