erksieiws, Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Qemengd Nieuws, bestuur niet tot overeenstemming zijn ge komen. Spr stelt voor, van üe beslissing van Ged. Staten in hooger beroep te gaan. De voorzitter ziet er heelemaal geen heil in. Dhr De Bakker zegt, dat in hoo ger beroep meermalen de eischen zijn verzacht. De voorzitter zegt, dat de ge meenteraad de medewerking volgens de wet moet verlcenen. D;hr Goetheer zegi: dus de Gemeenteraad moet geld geven >en heeft er verder niets over te zeggen, ook al acht men do uitgaaf geheel over bodig. Ged. Staten hebben alleen maar gezien naar- de letter der wet. Dat Col lege handelt maar wat slordig. Spr. had andere argumenten van Ged. Staten ver wacht. De voorz. zegt, dat de Raad eerst de medewerking moet verleenen. Dan gaan B. en W. en liet Schoolbestuur con- fareeren over de 'uitvoering en komen ze niet tot overeenstemming, dan beslist de iminister. Dhr Meulenberg teekent protest aan te gen de uitlating van dhr Goetheer van „gansch onnoodig" en „geld vermorsen" Meermalen is door de Gezondheids- en de Schoolcommissie op den ongewenschten toestand gewezen. Dhr Goetheer inter rumpeert, dat deze commissie altijd voed te luxueus te werk gaan. Als je vroe ger met deze verbetering aan het school gebouw had begonnen, had je alles zelf moeten betalen. Die heele school is onnoo dig. „We willen een school naar ons eigen genoegen", hebben je indertijd gezegd. Maar, zegt spr, als ik graag krentebrood wil hebben, en b.v. dhr Meulenberg heeft er een afkeer van, dan moet ik het zelf betalen. Jullie hebben een school ver langd naar je eigen beginsel. Maar later hebben jullie de gemeenschap er voor laten betalen. Dat kost nu een berg geld. Dhr Meulenberg antwoordt: dat is nu jullie vrijzinnig stelsel. Dat heb je eens duidelijk uitgesproken. We 'hebben echter lang genoeg aan jullie school mee betaald, terwijl we voor onszelf alles moesten be talen. Dhr Dte Bakker interrumpeert: Ik houd niet van menschen, die er om do andere maand een ander beginsel op na houden 1 Bijl heel velen is het bijzonder onderwijs een groote drijverij. Dhr Melulenberg merkt op: De Bijbel moest van de school. Go'ds Naam mocht niet genoemd worden. Dat was jullie be ginsel. En daarom verlangden wij ander onderwijs voor onze kinderen. Dhr Goetheer antwoordt: De Bijbel hoort ook niet op de school, maar in de 'kerk. Die groote menschen begrijpen den Bijbel niet, wat zouden de kinderen het ■dan kunnen? Dhr Meulenberg antwoordt: Wij hebben als Nederlanders onze plichten, maar ook onze rechten. Jullie hebben een school zonder den Bijbel, wij een met den Bijbel. Spr prijlst het. dat de hesren zich nu eens duidelijk hebben uitgesproken. We leven nu echter in oen anderen tijd. We hebben lang genoeg aan do vrijzin nige scholen meebetaald. Dhr Die Bakker klaagt ook, dat het on derwijs door de versnippering slechter wordt. Dhr Meulenberg vraagt, of het onderwijs in de Clhr. School slechter is, dan in de openbare. Dihr De Bakker durft dat niet zeggen. Dhr Meulenberg meent, dat de heeren afdwalen. Het gaat over de aanvrage. Die gevraagde closets bevorderen de zin delijkheid. Die Inspecteur van het L. 0. heeft de aanvraag ook goedgekeurd. Dhr v. Wingen is ook voor closets. De oude toestand is onzindelijk. Maai' spr beeft wel bezwaar tegen de tegels. Maar Ged. Staten schijnen die ook te willen, ■dus zal spr zich daarbij neerleggen.; D|hr Meulenberg' concludeert, dat do andere heeren er tegen zijn, omdat ze de school onnoodig achten. Dat is de zaak. Dhr De Bakker zegt, dat het Schoolbe stuur volgens de wet eerst overleg had moeten plegen met B- en W. Dhr Meulen berg trekt dat in twijfel. Aan de wet is voldaan. Dhr Meulenberg stelt voor het vroeger genomen raadsbesluit in te trek ken en de medewerking' te verleeoen< Die voorz. zegt, dat B. en W- voorstellen in hooger beroep te gaan. Dhr Meulen berg zegt: had u dat eerder gezegd, dan had ik mijn voorstel niet gedaan. Spr concludeert, dat, waar de voorzitter op het standpunt der wet staat, de beide wet houders dus er voor zijn, om in hooger beroep te gaan. Vóór het voorstel van B. en W. stemmen de heeren Goetheer, Mol, de Bakker en De Jager. Tegen de heeren: Van Wingen en Meulenberg. De Raaij zal dus in hooger beroep gaan. De voorz. zegt, dat hij niet weet, hoe hot bezwaarschrift in te kleeden. De begrooting van het Burg. Armbe stuur wordt daarna behandeld met een eindcijfer van f5341,47- Daarna behandeling1 der gemeente-be grooting. De meeste posten leveren geen discussie op. De voorz. leest 'npost voor van f 1400 voor een geldieening voor den closetbouw aan de Chr. School. Een dis cussie ontstaat tusscben den voorz. en de wethouders. Weth. De Bakker zegt, dat dit geen besluit van B. en W. is. Die voorz. zegt, dat deze post uit voorzorg er op is gebracht en dat weth. Die Jager eerst niet, maar later wel meende, dat het beste was, eventueel een geldleening aan te gaan. Weth. Die Bakker wil het bedrag ineens vinden en geen leening sluiten. De voorz. en dhr Meulenberg achten dit voorstel ongewenscht. Dhr Men lenberg begrijpt wel,, waarom de heer De Bakker het wil. Maar spr merkt op, dat de f 1400 niet geheel voor gemeente rekening komen. Ook de naburige gemeen ten dragen bij. Dhr Meulenberg brengt ook ter sprake het adres, dat in de ge meente heeft gecirculeerd tegen den clo set-bouw, waarin gewag is gemaakt van een opdrijving van den Hoofdelijken Om slag als gevolg daarvan. Die voorz zegt, wanneer een geldlee ning wordt gesloten, kan de Hoofdelijke Omslag omlaag. Wil de Raad de f 1400 in één jaar vinden, dan moet de belasting omhoog. Dhr Meulenberg zou het laatste dwaas vinden. En spr weet zeker, dat do meeste ingezetenen ex ook zoo over denken. Zoo> oordeelt trouwens ook ieder goed financier. De indruk moet echter gevestigd, dat de belasting door den closetbouw omhoog moet. We moeten het belang der gemeente evenwel op 't oog hebben. Dhr De Bakker zegt: dan had u met het voorstel van f 1400 heelemaal niet moeten komen. Dhr Meulenberg: omdat u daartegen was? Over het voorstel om een geldleening aan te gaan, staken de stemmen (vóór: de heeren Meulenberg', v. -"Wingen en Die Jager; tegen de hoeren Goetheer, Mol en De Bakker). Dhr Meulenberg vindt het een dwaas heid. Maar er zit meer dan dwaasheid in. Er zit drijverij achter. Bij andere groote uitgaven sluit men ook leeningen, waarom .nu hier niet? Dhr Meulenberg stelt voor om te be zuinigen op den post kosten van verga dering. De heeren willen zoo gaarne be zuinigen. Hier kan het wel. Spr acht b.v. de borrels niet noodig' en stelt voor den post van f45 op f 30 te brengen. Alleen dhr Meulenberg stemt voor. Al de an dere heeren tegen. B- en W- stellen voor een presentiegeld te geven voor leden van stembureaux en wel f2,50 per dag per persoon. Dit voor stel wordt aangenomen met alg. stemmen. Dhr Meulenberg stelt voor om voor de reparatie aan den toren (geraamde post op de begroeting f800) een geldlee ning aan te gaan. Hierover zal ook in do volgende vergadering beslist worden. De Hoofdelijke Omslag' wordt geraamd op f4800, mits in de volgende raadsver gadering bet voorstel van B. en W., inzake de leening voor den closetbouw wordt aangenomen. De post onvoorzien wordt bepaald op f237,78V2- Het eind cijfer der begrooting is f24.343,72. Die voorz. brengt ter sprake den slech ten toestand van den waterafvoer bij J. do Jongie. D|hr Meulenberg stelt voor aan B- en W. op te dragen in overleg te tre den met het Kerkbestuur, om detfe zaak in orde te brengen. Alzoo besloten. Nadat nog enkele minder belangrijke zaken wa ren behandeld volgde sluiting. Door de zuster in dank ontvangen ten behoeve der wijkverpleging: te Ove- zande, Driewegen, Oudelande en Elle- woutsdijk de som van f3,50- Met onzen dank. Krulningen. Met ingang van 1 Oct. a.s. is benoemd tot kommies der Dir. Bel., invoerrechten en accijnzen te Sas van Gent, dhr Jer. Waverijm Hz., alhier.. Kapeile. De uitslag van de loting, voor de Nationale Mjlitie, lichting: 1925 is als volgt: Marts Ganseman .no. 1, Ghr. W- Louise lux 2, Lucas Hoogstrate no. 3, F- Nieuwdorp no. 4, L- Evcrsdijk Lz. no. 5, 0. Markusse Jz. no. 6, D|. Rauw no. 7, A. Slabbekoorn no. 8, G. Fossen no. 9, J. de Waard no. 10, P. Pauwe no. ;ll, J. van de Vrede no. 12, F. van Oosten no. 13, J. Eversdijk Ilz. no. 14, P. Kosten no. 15, A. J. van Willigen no. 16, Jac. Hengstdijk no. 17, Z- de Groene no. 18. Wemeldinge. Dinsdag j.l. hield de bur gerwacht alhier, onder leiding van ka- piteit Van Aelst, toegevoegd aan den Inspecteur der Burgerwachten, een schi'et- vaardigheidsproef. Voor klasse A, scherp, schutter Ie klasse, max. 150 punten, imin. 130 punten in 3 series van 5 schoten liggend, knielend en staand, slaagde J. Hannewijk met resp. 45, 44, 42 is 131 p. Voor klasse B, eisc|i 115 p- geslaagd als scherpschutter 2e kl. J. Walrave,, 42, 44, 38 p., P. Kievit 45, 36, 43 p., J. C- Adriaanse 46, 44, 33 p., G. Gij'ssel 43, 42, 38, p., Adr. Wabeke 46, 41, 36 p., B. v. Koeveringe 40, 36, 40 p. Voor klasse C geslaagd als scherp schutter 3o kl., eisch 100 p. Dl- Jeremiasse 39, 37, 36 p., J. Wielemaker 40, 36, 34 p. C. van Gorp 37, 37, 32 p., Jac. Houte kamer 41, 35, 25 p. St. Maartensdijk. D>e nieuwe gewijzigde bouwverordening voor deze gemeente houdt de verplichte aansluiting aan de waterleiding in voor perceelen, die ge heel of gedeeltelijk tot woning zijn inge richt of daartoe worden gebruikt en die liggen binnen 25 M- van de buisleiding der waterleiding. Van deze verplichting kan ontheffing verleend worden ten aan zien van perceelen, waarvan de -eige naar op gr-ond van een voor zijn rekening ingesteld onderzoek aantoont, dat de wo ning een ander deugdelijk middel tot watervoorziening bezit- Tegen negen per sonen, die weigerden aan te sluiten of ontheffing te vragen, is thans proces verbaal opgemaakt; zij zijn tegen 29 Sep tember a.s. voor het Kantongerecht te Tholen gedagvaard. Meer processen-ver baal zullen vermoedelijk na deze zitting van het kantongerecht volgen. Het is voorts gebleken, dat andere ingezetenen die ontheffing wilden vragen, een mon ster water uit hun regenbal!: deden ne men voor -onderzoek, welk water echter algemeen ongeschikt als drinkwater werd bevonden. (,,N. R- C.'j Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zuid-Beijerland A. van Griethuijsen te Oudvosmeer; te Aal burg E. Schimmel te Jaarsveld. Bedankt voor Balk door G. van Dijk te Lisse; voor Waddinxveen door W. J. van Lokhorst te Bennekom. Geref. Kerken. Tweetal te Aarlanderveen K. Sietsma cand. te Den Haag en W. S. Pontier te Maasdijk. Beroepen te Elburg G. (staal, cand. te Zwolle. Bedankt voor Tzuinmarum en voor Drie- sum door dr S. P. Dee te Dwingelo. Gisterenavond had in de Noorder- kerk te Middelburg de intrede plaats van ds R. Hamming, overgekomen uit Doorn, die tot tekst had 1 Cor. 37 en al$ hoofd gedachte: „De prediker en zijn Zender". 'De spreker ontwikkelde daarbij een drie tal punten: a. zijn taak; b. zijn afhanke lijkheid, en c. Gods zegen. Na zijn predi- catie richtte de predikant zich tot ds Bouma, die hem Zondag jl. bevestigd had, zoomede tot ds Telkamp, den Kerkeraad, de commissie van beheer, predikanten en afgevaardigden uit de classis, de ver schillende vereenigingen, inzonderheid de Jeugdorganisaties. Namens den Kerkeraad en gemeente sprak ds Telkamp, namens de classis ds Wessels van Veere harte lijke woorden van welkom. De gemeente zong op uitnoodiging vai\ ds Telkamp het zesde vers uit den Morgenzang. Het rui me kerkgebouw was ook nu weer geheel bezet. De toestand van den emerituspredi kant te Den Haag ds D. van Popta, is niet gunstig. Z.Eerw. stond van 1881 tot 1885 te Domburg, daarna te Papendrecht en van 19011916 te Bunnik. 't Zand. De Uniecollecte heeft f 54,69 opgebracht. Geslaagd te Amsterdam examen Alg- Necl. Politiehond voor het diploma mot aauteekening dhr P. M. Merk te Philip pine. Het gewoon diploma werd toege kend aan dhrn M- Minnaard te Rilland Bath, L. C. L-obbezo-o te Den 41aag, K. A- v. d. Lycke te Gadzand en L-. A- M'ullié te Tilburg. Tegen ons o n d e r w ij s. Een practis'che pliilippica tegen ons onderwijs van den heer Bokhorst in „Het Onder wijs" „Ons onderwijssysteem, j>eter, ons aan passingssysteem voor den aankomenden burger, is absoluut verkeerd. Onze scho len zijn fossielen uit den oertijd der pae- dagogisclie wetenschap, versteend en le venloos. Niemand gelooft meer in de za ligmakende kracht van ons intellectua lisme nu ja, eenige democratische volksleiders uitgezonderd. We moeten op leiden tot werkers, niet tot kiezers. Die heele lezerij en schrijverij en rekenarij is een bijkomstig iots, een omgangsvorm maar 't is geen volstrekte eisch van maat schappelijke potentie. Algebra en meet kunde beeft voor geen honderdste part van degenen, die bet leeren moeten eeni- gerlei waarde 't is ontaard in «lou tere kunstenmakerij. Een vak moeten onze jongens leeren, een productief vak, waar ze aanleg, voor toonen en hier omheen gegroepeerd eeni ge omgangsvormen en aigemeene kennis. We hebben de zaak precies op zijn kop gesteld. Die bijzaak is begin en hoofdzaak geworden. De hoofdzaak komt achteraan of heelemaal niet. Ook de ambachtsscho len en vakscholen beginnen meer theo: riescholen te worden voor een groot deel en leveren opzichters en teekenaars af, maar weer geen arbeiders. Laat een kind spelen en nabootsen en zwemmen en klimmen en bouwen enz., met een klein beetje lezen en schrijven en rekenen en veel vertellen en luisteren, ook in een vreemde taal, stuur deu ion gen vroeg als leerjongen bij eeu vak. waar hij wat voor heeft leeren voelen in zijn kindertijd, leer hem van dit vak uit, wat hij als vakman en maatschappij lid daarbij noodig heeft, draai dus de zaak precies om en maak 'de leerschool tot nummer twee en ge hebt den Ver loren Zoon een nieuwe opvoeding gege ven. Leer hem dan nog zuinig omgaan met al zijn gebruiksartikelen, laat hem er zelf voor zorgen, zelf koopen, maar breek direct met het aartsdomme en ka- rakterbedervende gratis geven van leer middelen onz. Men weet niet half wat een ellendigen invloed dit op het kind heeft, als men er niet jaren en jaren tegen gevochten heeft als ondergeteekende. En stuur vooral het kind niot dadelijk een schoolmeester op zijn dak, maar iemand, die met hem spelen en ravotten en zwemmen enz. kan, geen halven ge leerde, maar een heelen speelkameraad. Het verstandigste wat de huidige minister van onderwijs ooit voorgesteld heeft, de opschuiving van den leerplichtigen leef tijd tot zeven jaar is met groot lawaai door onze democraten bestreden en af gemaakt." Bij d ragen van buitenge me e n- ten. Men kan geen kwaad gen oeg zeggen, schrijft mr Rutgers in „De Rotterdammer" van de voor een paar jaar ingevoerde verplichting van de buitengemeenten om bij te dragen in de kosten van eeu ge meentelijke of Rijks IJ. B. S- af Gymna sium, wanneer die worden bezocht door leerlingen uit de buitengemeenten. Het willekeurige en onredelijke van de ingevoerde regeling is in de practijk dui delijk gebleken. Wij kunnen ons niet voor stellen, dat weder een wijziging van de M. O.-wet en van de H. O.-wet tot stand komt, zonder dat deze steen des aan stoots wordt weggenomen. i Zoolang de wet luidt, zooals ze luidt, zal zij natuurlijk moeten worden nage leefd. Gemeenteraden kunnen tegen deze regeling pro teste eren en adresseeron zoo veel ze willen, van een a--r. Raadslid is althans niet te verwachten, dat hij' zal weigeren de uitgaven te voteeren die de wel nu eenmaal aan dc gemeenten heeft opgelegd. Precies omgekeerd staat het met de vrijwillige bijdragen in de kosten van onderwijsinstellingen in andere gemeenten Meermalen heeft het Rijk de stichting van een Rijks H. B. S- afhankelijk gestald van bijdragen uit de streek, bijdragen, die konden worden gegeven hetzij door de gemeenten van vestiging dor school, hetzij door andere gemeenten, of ook uit andere bronnen konden komen. Hier wa ren de gemeenten vrij, om naar eigen inzicht al of niet gelden toe te staan. Van de zijde van het Rijk sprak in deze methode te prijzen zuinigheid en tevens het verlangen van zekerheid, dat de to stichten school in de omgeving in derdaad begeerd werd. Wanneer thans tie regeering alleen dan bereid is een literair-economische af dee ling aan oen Rijks II. B. S- toe to voegen, wanneer de totale kosten ©ener school daardoor niet stijgen, dan zouden wij die gedragslijn allerminst willen afkeuren. Het is nu niet de tijd om de Staatsbegrooting te bezwaren met uitgaven voor nieuwe instellingen voor onderwijs. Wanneer do kosten daarvan niet worden gedekt op andere wijze, dan moet tie invoering der nieuwe afdeeling aan ©ene school maar tot betere tijden wachten. Die gemeentebesturen zijn geheel vrij oan de van haar gevraagden financieelen steun voor de nieuwe afdeeling .te geven of te onthouden. Er is echter geen grond om van het vragen van dezen steun aan do regeering een grief fce maken. De nieuwe Theologische School te Kampen. Men schrijft aan de. „N. R. C.": Op uitnoodiging der bouwcommissie van do nieuwe Theologische School te Kampen, hebben wij de nieuwe gebouwen bezichtigd. In 1854 besloot de Synode der Gereformeer de kerken tot opricliling van een theologische school en wees Kaïnpen aan als plaats dor vestiging. Dit behoeft ons niet te verwon deren, daar er waarschijnlijk gceii stad in ons land was, waar een hooger percentage der bevolking tot de Geref. Kerk behoorde. De school werd den Gden December 1854 geopend met 37 leerlingen en vier leeraren, n.l. F. de Haan, S. van Velzen, A. Brum- melkamp en II. de Cock (elk jaar heeft nog op G December de overdracht van het rec toraat plaats), een eigen gebouw had men echter nog niet en de lessen werden ge geven ten huize der leeraren. Dit bleef zoo tot 1870, toen een eigen gebouw werd ge sticht aan de Oudestraat, hetwelk in 1894 meer naar de eischen des lijds werd inge richt en tevens aanmerkelijk werd uitgebreid, hetgeen noodzakelijk was geworden door eene reorganisatie, welke tegelijkertijd werd getrof fen. De literaire afdeeling werd opgeheven en in de plaats daarvan werd het gerefor meerd gymnasium opgericht, dat in hetzelfde gebouw werd ondergebracht. spoedig bleek, dat het gebouw voor huisvesting van deze beide inrichtingen on geschikt was. Het gymnasium kon daar niet blijven, maar het was niet gemakkelijk daar voor een geschikt gebouw te vinden of een terrein, waar een nieuw gymnasium gebouwd kon worden. Onverwachts werd evenwel een oplossing gevonden. Toen de gemeenteraad voor 2 jaar besfoot het stedelijk gymnasium en de gemeentelijke H. B. S. tot een lyceum samen te smelten, lcwam in het groote ge meentegebouw, waarin deze beide inrichtin gen gevestigd waren, zooveel schoolruimte over, dat het gereformeerd gymnasium daar kon ondergebracht worden. Het gebouw aan de Oudestraat was ech ter ook als huisvesting der theologische school onvoldoende geblekener werd be sloten tot totale verbouwing en uitbreiding, zoodat men kon spreken van een nieuw ge bouw. Het gebouw heeft thans twee ingan gen: aan de Oudestraat en Muntplein. Treedt men het gebouw aan den ingang van de Oudestraat binnen dan komt men eerst in een kleine hal en vervolgens in een zuilen gang, die uitziet op een groote, bijna vier kante, ruimte met bloemperken in het mid den. Aan do rechterzijde van deze open ruimte zijn in twee verdiepingen de vier collegezalen gebouwd, twee groote en twee kleine. Aan de linkerzijde is een overdekt terras met. fraaie zuilen, terwijl de achterzijde met twee ingangen, waartusschen de beeltenis van Cal- vjjn is geplaatst, toegang geeft tot de groote aula. "Deze aula kan men ook bereiken door een breede gang aan de linkerzijde van het overdekte terras. De aula is ongetwijfeld een der mooiste gedeelten van het gebouw en is zeer ruim. Het spreekgestoelte, in het midden der achtermuur geplaatst, is van mar mer, evenals de lambriseering. Verder ziet men er twee geschilderde ramen. In het eene symboliseeren drie figuren Strijd, We tenschap en Geloof met het onderschrift „Do vreeze des Heeren is het beginsel der wijs heid". Het andere toont een Berk op de rots, waartegen de golven der onstuimige zee rus teloos .breken met de spreuk: „En de poor ten der hel, zullen haar niet overweldigen." Aan de overzijde der aula krijgt men toe gang tot de groote professorenkamer, waar o.a. de examens zullen worden afgenomen. Hier hangen aan de wanden in zwaar ver gulde lijsten de geschilderde portretten van de oud-professoren, M. Noordtzij,, D. IC. Wie- lenga, T. do Haan, S. van Velzen, A. Brum- melkamp en H. de Cock. Gaat men het gebouw binnen van het Muntplein, dan voert een wenteltrap naar de kamer van den conservator, welke toegang geeft tot do bibliotheek. De biblio theek is door de goede zorgen van den oonservator dr Nawijn uitstekend geordend en bevat circa 6000 nummers in hoofdzaak theologische werken. Van groote waarde zijn een aantal theologische verhandelingen uit de 17de eeuw. Merkwaardig is ook de xeu- dingsbibliotheek, welke Dr F. Lion Cachet aan de Theologische School ten geschenke heeft gegeven. Verder treffen wij nog aan een leeszaal met een prachtige collectie Indische zendings- voorwerpen, een kleine professorenkamer, de kleine aula welke voor verschillende doel einden kan gebruikt worden en waarin in den achtermuur een geschilderd raam is ge plaatst met het wapen van het studenten corps, een wachtkamer, twee garderobes, de woning van den Pedel enz. De ramen zijn meestal van gebrnndscliilderd glas in lood, en het gebouw is geheel van centrale ver warming voorzien. Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland. Op de agenda voor de vergadering van liet Hoofdbestuur der Z. L. M. op Maandag 6 October 1924 te Goes komen voor: Begrooting 1925. Contributieregeling 1925. Het Dag. Bestuur sfelt voor, de contribu tieregeling van 1924 ook voor 1925 gel dig te verklaren. Ingevolge art. 2 van den leiddraad voor de kringtentoonstellingen stelt het dag. bestuur voor, aan den kring Oost Zuid- Beveland voor zijn in 1925 te houden tentoonstelling een erediet van f 600 te- verleen en. Wijziging van het reglement op het ver leenen van aanhoudingsbijdrngeu voor merriën met subsidie uit de provinciale fondsen. Het dagelijksch bestuur stelt voor in. verband met de besprekingen in de hoofd- bestuursver|aderingen van 5 November 1923 en 15 Juli 1924, gezien liet advies van de keuringscommissie en van de af deeling Zeeland van liet Stamboek voor het Ned. Trekpaard, aan art. 9 van het' reglement toe te voegen een vierde ali nea, luidende 4e. De merriën worden gekeurd in twee klassen, te weten: a. driejarige; b. vier- tot achtjarige. De driejarige worden onderverdeeld im twee groepen: le. met een schofthoogte van 1.61 M. of meer; 2e. met een schoft- lioogte van minder dan 1.61 M. De vier- tot achtjarigen worden onder verdeeld. in twee groepen: te. met een schofthoogte van 1.63 M. of meer 2e. met een schofthoogte van minder dan 1.63 M. Bespreking van deel II van het verslag der Staatscommissie van het Pachtvraag- stuk. Ongelukken. Het vijfjarig meisje van T., arbeider te Leens, kreeg van een paard zulk een trap, dat het aan de gevolgen is overleden. - Te Lierop is een kind van een landbouwer in een kuil gevallen en verdronken. Te Eggelshoven is Zondagavond liét reeds gedeeltelijk verkoolde lijk gevon den van zekeren Lamers uit Tilburg op een in werking zijnde treklcersoven in de mijn Julia. Hij was daar pas eenige weken werkzaam en leefde reeds meer dere jaren gescheiden van zijn vrouw1. Hij was 's avonds in kennelijken staat van dronkenschap uit een koffiehuis ge komen. Naast het lijk werd een aange broken flesch gevonden. Een boeren arbeider te Zijldijk, die verleden week on der een mestwagen geraakte, is Dinsdag aan de gevolgen overleden. Aan de Van Houten's fabrieken te Weesp had Dinsdagochtend 'n jeugdige arbeider, een zekere T., het ongeluk met het hoofd be kneld te raken in een der liftkokers, met het gevolg, dat hij, ernstig gewond, per auto naar een cler Amsterdamsche ziekenhuizen moest vervoerd worden. A u t a t e w a t e r. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op den Achter burg',val te Amsterdam een auto te water gpreden. D'e automobiel, waarin vier per sonen gezeten waren, moest, over do brug bij de Molensteeg. Of hier de chauffeur niet go<ed gestuurd heeft of do wagen slipte, of dat de remmen niet werkten, is niet bekend; achteruitrijdende is de auto in de gracht gereden. Die brandwi er heeft onmiddellijk onderzocht of in de to water geraakte auto nog passagiers! waren opgesloten; alle inzittenden waren echter gered. Een persoon, die naast den chauffeur zat, was reeds bijtijds van de auto gesprongen. De chauffeur is in het gasthuis opgenomen; de drie persgnen, die binnen in den wagen zaten, zijjn met een nat pak huiswaarts getogen. Dinsdagmiddag is in de coöperatieve stoomzuivelfabriek te Wirdum (Fr.) de buiier met oen inhoud van 2500 liter gesprongen en door den muur der boter- makerij geslagen. Zoowel in de kaas- als in de botermakerij werd groote verwoes ting aangericht, terwijl het perslokaal in stortte. De kaasbakken werden verzet, vele ruiten vernield', tot de bovenkap op deze gebouwen werd geheel verzet. Er zijn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. Vermoed wordt, dat dé veiligheid bij een te hooge spanning niet heeft gewerkt. De melk der leden dezer fa briek wordt nu door de fabrieken in den omtrek verwerkt. Buitenkansje. Te O. Pekela stierf een 78-jarige bedeelde van het Burgerlijk Armbestuur. Er werd boedel dag gehouden en de koopster van een partijtje stroo was zoo gelukkig daarin plm. f400 aan geld verborgen te vinden. Gesnapt. Do politie te Gendrin- gen heeft drie personen gearresteerd, die getracht hadden zich te doen insluiten bij - een ingezetene, teneinde diens auto

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2