CACAO sen lijst US" Woensdag September 19H4 38e Jaargang »rd. Buitenland. F PONÖ age. Bosch. 500 en f 1000. ïsaulaan 12. D. Herder, FEUILLETON. De dag van 's Konings bezoek aan Znid'Beveland en Goes, ïh: KOOP: ad, 63 g.M. hoog. ti'on Grijpskerke (W.) Drukkers-Exploitanten Ö08TERBAAN LE COINTRE «OES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, .Ines Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: .Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. ne. 259 veZeeuw em#c«weaorf*i«irimh«wHn,a*<n*wwv>*viiiaa'nt.f»m?Hen*a Zij, die zich niet 1 October og „de Zeeuw7' abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. Bairtiméus. Ontvangen van IC. f 1, J. A. Dl. f 2.50, collecte Geref. kerk f 194.24!/2. Hartelijk dank. Aanbevelend, J. D: o n a e r. DE VOLKENBOND. Het is niet gemakkelijk uit de verschil lende persverslagen den uitslag der ver schillende besprekingen van dezen Bond in het vizier te krijgen, waartoe inen be zig is te geraken. Dat men een grooten stap nader geko men is tot het wélslagen van vredesplan nen schijnt wel als vaststaand te mogen worden aangenomen. Het. blijft echter voorloopig onzeker of de beide toongevers in dit concert Frankrijk en Engeland wel hetzelfde bedoelen. De staatkunde van Frankrijk is niet de zelfde als die van Engeland, al mag men aan geen van beiden den zin voor eer lijke behandeling der qiiaestiën ontzeggen. Herriot verdedigt -oen Volkenbond die over voldoende militaire macht beschikt om aan de veiligheid van Frankrijk een deugdelijken waarborg te verschaffen. Macdonald daarentegen verwacht minder ran militaire macht dan van wederzijds elkaar begrijpen en vertrouwen. Hij is tegen geweld en voor scheidsgerecht in ■de eerste plaats, wanneer wederzijds begrijpen zwijgt. Dat er ten slotte een formule gevonden, werd, waarin zoowel de Fransche als de Engelsche premier zich kunnen vinden, mag worden dank geweten aan de tus- schenkomst van Tsjecho Slowakije, welks vertegenwoordiger, de Tsjechische minis- tea- Benesj, den Volkenhondsraad in ge val van arbitrage het recht wenscht toe te kennen om, niet met algemeene stem men maai', bij meerdei-heid Van stemmen te beslissen. Op deze "manier, zoo meent hij, zou kunnen worden verkregen de mogelijk heid van voorkoming van oorlogen en de zekerheid 'van beperking der bewapening. Nu is dit een schoone theorie. Maar zal zij gemakkelijk, aanstonds, in alle ge vallen, praktijk kunnen worden? Zal iedere groote mogendheid die in den Raad van den Volkenbond vertegen woordigd is, en bij beslissing doof de meerderheid in de minderheid geblqven, zich voetstoots bij deze beslissing neer leggen? Zal een bindende beslissing mo gelijk zijn, zoolang de bepalingen van het Pact van vijf jaar geleden 'niet zullen herzien of aangevuld zijn? En zullen, om tot afdoende besluiten te komen, niet eerst alle neutralen en overwonnenen van toen tot den Volkenbond moeten toe treden Wat beteekent de Volkenbond bijvoor beeld zonder Amerika en zonder Duittech- land? Wat, beteekent de bepaling omtrent de onderlinge veiligheid en onaantastbaar heid, met een vreemd woord de integri teit, van elkanders grondgebied, zoolang, nog de bepalingen gelden die gemaakt zijn onder den indruk van de in 1918 behaalde overwinningen, waarbij het lang ste eind van het koord verzekerd was aan de overwinnaars, en het kortste eind .aan de overwonnenen? En dit nu is men in Engeland in gaan zien. Men is gaan beseffen, dat de rege ling van 1918 wel eens zou kunnen blij- 'ken, niet in allen deele billijk te zijn. Worden derhalve deze bepalingen niet herzien, dan zou 't wel eens kunnen ge beuren dat Engeland geroepen werd tot medewerking aan de handhaving van re gelen, die aan den toets der billijkheid niet beantwoorden. Nu heeft Benesj getracht deze moeilijk heid te omzeilen door die bepalingen aan den 27 Mei 1862. 5). (Slot). Wij kunnen Z M- niet verder volgen, maar keeren naar Goes terug, waar het gejubel nog voortduurt. Na het verlaten onzer gemeente door Z. M- zijn schutterij en wachten ingerukt onder dankzegging voor de gepresteerde diensten en werd bet déjeuner voortgezet, en later ook bijgewoond door de leden der ©erewacht en officieren <ler schutterij,; er heerschte een rroolijke stemming en menige toast op den vorst en verdere telgen van Oranje werden met de verdere gebruikelijke ge dronken. De sociëteit Jacoba van Beijleren had uit hoofde van het ongunstige weder van die verdere schieting moeten afzien -en zich tot den optogt bepalen. te vullen, zoodat bij 't ontstaan van ge schillen de Raad die tot arbitrage (scheidsgerecht) geroepen wordt uitmaakt wie de aanvaller is en dezen (aanvaller) met oeconomische wapenen, doch ook desnoods met militaire macht tot aan vaarding der beslissing van den Raad uit den Volkenbond kan. dwingen. Hier wordt zoowel aan Engeland als aan Frankrijk gegeven wat elk hunner verlangt; doch wij vreezen dat geen van beiden bevre digd zal zijn. Frankrijk althans zeker niet. Herriot begrijpt heel goed, en trouwens hel. is ook zoo, dat men zijn recht niet kan beschermen of handhaven zonder ge bruik te maken van zijn macht. Geen recht is mogelijk zonder macht tot zijn handhaving. Nu zijn de besprekingen van den Vol kenbond geheim, alleen de besluiten wor den mettertijd publiek eigendom. Doch dit belet niet dat nog wel eens wat uit lekt. En nu verluidt dat de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, lord Parmoor, ja z,elfs, volgens sommigen Mac donald, met verloochening van zijn eerst verdedigde gevoelen van arbitrage met wederzijds begrijpen, in een der vergade ringen van den Volkenbond zou hebben toegezegd dat de Britsche oorlogsvloot ter beschikking van den Bond wordt ge steld tot bescherming der internationale rechtsorde voor het geval haar vestiging mocht slagen. Derhalve in plaats van wederzijds be grijpen de sterke arm. In plaats van de overredings kracht de politie macht. Wat zou in dit geval de ontwapening beteekenen? Het schijnt vast te staan dat Frankrijk van geen bewapeningsbeperking wil we ten, indien niet eerst een regeling ter waarborging der beveiliging is getroffen. Een uitspraak die, naar men zegt, vol komen is naar het hart van het Engel sche volk en voor een .deel, schijnbaar althans, ook naar dat van Mac Donald. Waartegenover dan weer anderen zijn, die eerst zekerheid verlangen omtrent de be wapeningsbeperking, alvorens de verplich ting tot waarborging der veiligheid van anderen op zich, te nemen. Zoo staan twee meeningen tegenover elkaar: eerst waarborg voor de veiligheid en dan beperking der bewapening; en: eerst beperking der bewapening en dan zorg voor de veiligheid. Het eerste is de Fransche, het andere de Engelsche opvat ting van de oplossing. Daarom is nu door Benesj voorgesteld: eerst goedkeuring door de betrokken mo gendheden van het protocol omtrent ar bitrage (scheidsgerecht) ^n dan de ont wapeningsconferentie; en wanneer deze slaagt, dan het door de betrokken mo gendheden goedgekeurde protocol in wer king te doen treden. Men denkt dat dit bemiddelingsvoor stel van den Tsjeech den Gal en den Brit beiden zal bevredigen. Laat ons bet hopen. Maar of men dan ver gevorderd zijn zal, wanneer de regeeringen en de volksver tegenwoordigingen of een enkele van deze weigert het desbetreffend protocol goed te keuren? Geen enkele buitenstaander die 't weet. Doch niet weinigen zijn van meening dat GenèV© weinig of niets zal vermogen, wanneer niet eerst Versailles van de baan gaat; en er zoodoende een andere opzet komt. Er is een „impasse", een blinde steeg, en daar moet men uit. Er moet een Volkenbond komen, die allen omvat. Allen, geen uitgezonderd. Zou Nansens poging om Duitschland tot toetreding tot den Volkenbond te be wegen, een bewijs zijn dat de geheele verga dering Frankrijk incluis deze zelfde meening is toegedaan? Het zou de kans op het scheppen van een internationale rechtsorde verhoogen. Doch niet in de eerste plaats op de schep- Des avonds was er reünie in de socië teit van Ongénuchten Vrij en bal op hei: Slot Ostende, geen van beiden viel even wel een druk bedoek ten deel, een gevolg van vermoeijenis en drukte op de straat. Het weder was opgeklaard en lokte op nieuw naar buiten. Br werd druk geschoten, hier en daar geillumineerd, op ©ene der markten brandden pektonnen en in de kaai dreef het door den om roeper laangekondigde vuurschip en lokte ©en tal van nieuwsgierigen. Nog had de pret geen eind, de commissie der ver siering' in de Kerkstraat verrustte ons den volgenden avond op een zeer nette illu minatie, heden vrijdag is nog aan ver schillende versieringen geen hand tot op ruiming geslagen. Nimmer zag men ze ker de Goessche ingezetenen zoo zeer met lust, zonder ©enige uitnoodiging of aan sporing van ©enige autoriteit in de weer Om zelfs 'groote, ongevraagde opofferin gen te doen om 's konings "komst zoo luisterrijk vcwr te bereiden; miet uitzon ping, op de bestendiging dier rechtsorde komt het aan. En voor die bestendiging zal wel, blijken een gewapende macht noodzakelijk te zijn, tot steunbieding aan de plannen en besluiten van den Volken bond, ook die tot beperking van de be wapening, en tot veiligstelling van de in tegriteit van elks grondgebied. HMMMMMWIt'll •■IIBIiilMiJamMimHIKMnMMWHiaWaM Droeve toestanden. Te Ede is de politie met rijkspolitie en marechaussee versterkt, en de mili taire politie met 75 man toegenomen, terwijl nog verdere maatregelen op til zijn, en dit alles om de menschen te be schermen tegende militairen; en niet tegen militairen van een Vreemde natie, maar tegen Nederlanders. Oorlog tegen den oorlog. De sociaal-democraten haten den oor log. Dat doen wij allen. Maar '.de wape nen tot het voeren van den krijg tegen den oorlog verschillen. Zij zijn de ruwe predi kers van den klassenstrijd; de mannen van: ik zeg niet de wapens neer maar de wapens hier; de mannen vah Novem ber 1918! Zouden dat onze vredestichters moe ten zijn? Sfudielust. 'Onder dit kopje schrijft onze „Niéuwe Provinciale", blijkbaar is de schrijver er bij geweest; van daar zijn levendige be schrijving Het is bepaald vermakelijk te lezen, wat de heeren Dresselhuys, Schaper en Oud alzoo opmerkten om te voorkomen, dat de tariefwet aan de orde werd gesteld. Zij wisten wel, dat het voorstel van den voorzitter zou worden aangenomen, maar meri hoorde reeds uit hun redevoeringen de strijdleuzen voor de verkiezing. Zij hadden zoo'n vreeslijke behoefte aan stu die. Hoe konden zij ooit klaar komen met dit wetsontwerp? De heer Schaper ver telde, wat er al aan vast zat, of bever, wat hij er aan vast wilde haken. En hij noemde 'allerlei dingen, die meer of min der beteekenden, maar die uitstekend voor de discussie geschikt zijn. Als men hem hoorde, zon men meenen, dat deze dis cussie werd onmogelijk gemaakt, terwijl de aan de orde stelling van de wet den. heeren juist de gelegenheid geeft om te zeggen, wat zij te zeggen hebben. Zij waren het roerend eens. De leider van den Vrijheidsbond hield een rede voering, die de heer Schaper zoo goed als geheel kon onderschrijven. De heer Schaper sprak zoo, dat de heer van Gijn telkens uit de volheid van zijn gemoed moest zeggen: juist, juist. Zoo ontmoet ten de •vooruitgang en de reactie elkan der. Het'was, om er stil van te worden. De rechterzijde zweeg dan ook. .Zij liet daardoor uitkomen, hoe, naar haar mee ning, alles vertoon was. En de Voorzit ter sprak tot de studiebegeerige heeren: gij hebt tot 14 October 'den tijd. Zij wilden het wetsontwerp wegstudee- ren, maar de voorzitter wil hen wezenlijk aan het werk zetten. En dat is dan ook maar het beste. De heeren Dresselhuys en Oud oor deelden, dat "er geld genoeg was. Eens klaps hebben zij ontdekt, dat het groot gevaar van het tekort reeds meer dan verdwenen is. Blijkbaar willen zij niet dat het aantal goede aanteekenjngen voor onzen minister van financiën nog wordt vermeerderd. Wat zij opmerkten kon gel den als een compliment. Maar er is voor ons geenerlei reden om door hun bril te zien. De rechterzijde toonde zich aaneenge sloten. Zij zal wel zoo verstandig zijn zich door de heeren ter linkerzijde niet te laten afdringen van een taak, die nog dering' van drie a vier getimmerde poor ten; telden wij 14 tot 16 poorten en bo gen van groen en knipsels met toepassen lijko inscription voorzien. Van deze w;ts slechts ééne eerepoort van w©g© het be stuur geplaatst aan den ingang 'der stad, het overige was alles uit eigen beweging door de ingezetenen aangebragt- Wij hebben ons voorbehouden terug t© 'komen op de keurig' bewerkte banier, van de '©erewacht en (bet versieren der zaal. Gelijk wij vroeger zeiden, geschiedde de uitreiking door dhr burgemeester-; dit had plaats namens de dames De Laat de Kan ter aan wier bereidwillige handen men zulks te danken heeft. Op witte moiré zijde is het wapen van Goes aller keu rigst in kleuren geborduurd, en de sier lijke kroon met paarlen bezet; van beide bovenste zijden hangen zilveren kwasten terwijl ÏLet geheel met rood© zijde is ge voerd en met franjen omboord is. Onge lukkig heeft de vaandrigs hoe trots op de eer eon dit te mogen bewaken, voor in dit parlementaire jaar tot zegen voor ons volk moet worden verricht. Eigenaardig was nog, dat de heer Scha per de rechterzijde vermaande om toch voorzichtig te zijn. O, als zij doorzette, daar zouden verschrikkelijke gevolgen van komen. De heer Schaper was zeer be dacht vopr het lot van de rechterzijde. Het was komiek. Als hij er waarlijk wat van geloofde, dan zou hij de laatste zijn, die er wat van zei. Dat spreekt. De vrijheid en de Wei. in de liberale pers circuleert een be richt van een begrafenis, die dezer dagen heeft plaats gehad, in strijd met den wensch van den overledene, die tijdens •zijn leven aan zijn vrouw gezegd had dat zijn stoffelijk overschot moest verbrand worden. Maar die vrouw was hij het sterven niet tegenwoordig geweest, dewijl zij zich toen juist op de terugreis uit In- ilië naar Den Haag bevond. De zoon, die niet zeker wist of zijn vader bedoelden wensch had uitgesproken, telegrafeerde aan zijn moeder, doch dit telegram had vertraging en bereikte de moeder te laat, zoodat de zoon genoodzaakt was last te geven om te begraven. Na de begrafenis arriveerde de moeder en vroeg, na be komen weigering van de zijde der auto riteiten, aan den minister van justitie verlof het lijk van den man en vader te doen opgraven om het te doen ver- asschen. Doch de minister weigerde het gewaagde verlof te geven; en zoo bleef de man begraven. De berichtgever' voegt aan dit sensa tioneel bericht (in „Het Vaderland") de laffe opmerking toe dat de minister bij deze weigering zich had laten leiden door „het verzet van zijn partij"! Natuurlijk is deze beschuldiging on waar. De minister heeft zich bij deze weigering niet laten leiden „door een partij", maar door de wet, voor welker richtige uitvoering hij 'heeft te waken. Het is toch een van de eerste regelen eener goede regeering, dat zij de gere- geerden voorgaat in gehoorzaamheid aan de wet. De begrafeniswet spreekt ten deze dui delijk genoeg uit, dat aan de nabestaan den of de armbesturen en ter hoogster instantie aan den burgemeester de zorg voor het begraven van lijken is opgedra gen. Nu ten deze aan den eisch der wet was voldaan, kon en mocht der halve de minister ook niet anders doen hoezeer hem dit ter wille der aanvraag ster zal hebben leed gedaan, dan deze bede om ontgraving afwijzen. Immers „ontgraving" van een lijk kan slechts geschieden, wanneer de justitie dit voor gerechtelijk onderzoek noodzakelijk acht. Wij hebben destijds (April 19i4) de aandacht gevestigd op de zonderlinge houding die de toenmalige regeering scheen aan te nemen ten opzichte van de verbranding van een lijk, die had plaats gevonden. Immers de toenmalige regeering was van oordeel dat zoo iets volgens de be slaande wet ongeoorloofd was. Nochtans had zij het verrichten van zoodanige on geoorloofde handeling niet belet, veeleer naar het scheen vergemakkelijkt. En nog jaren daarna heeft de regee ring het sluipen door de mazen van de wet begunstigd. Immers de rechter had iu hoogste instantie uitgemaakt dat de wet het verbranden van lijken verbiedt, doch strafbaarstelling hiervan verzuimd heeft. Dit geldt zoowel voor het vorige kabi net als voor het tegenwoordige. Doch dit belet ons niet, integendeel het doet ons genoegen te kunnen uitspreken dat op dezen weg van verzuim thans niet werd voortgegaan; de minister van justitie heeft recht gehandeld. de overmagt moeten bukken; den gan- schen dag aan regen en wind blootge steld, schoot zijn bescherming te kort en heeft dit fraaie met zooveel smaak en moeite gerec-d gekomen geschenk veel ge leden. Ook het versieren der zaal waar het déjeuner gehouden werd, was aan de zelfde handen toevertrouwd, die wederom bereidwillig hebben getoond, in het dé coreren bijzonderen tact te hebben. Vóór Z. M. komst was aan eenigen de gelegen heid gegeven om de zaal een bezoek te brengen en het décoratief te bezien. Reeds liet binnenkomen van het lokaal maakte een hoogst gunstigen indruk. Aan ieder der vier wanden van de zaal prijk ten twee kolossale spiegels, door draperie en bloemslingers omgeven. In het midden van den wand prijkt eene schitterende trophée, zamengesteld uit slingers, wit en oranje, met het beeld van Pomona, met eenen slnijer ran oranje omhangen. Aan iedere zijde en boven het beeld hin- y BR SCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonne/nentsprijs: Peic. .3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën-, 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot Bij abonnement belangrijke korting. Als uw kinderen last hebben van een jeukende huidkwaal, past dan Foster's Zalf toé. Inderdaad een probaat genees middel. Per tube fl. (4) Hevige stormen in Engeland. Ter aanvulling van ons bericht van gis teren melden wij nog: Een storm, die een snelhe d bereikte van 84 mijl per uur, woedde Zater dagavond en Zondagmorgen boven een groot gedeelte der Britsche eilanden. Zijn grootste kracht werd gevoeld op de West kust, waar belangrijke schade werd aan gericht aan de kleine scheepvaart. Er zijn evenwel geen rnenschenlevens te be treuren. Een schip van de Gunard-lijn kon te Queenstown de passagiers niet landen. Een stoomschip voor Ierland- moest naac Heyeham teruglceeren. D|e reddingsbooten Waren als voorzorgsmaatregelen uitgezet. Een ander schip moest beschutting zoo ken onder het eiland Man. Re Ierscha mailboot „Cambria" werd bij den over tocht naar Holyhead door hevige zeeën geteisterd. Vele passagiers werden om vergeworpen en kregen verwondingen. Twee moesten op draagbaren naar land worden gebracht. Veel schade werd aangericht te Lan cashire en Yorkshire in Wales en En geland. Telegraaflijnen werden vernield en de postdienst meldt een groote des organisatie. Duitschland en de Volkenbond. Na uitvoerige discussies over het vraag stuk van de toetreding van DuLLsehland tot den Volkenbond, was hét Dniitsch.e rijkskabinet eenstemmig' van oordeel, dat de rijksreg'eering, een zoo- spoedig moge lijk toetreden van Duitschland moet nar streven, daar de door den volkenbond behandelde vraagstukken slechts met me dewerking van Duitschland op bevredi gende wijze kunnen geregeld wórden. Do rijksregeeiing zal door haar minister van buitenlandsche zaken bij de in den vol- kenbondsraad vertegenwoordigde mo gendheden doen vaststellen, of de voor de positie van het D.uitsche voorstal noo- dige garanties gewaarborgd zijn. De crisis in Bulgarije. Die Burgaarsche minister van binncn- Iandsche zaken heeft in oen onderhoud met journalisten o.m gezegd: „Sinds Mei hebben de communisten hst land door ononderbroken agitatie steeds in span ning gehouden. Wij bezitten talrijke be wijzen, dat zij tegen September een revo lutie voorbereidden. Onder de rooverben- den die de dorpen binnenvielen, bevonden zich communisten, die toespraken tot de boeren hielden en zeiden, dat de bevol king zich voor een groote gebeurtenis in September gereed moest houden. Uit de in beslag genomen documenten blijkt, dat op last van Moskou bedragen tot de vereischte hoogte ter bereiking van dit doel moesten worden uitgegeven. Dl© communistische raddraaiers ontvingen ©an maandloon van 10 000 leva, hun leiders van 30 000 tot 80-000 leva, de leden van de benden 5000 leva en bovendien een premie voor eiken moord- "Wat de Macedonische beweging betreft, uit gevonden documenten blijkt, dat de communisten besloten hadden op 15 September op twee plaatsen een aan slag te ondernemen. Twee federalistisch© afdeelingen, de een va;n Griekenland, de ander van Servië uit, hadden bevel ge lijktijdig Bulgarije binnen te vallen. Ge lukkig is het gevaar, tot welks afweer wij gereed stonden, vermeden. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Athene heeft een bende bestaande uit 20 man bij gen ovale spiegels, omringd van porce- leinen bloempotten en guirlandes. Hier, en daar zag men weer tafeltjes, waarop kleine bloemgewassen in porceleinen pot ten of in korfjes op een elegant spiegel- tafeitje gerangschikt. Regt tegenover den ingang der zaal hing een schilderij van1 groote afmeting, vervaardigd door den goesschen schilder Wulfaert, voorstellende een drietal kinderen aan het strand, van schitterende décoratiën omgeven; de ra men waren met oranjedraperiën versierd. De tafel voor het déjeuner, was niefi minder prachtig. In het midden daarvan, prijkte op een groot plateau de buste desi Konings tusschen oostersche gewassen en fijne vruchten, terwijl de geheele regeling- van den fijnsten smaak getuigde. Komt: daarvoor aan die belangelooze dames loï toe, niet minder verdienen zij den dank der burgerij, die door haar in de ge legenheid gesteld werd Z. M. eene ont vangst te bereiden, die H. D. tevreden heid mogt verwerven.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1