osretiwoning, J! f o 305 Zaterdag Z7 September 1924 38e Jaargang Bank voor Zeeland 3ceht OTUS OTUS OTUS iARINÉ li ng te huur: Vruchtboomen island ingebodeu: lering op ÖTTÖ e St.-Laurens, nizend Gulden Uit nummer bestaat uit twee biaden EERSTE BL^OT BmienlaiM GOES. Wij koopen en verkoopen VREEfciö GEL0 en fourneeren en verzilveren Cheques op BINNEN- EN BUITENLAND tegen de meest voordeelige koersen. imneslani RUIKT LLEEN S PROEF- OOIT EN AET SMAA* ONDEREN EDEMHEID DEN AL3 WINKELIER - CRED1ETEN. :e voorwaarden net borg aan alle ld verstrekt. >r antwoord aan rediet- en Ad- or Keizersgracht m. zijnde perceel 7 le Hofstede van Lom. veren vóór of op bij den eigenaar veg R11, M'burg. 3 OP: n, staande aan Vlissingen, nabij i. (Spotprijs) at 26, Vlissingen. OOP: flenwapen, een :en Veerwagen bij AMSE, Ovezand. OOR: ing 11 Oetober bij W. HUIJS^ ke (W.) OOP( Bladriet, Ook genegen .ekken. JIT, Rietdekkers- V verkrijgen bij ihouwerssingel te met Oetober Meid VOS, Koude- f Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN L LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Soes Tel.: Redactie na. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36001. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 250 1Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per .3 maanden, franco per post, f3.— Losse nammersf0.05 Prijs Mer Adv arte ntiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Zij, die zich met 1 Oetober eg „de Zeeuw'' abonnesren, ontvangen de vóór dien datum neg verschijnende nrs gratis. UW WIL GESCHIEDE! Uw wil geschiede! Mattli. 0:10. Dit is dc wil van Goduwe heilig making 1 Thess. 4:3. Hij' kastijdt ons tot ons nut, opdat wij Zijner heiligheid zouden deelachtig worden. Hobr. 1210. Gij bidt tot God„Heer 'heilig mij I" Maar wilt gij wel geheiligd zijn? Berekent gij de kosten wel? ■WanL heiliging kost smart en pijn! 't Is dragen van een daaglijksch kruis, 't Verlooch'nen van 't zelfzuchtig Ik, 't Is 't wand'len op een eenzaam pad; Bergopwaarts voert de weg naar Huis' Verijd'ling van uw liefsteri wensch, Mislukking van uw schoonste plan, Miskenning en vernietiging, Tot ge eind'lijk staat aan wanboopsgrens. Het kost het liefste, dat ge hadt, 't Beteekent vaak een ledig hart, Of ledig huis, waar alles u Herinnert aan verloren schat, 't Is wroeging, zielsmart, lichaamspijn, 't Beteekent graven zonder tal, Gedolven in een bloedend hart Gij fluistert: „Kan 't wel waard dit zijn? Wij gaan door veel verdrukking in Het hemelscli Koninkrijk van God; Langs engen weg, door nauwe poort Winst wordt verlies, verlies gewin! -...Gij bidt tot God: „Heer, heilig mij!" Maar, wilt gij wel geheiligd zijn? Dankt gij Hem ook, als Hij verhoort? Weet heiliging kost smart en prjn. (Overgenomen uit het Maandblad van de vereeniging „Het Zonnehuis". Pest in Zuid-Afrika. Er is in Zuid-Afrika eenige vrees voor een pest-epidemie. De Burger schrijft daarover „Sedert drie jaar kom daar in ons land elke somer pestgevalle voor. Die eerste jaar het die allergevaarlikste siekte hom beperkt tot enkele sporadiese ge valle in 'n bepaalde streek. Die tweede jaar het weer enkele gevalle voorgekom, maar die slag in meer streke, en die vorige jaar was die aantal gevalle aan- sienlik vermeerder en die verspreiding onrusbarender. Dr Malan, ons Minister van Volksgesondbeid, het erken dat daar 'n nuwe uitbreking van die pes hierdie jaar gevrees word. Hy het hom nie uit gelaat oor die vraag, of die gevalle dan weer groter en die plekke van uitbreking 'weer meer in getal sal wees as die vo rige jaar nie, maar dié vrees bestaan seker. Hieruit mag afgelei word dat die pes met ons is en met ons sal bly as daar nie drastiese maatreëls geneem word nie." Het blad heeft de meening gevraagd van prof. Campbell, bacterioloog van de Universiteit van Kaapstad. Zijn hoogge leerde is van meening dat er steeds ge vaar dreigt zoolang er haarden bestaan van pestziekte, 't zij onder de menschen, 't zij onder de dieren, voornamelijk knaagdieren. Hij acht het dan ook noo- dig, dat de overheid ernstig werk maakt van de voorlichting van het publiek over het dreigende gevaar, de middelen om het af te weren, de beteekenis der ziekte enz. Ook een aantal andere maatregelen acht hij noodzakelijk; in de eerste plaats een ernstig georganiseerde anti-ratten campagne, desnoods moet men zijn toe vlucht nemen tot zeer drastische midde len, b.r. het volkomen in de asch leggen van dorpen waar zich bizonder veel rat ten bevinden. Ook de bepalingen over quarantaine dienen voortaan streng ge-* kandhaafd te worden. Onverpoosd dient ook de bacteriologische dienst te wer ken ten einde zoo vroeg mogelijk te kun nen vaststellen, waar er ergens een be smettingshaard aanwezig is. De inenting tegen pestziekte moet ook veel frequen ter worden. De menschen moeten er zich ook aan wennen lijken van ratten en an dere knaagdieren zoo spoedig mogelijk te verbranden. „Pes zoo eindigt de hoogleeraar is sluimerende in 'n groot deel van ons land, maar ons moet ons nie wysmaak dat dit uitgeveeg is nie. Solank daar nog een haard van geinfek- teerde knaagdiere is, is daar gevaar vir 'p epidemie, en wat 'n epidemie beteken weet ons uit droewe ervaring van enkele jare gelede. En builepes ng seker nie minder verwoestings aan of is nie mak- Mker om te bestry nie. Dis noodig dat ons voorbesoi is en altyd wakejade." Aardverschuiving. 1 Het Italiaansche dorp Someo in het Maggidal is-door een zware aardverschui ving geteisterd en gedeeltelijk verwoest- Tot dusver wordt van vijftien dooden melding gemaakt. De aardbeving ging ge paard met een vreeselijk onweer, dat groote ovorsfroomingen veroorzaakte. Ook uit andere deelen van Noord- Italië wordt melding gemaakt van onge vallen, door het onweer veroorzaakt. Door bovenbedoelde aardverschuiving is de spoorlijn van Contovalli op Zwit- sersch grondgebied geheel versperd. Dc overstroomingen in St. Petersburg. Het sowjetbest.uur te St. Petersburg heeft den staat van beleg afgekondigd in verband met dc overstrooming. Mi litie en brandweer zorgen voor het hand haven van de orde. Een Moskousch nieuwsagentschap schat de schade op ten minste 10 miljoen roebel. In de geteis terde wijken zijn noodkeukens voor kin dervoeding opgericht. Volgens berichten uit officieele Engelsche bron is de over heid den tpesland volkomen meester. Heel dc bevolking is gemobiliseerd om de straten op te ruimen. Een commissie van drie leden is aangewezen om de vercischte maatregelen te nomen. DirectieMr. ANT. VAN BERGKEL, IDS VELTHUIiSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 en 204. Korte berichten. Een onderwijzer aan de volksscholen te Wezel heeft waargenomen dat in zijn klasse met 36 kinderen, jongens en meis jes van 7 jaar, er slechts één niet rookte en 10 geen sterken drank gebruikten. Naar men uit Weenen meldt .is de overheid aldaar een omvangrijken smok kelhandel van T/sjechische kronen uit Tsjecho-Slowakije naar Oostenrijk op het spoor gekomen. De kronen werden te Weenen tegen dollars gewisseld, die dan weer naar Tsjecho-Slowakije gesmokkeld werden en daar in kronen omgezet, waar na het spelletje opnieuw* begon. Op die wijze hebben de smokkelaars miljarden verdiend. Het noodweer in het Rhonedal (Frankrijk) houdt aan. De bladen ver zekeren, dat de aangerichte schade aan zienlijk is. Het telegraaf- en telefoonver keer is op tal van plaatsen gestoord. Volgens een bericht uit Madrid zal Primo de Riveira persoonlijk de drie co lonnes Jn Marokko, samen veertig dui zend man, aanvoeren. In Spanje komen vele gewonden aan; het groote casino te Sebastiaan is als hospitaal ingericht. De Fransche regeering spreekt het bericht tegen, volgens hetwelk Duitsche vliegtuigen onlangs bij nacht over Parijs zouden zijn 'gevlogen. Uit München wordt gemeld, dat Hit- Ier op 1 Oetober uit de vesting zal wor den ontslagen. Men herinnert zich, dat hij tot vijf jaar was veroordeeld, waarvan echter 41/2 jaar voorwaardelijk was. Er bestaan plannen tot het organi- seeren van een wereldtentoonstelling te New-York ter gelegenheid van het 300- jarig bestaan der stad in 1926. Natuurlijk zal deze tentoonstelling veel grooter moe ten worden dan die te Wembley. Er is graan genoeg jn de wereld. Do juist ontvangen mededeelingen van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome brengen een zeer verblijdende mededeling. Volgens de uit de geheele wereld ont vangen en verzamelde oogstberichten van September is de opbrengst aan granen van dit jaar geheel gelijk aan het ge middelde der jaren 19181922 en vrat haver betreft \aan merkelijk daarboven. Dat is zeker een verheugende tijding. Du feiten bewijzen, dat de gemiddelde oogst uil 30, zegge dertig landen, van tarwe in de jaren 19181922, in mil- lioenen centenaars (100 K.G.) uitgedrukt, 621 millioen bedroeg. Dit jaar zal zij 632 millioen opleveren. Voor rogge is zij een kleinigheid, 3 millioen, minder, voor gerst 13 millioen meer en voor haver 48 millioen liooger. Men bedenke daarbij, dat haver in den vorm van gort en haver mout ook voor een groot deel als men,- schelijk voedsel wordt gebruikt en dit te meer, nu liet aantal paarden zoo sterk vermindert. Waardoor dan het gevaarlijk verhaal van een tekort kan zijn ontstaan?. Dat is zeer eenvoudig te verklaren uit het feit, dat de oogst over het vorig jaar 1923 buitengewoon abnormaal hoog is geweest. Dit is echter ook nog een gunstige factor. Men kan toch onmogelijk aan nemen, dat de menschheid het laatste jaar zooveel méér gegeten zou hebben, zoodat er van het vorig jaar nog een groot overschot moet wezen en er geen sprake meer is van een tekort of ge brek. Wat de bijzondere landen betreft, heeft Canada een tekort doordat het daar te weinig heeft geregend en bovendien min der was gezaaid. Dit laatste is ook het geval in de Vereenigdo Staten, doch daar was de opbrengst per hectare zóó goed, dat zelfs de .oogst van 1923 nog werd overtroffen. Van Europa zijn nog niet alle gegevens binnen, doch het eindresultaat kan vol gens het Internationaal Landbouwinsti tuut niet veel verschillen van de thans gemaakte raming. In Argentinië en Austra lië werd meer land bezaaid dan vroeger en de opbrengst in dit laatste werelddeel is prachtig. Ook in Indië staat het goed. De mais in Italië, Hongarije, den Bal kan en Spanje belooft veel, cloch in de Ver. Staten minder. Wat de aardappelen betreft zal de op brengst ongeveer gelijk wezen aan het ge middelde der laatste vijf jaren, doch daar over valt nog niets bepaalds te zeggen en bovendien is transport van het eene land naar het andere van dit artikel moeilijk en duur. Er bestaat dus niet de minste reden voor ongerustheid. Maar intusschen heb ben enkele groepen speculanten toch weer geld geklopt uit de zakken der consumen ten. De auto-bussen. Op de vragen van den heer Ter Hall, betreffende de invoering van een Rijks regeling voor het autobusverkeer, in het belang van de veiligheid van het publiek, heeft minister Van Swaay geantwoord, dat de inzichten en voornemens der Re geering, omtrent voorzieningen betreffen de intercommunale autobussen uitvoerig zijn uiteengezet bij de begrootingsdebatten van 6 Maart. Aan deze voornemens is bereids gevolg gegeven door de aanvulling •bij Kon. besluit van 13 Juni van den alg. maatregel van bestuur, gegrond op art. 7 der wet van 23 April 1880, met voor schriften tegen overbelasting en omtrent keuring van autobussen. Hiermede is de weg geopend tot strenge, op korten ter mijn te herhalen keuring, onder mede werking van de Commissarissen der Ko ningin. Een dezer autoriteiten sprak reeds de meening uit, dat thans, wat de openbare middelen van vervoer betreft, een be vredigende regeling is verkregen, en dat door scherpe en herhaalde keuring, ge paard aan werkzame controle, de gevaren voor het met autobussen reizend publiek tot normale afmetingen zijn teruggebracht. Omtrent dé vraag, of nevens deze vei ligheidsmaatregelen behoefte bestaat aan een vergunningsstelsel, en, zoo ja, of daarbij een uiteraard omslachtige en kost bare centralisatie onvermijdelijk zal zijn, behoort het verslag der Staatscommissie- Patijn inzake het ver voer vraagstuk te wor den afgewacht. Georganiseerd overleg. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenaarszaken is Dins dag j.l. in spoedvergadering bijeengeko men tot bespreking van het mislukken van het overleg in zake de nieuwe salaris- regeling en van de oorzaken daarvan. De commissie besloot zich tot dc re geering te wenden met voorstellen tot reorganisatie der commissie, die in de toekomst dergelijke conflicten zouden kun nen voorkomen. Bezoe k op 't Loo. De broeder van den Prins, hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg zal, vergezeld van diens dochtertje, in het begin der vol gende week de gast zijn van Koningin en Prins ten paleize het Loo, waarheen de Koningin gisteren tegen den avond, na afloop van de onthullingsplechtigheid te Tilburg, vertrok om daar haar verder zomerverblijf te vestigen. Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burg, die sedert eenige jaren weduwnaar is van Prinses van Reuss, zal binnen kort te Ludwiglust hertrouwen met Prin ses Elisabeth von Stolberg-Itosla, de we duwe van den halfbroeder van Hertog Adolf Friedrich, Hertog Johan Albrecht van Mecklenburg, die vroeger regent van Brunswijk was. Een extraatje. Bij de behandeling der gemeentereke ning te Borculo is een vrij: heftig debat gevoerd wegens het feit, dat aan een twee tal ambtenaren der secretarie f 1000 extra is gegeven voor hun werkzaamheden ten behoeve van den vleeschkeuringsdienst, zonder dat de Raad hiertoe een besluit had genomen. Uit mededeelingen van B. en W. bleek, dat de ambtenaren van meening zijn geweest, dat het geld hun toekwam omdat de uitkomsten van het Vlceschkeuringshedrijf meevielen en de begrooting door den heelen Raad was goedgekeurd. Ten slotte werd een com missie benoemd, bestaande uit een drietal raadsleden, die de zaak zullen onderzoe ken met, den burgemeester. Uw yerkoudkiö. mergert met het uur en kan ontaarden mborsfaanctoenmg Wacht te niet neem dadelijk P a t ri moni u m. In de te Leeuwarden voortgezette ver gadering van het Nederlandsch Werk liedenverbond „Patrimonium" drong de gewestelijke organisatie in Friesland er op aan, dat het' Verbond zich tot de regeering zou wenden, om onder pro test tegen het laten rijden van extra treinen op den rooden Zondag maatre gelen te nemen tegen de Zondagsontheili ging. Aldus besloten. Ooster-Nijkerk vraagt, of het Verbond ook iets kan doen, om den Zondags- arbeid, vooral in het zuivelbedrijf, zoo veel mogelijk te beperken. Het bondsbe- stuur zal gaarne in die richting stappen doen. Dokkum wenscht, dat het hondsbestuur op principieele gronden de middelen zal aangeven tot oplossing van het werkloo- zen-vraagstuk, dat steeds grooter afmetin gen aanneemt. Het hondsbestuur kan slechts enkele middelen aangeven, als bevordering van eigen nijverheid en landbouw, "bevordering van kapitaalvor ming en emigratie, e. m. a. Dien Haag .vraagt, welke houding het Verbond moet aannemen ten opzichte der nieuwe plannen van minister Aal berse met de sociale verzekering. Het hondsbestuur hoeft de zaak nog in studie en wenscht iri het oog gehouden te zien. het groote belang, dat de arbeiders hij een spoedige totstandkoming eener ziekte verzekering hebben. Er bleken twee stroomingen in de ver gadering te zijn, n.l. spoedige invoering van een ziektewet, en spoedige invoering van de ZiekteWet-Talma. De heer Smeenlc merkt o.m. op. Hat minister Aalberse in de sociale verze kering de fout heeft begaan, met de lei ding uit handen te geven, zoodat zij thans is bij den beer Groeneveld. Voor invoering der wet-Talma wordt voorna melijk gevoeld door de anti-revolutionai ren en de meeste christelijk-historischen. Spreker voor zich acht het stelsel der wet-Talma juister dan dat van Aalberse— Groenveld, maar als hij voor de keus ge steld wordt tusschen een betrekkelijk spoedige invoering eener ziektewet of niets, kan kiest hij het eerste, ook al voldoet het stelsel niet in die mate ais het stelsel-Talma. Dp voorz. stelt de ver gadering voor, zich met de opinie van het hoofdbestuur, door den heer Smeenk nader toegelicht, te vereenigen, Waartoe besloten wordt. Zaandam wil zich tot de regeering wenden met het verzoek, ten spoedigste maatregelen te nemen voor een meer billijke huurbepaling voor üe woningen met rijkssteun gebouwd, vooral voor die; welke er in den crisistijd gekomen zijn. Het hoofdbestuur is het met de bezwaren eens, doch wil rekening met de rijks- en gemeentefinanciën houden. Den Haag wenscht het hondsbestuur opgedragen te zien, tijdig de wenschen vah het Verhond aangaande komende Verkiezingen in het volle licht te stel len. Het hondsbestuur is voornemens, op enkele belangrijke punten van sociale wetgeving de aandacht te vestigen. Aldns goedgevonden. De middagvergadering werd in besla.» genomen door de inleiding van mr S. d» Vries Ozn., over het .belang van kapitaal vorming, en door het debat, dat op dez» inleiding volgde. Die inleider betoogd» onder meer, dat, zal de menscli nieer aan zijn roeping van beelddrager Gods be- antwqorden, hij naast zijn werkkracht eenig kapitaal ter beschikking .moet heb ben. Kapitaal en Arbeid hebben elkaar noodig; God heeft ze beiden gemaakt en door het geloof moeten ze geadeld, worden. Diaarom mag ook van Christelijke zijde op het belang van kapitaalvorming gewezen worden. Geen nivelleeriug va* bezit, maar verdeeling in een opgaande lijn om kapitaalvorming mogelijk te ma ken. In den top der groote inkomens zit een groot maatschappelijk belang. Op hem, die zulk een inkomen heeft,, rust groote verantwoordelijkheid tegenover God en maatschappij. Niemand mag wat hij meer heeft dan voör hem noodig is verbrassen, maar men moet het gebruiken ten voordeele van zijn medemeuschen. Vandaar de waarschuwingen der Schrift over den goeden rentmeester. Na eenig debat en repliek werd beslo ten, de andere punten aan te houden. D|0 stijgende duurte. In verhand met de steeds stijgende kosten van het levensonderhoud en spe ciaal met het oog op de sterke stijging in de jongste maanden, hebben de R.K. bond van spoor- en tramwegpersoneel St. Raphaël" en de Prot. Chr. hond van spoor- en tramwegpersoneel aan de directie der Ned. Spoorwegen verzocht, zoodanige voorzieningen te willen tref fen, waardoor het personeel de stijgend» duurte van het levensonderhoud zal kun nen bestrijden. In hun verzoek wijzen de bonden er op. dat de evenwichtigheid tusschen inkom sten en kosten voor het levensonderhoud door de jongste prijsstijgingen geheel zoek geraakt is en vele gezinnen van per soneel reeds in groote zorg verkeeren over de vraag: hoe de eindjes aan elkaar te knoopen. Zij vestigen .er verder de aan dacht op, dat do belastingen een boven matig zwaren druk leggen op velen, welke bovendien nog een bedrag aan huishuur moeten betalen, dat veel te hoog is in vergelijking met hun inkomen! Het moge voor sommigen vreemd zijn, dat in dezen tijd van loonsverlaging een verzoek wordt gedaan voor verhooging van inkomsten maar feit is, dat door de sterk verlaagde salarissen en de zich daarbij gevoegd hebbende stijging van de kosten van het levensonderhoud, de fi- nantieele draagkracht, vooral van het per soneel, gezinshoofden, zoodanig is ver zwakt, dat voorziening dringend noodig is, om niet terug te zakken naar de slechte toestanden van weleer, waaraan het personeel zich met veel moeite ont worsteld heeft. 0 ProtiKie. Door Ged. Staten zijn in onderstaan - de Prov. geldleeningen de navolgende nommei-fa uitgeloot: Leeniug 1905 (f245.000): nos 11, 69, 85, 101, 103, 135, 165, 180- Leaning 1908 (f175.000): nos. 84, 119 A en R, 129'; Leening 1909 (f265.Ó00): nos. 83, 85, 91, 107; Leening 1910 (f 100.000): no. 45; Leening 1911 (f185000): nos. 9, 31, 122, 143 A en B, 154 A en B, 185 A en B; Leening 1913 (f 105.000): nos 57, 105; Leening 1914 (f81000): no 43; Leening 1914—1915 (f 590-000): nos. 1, 4, 17, 41, 72, 101, 116, 159, 230, 327; Lee ning 1919 (1.250.000): nos 134, 230, 330, 546, 652, 675, 680, 806 A en B', 878 A en B, 1136 A en B, Leening 1920 (f 600.000)nos 35, 57, 59,83,107,115,128, 129, .134, 136, 208, 217, 231, 345, 355,366, 500, 541, 543, 590 A en B; Leening 1920 (f 125-000): na 111 A; Leening 1924 (f LOOO.OOO):. nos 141, 148, 223, 227, 429, 527, 674, 849, 907 A en B, 929 A en B. De verbra.nde kerk van B u r g h Wederom hebben we, naar Ullo waarschijnlijkheid door onvoorzichtigheid van loodgieters, het verlies te betreuren Van' ©en oud en merkwaardig bedehuis: het renaissance-kerkje van Burgh op Schouwen. Het was een stemmig kerkje, waarvan vooral het interieur met het gebrand schilderd raam, dc wapenborden, de sta tige heerenbank en den predikstoel met gtebeeldhouwden voet oen vriendplijfcen aanblik bood. We vinden een afbeelding ervan ljij de sympathieke beschouwing, die de heer J. H. Schorer verleden week in „Eigen Haard" aan hel 'thans ver nielde kerkje wgdde,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1