Gemengd Mieuws. Posterijen en Telegrafie, Wetenschap en KnnsL BecMszakeii. Telegrammen. Laatste Berichten. ISoop MöopinpMi teieipi, m. Burgerlijke Stanst. Vaaneer het weer opzet, moeten de boere» alle aardappels, welke nu gerooid worde», weer omwerken, daar anders het geheele gewas zal verrotten, omdat alles veel te nat is. Stand van groente en fruit. Die gemiddelde stand op 20 Sept. j.l. der verschillende gewassen kan worden aangeduid door de volgende cijfers. Bij de vaststelling dezer cijfers is rekening gehouden met den omvang der teelt in de verschillende deelen des lands, ter wijl de volgende tabel als grondslag is genomen: 100 is uitmuntend, 90 is zeer goed, 70 is goed, 60 is vrij goed, 50 is matig, 40 is vrij slecht, 30 is slecht, 10 is mislukt. appeion of} peren .78 druiven 70 witte kool 68 savoye kool 66 roode kool 66 bloemkool 60 spruitkool 73 schorseneeren 70 prei 77 andijvie 70 Ongelukken. Be 31-jarige ge huwde H. van der Have, uit Vlaardingen. 'is op het terrein van d© Vulcaanmaat- schappij te Rotterdam met het hoofd on der een z.g. juk geraakt; hij was onmid dellijk dood. Te Veghel is de ploegjbaasi v. Dl onder do tram geraakt, waarbij hem een voet geheel en de andere gedeeltlijk werd afgereden. Terwijl de ouders af wezig' waren, is gistermiddag te Rotter dam een zoontje van den eigenaar van ihet Poolsch Koffiehuis, toen het op hst ■dak gekloinïmen was, daaraf gjevallen. Het jongetje bewam een schedelbreuk. Kort daarna is het overleden. 'Aldaar is op de rivier een roeiboot, waarin de 35-jarige schippersknecht M- de B. zat, die te Sliedrecht woont, tusschen twee zand bakken bekneld g'eraakt. De roeiboot werd stukgedrukt en de B- bekwam inwendige kneuzingen- Hij werd naar het zieken huis overgebracht. Aldaar is een werk- ster uit een raam van oen pand aan do Leuvehav.cn gevallen. Ze kwam op een plat dak terecht, en werd met een her senschudding opgjonomen. Nabij Warns is Maandagavond een motorrijder in bot sing 'geweest met een boerenwagen. Do voerman, V., van Stavoren, stond met zijn paard terzijde van den weg. Het paard sloeg op hol, de wagon kwam in botsing met oen motorrijwiel en tot grooto ontsteltenis van den eigenaar kwam het dier met een gedeelte van het voertuig zonder voerman, te Stavoren aan. Bij onderzoek vond men don voerman onge deerd, doch de motorbestuurder en de duo-berijder lagen aan den kant van den -weg. Die een bad een hersenschudding, de andere een beenbreuk. Tijdens een Ihevig onweer, dat Dinsdagmiddag boven Grouw (Fr.) woedde, werd de arbeider W-, die een schuilplaats had gezocht in een molen, door den bliksem gedood. Onder Bentveld reed een zandwagen naar de Haarlemmermeer. Een 13-jarige jongen wilde op de trede van den wagen springen maar kwam onder de wielen te recht en werd gedood. BeherhalingsOiefeningente Ede. Men schrijft aan het „Hbld": Be herhalingsoefeningen te Ede wor den beheerscht door de vrees- Vrees van de militaire autoriteiten der infanterie voor de soldaten, die yqprden geterrori seerd door enkele ongure elementen uit Enschedé en omgeving. Zooals reeds 'werd gemeld, keerde het verzet zich tegen de militaire politie, die strenge orders had ontvangen, op de kleeding, der opgeko men verlofgang,ers. te letten. Op den avond toen de militaire politieagent' werd gie- wond, werd de kolonel der infanterie Post letterlijk gedwongen, de militaire politie van 'het terrein te verwijderen. Onder meer wérd hem toegevoegd; „Morgen zijn jullie weer baas, nu heb je te doen wat wij willen". -Dat hij, nadat de eischen der schreeuwers waren ingewilligd, op de schouders der manschappen over het terrein zou zijn gedragen, moge yyorden geroemd als een bewijs van goeden geest tusschen officieren en manschappen, voor de tucht en het prestige der officieren is het verderfelijk. Alle tucht is zoek. Alles wordt giedaan oim maar in vredesnaam geen herrit te krijlgen. Feiten als het volgende typeeren den toestand. 'lo- Gisteren zaten in een café om kwart over tien, dus na het avondappèl, eenige militairen. Een luitenant komt binnen en zegt: „Kom, jongens, het is tij!d, jullie moet naar binnen". „Goed luitenant", is het antwoord, „maar je moet eerst een potje bier met ons drinken". 'Dit gebeurt, m de luitenant drinkt zijn door de sol daten bestelde biertje. Als hij daarna Vraagt om nu mee te gaan, omdat hiji nu toch een biertje met hen heeft gedronken, wordt hem toegevoegd, dat hiji nu maar moet gaan en dat ze zoo wel zullen ko men. En de luitenant g'aat alleen heein, nu hun te hebben verzocht, nu toc'h spoe dig te komen, aan welk verzoek dan ook tia ©enigen tijd gevolg, werd gegeven. En dit alles, terwijl de soldaten om tien uur binnen moesten zijn. 2o. Gisteren rukte detroep uit naar Wageningen. Toegestemd moet worden, dat het weer ontzettend slecht was. Toen de colonne echter des middags terug kwam, bood het geheel zulk een erbarme- lijken aanblik, dat het wel de terugtocht Van een verslagen leger geleek.. Weliswaar feden er nog twee officieren te paard vooruan, maar verder was ieder ver band zoek en was van eenige orde wei nig meer te bemerken 3o. Die nachtoefening is afgelast. In naam, omdat de troepen te weinig' ge oefend zouden zijn, in werkelijkheid, om dat men niet in het donker met de sob daten alleen durft wezen. 4o- Op de schietbaan zijn 500 scherpe patronen spoorloos verdwenen. Gevreesd wordt, dat deze zich in handen der bel hamels bevinden. Een lezing, welke tegen gisteravond was uitgeschreven, is afgelast. D'e offi cieren der artillerie zijn hevig veront waardigd over de verhoudingen bij de inf. Pogingen om ook de militaire politie bij de artillerie te niolestceren, hadden geen resultaat.. Thans, nu de troep Zater dag weer met verlof gaat, zijn vijftig man militaire politie en een afdeeling maré- chaussée gerequireerd. Bij de artillerie, waar de tucht goed is, en waar de mili taire politie nu onderdak heeft gevonden, staan do mitrailleurs opgesteld. Door den procureur-generaal van het gerechtshof te Arnhem zijn met den burgemeester en 'den inspecteur van politie besprekingen gehouden om bij mogelijke militaire rel letjes het openbaar verkeer en de eigen dommen der burgers te beschermen. Die algemeenc opinie onder de bevoegdfcn is, dat wat bij deze militaire herhalings oefeningen aan militaire ervaring is ge leerd, aan tucht en prestige is verloren. Gistermiddag heeft het uit Veere naar het vliegkamp D'e Mok op Texel vertrokken vliegtuig der Kon. Ned. marine W 68, bemand door officier vlieger II. Mulder en den waarnemer buitengewoon adelborst A- P. Schat, doordat de motor plotseling stopte, een noodlanding moe ten doen. Het vliegtuig is onbeschadigd neergekomen op do rivier vóór het eta blissement Feijenoord', waar het ligplaats heeft genomen. Vliegtuigen uit Die Mok brachten reserve-onderdeelen tot het her stellen van de W 68- Na de reparatie is het vliegtuig vandaag nog vertrokken. D'e ontruiming van het ten tenkamp te Bergen op Zoom. In aansluiting aan het bericht, betreffende de ontruiming van het kamp op het Kijk in de Pot, kan „D|e Zoom" thans nog mededeelen, dat déze ontruiming eerst plaats vond nadat na afloop der oefe ningen eenige honderden militairen in optocht waren getrokken naar het Markt plein, waar in Hotel De Draak de officie ren gezellig zaten te praten. Zij' eischten betere ligging en hot diént gezegd te Worden, dat de toestand bij het weer van Maandag in het tentenkamp niet houd baar was. Dpor de*officieren werd tact vol opgetreden en er werd ingezien, dat ingrijpen giewenscht was. Om 6 uur on geveer werd dan ook reeds order gjegevcn tot ontruiming van het tentenkamp. Doch wij vragen ons af, waarom nu pas die maatregel werd gegeven, terwijl Bergen op Zoom toch over voldoende kazernse- ring beschikt. Een eenvoudig burger weet zelfs, dat voorheen onderbrenging v$n 2000 man in de kazernes zeer goed mo gelijk was ©n tot die ervaring kwamen de militaire autoriteiten blijkbaar eerst Maandag'. Die ontruiming van het kamp had onder de grootste moeilijkheden plaats Elke soldaat moest, behalve zijn uitrus ting, ook het noodige stroo en dekens mede nemen, en zoo ging het in het half duister naai- de kazernes of openbare ge houwen. Door de officieren werd zorg gedragen, dat alles behoorlijk verliep. In de kazernes werden verder ook velen on dergebracht en het bleek thans, dat het standpunt, dat wij voor eenige weken heb ben uiteengezet, 'juist was, n.l., dat in de militaire gebouwen met eenigen goe den wil de voor herhalingsoefeningen on der de wapens geroepen lichtingen had den 'kunnen worden ondergebracht, waar door men de kosten voor op- en af slaan van het tentenkamp en af de mi sère, welke aan dit kamp zijn verbonden, had kunnen voorkomen. Van de militaire oefeningen. Het ,,'Vad." kan temidden van vele betreurenswaardige feiten over demorali satie in ons leger, toch de volgende leuke beschrijving geven: Wat een geluk, da.t het zesde nog' «en muziekkorps heeft. De brigadecomman dant geeft het eiken dag aan een ander bataillon mee. 'tHeeft prettig© marschen op zijn repertoire staan, en de kapel meester weet niet van lange rust. Muziek op marsch is een prachtding. Het 14e heeft ze eigenlijk niet noodig. Die Zeeuw- sche toer is een goedig mensch, die zich in alles schikt, zonder veel morren, die van den nood een deugd maakt. Bij de eene compagnie is er een fluit, de ander heeft een mondharmonica en de rest zingt, zingt van de toffe jongens, van „De meisjes uit Breda, Die zeggen altijd ja", van Limburg en van eikenhout. Br is ook een nieuw soldatenlied, een variant op alle eendjes, dat na Zondag nacht opgang gemaakt heeft. Ze vlogen door. Ondanks ^et hevige stormweer van Maandag, waar bij een windsterkte werd waargenomen van 65 KM., hebben de toestellen der K-L.M-, de vluchten, die dagelijks over over 3038 K-M. loopen, regelmatig af gelegd. Daarbij werd op het traject naar Hamburg een record g|emaakt, daar het vliegtuig, aezen afstand in den luttelen tijd van 1 uur en 55 minuten afiegde. Het vliegtuig, dat den weg in omgekeerde richting, dus tegen den wind in, vloog, had slechts onbeduidende vertraging. Den dader op het spoor? De teekenaar C- van B-, die Zondag middag onder Princenhage ernstig mis handeld werd, heeft, na het ondergaan ran ©en zware operatie aan het hoofd, te Breda, zijn spraakvermogen torugge- kregen. Op eenigen afstand van de plaats waar ue aanslag plaats had, is het in elkaar gefrommeld plunje gevonden van een landlooper. Deze schijnt, met de kleeren van zijn slachtoffer aan, de wijk genomen te hebben over de Belgische grens De dief oip den vlaggestok. Terwijl mevr. wed. S-, yentenierster te Blerick zich beneden in haar woning be vond, werd Dinsdagavond op de tweede verdieping van het huis ingebroken. De dief kwam het huis langs de vlaggestok binnen en ontvreemdde een diamanten han- Iger, 1 gouwen horloge, 2 gouden armban den, 1 gouden ketting en een gouden das speld. Het aanwezige geld werd door den dief niet gevonden. Een inktwerper. In het Ooster park te Amsterdam is een dame, die met leen kinderwal^in liep, mfc't inkt bespat, door een man. Bij' onderzoek is gebleken, dat mecidere banken in het park met inkt bevlekt waren. De vermoedelijke dader, een 48-jarige man, is later aangehouden. Als verdacht van misdrijf tegen de zeden overtreding art. 242 W. v. .S, is te Venlo de kennisreiziger II. D. uit Middelburg aangehouden en ter be schikking gesteld van den officier van justitie te Roermond- Een Belgisch ambtenaar van de douane, die met 250000 fr. dienstgeld uit Aken was gevlucht is in Nederland gearresteerd en aan de Belgische over heid overgeleverd. Te Antwerpen is gearresteerd de Nederlandsche colporteur N-, en heeft de Belgische regeering de inbeslagneming gelast van bet boek Nieuwe Geschiedenis, door J. Giespn, waarin behandeld wordt 'de geschiedenis van het anti-milïtairisme in Nederland. („N. R 0.") Goed afgeloopen. Te Boven-Smil- de is bij de Waterschapswerken terwijl men bezig was eeti duiker te leggen, de grond ingestort, waardoor twee arbeiders bedolven werden. Met zeer gróote moeite is het den anderen werklieden gelukt om hun kamera den te bevrijden. Deaardbevingin Noord-I ta lie- In het kort werd reeds melding ge maakt van de aardbeving, die in Noord- Italië gewoed heeft. Genua en andere steden in de Italiaansche Riviera en langs de kust van Ligurië hadden van aard schokken te lijden. Er vielen geen slacht offers, maar wel kwamen gévallen van zenuwtoevallen voor. Te Genua kwam het 's morgens en 's avonds tot een pa niek. Vrouwen en kinderen raakten in het gedrang, doch gelukkig werd niemand gewond. Velen brachten den nacht bui ten door. Wreedaardige ouders. Te Swansea hadden zich voor den politie rechter te verantwoorden de 35 jarige Frezza en zijn vrouw, weglenS ,mishan(de-( ling van hun 13-jarig zoontje Geatono Frezza. D© moeder zou het kind aan oen bedstede hebben gebonden, het hevig ge slagen hebben en hem daarna in de vroiege morgenuren huiten in den stroo menden regen gezet hebben. Ter verde- diging voerden de ouders aan, dat de straf niet buitensporig was en door het gedrag van den jongen gerechtvaardigd werd. Dio beklaagden wepden elk tot de maximumstraf van 25 pond sterling boe te veroordeeld. Groote overstrooming in St Petersburg. Gistermiddag is St Pe tersburg door ©en geweldige overstroo- ming 'geteisterd. .Die Newa, die door de aanhoudenden regen zeer hoog stond, overstroomde de binnenstad. Het tram verkeer staat stil, op vele punten is het verkeer voor voetgangers onmogelijk. Het telefoon- en electriciteitsbedrijf ligt stil. BURGH (Schouwen). In de dorpskerk is brand uitgebroken. Ook de toren staat in brand. Nader vernemen wij, dat de brand on geveer 9 uur hedenmorgen uitbrak. Het vuur breidde zich in zóó korten tijd uit, dat het al spoedig te zien was, dat wei nig zou zijn te redden. De brandweer van Burgh en Haamstede was spoedig ter plaatse, maar kon niet veel tegen de vuurzee uitrichten. De kerk is nu (te 2 uur) geheel uitgebrand. De muren staan nog overeind. Ook die van den toren, maar ook deze is uitgebrand. De oorzaak staat nog niet vast. Lood gieters waren bezig geweest om de goot te repareeren. Alleen ëen kistje, waarin het avond- maalszilver en het archief waren gebor gen, kon kort na het uitbreken van den brand gered worden. Omstreeks 10 uur is het dak van de kerk ingestort. Kort daar na volgde de spits van den toren. Ook de kerkklok stortte naar beneden. Het uurwerk is op 7 min. over 10 blijven stilstaan. (In ons nr. van 14 Augustus namen wij juist een en ander op over de graf monumenten, in deze kerk aanwezig. De kerk is (was) een fraaie kruiskerk, ge bouwd in de moeilijke jaren 16711674. In de kerk bevonden zich twee pas ge restaureerde grafmonumenten van. het ge slacht de Huybert en een drietal muur tafels van deze familie. Het eene mo nument is van Johan de Huybert en diens echtgenoote Catharina Cornelia de Huybert. Op dit monument prijk(t)en zes tien kwartierwapens. Het andere is voor Pieter de Huybert. Op dit monument zijn zes kwartierwapens aangebracht. Ook het zeldzaam schoone geschilderde glasraam, aan het oosteind der kerk ge plaatst en de wapen» der Zeeuweche stemhebbende stede» bevatte, en aan de buitenzijde door latwerk beveiligd was, is mede verloren gegaan. Jammer ook van de mooi besneden eikenhouten bank waarin de Ambachtsheeren zetelden, eerst de heeren De Huybert, daarna de heeren Van Hoorn, wier nakomelingen, o.a. de heeren Westpalm van Hoorn, die den toenaam van Burgh hebben aangenomen, te 's-Gravenhage wonen. Red.) AMSTERDAM V.D. Voor het Gerechts hof alhier is heden tegen C. I., gewezen directeur van de Chr. „Amsterdammer", wegens verduistering en valschheid in geschrifte, 1 jaar en 4 maanden gevan genisstraf geëischt, met aftrek van 4 maanden preventieve hechtenis. Door de rechtbank was hij veroordeeld tot 1 jaar en 6 mnd. gevangenisstraf. AMSTERDAM V.D.' De Kamer van Koophandel en Fabrieken heeft heden met op 3 na algeineene stemmen besloten aan de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal eeri adres te zenden, inzake het ontwerp-tariefwet 1924, waarin ze als haai' overtuiging uitspreekt, dat met aan vaarding van dit ontwerp een eerste en belangrijke schrede zal gezet worden op een weg, die Nederland ten slotte naar een, zijn economische ontwikkeling ver stikkend stolsel zal voeren. Zij ziet zich daarom genoopt, de Tweede Kamer te ver zoeken, het ontwerp, gelijk het daar ligt, en dat in het nieuw voorgestelde artikel 43 een punt van hoogst ernstige beden king te meer biedt, niet aan te nemen. BERLIJN V.D. De onderhandelingen over een handelsverdrag tusschen Enge land en Duitschland zijn afgebroken. PARIJS. V.D'. Tengevolge van den he vig en storm, die in de Province heeft gewoed, is een spoorbrug weggeslagen. Een locomotief viel daardoor in een ra vijn. De stoker en een militair verbrand den. De machinist is waarschijnlijk door het water weggeslagen. In het departement Vaucluse staan de velden onder water. Verschillende brug gen zijn ingestort, boomen ontworteld en molens afgebrand. Het spoorwegverkeer MarseilleLion ondervindt belangrijke storing. ELLEWOUTSDIJK. In de Raadsvergade ring van gisteren werd besloten met 1 Januari 4 pet. pensioenpremie op de amb tenaren te verhalen. Morgen meer uit voerig verslag. Goas. Heden werd door de notarissen M. Treub te 'sGravenhage en Joh. Pi laar te Goes publiek verkocht.1- Weiland in BaJikershoek, alhier, groot 3.27.30 II.A. aan Aalb. Westdijk te .Goès voor f3520 per H.A. is voor het geheel f 11.520,96; Weiland te Kattendijke aan den Plasweg, groot 0.83.90 H.A. aan Jan Wabeke te Kapelle voor f 1810 per II.A., is voor het geheel f 1518.59Weiland aldaar, groot 1.44.30 II.A. aan denzelfde Èoor f 2230 per H.A., is voor het geheel f3217.89; Bouw- en weiland te Wemel- dinge in Koorboek, groot 1.08.20 H.A.. aan Jan Mieras Hz., aldaar, voor f3510 per H.A., is voor het geheel f3797.82. Bouwland aldaar in Hooihoek groot 0.77.90 H.A. aan Jac. Schipper Jz. aldaar, voor f4310 per H.A.is voor het geheel f3357.49. Totaal f23.412,75. Van 25 September. GOES- Ondertrouwd: Ghristiaan van Fraassen, 27 j- jm. en Cornelia Focke, 26 j- jd. Getrouwd: Arie Kousemaker, 27 j. en Adriana Zandee, 27 j- (OverledenPieter Meij'ler, 85 j- wedr r. Cornelia van der Ilagc. Van 1923 September. VLISSINGEN. Getrouwd: A. Timmer man, 22 j- en M- R- S. Maldeghepi, 24 j- Overleden; J. Theune, 79j- wed. v J. V- de Wijze. Middelburg, 25 September. Die aanvoer op de graanmarkt was ruim. Tarwe f 1118, Witte boonen f22 30, kroonerwten f 1720,50, Maanzaad f4049, ronde bruine boonen f3038, lange bruine boonen f2630- Boter f 1.27V2, part. f l,37x/2- Eieren 8, part. 9 ct., eendeneieren 8, part. 9 ct. KAPELLE-BIEZELINGE, 24 Sept. Pe ren: Beurré Hardy 1826, Beurré de Me- rode 810, Beurré Superfin 610, Beurré Lebrun 916, Beurré d'Aremberg 6, Bon ne Louisse 1218, Beurré d'Angoulème 814, Bruine Beurré 410, William Du chess© 614, Fertility 612, Koninginne- peren 48, Pondsperen 68, Maagde peren 913, Spaansche Wijnperen 6 12, Bergemotten 46, Dubb. Bergemotten 68, Peren zonder zaden 24, Nouveau Poiteau 48, Kroetperen 13 gulden, alles per 100 K.G. Appels: Transparente de Croncels 20 28, Codlin Manks 612, Gulderlingen 811, Ganzebout 612, Landsberger Rei- netten 612, Pomme d'Óranje 813, Bou- man Reinetten 811, Rismarck 616, Cox Pomona 814, Keswick 610, Jacq- Lebel 812, Campagnezoet 812, Goud- reinetten 1418, Sterappels 1216, Kroetappels 24 gulden, alles per 100 kilogram. Diversen: Noten 1012 gulden per 100 K.G,; Noten 0.530.55, Augurken 0.16 0.30, Bloemkool 48, Savoije kool 4, Wit te kool 4, Eieren 9.30, alles per 100 stuks. Blauwe druiven 7075 gulden p. 100 K.G. VLISSINGEN, 24 Sept. 1924. Beurré Har dy 1420, Beurré de Mérode 520, William Buchesse 68, Tr. de Vieune 2329, Cal. Carafon 16, Marsepijuperen 27, Soldat La- boureur 612, Beurré Duraudeau 6, Beurré d'Aremberg 916, Bergamot 5, Keizer Wil helm 7, Cox Pomona 10, Bismarck 7, The Queen 16, Tarweappel 10, Gloria Mundi 13, Tuinzoet 10, Zoete Ribben 7, Blauwe Brui ven 4367, Witt edruiven 32, Aardappelen 5051, Uien 23, Spruiten 1527, Peeën 3, Suikorboonen 2021, Wagenaars 1416, Snij boonen 1936, Spruiten 3650, Pronk- boonen 2021, Tomaten 26 ct., alles per K.G. Roode kool 45, Savoye kool 68, Bloemkool 1026 ct., alles per stuk. Sel derie 12, Prei 79,5, Peeën 45, Kroten 44,5, Rammenas 0,51 ct., alles per bos. Andijvie 1473, Kervel 1—10, Spinazie 31 85, Zuring 8, Veldsla 36, Sla 20115 ct., alles per mandje. KRABBENDIJKE, 24 Sept. 1924. Burandeau 23, William Buchesse 29, Souvenir de Congrês 310, Beurré Ilardy 618, Beurré de Mérode 610, Josephine 8, Jacq. Lebel 48, Handperen 11, Maagdeperen 7, Glas appels 8, Zure afval 1 gulden, alles per 100 K.G. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders on bekend zijn, terugontvangen tusschen 10 en 24 Sept., aan het postkantoor te Goes: Brieven binnenland: Zweemer, Kruinin- gen; Pleines Zeepfabriek, Den Bolder A. de Koster, Sleeswijk; J. J. Francois, Hansweert; Pleines Zeepfabriek, Den Bol der Briefkaarten binnenland: P. Booman, Middelburg; éen zonder adres. N.B. D;en afzenders wordt aanbevolen op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestel baarheid aan hen kunnen worden terug gegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken steeds van een volledig adres straat naam en huisnummer jte voorzien. Blusschen dour schuim. In het „Veiligheidsmuseum" te Amster dam heeft de heer H. A. Wilton van< Reede, vertegenwoordiger van de Foamite Firefoam Ltd., gesproken over het blus schen van brand door schuim (foam). Zooals bekend, is het niet mogelijk oetro- Ieumbranden met water te blusschen, daar de plie op het water blijft drij ven. Bovendien is het gevaar zeer-groot, dat het bluschwater de brandende olie verspreidt, zoodat het water, in plaats van te dooven, den brand doet uitbreiden. Nu meer en meer stookolie voor sche pen wordt gebruikt, moet naar een bluschmiddel worden uitgezien, dat lich ter is dan olie. D|it middel bestaat reeds en is o.a. toegepast bij den groolen brand in Vlissingen, waar door schuim de groote tank in anderhalve minuut is gebluscht. Het schuim, firefoam, ontstaat door vermenging van twee chemische praepa- raten. Bij die vermenging ontwikkelt zich tevens een druk, welke het schuim voort spuit. Het schuim bedekt het brandende lichaam, het is zoo (aai, dat de bedek king niet wordt afgebroken en het kleeft aan de brandende stoffen vast. Daardoor wordt verhinderd, dat de lucht tot (jen vuurhaard toetreedt. In de praktijk heeft het praeparaat reeds, naar spr! zeide, zijn deugdelijkheid bewezen zooals ge zegd, o.a. te Vlissingen installaties zijn ook aangebracht in tankschepen en op petroleumopslagplaatsen. Het schuim veroorzaakt geen schade aan materieel. Waaruit de 'chemische praeparaten zijn samengesteld kon spr. niet zeggen; dat is fabrieksgeheim. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens: fietsen zonder licht: C. A., Koudekerke, tot f2 b. s. 2 d. h., A. L. Ie B., Vlissingen, J. B.„ Middelburg, P. S., Serooskerke, allen 'tot' f3 b. s. 3 d. h.; rijden meï een wagen zonder licht: K. J., Vrouwepolder, tot f3 b. s. 3d. h.; zonder vergunning met een omnibus een bepaalde standplaats inne men: A. M. M.. St. Laurens, tot f3 b. s. 3 d. h.; overtr. art. 4275 Swb.: A. P., Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h.; overtr. art. 431 Swb.A. V., Westkapelle, tot f5 b. s. 5 d. h.; overtr. art. 424 Swb.: J. B., West kapelle, tot f5 b. s. 5 d. h.; rijden over voetpaden: J. C. H. B., Vlissingen, tot f3 b. s. 3d. h.; op straat afval werpen: P. H., huisvrouw van P. J., Vlissingen, tot f3 b. s. 3d. h.; overtr. Regiem, op de Wegen en Voetpaden: A. L., Bigge- kerke, tot f 5 b. s. 5 d. h.; met een rijwiel over afgesloten wegen rijden: L. P. de K., Souburg, J. N., W. S., huisvr. van L* H., G. P., J. A. v. d. V., C. M., Wi J, van L., J. F. M. B., allen Middelburg, L. de Z., Koudekerke, B. J., H. v. D. S., Vlissingen, allen tot fl b. s. ld. h.y I. G., Middelburg, tot f0.50 b. s. 1 d. h.; dronkenschap: C. Z., Biggekerke, tot f10 b. s- 10 d. h:; G. de M., Helder, tot f3 b. s. 3 d. h. In de zaak tegen W. J. H., M'burg, overtr. polderverordening, is de oproeping nietig verklaard. Vrijgesproken zijn: A. S., Biggekerke,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3