Onderwijs. Land- est ThüiiIïouw. Dit de Premis. erkuieaws. Gememi Nieuws. me*. De practijk heeft echter wel i* en kele maanden geleerd, dat er Tan dit ▼oorschrift weinig terecht zal komen en thans reeds hebben Ged. Staten van Friesland de gemeentebesturen van Dok- kuin en.Sneek dispensatie van dit om slachtige voorschrift verleend. Dè.ar moet het heen voor gjje gemeenten. En niet alleen vereenvoudiging van dit voor schrift, doch ook van tal van andere, anders vreezen wij dat de achterstand kei- provinciale griffie steeds grooter zal worden, daar de controle ontzaglijk veel vordert. De militaire oefeningen. De manoeuvres bij Breda zullen in ver band met de weersgesteldheid zeer wor den beperkt. Het 3e regiment infanterie uit Bergen op Zoom gaat in verband hier mede niet naar Breda, doch blijft tot en met Vrijdag a.s. gewoon te Bergen op Zoom oefenen. Tevens is het kamp in „Kijk in de Pot" opgeheven en zijn de de stad, als loodsen, de manege, scho len en Thalia, ondergebracht. Tengevolge van den hevigen plasregen liep gisternacht het terrein bij de kazer- *e te Blerick, waarop een groot aantal militairen, die deelnemen aan de ma noeuvres, in tenten ondergebracht zijn. onder water. Daar het terrein erg laag is en er geen afvoerkanalen zijn, bleef het water staan en stroomde de tenten binnen. Een groot tumult ontstond en de manschappen stormden naar buiten in hevige opgewondenheid. Die regiments commandant en de kolonel waren dade lijk ter plaatse en namen doeltreffende maatregelen waardoor de kalmte spoeüig terug keerde. Midden in den nacht werd stroo aangevoerd en de cantine en het gymnastieklokaal voor slaapgelegenheid ingericht en direct in gebruik genomen. Het terrein is thans verlaten als niet meer geschikt om te kampeeren. Men tracht thans de militairen alsnog te Venlo en te Blerick in kwartier te leg gen. Ook de militairen die gelegen, waren in het tentenkamp op den Galgenbergj ba Arnhem, in hoofdzaak militairen van het 4e en 2e regiment infanterie, hebben zeer veel te lijden gehad onder de on gunstige weersgesteldheid. Na de stort buien van gisternacht en gisteren is het kamp ontruimd; de mannen zijn onder gebracht in enkele scholen. (Vele bladén bevatten scherpe critiek op tal van door de militaire autoriteiten genomen maatregelen. Misschien te scher pe critiek. Maar de goede naam van ons leger heeft dat is toch wel de al- gemeene indruk de laatste dagen toch wel een knak gekregen. Waarschijnlijk zullen de hiervoor verantwoordelijke autoriteiten wel voor wat liefs willen, dat ze in dezen guren zomer nooit aan de tentjes gedacht hadden. Er is heel Wat ontevredenheid door teweeggebracht en wie zal zeggen of de gezondheid van vele militairen er niet door geleden heeft.) Allerlei. Het secretariaat der Nederlandsche Jaarbeurs deelt mede, dat de Elfde Jaar beurs in totaal bezocht werd door 34,372 personen tegen 25,056 personen, die de vorige najaarsbeurs bezochten. Het aantal bezoekers der voorjaarsbeurs bedroeg 38,656. De minister van oorlog, de heer Van Dijk, zal morgen en Donderdag a.s. de op die dagen te houden legermanoeuvres in Noordbrabant en Limburg bijwonen. De minister zal te Eindhoven logeeren. De serg.-maj.-adm. W. F. Hamann van het detachement 14e R. I., wordt met ingang van 16 dezer bevorderd tot adj.-onderoff.-adm. bii het lie R. I. en is bestemd voor de functie van magazijn beheerder, standplaats Ede. 4 Tot kommies bij 's Rijks directe belastingenis tegen 1 Oct. benoemd de heer P. Kribbe te 's Gravenpolder met Zevenbergen als standplaats. (M. Ct.) Bij beschikking van den minister van arbeid is in den Raad van Arbeid te Goes aangewezen als plaatsvervangend arbeider-lid de heer J. v. d. Voort, in verband met het tusschentijds uittreden van den heer P. O. v. Leeuwen te Goes en het vervullen van diens plaats door het plaatsvervangend' arbeider-lid M. Daane te Oud-Vossemeer. Te Leiden is in den ouderdom van 82 jaar overleden de heer 15. Hoo- genboom, oud-inspecteur van den Rijks waterstaat; geboren te Renesse bii Zie- rikzee. Door den Commissaris der Koningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks di recte belastingen in de gemeente Drei- schor de heer J. J. Verjaal, ter vervanging van den heer N. Padmos, die overle den is. Goes. A.s. Donderdag hoopt het mu ziekgezelschap Hosanna een volksconcert te geven op de Groote Markt alhier. Aanvang 's avonds 8 uur. Het programma vermeldt de volgende nummers: 1. Le Sans Nom, marche militaire, L. Langlois; g. La Terpsichore, ouverture, Jos. Kes- sels; 3. Die Ilelgolander, valse, Ed. Kies- ler; 4. Lucie de Lammermoor, fantaisie sur l'opera, G. Dionizetti; 5, Voorwaarts, marche militaire, A. v. Leeuwen, 6, L'Africaine, fantaisie sur l'opera, Me ij er- beer; 7, Psalm 8 en Ps. 29, Koraal; 8. Andante Religioso, Landsman (op ver zoek) 9. Carmen, fantaisie sur l'opera de Bixet, M. J. H. Kessels» 10. Finale. Vlissingen. Nu na overleg met de Ohr. Hist kiesvereeniging ook de heer W. L. Huso* zijn mandaat als wethouder heeft neergelegd, en daarbij het voorbeeld va» do heeren J. G. van Niftrik (Vrijz. Dem.) en M. Laernoes (Vrijheidsbond) heelt ge volgd, staat het vast, dat de raad a.s. Vrijdag drie nieuwe wethouders zal moe ten kiezen. Dit dus als gevolg van het op 29 Augustus j.l. aannemen van een motie met 10 tegen 6 stemmen, in welke motie het vertrouwen 'in de 3 wethou ders werd opgezegd. De verhouding in den raad is do yol- gende4 a.r., 3 chr. hist, (de heer Huson medegerekend, in wien echter de fractie reeds eerder haar vertrouwen opzegde! en 2 R.K., samen dus 9 rechts. Verder 3 vrijheidsbonders, 2 Vrijz. Dem., 3 S.D. A.P.ers en 2 S.P.ers. Die Vrijz. Dem. en de S. P.ers zullen zich van stem ming onthouden, dus tegenover 9 recht- sche leden blijven dan 6 linksche stem men hoogstens over. Hoewel nog niets met zekerheid valt te zeggen, wordt het geenszins onmogelijk geacht, dat'de vrijheidsbond zal samen werken met de rechterzijde, doch zonder zich verder tot iets te verbinden. lerseke. Het „Nut" dat reeds eerder een paar schoollokalen aanvroeg fjp het dorp om in te richten voor bewaarschool, heeft zich nu nogmaals met een request tot den Raad gewend om twee lokalen van de openbare school I. Bij 't toestaan van dit verzoek zal de 3de bewaarschool dan zoo spoedig mogelijk geopend wor den. Wemeldinge. (listernamiddag kwam tengevolge van het stormweer alhier bin nen het aakschip „Alva", schipper Vér- heijke van Heumen met gebroken zwaard. Bedoeld schip kon nog juist bijtijds het Kanaal bereiken. Hansweert. De stuurman G., varende aa.n boord van de sleepboot „AIovs" had gisterenavond het ongeluk met een zijner voeten verward te geraken waar door dit lichaamsdeel ernstig werd ge kneusd. Bij nader onderzoek bleek het gebroken te zijn. Tijdens het hevige stormweer van gisteren zijn van het sleepschip Helena 3 op de Oosterschelde verscheidene lui ken en sleepmateriaal over boord' gesla gen. Het schip zelf bekwam niet veel averij. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het zeilschip „Wisseling" schipper Aarnoudse, geladen met steen van Boom naar Leiden, is gisteren op de West.er- schelde door de sleepboot Adja met ge scheurd fokzeil opgepikt en behouden de haven binnen gebracht. Alvorens de reis voort te zetten zal het schip hier eerst repareeren. Colijnsplaat. Tot directeur van het har moniegezelschap „Wilhelmina" alhier is benoemd de heer J. C. Maas te Kortgene. Serooskerke. Gisteren hield de gemeen teraad een openbare vergadering, alle le den waren aanwezig. De voorzitter opent met gebed. Van Ged. Staten is ingekomen goedkeuring der wijziging begTooting 1924 met de opmerking, ais de raad C. Brou wer f50 toestaat uit de gemeentekas, dat dan ook de raad moet vaststellen de prijs der vergoeding voor de noodslachtingen die in dat slachthuis gebeuren. De voorzitter wil eerst overgaan tot benoeming van een hoofdonderwijzer aan do openbare school, hij deelt mee, dat uit de 10 sollicitanten er drie op de voor dracht zijn geplaatst; dat zijn de volgende heeren: G. van de Kreke van Wolfaarts- dijk, D. Hoek van Schiedam en G. H. Kolk van Vledder. De vergadering gaat over In gesloten zitting om over deze personen te spreken. Na heropening werd tot stemming pvergegaan: dhr. G. v. d. Kreke wordt met alg. stemmen gekozen. Nu wordt de politieverordening nog eens artikelsgewijze behandeld voor ze wordt opgezonden ter goedkeuring; art. 46 zesde alinea luidt nu: Het is verboden zich op te houden voor gebouwen of woonhuizen met de rug riaar de straat- zijde. Na lange discussie brengt de voor zitter dit art. in stemming. Intusschen merkt dhr P. de Visser nog op dat 't beter is 't geheel er uit te laten. In stem ming gebracht wordt het met 6 stemmen tegen 1 voor (weth. Goedbloed) uit de verordening gedaan. Art. 63 wordt bijgevoegd^ het is verbo den een dekbok beschikbaar te stellen in de bebouwde kom der gemeente op minder dan 20 meter afstand van andere woonhuizen. Deze bepaling slaat niet on bestaande toestanden. Alzoo gewijzigd en aangevuld, zal ze ter goedkeuring naar Ged. Staten gezonden worden. Nu komt in behandeling een brief van H. Geldof, gericht aan den raad, naar aanleiding van het gesprokene van den heer A. Melis in de voorlaatste vergade ring, hij acht zich beleedigd door de woorden van den heer A. Melis. Hierover ontstaat een zeer drukke discussie waar bij de voorzitter opmerkt, dat er in de handeling van B. en W. niet de minste oneerlijkheid zit. Geldof is gelast de com missie eerst te vragen om de steen, dat is heel anders dan de steen weghalen en daarna er kennis van geven. Dhr. A. i Melis zegt, dat er in de vorige vergade ring gesproken is van 2800 steenen en nu is 't geklommen tot 4200 steenen. Melis zegt uit zoo een handeling volgt toch vanzelf een wantrouwen. Of '.t nu bij B. en W. zit of bij Geldof,, Idoet er weinig toe. De andere commissieleden zijn 'tmet hem eens, als die toestand bestendigd wordt, om hun ontslag in tp dienen. De voorzitter zegt, dat 'tniet in de bedoeling van B. en W. ligt om de commissie op zijde te zetten, het zou hem persoonlijk zeer spijlen als de com missie hiertoe overging, aangezien deze zicji tot heden altjjd loffelijk va» haar taak gekweten heeft. Weth. Goedbloed zegt., dat hii in de volgende vergadering Geldof wil laten komen en dan de zaak opholderen. Hij wil niet van oneerlijkheid beticht worden. Dhr. Iz. de Buck zou Geldof niet in de raadsvergadering willen hebben. Weth. Goedbloed zegt, dat 't opgelost moet worden of spr. hier zit le liegen of Geldof. De voorz. merkt op. dat Geldof zich niet heeft gehouden aan zijn opdracht. Zonder stemming wordt besloten hem ter verantwoording te roe pen voor den raad. Bij de omvraag vestigt dhr. J. Wonder- gem de aandacht op de slechte bestra ting voor het gemeentehuis; hij zou den polder Walcheren willen vragen hierin verbetering te brengen. De voorz. zegt er over te zullen schrijven. Hierna slui ting met dankgebed. Stukken voor den gemeenteraad van Viissfngen. De afd. Vlissingen van „het Groene Kruis" wijst er in haar verzoek om te beginnen met dit jaar een subsidie te ontvangen van f 1000 uit de gemeentekas op, dat zij nog voor den komenden winter tot de benoeming va.n een tweede ver pleegster wil overgaan, daar haar ar beidsveld zich meer en meer uitbreidt en het aantal patiënten, dat door haar even bekwame als ijverige verpleegster gehol pen wenscht te Worden, voortdurend, stijgt. Door deze omstandigheid wordt de taak welke deze verpleegster is opge legd voor één persoon te zwaar om haar naar behooren te kunnen vervullen. B. en W. achten het gevraagde billijk en zijn overtuigd, dat de raad, evenals zij, de werkzaamheden van het Groene Kruis op hoogen prijs stelt eu daarvoor gaarne een offer uit de gemeentekas zal willen brengen, te meer waar ook reeds aan de plaatselijke afdeeling der Z.-H. Diako- nosvereeniging en de vereeniging voor kraamverzorging en zuigelingenbescher ming zulk een subsidie ten deel viel. Overeenkomstig het Kon. besluit van 28 Juli j.l. stellen B. en AV. nader voor te bepalen dat de huur van den grond voor het walhuisje van de firma B. Stofkoper en Co. aan de Wijnbergsche Kade, voor ten hoogste 5 jaar zal gelden en niet van jaar tot jaar zal doorloopen, zooals aanvankelijk was bepaald. In overleg met den inspecteur van het L. O. te Middelburg en met de be trokken schoolbesturen is thans een op lossing gevonden voor het onderbrengen van verschillende scholen, welke allo partijen, ook de hoofden der scholen kan bevredigen. De openbare U.L.O. school 'komt nu in 7 bovenlokalen van het gebou wencomplex aan de Wagenaarstraat en heeft het medegebruik van het daar aan wezige gymnastieklokaal. Het bestuur der Vereen, tot bevordering van Chr. onderwijs komt dan in het bezit van 7 leslokalen aan de Jan Almanstraat, een en ander zoodra dè R.H.B.S. de lokalen zal hebben ontruimd, hetgeen na de Kerstvac.antie waarschijnlijk het geval zal zijn. Bovendien zal het medegebruik van het teekenlokaal der Chr. U.L.O.-school krijgen, terwijl ook het gymnastieklokaal kan worden gebruikt. Daardoor zal het hijzonder onderwijs geen prijs meer stel len op de schoollokalen aan de Coosje Buskenstraat en geven B. en WL in over weging de school A, hoofd de heer Lem mers, Wederom aldaar onder te brengen, terwijl de school O, hoofd de heer Hes- selius, in het gebouw aan de Arsenaal- straat gevestigd kan blijven. Voorgesteld wordt aan het R. K. Paro chiaal Kerkbestuur voor den aankoop van nieuwe meubelen en leermiddelen voor zijn 4 scholen een bedrag van f 721.07 toe te kennen. Voorgesteld wordt gratis een stuk grond bij de Marinehaven aan het ministerie van oorlog af te staan, ten einde daarop een excercitiebatterii te stichten en te gebruiken, o.a. onder voorwaarde, dat de overeenkomst zal eindigen met een voorafgaanden opzeg gingstermijn van één jaar, wanneer de omwonenden van de schietoefeningen ernstigen hinder mochten ondervinden, zulks ter beoordeeling van B. en W. Vervolgens wordt voorgesteld aan den heer Joh. Loois Hz. q.q. 141 vierk. M. grond1 te verkoopen aan de Badhuisstr. voor f20 per vierk. M., ten einde daar op een woning te bonwen. Tenslotte wordt voorgesteld een in structie vast te stellen voor den chirurg van het Gasthuis, thans dr A. Staver- man. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Utrecht (vacature-Jonker) F. W. A. Korff te Heemstede. Aangenomen naar Gramsbergen Th. J. H. Israël te Wadenoyen; naar Oude- schild op Texel door J. Broeksana te Heer-Hugowaard. Bedankt voor Parrega door J. Kloots te Varik; voor Wierden door H. A. de Geus te Veenendaal; voor Nieuwolda (loez.) door Th. J. H. Israël te Wadenoyen. Geref. Kerken. Beroepen te Naarden K. Prins te Nie- zijl; te 's-Graveland H. Buurman te Amstelveen; te Culemborg G. Staal, cand. te Zwolle; te Oudega J. Los, cand. te 's-Gravenhage; te 2e Exloër- mond J. H. Beumee te Sleeuwijk. Aangenomen naar Aalten door W. Bech te Pijnacker. Bedankt voor Meerkerk door B. W. de Graaff te Stad aan 't Haringvliet; Toor Bierum door J. H. Staal te Wierden; ▼oor Engwierum door Th. A. Bergsma te Djrogehai*. Chr. Ger. Kerk. Bedankt voor Zaandam en voor Haar lem door H. Biesma te Groningen. Vrije Evang. Gem- Aangenomen naar Winschoten door M. J. Mooij te Oudebildtzijl. 's-Heerenhoek. Dank zij veel vrijwillige bijdragen <m steun yan de Synode, is men er toe kunnen overgaan de Ned. Herv. Kerk alhier, die den Jaatsten tijd in haveloozen toestand verkeerde, te res- taureeren. Zondag a.s. zal het in 1674 gestichte kerkgebouw weder in gebruik worden genomen en zal dan tevens her dacht worden, dat het 250 jaar geleden is, dat. een zelfstandige gemeente met een eigen kerkgebouw kon .worden opgericht. Serooskerke. Naar wij vernemen, zal dr Gunning op Zondag 2 November in den namiddagdienst afscheid van de Ned. Herv. Gemeente alhier nemen. Serooskerke. (W.) Tot hoofd der O. L. school alhier is benoemd dhr G. v. d. Kreke te AVolfaartsdijk. De Uniecollecte heeft te Spui hij Terneuzen opgebracht f 102,25. De heer J. Hage, hoofd eener Chr. U. L. O.-school te Middelburg, heeft eer vol ontslag gevraagd en gekregen als vak-leeraar aan de Chr. Kweekschool al daar. (Rott.) De toelage voor de akten Land- en Tuinbouwkunde L. O. Bij beschikking van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw is be paald, dat, met ingang van 1 Januari 1925 geen toelagen meer zullen worden verleend aan hen, die de akte van be kwaamheid tot het geven van lager on derwijs in de landbouwkunde of in de tuinbouwkunde behalen. Alleen aan hen, die met dé studie voor één dezer akten vóór 1 Juli 1923 zijn aangevangen, zal als overgangsmaatregel de premie nog worden verleend. - De bekende hengst Artist de Labo'ureur van de Vereeniging do Eendracht te Heen is dezer dagen bij' de verplichte keuring van dekhengsten te Bergen op Zoom goedgekeurd. Deze hengst werd indertijd in België aangekocht voor het ongekende bedrag van f 110 000 het was in de. dagen, dat voor paarden in het algemeen reeds veel werd betaald en voor dit bedrag ook verzekerd. Het ongeluk wil, dat het fraaie dier wegens cornage werd afgekeurd en de verzekering werd aangesproken, met gevolg, dat over de betaling der uit- keering' een proces ontstond, waarvan bet beloop algemeen bekend is en dat in hoogste instantie voor de vereeniging te Heen zeer ongunstig was; te meer, waar nu de proceskosten ook nog op de ledein zullen verhaald moeten worden. Een klein lichtpuntje is nu, dat Artist ondanks cornage, nu toch is goedgekeurd en voor het verbeteren van het paarden ras in de omgeving toch nog heel wat zal kunnen presteeren. Ongelukken. Toen de jeugdige mijnwerker K- uit Jabeék per fiets huis waarts keerde, viel hij zoodanig van zijn rijwiel, dat hij bewusteloos naar huis werd gebracht. De geneesheer constateer de ernstige hersenschudding. -Op de Maasbrug te Roosteren viel de aannemer V. uit Stevensweert met zijn motorrijwiel. Hij werd bewusteloos opgenomen. Zijn toestand is niet zonder gevaar. De 20-jarige. hoedenmaker K- te Maastricht die sedert eenig'en tijd in Brussel werk zaam was, is daar Vrijdag' door ©en auto overreden en gedood. De familie kreeg Zaterdag de droeve tijding van het on geluk. Te Botterdam is gisteren aan boord van een schip een matroos in het ruim gevallen, lij brak zijn wervelkolom en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Te Den Haag is een 70-jarige doove man, door het onvoorzichtig' oversteken der straat, aangereden door een auto. Hij bekwam een hersenschudding en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Zondag morgen is zekere v. D'., schilder uit Breda, nabj de Emer bj Breda per fiets in een sloot geraakt en verdronken. Storm Dioor de sleepboot „Voor uit" zjn te Lemmer binnengebracht het schip „Nieuwezorg" met een lading grint op weg van den IJssel naar Groningen en de „Luchiena" eveneens van den, IJssel naar Groningen. Dezelfde sleepboot vertrok nog ter assistentie naar een schip dat gestrand is ten oosten van Lemmer. Die ongeladen klipper „Ilendrika" die Maandagmiddag juist de haven van Bnk- huizen had verlaten, is door ©en plotse- lingen windstoot omgeslagen. De schipper, diens vrouw en vjf kinderen en de knecht hebben zich met de sloep gered. Op een auto geschoten. Dloor den heer Z- te Deventer is bij de politie aldaar aangifte gedaan, dat er Zondag onder de gemeente Barneveld op zijn auto is geschoten, waardoor een ruit vernield en een beschadigd werd.. De inzittenden 'kregen geen letsel. De politie doet onderzoek. Autobus van den djk. Gister nacht i# de auto van B- uit Lith, die met 9 passagiers van» 's Bosch kwam, doordat de eha.uffeur op een voor hem onbekenden weg reed, en de auto niet voldoende verlicht was, van den dijfc te Oss gekanteld. De auto- weid geheel vernield, de passagiers kwamen met eeni- ge lichte kwetsuren en den schrik vrj. Een aanslag. Zondagjmiddag is bij de wed. C. Vcrmeeren onder Princen- hage geheel naakt komen aanioopen een jongeman van 22 jaar, G- van E. uit Gir.nc-kcn. De man was vreeseljk toege takeld en bloedde uit hoofd en rug. Hj werd bij deze weduwe in eén schuur ge legd, terwijl de politie werd ontboden. Ter plaatse gekomen, gelukte het den beiden veldwachters niet, iets uit den man te krijgen, daar hij niet moer kon spreken. Ten slotte heeft hij op ecu pa piertje geschreven, dal hij aan het bade*, war: en toen opeens een harden slag op zijn hoofd kreeg. Toen hij weer boven kwaxn, was de persoon, die hem den slag had toegebracht met zijn fcleeren verdwenen. Ter plaatse hebben gisteren de veldwachters een knuppel vol bloed pé\ ouden waaraan ook hoofdhaar was. Die man is per brancard naar het dia- eonessenhuis te Breda overgebracht. Men vreest voor een hersenaandoening. Het onderzoek wordt voortgezet. Frauduleus bankroet. Te Hil versum zjn gearresteerd ue'bedde firman ten van een tabaksfabriek, ter zake van frauduleus bankroet. (Het onttrekken van haten aan een faillieten boedel). Beiden zjn ter beschikking van de justitie ge steld.' Brand Vermoedelijk door vuurtje- stoken van kinderen, is Zondag j.l. j,e Zwaag (N.-II.) afgebrand een bergplaats van manden, behoto rende aan de veiling- vereeniging Bangert en omstreken M i ii i s t e i' Buys in e en a r b e i- d e r s w o n i n g. Minister Ruys de Bee- renbrouck stapte gedurende de land- en tuinbouwtentoonstelling te Zevenbergen eensklaps af op 'li in de nabijheid gele gen arbeiderswoning, een klein huisje, dat een honderd meter van den weg was gelegien, zoo vertelt1 het „Dagbl. v. N. Br.' Die heele familie moeder en ze ven kinderen stonden buiten, om van uit de verte het drukke gedoe op de wei gade te slaan. Minister Ruys, blootshoofds, stapte door de moader, recht op moeder-de-vrouw ai gaf haar een ferme hand en vroagj, of hijl niet eens binnen mocht komen. O, dat mocht wel, zei 't pientere vrouw tje, maar Zijne Excellentie moest maar niet rondkijken,, want het was midden in de week en in een groot huishouden is er altijd rommel en dan ligt de boel gauw door elkaar. Minister Ruys be greep dat natuurljk en deed mot een gezellige vrijpostigheid de deur open, na dat hij gevraagd had, of dat de „goeie kamer" was- Eenmaal binnen was zijln eerste vraag: „En moeder, wat is nou je beste stoel?" 'tVrouwke wees op een grooten rieten leunstoel, waarin de premier zich gemak kelijk neervljde. De 'eerste vraag gold, wat de man voor den kost deed. „Ilij is dood", zei de vrouw droef, „met nieuwjaar is 'teen jaar geleden". Minister Ruys' gezicht toonde duidelijk, dat hij, meeleefde met het lot der brave ziel. „En .hoeveel kinderen zijn er?" „Zeven, excellentie" „En verdienen ze al?" „Gelukkig wel; ze passen allemaal goed op en ze zijn goed voor d'r moeder". „Mooi", zei de premier en glimlachte tevreden. „Hoe oud is de oudste?" „Zeven en twintig". „Bn_ de jongste?" „Drie jaar". 'En zoo stelde de minister vraag na vraag, op den meest gemoedelijken, toon, welken men zich denken kan. Het vrouw tje antwoordde flink en onbeschroomd en dat trof den hoogen bezoeker alleraan genaamst. Eenmaal weer buiten, g roe ito hij de kinderen, waarbij hij de vlotte vermaning gaf, dat ze goed voor moeder moesten zorgen. Het blijde, bevestigend antwoord der kinderen deed duidelijk hooren, dat daar gelukkig geen vrees voor behoeft te be staan. i Toen minister Ruys de moeder weer een hartelijken handdruk had gegeven, zei 'tvTouwke, terwijl ze nog even naast hem voortliep; „En dank u wel, Excel lentie, voor de vereering". „Ja, ja", lachte hij,, ,,'tis goed hoor!" Dit korte bezoek gaf minister Ruys de Beerenbrouck ten volle als mensch, als echtgenoot en als vader te zien en maakte door zijn onopgesmuktheid, na tuurlijkheid en ongedwongen toon een on- uitwischbaren indruk. De militaire relletjes te '■Ede. Hieromtrent schrijft men nader 'aan „Het Volk": Zoolang wij hier liggen, treedt'de mil. politie meer dan aanmatigend op. Zingen wordt verboden. Soldaten, die een mond- harmonika bespelen, wordt dit instrument ontnomen. Voor 't ontbreken van 'n knoop of schouderbedekking van jas of tuniek worden rapportjes gemaakt. Daardoor ont stond tegen de militaire politie met aan het hoofd sergeant-majoor Koopmans bij» de soldaten een sterk© verontwaardiging. Vrijdagavond is het, door hot provocee- rend optreden dier politie, tot een uitbar sting gekomen. Deze had post gevat bij de kazernepoorten en veroorloofde zich, een militair, wiens bovenste tuniekbioop los was, op meer dan onbehoorlijke wijze dooreen te schudden. Qe honderden «mli-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2