No 300 Maandag 22 September 1934 38e Jaargang Oit nummer bestaat uit twee bladen Drukkere-Expioitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. „Keizer" van Rusland. Groot-hertog Cyril, neef van den over leden tsaar, die zicli twee jaar geleden tot bewaker van den vacanten Russisclien troon proclameerde, heeft een proclamatie geteekend, waarin hij zichzelf tot keizer ran geheel Rusland uitroept. Hij heeft dien stap gedaan op advies van voor aanstaande Russen, die van meening zijn, dat de „keizerlijke kroon", hoewel staande op buitenlandsch grondgebied, het cen trum zal worden, waaromheen de Rus sen, die hun vaderland beminnen, zich zulle» verzamelen. Lenin „gerehabiliteerd". De „Iswestia" bevat het bericht van een ontdekking, dat in het z.g. Lenin- instituut gedaan is. Daar heeft men n.l. gevonden, dat Lenin, van wien algemeen gemeend werd, dat hij uit een adellijke familie stamde, van zuiver proletarische afkomst is. Gelukkig voor zijn nagedach tenis Het Zeppelin-luchtschip. Uit Friedrichshaven wordt omtrent het luchtschip nog gemeld: Zooals bekend had men twee Maybach- motoren in de voorste gondel van het luchtschip aangebracht. Deze nieuwigheid schijnt niet aan de verwachtingen te be antwoorden, die men erin gesteld had. Het plan bestaat nu zekere kleine wijzi gingen aan te brengen en deze op nieuwe proeftochten te onderzoeken. Van de re sultaten dezer proeven zal het tijdstip voor het begin van den 36 uren vlucht over Euitschland afhangen. Wanneer deze laatste vlucht goed gelukt is, zal het heele schip uit elkaar genomen, onder zocht en opnieuw opgebouwd worden. Tegen dat het zoover is, zal het win terweer op den Atlantischen oceaan een overtocht naar Amerika wel onmogelijk maken, zoodat men veilig rekenen kan, dat de groote reis nog wel een jaar uitgesteld zal worden. Aardbevingen. Omtrent de nieuwe aardbeving in Ja pan wordt nog gemeld, dat de geheele stad Tokio gealarmeerd werd. Volks massa's doorkruisten in paniekstemming de straten. De huizen schudden op hun grondvesten. De oorsprong van den schok ligt 54 mijl ten Noord-Oosten van Tokio. De aardschokken in de streek van Erze- roem blijven aanhouden. Er zijn scheu ren in den bodem ontstaan. Een paniek heeft zich van de bevolking meester ge maakt. In de streek van Aras zijn van de 49 dorpen er 37 verwoest. Een groot aantal menschen is omgekomen. Ook zijn aardschokken waargenomen in de streek van Hins en Torlom. Hier werd eveneens belangrijke schade aange richt, terwijl er ook menschenlevens ver loren gïngea. Een nieuw kanon. Op het fort Gildon (Vereen. Staten) zijn voor het eerst proeven genomen met nieuw geschut voor de kustverdediging. Het nieuwe kanon, dat een projectiel van 40 c.lf. doorsnede afschiet, maakte bij het schot zulk een ontzaglijk lawaai, dat men geloofde, dat het kruitmagazijn in de lucht was gevlogen. De proef, die hieruit bestond, of het nieuwe geschut een pro jectiel over een afstand van f>0 K.'M. zou kunnen wegslingeren, schijnt volko men te zijn geslaagd. Door van deze kanonnen gebruik te maken zou men dus een aanvallende vloot kunnen verhin deren, New-York op schootafstand der scheepskanonnen te naderen. De strijd in Marokko. Uit Madrid wordt gemeld: Een Spaan- sche colonne heeft een raid naar Mtalza uitgevoerd. In de Westelijke zone werden in verschillende sectoren verscheidene po sities aangevallen. De Spanjaarden on dernamen operaties op het massief van Gorgues. Hun opmarsch gaat voort. De Spaansche verliezen, ofschoon gevoelig, zijn weinig talrijk in vergelijking met het belang der operatie. De handel in blanke slavinnen. Op het internationaal congres tegen 'den handel in blanke slavinnen te Graz is het tot hevige botsingen tusschen de Duit- sche en de Fransch-Belgische gedelegeer den gekomen. De Dmitsche regeeringsraad dr Jung be wees aan de hand van authentiek mate rieel, dat de oprichting der beruchte hui zen in het Rijnland, waar Duitsche vrou wen en gekleurde soldaten .samenkomen, door 'de enteritemogendhaden afgedwon gen is. Toen de gedelegeerde dezen dwang als een schande voor de geheele wereld afschilderde, werd hij op demonstratieve wijze door de aanwezigen toegejuicht. Eerst toen de tolk het woord kreeg, begrepen de Fransche en Belgische gede legeerden, waar het om ging. Zij teeken den tegen de Duitsche woorden protest aan, maar een volgende redenaar kwam met zooveel bezwarend materiaal aandra gen, dat de protesten geheel ontzenuwd werden. De Fransclien, zoo eindigt de „Zeit" haar bericht, achten zich belee- digd en zijn zeer kwaad, niet echter over het optreden van hun autoriteiten in het bezette gebied, maar veeleer over het feit, dat men het gewaagd heeft deze dingen openlijk te bespreken. Korte berichten. De stakende Belgische mijnarbeiders hebben het werk niet hervat en de kwes tie zal nu spoedig aan arbitrage worden onderworpen. De arbiters zullen buiten de vakvereeniging worden aangewezen. In België zijn thans 110,000 aan geslotenen bij de telefoon, tegen 55,000 vóór den oorlog. De ,,Tag" beweert, dat de Duitsch- nationalen bereid zullen worden gevonden van de regeeringscoalitie deel uit te ma ken, mits zij ten minste drie portefeuilles krijgen. Het blad zegt, dat de tegenwoor dige regeeringspartijen de bestaande coa litie willen uitbreiden door er zoowel de sociaal-democraten als de Duitsch- natïonalen in op te nemen. Met een der gelijke regeling zouden do Duitsch-natio- nalen zich echter niet kunnen vereenigen. Het Fransche staatsblad publiceert een besluit, waarbij o met ingang van 1 October een invoerrecht van 26 pet. op Duitsche goederen, ten bate van het her stel, wordt ingevoerd. In Ierland is een oorlogsarsenaal ontdekt. De politie heeft te Dublin een inval gedaan en in een gebouw achter huizen machinegeweren, een hóeveelheid bommen, meer dan twintig dienstgewe- ren en duizenden patronen gevonden. In pantserauto's is het materiaal naar de kazernes vervoerd. De ontruimings-beweging in het Roergebied duurt voort. Hoerde is dooi de Fransche gendarmerie ontruimd. Ook in Lennep treft de Fransche gendarmerie maatregelen tot ontruiming. De Belgische regeering heeft een vermindering van het garnizoen te Wesel bevolen. De Fran sclien beginnen hun gebied aan den rech ter Rijn-oever bij Duisburg te ontruimen. Te Genève blijft men gelooven, dat Duitschland in het begin dezer week zijn verzoek, om in deir volken bond te worden opgenomen zal indienen. De Chinees Woe Pei Foe beeft verklaard, dat de regeering van Peking eerst af zal rekenen met de rebellen in Mantsjoerije, daarna met die van Moekden De aanbouw van Engelsche schepen in Nederland. In een toespraak te Jarrow heeft de heer Dawson, directeur van de Seed Ship ping Company te Newcastle, welke drie schepen in NederlancTheeft laten bouwen, gezegd, dat men hem deswege van ge brek aan vaderlandsliefde heeft beschul digd, waaraan men toevoegde, dat de Nederlanders prullerige schepen bouwen. Een van de drie schepen, zei Dawson, heeft juist zijn tweede reis volbracht en hij noodigde iedereen uit het te onder zoeken. Een uitstekend scheepsbouwer noemde het ongevraagd een van de mooi ste schepen, dat hij ooit gezien had. Het bereikte resultaat en de besparing van meer dan 11.000 pond sterling zou den, naar Dawson's meening, voldoende zijn om de critiek het zwijgen op te leg gen. Het vaartuig overtrof alle verwach tingen. Spoorwegen en postergen. Met instemming van den minister van financiën zijn met de Nederlandsche spoorwegen onderhandelingen gevoerd omtrent een regeling, waarbij zij volledige vergoeding zullen ontvangen voor alle ten behoeve van de postergen gepraes- teerde diensten, waartegenover de spoor wegmaatschappijen voor een hoogere af schrijving zullen zorg dragen."De betref fende overeenkomst zal 1 Januari 1925 in werking treden en de geheele vergoe ding is gesteld op 8 millioen gulden. De geruchten omtrent een meeltekort. Naar aanleiding van berichten omtrent een dreigend meeltekort en een prijs stijging, deelt de „Nederlandsche Veree- niging van Meelfabrikanten" mede, dat de prijsstijging van graan veroorzaakt is door het late binnenkomen en gedeelte lijk mislukken der Europeesche oogsten en het ontbreken van Russische aanvoe ren door den ontredderden toestand al daar. Waar verder beweerd wordt, dat de prijs in Nederland boven wereldpariteit zou staan, meent zij zeer beslist, dit te ago eten ontkennen. Ware dit zoo, dan zouden door het initiatief van den Ne- derlandschen Importhandel en de Neder landsche bakkerij reeds lang inkoopen ge daan zijn in de z.g. lager staande buiten- landsche markten en bovendien zouden stoomende partijen buitenlandsch meel grif koopers moeten vinden. De vrees voor een tekort in den a.s. winter acht zij onge- gron d. Het is een feit, dat de maal- capaciteit in Nederland veel grooter is, dan de behoefte. Na het inwinnen van inlichtingen is haar gebleken, dat de fa brikanten nog nagenoeg hun geheele pro ductie voor de wintermaanden November- Februari beschikbaar hebben, en dat er, evenals altijd, voldoende voorraad voor directe levering aanwezig is. Mocht het gerucht, dat ter Amsterdam- sche beurze liep, dat de wethouder de Miranda plannen heeft, de meelvóorzie- ning voor de gemeente Amsterdam voor den a.s. winter weer ter hand te nemen, waarheid bevatten, dan is de Nederland sche maal-industrie er zeer beslisj; van overtuigd, dat dit een overbodige maat regel is, daar van een tekort geen sprake kan zijn. Bovendien zou een zoodanige maat regel een groot risico met zich medebren gen. Wij moeten niet vergeten, dat wij met de tegenwoordige tarweprijzen op een vrij hoog niveau zijn aangeland zegt de vereniging en mochten de goede oogstherichten uit Argentinië, Australië en Inrlië aanhouden, dan kon zich het ge val wel weer eens voordoen, dat die aankoop op dit "moment een groot ver lies voor de gemeente Amsterdam zou meebrengen. Wat betreft de mededeeling, dat het „Zeeuwsche tarwebloem" reeds 28 gul den kost, zij opgemerkt, dat deze bloem alleen wordt gebruikt voor de banket bakkerij en dus geen invloed lieeft op de prijzen van het brood. De dans, de fiscus en de volks gezondheid. Dr Mile, voetarts te Den Haag, breekt een lans in „Het Vaderland" voor „een belasting op de genotzucht van den dans- maniak". Hij motiveert dien aandrang aldus jonge meisjes en vrouwen, die zich willens en wetens ondervoeden om slank en lenig te blijven en daarmede de kiem te leggen voor vroegtijdig verval van krachten en ziekten; kinderen en vrou wen, die in hun danswoede buikorganën en voeten uit elkaar dansen, en waar van ik in mijn voetenpraktijk reeds me nig geval in behandeling moest nemen, menschen van „bezadigden" leeftijd, die zich door overmatige functie van hart en longen, stelselmatig op een voortijdi- gen dood door hartzwakte of longuitzet ting voorbereiden; zij allen behooren, om dat zij zich om eigen welzijn zoo wei nig hekommeren, door een belasting ge dwongen te worden bij te dragen tot het welzijn van anderen. Overgang yan zomer- in Z o n n e t ij d. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan de gemeentebe sturen verzocht de tijd-aanwijzing op de openbare klokken met ingang van Zondag 5 October des morgens te drie uur weder in overeenstemming te brengen met de tijdregeling van den middelbaren zonne tijd in Amsterdam, d.i. twee uur 's mor gens. Vanaf Zondag 5 October hebben we dus weer oude (winter) tijd. Toezicht op lote rijen. De Minister van Justitie heeft opnieuw de aandacht der burgemeesters doen ves tigen op de noodzakelijkheid van nauw keurig en streng toezicht op de naleving der voorwaarden, gesteld bij vergunnin gen, door H. M. de Koningin tot het aan leggen van loterijen verleend. Z.Exc. heeft met name het oog op het gemeentelijk bij elke vergunning gesteld voorschrift be treffende het percentage van Se nomi nale waarde der geplaatste loten, dat voor het doel der loterij moet worden aange wend, en het verbod van aankoop van prijzen en premies bij leden van het be stuur. H. M. de Koningin naar de manoeuvres. De Koningin gaat a.s. Woensdag des avonds 7 uur 43 min. per trein van den Haag over Rotterdam en Eindhoven naar America (N.-Br.), aankomst aldaar 10 uur 50 min. In den trein wordt overnacht. Vrijdagmiddag 1 uur 57 min. n.m. gaat II. M. van America over Eindhoven naar Tilburg, waar het standbeeld van Koning Willem II wordt onthuldaankomst al daar 3 uur 50 min.vertrek 6 uur 25 min. over Den Bosch en Arnhem naar Het Loo; aankomst aldaar 9 uur 15 min. Allerlei. Zaterdagmiddag had in tegenwoordig heid van H. M. de Koningin, onder groote belangstelling de plechtige eerste steenlegging door H. K. H. de Prinses plaats van de in aanbouw zijnde Juliana- kerk, in de Transvaalbuurt te Den Haag. Gasverbruik in Oostelijk Zuid-Beveland. D'e heer Geeriing uit Krabbendijke schrijft ons De gasfabrieken, die in de oorlogsja ren eenigszins in de verdrukking zijn geweest, trachten de laatste jaren door allerlei maatregelen hun verloren gas- debiet terug te winnen. Onder deze maat regelen bevindt zich ook het invoeren van liet penningsysteem bij de muntgas meters, dat tegenwoordig al veel toege past Wordt tot tevredenheid der ver bruikers, die nu bij het lichten van den muntmeter niet meer behoeven bij te hetalen voor iedere verbruikte kub. M. Dit bijbetalen vond zijn oorzaak in het veranderen van den gasprijs. Voor den oorlog waren de gasprijzen zoo stabiel, dat de muntmeters ingericht werden voor een bepaalden prijs, b.v. 10 cent, en dat veranderde nooit. Voor ieder ingeworpen dubbeltje kreeg men dus 1 kub. M. Toen begon de ellende met het verhoogen der prijzen en moest men voor ieder inge worpen dubbeltje, laten wij zeggen bii een gasprijs van 15 cent, 5 cent per kub. M. bijbetalen. Het geheele muntmeterstelsel n.l. het bij kleine hoeveelheden betalen der gas- rekening, werd hierdoor waardeloos, en ging men naar middelen zoeken, om aan het bijbetalen een einde te maken. De muntmeter zóó te veranderen, dat voortaan voor ieder ingeworpen bedrag van 15 cent één kub. M. gas gegeven werd, (tenminste bij de hier aangenomen prijs van 15 cent per kub. M.), had geen zin, daar een dergelijke kostbare en tijd- roovende verandering bij iedere nieuwe gasprijsregeling zou moeten plaats heb ben. Toen begon men met het bovengenoem de penningsysteem, waarbij een groot aantal speciaal voor dit doel geslagen penningen de plaats ging innemen van de 2,5 cent stukken en de dubbeltjes. Wierp men dus vroeger vier 2,5 ct. stuk ken in den meter, waar voor 1 kub. M. gas werd verschaft, en betaalde aan het eind van de maand nog eens 5 cent bij, dan gebruikt men nu 4 penningen, die bij de gasfabriek waren gekocht rooi' 1,M cent. i Wanneer de gasfabriek de prijs pei kub .M. wil verlagen, dan worden dus de vier penningen óók goedkooper; zii gaan op en neer met den gasprijs. Er zijn steden, waar men voor iedere kub. M. slechts één penning, ingekocht tegen den gasprijs, behoeft in te werpen, het idéé blijft echter hetzelfde. Ook op Zuid-Beveland ten Oosten van het Kanaal, werd dit systeem ingevoerd op de verschillende fabrieken, n.l. Krui- ningen, Hansweert, Krabbendijke, Ril- land-Bath en Waarde. Het schijnt echter, dat velen de zaak niet goed begrijpen, en in de stellige meening verkeeren, dat "het gebruiken der penningen duurder uitkomt. En zooals dat meestal gaat, de één maakt het den ander 'wijs, en deze twee weer twee anderen, enz. Om dit praatje tegen te gaan. en de ongerustheid, weg te nemen, is het goed eens te wijzen op de onmogelijkheid, dezer bewering. Het verstrekken van gas door den muntmeter na het inwerpen van een geldstuk of een penning berust niet on het gewicht of op de geldswaarde van het ingeworpene. Toen eens iemand een gouden tientje wilde probeeren, viel het er eenvoudig door in den geldbak, zonder gas te verschaffen. Die heele zaak waar het om gaat, i9 de vorm van het munt stuk dat gebruikt wordt. Bjj een meter VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n epi e n t s p r ij s; Per ,3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Als gij last krijgt van hoofdpijn, ge druktheid en een onaangenamen smaak in den mond, is uw lever van streek. Enkele doses Foster's Maagpillen hebben een .verrassende uitwerking. Zij beteren leverstoornissen en genezen galzucht, ver stopping en slechte spijsvertering. Prijs per flacon van vijftig versuikerde gillen f 0.65in apotheken en drogistzaken. (9) ingericht voor 2,5 ct. stukken^ worden dus penningen gebruikt, die de grootte hebben van een 2,5 ct. stuk. Zelfs do dikte heeft geen invloed. Met het inge worpene, hetzij penning, 2,5 ct. stuk of een andere munt van denzelfden omvang, draait men door middel van de kruk een tandrad één tand verder, en dat is alles. Zóó ging het vroeger met het munt stuk, zóó gaat het nu met de penningen. De inrichting van het muntwerk kan ver der geheel buiten beschouwing blijven, alles in precies hetzelfde gebleven als vroeger. Die muntgasverbruikers van Oost-Zuid- Beveland kunnen dus gerust wezen; zfl moeten in dit nieuwe systeem niets an ders zien, dan een poging door de gasfa brieken gedaan, om liet den verbruikers gemakkelijk te maken en om tevens de moeilijkheid van het lichten te vermin deren. Botsing tusschen auto e* stoomtram. Vrijdagmorgen omstreeks half acht had tusschen de stoomtram Bergen op ZoomTholen, welke van Tholen kwam, en een vrachtauto van de* heer Hurjbrechtse van Halsteren nabii den Kruisweg te Bergen op Zoom ee* botsing plaats, die voor de auto ver nietigend was. Die tram kw'am van de Steenbergsche straat met haar gewoon mailtreinvaartje, omdat zij daar van ee* berg af _komt. Die auto kwam uit de Lieve Vrouwestraat den hoek om naar de Steenbergsche straat en opeens reed de tram op de auto in en in minder dan geen tijd lag de auto vernield aan de andere zijde der straat, ongeveer 5 a 6 M. op zij geworpen. Persoonlijke onge lukken kwamen niet voor en de tram had een deukje opgeloopen. (Volk.) Verplaatst bij de posterijen met in gang van 6 October a„s. de assistent W. J. Veldman van Vlissingen naar Nijmegen. Inkrimping personeel. Bij den. Prov. Stoombootdienst op de Wes- terschelde is aan 10 personen, namelijk 4 stokers, 4 matrozen en twee personea van het administratief personeel, ontslag aangezegd, wegens inkrimping van perso neel. Die stokers en matrozen enz., die n|u twee dagen varen en dan een dag rust hebben, zullen in het vervolg vier dagen varen en dan een dag vriï af ziin. Onder het personeel heerscht ontevre denheid, dat 'juist de jongste mannen, onder wie er zijn, die voor enkele iare» bij vaste aanstelling huwden en nu ee* jong gezin hebben, worden ontslagen, terwijl men meent, dat beter- de ouderen., die toch niet zoo ver meer van hu* pensioenleeftijd af zijn, op .wachtgeld kun nen worden gesteld. De actie tegen de loonsver laging aan „de Schelde". In de Vrijdagavond gehouden ledenvergadering van den Oir. Metaalbewerkersbond, afd. Vlissingen, waarop ook tegenwoordig wa ren de leden van de afd. Middelburg en Souburg, is na een breede discussie over het nieuwe voorstel tot loonsver laging aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" besloten geworden dat men, zij jhet noo- de, in uiterste instantie bereid is met een loonsverlaging van ten hoogste 5 pet. genoegen te nemen. De af deeling van den modernen bond zal als uiterste concessie voorstellen ee* werkweek van 52 uren, met 25 pet. toe slag voor do uren welke boven de nor male 48 uur wordt gewerkt. De afdee- ling van de Federatie wenscht geen en kele loonsverlaging of werktijd verlenging te aanvaarden. Faillissementen. Geëindigd het faillissement van A. Baan, winkelier te Middelburg, curator mej. mr E. C, C. de Visser, te Middelburg, wegens het verbindend worden der eenige uitdee- lingslijst. Middelburg. Het Middelburgsch muziek korps geeft Vrijdagavond te 8 uur weder een uitvoering op het Molenwater. Gezien het succes bereikt met 'de beide verleden jaar en dit iaar gehou den tentoonstellingen van handel en nij verheid alhier is besloten ook volgend jaar zulk een tentoonstelling in het Schuttershof te organiseeren en wel van Woensdag 20 Mei, den dag voor Hemel vaartsdag, tot en met Donderdag 28 Mei, ook nu weer met uitzondering van de* Zondag. De burgemeester, de heer P. Du- mon Tak, heeft het eere-voorzitterschap over deze tentoonstelling aanvaard.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1