Onderwijs. Uit ris ProFlim erkiims. ingezonden Stikken. van de pensioenkorting van 81/2 pet., op vele punten belangrijk lagere salarissen vaststelt, dan die van 1 Januari 1924, ver minderd met 10 pet., terwijl bovendien de periodieke verhoogingen over een veel langeren termijl worden uitgestrekt. Een vermindering van het aantal scholen wordt bereikt, doordat voor bijzondere catego rieën de bezoldiging een afzonderlijke re geling zal worden opgesteld. Een vreemde benoeming. De Commissaris der Koningin in Lim burg beeft tot keuringsambtenaar voor het autoverkeer benoemd den ingenieur J. M. Meijer te Maastricht. Deze ingenieur, die als woeste rijder in Zuid-Limburg bekend staat en meermalen bekeurd werd, heeft voor omstreeks 6 weken te Lemiers drie arbeiders overreden door met enorme snelheid te rijden. Hiervoor werd hij dan ook voor korten tijd terug door het Kan tongerecht te Gulpen tot f 2-5 boete en intrekking van het rijbewijs voor den duur van een jaar, veroordeeld. Het O. M. pakte nog al flink tegen den ingenieur uit, die door zijn woeste rijden de wegen onveilig maakt. En thans deze benoeming. Het kan verkeeren. (Volk.) De wraak van de Dageraad". Jden schrijft aan het „Hbld": Zooals men zich herinneren zal, hebben de Nederlandsche Vrijdenkers na de wei gering van de Koninklijke goedkeuring op bun gewijzigde statuten besloten een groote actie te beginnen tot het leeg pompen der kerken. Dit is de wraak van „De Dageraad" genoemd. In hoeverre deze actie voor kerkaf- scheiding succes heeft, leert ons de eer ste statistiek, welke in de „Vrijdenker" van 6 September 1.1. verschoen. Zij loopt van 1 Juni tot 15 Augustus, dus over 2V2 maand. Kerkgenootsch.: Aant. afgescheidenen: Ned. Hervormden 448 Roomsch-Katholieken 165 Evang. Lutherschen 16 Ghrist. Gereformeerden 8 Ned. Isr. 7 Oud Gereformeerd 6 Hersteld Lutherschen 3 Vrije Evangelischen 2 Dojpsgez., Vrije Gemeente, Herst. 'Apostol., oüd-Kath. en Mormonen, van ieder 1 5 Totaal 660 Uit de satistiek, die ter plaatse meer gespecificeerd wordt gegeven, blijkt, dat het crescendo gaat, want over het tijdvak 1 Juni tot 15 Juli bedroeg hot totaal 303 en over dat van 15 Juli tot 15 Aug. 357- Voor de Nederdüitsch Hervormden en de Roomsch-Katholieken waren de ge tallen resp. 209 en 239, 66 en 99- Er zijn tot nu toe ongeveer 5000 af schrijvingsformulieren uitgereikt. Aan de actie werd tot heden meegedaan door Alkmaar, Amsterdam, Arnhem, Rrielle, Brussel, waar 30-000 Nederlanders wo nen, Enschedé, Groningen, D|en Haag, Heerenveen, Helder, Leiden, Loosduinen, Middelburg, Rotterdam, Rumpen (Mijn streek), goiuburg, Utrecht, Velsen, Vlis- singen, Zutpben, en Zwolle. Een buitenkansje voor Ne derland! Naar de „Dailv Express" verneemt, hebben Amsterdamsche en Rotterdamsche firma's opdracht eekregen tot het houwen van zes petroleumscliepen voor de Shell Transport Cy. In elk der beide steden zullen drie schepen worden gebouwd. Die totale kosten bedragen meer dan 1.200.000 pond. De order is bij inschrij ving gegeven. Alle mededingende Britsche firma's bleven duizenden ponden per schip boven het Hollandsehe aanbod, of schoon vele barer alle winst hadden laten vervallen. In het contract is voor zien, dat alleen Britsch staal zal mogen worden gebiu:kt voor den bouw! der schepen en dat Duitsche machinerieën zullen zijn buitengesloten. Die „Java". Omtrent den kruiser „Java" deelt de minister van marine mede, dat binnen korten tijd de vollekrachtproeven zullen ■worden genomen, Waarbij provisorische leidingen gebruikt kunnen worden. De noodzakelijke herstellingen en de vernieu wing van kabels zullen geruimen tijd vor deren. Met zekerheid kan nog niet gezegd Worden, wanneer de „Java" in dienst gesteld zal kunnen worden, daar dit o.m. afhangt van den levertijd der kabels, doch hoogstwaarschijnlijk zal dit niet zijn vóór Mei 1925. Die financieele schade door den brand veroorzaakt is door as surantie gedekt. Wanneer de „Sumatra" gereed zal zijn voor de proeftochten is in verband met de plaats gehad hebben de Werkstaking bij de Maatschappij „Werkspoor" niet te zeggen. D'e tabaksbelasting. Verschenen is de Memorie van Ant woord in zake het wetsontwerp tot ver hooging van den accijns op tabak. De minister deelt daarin mede, dat hij in verband met het gevaar voor de ver mindering van het sigarenverbruik ten gevolge van den verhoogden accijns en de mogelijke toeneming der werkloosheid besloten heeft, de verliooging voor siga ren terug te nemen. Hierdoor verwacht de minister een grooter verbruik ten kos te van de zwaarder belaste artikelen en daarom is de opbrengst geraamd: uit sigaren f8 millioen; uit rook- en pruim tabak f 4.300.000, en uit sigaretten f 9 millioen. Voorts deelt de minister mee, dat hij door een commissie zal laten nagaan, of bij de heffing der tabaksbelas ting ook een ander systeem kan worden ingevoerd. De benoeming dezer commis- »ie is spoedig te verwachten. Allerlei. De openbare debatvergadering te 's Gra- venhage, waarin de heeren Prof. Du- D. van Embden en Generaal O. J. Snijders het pro en contra zullen behandelen der nationale ontwapening, zal worden gehou den op Dinsdag 30 September. De Commissie van ontvangst en uit geleide van II. M. de Koningin in de Vereenigde Kamerzitting van gisteren be stond uit de heeren leden van de Eerste Kamer: Van Lanschot, Verkouteren, De Vlugt, Bink en De Jong, en de leden van de Tweede Kamer: Marchant, Van Wijnbergen., Van der Voort van Zijp, Rutgers, Bomans, Dresselhuys, De Groot, Van Boetzelaer van Dubbeldam, Fruytier cn Mej. Katz. Nation. Schietwedstrijd te V1 i s s i 11 g e 11. Bii den op 4, 5, 6, 11 12 en 13 Sept. j.l. te Vlissingen gehouden schietwedstrijd ter eere van het 40-jarig bestaan van de Kon. Seherpschultersver- eeniging „Vlissingen" was de uitslag der korpswedstrijden als volgt: Buks, maximum 500 punten, deelgeno men door 11 vereenigingen. Eerste prijs, zilveren medaille van H. M. de Koningin, Kon. Scherpschultersvereeniging „Vlissin gen" 465 p.; tweede, een zilveren me daille van Z. K. II. Prins Hendrik, „So- ranus", Oostkapelle 400 p.; derde „Dom burg" te Domburg 450 p.; vierde ,pr. „Marnix van St. Aldegonde" te Souburg 441 p.; vijfde „Tot Oefening en Ontspan ning", 'tZand, 410 p.; zesde „Prins Hen drik" te Gapinge met 405 p. De beide hoogste korpsscliulters waren de heeren L. Geldof te Oostkapelle en A. J. van Ockenburg te Vlissingen beide met 99 p. Rijkscylindergeweer max. 300 punten. Eerste, zilveren medaille van H. M. de Koningin-Moedor „Vlissingen met 279 puntentweede, zilv. med. van den Com missaris der Koningin „Domburg" met 274 p., derde „Wilhelmina", Koudekerke met 272 p.; vierde „Soranus", Oostka pelle 265 p.; vijfde „Marnix van St. Aldegonde", Souburg 263 p.; zesde „Prins Hendrik" te Gapinge 246 p. D,e hoogste korpsschutter was de heer II. Lous te' Oostkapelle met 59 p. Op de eerebaan buks, max. 100 punten, werd Rij loting de eerste prijs behaald door J. Bimmel, Domburg; tweede 0. J. Bos, Nisse, en de derde door R. Trieller te Domburg De wisselbekerwedstrijd „Pr.o Patria" buks werd met 410 p. gewonnen door „Prins Hendrik" te Gapinge. De dagmedailles Buks (twee hoogste se ries) werden behaald op 4 Sept. door G. v. d. Broecke te Vlissingen met 193 p.; 5 Sept. F. J. S. v d Peijl te Hans- weert 196 p.; 6 Sept. L. Biesta, Vlissingen 192 p.; 11 Sept. J. Bimmel, Domburg 200 p.; 12 Sept. A. van Wijk, Vlissingen (bij opvolging) 196 p.; 13 Sept. C. J. Bos, Nisse 197 p. De dagmedailles Rijkscylindergeweer (twee hoogste series) Werden behaald: 4 Sept. A. van Wijk, Vlissingen 112 p.; 5 Sept. S. de Pagter Wz., Domburg 117 p.; '6 Sept. P. Flipse, Koudekerke 117 p.; 11 Sept. A. Trieller, Domburg 118- p.; 12 Sept. J. Ciorheijn, Koudekerke (bij opvolging) 116 p.; 13 Sept. C. J. Bos. Nisse 119 p. Desertie. „Het Volk" komt met het volgende bericht, dat wij onder het grootst mogelijk voorbehoud hieronder weergeven Voor de groote manoeuvres in Noord- Brabant moesten Maandag uit Neuzen on geveer 400 man opkomen. Er zou een extra-boot hiervoor varen naar Vlissingen, vanwaar een extra trein hen naar Brabant zou brengen. Wij vernamen, dat slechts enkelen aan de oproeping gevolg hadden gegeven, zoo dat met den extra-trein maar 20 man meegingen. Het zon misschien mogelijk zijn, dat ze langs een andere route zijn gegaan; doch we vernamen tevens, dat militaire politie en marechaussees naar Neuaen vertrokken zouden zijn om de onwilligen op te vangen. Het niet opkomen brengt men in verband met de kermis, die juist in Neuzen zou beginnen. De onbewaakte overwegen. D>e heer Kersten heeft aan den Minister van Waterstaat de volgende vragen ge richt Heeft U.E. kennis' genomen van da aanrijding door trein no. 3, komend van Bergen op Zoom, die Vrijdag 12 Sept. 1.1. bij seinpost 25 onder Krabbendijke plaats had, waarhij een met kolen geladen wagen is vernield? Is het U. E. bekend, dat de boeren weigeren hun suikerbieten aan de haven van Krabbendijke te leveren, omdat hun knechts dezen onbewaakten overweg niet durven passeeren? Acht UExc., waar mede ten gevolge van een boomgaard voldoend uitzicht op komenden trein niet bestaat, ook niet bij aangebrachte verhooging, wekelijks in den drukken tijd gemiddeld 3000 wagens hier passeeren, dagelijks tal van kinderen die de scholen van Krabbendijke bezoe ken, viermaal over de onbewaakte ljjn trekken, het niet noodzakelijk, dezen over weg te doen bewaken? De Kamer van Koophandel voor de Zeeuwsche eilanden vergadert Vrijdag. De daarvoor benoemde com missie adviseert de Kamer aan de Twee de Kamer te verzoeken de herziening der Tariefwet niet aan te nemen. Morgen hopen wij het volledige voorstel op te nemen. Bij Kon. besluit is benoemd tot ont vanger der dir. belastingen en accijnzen te IJsselstein L. C. M. Luyk, verifica teur der inv. en acc. te Roosendaalis voor het tijdvak 1 Oct. '24—30 Sept. '25 bestendigd als technisch ambtenaar bij don dienst der rijkslandbouwproefstations H. v. d. Kooi te Hoorn'; is benoemd bii het res. personeel der landmacht, genees kundige dienst, tot reserve-officier van ge zondheid 2e klasse W. F. Priester, arts, en is o.a. benoemd tot reserve-eerste- luitenant voor speciale diensten P. N. Gaanderse. Goes. In 1824 bedroeg do bevolking onzer stad 4427 inwoners. Thans is dit aantal bijna verdubbeld. Vlissingen. De werktijdverlen ging op „d e Scheld e". Maandag heeft een conferentie plaats gehad tus- schen het bestuur van den Metaalbond en de besturen der vakorganisaties, ten kan tore van de Kon. Maatsch. „de Schelde". Op deze conferentie werd door de di rectie-van „de Schelde" een nader voor stel gedaan, waarin vastgehouden werd aan de 55-urige werkwteek voor den tijd van een half jaar, terwijl voor de uren I-oven den normalen werktijd van 48 uur 25 pet. meer zal worden vergoed. De directie was evenwel bereid de loon.# verlaging van 13 pet. terug te brengen op 10 pet., met dien verstande dat begin October liet loon niet 5 pet. zal worden verlaagd en begin Januari nogmaals met 5 pet. De besturen van de vakorganisa ties konden zich met dit voorstel - niet vereenigen en zullen nu in de resp. afdeelingen met de 'leden nadere bespre kingen houden, terwijl zoo noodig weder een personeelsvergadering zal worden ge houden. 's-Heer-Arendskerk-a. Uitslag van de loting voor de lichting 1925: 3 Johannes den Boer, 32 Loendert Boo gaard, 16 Gerard Cornelis van Boven (broederdienst), 10 Adriaan Braamse, 25 Jacob van den Broeke, 2 Jacob Doekes (broederdienst), 21 Marinus Gillis Ge- scbiere, 5 Arie Goedegebure, 35 Cor nelis op 't Hof, 7 Jan Adriaan de Jonge (broederdienst), 18 Diingenis de Keizer (broederdienst), 33, Maarten Kloosterman, 6, Marinus Koens, 34 Jacob Francois Kole (broederdienst), 24 Dirk Cornelis de Leeuw (broederdienst)!, 4 Jacob Jan van der Maale, 29 Johannes Menheere, 19 Johannes Pieter Meulblok, 8 Jan Mur- re; 30, Leendert A. Nieuwenhuijse (broe derdienst), 14, Leunis Marinus Oele; 1 Pieter Paulusse, 38, Adriaan Pieters, 13 Jacob Pieters, 17, Pieter Poortvliet (broe derdienst), 12, Geerard de Ruiter, 11 Jan Sanderse, 20 Jan van Schaik, 22 Johannes van Schaik, 31 Wouter Cornelis Schallcoort, 9 Johannis de Schipper, 37 Joris Schipper; 36 Adriaan' Sinke, 28 Jan Traas, 15, Ilubrecht Marinus Ver donk, 27 Gilles de Waard, 26 Gillis de Waardt, *23 Jacob Welleman. Kloetinge. De wijkzuster ontving uit deze gemeente ten bate der wijkverple ging met dank een gift van f5. Wemeldinge. De uitslag der loting voor den dienstplicht dezer gemeente op Dins dag 16 Sept. is als volgt: No. 1 J. do Schipper Abr.z.; 2 D. Verbrugge (br.); )3 C. van der Cingel; 4 L. Vuijk (br.); 5 A. 'J. van Hoorn; 6 A. J. Minnaard (br.); 7 A. C. de Jonge Jz. (br.); 8 M. Minnaar (br.); 9 J. J. Lindenbergh (br.); 10 Jac. Kooman; 11 A. van Warendorp; 12 C- )van den Boomgaard; 13 Adr. Heijboer (br.); 14 Jac. Dagevos; 15 Mart. West- strale; 16 M. Dekker Pz. (br.); 17 J. Paauwe Cz.; 18 J. P. Oudendijk; 19 M van Doorn; 20 Jac. Burger Fz- (br.); 21 P. Bolle (br.); 22 W. Ferdinandusse. (Br.) beteekent broederdienst. Hefnkenszand. De uitslag der loting voor den dienstplicht 1925 voor deze ge meente op Dinsdag jl. is als volgt: B. van Damme 15, M. van Dorpel 1, C Janse 5, P. J. do Jonge 20, W. Ka- relse 9, B- Koens 14, J. de Koster g, C. Mallekoote 6, A. Meeheer 7, A. Nijsse 4, O M. Nijsse 16, G. Paauwe 12, A. J. Pieters 11, J. Rottier 10, C. Traas 13, J. Traas S, M. Vermeulen 17, O. .Vertriest 18, J- van de Waard 19, C- J. Wirtz 2- Alhier heerscht in ergo mate de vlekziekte onder de varkens. Bijl onder scheidene personen zijn één of meerdere varkens bezweken. St. Laurens. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad in voltallige zitting. Na opening door den voorzitter met gebed, wordt aan dhr J. Gideonso op zijn verzoek we gens vertrek uit de gemeente eervol' ont slag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Daarna bieden B- en W. de begrooting aan voor het dienstjaar 1925 in ontvang en uitgaaf •p -een bedrag van f 16.585,23 met een post van onvoorzien van f $19,47- waar van de raadsleden een uittreksel verkrij gen. In de bijgevoegde memorie ran toe lichting üeelen B. en W. mede, dat zij bij het opmaken van deze begrooting. als grondgedachte hebben genomen, de plaatselijke inkomstenbelasting het vol gend jaar te verlagen. Behoudens onvoor ziene omstandigheden, meenen B- en W-, dat een verlaging met ongeveer 10 pet mogelijk zal zij'n. Hierbij is echter niet uit het oog verloren, dat het wenschelijk is, geleidelijk verschillende verbeteringen in de gemeente te doen aanbrengen, waar om o.a. de posten voor onderhoud van wegen, voetpaden en straten hooger ge raamd zijn. Tevens wordt voorgesteld de jaarwedde van den ambtenaar belast met het toezicht op de woningbouw, in ver band met de meerdere werkzaamheden te verhoogen tot f 50- Alsn'u komt in behandeling ©en wiji- aifiing ran de begxopting- 1924, noodig o.a. voor bet betalen van onderwijskos ten aan de gemeente Grijpskerke ad 68,06. gulden, aan de gemeente Middelburg voor tie school Molenwater ad f5,24 .en aan diezelfde gemeente voor bijdrage in het Nijverheidsonderwijs o-ver 1922 f 203,75. Voorts wordt een bedrag ad f700 op deze begroeting gebracht voor verbete ring van de brandweer. Ter zijner tijd zullen B. en W- met voorstellen komen tot het plaatsen van enkele brandkranen op den Noordweg en aankoop van ctc be- noodigde slangen. De wijziging wordt zon der hoofdelijke stemmen goedgekeurd. Hierna komt in behandeling het voor ste 1 van B. en W. om in beginsel te besluiten over te gaan tot electrificatie der gemeente. In de uitvoerige toelichting deelen B. en W. nog op hetzelfde standpunt staan als eenige maanden geleden, 11.1., dat bet niet wenschelijk is, in de eerste jaren de vol ledige garantie op de begroeting te- doen drukteen, aangezien dit mede oorzaak zou zijn, dat niet tot belastingverlaging zou kunnen worden overgegaan. Toch achten B. en W. electrificatie, ook voor de land bouwers en ambachtslieden, die de elec- triciteit voor kracht kunnen aanwenden, van zoo groot belang, dat zij al het mo gelijke hebben gedaan 0111 tot een bevre digende oplossing te geraken, ook om dat zij er van overtuigd zijn, dat wan neer van de aangeboden gelegenheid geen gebruik wordt gemaakt, het nimmer meer mogelijk zal zijn electriciteit te verkrij gen op zulke zoowel voor de ingezetenen als voor de gemeente voordeelige finan cieele voorwaarden. Om de kosten van den opzet, waaruit de jaarlijksche ga rantie voortvloeit, in zijn geheel niet ten volle in de eerste jaren te moeten beta len, hebben B- en W. zich een bijzonder leeningplan gedacht,, waardoor het mo gelijk is in die kosten over een grooter aantal jaren te verdeelen. B. en W. stel len den Raad voor te besluiten tot bet aangaan van een geldleening 111 rekening- courant van ten hoogste f 2000, af te lossen in ten hoogste 30 jaren. Hierdoor wordt voor de electrificatie jaarlijks slechts f 150 op de begrooting gebracht. Gezien de belangen, welke op het spel staan en dit geringe bedrag in verhou ding to t andere jaarlijksche uitgaven, mee nen B. en W. niet te mogen nalaten vo rengenoemd voorstel bij den Raad in te dienen. Bij de hierop gevolgde bespreking vraagt dhr Boon, of nog1 dezen winter stroom kan worden geleverd, waarop hem geantwoord wordt, dat als de verschillen de nog te houden besprekingen en te nemen beslissingen eenigszins vlot ver- loopcn, bet zeer goed mogelijk is, dat dit. nog voor het einde van bet jaar het geval zal zijn. Op een desbetreffende vraag van dhr Simonse wordt medegedeeld, dat de regeling gedacht wordt in samenwer king met Domburg, doch 'dat van plan nen te Seroöskerke en Oostkapelle niets bekend is. Op een vraag van dhr Van Langeveld wordt geantwoord, dat de jaarlijksche bijdrage voor de gemeente inderdaad het. bedrag van f150 niet zal overschrijden, tenzij er onder hen, die aansluiting hebben gegarandeerd, moch ten zijn, die zich niet aan hunne belofte houden. In dat geval ligt echter de ver antwoordelijkheid njet bij den Raad, doch bij de personen, die hun belofte schenden. Het voorstel wordt, nadat door B. en W- nog verschillende toelichtingen zijn gegeven, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Do voorz. brengt een woord van dank aan den weth. Van 'tHoff voor de vele bemoeiingen, welke hij in deze aangelegenheid gehad heeft, en waardoor het mogelijk wordt zonder belangrijke fi- nincieele offers voor de gemeente, aan veler verlangen tegoemoet te komen. In bet bijzonder spreekt bij er zijn voldoe ning over uit, dat bet nochtans mogelijk zal zijn tot belastingverlaging te kunnen overgaan. 1 In verband met het indertijd schrifte lijk ingekomen verzoek van dhr Van Oost en meerdere mondelinge verzoeken om verbetering van de bestrating in de kom van Brigdamme met het begin van het Rrigdaansche padje stellen B- on W. voor geleidelijk tot deze verbetering in de be strating over to gaan en de gelden daar voor te vinden uit de desbetreffende post op de begrooting. Ook dit voorstel wordt zonder hoofdelijke stemming' aangenomen, lliema sluit de voorzitter de vergade ring met dankgebed. N. en St. Joosland. Maandagmiddag vergaderde de raad. Na lezing en goed keuring der notulen van de vorige ver gadering werd de rekening der gemeente overgelegd, over bet jaar 1923. De leden De leden Booze en Goedhart werden gekozen als commissie voor hel nazien dier rekening. Daarna werd de Begrooting voor 1925 den raad aangeboden. Op zijn verzoek werd aan M. Jobse eervol ver slag verleend als havenmeester en als bode bij de brandweer. Besloten werd oproeping te doen voor havenmeester op een jaarwedde van f 100. De betrekking van bode bij de brandweer vervalt, door dat besloten is dit werk te laten doen door den gemeentewerker. Als lid van de plaatselijke Commissie van Toezicht op het L.O. werd benoemd dhr C. M. Roozemond, hoofd der School alhier, zulks in de vacature ontstaan door ver trek van den heer A. van Houte. Hierna werd de bouwverordening aewrj- zigd, volgens voorstel van den Inspecteur van de Volksgezondheid. Deze wijziging beoogde de eischen gesteld voor bet bouwen van woningen minder zwaar en daardoor minder kostbaar te maken. Tenslotte werd medegedeeld dat dhr L. Wattel, door B .en Wi. weder voor 1 jaar is benoemd tot plaatsvervangend burgemeester. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Warmenhuizen door G. Hornstra te Bellingwolde. 'Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Moppet P. do Smit te N.- Pekela. Aan de theologische school te Potchef- stroom in Transvaal is tot derde hoogleeraar in de theologie benoemd Dr C. 1. H. de Wet, thans predikant te Bloemfontein. Prof. Dr de Wet studeerde ook aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en verwierf daar den dokterstitel. Door B. en W. te Serooskorke (W.) werden lieden op de voordracht geplaatst voor hoofd der openbare school aldaar de heeren: 1. G. van de Kreke te Wolfuarts- dijk; 2. D. Hoek te Schiedam; en 3. G. H. Kolk te Vledder (Drenthe). De Unie-collecte bracht op te Baar land (Geref. Kerk) f 15, Borssele f 50.50, Grijpskerke f 54.271/2 en Bergen op Zoom (Geref. Kerk) f 45.92. Tot hoofd van de O. L. school te Aardenburg is benoemd dhr A. Brakman, thans onderwijzer aan de U. L. O.-school aldaar. Te Amsterdam bij 't examen vanwege den Alg. Ned. Politiebond behaalde 't ge wone politiediploma de heeren A. de Korte te Borssele en M. C. Koppenhol te Poort vliet. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.] Mijnheer de Redacteur, Zoudt gij zoo goed willen zijn 't vol gende als ingezonden stuk op te nemen in uw te dezer plaatse veelgelezen blad; bij voorbaat hartelijk dank. Wie heeft geiijk op Krabbendijke? De openbare school alhier telt thans 157 leerlingen met zes leerkrachten. Daar liet kindertal gedurende dit geheele jaar gemiddeld beneden de 180 was, zal er met ingang van 1 Jan. e.k. één onderwij zer worden ontslagen. In orde!*) Maar nu verder? Het is te verwachten dat in 1925 het kindertal dalen zal (o.a. door opening van onze Ned. Herv. school) tot beneden de 125, waarschijnlijk nog lager, doch we nemen nu maar niet het allerlaagste. Nu is de Burgemeester van oordeel, dat ei- tott 1 Jan. 1929 geen vermindering van leerkrachten te duchten is, en dat er tot dien datum in de openbare school vijl leerkrachten zouden overblijven, al is het kindertal ook beneden de 130. Het Herv. Schoolbestuur echter is van meening, dat <hiet ingang van 1 J a n. 1926 in werking treedt art. 28 van de L. O.-Wet, zoo a 1 s dat ar tikel thans luidt, zoodat op een bestaande school waar gedu. rende 1925 117160 leerlingen onderwezen werden, van af 1 Jan. 1926 slechts plaats is voor VIER o n d e rw ij ze r s. Wie heeft hier nu gelijk? Deze zaak is voor onze gemeente van groot belang; en wanneer straks onze Raad zal overgaan tot het verdeelen van de lokalen der openbare school, dan is het absoluut noodzakelijk dat er bij den voorzitter van den gemeenteraad geen misverstand besta omtrent het aantal on derwijzers, dat na 1925 nog wettiglijk op de openbare school zal mogen overblijven. Immers, men zou ingevolge dit misver stand bunnen overgaan tot den bouw van een nieuw schoollokaal, hetwelk naar onze meening na één jaar zou komen ledig te staan, bij gebrek an n onderwijzers. Iets wat in deze dure tijden van bezuini- ging volstrekt ontoelaatbaar moet worden geacht. En daarom M. de R., wie heeft hier nu gelijk? Wilt gij zoo goed zijn uw deskundig antwoord hieronder te stellen. Met groetenis en heilbede. Uw dw. W. A. DEKKER, Voorz. Herv. Schoolbestuur. Krabbendijke, 13 Sept. 1924. (Op 31 December 1925 heeft de over gangsbepaling der z.g. Technische Her ziening van de L. O.-wet (en van de „no velle") uitgewerkt; van '1 Januari 1926 zal dus het aantal leerkrachten, waar voor het Rijk vergoeding verleent, moe ten overeenstemmen met art. 28 der L. O.- wet, zooals dit na de Technische Herzie ning maar vóór de wijziging van 30 Juni 1924 luidde. Onderwijzers van bijstand, na 30 Juni 1924 aan de school in functie getreden boven de schaal van het thans geldend art. 28, blijven dan echter buiten beschouwing. Bedraagt het gemiddeld aan tal leerlingen der openbare school over 1925 117160, dan vergoedt het Rijk over 1926 de salarissen van het Hoofd en drie onderwijzers, mits van de laatsten nie mand na 30 Juni 1924 aan de school in dienst getreden is. Bij een vacature van één der drie onderwijzers van bijstand mag vervulling daarvan na 30 Juni 1924 op kosten van het Rijk eerst plaats vin den, als het gemiddeld aantal leerlingen in 't voorafgaand kalenderjaar 145192 bedroeg. Red.) Tolgens 2 der slot- en overgangs bepalingen der wet óp 1 h. O.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2