Jp u m\m° I' I 1-S Kerknieuws Wetenschap en Knnst Laatste Seri Gemengd Nieuws. Laad- en Taialsaaw. loep MoapiflpjaÉgAieÉp,c m, ie Uitraak we een 1 li'i Qpsjs&ars Yerfeoapljigea en Ver- Mej. !j 111 l i gegoedheid wel wat hoog opvoert! Bij den tegenWoordigen stand van zaken is echter het gevolg, dat een deel der burgerij' eerst haar eigen armen verzorgt en dan via het Burg. Armbestuur voor de andere gezindten kan bijpassen, wat toch niet billijk is. Do vraag is: worden de leden van sommige kerken op de hoogte gehou den van de nooden hunner diaconie. In B. en W. Werd eveneens de opmerking gemaakt, dat we verder van het goede pad raken. Do gemeentelijke bijdrage, die het armbestuur vraagt voor 1925, is weer f 400 hooger dan voor het loopende jaar. De heer Bruijnzeel zegt, niets per soonlijks bedoeld te hebben tegen eenige diaconie, doch het gemeentebelang te hebben beoogd. Hij staat nog geheel op het standpunt, dat de raad voor eenigen tijd innam. De heer van Boven vestigt de aandacht op het feit, dat bij den over weg in den Derden Weg, waarvan de be waking is opgeheven, reeds een ongeluk plaats had. Zouden B. en W. mogelijk in dezen iets kunnen doen. D,e voorz. ant woordt, dat de opheffing dier bewaking plaats had na heel wat onderhandelen. Qok de K.N.A.C. heeft zich voor deze zaak beijverd. De spoorwegmaatschappij heeft in dezen dus zeker niet onwetend gehandeld. Is de Raad ervoor te vinden, dan verdient een adres aan den Minister van Waterstaat allicht de voorkeur. Die heer v. Boven acht de zaak belang rijk genoeg om na de opgedane erva ring ze nogmaals aan te vatten. Een door hem ingediend voorstel om een adres te zenden wordt door de lieeren Kalle en Blok ondersteund en zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daar na sluiting. Biggekerke. De uitslag der loting, lich ting '25 is als volgt: 0- Galjé 1, J. Cjor- bijn 7, A- J. Geschiere 4, L- Jobse Oz. 8, L- Jobse Jojhsz. 9, I. A. de Moor 3, L- Simons© 5, P. Vader 6, C. Zachari- lasse Jzn 2- In de Vrijdag gehouden voltallige raadsvergadering, die door den voorz. met gebed werd geopend, werd op het schrijven van de gemeente Vlissingen, dat voor de derde maal adhaesie vraagt, Voor art 8 Vee- en Vleeschkeuringsdienst kring Vlissingen, inzake hercontrole van vleeschwaren wordt besloten het reeds eerder genoemde standpunt nader toe te lichten. Volgens de leden wordt dit art. nadeelig geacht voor de plattelandsge meenten. Voorgelezen worden eenige op merkingen van Ged. Staten op de vast gestelde politieverordening. Wordt beslo ten de verordening ©enigszins gewij'zigd weder te retourneeren. De begrooting '25 wordt vastgesteld op f 19.937,02V2 met een post onvoorzien van f 679,56V2- Die jaarwedde van den eventueelen nieuwen veldwachter komt in bespreking. Waar het aanvangssalaris f900 is, wil dhr P. Janse doen beginnen met f 1000- I11 stem ming gebracht, wordt zijta. voorstel ver worpen met 6 tegen en 1 st. voor, dhr Janse. Rondvraag- Dhr Ppppe vraagt naar Üe straatverlichting, hij zou liever eeni gen tijd. eerder begjinnen met het lan- taarnopsteken. Daarin zal worden voor zien. Dhr Janse verzoekt nog eenige in lichtingen over de vragen, die hiji de vorige vergadering gesteld heeft. Aan gaande het publiceeren van de agenda van raadsvergaderingen op het gemeenteplak bord ontstaat eenige discussie, waarna besloten wordt, zulks niet te doen. Aan gaande de maatregelen voor verkeersge- vaar wordt ook dit na lange bespreking verworpen. Verder vraagt bij', of de bur gemeester bereid is vragen 'te beantwoor den over de herrie op 1 Sept. j.l. Hier voor ging men nog geruimen tijd in ge heime zitting. Daarna sluiting met dank gebed. f Geref. Kerken. Bedankt voor Oldeboorn door K. Sietsma cand. te Den Haag. Beroepen te Uithoorn D. K. Wielenga te Baambruggete Aarlanderveen W. S. Pon tier te Maasdijk- Geref. Gemeenten. Tweetal te. Rijssen H. Kieviet te Veenendaal en A. Roelofeen te Zeist. Eltewoutsdijk. Het afscheid van Dis -v. Leeuwen van de Ned. Herv. Gemeente talhier is bepaald op Zondag 12 October, des namiddags 2 uur. Do intrede te V©1- sen op Zondag 19 October, waar hij be vestigd zal worden door Dir K- K. Meu- lenbelt van Oosterhout. (N.-Br.) Duivelskunstenarij. Van dit duister gebied weet ik heel weinig af, maar van tijd tot tijd kom ik er toch door anderen mede in aanraking. Meer dan men wel opper vlakkig gelooven zon, zijn er, ook onder Protestanten, van die bijgeloovigheden in zwang, die mij (vooral uit Friesland en Zuid- Holland) dan wel eens- per correspondentie worden medegedeeld, en die mij steeds met afkeer en griezel vervullen. Men laat zijn vee, en ook wel zichzelf „bespreken", „be- tjoenen" en ik weet niet hoe ze het nog meer uitdrukken, maar ik maak er uit op dat ze allerlei hocuspocus uithalen, bezweringsfor mules uitspreken, handbewegingen, ook wel het teeken des kruises maken en dan ein digen met den Naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes aan of uit te roepen. Of dit laatste nu opzettelijk bedrog is dan wel een overoud gebruik, dat nog uit christelijke bron stamt, weet ik niet; maar ik houd dat alles kortweg voor duivels werk, en geen haar beter dan het voor spellen van de toekomst uit kaarten, neerge worpen stokjes, tafelklopperij of koffiedik. Wie zich mat dergelijke dingen inlaat, begeeft zich vrijwillig onder de macht van den Booze. Onlangs kreeg ik een brief van iemand, die mij mededeelde dat mijn overleden vader her haaldelijk ergens verschenen was en dat er wel mogelijkheid was, dat ook ik met hem in contact kwam. Ik heb toen dit antwoord gegeven, waarvan ik"- de copie bewaarde. „Waarde Mevrouw 1 Ik kan niet gelooven, dat mijn in den Heer ontslapen vader na vijftien jaren in het salon van dien Amster- damschen meneer dergelijke onbenulligheden zou komen vertellen, als gij mjj er eene mededeelt. Ik ben verzekerd, dat hij voortgaat van licht fot licht en van klaarheid tot klaarheid, en met de mistige, muffe atmosfeer van uwe séances niets te maken heeft. Zeg dat gerust aan dien dwaalgeest, die zich daar manifesteert en zeg hem tevens, dat ik de lessen, die mijn vader mij herhaal delijk gegeven heeft, wensch op te volgen en dit duistere fgebied met alle beslistheid wensch te mijden." Sedert heb ik niets meer van deze cor respondente vernomen. Wij, die des daags zijn en die de Zonne der gerechtigdheid kennen, moeten voor al deze geheimen, occulte machten vrees en verachting toonen. Wij hebben God en Zijn Woord, Christus in ons, den Heiligen Geest om ons bij Christus te „houden, en hebben daarom geen toovenaars, amuletten, geestesstemmen en openbaringen van den overkant noodig. Wij kunnen wachten op de heerlijkheid, die aanstaande is. Aldus Dr Gunning in „Pniël", en wij zijn hem dankbaar voor deze waarschuwing. Onder veilige hoede. Zoo heet een boek dat deze week, juist op tijd, ver scheen als een bijdrage van prof. Bouwman tot de geschiedenis der Theologische School te Kampen. Uitgever is de heer J. H. Kok aldaar. Eigenlijk is met deze mededeeling reeds genoeg gezegd om voor dit mooie stuk werk de aandacht te vragen. Wie „de Crisis der Jeugd" las, zal verstaan dat „Onder veilige hoede*' om zijn vele historische her inneringen met belangstelling zal gelezen wor den. Onze oudste lezers, die De Haan en Brummelkamp in hun ouderdom, en Wielenga en Noordtzij in hun volle kracht, en de predikanten van nu in hun studententijd ge kend hebben, zullen in de lezing van de velerlei bijzonderheden en de bezichtiging der photo's uit dien eersten tijd een zeker genot vinden, doch ook de jongeren zullen met belangstelling lezen wat God gedaan heeft en ziende de tegenstelling tusschen toen en heden ook wanneer zij de verslagen in de dagbladen deze week zullen hebben gevolgd met de ouderen dankbaar zijn voor zooveel zegen. Toen een zich behelpen, armoede, vijandschap, onverschilligheid, minachting, nu waardeering, belangstelling, vriendschap tot zelfe uit de hoogste regioneu Doirner ge ridderd, twee ministers bjij 'de opening der School, zelfe niet-geestverwanten hun geluk- wensohen brengende. Groote dingen! Het is jammer, dat dit boek niet een paar dagen later is verschenen, en de verslagen der redevoeringen deze week uitgesproken, van professoren en ministers en oude vrienden, er niet aan toegevoegd zijn. Wij hadden gaarne o.a. de speeches van minister De Visser en minister Colijn, bij 't geen vvjj nu weer uit dr Bouwmans jongste pennevrucht ver namen, vereeuwigd gezien. Een rijk man wordt onder wijze r. Naar „The Schoolmaster" mee deelt, is in de Engelsche pers een op- schuddinkje veroorzaakt, door de mede deeling, dat de heer A. F. B. Broad- hurst, een 'rijk katoenfabrikant, de we verspoel aan de wilgen heeft gehangen, om een nieuw leven te beginnen als on derwijzer. Sinds den oorlog, zegt hij, heeft hij het belang van het onderwijs beseft, en hij heeft nu besloten er een werk zaam aandeel aan te nemen. Hij is 33 jaar oud en vol enthousiasme. Zijn eerste werk zal zijn, te leeren, hoe men onder wijzen moet, en hij wil van meet af be ginnen net als een normaalschoolleerling. De redactie van „The Schoolmaster" zou evenwel graag gezien hebben, dat de heer Broadhurst begon als leerling van de lagere school, opdat hij die goed leert kennen. Dieze nieuwe onderwijzer zal immers grooten invloed krijgen op de kin deren, als op de onderwijzers, aan wie millioenen kinderen toevertrouwd zijn. •Overigens heet het blad den toekomstigen collega hartelijk welkom en is benieuwd naar de resultaten van zijn onderwijs, niet in een particuliere school met kleine klassen, maar in een drukbevolkte open bare school. Geslaagd te Amsterdam voor het politiediploma zonder aanteekening de heer A. Slotboom te Goes. Zondag 21 Sept. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, iim. ds de Vries (H. Doop), ar. ds Steinz. Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. geen dienst. Kruiningen, vm. 10 u. ds Gouverneur, pred. te Roosendaal; nm. 2.30 u. dhr Kortenhoef van Heemstede. Rilland-Bath, vm. 10 u. ds D. WL r. Wijngaarden uit Voorschoten; nm. 2.30 u. idem. De stofplaag. De stofplaag houdt tegenwoordig ia Engeland vele pennen van commissies en particulieren in beweging. Men legt daar voornamelijk den nadruk op de slechte stookmethode van de industrie en vergeet de geweldige hoeveelheden rook door de schoorsteenen van de particuliere huizen uitgebraakt. Ook in Buitschland heerscht voornamelijk in de groote kolensteden deze plaag zeer sterk, hetgeen blijkt uit de uitvoerige studie van dr Asher in het Zeitschrift für angewandte Chemie. In Duisburg, een stad, omringd door groote fabrieken en mijnen, vond hij in 24 uur per vierk. meter een neerslag van 30 gram stof, dus in 10 dagen ruim een half pond. Ongeveer een derde deel daarvan bestond uit koolgruis, zoodat in één jaar van 1 vierk. M. stadsoppervlak ongeveer 3 K.G. kool uit het stof kannen worden teruggewonnen. Wind en regen zorgen er voor, dat niet alles op de daken blijft liggen, zoodat ten slotte toch nog alles in de straten terecht komt. De vraag of de techniek in het algemeen iets doen kan om deze stofplaag te verhinde ren, kan bevestigend worden beantwoord. De vertegenwoordigers van de overheid zijn in dit opzicht te weinig geschoold en technisch onderlegd, dan dat zij in deze kwestie regelend zouden kunnen optre den. Asher- heeft zich tevens de moeite getroost het aantal stofdeeltjes na te gaan: gemiddeld daalden, weer per vierk. M. per uur 25000 neer. Dit getal varieert vanzelfsprekend al naar het jaargetijde. Maar niet alleen sitof, ook zuur en chloor regenen in de moderne grffote stad voortdurend neer. Deze hoeveelhe den zijn niet voldoende om schadelijk te zijn, maar zij verklaren toch de sterke corrosie (wegvreten door bijtende mid delen) aan alle buitenwerk in de groote stad. Sept. 23 Middelburg, inboedel, boeken, zilver werken, porselein, Notarishuis. 23 Goes, beestiaal, de Wilde Heij- boer. 24 Goes, Vendutie, De Kok. 24 Domburg, compleet oud-Hollandsch ameublement, Struve. 25 Goes, -houw- en weiland, Treub en Pilaar. 25 Kruiningen, bouw- en weiland, Treub en Pilaar. 2j> Borssele, beestiaal, gereedschappen, inboedel, enz., Beth. 25 Kloetinge, huis, tuin, v. Dissel. 2G Heinkenszand, afbraak, de Wilde Heijboer. 26 Oudelande, bouwland en boomgaard, Pilaar en v. Dissel. 26 's-Heer Abtskerke, huis, boomgaard, Neervoort. 30 West-Souburg, wei- en bouwland, boomgaard, tuingrond, Paap. 30 Grijpskerke, inspan, Blaupot ten Cate. Oct. 1 Koudekerke, inspan, Loeff. 3 Domburg, landbouwersinspan, v. d. Harst. 3 's-Heerenhoek, woon- en winkelhuis en winkelinventaris, Kram. 3 Domburg, inspan, v. d. Harst. 4 Kapelle, verpachting bouwland, Kram. 7 Goes, huis, Pilaar. 15 Meliskerke, et- en nagras, Loeff. 15 Nieuwdorp, inboedel, slagersgereed schap, de Wilde Heijboer. 15 Meliskerke, huis en inboedel, Loeff. 16 's-Heer Hendrikskinderen, inspan, v. Dissel. 23 's-H. Arendskerke, hofstede „Plant- lust", Hoeflake en v. Dissel. 30 Grijpskerke, landbouwersinspan, Blau pot ten Cate. Nieuwdorp, inboedel, Pilaar. Nov. 21 Oostkaeplle, paarden, rijtuigen, enz., Struve. Febr. 25 Wolphaartsdijk, kap. boereninspan, Van Dissel. MIDDELBURG. De Kamer van Koop handel besloot een deputatie te zenden naar den minister van Waterstaat en de voorzitters der Kamerfracties, in het be lang van den aanleg van de nieuwe ha-' ven te Vlissingen. VLISSINGEN. Wij vernemen, dat thans ook dhr Huson zijn wethouderszetel ter beschikking zal stellen. VLISSINGEN. Zooals men zich her inneren zal werd in den gemeenteraad door den heer Andriessen voorgesteld te besluiten, dat de vergoeding van f2.50 per dag bii opname in het gasthuis even eens door het Burg. Armbestuur betaald worde aan andere bestaande of op te richten ziekenhuizen, indien de patiënt aldaar mocht wenschen te worden opge nomen. Het burgerlijk armbestuur deelde mede, dat ook aan het St Josephziekenhuis f2,50 per dag wordt betaald, en dat, als het een R. K- patiënt betreft, het R. K. Arm- en Weesbestuur daarvan f0,65 vergoedt. R. en W. achten het niet gewenscht de gemeente thans voor de toekomst aan banden te leggen, maar kunnen het goed vinden de f0,65 te doen vervallen en dus te bepalen, dat de volle f2,50 in alle gevallen ten koste van het Burger lijk Armbestuur komen. HANSWEERT. Het Nederlandsche sleep- schip „Augustinus", schipper Kerkhof, ge laden met kolen van Ruhrort naar Brussel, is gisterenavond op de Schelde nabij Ant werpen door een EDgelsche zeeboot aan gevaren, waardoor het schip onmiddellijk eonk. De bemanning kon gelukkig gered woerden. Ongelukken. Nabij Someren is een 3-jarig kind van den heer H., toen het alleen was, in een zich achter het huis bevindende sloot geraakt en jammerlijk verdronken. Gi^ternamiddag is het 8-jarige dochtertje van de familie K. te Eindhoven in een buiten het huis staande kuip gevallen en verdronken. Woensdagmiddag bemerkte de heer G. te Loosduinen, dat zijn 7-jarig zoontje dat hij hem in de pakloods op het veilingterrein speelde, verdwenen was. Toen men na lang zoeken het kind nergens vond, is men in de havens gaan dreggen, waaruit men des avonds om 11 uur het lijkje ophaalde. Gisteren middag viel het" 13-jarig meisje V. te Zwijn- drecht van een vrachtwagen. Oogenschijnlijk bekwam ze liierdoor slechts enkele schavingen aan het been, doch weldra verergerde de toestand. Per brancard naar het Ziekenhuis vervoerd, overleed ze korten tijd daarna, waarschijnlijk door het springen van- een der groote bloedvaten, aan inwendige verbloeding. Het 2-jarig dochtertje van V. te Wagen berg (gem. Terheyden) viel bij het spelen in een sloot bij de ouderlijke woning en verdronk. Twee buizerds gevangen. Op het voetbalveld te Ulvenhout zijn Zondag twee buizerds een mannetje en een wijfje groote roofvogels van de familie der val ken, met klemmen gevangen. De vogels gingen geweldig te keer en bij het verlossen uit de klem moest -er een jas van -een der land bouwers aan gelooven. Naar schatting is de vlucht der dieren 1.201.30 Meter. Bergen op Zoom 20.000 inwo ners. Donderdagmorgen "heeft het getal in woners van Bergen op Zoom ,de 20.000 be reikt. Nadat de noodigo formaliteiten yoor de geboorte aangifte waren vervuld werd Antonius de Bruin-Dekkers als de gelukkige vader medegedeeld, dat hij door deze aan gifte van zijn achtsten zoon Bergen op Zoom zijn 20.000ste inwoner had bezorgd. Namens den burgemeester werd hem medegedeeld, dat op een ftader te bepalen dag het spaarbank- hoekje groot f 100 ten name van zijn zoon door den heer Burgemeester namens de ge meente aan hem zou worden overhandigd. Geheel onder den indruk vau dit onverwachte buitenkansje verliet de gelukkige aangever het bureau van den Burgerlijken Stand. Toen hij' huiten kwam, wapperde op den stadstoren reeds de nationale driekleur, meldt de Zoom. - V o 1 k s v e r m a ke 11De Vereeni- -ging voor volksvermaken te Klazienaveen had op Dinsdag en Woensdag „volksfeesten" ge organiseerd. De eerste dag is rustig verloopen doch tegen den avond van den tweeden dag hadden vechtpartijen plaats, waarbij vier per sonen werden gewond, waarvan één levens gevaarlijk. Een smokkelgesc bieden is. Vaalser smokkelaars vervoerden in den nacht van 5 Juli 1924 2000 sigaren en werden te Aken door twee politieagenten aangehouden die de goederen onder voortdurend dreigen met hun revolver in beslag namen. De rooker- tejs werden door de agenten verkocht en het geld verbruikten zij. Een en ander kwam aan het licht en thans veroordeelde het ge rechtshof te 'Aken de politieagenten wegens straatroof lot D/s en 1(4 jaar gevangenisstraf. Geheime brander ij. Gisteren deden de belastingambtenaren en recher cheurs een inval in een perceel te 's Her togenbosch en ontdekten er een geheime branderij. Een aantal flesschen gedistil leerd en verschillende voorwerpen wer den in beslag genomen. De prins van Wales blijft nog wat langer toeven in -de Ver. Staten dan aanvankelijk in zijn voornemen had gelegen. Hij bracht dezer dagen een bezoek aan New York, inspecteerde er een instituut voor mid delbaar onderwijs aan meisjes, liet zich de gebouwen van twee groote dagbladen toonen en begaf zich toen naar het museum voor natuurlijke historie, in het Centrale Park, waar hij een oude kennis, den jager en beeld houwer Carl Akeley ontmoette. Deze was juist bezig met het monteeren van een paar go rilla's. Dicht bij stond een kleine buste van den prins opgesteld, en toen de bezoeker dit opmerkte, zeide hij vroolijk: „Zoo, zoo, hebben ze mij hier bij de gorilla's ingedeeld?" Een innige verhouding. Voor het politiegerecht te Ealing (Engeland) ver scheen een ongelukkige jonge echtgenoot, die advies bij de gerechtelijke autoriteiten kwam inwinnen omtrent de vraag, wat Dij met zijn veelgeliefde echtgenoote moest aanvangen. Deze beminnelijke dochter Eva's en trouwe levensgezellin des mans meende haar diep gewortelde aanhankelijkheid voor haar man niet beter te kunnert demonstreeren, dan door den jongen snaak, die haar zijn hand en hart had weggeschonken, dagelijks kokende thee in het gezicht te werpen en met een stevig stuk hout te streelen en te liefkozen. „Ik kan het niet langer uithouden", zuchtte, het slachtoffer dezer vrouwelijke lieftalligheid. De gerechtelijke magistraten "wisten niet dade lijk, wat met het geval aan te vangen en meenden niet beter te kunnen doen dan den aalmoezenier van het politiegerecht te vragen, de zaak te onderzoeken en te trachten deze in het reine te brengen. Walvisch doormidden geva ren. Het stoomschip „Berengaria" is Woens dagmorgen op een school walvisschen gevaren en ramde er één van meer dan 30 voet lang. Deze aanvaring deed het groote 52.000tons- schip geweldig schudden, zoodat de zee lieden die zich benedendeks bevonden, naar boven kwamen om te zien, wat er gaande was. De walvisch bleek door den kiel van het schip precies doormidden gevaren te zijn. Polkahaar-truc. De 18-jarigeecht genoote ran een koopman te Vernon (Fr.) madame Roussel, kwam dezer dagen met een benauwd gezicht bij de politie vertellen, dat qij door «en onbekenden man was aange vallen, die de onbeschaamdheid zoo ver had gedreven, dat hij heur haardos gedeeltelijk had afgesneden. Wat bleek echter bij onder zoek het geval te zijn? Madame Roussel had al sinds lang met onstuimig verlangen be geerd, polkahaar te bezitten. Haar echtvriend echter had zich altijd met evenveel onstuimig heid tegen deze wereldsche aanvechtingen zijner gade verzet. Om* nu den toorn haard mans te ontgaan, had het jonge vrouwtje de geschiedenis van den haardief uitgevonden. Moderne roovers. De laatste weken hebben onbekende booswichten her haaldelijk 's avonds ijzerdraden over de straat wegen in de omstreken van Berlijn gespannen teneinde aldus automobielongelukkcn te ver oorzaken, met het doel de reizigers uit te plunderen. Dinsdagavond zag een chauffeur nabij het station van Chorin, dat een ijzer- draad over den weg was gespannen, maar daar het te laat was om te stoppen, reed de chauffeur zoo hard mogelijk, zoodat de draad eenvoudig werd doorgesneden. Enkele mi nuten later merkten de reizigers, dat zij door een andere auto werden achtervolgd. Met revolverschoten slaagde men erin de achter volgers te verdrijven. Uit het onderzoek is gebleken dat bij het doorsnijden van den draad door de auto, een boom, waaraan de draad was gebonden, uit den grond was gerukt. Een geneesmiddel tegen mend- en klauwzeer? De heer J. J. Meier, keuringsveearts te Breda, is thans na mislukte pogingen om zijn ,o,ntdekking" aan het Rijk over te doen er toe overgegaan de grondslagen eai de toe passing van zijn middel tegen mond- en klauw zeer te publiceeren in het- Tijdschrift voor Diergeneeskunde. Hij is door studie tot de overtuiging gekomen, dat de bacteriophaag een sterke rol speelt hij mond- en klauwzeer. Om dieren onvatbaar te maken wil hö ze enten met den bacteriophaag, die naar hij veronderstelt, zich in de ontlasting ran de dieren bevindt. Hij neemt daartoe faeces ran een dier dat hevig aan mond- en klauwzeer geleden heeft. Hij besmet als een dier ziek is, direct alle dieren en spuit eenige uren later in. De ingespoten bacteriophaag zou in 24 tot 36 uur onvatbaarheid geven. Als het dier te laat besmet wordt, treedt de ziekte wel op. Is de ziekte reeds te ver voortgeschreden, dan ziet men geen uitwerking meer, alleen zou de ziekte dan goedaardiger verloopen. Hij meent dat zoo een afdoende bestrijding van het mond en klauwzeer kan worden verkregen, als men maar genoeg runderen met bacteriophaagrijke faeces uitzoekt, groote hoeveelheden bacte riophaagrijke sera maakt en alle aangetaste koppels op rijksrekening behandelt, zonder een over te slaan, anders vormen niet be handeld© koppels blijvende haardovens van besmetting. Tengevolge van cle vele advertenties moest lieden eenige copie overstaan, o.a. hoofdartikel, verslag Kamer van Koophandel, Stukken voor den Ge meenteraad van Middelburg, enz. .1 IERSEKE. Bij de gisteravond gehouden aan besteding verbouwing garage etc. voor de Fa. Kramer en Oom. waren' inschrijverGebrs. Goeman f.3650; Jb. Mirteijn f3600; J. Lu- teijn f 3045Zuijdweg en Vercouteren f 2923. Gunning voorloopig aangehouden. „Slachtschaepkens door P, de Zeeuw. J. v. d. Wal. Christi", Bruinisse, De uitgever bezorgde deze week de afl. 10-12, zoodat deze mooie uit gaaf haar voltooiing nadert. Nogmaals vestigen wij op dit hoek de aandacht van alle ouders, die hun kinderen kinderen immers der Reformatie -een boek willen schenken of nala ten, waarin het lijden onzer eerste Gereformeerden in de Nederlanden wordt geschetst, een lijden om des ge- loofs wille, hetwelk hun den recht matig hun toekomenden naam van Slachtschaepkens Christi heeft be zorgd. Laten wij toch nooit vergeten, dat de Gereformeerde Kerk in Neder land in bloed en tranen is gesticht; en onthouden wij de namen ran die mannen en vrouwen, die voor de zaak van 't geloof en de religie blij moedig- den dood zijn ingegaan. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 19 September '24. De volgende beklaagden waren gedag vaard: A. Th. F. v. K-, 26 j., land bouwer te 'Stoppeldijk, wegens mishan deling. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h.; J. V., 35 j., koopman te Knocke (B.) wegens beleediging. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h.; E. P. B., 34 j., arbeiden te St. Jansteen, wegens mishandeling. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h.; E. P. B., als voren, wegens beleediging van een rijksveldwachter. Eisch en uitspraak f 10 of 10 d. h.; J. L., 37 jaar, koop man, Terneuzen, wegens huisvredebreuk. Eisch en uitspraak f20 of 20 d. h.; A. K., 33 j„ landbouwer te Zuidzande, wegens beleediging ran een rijksveldwachter. Eisch en uitspraak f 15 of 15 d. h.M. S. L., 28 j., zonder beroep te Honterusse, T wegens beleedig ter. Eisch en u A. M., 39 j„ beleediging van neuzen. Eisch •d. h.; B. G. I te Rotterdam, hond te Tornen; 1 m. gev. Uitsp jaar proeftijd; der Posterijen niet voldoen den inspecteur op 2 Aug. j.l. spraak; L. d. seke, wegens n te Kattendijke spraak flÓ of werkman te M diging van de en But te Midt 2 op 3 Aug. jl. gev.; A. M. K., werkerk, wegen uitspraak f10 gezagvoerder qj Kruger" te Harl 50 kub Meter een vaartuig te jl. Eisch en ui (21 j. en I. P., plaat, wegens veelheid komko diefstal van ee lijnsplaat. Eisch f25 of 25 d. h. te Middelburg, den agent de V f 15 of 15 d. h V o e t b a J vermakel ij k Hedeu overlet venhage in dei van 75 jaar, 01 Moeder, Grootnh grootmoeder en Vrouwe CORNEL VAN V00RTI Weduwe van de Louis van Den Haag, 16 S Jhr. G. J. VAI S. G. E. VAN Geb. FREIHERR V ECKi? C. VON ECKA Geb CQRRILEIN e VON ECKi J.C.VAN VOOR Domburg L.J.VAN VOOR C. M. A. VAN geb. von Stein Hiermede vervi treurigen plicht geven van het ove geliefde Moede Groot- en Over Wed. van Dingen in den ouderdom en 11 maanden. Familie Ierseke, 18 Sept Heden overlee geliefde Dochter Tante, Mejufïrou na een langdur den ouderdom v Allen,diehaargek zullen beseffen, deze slag ons we J. VAN GORS C. VAN GORÊ Lochem: Ha WESSEL— W. WESSEL Rilland J. J. VAN GOI H. VAN GORS W. F. VAN G( Rilland, 19 Sept. Voor de vele bli neming, ontvangen lijden van onzen geli betuigen wij onzen h; Namens d 's-Heer Abtskerke DE WILDE &HEIJ1 zullen op Vrijdag 2S Sept* des namiddags om 1 op de hofstede v VERMUE aan den Heinkenszand, werko als: 16000 Panner Metselsteen, Balken men, Planken, Ri Stijlen, 400 bos D hout enz. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2