glazen flacons geel etiket Wo S04 Vrijdag 26 September 19H4 S8e Jaargang CROKA Bmtsatai ËiimeiüaM, Ui ie Premie. siAom, Klooster&alsem «oj GRP&bli&AN De venijnige steken van Spit in den verdrijft de pijn Wij vestigen er de aandacht op, dat Foster's Rugpijn Nie ren Pillen thans uitsluitend verkocht worden in verpakt in met zwarten opdruk. Weigert alle andere ver pakkingen. FOSTER-Mc CLELLAN Co., London. Drukkers-Exploitanten 'ÖOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—7®, Goes Tel.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 3600®. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per .3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Rijk on Particulieren. De klacht dat het Rijk ot de Provincie in den regel duurder produceeren dan particuliere stichtingen, is zeker juist voor wat de verpleging cler krankzinnigen aan belangt. Het volgende staatje uit „De Rotter dammer" ontleend, bevestigt het. the kostende prijs bedraagt voor de 3 gestichten der provincie Noord-Holland: Voor Duin en Bosch {1690 Hel gesticht te Medemblik f 1500 Het gesticht nabij Santpoort f 1450 Men bedenke hierbij dat in Santpoort de laatste jaren met alle macht naar be- Buiniging is gestreefd. De kostprijs in de particuliere gestich ten bleef beneden de f 1000. Voor de Christelijke gestichten bedroeg die onder scheidenlijk Veldwijk te Ermelo f 934 Vrederust bij Bergen op Zoom f876 Wolfheze te Wolfheze i' 872 Bloemendaal je Loosduinen _|869 Dennen oord te Zuidlaren f 832 Voor „Maasoord" (een provinciale stich ting der Staten van Zuid-Holland) was de kostprijs in 192-3 f967. Dus toch nog hooger. Een verkiezingsleuze van links? In -de „Vrijzinnig Democraat" leest men ©en opgeschroefd artikel onder den titel: .„De vrije gedachte in verband met gees telijke zaken in gevaar". De schrijver komt tot de conclusie: „De vrees is ge rechtvaardigd, dat indien de Regeering voortgaat te handelen op de wijze, zoo- als zij dit gedurende de laatste jaren heeft gedaan, er van ons trotsch nationaal be zit, onze vrijheid van denken, niet vepl ■over zal blijven in het openbare leven." Tegenover deze uiting moge herinnerd worden aan het woord van Prof. Heeres (voorheen voorzitter der Liberale Unie) ïn „Democratie" van 12 Juli 1.1.: „Van vrijzinnige zijde wordt in pers en gespro ken. woord het denkbeeld opgeworpen, om van deze houding der Regeering te maken een der verkiezingsleuzen van „links" tegen de Regeering. De Regee ring, welke de vrijheid van het woord en van de gedachte in gevaar zoude bren gen. Het is te hopen, dat het bij de ver kiezingen dezen weg niet opgaat. Deze verkiezingsleus zoude onwaar .en oneer lijk zijn, want de vrijheid loopt in ons land geen gevaar." (Rotterdammer.) Het genie. De heer ..gchaper kon bij het jongste debat in de Tweede Kamer niet nalaten eens góed uit te pakken tegen de minis ters. Een regeering, zoo zeide hij, van middelmatigheid en van brutaliteit. Van middelmatigheid Men ziet hieruit, hoe de kinderen al de allures overnemen van hun vaderen. Zoo bejegenden eertijds de 'liberalen hun tegenstander^. Bij dezen was het 't bekende „nul n'aura d'esprit que nous ©t nos amis", 't welk vrij vertaald zeggen wilde: wij liberalen hebben de wijsheid' in pacht, die anderen zijn het niet-den- -kend deel der natie 1 En zoo staat nu hier een man als de heer Schaper en gewaagt van de ministers Ruys en Aal- herse, Van Karnebeek en Colijn, Heems kerk en de Visser als middelmatigheden. Mannen, wier pink dikker is dan zijn arm. Wg moesten voortaan maar spreken van heit genie Schaper, merkt de N. Prov. fOron. Crt. terecht op. O Verwildering. Erger dan de stoffelijke nood is de geestelijke verwildering, die bezig is Duitschland te verteren. Aan het getal moorden en zelfmoor den schijnt maar geen einde te kunnen komen. D© Berlijn sche correspondent van „Het Handelsblad" putte uit de bladen onder staande berichten van wanhoopsdaden op één dag alleen te Berlijn voorgekomen. Een Chileensche dame, mevrouw Anita Kippmann, stuurt zelf haar auto in een der westelijke wijken. Zij moet te lang wachten -voor een stilstaande tram, rijdt aan den verkeerden kant voorbij, over rijdt een voorbijganger, naar later blijkt graaf van Strachwitz, die naar het zie kenhuis gebracht moet worden, 's Mid dags hoort zij in haar hotel, dat de graaf aan de gevolgen overleden is. Zij sluit zich in haar hotelkamer op en jaagt zich ©en kogel door het hoofd. Op dezen zelfden Zondag grijpt ook ©eoa bekend meubelmaker L w enb erg naar aaMswr. sa»* KUN»octac«acs»au.» de revolver. Hij heeft ongelukkig in ren- tenmarken gespeculeerd en zijn goheele, zeer aanzienlijke vermogen verloren. Men tracht hem to helpen. Maar het bedrag is te hoog en de man ziet geen andere redding dan den dood. Een 55-jarige weduwe laat gisteren het gaskraantje open en wordt niet meer wakker. Een andere vrouw slaagt er in, gistermiddag op dezelfde wijze te ster ven, na een heftige woordenwisseling met haar man. Een 25-jarige vrouw hangt zich gisterochtend in haar prieel op. Een 56-jarige bakker zoekt buiten Berlijn een boom op en sterft op dezelfde wijze. Een arbeider van 44 jaar sterft gisteren door gas. Een andere arbeider, 28 jaar oud, Wurgt zichzelf met een riem. Een rech ter wordt vermist. Men vindt gisteren zijn lijk in het riviertje de Havel. Gistermiddag tegen zes uur ontdekt men dat de portier van een der groote huizen in de Tiergartenstraat met zijn vrouw samen door middel van gas zelf moord gepleegd heeft. In het boscli van Friedrichshagen bij Berlijn vindt een paddestoelzoeker een jongetje van vier jaren. Het blijkt, dat hij naast het geheel ontkleede lijk zij ner jonge moeder ligt, die dakloos mis en sinds eenige dagen met haar kindje rondzwierf. Men weet. niet eens, wie zij is. Een andere vrouw van75 jaar wordt gevangen genomen. Het blijkt, dat zij waarschijnlijk de laatste tien jaar vier maal met rijke oude mannen gehuwd ge weest is en deze allen kort na het huwe lijk vermoord heeft. Een moord bekende zij gisteren reeds. Is dit voldoende? Ik zou er nog de noodige andere voorbeelden van één en kelen dag uit één enkel blad aan kunnen toevoegen Tot zóóver „Het Handelsblad". Is het niet om van te ijzen? Duitschland was den laatsten tijd voor den oorlog het land, waar men vooral in de hoogste kringen met God had afge rekend. Nu staan deze cfngelukkigen troosteloos en reddeloos en hopeloos tegenover de ellendigheden" die over hen komen. Hun rijkdom is verrot en hun kleederen .zijn van de motten gegeten geworden, hun goud en zilver is verroest en die roest is hun tot een getuigenis. En om uit dien nood uit te komen, kennen zij geen an der middel dan den dood. De oorlog, o ja I maar wat maakt in zonderheid het ongeloof den mensch toch diep ongelukkig. rAJbtUKANTtM WORHtfiMLtR HOULANtX Het Belgische koningspaar te Londen. De koning en koningin van België zijn per vliegmachine te Londen aangekomen. Zij reizen streng incognito en hebben hun intrek genomen in een hotel. De bladen volgen natuurlijk de gangen vanyhet te Londen zeer populaire koningspaar mef belangstelling. De bezoekers hebben gis teren de voldoening gehad, dat zij zon der herkend te worden als gewone toe risten door de stad konden trekken. Zij bevonden zich dan ook op plaatsen, waar men hen het minst zou verwacht heb ben, b.v. boven op .een omnibus. Het ligt in hun bedoeling Wembley „te be zoeken. De tocht van de Zeppelin. Gisterochtend waren alle hens aan dek in de hall van de Zeppelin te Friedrichs- hafen. Tegen 9 uur besloot men 'den tocht te wagen. Enkele minuten later steeg het luchtschip met 73 man aan boord .omhoog, om eerst een uur over het meer van Con- stanz te kruisen. De Zeppelin staat voortdurend draadloos met de aarde in verbinding en de telegram men stroomen van verschillende steden binnen waarboven hij zich vertoond heeft. Het laatste nieuws kwam van Lübeck, over welke stad zij gisteravond koerste. In Hannover werd boven de villa van Hindenburg roadgekruist, om den grijzen maarschalk te begroeten. Vanmorgen werd het schip boven het Berlijnsch vliegveld verwacht. Het zou daar tot op een hoogte van 50 M. dalen., om eenige postzakken overboord te werpen en eenige demon stralies uit te voeren. Korte Berichten. De Pruisische coalitie-partijen heb ben haar goedkeuring gehecht aan een compromis-voorstel van het centrum om den landbouw ten gevolge van den nood- stand waarin deze verkeert, vrij te stel len van de betaling van de huishuurbe lasting. Na de laatste lijst van nagetrokken verbanningen uit het bezette gebied blij ven nog 74 verbanningsbevelen van kracht. Deze zullen 'aan een bizonder onderzoek worden onderworpen. De Duitsche organisaties van spoor- wegai'beiders hebben besloten de loon- overeenlcomst met. het ministerie op te zeggen en nieuwe looneischei* in te dienen. Onze boterprijzen en de uit voer naar Duitschland. Men schrijft uit Maastricht aan „Het Volk": - Op de markt werden] da strikjes boter van een half pond voor 68 en 70 cent verkocht dat is a f 2.72 tot f 2.80 per kilo. Aan de Botermijn was de middel- prijs f 2.72 en in den kleinhandel wordt de boter voor f0.73 het half pond ver kocht, dat is dus f 2.92 per kilo. De eie- reia kosten IQ en 101/2 cent per stuk. E11 niettegenstaande die oorlogsprijzen, gaat hier do uitvoer naar- Duitschland gere geld door. Boter, eieren, groenten en aardappelen gaan met heele wagonladingen naar onze oostelijke naburen en van de markt komen ze liet met last-auto's weg halen. Geen wonder dat alles duur wordt. Een nieuwe duurtegolf. De stijgende groothandelsprijzen koiaaen ook reeds tot uitdrukking in de index cijfers der kleinhandelsprijzen van de laatste weken. D-e direkteur van het Ge meentelijk Statistisch Bureau te Den Haag, dat geregeld aanteekening houdt van de prijsschommelingen, verstrekte dienaangaande aan „Het Volk" de vol gende indexcijfers 1 Aug. 1 Sept. '24 '24 Brood 176,3 181,3 Grutterswaren 151,2 153,2 Melk en Kaas 146,3 170,3 Vleesch en eieren '154,3 166,7 Vetten 142,4 147,8 Kruidenierswaren 151,6 151,6 Aardappelen 145 127 Herleid gemiddeld 153,7 160,8 Stijging of daling sinds de vorige maand 5,4 pl.m. 4,6 Behalve voor aardappelen is over Augustus, naar men uit deze cijfers ziet, over de geheele linie een stijging waar te nemen. E11 zelfs, in tegenstelling met voorgaande maanden toen nog een daling merkbaar was, een zeer belangrijkestij ging- Be z u i n i g i n g. Aan het vierde verslag der Staats- (bezuinigings)commissie ontleenen we nog: Hoewel aan eenige van haar voorstel len en opmerkingen uitvoering was ge geven en de bezetting als gevolg van haar onderzoek met 11 ambtenaren kon worden verminderd, betreurde de com missie, dat de minister van justitie in zooveel andere opzichten niet geneigd was gebleken met haar adviezen jn te stemmen. De commissie achtte het b.v. principieel onjuist een administrateur aan liet hoofd van een afdeeling comptabili teit te stellen. Het trok voorts de aandacht, dat een verzoek om inlichtingen omtrent de mo gelijkheid van plaatsing als hulpkommies op daggeld 15 stadia doorliep; het slot was een voorstel van den directeur der directe belastingen te Amsterdam om de stukken te mogen terugontvangen, ten einde bij voorkomende gelegenheid op adressant's belangen te kunnen letten. Een verschil van meening tusschen een kommies der belastingen en een woning- bouwvereeniging over het betalen van de huur, liep over 17 schijven. Een voor stel over den verkoop van een aange haald distilleer-apparaal, dat eindigde met de slooping van het toestel en den ver koop van de afbraak voor f35, werd 23 maal over en weer gezonden om advies en toelichting. Wat het departement van Waterstaat betreft geeft de commissie een reeks ran voorstellen aan, waardoor het ambtena- renpersoneel van het departement zou kunnen worden teruggebracht van het op 1 Januari 1924 aanwezige aantal van 117 (ongerekend do bij de Staatsmijnen ge detacheerde comptabele ambtenaren) tot 64. Bij samenvatting van de door 'haar aangegeven besparingen zou hier de be zuiniging op hetgeen werd uitgegeven, naar den stand 'op 1 Januari 1924, kun nen worden gesteld op ongeveer f 152.000 per jaar. Wat de bezetting bij het hoofdbestuur I'. T. T. in het algemeen betreft, ofschoon de cijfers wel wijzen op eenig streven naar bezuiniging, bedroeg toch de vaste bezetting op 1 April 1924 nog ruim 42 pet. meer dan op ultimo 1916. Bij samen vatting van alle aangegeven besparingen bleek, dat hier de te verkrijgen bezuini ging een bedrag van f 400.000 per jaar zou overschrijden. Slotsom. Hoewel in het afgeloopen jaar door de Regeering wel maatregelen tot bezuiniging zijn genomen, in den geest van door de Commissie gedane voorstel len. stuit vereenvoudiging van den dienst der Departementen en de beperking van de bezetting toch te veel af op de neiging tot handhaving van bestaande regelingen en personeelsformatiën. De Commissie had gaarne meerdere medewerking on dervonden. ('t Is wel bedroevend, dat dit laatste .nog in dezen tijd gezegd moet worden.) overvallen U onverwachts. Grijp dadelijk naar Akkers Kloosterbalscm, welke tot diep in de weefsels doordringt, de pijn stilt, ophoopende ziektestoffen doet verdwijnen, Snel en grondig geneest. De Raden van Arbeid. De Msb. schrijft: De proefneming met het mechanisee- ren van de administratie der Raden van Arbeid is thans geëindigd. Naar wij ver nemen moeten de resultaten dezer proef neming zeer gunstig zijn. Uit deze proeven is gebleken, dat de gemechaniseerde administratie het groot ste nuttige rendement afwerpt bij een aantal van ongeveer 100.OOO verzekerden per Raad. Wanneer men nu bedenkt, dat er in ons land ongeveer 2 millioen ver zekerden zijn, zou men dus met een 20- tal Ra-den van Arbeid kunnen volstaan en zouden 16 a 17 Raden kunnen wor den opgeheven. De daardoor te verkrij gen bezuiniging wordt, op een half mil lioen gulden per jaar geschat. Het persoonlijk contact met de verze kerden behoeft door een vergrooting van de districten der Raden, welke een be perking van het aantal Raden met zich zou brengen, geenszins te vervallen. Dit zou kunnen geschieden op de wijze, zoo- als in de Zuidelijke provincies thans reeds hier en daar het geval is, en bovendien door het houden van zitdagen in ver schillende gemeenten door de voorzitters der Raden van Arbeid. Allerlei. In de vergadering van de socialistische Kamerfractie is gistermiddag besloten een initiatiefvoorstel tot ontwapening in te dienen. De Koningin-Moeder is in goeden wel stand te Wildungen aangekomen. Aan na eer flan 100 werklieden van de glasfabriek t-e Vlaardingefi? is tegen a.s. Zaterdag ontslag gegeven voor onbepaal- den tijd wegens slapte in het .bedrijf. Slechts met één oven, den kleinste, wórdt doorgewerkt. Apotheken. Zondag is te Mid- delbui-g geopend de apotheek van v. d. Garde en te Vlissingen die van S. J. Engeringv Naar wordt medegedeeld zou de heer Dubois te Goes, kantoorbediende bij de posterijen aldaar, aangewezen zijn voor post- en telefoonkantoorhouder te Oud-Vossemeer; in het dorp is door de zen reeds een woning gekocht, maar het is nog niet bekend wanneer hij zijn func tie zal aanvaarden. !Mej. C. A. de Graaff, die een reeks van jaren telefoonkantoor houdster te Oud-Vossemeer was en, op verzoek reeds eenigen tijd dit nog tijdelijk deed, daar zij reeds ontslag had yerzocht, zal nu met 1 October a.s. haar werk kring verlaten. _(M. Ct.) Naar verluidt,zoo meldt „Zelandia'1 uit Axel, bestaat 'tplan de boekhouding, van de Zeeuwsch-Vlaamsche Tram over te brengen naar Terneuzen. Een terrein voor een nieuw kantoor te Terneuzen zou reeds zijn aangekocht. Waterleiding op Schou- w e n. De raad van beheer voor de drink waterleiding op Schouwen, welke nog slechts in plan bestaat,- heeft zich tot de raden der betrokken gemeenten ge wend met verzoek te besluiten, dat bij de totstandkoming der waterleiding voor de bewoners aansluiting verplichtend zal zijn. Het noodig geoordeelde kapitaal is teruggebracht van f 2.250.000 op f 1.500.000. Onder dit laatste bedrag is ook begrepen hetgeen in de eerste jaren na den aanleg voor uitbreiding wordt noodig geacht. De directe aanleg is be groot op 1.350.000. De andere f 150.000 wordt als reserve noodig geacht. Boven dien heeft men hoop op een risicogaran tie van het rijk. Maar ook om dit te verkrijgen wordt verplichte aansluiting noodzakelijk geacht. Voor den Ned. Mil. Bond zijn bij ds H. Jonker als feestgaven in gekomen uit Serooskerke (W.), Herv. Gem. f2.50; Grijpskerke, Cat. bus van ds O. fl; St. Laurens, Herv. Gem. f5; Hontenisse, diaconie Herv. Gem. f5; Dom burg, Herv. Gem. f5; Middelburg, Geref. Kerk f10. Middelburg. In vervolg op ons bericht van Maandag betreffende het van 20 tot 28 Mei 1925'houden van een derde Ten toonstelling van Handel en Nijverheid al- hier, kunnen wij thans nog melden, dat de commissie voor die tentoonstelling niet dezelfde samenstelling heeft als die der beide vorige tentoonstellingen. Thans heb ben in de commissie zitting de heeren A. G. van der Hooft, J. M. Hoogesteger, J. A. van D'ixhoorn, A. van der Mijle en L. B. van Iloute. Evenals bij de vorige tentoonstelling is het adres van het secretariaat Schut tershof te Middelburg. Goes. Gisteravond gaf de Harmonie „Hosanna" het aangekondigde concert op de Groote Markt. Niettegenstaande het tamelijk gure weder, was een talrijk pu bliek opgekomen om te luisteren. Het programma werd vlot afgewerkt. Hosanna faf weder goede muziek te beluisteren, oor de pauze was het de fantaisie Lucie de Lammermoor, die zeer goed werd uitgevoerd en de onverdeelde aan dacht van het publiek trok; de trombone- solo's en het piston duo kwamen goed tot hun recht. Na de pauze L'Africaine van Meyerbeer en .Carmen van Bizet; twee nummers, die een dankbaar publiek hadden, terwijl in de koraal-muziek en het Andante Religioso v;m Landsman do klankzuiverheid en gedragen voordracht aan orgelmuziek deed denken. Waar de tijd der zomerconcerten thans voorbij is wenscben we Hosanna een vruchtbaren studietijd toe, opdat zij D- V'. een vol gend jaar weer met een mopi repertoire in het publiek mag komen. '8-Heer-Aren dskerkf. Gisteren werd al hier bij een onzer dorpsgenooten een valschen gulden ontvangen, die ter grif fie van de Arrondissements-Rechtbank zal worden gedeponeerd. Ellewoutsdijk. Woensdagmiddag verga derde de Gemeenteraad voltallig. Ingeko men is een missive van den [Minister van Binnenlandsche Zaken behelzend© de mededeeling, dat de zomertijd eindigt op 5 October, des morgens 3 uur. Mededee ling van verandering van veemarkt te Hulst pn Goes, waartegen geen bezwaar bestaat. i i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1