Mo 298 Vrijdag 19 September 1924 38e Jaargang EERSTE BLAD» FEUILLET<m 1 Stolen-Generaal. LEIDENS BELEG EU ONTZET, Buitenland. rr CROKbWWÏ Kloosterb &l®em Binnenland. Dit mummer bestaat uit twee bladen 1574-1924, He6t Gij pijn ijl rug en lendenen verdrijft de pijn Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COIMTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.- Losse nummers f (L05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ot, Bij abonnement belangrijke korting. jumiwaiM» r.r re r ttm vowviui ia „Bartiméus". 'Met vriendelijken dank de navolgende gifben ontvangen: Uit Goes: dhr F. v. B." f2.50, dhr J. ft. f2.50, mevr. G. f5, J. H. D., Breda, iö, Geref. Meisjesvereeniging to Borssele flO, mej. Joh. H. te Borssele f.3, N. N., Breskeas, f 10, Clir. School te Heinkens- zand f 5.05. Aanbevelend, J. DONNER Sr. Goes, 19 Sept. 1924. n—«IIIW—cmu—i—i— Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren een deel van den morgen zoek gemaakt met de beraadslagingen over het adres van antwoord op de Troonrede. Het begon met een verklaring van mevrouw Pothuis —Smit, dat de S.' D|. A. P. tegen het adres van antwoord was, omdat zö er met ontzetting van had kennis genomen, dat in de Troonrede een nieuwe Vloot wet wordt aangekondigd. Hetgeen de heer Haazevoet, lid van de commissie voor liet ontwerpen van hot adres zeer terecht deed opmerken, dat er in het ontvverp- adres geen sprake is van' eenige waar deering van den inhoud dezer aankon diging. De Kamer betuigt alleen dank aan H. M. voor Hare mededeeling. Meer niet. Hetzelfde werd geantwoord aan mr de Veer, die over de passage viel, waarin de Kamer zich dankbaar betoont voor de mededeeling, dat, wanneer met onver zwakten ijver naar verdere bezuiniging wordt gestreefd, de voor het herstel van de volkswelvaart onmisbare voorwaarden kunnen worden geschapen. Mr de Veer achtte de bezuiniging een noodzakelijk kwaad, dat veel van wat ons lief is, aantast. Daarom kon hij er moeilijk dankbaar voor zijn. Dhrn. d© Gyselaar en. Blomjous antwoordden: „Of de Kamer de inhoud der mededeeling aangenaam of minder aangenaam vindt, wordt in deze zinsnede niet uitgedrukt: zij zegt alleen: Majesteit, wij danken U voor de mededeeling! Louter een be leefdheidsvorm dus." Toch bleken nog 13 van de 39 aan wezige senatoren het eens met de op vatting van den heer de Veer n.l. de Vrijzinnig-Democraten, de socialisten en de R. K. heeren Jansen en de Jong. Tweede Kamer. De zitting van gisteren begon met een speechje van den herbenoemden voorzit ter Kooien. Daarna werd het nieuwe Kamerlid de heer Weijkamp (S. D. A. P.) geïnstalleerd als opvolger van wijlen den heer Hugenholtz. We hebben dus nu in de Kamer een Weijkamp en een W;eit- kamp. Vervolgens werden de leden der verschillende begrotingscommissies be noemd. Benoemd worden tot leden die met den voorzitter der Kamer zullen uitmaken de commissie voor de huishoudelijke aan gelegenheden, de aftredende leden Dres- Onderstaande ontleenen wij aan de „Nieuwe Leidsche Courant" (het gaat over den 350en gedenkdag van Leidens ontzet) Dagboek. Getrocken uyt die cleyne oude geschre ven chronyck Boecxkens enz. Anno 1574. Den 21en Augusti inder nacht, soo is binnen der stadt Leyden gecomen een Bode, die van Stadtswege uytgesonden geweest was ende hij bracht mondelinge tijdinge dat de dijeken (hier voor van verrnaent) aireede doorgesteecken waren, ende dat het water stont tot aende Lant- scheydinge, dat sonder twijfel mette hulpe ydes alderhoochsten de Stadt seer haest ontset soude werden; door welcke tydin- ge de Burgeren grootelicx getroost ende gesterekt wierden. Zware tijden braken aan voor de- be woners van het belegerde Leiden. Men had uitgerekend het drie maanden te kun nen uithouden, n.l. twee op brood en de derde met armoe. Die derde maand was nu haast om en nog daagde er geen ont zet. Eind Juli had er zooals wij reeds za gen beschrijving van het koren plaats ge had. (Hierbij was gebleken, dat er nog sclhuijs en v. d. Voort v. Zijp, tot lede» der gemengde commissie voor de steno grafie do aftredende leden Schokking, v. Vuuren en Marchant. Tot voorzitters der afdeelingen werden benoemd Marchant, Schokking, Rutgers, Nolens en v. Sasse van IJsselt, en tot tweede voorzitters de heeren Schaper, De .Monté Verloren, Bomans, De Wilde en Dluymaer van Twist. Besloten werd op 30 September en vol gende dagen in de afdeelingen de Staats- begrooting voor .1925 te doen onderzoe ken. Niet zioo vlug ging het met bet. an dere voorstel van den voorzitter o.m Don derdag 9 October in openbare vergade ring bijeen te komen en dan na een lange reeks kleinere wetsontwerpen en conclu sies op verslagen de ïariefwet in open bare discussie te nemen. Links bepleitte uitstel van de behande ling der Tariefwet, blijkbaar om van uitstel afstel te maken. De heer Dressel- huijs vond den tijd van voorbereiding nog altijd' maar te kort on wilde de openbare behandeling tot na de begroo ting uitstellen. Handel en industrie moes ten volgens hem ruime gelegenheid heb ben om' zich thans ook over de voor gestelde wijzigingen te kunnen uitspreken. Wat de tijd van voorbereiding en bc- studeering der gewijzigde tariefsvoorstel- len betreft, rekende de voorzitter echter voor, dat men vermoedelijk niet vóór 14 October met de openbare behandeling der Tariefswet zou beginnen. Die heeren Schaper, Oud en v. Rhve- steijn wilden de Tariefwet maar heele- maal van de agenda van dit zittingsjaar afvoeren. De kiezers moesten zich eerst over zoo'n principieele kwestie uit spreken, heette he't. Er is volgens deze heeren geld genoeg in kas bij den Staat. Bij de stemming leden de voorstellen van de heeren Dtesselhuijs en Schaper hetzelfde échec; beide werden met 51 tegen 32 stemmen verworpen (zuiver rechts-links). Ernstige toestand in China. Men verwacht elk oogenblik de ineen storting van de troepen van Tsjekiang, die Sjangaï verdedigen. Het le en 2e leger van Tsjekiang zijn reeds 'aan het muiten geslagen. Er loopt een gerucht, dat de troepen uit Kiangsoe de linie van Tsjekiang bij Iliing hebben verbroken en dat Hangtsjou ontruimd is. Dit nieuws heeft te Sjangaï grooten schrik veroor zaakt. De buitenlandsche vrijwilligers zijn gemobiliseerd. Een officieel© mededeeling zegt, dat de opmarsch van de Mantsjoerijsche troepen tegen Peking in vollen gang is en dat de regeering met grooten spoed troepen uit zendt om den inval terug te werpen. De opstand in Georgië. Volgens te Londen via Riga ontvangen berichten zou de opstand in Georgië ge heel zijn onderdrukt. Naar het schijnt, was deze opstand feitelijk door de sovjet- regeering zelf in het werk gesteld om op die wijze er achter te komen, wie ter plaatse de leiders van het nationalisme waren, dat uit Parijs wordt bestuurd. De 110 last (1 last 27 mud) koren bin nen de vesting aanwezig was. Maar hiervan moesten iederen dag ge voed worden 'pl.m. 12600 menschen, ver deeld over 17 verschillende „Bonnen ofte Quartieren der Stadt" (wij zouden zeggen in wijken). Bat de stad met dit getal inwoners het nog zoo lang heeft uitgehouden moet zijn oorzaak vinden in het feit, dat zij aanvan kelijk nog rijkelijk van vee, paarden en koeien, is voorzien geweest. In de weilan den gelegen tusschen de schansen en stadswal bleven de runderen aanvankelijk rustig grazen, onder het gebulder van 't geschut. (Ned. Hist. Hooft.) Het vleesch was echter slechts voor de meer gegoeden te bekomenden vrij spoe dig ook voor hen niet meer te verkrijgen. Alzoo vijanden buiten en de honger van binnen. Het voornemen van den Prins werd door velen, die eerst, uit vrees van voor glipper te worden aangezien, hadden gezwegen, nu openlijk bespot. In het bijzonder, oh- der de Katholieken onder de bevolking, die op pardon van Spaansche zijde reken den bij eventueele overgave (Gesch. Ned. Volk, Blok) traden degenen op die schim pende zeiden: „Gaet nu op den Toren, ghij Geuskens, ende siet het Maeswater teghemoet." Daar kwam dan nog bij dat de staten van Holland niet van zich lieten liooren zoodat de belegerden den Prins schreven: „dat het hun hooghlijk wonder de, dat zij, als gansch vergeeten, nooit schrijven van de staaten, hunne bondtge- nooten, vernoomen hadden; daar 'tnoch- rvN&WKAfHTejs woantR.vv.rr, MOUAfta Moskou sche regeering schijnt in dit op zicht zeer goed te zijn geslaagd, aan gezien zoo goed als alle leiders in haar handen zijn gevallen. De legalie van Georgië te Parijs meldt, dat de bolschewiki zich meester hebben gemaakt van den hoofdspoorweg in Geor gië en van de steden, welke er aan ge legen zijn. Los van Rome. Sinds hel einde van den wereldoorlog is in het Tsjechische land religieus alles in beweging; en met name de Roomsch- Katholieke kerk brengt daarbij de offers. Men weet, de Los-van-Rome-bewegiup gelijk die in vroeger jaren in Oostenrijk zoo geweldig diep ingreep, had toen on der de Tsjechen weinig aanhang. 'tWas onder de Habsburgers voor 's Tsjechische volk al te gevaarlijk daaraan rnee le doen. Dioch 'twerd reeds vroeger vóór den oorlog voorspeld, dat als de Tsje chen eenmaal in beweging zouden ko men, 't dan bij hen nog dieper doortrek ken zou dan in Oostenrijk. Terwijl er in 1910 6.475.835 Room sehen waren, bedroeg hun getal in 1921 5.216.180 en hun verlies alzoo 1.259.655 (is 19,5 pet.). Het getal Evangelisclien was in 1910 177.832, in 1921 246.114 met alzoo een winst van 39 pet. Die Tsjecho- Slowaaksche kerk telt 437.377 leden. Het aantal Joden is 79.777 (1910 85.826 alzoo een verlies van 7 pet.). IIcl aantal „be- lijdenisloozen", in 1910 11.204, bedroeg in 1921 658.084: deze komen thans op de 2e plaats en beslaan niet minder dan plm. 10 pet. der bevolking, 't Valt op- hoe ontzaglijk veel onderwijzers zich hier onder bevinden, namelijk 30 pet. van het totaal onderwijzerscorps. Korte Berichten. Uit de gevangenis te Zweibrücksn zijn van de politieke gevangenen nit het Roerdistrict 25 personen door de Fran- schen vrijgelaten. Hieronder bevindt zich de landbouwleeraar Georges, die wegens beschadiging van een spoorlijn eerst ter dood en vervolgens tot levenslange tucht huisstraf was veroordeeld. Ook uit de gevangenis te Aken zijn eenige personen die ter zake van hetzelfde feit levens lang Waren veroordeeld, in vrijheid ge steld. De communisten in YVeenen zijn niet tevreden, dat de metaalarbeiders- staking bijgelegd is en gaan voort de ar beiders op te hitsen en tot voortzetting van de staking aan te zetten. Een hon derdtal communisten hebben getracht het groote Arljoiderstehuis, waar de vakver- tans tot groote verquikking hunner ge meente dienen kon. Evenwel eer deze brief verzonden werd ontvingen zij het bericht in den aanhef dezes vermeld, waarbij hun hoop versterkt werd bij het vernemen van het wassen van het water. Den 22en isser een placcaet ghelesen, opte vier houcken van de Stadt, hoe dat de Spaensche Capiteynen gesworen had den waert datse in Leyden quamen, niet een Kind en souden laten leven. Op ten. 29en Augusti hebben de staten van Hol land het schrijven der Stadt Leyden be- antwoort. Ook bij den Spanjaard begon men ge noeg te krijgen van het wroeten als kik kers in de klei. En als het weer in Augus tus 1574 zoo geweest is als het 350 jaar later was zullen ze zeker geen plezier ge had hebben van hun kampeertocht in de modderige schansen. Velen zullen er, evenals Alva, zijn gaan lijden aan jicht, vandaar hun bittere stemming tegenover de belegerden, die toch de oorzaak waren van het lange wachten, welke stemming zij geuit zullen hebben door naar de mu ren te roepen, dat als zij in de stad moch ten komen geen kind het leveu zou gelaten worden. Wel een reden voor het dappere Leidsche volk om te volharden tot het einde en groote reden voor de bede, af gedrukt op een der noodmunten „Godt be hoede Leyden." Aangenaam werden zjfl opgewekt door het schrijven van de Staten van Hol land. lenigingen der metaalarbeiders vergader den, te bestormen. Er had een heftig handgemeen plaats tusschen socialisten en communisten. Verleden nacht zijn fascisten met ge weld binnengedrongen in de kantoren van de maximalistische partij te Rome- en hebben er alles vernield. Het aantal arbeiders, dat bij de ramp i» de mijn-Schleswig te Dortmund is omgekomen is thans gestegen tot negen. Er liggen nog twee zwaar gewonden in het ziekenhuis, hun. toestand is zeer ernstig. Bij de instorting van een muur in de mijn Booth bij Duisburg zijn vijf mijnwerkers doodelijk gekwetst. Van twee andere gewonden ligt er één heel slecht. De Bulgaarsche regeering heeft voor voor het geheele land den uitzonderings toestand afgekondigd; alle politieke ver grijpen worden met de doodstraf be dreigd. Men heeft te Boedapest thans uit Duitschland het bewijs ontvangen., dat Sclmlze, die van den moord op Erzberger werd verdacht, werkelijk identiek is met Foerster. Nu dit vaststaat, zal de Hongaar se] ie justitie onmiddellijk na vervulling der nóodige formaliteiten overgaan tot de uitlevering van Schnlze-Foerster aan de Duitsche overheid fn den nacht van .'.4 op 5 October zal in België de wintertijd worden in gevoerd. Volgens de bladen zullen van 1 December af de telefoontarieven in Duitschland met gemiddeld. 30 pet. wor den verlaagd. Naar uit Hannover Wordt gemeld, heeft de politie tot dusverre 22 moorden van den massamoordenaar Haarmann met zekerheid geconstateerd. Blijf daarmee toch niet loopen. Akker's Kloosterbalsem zal Uw pijn onmiddellijk tot bedaren brengen, U snel behaaglijke verlichting, kalmte en rust bezorgen. Hoe het buitenland over ons wordt ingelicht. Het 8 Uhr Abendblatt geeft eiken dag een sensationeel artikel op de eerste bladzijde en dit heet deze maal: Een mui terij in het Nederlandsche leger. Het blad vertelt, dat in de laatste dagen in ver schillende steden ernstige muiterijen heb ben plaats gehad. Te Breda hebben 4000 ma ndienst geweigerd; wat tot een bloe dig gevecht met de militaire politie heeft geleid, tijdens hetwelk een aantal officie ren en agenten der militaire politie wer den gewond. Het blad weet voorts te Dieze brief, onderteek-end door: Otto van Eg'mont, Duyvenvoorde, Geraert van Nispen, D.uyst, Willem Jansz., Heems- kerek, Willem van Loo, Cornells Wou- tersz, Cornelis Vinck Aertsx en Adriaen Allartsz van Ilekenduynen hield het vol gende in. „Sy waren seer verwondert van het ghevoeien dat die van Leyden van hun hadden; want. Gott ende alle de wereld was gbeluvghe van de sorghviildicheit die sy voor hun üroeghen, al en costen sy dat voor alle man niet lajeten blijeken om redenDe schaede daer sy soo menigh duysent menschen door het water in brochten, gaf sulex ghenoech te kennen: Hadden daer om een teecken van onghe- hoorde ghetrouwicheit gjhetoont, daer tot den ©ynde der werelt toe afg'hesproken sal worden. Ende soo sy willen volherdan, ghelijck sy tot noch toe hebben ghedaen, sy tmog'hèn wel versekert zijn, dat sy 'tgheheele land, hem selven, ende al datter in is liever sullen laeten bederven dan heur verlaten: Want sy costen wel verstaen, Leyden verlost zijnde, was Iiol- landt, voor- die tyt verlost: D|at sy niet en hadden gneschreven was om dat sy heur gherust (vertrouwen) hadden op rijn- der Vorstelijcke Genades Blieven. De Bo de soude hun, mondelinghe, de apparaten (toebereidselen) vertellen, die hij g'hesien hadèe. Die bezorgers van dezen brief hadden aan de Deutsche vrienden beloofd hun behouden overkomst te berichten door vuurtetkens en schieten. Zelfonderzoek. Ontwaakt gij 's ynorgens met pijn in ilen rug? Hebt gij donkere ^wellington on der de «ogen.? Zijn de enkels en handen gezwollen? Is de urine- bewolkt, zanderig of brandend? Geschiedt de loozing te Vaak of te weinig? Zij'n uw ledematen beverig en rheumatisch, vooral bij ruw en vochtig weer? Deel uw rag zeer als giji bukt of opstaat? Hoedt u bijtijds; laat Poster's- Rug pijn Nieren Pillen een nierziekte voor komen; spoedige behandeling is het eeni ge betrouwbare voorbehoedmiddel. [Verwaarloozing kweekt a.1 te dikwijls blaasontsteking', waterzucht, rheumatïek, steenvorming en urinezuur-vergiftiging. Hoewel Poster's Pillen zelfs bij1 deze late re verwikkelingen baten, is het verstan diger om dit speciaal niergeneesmiddel tot voorkoming van nierziekte te gebruiken. [Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1,75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (25) vertellen, dat versterkingen naar Breda zijn gezonden, doch voegt er evenwel aan toe, dat de Ned. regeering het. be sluit heeft genomen geen bijzondere maat regelen te treffen. Het 8 Uhr Abendblatt is het eenige Berlijnsche blad, dat de incidenten ter sprake brengt. De Blue Band-stempel. Naar .do Maasb. verneemt, zal wegens de zeer principieele kwestie, welke aan de zaak in haar geheelen omvang tem grondslag ligt, door de betrokken over heid geen beslissing genomen worden over al dan niet handhaving van de handeling om de postzegels op brieven enz. onbruik baar te maken door middel van een re clamestempel, alvorens een rechtelijke beslissing nader voor den Staat een richti snoer zal kunnen zijn voor een verder te volgen gedragslijn. De rechter zal dus eerst uitspraak moeten doen. „De Vaderlander". „De Tribune" deelt mee, dat de hoofd redacteur van het nieuwe aktualisten- orgaan „De Vaderlander", W. Lubberink, enkele jaren terug ijverig in communis tisch water hengelde en o.a. voor „De Tribune" schreef. Opslokken van gemeenten. Het afsnijden en opslokken van ga.ii- sche gemeenten en deelen van gemeenten met honderden en duizenden inwoners, door nabijliggende, zich uitbreidende ste den, gaat nog maar steeds voort, zegt „Fr. Diagblad" en Minister Buys vindt daar nog maar altijd behagen in. Ons land is voor hem een kerfblok. Hij snijdt en deelt en knipt en naait als 'n kleer maker in 't laken. Nu heeft D;en Haag weer honger. Maat alle omliggende gemeenten zijn niet zoo zoet als Loosduinen indertijd, dat zei: Eet me maar op met huid1 en haar! Rijswijk denkt er anders over. We la zen 'tvolgende bericht: „Het anti-annexatie-comité, samenge steld uit afgevaardigden van alle kies verenigingen, behalve van de afdee- ling Rijswijk der S. D. A. P., heeft een adres gezonden aan den Minister van Binnenl. Zaken en aan Ged. State* van Zuid-Holland, waarin nadrukkelijk D|it geschiedde dan ookOp den toren van de „Hoochlandtsche Kerck werd met lanteernen giheviert" terwijl van dn Hoo- gewnertspoort met twee groote stukken ge schut geschoten werd in het vijandelijke leger te Leiderdorp. Opten 30en Augusti zijn de vijanden in groote getale ghecomen buy ten de Reynshurgher Poorte, omtrent de steen- plaetse van Clans van Lunenburch, te weten by de Galge ende hebben daer een stereke schansse gemaeckt ende oipgjhe- worpeni Tijdens het beleg hadden telkens klei ne uitvallen plaats met het doel zoo mo gelijk den verstikkenden schansengordel hier of daar te doorbreken. In de rich ting van het Galgenwater werden de uit vallende vendels gesteund door een vaar tuig, dat gepantserd tegen musketkogels bewapend met licht geschut en .door zes of acht personen geroeid werd. Zoo iets als do „ijzeren schans" bij den aanval op Biosbnysenschansen. Met dit schip hebben de Leidenaars aan den vijand zeer veel afbreuk gedaan. Om verder optreden van (leze -gewapen de boot te verhinderen werd door den vij and ter hoogte van „Wernink's beton- fabriek", waar in vroeger jaren de galg stond, (vandaar GaJgweg) een schans op geworpen. Zij werd versterkt door met aaide gevulde schanskorven en bewapend met geschut. In een nacht stond de schans bewapend en bezet daar, zonde rdat van uit Leiden een poging kon worden aan gewend om zulks te beletten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1