Teleirgiiei. Laatste BerieMeii. Allerlei. te stelen. Een der aangehoudenen had reeds vijf jaar gevangenisstraf achter den rug en nog zeven maanden voor den boeg. Re sneeuwbal. Die Broekhuijs- onderneming, die het Sneeuwbalstelsel exploiteerde, is door de 'Rotterdamsche Rechtbank failliet verklaard. .1 e u gd i g e inbrekers. D,e po litie te Groningen heeft aangehouden een 12-tal knapen van 7 tot 9 iaar oud1 wegens herhaalde4 diefstallen mst braak in liet groentenveilingsgebouw aldaar Een goede vangst. Het is de Haagsehe politie gelukt de hand te leggen op enkele inbrekers, die gedurende den laatsten tijd de Residentie onveilig maak ten. Zoo' vonden er reeds gedurende een paar maanden op verschillende plaat sen in de stad diefstallen met openslui ting plaats. Re bedragen en voorwerpen, die ontvreemd werden, w'aren nooit groot of van veel waarde, zoodat het totale bedrag, dat bij al die diefstallen ont vreemd is, ongeveer f 1000 beloopt. Daar komen dan nog bij eenige gouden en zilveren voorwerpen. De politie kreegspoedig verdenking op den 24-jarigen schilder en behar^sr N .dè G. Men verdacht hem van 20 30 inbraken. De G., die spoedig bekende, .beweerde er echter „maar" 14 op zijn geweten te hebben. Ook heeft men nog hij een zekere II. eenige voorwerpen, van bovenbedoelde diefstallen afkomstig, in beslag genomen. H. is gearresteerd wegens verdenking van heling. Ook is de politie nog overgegaan lot arrestatie van een derden persoon, een broer van 'den eersten verdachte, F. de G„ oud 21 jaar, die medeplichtig ge weest zou zijn. Ook is door de politie gearresteerd de 40-jarige L. J. v. V., die zich herhaal delijk schuldig gemaakt zou hebben aan muntmeterdiefstallen, totaal ongeveer 50 stuks. De politie kon tot arrestatie over gaan, toen zij In het bezit was van een volledig signalement van den inbreker. Deze was gezien door een jongmensch op 't Bezuidenhout, die laat van zijn werk komende een onbekenden man op een trapje voor een perceel zag staan. Op zijn vraag, wat hij daar deed, antwoordde de man, dat hij op zjjn bellen geen 'gehoor kreeg en nu zoo wilde orobeeren het huis binnen te komen. Dén volgenden morgen bleek, dat in het bedoelde per ceel 3e muntmeter geleegd was. In verband' met de verschillende goede resultaten, die in den laatsten tijd door de afd. E. van de Haagsehe politie be reikt zijn, kan nog vermeld worden, dat het personeel van deze afdeeling binnen korten tijd inper dan 30 bekende inbre kers gearresteerd heeft. De inspecteurs van die afdeeling hebben dan ook van den burgemeester een eer volle vermelding gekregen, terwijl aan verschillende rechercheurs geldelijke' ge looningen zijn toegekend. Een royaal besluit., Roor het Gecombineerd College van het Polder district Meer-Betuwe werd in de laatst gehouden vergadering besloten, om de pachters van'de uiterwaarden van bedoeld polderdistrict, die, zooals men zich zal herinneren, veel schade hebben sjeleden door het hooge water, 1/3 gedeelte van de pachtsom kwijt te schelden. Voorde pachters, waarvan er sommigen den ge- heelen zomer niet hebben kunnen wei den, is dit een buitenkansje. Inktwerper. Op den Amsteldijk te Amsterdam heeft gisteren een inktwer per den witten mantel van een wande- laarster bedorven. Door een dokter gearres teerd. Uit do auto vau D;f Krijger uit Bussum staande te Huizen, stal een on bekend individu de tasch met instrumen ten. Dar K. gewaarschuwd zette den dief, die een groot mes in de hand had en daarmee de tasch opensneed, na en wist met behulp van een voorbijgan ger hem te arresteeren en aan de politie uit te leveren. De dader bleek te zijn de Amsterdammer J. de V., die reeds 7' a 8 jaar gevangenisstraf achter den rug heeft. Een woelig e lotingsdag. Bii gelegenheid van de loting voor de mi litie, is het te Weesp rumoerig toegegaan. Troepjes jongelui verkeerden reeds 's middags 12 uur in beschonken toe stand. Een hunner, een zekere F. werd daarvoor in verzekerde bewaring geno men, doch hiermede bemoeide zich v. Dr. die de politie op verschillende scheld woorden onthaalde en (Opruiende taal te gen de omstanders sprak. Onder hevig- verzet werd hij door een viertal man nen van gemeente-, zoowel als rijkspo litie, naar het politiebureau overgebracht. Een slang in huis. De heer Carlier, wonende in de Nieuwe Rubens straat te Rotterdam, kwam deze^ dagen tot de verrassende ontdekking, dat in een kamer op de 2e etage zijn poes het te kwaad had meteen slang. Aanvan kelijk dacht de heer Carlier te doen te hebben met een aal, doch bij nader onderzoek bleek er toch degelijk een slang in huis te zijn, welk beest een lengte had van ongeveer 80 c.M. en ver moedelijk langs het klimop boven was gekomen. Een raadslid onder poli- tie-toezicht? Die vertegenwoordiger van de „Rapaille"-partij in den Gemeente raad van Rotterdam heeft een schrijven gericht tot den voorzitter van den Raad. In dit schrijven deelt de rapaillaan mede, dat in verband met de „poppenkast" op j.l. Maandag hij voortdurend door een agent van politie werdi vervolgd op last van den Commissaris. Daar hem dit zeer hinderlijk was, aldus het schrijven, wil hij nadrukkelijk over deze zaak spreken. Modern afgodendom, 't Is goed, als men zoo af en toe eens door Utrecht wandelt, zonder nu bepaald een doel te hebben, en dan oogen en ooren den kost geeft. Men heeft dan allerlei ervaringen. Zoo gebeurde het' eens, dat wij dezer dagen wat langs de Oude Gracht wan deldon en verschillende winkel-étalages bezichtigden. Voor Hoyng stonden we ook stil. 'n Mooie etalage. Schittering van zilver en kristal en allerlei ander. Midden in de étalage, vlak voor de spiegelruit, als in een centraal punt, daar stond iets, dat onze aandacht boei de. 'tPaar doosjes, van 'n kubieken de cimeter inhoud zoo ongeveer en daarop een beeldje. Niet maar een gewoon beeldje! Een beeldje met een voorhoofd, zop hoog haast als hot heele Lijf; het lichaam, in zittende houding, rustend op een zwart voetstuk, dat met vijf „treden" naar beneden leidde. Aan iedere zijde van dit voetstuk een klein kaarsje. Voor de doosjes een kaartje, met het opschrift „Amerikaansch geluksbeeldje". Iets ver der naar achteren do vertaling van het Engelsch opschrift der doosjes, luidend: „Ik hen de God van het geluk, van den vrede, van de goede vriendschap en van de vroolijkheid." Nog iets vergaten wij: Op het voetstuk van het beeldje stond met gouden letters van Japansch type: „Y Kik". Er is gespot met de autorijders en vliegeniers, die zich niet veilig voelden zonder hun mascotte, hun „Bdlliken '\hun beertje, of wat dan ook, dat auto of vliegtuig beschermde. Hier heeft men weer iets anders. En de wereld brandt de kleine kaars jes bij „Y Kik" op en verwacht daarvan geluk, vrede, vriendschap en vroolijkheid. Arme wereld! (St.) Tramongeluk. Dinsdag is in Charlottenburg een tramwagen op een stilstaande tram gereden, waar juist twin tig kinderen van een school wilden in stappen. Het balkon van den bijwagen werd geheel ingedrukt. Vier personen zijn zwaar en vijf licht gewond. Verschil lende kinderen kregen een zenuwschok en andere huilkrampen. A u t o-o n g e 1 u k. Te Boedapest is Prins Friedrich Georg zu Hohenlolie Wal- denburg, die in Hedervarg op bezoek was hij de grafelijke familie Khaun He- dervary, gisteren bij een autotochtje naar Weenen doodelijk gewond. Een document over Char lotte Corday. Toen hij te Londen was voor de conferentie heelt Herri ot het origineel proces-verbaal van het he vel tot arrestatie van Charloite Cordav in naam der Parijsche commissie, ont dekt. Hij heeft dit document, waarvoor hij 50 p.st. heeft betaald, aan de Fran- sche Nationale Archieven ten geschenke aangeboden. Het was 't eenige stuk dat aan het dossier ontbrak. Geplunderde patiënten. De Weensche correspondent van de „Dor- riere della Sera" (Milaan) zegt in een artikel aan zijn blad, dat de Weensche dokters hun reputatie verloren hebben door het plunderen van hun patiënten, evenals de Oostenrijksche hotelhouders hun klanten te veel hebben laten betalen. Patiënten worden naar sanatoria gezon den, terwijl een dosis wonderolie „won deren" zou kunnen doen en de dólcter is gewoonlijk., ofwel geïnteresseerd bii het zenden naar het sanatorium, of ont vangt zijn percenten daarvoor. Huisartsen laten volgens den correspondent geen gelegenheid voorbij gaan om zoo moge lijk een anderen dokter en een chirurg te hulp te roepen en van beiden „com missie" te ontvangen. Er zijn te veel dokters in Weenen, zegt de correspon dent, en velen lijden gebrek. Een meisje verdwenen. Sinds vijf dagen is te Rheine (Duitseh- land) een meisje spoorloos verdwenen. Het betreft de dochter van een conduc teur bii de spoorwegen, Lena Lammers genaamd, die te Rheine als leermeisje hij een modiste werkzaam was. Zii is na afloop van haar werkzaamheden verleden week Woensdag naar huis ge gaan en sindsdien niet meer gezien. De politie doet ijverig nasporingen. Maandagavond heeft èen troepje van acht of tien beschonken Fransche solda ten te Oberhausen straatschenderij ge pleegd en een geneesheer ernstig mishan deld. De politie zag zich genoodzaakt twee hunner in hechtenis te nemen (de anderen waren gevlucht), die zij aan de Fransche gendarmerie heeft overgedragen. Maandag heeft er een ernstig onge luk plaats gehad op de chemische fabriek' Rhenania bij Hoeningen. Eenige arbeiders waren bezig met herstellingen aan da zwavelkamer, toen daarin plotseling een ontploffing plaats greep. Door de zwavel, die eruit stroomde, werden zes arbei ders ernstig gewond. Twee van hen zijn reeds overleden. Op de mijn Sohleswig bij Dortmund zijn Dinsdag bij het overladen van sin tels drie arbeiders gedood en zeven ern stig gewond, terwijl er nog twee onder de gloeiende sintels bedolven moeten zijn. Of er nog meer slachtoffers zijn is nog niet vastgesteld. Wij hebben onlangs gewag gemaakt van de opheffing van het bagno in Guya na. De vraag is nu wat er moet gebeuren met de gestraften, te weten 1500 mis dadigers, die hun straf nog uit moeten dienen, en 2500 man, die hun straf heb ben uitgezeten, doch in Guyana echter zijn gebleven. Gezien de kosten van het terugbrengen van de gestraften, denkt men er aan het bagno te laten „uitsterven", d. w. z. de lieden, die nu eenmaal in Guyana vertoeven hun straf daar te laten uitdienen. Degenen, wier straftijd om is, vormen gevaarlijke elementen en men overweegt nog de voorwaarden, welke men aan hun terugkeer verbinden zal. Nu het bagno voor de burgermisd.idigers wordt opgeheven, gaan er ook stemmen op om „Biribi", het militaire bagno in Afrika, op te heffen. Minister Noliet zal een commissie benoemen, welke een on derzoek ter plaatse zal instellen en d?n minister zal aanraden al dan niet tot op heffing over te gaan. (N. R. C.) In de Berliner Kunsbdruckerei zijn 8 arbeidsters door het ontsnappen van spiritus- en etherdamp bedwelmd. Zij zijn door de brandweer naar het ziekenhuis overgebracht, waar er 6 konden worden bijgebracht, terwijl 2 nog steeds in staat van bewusteloosheid vet'keeren. In het geschil met de nalatige huur ders aan de Clyde is, na een paar dagen onderhandelens, een wapenstilstand van 14 dagen gesloten. Het Lagerhuislid Kirk- wOod, een van de voormannen van het verzet, heeft op zich genomen alle huur ders, die in _staat zijn te betalen, te ver zoeken zulks te doen. Zij, die ten achter zijn, worden verzocht zich tot hun huis bazen te wenden tot het treffen van een regeling. De zaken, die op deze wijze niet geregeld kunnen worden, zullen dpor een scheidsgerecht behandeld worden. Een s c h i p b r e u k. Het stoom schip „Asian" van de Levlandtijn te Li verpool is gisternacht op d'e rotsen vau Stag, aan de kust wan liet graafschap Cork (Engeland), gestrand. Stoomschepen die te hulp kwamen, vonden slechts ccn verlaten wrak. Die bemanning, be staande uit 50 man en d.e vier passa giers, werd later door een torpedoia- ger opgepikt; een. stoker is Dij don schipbreuk omgekomen. Op de jaarlijksche bjjeenkomst van deelhebbers in Lever Brothers Ltd., de groote zeepfirma, te Port Sunlight, waar aan meer dan 3000 man van het perso neel deelnamen, heeft lord Leverhulme eenige aardige dingen gezegd, die wel de vermelding waard zijn. „Er zijn velen", aldus zei hij, „dié meenen, dat het geld dat elk jaar verdeeld wordt en nu bijna 200.000 pond sterling bedraagt, en dat bij elkaar al ongeveer anderhalf miljoen is, meer tot de kracht van do zaak zou heb ben bijgedragen, als het in een reserve fonds was gestort. Ik ben nooit van die meening geweest. Het beste reservefonds moet in den lust en de geestdrift van het personeel liggen. Geestdrift is onmo gelijk zonder een of ander aandeel in de winst. Ik raad u a^n niet te luisteren naar lieden, die zeggen, dat meer te verwach ten is van wetgeving, dan van hard wer ken. Hoe minder de regeering zich met de zaken inlaat, hoe beter. Wij deelhebbers zeggen: „Laten wij tot den arbeid terug- keeren". Wij hebben te veel politiek en te weinig productie. Dat is al wat er an scheelt.De sterkste indruk, dien ik bij mijn jongste bezoek aan het vasteland heb ontvangen, was dat de landen, die het snelst er boven op komen, de landen zijn, die het minst steunen op de politici en het meest op hard werken. Hinder wetten en dergelijke verbeteren de arbeids voorwaarden en behooren tot de 'laak der regeering, docli laat ons voor het overige bedenken, dat wij allen in hetzelfde schuitje zitten." Bij de voortgezette schouwing Maan dag van de lijken van de acht slachtoffers van het autobusongeluk te Nuneaton, heeft de jury beslist, dat zij den dood door ongeluk hebben gevonden en dat de bus in brand was geraakt door de ontbranding van benzinedampen, ten gevolge van het afstrijken van een lucifer. De jury beval verschillende maatregelen aan om derge lijke ongelukken voor den vervolge te voorkomen, o.a. dat de benzinehouders voor het bijvullen worden nagezien en dat de chauffeurs zorgen voor behoorlijke verlichting, dat alle nooddeuren vrijge houden zullen worden en dat op ver schillende plaatsen bordjes de nooddeuren zullen aanwijzen. Ook beval zij strengere voorwaarden voor het verschaffen van rijvergunning aan autobussen aan. Te St. Johns (New Foundland) heeft een vreeselijk auto-ongeluk plaats gehad. Vier inzittenden, die terugkeerden van een bezoek aan het marine-eskader, werden onmiddellijk gedood. Onder hen bevonden zich twee officieren van den kruiser Con stance. De auto sloeg over den kop, waar bij twee gewezen Canadeesche officieren werden gedood. Men meldt ons uit Brussel: Blijkens een mededeeling van de gealli eerde commissie heeft België tot dusver op grond van zijn voorkeurrecht 1831/2 miljoen mark goud ontvangen, wat gelijk: staat met 900 miljoen frank papier. De pandkas te Koblentz heeft voor extra kos ten van de bezettingstroepen, voortvloei ende uit de bezetting van de Roer, 18,400,000 mark goud aan België uitge keerd. De leveringen in natura hadden tot 30 Juni 1140 miljoen Fransche frank op geleverd. Uit deze gelden worden de ge wone uitgaven voor de bezettingstroepen betaald. Deze lieten een overschot, dat 30 Juni 289,550,000 Fransche frank be droeg. (N. R. C.) Heden komt het IHndgoed Enghien in het Noorden van Henegouwen in vei ling, bestaande uit een modern landhuis (het oude kasteel is bij de Fransche revo lutie verwoest), een schitterend park van 265 H.A., vijvers, boerderijen, enz. Het goed heeft sinds het begin van de 17e eeuw aan de hertogen van Aremberg be hoord, doch is aan het einde van den oorlog onder sekwester geplaatst en aan oud-senator Empain verhuurd voor 3S,500 fr. per jaar. Tot het goed behoort opk nog een kapel uit de 16e eeuw met fraaie glazen, enz. Van Heutsz. Als Na-polebn had ■ook do G- G. Van Heutsz zeer persoon lijke opvattingen over persoonlijk bezit, al heeft hij' die nu wel niet neergelegd in een Code civil. Het was in het begin van zijn uitgebreide actie, en die actie kostte geld, veel geld. Als goed bestuurder was hij erop uit om g'eid binnen te -krijgen. Zoo bad hij het plan gemaakt, inkom sten te, maken uit de verpachting vau de grotten, waarin eetbare vogelnestjes voor kwamen. Die assistent van Groot-Atjeh kreeg opdracht oor te onderzoeken, of in zijn afdeeling grotten voorkwamen, die voor verpachting in aanmerking kwamen. Diezo droeg dit natuurlijk over op zijn onderafdeelingschefs, en zoo was de ka pitein-gezaghebber van Seulimeum ge noodzaakt te rapporteeren, dat er welis waar in zijn ressort van die grotten waren maar dat ze behoorden aan Tenkoe Pang lima Polim, den ouden energieken ver zetsleider en aan Raidja B-aet, eveneens een man van groote autoriteit. Die kantteekening van Van Heutsz luid de: Hebben deze twee hoofden die grotten zelf gemaakt'? Zoo niet, dan zijn zo niet van hen. Mijn opvatting van persoonlijk bezit is, dat alleen dat iemand toebehoort, dat hij zelf heeft gemaakt. In diezelfde periode van vogelnesten- exploitatie had tl© gezaghebber van Kroe- eng Ra.ja zeer veel zwermen zeezwaluwen zien vliegen naar een paar ver in ze© vooruitstekende rotsen. Hij schreef in zijn dagboek, dat hij eenige malen met levens gevaar getracht had die rotsen te be reiken, maar dat zijn prauw tot driemaal to© was omgeslagen en dat hij daarom zijn pogingen moest opgeven. Ook hij1 kreeg een kantteekening: Wie wil, dia kan. Ren gezaghebber van Kraaeng Raja wondt opgedragen oim zóó lang vol te houden, tot hij succes heeft. Sfc Die militair Van Heutsz deelde in den marsch lief en leed met zijin jongens, en zoo geneerde hij zich niet om met zijn soldaten tegelijk in een kali te baden. Op een dag werd weer het gemeenschappe lijk bad genoten. Zeep was in die dagen vrij duur en de soldij voor Jan Fuselier niet hoog, zoodat dit reinigingsmiddel een groote luxe was en Van Heutsz de ©enige was, die er gebruik van maakte. In het donker zijn alle katjes grauw en in een bad zijn alle ruggen naakt en bovendien draagt de hals geen sterren. Ejn zoo was het mogelijk, dat de bevelvoerder zich hoorde toevoegen: Hé lange, la> main effe dat zeepie vasthoue. "f Die lange gaf het zeepie. ROTTERDAM. V.D. Voor de arrondis sementsrechtbank werd heden tegen J. H. M. Rijcken, beschuldigd van landverraad (het aan den Belgischen Staat in banden spelen van een voorschrift betreffende opkomst met speed), vier iaar gevange nisstraf geëischt. ZWOLLE. V.D,. Een 25-jarige kleer maker, dio per fiets door de Dli'ezer- straat reed, is aangereden door een auto van den architect IC. uit Dordrecht, die heel kalm reed en signalen gaf. De man werd ernstig verwond en naar het zie kenhuis vervoerd. KERKRADiE. V.D. De Aken—Maas- trichtsche spoorwegmaafschappij is liet met den minister van financiën eens ge worden over de voortzetting der exploi- tatie van de Domaniale mijnen. Een Wets ontwerp is spoedig te verwachten. MIDiDELHARNIS. V.D. De bijwagen van een verhuiswagen is door de tram aange reden. Die inhoud (huisraad) is versplin terd. WEENEN. V.D. In de metaalindustrie is met de stakers een compromis geslo ten. Maandag wordt het werk hervat. TOKIO. V.R. Sinds Dinsdag is de stad geïsoleerd tengevolge van een typhoon. Honderden huizen zijn verwoest. MIDDELBURG. De inspecteur van po litie 2e klas W. M. Ragut alhier is met 1 Oct. beneemd tot inspecteur van politie te Beverwijk. Niet gemakkei ij k van zijn stukken. Nou, jij bent een ophakker, je hebt ons altijd verteld, dat je in West- Afrika tijgers geschoten hebt en nu hoor ik van een beroemden Afrika-reiziger, dat er in West-Afrika geen tijgers meer zijn. Volkomen juist. Ik heb ze allemaal doodgeschoten! („Msb.") Nie'uwe rekenkunde. Bloed dorstige honden hebben danig huisg hou den onder een koppel eenden van H. V. 33 eenden werden gedeeltelijk verscheurd, terwijl 17 dood werden ge vonden, terwijl van de 16 andere er 12 stierven". Goed dat de scholen weer zijn begonnen Wat een mensch verorbert. Een zeventigjarige beeft gedurende zijn leven verorbert 11.250 a 12.500 K.G-. brood; ongeveer 18.000 K.G. vleesch/ 10 a 15.000 eieren; 6000 K.G. visch en 25.000 L. vloeistoffen. Behalve deze hoe veelheden levensmiddelen, die er zoo eventjes, kunnen zijn, beeft hij dan nog voorraden aardappelen, groenten, kaas, vruchten, snoeperijen enz. naar binnen gewerkt, om niet te spreken van da 1750 K.G. zout, die zijn spijzen wat sma kelijker moesten maken. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Middelburg. Vrijdag a.s. vergadert de Kamer van Koop handel voor do Zeeuwsche eilanden op hot Stadhuis te. Middelburg. Voorgesteld wordt tot vaststelling van de begrooting voor 1925, welke in ont vang en uitgaven aanwijst f 13400 met een vermoedelijk goed slot van f 1800. Tevens deelt het bureau hierbij mede, dat het stam kapitaal der Kamer bedraagt f 40.500, ver deeld in f 27.000. Nederland 1919 5 pCt,. en f 13.500 Nederland 1918 5 pCt., dus een rente gevend van f 2025. De Tariefjwct. De commissie, benoemd tot beoordeeling van het Qntwerp-Tariefwet, bestaande uit de heeren van Niftrik, vaorzitter; Enzlin, Bosman, Olthoff en Machgeels, meent, dat twee vragen zijn te beantwoorden en wel in de eerste plaats of het ontwerp voldoet aan uit oen politiek commercieel oogpunt te stellen eischen; en in de tweede plaats of aan het ontwerp technische gebreken kleven. - De commissie is van oordeel, dat nu het ontwerp reeds bij de Tweede Kamer is in gediend, het weinig zin heeft in het antwoord aan den Minister van Financiën beschouwin gen te wijden over de politiek commerciëele strekking van het ontwerp. Zij acht het juister daaromtrent een adres te richten tot de Tweede Kamer en in het antwoord aan den minister alleen eenige technische bezwaren op te sommen. De commissie meent, dat het verzenden van een adres aan de Tweedo Kamer zal moeten wachten totdat do Kamer in pleno haar- oordeel heeft kenbaar ge maakt, doch dat de technische opmerkingen reeds terstond door het Bureau, namens do Kamer ter kennis van den Minister kunnen worden gebracht. De meerderheid der com missie is van gevoelen, dat aan het ontwerp een protectionistische strekking ten grond- ,slag ligt en waar de meerderheid zich ge heel en al op een vrijhandelsstandpunt plaatst, kan ziji zich derhalve geenszins met het ont werp vereenigen. Zij- zou dan ook tot de Tweede Kamer het verzoek willen richten aan het ontwerp hare goedkeuring te ont houden. De minderheid daarentegen kan niet in zien, dat eenige verhooging der rechten, nu zoo'n bezwaar zoude zijn voor handel en industrie en zoude derhalve do aanneming van het ontwerp kunnen toejuichen. Zoo als boven reeds gezegd, meent de commis sie, dat de Kamer in haar geheel zich over het bovenstaande zal moeten uitspreken. Wat de techniek der wet betreft merkt de commissie het volgende op: In het ontwerp wordt ais, beginsel aan genomen z.g.n. toonbankartikelen te belasten. Bij enkele artikelen wordt van dit be ginsel afgeweken, t.w. electrisch draad, "glas, koolspitsen, papier, mcnschenhaar, closets en nog enkele andere. Bjj de toelichling van die posten wordt als reden van afwijking van het beginsel steeds meer aangegeven, dat hoewel het beginsel der wet vrijstelling zoude eischen, de belangen van de schatkist dit niet toelaten. De commissie meent, dat dit een vrij zwak argument is. Waarom moeten nu juist deze artikelen in strijd met het beginsel der wet worden belast. Hetzelfde kan ook als motief worden aangevoerd voor het belasten van allerlei andere artikelen, waarbij vrijstelling wordt voorgesteld. Neemt men b.v. hot artikel papier, dan zal het, wordt het ontwerp wet, voor de Nederlandsche boekdrukkers moeilijk concur- reeren zijn tegen de buitenlandsche. Deze laatste toch voeren hun boeken belasting vrij in, terwijl de binnenlandsohe drukkers, voor het onbedrukt papier, hetwelk zij uit het buitenland betrekken, invoerrechten moe ten betalen. Van belanghebbende zjjde wordt er op ge wezen, dat onderdeden voor eleclrische gloei lampen (lampvoeten), welke vervaardigd wor den door de Vitrite Works, thans onderhe vig zjjn aan een reoht van 5 pCt. In het nieuwe tarief zou men volgens inzicht der oommissie deze artikelen, moeten rangschikken onder volgnummer 75 II of III. Uit het ter plaatse vermelde blijkt echter niet duidelijk of dit zoo is. Is dit niet het geval', dan zouden die artikelen in Jiet ver volg vrij kunnen worden ingevoerd en in verband met de concurrentie vanuit Duitsch- land wordt dit niet wenscheljjk geacht. Aan den Minister zouden te dezer zake nadere inlichtingen kunnen- worden gevraagd. Om trent de artikelen heeft de commissie geen bijzondere opmerkingen te maken. Zij meent, dat het ontwerp in technisch opzicht een groote verbetering brengt. Biji de tegenwoor dige regeling zjjn de verschillende arti kelen niet voldoende duidelijk in de wet om schreven en vallen verscheidene ongeveer ge lijke artikelen onder verschillende hoofden met ongelijk recht; dientengevolge zijn ..er vele geschillen. Al zullen nu bij de nieuwe regeling de geschillen zeker niet geheel ver dwijnen, wol zullen zij veel verminderen. De commissie juicht het toe, dat de nog voor komende geschillen zullen worden beslist door een oommissie bestaande, behalve de voor zitter, uit personen, gekozen uit en door han del en nijverheid. Het bureau deelt mede, dat de technische bezwaren, zooals die door de commissie naar voren gebracht zijn, terstond aan den Mi nister kenbaar gemaakt zjji} in een in- af- sohrift aan het voorstel toegevoegd schrijven. Hot .bureau deelt geheel het gevqelen van de commissie, dat omtrent de politiek-com- merciëele strekking van het ontwerp niet kan worden geadresseerd zonder dat daarom trent het gevoelen van de Kamer bekend is.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3