DE ZEEUW» Gemengd Nieuws. TWEEDE BLAD. Dit de Pers. KONING WILLEM II. Buitenland. FEUILLETON. woiiden geacht, vooral ook, omdat bij de samenstelling van de salarisverorder ning daarmede rekening: is gehouden. Die nieuw aangestelden zullen in totaal 8V2 pet moeten betalen. Dezelfde overweging gold ook bij' het nemen van het besluit om op de in de dienst zijnde ambtenaren geen verhaal toe te passen wegens het betalen van in- fcoopsommen. Zij' genoten premievrij' pen sioen en moeten dat blijven genieten. iVoior den polder bleef de toestand theo retisch dezelfde, wel betaalt de polder bijdragen aan het rijk, doch voor het ver volg is hij ontslagen van het betalen' van pensioen. Volgens de wet moeten Ged. Staten als een besluit zou geno men worden, dit goedkeuren, en 't wil het dagelijksch' bestuur voorkomen, dat zulk een besluit bezwaarlijk de goedkeuring van dit college zou erlangen. Vaststelling Dijkgescïmt ,'Ter vaststelling van het Dijkgeschot heeft 'het perg, Bestuur de jaarlijkscha voorloopige raming opgemaakt. Daarbij is voor de gewone werken aan de vier wa teringen uitgetrokken f 190.500, tegen f 199-180,27 uitgegeven Th 1923 en f 183 OOO geraamd voor 1924. Onder het bedrag voor 1925 zijn opgenomen de vol gende sommen voor belangrijke werken; aan de Noordwatering1 f 50-000, Oostwa tering f 4500; Zuidwatering! f 6000' en Westwatcring f8300- Br blijft alzoO' voor gewoon onderhoud -f 121-700, waaronder voor de Noordwatering: alleen f90000, voor 1924- was geraamd rep. f 132.000 en f 97-000. Voor -stormschade is ge raamd f 19-500- Voor rente en aflossing is noodig f 113.511,50. O'p 1 Jan. 1925 zal de 'schuldenlast va.n den polder be dragen f862.800, waarvan f72.150 zal moeten worden afgelost in 1925- Het onvoorzien wordt geraamd op f 2562,871/2, tegen voor 1923 en 1924 resp. f4151,05 en £5260,97. De totale uitgaven worden geraamd op f 400.957,251/2, de ontvangsten buiten het dijkgeschot en met inbegrip van een goed slot ad f 30.363,651/a over 1923, zijn f 40.940,641/2, zijnde e en tekort van f 360.018,60. Voorgesteld wordt te heffen van 15438 II.A. schotbaar land f22 per II.A. dijkge schot, zijnde dus f 339.636 en van 1477 H.A. vrijland £13,80 per H.A. is f 20.382,60, samen dus f 360.018,60. De te heffen be dragen zijn dus gelijk aan verleden jaar. Geldleening. Voor buitengewone werken aan den Westkapelschen Zeedijk en voor de ver hooging van den duinoever nabij het voormalige fort den Haak aan de Oost watering moet nog worden geleend f45000. Het dag. bestuur stelt voor dit te doen zijn een 5 pet. leening, af te lossen in 10 jaar, te beginnen in 1926. Aankoop plantrecht en boomen. Bij den door de ambachtsheeren van St. Laurens (Popkensburg) gehouden ver koop van rechten, aan die heerlijkheid verbonden, heeft het dagelijksch bestuur van den polder aangekocht het plantrecht op gedeelten van den Noordweg en een paar andere wegen en de daarop staande hoornen voor resp. f 500 en f 5980, omdat het in het belang van den polder geacht wordt, dat die het plantrecht op de wo gen van den polder heeft. Thans vraagt het dag. bestuur goedkeuring van dien aankoop. Rekening 1923. Ter goedkeuring werd overgelegd de rekening van den Polder over 1923, aan wijzende in ontvangst f 638.314,661/2 en in uitgaaf f 606.875,42, alzoo een voor- deelig saldo van f 31.439,24i/2, waaron der van de zand- en straatwegen een bedrag van f 1075,59. Het dijkgeschot bracht op f 410.733,3U/2- Onder de uitgaven troffen wij aan een nadeelig slot van 1921, groot f4846,50 en verder voor gewoon onderhoud voor de Noordwatering f l44.609,82i/2, Oost watering f 12.935,68V2, Zuidwatering f 13.730,821/2 en Westwatering f 27.903,925, samen f 199.180,27. De buitengewone werken kosten aan de Noordwatering f57.180,47 en aan de Zuidwatering f 75.147,31, samen een be drag van f 132.327,781/2- Voor herstel van stormschade werd betaald voor de Noord watering f 12.470,80 en voor de West watering f 141,50, totaal' f 12.912,30. Aan aflossingen werd besteed f 116.750 en aan rente f 111.078,33. Verharding van een weg onder Ritthem. Van de commissie tot verharding van ©enige wegen onder de gemeente Ritthem is ingekomen een adres om uit de pol- derkas voor dat doel een subsidie toe te kennen. Deze verbetering zal een ver harding tot stand doen komen vanaf het dorp Ritthem tot aan den zeedijk be noorden het fort Rammekens. Het dag. bestuur acht dit van belang voor den polder met het oog op den aanvoer van materialen ten behoeve van den zeedijk. Alhoewel in normale gevallen die aan voer over het wat§r plaats heeft, zouden daarentegen bij een eventueele calamiteit ongetwijfeld de noodige materialen zoo spoedig mogelijk over land moeten wor den aangebracht. Het ligt voor de hand, dat dit vervoer langs een verharden weg belangrijk vlugger zal kunnen plaats heb- den dan langs een onbestraten landweg, die gemeenlijk in den winter vrijwel on berijdbaar is. Het dag. bestuur stelt dan ook voor f250 subsidie te geven voor deze verharding. Wijziging Polderreglement. De minister van Waterstaat heeft niet kunnen "besluiten de wijziging van het reglement voor den polder, zooals die door de Prov. Staten is vastgesteld, ter goedkeuring voor te dragen, voorname lijk piet, omdat hij bezwaren had tegen het zonder meer bepalen, dat ook voor gebouwde eigendommen dijkgeschot moet worden betaald en geen rechten voor die zoo tot belastingschuldig gemaakte per sonen ijj. het reglement zijn opgenomen. In verhand met de opmerkingen van den minister worden o.a. de volgende wijzigingen voorgesteld: Het bestuur van den polder, dat nu bestaat uit 4 raden en 18 commissaris sen, zal in het vervolg bestaan uit 4 raden en 24 commissarissen, van wie 18. gekozen door eigenaren van onge bouwde en 6 door eigenaren van gebouw de eigendommen. Om de twee jaar treedt van iedere categorie een derde af. Om tot commissaris gekozen te wor den voor de eigenaars van ongebouwd 'moet men ten minste 8 H.A. grond be zitten en voor commissaris van de eige naars van gebouwd minstens huizen heb ben met een belastbare opbrengst inge volge de grondbelasting van ten minste f 424. Men kan niet tegelijk commissaris zijn namens de eigenaars van ongebouwd en die van gebouwd. Om stemgerechtigd te zijn voor de eerste categorie is het bezit van 2 H.A. grond vereischt en voor de tweede categorie van eigendommen met ten minste f 106 opbrengst. Inzake het te betalen dijkgeschot wordt bepaald, dat do gewone uitgaven blijven voor re- koning van de eigenaars van ongebouwd, en dat de buitengewone uitgaven voor de helft op ieder der genoemde cate- goriën rusten. Ook de helft van rente en aflossing van leeningen, aangegaan voor buitengewone werken na 1 Januari 1914, komen voor gelijke verdeeling tusschen beide groepen van belastingschuldigen in aanmerking. Verbetering wegskromming bij St. Laurens. Het gemeentebestuur van St. Laurens, dat gronden aankocht van de Ambachts heerlijkheid, o.a. met het doel te ko men tot bebouwing en straataanleg van de dorpsstraat naar den Noordweg, we tende, dat het polderbestuur eenigen tijd geleden een bocht in den Noordweg om legde en een plan tot verbetering van de bocht in dien weg, onmiddellijk gren zende aan het perceel, bestemd voor 'bebouwing en wegaanleg door de ge meente, deed opmaken, noodigt met het oog op vaststelling van de rooilijn het polderbestuur uit van hen een zekere oppervlakte van dat perceel, noodig voor de omlegging van de bocht te koopen voor 70 et. per vierk. M. Alhoewel het Dag. Bestuur de verbete ring van de betrokken bocht ter bevor dering van de veiligheid van het steeds drukker wordende verkeer al reeds wen- schelijk achtte, is het nu, gelet op de groote waarschijnlijkheid, dat het terrein ten westzijde van de bocht binnen afzien- b:aren tijd bebouwd Wordt en het vrij» uitzicht over den weg daardoor geheel be lemmerd' zal worden, van meening, dat deze verbetering noodzakelijk is ge worden. Het acht echter 50 cent per vierk. M. voldoende, gezien" het belang, dat de gemeente zelve heeft bij de wegs ver betering. Verder stelt hei Dag. Bestuur \£por de oude steenen voor f 15 per 1000 stuks aan de gemeente te verkoopen. De kosten van het werk zijn begroot op f 3800, de opbrengst van steen en puin op £500, blijft alzoo £3300. Noo dig zal zijn 2313 vierk. M. grond van het aan de gemeente belioorende perceel en 237 vierk. M. van het aangrenzende perceel, 'dat aan een particulier toebe hoort. Het gemeentebestuur van St. Laurens vroeg in zijn schrijven ook nog bii ge deelten vernieuwing van de bestrating van den weg, die loopt van den Noordweg naar het dorp. Afwijzend beschikken. Die heer L. Krijger te Biggekerke ver zoekt ontheven te worden van zijn toe zegging om f 25 per jaar bij te dragen ten behoeve van de terugbetaling van het Provinciale rentelooze voorschot voor den Straatweg BiggekerkeMeliskerke, omdat adressant zijn landerijen verkocht heeft. Het Diag. Bestuur meent, dat waar K. vrijwillig voor 20 jaar die bijdrage toe- zegde, er geen reden bestaat hem van dio verplichting te ontslaan, wat een be denkelijk precedent zou scheppen. ..Verzoek om toelage. Mej. de wed. Stroo-Geldof te Vlissingen vraagt weder een toelage uit de .polder- kas te mogen ontvangen. In ons volgend nummer komen wij op de discussies en de beslissingen terug. Gezegend oord! Op het besluit van den dorpspolder te Dreumel om aan geërfden in dien polder het bedrag hun ner grondbelasting terug te betalen, is de goedkeuring van Gedep. Staten van Gelderland verkregen. Aanranding. De mijnwerker M. S., uit Spekholzerheide, is op den Kerk- rader Steenweg door twee onbekende mannen aangevallen. Hij: werd met een gummislang tegen den grond geslagen en kreeg verschillende messteken in het hoofd Overval op een trein. Een telegram uit Warschau meldt, dat ban dieten een ontploffing veroorzaakten in den laatsten wagon van den trein uit Pinsk, nabij Kuninice. Toen de trein stop te, verschenen 40 gewapende personen met machinegeweren. Een passagier werd gedood en velen gewond. De bandieten namen, optredende voor de Roetheensche revolutionaire commissie, bezit van waar den, welke met den trein werden Ver» voerd. Gerechtelijke dwaling? Te Chicago heerscht groote belangstelling voor het lot van den 19-jarigen Bernard Grant, die op het oogenblik in afwach ting verkeert van de uitvoering van zijn doodvonnis. Hij is namelijk veroordeeld om opgehangen te worden. Grant had met een anderen jongen in December 1922 diefstal gepleegd en een politie man doodgeschoten. De getuigen-verkla- ringen, waarop Grant was veroordeeld, werden als zeer onbetrouwbaar be schouwd, doch hij werd schuldig bevon den en veroordeeld om op 17 October opgehangen te worden. Sinds zijn veroordeeling heeft de an dere jongen, bij de misdaad betrokken, een verklaring afgelegd, welke van zoo- danigen aard was, dat uitstel van execu tie werd toegestaan tot 16 Januari. Intusschen gaan er onder het publiek meer en meer stemmen op om het heele strafgeding te heropenen, teneinde een gerechtelijke dwaling te voorkomen. Wan neer, zoo wordt beweerd, Grant wordt opgehangen, nadat Leopold en Loeb, de zoons van millionnairs, voor een veel er ger misdaad niet ter dood veroordeeld werden, zullen vele menschen van mee ning zijn, dat er een afzonderlijke wet is voor de rijken en een andere voor de armen. VAN ZATERDAG 27 SEPT. 1924. No. 305 De S. D. A. P. en de bezuiniging. De heer Schaper schrijft in „Het Volk" onder meer het volgende: Niemand zal ontkennen, dat de heer Co- lijn als Minister van Financiën een zware taak heeft. Geen verstandig mensch zal willens en wetens de voorstelling wekken, dat. Colijn dat bezuinigde geld maar in zijn zak steekt of bespaart uit eigenbelang. De waarheid is, dat door allerlei oorzaken na den wereldoorlog de zaken van den Staat zóó staan, dat bezuiniging dringend geboden is. Wtj zouden wij er anders voorstaan, als do Christelijke politiek vroeger beter financieel beleid had getoond het is bier herhaaldelijk aangetoond, doch ook daarmede waren wij thans niet gered geweest. Wiji kunnen gerust vaststellen, dat iedere regeering, welke ook, zou moeten bezuinigen-, en dat met een bezuiniging op leger en vloot van 60 millioen die taak niet afgeloopen- zou zijn. Men kan zich hiervan gemakkelijk afma ken, doch wie rekenen, kan en erkennen moet, dat nog altijd twee maal twee vier is, ont komt niet aan deze conclusie. Dal, zulk een regoering welke ook hier en daar ergernis moet wekken, is on ontkoombaar. Wanneer bijv. kan worden vastgesteld, dat tegenover de loonon, in de particuliere nij verheid verdiend, de ambtenaren en werklie den in dienst der Overheid onevenredig hoogo inkomsten hebben, dan is herziening dier in komsten geboden. Dit is geen ontkenning van den klassenstrijd, doch van edn kastestrjjd. Zelfs de armste arbeider moet belasting be talen voor de salarissen en loonen, besteed bü' de openbare besturen. Van een man, dio 25 gulden,loon per week voor zwaren arbeid verdient, te vergen, dat hiji belasting opbrengt voor bet. loon van f35 van eeh- man, die veel minder vakbekwaamheid heeft dan hij en wellicht minder presteert, dat gaat niet aan. Dat de loonen in openbaren dienst moeten .worden verlaagd, is voor deze medemenschen zeer onaangenaam; te veel hebben zij ook Ihans niet 1 Doch de arbeiders en employees in particulieren dienst ondergaan- dit lot even min met genoegen en bet is van hen niet te vergen, dat zij van dit verlaagde inkomen on evenredig veel offeren voor hun lotgenooten in openbaren dienst. .Er is trouwens meer. Het gebeurde in De venter, dezer dagen, toonde het wederom aan.. Indien een uitkeeringsstelsel aan werkloozen er toe leidt, dat deze werkloozen met- ver zaking van hun plicht geen moeite doen om werk te vinden en liefst teren op den steun der gemeenschap, dan is ingrijpen plicht, wie ook de bestuurders of regeerders zijn. Men kan zich bij dit alles 'er niet afmaken met den dooddoener, dat de arbeidersklasse voor deze gemeenschap niets gevoelt, omdat zij niet, in den waren zin een gemeenschap is. Wij leven nu eenmaal samen, in één slaats- of gemeenteverband, en ook de meest gewone proletariër moet zijn belastingpenningen offe ren van zijn schrale verdienste. Van het in flatie-gevaar dat intusschen niet denk beeldig is! ziji nu: maar gezwegen; het is meer dan bekend. Indien de heer Schaper het hierbij had gelaten, zou men kunnen getuigen, dat hij een verstandig artikel had geschreven. Maai- ier vo.lgt nog wat: v,Nu dit alles is toegegeven, herbalen, wijl: en toch is van de sociaal-democratie niet te vergen, dat zij', mede sanctioneert de bezuini- gingspolitiek van Colijn. Op leger en vloot kan véél meer bezuinigd worden, en dat gaat vóór. De ambtenaren zijn ruw behandeld en hun sa laris is met grove hand ingeperkt. Er wordt bezuinigd op zaken, waarop niet bezuinigd mag worden. Hot geld wordt pok gehaald vol gens een stelsel, dat niet democratisch is. %n niet getolereerd kan worden, al geven wij; toe, dat ook op dit gebied door iedere regeering wel onaangename dingen zouden- moeten wor den gedaan. Al' wordt dus dezerzijds, erkend, dat er nood dwang is tot bezuiniging en dat iedere regee- 2). (Slot). Te L-oïrtlen heeft Prins Willem nog pogingen gedaan -om langs diplomatieke» weg' iets te bereiken. Maar ook daar was geen succes te halen. Intusschen w.a,s men in 't Noorden den kroonprins meer en meer voor een Belg gaan houden, en het woioixl B'elg had in -dien tijd voor vele Hollanders een allesbehalve vriendelijke beteekenis. Maar weldra zou er oen her haling komen, van wat er na Quatre- Bras was gebeurd. In de Augustusdagen van 1831 kreeg men den Tiendaagischen Veldtocht. Nederland gaf blijk ook zelf nog een mogendheid te zijn. Die prins bleek een goed veldheer. Het volk was 'verheugd en dankbaar. 1 "Dlan Komen er editer weet' lang© pijn lijke jaren van wachten. Die prins blijft bijl het leger te velde in Noord-Brabant. Het lange wachten bederft den geest on der -de mannen. Die prins zelf traicht. zijn drang naai' daden te stillen door einde- loozie tochten te paard. Maar 'die doel- loioz© beweging maakt den rustelooze no-g rusteLopzer. Daarbij komen nieuwe wrijf vingen tusschen vader en zoon. Tenslotte ring en iedere bestuurder tot dit zware werk is gedwongen, de verantwoordelijkheid voor de politiek van Colijn wordt door ons met kracht afgewezen. Het stelsel deugt niet." Het is het oude liedje. Er moet bezui nigd wordende „nooddwang" wordt er kend, maarhet stelsel deugt niet. Weet de heer Schaper een beter stel sel, waarmede financieel hetzelfde resul taat wordt bereikt? Laat hij ermede voor den dag komen. De aardschokken in Genua. Uit de beschrijvingen in de bladen blijkt, dat de zes vrij heftige aardschokken, die Zondagmiddag Genua hebben geteisterd, een zeer ernstige paniek hebben veroor zaakt. De eerste schok werd om half drie gevoeld, de daarop volgende met tus- schenpoozen van een kwartier. Het talrijke publiek, dat de straten, de koffiehuizen en de plaatsen van vermaak vulde, werd door schrik bevangen en snelde naar open gelegen terreinen. D'e koffiehuizen, die op dat uur geheel gevuld waren, liepen leeg en de bezoekers wierpen in hun haast tafels en stoelen omver. De be woners in de volksbuurten renden de straat op; vrouwen vielen op haar knieën en 'richtten gebeden ten hemel. Nauwelijks was men eenigermate van den eersten schrik bekomen of d© tweede schok deed zich gevoelen, die' de opwin ding weer deed toenemen. Het publiek, dat een feest van het Groene Kruis bij woonde, baande zich een weg naar de nabijgelegen straten, waarbij velen onder den voet geraakten. De paniek bedaarde eenigszins toen het orkest bleef doorspe len. Bij eiken schok echter nam do angst der bevolking toe en een ieder maakte zich gereed om den nacht buitenshuis door te brengen. 's Avonds om acht en negen uur her haalden zich de schokken, waarop de paniek haar hoogtepunt bereikte. -Do schokken echter waren hevig, maar had den een golvende beweging, zonder 'hef tige rukken, zoodat er nergens huizen zijn ingestort. Doch zij waren voldoende om de half millioen Genueezen dei-mate te verschrikken, dat bij het ochtendgloren do straten en pleinen nog met een ang stige menigte waren gevuld. Polder Walcheren. Hedenmorgen werd onde-r voorzitter schap van dhr mrv H. F. Landsheer de- najaarsvergadering va.n den polder Wal cheren .gehouden in het Polderhuis in de 'Abdij, i De geloofsbrieven -der herkozen en ge kozen commissarissen, de heeren K- Al- la,art te Ritthem, L- Simonse en G. Pol derman, beiden to Biggekerke; P- Melis te Seroioskerke, A, P. Koster te Grij'ps- k-erke en mr P. J. van der Fleem te Dom burg, werden door een daartoe benoemde commissie aangezien en op liaar advies werd tot toelating der 6 genoemde hee ren besloten. Pensioienreg'el ing- D|oior den commissaris Wisse werd in de voorjaarsvergadering gevraagd, of er geen aanleiding, bestaat een gedeelte', of althans een grooter gedeelte dan thans van -de pensioenbijdrage, welke de polder ver plicht is te betalen, op de ambtenaren van de polders te verhalen. Het dage lijksch bestuur kan hierop geen gunstig antwoord geven. Dien 21sten April 192-3 besloot de vergadering op de in dienst zijnde -ambtenaren voor bijdrage voor e-i- ige-n pensioen niets te verhalen; v-oor bij drag© aan weduwe- en weezenpensio-en voor een pensioengrondslag, beneden de f 1500 niets, van f 1500f 2500 2 pet en daarboven 3 pet. Voorts van nieuw aan te stellen ambtenaren voor eigen pen sioen 3 en voor weduwe- en w-eezen- pensioien 5Va pet te vorderen, zulks zijnde Do overweging, welke toen gold, is D|e overweging, welke toen gold, in nog voortdurend van kra.cht. .Die in dienst zijnde -ambtenaren betaalden ook voor de invoering1 der Pensioenwet 1923 geen andere bijdrage, als thans bij! het boven staande besluit, is bepaald. Zijl genoten vrijwel premievrij' pensioien en genieten dat -ook nog thans, hetgeen billijk moet het familie-drama; de koningin is ge storven -en de koning, die met zooveel energie het gr-oote gewild heeft voor zijn volk, maar onder dein zwaren last der teleurstellingen gebukt gaat, zoekt troost bij -een fijn beschaafde hofdame. Maar een Belgischeen een Roamsche! Thans wre-v ken zich allen, die jarenlang in hun bin nenste geprotesteerd hebben tegen het feit, dat da vorst te 'groot was voor zijn burglerij. Die prins kan uit de ramen van zijn paleis zien, dat zijn vader niet meer gegroet wordt -door tal va-n deftige hoe ren. Zal hij zichzelf en de dynastie in het verderf stelten? Die koning komt voor die keuze te staan: afstand te doen van den troon of een einde te malc-en aan den troostrijken -omgang met de barones d'Oultremont. Hij kiest het laatste; na 'alles wat -er gebeurd is, na de lange jaren van -onverpoosden arbeid voor de groot heid van het land, meent hiji reciht te heb ben op wat hiji nog 'aan geluk genietere kan. 1 Na dit bittere Koningsdrama bestijgt ■Willem II den troon. Toen hij; in October 1840 vop-r de eerste maal de Staten-Gene- raal open-de, verscheen hij te paard, als 'een koning-bevelvoerder. Onmiddellijk wa ren er tal van heeren, die dit militaire 'vertoon betreurenswaardig' achttenHun leuze was: leve de koning, 'die do-et wat wij willen. Er is toie-n -een nieuwe pijn lijke strijd heg-o-nnen. Aan den ©enen kant -de koning zonder bepaald politiek stelsel 'hij was allerminst 'een man van stel sels 1 maar met een ongetwijfeld ver heven opvatting van zij'n vorstenplicht 'en een vast geloof in de heiligheid zijner rechten. 'Aan den anderen kant de in- tellectuieele burgerij, het „nationaal ver-, stand" uit die dagen, verstandig, zeer zeker, maar tegenover vele kostbare le vensvoorwaarden al te v-erstandig, zon der fantasie en zonder zin voor wat meer dan verstandig is. 'Aan het hoofd' di-er burgerij stond Thorb-eoke, een man van gezag, maar in die jaren tusschen '40 ten '48 het gezag opeischend vo-or den stand, waartoe hijzelf behoorde. In '48 dan was het voorbeeld van bui ten 'beslissend voor den omvang der Grondwetsherziening. Op de Parij'sche Fe bruari omwenteling volgden de Ma-art- sch-e buien in Holland. In den strijd o-rn de Grondwetsherziening hadden de yrij1- zinnigen de persoon des Koniregs niet ontzien. Die vervreemding tusschen de burgerij ©n den vorst w-erd steedis grooter. In de buurt van Tilburg, onder de een voudige Noord-Brabanders voelde hij zich nog 'tbest thuis. Diaar was 'hiji ook popu lair -en in zijn rusteloozen geest had hij allerlei plannen ontworpen tot economi- mis-ch'e ontwikkeling van dit gewest. Intusschen was de hartkwaal steeds erger geworden. De ©moties van den politiefcen -strijd; de verbittering o-ver d-e persoonlijke aanvallen; de smart van zijn groptheidswil, die zich steeds aan klein heid stootte (ook aan -de kleinheid van zijn eigen werkvermogen) ondermijnden zijn 'gestel. Te midden der Maartgebeurte- nissen van 1848 w-as ook nog het be richt gekomen van Prins Alexander's -over lijden op Madeira,.2) Het was een slecht jaar vopr den Koning'. 'Toen hij in M*.art 1849 weer naar het Zuiden trok, kreeg hij te Rotterdam een ernstig toeval, de oude kwaal- Maar hij: vermande zich. Nadat men 'h-em weer op de been geholpen had, wilde hij voort loop en alsof er niets -gebeurd was. Zoo- als steeds wilde hij oiok toen de grenzen van zij'n kunnen Overschrijden. Als een afgemat, ziek man kwam hij te Tilburg aan -om er Zaterdag 17 Maart te sterven.3) Hij was slechts 56 jaar en na de heerlijke -dagen v,a,n Spanje heeft hij1 waar schijnlijk wel niet veel gelukkige jaren meer gehad. Een 'gelukkige koning is hiji zeker niet geweest. Evenals zij'n vader 'heeft hij; met, vurig verlangen de groot heid 'en den. room van zijln land gewild. •Maar hij- beiden was -die wil in zekeren zin te groot voor den wil van het volk. Die 'eerste helft der XIX© eeuw was geen groote tijd voor Nederland. Door Quatre Bras en door den 'Ticndaagschen Veld tocht heeft Willem II er ten minste ©eni gen Juister van de overwinning en van do militaire plichtsvervulling aan bijge zet. Daarom is het goed, dat wij ho© nuchter wijl ook zijln mogen de nagedachtenis van dien meest romanti- schen -onder alle Nederlandsche vorsten blijven ©eren. 1 - Barones, lees gravin. Hij trad in 1843 met haar in 't huwelijk. Zijn eerste vrouw, de beminnelijke Prinses Frederika Louisa Wilhel- mina van Pruisen, was in 1837 gestorven. Kin deren: Willem, Frederik en Marianne. Red. „Zeeuw". 2) Alexander, tweede zoon van Koning Wil lem II, geb. 1818, overl. 1847. Zijn oudste zoon Willem, geb. 1817, was onze latere Ko ning Willem III, zijn derde of jongste zoon, was Hendrik, geb. 1820, wiens eerste vrouw Amalia Augusta da Gloria, dochter van den uit den tiendaagschen veldtocht bekenden (en be roemden) Bernhard, hertog van Saxen Wei- mar, stierf in 1872; zijn tweede vrouw Marie, dochter van Prins Frederik Karei van Pruisen^ den held uit den oorlog van '70, overleefde hem en. stierf na een kortstondig huwelijk met, den graaf van Altenburg in 1884. Red. Zeeuw. 3) Zijn lijk werd 4 April daaraanvolgende in den Koninklijken grafkelder te Delft bij gezet. Red. Zeeuw. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 5