Stop dien hoest.. Abdijsiroop 'So 399 Zaterdag 30 September 1934 tSanenianl 38,e Jatsrgaug EERSTE BLAD. Suiteaiani Uit de ProTOSis. Oil nummer bestaat uit twee bladen De minister van waterstaat ver Drukkers Exploitant»»: OOSTERBAAN 4. LE COINTRE SOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Saes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijxantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Buij. Tel. no. 259 'DeZeeuw «krat*, m Zij, die zich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. Niet zoo gunstig. In onze driestar van Woensdag over de Rijksmiddelen beweerden wij dat niettegenstaande een zeven miljoen hoo- ger bedrag was ingekomen deze maand niet zoo mooi was als Juli. Toch con stateerden wij „een vleugje van verade ming, hetwelk treffend harmonieert met de Troonrede"; en wezen vooral op „de stijgende lijn der verkeersbelastingen (In voerrechten, Statistiekrecht en Loods gelden)". Ook „De Nederlander" blijkt van dit gevoelen. Het blad schrijft: Js de staat dus ©enerzijds niet zóó schitterend als uit de 7 millioen hoogere opbrengst dan die van Augustus van het' vorig jaar zou volgen, anderzijds hebben de goede tendenzen, die de laatste maan den meermalen, en vooral in Juli, aan het licht traden, zich ook ditmaal niet verloochend. Naast de registratierechten gingen ook de zegelrechten, de invoe-r rechten, liet statistiekrecht. en andere ba rometers van de welvaart, zij het in be scheidener mate dan de eerstgenoemde, omhoog. Er schijnt inderdaad te mogen worden aangenomen, dat het vleugje economische opleving zich reeds min of meer con stant in de middelenopbrengst gaat open haren. Een wolkje als eens mans hand- „De Standaard" daarentegen wijst elke optimistische conclusie terug. De vermeer dering, zoo schrijft zij, was gevolg „van bijzondere accressen, waarop niet blij vend kan worden gerekend". Onder an deren de twee miljoen meer van de re gistratierechten (trouwens door ons niet genoemd) „staat in verband met een spe ciale emissie op de fondsenmarkt", en ook de 41/2 miljoen die de dividendbelas ting opbracht „verliest haar bijzondere beteekenis" omdat er elk jaar één maand is waarin die opbrengst zooveel hooger is. Dat was in 1922 October, in 1923 September, thans Augustus. „Ook uit de resultaten zoo gaat liet blad voort der Inkomstenbelas ting is een dergelijke rechtvaardiging niet te putten. De 91/2 ton, die meer zijn ont vangen, dan in de overeenkomstige maand van het vorige jaar, is voor méér dan 2/o deel te danken aan de snellere in vordering en niet aan het ruimer vloeien der belasting. Wat men op deze manier thans méér binnenkrijgt, krijgt men in de toekomst minder. Bij vergelijking van de ontvangsten over de eerste 8 maan den van 1923 en 1924 blijkt dan ook dat van Jan. tot Aug. ruim 9 miljoen aan Inkomstenbelasting minder is ont vangen dan in Jan. tot Aug. in 't vorige jaar." Timotheus. Heden verscheen no 51 van dit week blad. Binnen enkele dagen verschijnt no 52, en daarmede het laatste nommer van zijn 29en jaargang. Wij zullen over den inhoud van dit en 't volgende nommer maar niets zeggen. Deden wij 't, het zou toch weer mogen en moeten worden saamgevat in een „als voren". Zelden heeft een tijdschrift zóó lang met zoo groote oonsekwentie en consciëntieus© trouw zich gehouden, aan het program bij zijn eerste verschijning geteekend: ge ïllustreerd weekblad te zijn dat de eere Gods wenscht te zoeken op ieder levens terrein, alle huisgezinnen, die nog prijs stellen op den Christennaam, terug te roepen tot den band aan Gods Woord, en alle vraagstukken des levens en des tijds door dat Woord te doen belichten. De hoofdredacteur en zijn staf hebben zich al de jaren, sedert het eerste optre den van Timotheus, met groote stand vastigheid aan dit program gehouden. Op dit punt wist niemand hunner van schip peren of laveeren. Het apostolisch woord (2 Petrus 1:5) heeft hun daarbij steeds voor den geest gestaan: voegt bij uw geloof deugd, en bij de deugd kennis, en bij de kennis matigheid, en bij de matigheid lijdzaamheid en bij de lijd zaamheid godzaligheid, en bij de god zaligheid broederlijke liefde, en bij de broederlijke liefde liefde jegens allen. Wij verwachten daarom dan ook, dat wanneer straks Timotheus zijn 30en jaar gang intreedt, ditzelfde Woord zijn richt snoer zal zijn, en zijn duizenden vrien den, die hem gaarne als hun sinds lang onmisbaar geworden vriend in hunne buiskamer zullen blijven ontvangen, ook verder van zjjn lessen en vermaningen, van zijn voorlichting en onderwijs, zijn raadgevingen en wenken in 't belang hun ner gezondheid naar „geest en ziel en lichaam", en in 't belang der gezondheid en van den geestelijken groei hunner kinderen kunnen genieten. Volmaakt is niemand, doch naar de volmaaktheid te streven, blijve Timotheus' ideaal en dat van al zijne jonge en oude lezeressen en lezers. Communistische troebelen. Gedurende de laatste veertien da gen zijn te Lissabon twee revolutie pogingen gewaagd door de uiterst- iinksche elementen, communisten en radicalen. Het Portugeesche proleta riaat wordt daar vooral door klinken de leuzen voor zulk een opstand be geesterd, omdat de ontevreden offi cieren en politici moeten kunnen ver klaren, dat zij de massa des volks achter zich hebben. De bedoeling der oproermakers is echter geen, andere, dan persoonlijke wraakneming op: po litieke tegenstandèrs of opeisching van gewichtige en goed-betaalde be trekkingen. Zoo heeft de oud-minister van justitie Domingues, berucht, om zijn anticlericale maatregelen, de laat ste maanden plotseling communisti sche neigingen vertoond. Viel nu aan Domingues slechts een goede Staats betrekking of liever nog een minis terzetel ten deel, da,n waren ziijn com munistische neigingen oogenbiikkelijk genezen. De Portugeesche pers verwachtte troebelen van communistische zijde en als reactie daartegen een militair oproer; nu blijkt echter, dat de onte vreden militaireii zich niet schamen, om te zamen met de radicale ele menten gewapenderhand tegen de re geering op te treden. Daarin schuilt weer een aanwijzing, dat biji deze op standen geen hoogere bedoelingen voorzitten dan het grove eigenbelang der leiders. Zooals alle vorige opstanden zijn ook deze oproerige bewegingen weder niet gestraft met een haastig voorbeel dig vonnis van de oproerige militai ren en met verbanning van de vreem de elementen, die van het verwekken van troebelen een beroep schijnen te maken. Niets van dit alles. De voorlaatste revolutie was beter georganiseerd dan de laatste; zij be schikte onder meer over een volledige lijst van ministers, waarop! de Portu geesche gezant te Berlijn als nummer één prijkte. Volgens de gevonden do cumenten waren meerdere ambtena ren en dienstdoende militairen bij de ze poging tot oproer betrokken. En nil doet zich het vreemde ver schijnsel voor, dat deze samenzweer ders, 'die toch op de eerste plaats ge roepen waren, om de orde te bewa ken en het wettig gezag te steunen, over hun gedr'ig niet worden onder vraagd, laat staan in hun betrekking feschorst en gestraft, zooals zij ver- ienden. Ook de bolschewistische rad draaiers houden vrij spel. Daarom zijn na deze revolutiepogingen weer nieu we te verwachten. Weer opstanden in Rusland. Volgens een „Central News"bericht heeft een opstand der boeren in de bergen van den Oeral tegen de bol- schewiki een grooten omvang aange nomen. De kozakkenleider Mitroshon heeft een leger van 50.000 man bij eengebracht, waarmee steden en dor pen worden aangevallen. Alle sovjet beambten werden gedood, spoorweg stations en -lijnen vernield. Overal werd geplunderd en de buit onder de hongerende bevolking verdeeld. De opstand strekt zich uit van Oeralsk, de hoofdstad der provincie, tot Shopo- vo en breidt zich nog voortdurend uit. In de gebieden, waar de oogst mis lukt is, heerscht onder de hoeren een haat tegen de communisten. De ver bitterde boeren vallen de communis ten aan, vermoorden de meest gehate ambtenaren, jagen alle communisti sche bijeenkomsten uiteen enz. De communisten verlaten daarom in groo te getale hun standplaatsen en-vluch ten naar de steden waar voldoende soldaten zijn om hen te beschermen. Daar deze vlucht een massaal karak ter heeft aangenomen en de dorpen dus zonder administratief personeel blijven, heeft de regeering besloten tegen dergelijke deserteurs krasse maatregelen te treffen. Motie. De A.-R. Kiesvereeniging te Voor burg nam 'in haar vergadering op Maandag j.l. de volgende motie aan: De Kiesvereeniging: kennis genomen hebbende van .het Rapport der Commissie inzake een andere, zoo mogelijk betere manier van Candidaatstelling voor de Tweede Kamer, uitgebracht aan het Bestuur der Centrale A. R. Kiesvereeniging in den Kamerkieskring „Leiden" den 25sten Maart 1924. gezien de conclussie van dit Rap port, waarbij een wijze van Candidaat stelling wordt aanbevolen, waardoor de invloed van de Kiesvereenigingen zich hoofdzakelijk bepaalt tot het aan wijzen van candidaten voor de z.g. bijlijst, gevormd door de aanvullende candidaten, die in 't geheel geen kans hebben om gekozen te worden, gelet op de omstandigheid, dat de belangstelling in het politieke leven, met name in de verkiezingen, zeer ver flauwt, wanneer de invloed der Kies vereenigingen in zulk een mate be perkt wordt, gelijk reeds inzonderheid in onzen Kieskring hij de vorige ver kiezingen is gebleken, van oordeel, dat het meer in over eenstemming is met de groo te de mocratische' beginselen onzer partij, wanneer de. Kiesvereenigingen zich vrij, zonder voorafgaand min of meet'' bindend advies over de te stellen can didaten kunnen uitspreken, zooals o.a. mogelijk zou zijn bij1 de in het Rapport ook vermelde, doch niet aan bevolen Nationale lijst, spreekt haar groote teleurstelling uit over het. bovengenoemd Rapport en beveelt met grooten aandrang het Bestuur der Centrale in de Kamer- kieskring Leiden aan, stappen te doen bij het /Centraal Comité, dat ook in onze partij gekozen worde voor zulk een stelsel waarbij de invloed van de Kiesvereenigingen overwegend is, en besluit deze motie ter kennis 'te brengen, van hel Bestuur der Centrale A. R. Kiesver. in den Kamerkieskring Leiden, van het Centraal Comité aer A. R. Kiesvereenigingen en van de Christelijke Pers. Een laffe vertooning. Gisteren werd te Apeldoorn een Nijverheids- en Handelstentoonstelling geopend. Na de openingsrede speel de een strijkje het „Wilhelmus", dat door allen staande werd aangehoord behalve door den S. D. Wethouder K. van Trigt en familie, die het woord verkrijgende, mededeelde, dat hoewel B. en W. niet waren uitgenoodigd, hij aan een tot hem persoonlijk gericht verzoek had gevolg gegeven om hier tegenwoordig te zijn. Hij maakte van deze gelegenheid gebruik om het be stuur der tentoonstelling er op te wij zen, dat het onbeleefd is, voor een gezelschap uit menschen van verschil lende politieke kleur bestaande, het „Wilhelmus" te doen spelen. De heer G. van der Boom veront schuldigde zich met de verklaring, dat dit - „gedachteloos" was geschied en niet om den wethouder onaangenaam te zijn. Commentaar is overbodig. Voor 'het spelen van ons volkslied wordt een laüe verontschuldiging gemaakt. Deze „B( sche eik! loom" was geen trot- U i t den Plattelanders- bond. In de vergadering van leden van den Plattelandersbond, welke te Utrecht is gehouden en geleid werd door den heer Braat, is geprotesteerd tegen de onbeholpen redactie van „De Plattelander"tegen het niet tijdig op treden tegen de obstructie in den Bond door den heer Schrage, voorzit ter van het Centraal Bondsbestuur èn tegen de venijnige schrijfwijze van den heer Watjer. Drie moties werden ach tereenvolgens aangenomen, uitspre kende: ontevredenheid over het werk van den heer Schrage; ontevreden heid over de redactie van „De Plat telander" en de wenschelijkheid van royement als lid van den Bond van den heer Watjer. Voorts werd besloten, een nieuw weekblad uit te geven, genaamd „De Nieuwe Plattelander", waarvan de heer Braat redacteur zal zijn. Die zal wel voor een degelijken inhoud zor gen I Allerlei. H. M. de Koningin en Zi. K. H. Prins Hendrik brachten gisteren een bezoek aan Vlaardingen en Maassluis. voordat Uw verkoudheid ontaardt in een ernstige en moeilijk te genezen borstaandoening. Neem de kleine oorzaken weg en voorkom al dus de groote gevolgen met de ver zachtende en genezende Akker's VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers f 9.05 klaart zich bereid zendvergunningen te geven aan rechtspersoonlijkheid be zittende radio-vereenigingen en hun afdeelingen. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 17 dezer, de referendaris bij' het departe ment van financien J. den Herder be vorderd tot administrateur. („G. Crt") Tarief wet. In de gisteren te Middelburg gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuw- sche eilanden, werd met 12 tegen 4 stem men aangenomen het voorstel van het bureau, om aan de Tweede Kamer te verzoeken aan het ontwerp-tariefwet hare goedkeuring te onthouden. Vóór stemden do heeren Ohamuleau (R.K.), Stofkoper, Anker, Lindenbergh, Blok, Enzlin, Kiel- stra, Jeronimus, Massee, van Niftrik. Bou- dewijnse en v. Raalte (allen lib.). Te gen de heeren P. G. Laernoes, Olthoff, v. d. Berg (allen A.R.) en Machgeels ('R.- K. 'Afwezig waren de heeren M. Laer noes, Bosman, Witkam en Vos met ken nisgeving en Klijberg en Oosterbaan zon der kennisgeving. Middelburg. In de Raadsvergadering van Woensdagmorgen 10 uur komen voor: Notulen. Stukken. Benoeming tijdelijke leeraren Avondschool voor Nijverheids onderwijs. Definitieve benoeming Onder wijzeres School A. Benoeming amanuen sis Avondschool voor Nijverheidsonder wijs. Aangaan eener definitieve geldlee- ning. Aanschaffing huistelefoon-installatie in het stadhuis. Verhuring van het per ceel genaamd „Overwater". Overneming straat c. a. van Klein Vlaanderen naar Seisbolwerk. Aanbrengen straatverlichting Havendijk. Tegemoetkoming aan A. van Dijk wegens breuk in duinwaterleiding. Verweer inzake proces met het bestuur der Godshuizen. Erfpachtsuitgifte ge meentegrond aan Vlissingschen Singel. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1923. Suppletoir kohier 1924 straatbelas ting. B. en W'. stellen voor tot het uit geven in erfpacht van grond aan den Vlissingschen Singel onder de gemeente Koudekerke aan de Coöperatieve Melkin richting en Zuivelfabriek „Walcheren", voor den bouw van een nieuwe fabriek met directeurswoning. Wel bejammeren B. en W'. het, dat het betrokken terrein gelegen is in de gemeente Koudekerke. onmiddellijk tegen Middelburg aan, en het onderhavige verzoek doet eens te meer betreuren, dat de laatstelijk aanhangig gemaakte wijziging van grenzen tusschen Middelburg en Koudekerke niet' tot een definitieve uitkomst mocht leiden. Goes. De Staatscourant van 16 Sept. bevat, af drukken van de statuten der Ver. voor Chr. Bewaarschool-onderwijs, geves tigd alhier. Hoedekenskerke. Dhr J. v. Bielsen Jr, alhier, is met ingang van 1 October a.s. aangesteld tot kommies van 's Rijks' di recte belastingen met .standplaats Berg en Dal. (M. Q.) Ellcwoutsdljk. Benoemd als kommies hij de directe belastingen dhr A'. Brou wer alhier, met Sas van Gent ais stand plaats. Pr ij 8 der Advartentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot. Bij abonnement belangrijke korting. Rilland-Bath. Gistermorgen vergaderde de raad voltallig. Na opening inet gebed worden een tweetal verzoeken om aan koop van grond in handen van en W. gesteld, daar voorstellen zullen wor den gedaan tot aanleg van een nieuwe straat. Het voorstel tot verleening van ,een bijdrage voor de stichting van êen litt.-oec. afdeeling aan de II. B. S. te Goes, waaromtrent in de vorige verga dering de stemmen staakten, wordt met 4 tegen 3 stemmen verworpen, vó ir de hee ren Blok, Deurloo en v. Boven, tegen de heeren v. d. Sande, Kalle, Latijn en Bruijnzeel. Door het bestuur van den Reigersbergschen polder wordt verzocht, dat de raad de in de vorige vergadering toegestane bijdrage van f 250 voer ver betering van de gevaarlijke bocht bij den Separatiedijk met f 100 zal verhoogen. daar de laagste inschrijver de begrooting met ongeveer f350 heeft overschreden, waarbij dan nog enkele onkosten komen. B. en W'. merken op, dat de Raad zijn bijdrage toestond in cle verwachting, dat de Reigersbergsche polder ook f250 zou toestaan evenals de A.N.W.Bi. en de K. N.A.C. Door de welwillendheid van het bestuur der Bathpolders betalen zii bei de echter nu f 125. Nu zegt de Reigers bergsche polder wel, dat het hier geen polderbelang geldt, maar op dit enge standpunt zou zich ook de gemeente kunnen plaatsen. In elk geval is het toch de Reigersbergsche polder, die een be langrijke verbetering in eigendom krijgt. De meerderheid van B. en W. stelt voor op het verzoek afwijzend te beschikken. I>e heer Blok, dit punt toelichtend, is van meening dat het met het toegestane be drag wel kan geschieden, zij het ook soberder. Er zijn verschillende zaken bij gekomen, die konden worden wèggelaten. Die voorzitter, de minderheid in B. en W., wijst er op, hoe het plan door den waterbouwkundigen ambtenaar in overleg met den opzichter van den Prov. Wa terstaat is opgemaakt. D|at hot solide is opgemaakt, acht hij een voordcel, daar deze scherp hellende bocht veel te lijden heeft van het drukke verkeer. Hij zou het betreuren, wanneer slechts op f 100 de uitvoering van het plan zou afstuiten en het gevaar zon blijven bestaan. Dc heer v. d. Sande voelt wel iets voor de opmerking van den lieer Blok, dat het wel wat minder had gekund. Kon de duiker niet met minder dan 10 M. worden verlengd? Ook hebben de huizen 1.25 M. middellijn, terwijl de bestaande slechts 1 M. zijn. Het verschil tusschen begrooting en laagste inschrijver schijnt ook daarin te liggen, dat enkele onjuiste prijsopgaven zijn aan de hand gedaan. De heer v. d. S. is het echter met den voorz. eens, dat deze belangrijke zaak niet om f 100 van de baan mag. D'e heer Bruijnzeel geeft te kennen, dat de zwaar dere eisch voor de buizen berust op nieuw voorschrift van Ged. Staten. Hij is van. meening, dat het polderbestuur niet jaloersch is op den eigendom van het nieuwe wegvak. De heer v. Boven is van oordeel, dat de raad moet opletten wat te doen. Aan deze verbetering mogen we ons niet onttrekken. Hij laakt het in het bestuur van den Reigersbergschen polder dat dit zijn eigen bijdrage ver minderde met de f 125 van de Bath polders. Dit had aan allen moeten ten goede komen. De Reig. polder profiteert 1 ervan, want een duiker die wellicht vanaf de inpoldering bestaat, wordt nu tegelijk maar eens even opgeknapt. Is de Rath- polder niet bereid om ook wat meer te doen? De voorz. merkt op, dat, gesteld dat daarvoor kans bestond, dit op den weg zou liggen van den Reig. polder, die de zaak uitvoert. D|e heer Bruijnzeel verdedigt de houding van den Reig. pol der, die de verbetering niet het eerst heeft aangevat. Het afwijzend voorstel van de meerderheid van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen (vóór de wethouders en A. Butijn en P. Bruijnzeel, tegen J. v. d. Sande, P. A'. v. Boven en G. A. Kalle). Met alg. stem men wordt wederom vastgesteld een ver ordening op de heffing en invordering van opcenten op de hoofdsom der di vidend- en tantièmebelasting. De rekening Burg. Armbestuur Wordt goedgekeurd. Die heer Bruijnzeel merkt op, dat het de commissie brj het nazien der lijst van bedeelden opviel, hoe deze allen behooren tot twee kerkgenootschap pen, de Ned. Herv. en R.-K. kerk. Een door hem opgemaakte berekening toont aan, dat de leden der Ned. Herv. kerk f 2.50 per hoofd betalen voor onder steuning, de Roomsch-Kath. f0.93 per hoofd. Waar alle andere diaconieën Wel in de behoeften hunner armen voorzién, konden ook deze wel Wat beter hun ver plichtingen nakomen en beter voor hun armen zorgen. De heer Kalle meent, datl de R. K. zooveel mogelijk dpen, zij heb ben, slechts één gegoede. Re voorz. merkt op, dat dp heer Kalle de eischen voor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1