Wo 30ft Dinsdag 253 September 1924 38e Jaargang Mtealaiil BiHnenlani FEUILLETON. Be dag van 'sKonings bezoek aan Zuld-Beveland en Goes, Drukkers-Exploitant»* OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Gtes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. NO. 269 2"kZeeuw Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. Tl lil niirriT 1 1 1 WEER AAN 'T WERK. liet laatste der drie jaren, welke dit Kabinet en deze Kamers zijn toe gemeten, is de vorige week aangevan gen. Van dat jaar zullen hoogstens zes maanden aan den arbeid kunnen worden besteed. Bij dien korten tijd is er derhalve alle 'reden om met den. tijd te woekeren. De Tweede Kamer bedenke dit, opdat zij met ©en gerust geweten straks voor de kiezers kunne komen. En dit kan. Want de begroo ting voor 1925 zoowel in Nederland ,als in Nederl. Indië sluit. De inkom sten wegen de uitgaven op. En nog meer. Maai' om dit te kunnen zeggen, is .noodig, dat het tarief, gelijk de regee- .ring zich dit denkt, door haar wordt aangenomen. En ook dit kan. Immers het ontwerp vindt alleen nog bezwaar bij starre dogmatici en bij1 politici, die in alles de kiezers en de komen de kiescampagne ruiken. Doch mogen wij vragen, waartoe is dit noodig bij 'dit wetsontwerp? Dit was hét toch ook niet in 1900 bij 't tariofontw'ern van den liberalen mi nister Pierson! En toen waren de tij dén lang zoo slecht niet; en dacht nog niemand aan mogelijke waardevermin dering van het geld; en behoefde de begrooting niet sluitend gemaakt. En nu is dit 'alles wel het géval en nu sputtert in de Kamer althans, al wat liberaal is met de roode dames en\ heeren legen. Hoe is dit toch te rijmen Is 't dan niet waar, dat een indi recte belasting gemakkelijker te beta len is dan een direote? En is 't, ook niet waar, dat de directe belastingen 't zwaarst drukken, omdat zij aj sinds lang over de draagkracht der meer derheid heen zijn gegaan, en ook om dat zij onvrijwillig, als een fatum be lmoren te worden aanvaard? Gesteld, 'dat het tarief te zwaar drukte, men kan dit toch ontgaan, indien men dit wil, door minder te koopen van datgene, waarvoor men indirect belasting betaalt Bovendien men zie toch de goede zijde van dit wijizigingsontwerp niet voorbij. Het brengt, of versterkt, het stelsel van heffing naar de waarde, en treft daardoor naar draagkracht. Van waardeartikelen gaan toch de duurste naar de rijken, en zijin tege lijk de duurste de zwaarst belaste. Zal de begrooting kunnen sluiten, dan moet de volksvertegenwoordiging ook haar goedkeuring hechten aan de tabaksbelasting, waartegen nu wei- geen bezwaar meer zal bestaan, nu immers de sigaren vrij blijven. De weeldebelasting vraagt ook om be handeling worat die aangenomen, dan krijgt men nog vermindering van den difecten belastingdruk ook. Dit alles is op papier zeer gemak kelijk gezegd. Maar de werkelijkheid zal wei een beetje anders blijken. Men zag er reeds een proefje van de vo rige week bij de behandeling van het voorstel des Voorzitters om in Oc tober de tariefwet te behandelen. Da delijk heel'links op de achterste bee- nen. Natuurlijk eerst Dresselhuijs, toen Schaper, en achtereenvolgens Oud, Van Ravesteyn, achter elkaar op een rijtje. Van liberaal tot commu nist ging onder de zweep! van Scha per doorgeen tarief vóór de verkie zingen: wij hebben algemeen stem- den 27 Mei 1862. 4). Ruim ©en uur hield Z. M. zich aller minzaamst met de genoodigden aan het dejeuner, bezig, terwijl de eerewacht voor het raadhuis geposeerd stond en nu «1 dan de boogsehutterijen in optogt wa ren en op de markt e enige manoeuvres uitvoerden om zich daarna even als bij den intogt in de voorstad te scharen tot het brengen van een afscheidsgroet. Her haaldelijk imoet Z M. HDt tevredenheid' te kennen gegeven hebben over de har telijke ontvangst en den goeden geest zijner goessche onderdanen, die zulke treffende blijken gaven hunner gehecht heid aan en liefde voor Z- M. en het doorluchtig stamhuis van Oranje. Tegen half vier ure werd het sein tot vertrek gegeven. Z- M nam plaats in het rijtuig van den heer O- de Fouw an werd even ate hf HR. kcwost mitgeleide gedaun- fijne recht, dus do kiezers eerst latën be slissen wat de regeering voorstellen mag. Welk pen omkeeryig van begrip pen! Welk een op zijn kop zetten van recht en gezag! En daar deden nu allen aan mijook wijze mannen als Van Rappard en Van 'Gijn. En welke waren nu de argumenten Het naïefste van alle was wel dit: 't behoeft niet, want de begrooting is ai sluitend. Terecht schreef de Haagsche Brief schrijver van „De Tijd" dezer dagen: Als 't waar was, zouden wij 't haast niet zoeter durven zeggen. Het zou bewijzen, dat zij dan toch een heel slechten kijk op de zaken hadden en het zou een lauwerkrans zijn voor minister Colijn. Maar zelfs dan zou den zij, die mede geklaagd hebben over de zware directe belastingen men leze bijv. maar eens den heer Oud, die een vorig jaar zuchtte, dat de menschen alleen werkten voor den Staat dankbaar moeten zijn, da,t men eens kan gaan denken aan een verlaging van dien druk. Helaas zijn we nog ver van dien gelukkigen toe stand. En dan nog mis ik een waar borg, dat de betere toestand blijft. Vooral bij een hoera-stemming althans ter linkerzijde waarneembaar, 'houd ik mijn hart vast voor de toekomst. De Tweede Kamer zou de eerste niet zijn, die uit vreugde, dat zij uit den band is geraakt, dadelijk weer er in loopt. Laten wij intusschen hopen, dat de regeering, en met name ae minister van financiën, die de zware taak, het sluitend maken der begrooting, op deze voorstellen na, tot blijdschap'van 't overgroote deel der natie volbracht heeft, ook deze voorstellen mag zien aannemen, liefst met, doch als 't moet ook zonder den steun der politieke familie, wier woordvoerders wij hier boven noemden. Welke fouten deze regeering ook op haai' geweten hebbe, dit eind kan veel goed maken, zoodat zij straks met een vrij geweten de teugels van 't bewind kan overdragen aan haar opvolgster, zij moge dan voortkomen uit rechts of uit links; zij moge dan de roode kleur van Wibaut-Marchant-Dresselliuijs ver- toonen, of de nationale kleur van rechts. Demonstraties legen den oorlog. Behalve in Nederland, zijn Zondag ook in België betoogingen „tegen den oorlog" gehouden. Ze hadden een kalm verloop. In Brussel stapten verscheiden duizenden mannen en vrouwen achter de roode vaandels der socialistische afdeelingen. Ook de communisten namen aan den op tocht deel. Er werden spandoeken mede- gedragen met opschriften tegen de ver schrikkingen van de aan het kapitalisme toegeschreven oorlogen en voor behoud van den wereldvrede. Het werd algemeen opgemerkt, dat de socialistische partijafdeelingen uit Vilvoor den en de plattelandsdistriclen- schier onophoudelijk den „Vlaamscheu Leeuw" en het lied van „den Blauwvoet" zon gen. Zouden onze Nederlandsche sociaal democraten ook ons Wilhelmus gezongen hebben? De Nederlandsche rooden schij nen tot een afwijkend soort te behooren! Die schijnen zich" over hun volkslied te schamen De Belgische troepen in het bezette gebied. In verband met de ontruiming van het Roer-gebied wordt thans overgegaan tot hergroepeering van de Belgische bezet- ongunstiger het weder werd, hoe meer de geestdrift scheen aan te wakkeren, aan het eind der Voorstad de schutterij voor bij gereden zijnde, ging het in gestrekten draf tot aan het tolhuis van Kloetinge, waar Z M. van den burgemeester en het dagelijks bestuur recht hartelijk afscheid nam, der 'eerewacht zijn dank betuigde en ppnieuw die van Kloetinge aanvaard de. Deze vergezeld© Z.M. tot de gemeente 's Gravenpolder en werd daar vervangen door die uit laatstgenoemde gemeente on der kommando van den heer C- P. Lens hoek van Zwake, ruim twintig leden sterk Het verblijf daar was, even als in de vo rig© plattelandsgemeenten kort; in HD'. rijtuig gezeten, ontving Z- M. het bestuur dat word voorgesteld, deed ©enige vra gen en met de antwoorden hoogst tevre den, vertrok de koninklijke stoet naar Nisse, waar de ©erewacht dier gemeente die van 'sGravenpolder verving.; deze bestond uit 18 leden onder het komman- do van den heer G- 'A. L. Dtancfcaerts. Op het dorp hield Z- M. Toor het gemeen tehuis stil en,werd daar door het bestuur en den heer predikant opgewacht. Bij monde va» den heer Rurgaraeweter oot- iingslroepen in Duitschland. Belangrijke troepenbewegingen hadden reeds plaats in de sectoren Neuss, Gelder, Kleef, Cre- feld en iVliinchen-Gladbach en zullen de zer digen worden voortgezet. Aan gene raal Burguet. den commandant van het Belgische bezettingsleger, is opdracht ge geven, de totale ontruiming van de vier de zone in voorjaar 1925 voor te be reiden. Presidentsverkiezing in Amerika. De bekende leider der Amerikaansche arbeidsfederatie, Samuel Gompers, heeft, na een onderhoud met senator La Fol lette, verklaard, dat, ofschoon hij niet de vakvereenigingen wil binden, hij persoon lijk jzijn stem aan La Follette zal geven. Deze 'verklaring van den machtigen vak- vereenigingsleider is, ondanks de ge maakte reserve, als een groote factor in het voordeel van La Follette te beschou wen, daar de vakorganisaties tot nu toe steeds haar leidergevolgd Zijn. Boos weer in het buitenland. Een vervaarlijke orkaan heeft het Noorden van Engeland in den vroegen ochtend van Zondag geteisterd. Te Black pool werden honderden Winkelruiten inge drukt. Schoorsteenen ploften door daken. Tientallen huizen die in aanbouw waren zijn ingewaaid en hoornen ontworteld. Stortregens en overstroomingen richtten groote verwoestingen aan. Verschillende schepen op zee hadden het hard te ver antwoorden. Ook de Fransche kust is geteisterd door boos weer. Bij Bordeaux is een stoom- scheepje omgeslagen, waarbij zes men schen verdronken zijn en bij Lorient leed een bark schipbreuk,, waarbij 5 menschen omkwamen. Korte Berichten. D'en laatsten tijd is in het Walen land, en vooral in de stad Namen en om streken, de spoorlooze verdwijning vastge steld van een vrij aanzienlijk aantal jonge meisjes. Het parket stelt een streng on derzoek in, daar men vreest, dat zij in handen gevallen zijn van handelaars in blanke slavinnen of van een vrouwen moordenaar. Te Grevenstein bij Schwerin is een landarbeider, die op het platteland als propagandist van de Duitsche volkspartij optrad, vermoord. Men vermoedt, hier met een politieke misdaad te doen te liebben. Te Berlijn heeft zich in een hotel de Vrouw van den Ghileenschen bankier K. doodgeschoten, omdat .zij met haar auto graaf Strachwitz op straat had overre den, die kort daarna in het ziekenhuis is overleden. Bij .de betooging tegen den oorlog te Essen kwam het tot een kloppartij. De politie moest van de wapens gebruik ma ken. Er zijn zes gewonden, o.w. twee z waarg ek wetsten Begin October zal de Zuid-Slavi sche minister van buitenlandsche zaken te Venetië een onderhoud met Mussolini hebben over de nog steeds niet opgeloste kwestie van Fiume. In den staat Minnesota (Ver. St.l 'zijn bij een wervelstorm 22 personen om gekomen nabij het dorp Tharp. Naar verluidt, heeft de Sov iet-re- geering in het Westen van Canada 1000 boerenpaarden en 100.003 stuks vee ge kocht. Er zijn reeds 2200 dieren naar Rusland verscheept. Een telegram uit Glasgow meldt, dat vijf vrouwen en vier mannen, die werkzaam waren hij het rooien van aard appelakkers hij D|undonald 's nachts 'bri ving Z- M. ook hier het welkom, dat mede zeer minzaam werd beantwoord. In die oogenblikken was eene talrijk© schar© toegestroomd en waren eenigje net ge kleed© meisjes met mandjes en bloemen gekomen om Z. M. te strooijen. Stap voets voortrijdende bemerkte Z- M- een landbouwer met het metalen kruis ge decoreerd, wenkte hem en sprak zeer minzaam eenige oogenblikken met hem, 'tgieen den landman niet weinig vereer de. De sti'ooistertjes ook nog ziende volgen, die zich niet best bij het rijtuig durfden wagen, liet Z- M. stilhouden en verzocht nu maar eens flink te strooijen, dit verzoek behoefde niet herhaald te worden, het begon letterlijk bloemen te regenen en de meisjes vriendelijk toe- lagchende werd de reis voortgezet naar Heinkenszand, waar Z- M. eenige «ogen blikken langer zou vertoeven. Omstreeks 5 uur in den namiddag ar riveerde Z. M- te Heinkenszand, begeleid door de ©erewacht, onder aanvoering ran den heer B- I. Vermande, die de wacht van Nisse had afgelost. Zoodra Z. M. het dorp binnen reed, deed zich het corps hoornblazers va* het 2© regiment infanta- een brand op den zolder van een boer derij levend in de vlammen omgekomen zijn. De Poolsche regeering heeft 3 mil- lioen zeoty toegestaan aan de gemeenten en kantons, ter uitvoering van openbare werken als werkverschaffing. Uit Boekarest wordt gemeld, dat 4 bolsjewiki gearresteerd zijn, die troebelen hadden veroorzaakt in drie dorpen in Zuid-Bessarabië. De rust is hersteld. De Amerikaansche deskundige Fr. Richardson heeft aan een commissie uit het Huis van Afgevaardigden verslag uit gebracht over den z.g. straal .des doods, waarover indertijd zooveel was te doen geweest. Volgens Richardson be staat die straal niet. - Bij Nice is een watervliegtuig, dat dienst deed tnsschen Spanje en Italië, neergestort. Er zijn twee dooden. Dezen herfst nog zal men te Praag beginnen met het aanleggen van een die rentuin op een terrein van acht hectare, dat de staat beschikbaar stelt. De kosten van aanleg zullen tien millioen bedragen, anderhalf millioen is door subsidies ge dekt. Volgens Wolff zal de Z. R. III nu Woensdag zijn grooten proeftocht over Duitschland beginnen en verschijnt het luchtschip waarschijnlijk Donderdag bo ven Berlijn. De arbeiders van de Berlijnsche gasfabrieken dreigen met staking. Zij eischen een loonsverhooging van 7 h 8 penning per uur, terwijl de directie slechts bereid is 2 penning te betalen. "Met spanning wordt de - al of niet toetreding van Duitschland tot den vol kenbond tegemoet gezien. Rijkskanselier Marx heeft zich voor een toetreden uit gesproken. Het Duitsche rijkskabinet zal vandaag over het vraagstuk beraadslagen. Uit Genua wordt gemeld: Er wer den hier drie aardschokken gevoeld, die tien seconden duurden. De Belgische Minister van openbare Iwerken heeft besloten een grooten be- tonmuur te doen bouwen tegenover de sluizen van Heyst aan Zee, om tde reede van Zeebrugge te kunnen beschermen, daar deze hoe langer hoe meer verzandt. Van Deyssel geridderd. Bij kon. besluit is op diens zestigsten verjaardag K. J. L. Alberdingk Thijm, letterkundige te Haarlem, lrenoemd tot ridder iri de Orde van den Nederland- schen Leeuw. Emiel Hullebroeck. Naar wij vernemen, komt Emiel Hulle broeck October a.s. "weer in het land. Het zal voor velen een aangename tijding zijn, want zijn goedmoedig, gul, Vlaamsch le venslied is nog altijd niet verouderd. De debatavond prof. v. Embden- generaal Sn ij der s. Voor den debat-avond te Den Haag op 30 September tusschen prof. dr v. Emb- den en generaal Snijders bestaat enorme belangstelling. Thans zijn reeds alle 2500 kaarten verkocht. De belangstellenden ko men uit verschillende deelen des lands. Zelfs uit het buitenland kwamen aan vragen tot bijwoning der vergadering in. Ten behoeve van den Generalen Staf wer den 65 kaarten gekocht. Het debat wordt door den Hilversumschen draadloozen omroep aangesloten. Prof- v. Embden zal rie hoo-ren, dat aan de woning des bur gemeesters 'geplaatst was- Laatstgenoem de woning genaderd zijnde, werd ZM- door den burgemeester beneden aan den opgang der vestibule ontvangen en ge complimenteerd, waarop hij zijn© ecïit- noote voorstelde en Z. M. binnenleidde, waar eenige leden van Gedeputeerde sta ten, de kantonrechter, predikant en. pas toor vergaderd waren, die Z- M- werden voorgesteld- Gevolgd door het aanwezige personeel werd Z- M. in eene allerkeurigst irgerigte zaal binnengeleid, waar Z- M- eenige ververschingen werden aangebo den, waarvan op en neer wandelende xnet smaak werd gebruik gemaakt. Ruim 34 uur hield Z- M. zich daar op, dan tót deze, dan tot gene het woord voerende, en naar het scheen zich zeer op HD- ge- mak gevoelende. Onder dankbetuiging voor de ontvangst aan den gastheer en zijne echtgenoote, nam Z- M- plaats in het door dhr Mr C- van Uittors aangeboden rijtuig, die daarvan mede gebruik maak te en Z- M. naar 's Heer Arendskerk© ver gezelde. Aan scheidingen d«r gemeenten had wederom de verwisseling der eer© wachten plaats Hart dorp 'aHeer Arend»- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Ata 0 n n e/n en ts prijs: Per .3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers fO.OS Prijs der Adverte.ntiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 at. Bij abonnement belangrijke korting. een aantal stellingen verdedigen, welke reeds aan Generaal Snijders zijn ter hand gesteld. De Ziekte- en Ongevallea- w e t 1925. De Ilooge Raad van Arbeid heeft ia zjjtt Zaterdag gehouden vergadering zijn ad vies vastgesteld omtrent het bij den Raad aanhangig gemaakte 'voor-ontwerp van een Ziekte- en Ongevallenwet 1925. Een over groote meerderheid in (len Raad bleek thans, na van de uitwerking van d» denkbeelden in dit voor-ontwerp te heb ben kennis genomen, van oordéel, dat een doelmatige ziekte- en ongevallenver zekering op den grondslag van het voor ontwerp mogelijk is. Tot deze meerderheid behoorden eenigft leden, die, hoewel zij in beginsel de voor gedragen regeling niet de best verkrijg bare achtten, niettemin voor de verwer ping van dit voor-ontwerp de verantwoor delijkheid niet wenschten te dragen. In dit opzicht heerschtc in den Raad vrij wel eenstemmigheid: dat, wanneer mea de Bedrijfsvereenigingen zoozeer op den voorgrond wenscht te stellen, als in het aanhangige voor-ontwerp wordt gedaan, op strenge wijze tegen versnippering van Bedrijfsvereenigingen dient te worden ge waakt, door maatregelen te treffen, waar door het aantal Bedrijfsvereenigingen tot een minimum wordt beperkt. Voorts bepleitte een groote meerderheid in den Raad het ziekengeld niet op 70 pet. doch op 80 pet. van het loon te bepalen, zooals ook in de „Proeve" van een ziek tewet is geschied. Tenslotte hebben enkele leden als hun meening uitgesproken, dat de huidige om standigheden niet geschikt zijn om, hetzij op den Staat, hetzij op de bedrijven, de financieele lasten van een wettelijke ziek teverzekering te leggen; bovendien is naar hun oordeel in verband met den feite lijken toestand in den lande ten aanzien van de uitbetaling van ziekengeld op, grond van particulier initiatief een wette lijke regeling geenszins dringend nood zakelijk. Achterstand ter Provincial» Griffie. Een gemeenteambtenaar schrijft aan hef Vad.: Uw bericht betreffende belangrijken ach terstand ter prov. griffie zoowel in Noord- Holland, als Utrecht, is voor, mij aanlei ding er op te wijzen, dat het mij bekend is, dat ook in andere provincies over dergelijken achterstand zeer wordt ge klaagd. Deze achterstand vindt zijn oor sprong in den nasleep van de distributie- aangelegenheden, welke in tal van ge meenten zeer laat en in sommige zelfs tot op heden nog steeds niet konden: worden afgewerkt. Zoo zijn er zelfs thans nog eenige gemeenten, waar de rekening 1920 nog niet kon worden vastgesteld. Niettegenstaande dezen belangrijken achterstand beging men m. i. een groote onvoorzichtigheid, door op 1 Januari '24 de nieuwe begrootings- en rekeningvoor schriften yoor de gemeenten in te voe ren. Belangrijke wijzigingen in deze voor schriften en helaas vaak groote uitbrei ding van den administratieven omslag werden in de practijk gebracht. Zoo eischt een der voorschriften bijv., dat de credi teuren def gemeente op hun nota's een deugdelijkverklarmg moeten plaatsen en onderteekenen. Dit hinderlijke voorschrift werd voor alle gemeenten ingevoerd, om dat men in enkele kleine gemeenten schijnbaar de gewoonte had het personeel der secretarie voor de crediteuren de nota's te laten schrijven, waaruit knoeie rijen kunnen voortkomen. Dit tracht me» door het nieuwe voorschrift te voorko- kerke werd rond gereden en voor heü gemeentehuis stil gehouden, waar de ge meenteraad en de heer predikant werden voorgesteld aan Z- M. Die burgemeester nam daarop van Z- M. afscheid ©n d© Koning zette onder begeleiding van de, eerewacht, onder commando van den ■heer A- Schilbam en 24 leden sterk; den togt voort naar de grenzen van Wol- phaartsdijk, waar Z- M. door gelijke eere wacht werd opgiewacht, die aangevoerd door den heer mr G- P. Lenshoek 26 leden telde. Het dagelijksch bestuur was daar mede tegenwoordig, heette Z.M. wel kom en verzelde den stoet tot aan den steiger, waar de komst van Z- M- stoom- jagt moest worden afgewacht, dat H.D. zon aan boord nemen om den volgenden morgen een bezoek aan Noord-Beveland te brengen. Niet minder dan in de ge meenten, die Z- M. des voormiddags was doorgetrokken, had men zich in dié, wel ke des namiddags gepasseerd werden, beijverd om naar krachten en vermogen mede te werken tot opluistering van dit veneerend verzoek. lUtet volgt), j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1