Woensdag !f September 1924 S8e Jaargang Staten-Generaal. Buitenland. BinneiitaJ. Drukkers-Exploitanten QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 JIJII i— i i i Zij, die rich met 1 October op „de Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. De Rijksmiddelen. Augustus 1924 was geen „kwaaie" maand voor 's Rijks Schatkist, ,al was zij niet zoo mooi als haar voorgangster Juli. Toch bleek zij nog ruim zeven en een half miljoen voordeeliger dan Augustus 1923. En dat niettegenstaande enkele middelen teruggingen. Zoo gingen onder anderen Vermogensbelasting, Gedistilleerd, on Mij nen ruim een halve ton; personeel ruim een ton, Successierechten vier ton, en suiker zelfs ruim een half miljoen terug. Doch hiertegenover staat een mooie stij ging van de overige middelen. Een voordeelig verschil gaven: Jacht en Visscherij 45 duizend; Domeinen 50 duizend; Zout ruim 68 duizend; Loods gelden. 73 duizend; Grondbelasting bijna 21/-2 ton; Tabak en Bier elk ruim 2i/g 'ton; Invoerrechten circa 7 ton; Inkomstenbe lasting bijna 9V2 ton; Registratierechten circa 2 miljoen. Het meest 'frappant is echter de stijging der Dividend- en Tan tièmebelasting, die te voren steeds zoo ver achterbleef, zoo bij de raming als bij de vorige opbrengst. Wist zij zich in Juli reeds met ruim zes ton op. te werken,, thans klom zij van nog geen 71/2 ton in Augustus 1923 tot een opbrengst van nagenoeg 5,3 miljoen. Dat ook de verkeersbelastingen (Invo _-r- recliten, Statistiekrecht en Loodsgelden) steeds in de stijgende lijn blijven, mag tot dankbaarheid stemmen; immers dit wijst op oen levendiger nationaal verkeer, zoowel te land als te zee. De oorlogswinstbelasting schijnt bezig om als een nachtkaars uit te gaan. Zij daalde van 1,3 miljoen in Aug. 1923 op 44 duizend in Aug. '24'. In het Lecning- fonds vloeide 61/2 miljoen tegen circa 6 miljoen in Aug. 1923; een vooruitgang dus van ruim 6i/3 ton. Resumeerende werd over Augustus 1924 ontvangen ruim 361/2 miljoen tegen 29 miljoen in Aug. 1923. Over de acht eerste maanden van 1924 was de totaalopbrengst f 648143, dat is 61/2 ton h 0 0 g e r dan in de acht eerste maanden van 1923. Voegen wij hier nog*bij dat de Èijwiel- belasting in de afgeloopen maand circa 4,6 miljoen heeft opgebracht. Met deze mee hebben de belastingen derhalve op gebracht in Aug. '24 totaal f 41,268,308,77 tegen f 2908,7061 in Aug. 1923. Een vleugje van verademing, hetwelf treffend harmonieert met de Troonrede, die wij gisteren gelezen hebben. Wij merken nog op dat de raming der middelen circa 397 miljoen is; dat is dus nog 114 miljoen verschil bij de opbrengst der eerste acht maanden^ welke ruim .383 miljoen bedraagt. DE PERS OVER DE TROONREDE. Over 't algemeen is de Pers tevree, doch enkele bladen hebben nog aanmer kingen. „De Standaard" (a.-r.): Maar wij willen niet verhelen, dat er niet temin voor ons ook eenige reden is tot teleurstelling. Wij1 hadden toch de aankon diging verwacht van een voorstel tót af schaffing van den stemplicht. Het schijnt ons onhoudbaar toe een wet te zien handhaven, 'welker overtreding, door duizenden, door de vingers wordt gezien. En om het beginsel, dat wij tegenstaan, èn 0111 het in werkelijk heid krachteloos maken van de wet, be hoorde een eind aan den stemplicht te wor den gemaakt. Nu de Troonrede er van zwijgt, vreezen wij wel, ofschoon er misschien nog reden tot eenige hoop is, dat er van een voorstel der Regeering in het komende jaar geen sprake zal kunnen zijn. En dat bejammeren wij. Eenigszins anders staat het met een andere leemte, waarop wij moeten wijzen. Het zon ons aangenaam zijn geweest als :de Troonrede had gesproken van een voor-, stel tot geleidelijke afschaffing van de Staats loterij. Wij meenen echter in herinnering te jno- gen brengen, dat de Minister van Finan ciën een en andermaal heeft kenbaar ge- jmaakt, dat van hem een zoodanig voorstel te verwachten was. - En dit sterkt ons in de hoop, dat het wegblijven der aankondi ging in de Troonrede niét beteekent, dat het geen reeds werd toegezegd, zal uitblijven. „De Rotterdammer" (a.-r.): Men herinnert zich de woorden van de troonrede voor 1923: „Intusschen blijft de internationale toestand onzeker en schrijdt de staatkundige en economische ontreddering, die de wereldoorlog heeft achtergelaten, voort. Het belang der geheele menschheid vordert, dat daarin verandering kome en rechtvaar digt den wensch, dat voor de hangende vraag stukken eerlang oplossingen worden gevon den, die den weg openen tol het herstel, waaraan zoowel geestelijk als stoffelijk drin gend "behoefte bestaat." Het mag worden aan genomen, dat de Regeering thans voor haar iets meer hoopvolle stemming mede grond vindt in de te Londen bereikte overeenstem ming. Een vermelding daarvan ,zou de Troon rede niet hebben ontsierd. „De Maasbode" (r.-k.): Waarin de bezuiniging zal bestaan? Allicht zal de millioencnnota de noodige ophelde ring brengen. Vooral de ambtenaren zullen dat staatsstuk met gespannen verwachting tegemoet zien. Imnfcrs de verlaging der sa larissen, die thans geldt, is alleen voor 1924 bedoeld en meer definitieve regeling, (lees verlaging?), is al meer dan eens aangekon digd. Waarschijnlijk zal de aankondiging van nieuwe voorstellen aangaande de zeemacht (een nieuw ontwerp-Vloolwet) hier en daar verwondering wokkon. Wilde de Regeering in Januari haar geweten ontlasten door aan kondiging van nieuwe vlootvoorstellen, ook thans is aanv haar verklaring o.i. niet veel grootere beteekenis te hechten. Zij zal aan de door haar eenmaal aangenomen volg-' -orde moeten vasthouden. Eerst budgetair even wicht, dan nieuwe vloot-voorstellen. Dat even wicht is in aantocht. Wij- nemen het gaarne aan. Maar veiliger is het te zeggen: eerst zien. En wij verwachten, dat Regeering en Kamer bedoelen aan ontwerpen aangaande vloot-voor- ziening het karakter van ontwerp niet eerder te ontnemen, dan dat het budget in orde is. Voorts spreekt wel van zelf, dat een even- tueele nieuwe Regeering, ook een rechtsche ten overstaan van aanhangige vloot-on-twer- pen haar houding zelfstandig zq,u moeten bepalen. „De Nederlander" (c.-h.): En ten slotte een nieuwe regeling van de ziekteverzekering en de ongevallenverze kering. De aankondiging van dezen laalsten maatregel hadden wij voor veel liefs in deze Troonrede gaarne gemist. In de Troon rede van 1918 - werd gezegd„Aan de in 1913 tot stand gekomen verzekeringswetten zal zonder vertraging uitvoering worden ge geven." De openingsrede van 1922 verklaar de: „Onderscheidene voorstellen ter vereen voudiging van de verzekeringswetgeving zul len U bereiken." En heden, September 1924, is bij den Hoogen Raad van Arbeid aan hangig het voorontwerp eener regeling, die de ongevallenverzekering dreigt te schaden, die omtrent de ziekteverzekering de wet van 1913 totaal verloochent, en die, in plaats van vereenvoudiging zou leiden tot dubbele .qdministratie en onzekerheid d^r verzekering. Laat ons hopen, dat het aangekondigd ont werp de Staten-Generaal nimmer bereikt. De „Nieuwe Prov. Groninger Crt." (a.-r.l De Ziekteverzekering ligt er nog altijd. Er wordt een ontwerp tot nadere regeling aangekondigd. Wat wij daarvan vernamen, stemt nu juist niet tot groote verwachting. „Het Vaderland" (lib.) 'wraakt den op- timistischen toon, de protectionistische maatregelen, en de aankondiging eener nieuwe Vlootwet, neemt jegens het an dere een afwachtende houding aan, en eindigt met onderstaand zuurzoet „pluimpje" Resumeerende, kunnen wij deze Troonrede jveinig meer noemen dan een tamelijk onbe langrijk stuk. Er staat zoo goed als niets in wat frappeert, maar het geeft slechts wat ieder, die op de hoogte van zaken is, kon verwachten. De hoogste lof, dien wij de Troonrede kunnen geven, is, dat zij niet aanmatigend is. Want men zal goed doen niet te vergeten, dat èn het dreigement in zake de Tariefwet èn de aankondiging van eene tweede Vlootwet het gevolg zijn van compromis tusschen de drie Rechtsche par tijen. Dat op deze geen krachtig Regeerings- gebouw kan worden opgetrokken, daarvan is deze Troonrede afdoend bewijs. „De Nieuwe Leidsche Courant" (a.-r.): Als geheel geeft deze Troonrede een -hoop vol geluid. Toch missen we iets. Zoowel in 1922 als in 1923 werd nadrukkelijk uit gesproken, dat niet alleen aan de 'stoffelijke, maar ook aan de geestelijke belangen van de bevolking volle aandacht zou Worden ge schonken. In deze troonrede wordt daarvan met geen woord gerept. Nu zegt dit op zichzelf niet veel. Het is niet noodig (uit vroegere troon reden. Red. Z.) bekende dingen telkens weer te herhalen. En wij vertrouwen, dat ook zonder dat dit speciaal werd aangekondigd, de geestelijke belangen van ons volk door de Regeering niet uit het oog zullen worden verloren. „De Nieuwe Rotterd. Crt." (lib.): Het 6obere stuk geeft ons geen aanleiding tot critiek. Het is iets blijmoediger, dan wij in de laatste jaren gewoon waren. De re geering zag eenige „opleving" niet alleen in handel en nijverheid, dooh ook in den landbouw. Voor sommigen zal dit laatste een eenigszins verrassehde mededeeling zijn. Heeft dan ook onze landbouw of is misschien tuinbouw bedoeld stil gelegen Of wilde de regeering slechts zeggen, dat. de regen zomer toch per slot van rekening geen kwaad heeft gedaan Ook wordt verbetering in den toestand van 's Lands financiën geconstateerd. De re geering komt blijkbaar met een sluitende be grooting, zoowel voor Nederlandscli-Indië, als voor Nederland zelf op het appèl, zij het dat in de laatste dan het verhoogde tariel' van invoerrechten verzilverd is. Dat is min der fraai. Zonderling blijfl; bet tegelijkertijd, dat maat regelen tot breideling van de weeldeverterin- gen worden aangekondigd, een verhooging van het tarief -van invoerrechten door te zetten, die onvermijdelijk ook het eenvoudige leven duurder moet maken. Logica schijnt ons niet dat, waarin de tegenwoordige re geering het verste gevorderd is. Tweede Kamer. Na opening verklaarde minister Colijn namens H. M. de Koningin aan de Ka mer aan te bieden de wetsontwerpen betreffende de Staatsbegrooting voor 1925, die, als naar gewoonte, vergezeld waren van een Nota betreffende den toe stand van 's lands financiën. De nominatie voor liet voorzitterschap wordt daarna opgemaakt. De heer Kooien (R.-K.) krijgt de eerste plaats met 70 van de 75 uitgebrachte stemmen. De lieer Monté Verloren (A.-R.) wordt als tweede geplaatst met 48 van de 74 uitgebrachte stemmen. Op den heer Scha per (S.D.A.P.) worden 15 'stemmen uit- jgebracht. Als derde candidaat werd na stemming en herstemming (met den heer Scha per) gekozen de heer Van Gijn. De heer v. Gijn verkreeg 37 en dhr. Schaper 32 stemmen. Eerste Kamer. In de gistermiddag gehouden vergade ring der Eerste Kamer bracht de voor zitter, de heer J. .J. G. Baron Van Voorst tot Voorst in herinnering, dat hij. in zijn gewone werkzaamheden als voorzitter be stendigd is (applaus). De voorzitter hield vervolgens een korte rede en stelde voor de Troonrede met een adres van antwoord te beant woorden. De heer Wibaut (s.d.a.p.) vroeg stemming over dit voorstel. Het voorstel van den voorzitter werd daarop aange nomen met 34 tegen 11 stemmhien (die der s.d.a.p. en van den heer Wester- dijk, v. d.). Na de heropening van de vergadering deelt de voorzitter mede, dat de afdee- lingen benoemd hebben: tot voorzitters de heeren Janssen, De Waal Malefijt, De Vries, Idenburg en Verheyen, tot onder voorzitters de heeren Diepenhorst, De Gij- selaar, Rink, De Vos van Steenwijk en Van Lanschot en dat benoemd zijn tot le den van de Commissie van Redactie voor het adres van antwoord de heeren Haaze- voet, Slotemaker de Bruine, Blomjous, De Vos van Steenwijk en Wittert van Hoogland. Uit de Millioenennota. Het tekort op dienst 1924. Het tekort van den gewonen dienst 1924 was geraamd op f 62.090.107.91. Sedert de vaststelling der begrooting 1924 zijn eenige posten verhoogd, waardoor het tekort zou stijgen tot f64.322.107.71. Door de genomen maatregelen tot verhooging der inkomsten en verlaging der uitgaven, die echter niet geheel het dienstjaar 1924 ten goede komen, mag volgens den Mi nister van Financiën verwacht worden, dat' een en ander het tekort zal doen dalen met een bedrag van rond 20 mil- lioen gulden. Gerekend wordt verder, dat de meerdere opbrengst der middelen, die over de eerste 7 maanden de raming met rond 15 millioen overschreed, aan het- eind ®an dit jaar tot een bedrag van rond 20 millioen zal stijgen. Het tekort op den dienst 1924 zou dan onge veer 40 millioen kleiner zijn dan aan vankelijk geraamd werd en dus ruim 24 millioen gulden bedragen. De begrooting voor 1925. De uit gaven voor 1925 zijn geraamd (globaal genomen) op 605 millioen voor den ge wonen dienst, 86 voor buitengewoon, totaal 691 millioen. De inkomsten zijn geraamd op 590 millioen gewoon, 21 bui tengewoon, totaal 611 millioen. Het te kort zou dus worden 15 millioen op den gewonen dienst, 65 op den buiten- tengewonen dienst, totaal 80 millioen. Hierbij dient in aanmerking genomen dat in de begrooting nog niet is verwerkt het resultaat van de op 1 Januari 1925 in werking tredende' salarisregelingen. Worden deze ingevoerd, dan zal het te kort op den gewonen diensttot 81/2 mil lioen worden teruggebracht. Verder wordt in dat geval op de salarissen bij de Posterijen nog 700.000 bezuinigd, zoo dat genoemd tekort daalt tot rond 8 mil lioen. De Minister van Arbeid heeft ech ter 12 millioen noodig als Staatsbijdrage aan het Ouderdomsfonds voor de V. O. V., zoodat het tekort op den gewonen dienst voor het jaar 1925 op f20 millioen wordt gesteld. Dit tekort hoopt de Minis ter té dekken door de f20 millioen op brengst van de nieuwe Tariefwet en de verhooging van den Tabaksaccijns. De Minister van Financiën deelt mede, dat de indiening van het in de Troon rede aangekondigde ontwerp tot heffing eener belasting op weelde-verteringen Vergezeld zal worden van de ont werpen tot vermindering van sommige al te drukkende directe belastingen. De niet door tegenvorderingen gedekte en dus zuiver ten behoeve van 's Rijks huishouding' aangegane vlottende schuld bedroeg op 11 September j.l. rond f 123/^ millioen. - Op de begrooting 1925 is o.a. uitge trokken voor verbetering haven te Ter- neuzen f400.000.. Het verlies op de Spoorwegen, voor 1924 begroot op 22 millioen, wordt voor 1925 op 8 millioen dus 14 millioen minder geschat, voor 1926 wordt geen tekort meer verwacht. De verliespost van f 1.268.095 op het bedrijf der Posterijen, Telegrafie en Te lefonie over 1924 is op de begrooting voor 1925 vervangen door een geraam- den winstpost van rond f5i/a mil lioen. De Minister van Justitie hoopt blij kens de Justitie-begrooting in 1925 een reorganisatie van het deurwaardersambt in werking te kunnen doen treden, waarbij de deurwaarders bij- de arrondissements rechtbanken en kantongerechten in straf zaken dionst doende, in plaats van de belooning per exploit een vast salaris zul len ontvangen, n.l. f1400 per jaar, in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag en f 1000 in de andere plaatsen. Hoezeer de Regeering ineent dat het verkregen resultaat na aanneming van de beide ontwerpen tot dekking van het voorshands nog aanwezige tekort van f 20 millioen tot eenige voldoening mag stemmen, tegelijk mag zij niet nalaten met den meesten nadruk te waarschuwen te gen -een mogelijke opvatting, als zou thans een normale toestand in 's Lands finan cien zijn teruggekeerd. Vooreerst valt te wijzen op het normale en dus onvermijdelijke accres van som mige uitgaven, waartegenover voorshands alleen de voorgenomen bezuinigingen op de militaire departementen kunnen wor den gesteld. Dan moet gewezen worden op den steeds stijgenden pensioenlast: in 1924 f 4 millioen meer dan in 1923 en in 1925 weer f5 millioen meer dan in 1924. Wetsontwerpen tot beteugeling van die stijging zullen eerlang aan de Staten-Gene raal worden toegezonden. Wil men dus en de regeering! acht. dit onafwijsbare -eisch kunnen komen tot een verlaging van sommige voor de volkswelvaart al te drukkende heffingen, dan zal ook in de komende jaren met niet rustende ijver moeten worden ge streefd naar verdere verlaging van 'uit gaven. De druk der publieke lasten i$ een ernstige belemmering vo-o-r de geleidelijke .q-ntwikkeling der algemeene volkswelvaart Beliep het bedrag) da,t in 1910 hier te lande per hoofd der bevolking aan be lastingen voor Rijk, provincie en gemeen te werd opgebracht f33,24, in 1921 was dit cijfer tot f 139,20 gestegen en dus meer dan verviervoudigd. ■Blijft dus het streven naar verlaging Van uitgaven -op het eerste plan, is dit het meest noodzakelijke, daarnevens zal 00e naar een betere verdeeling tusschen de directe en indirecte belastingen ge streefd moeten worden. Geschillen en oorlogen in de toexomst. Het groote en blijde nieuws uit Genève is, dat de Tsjechische staatsman Benes erin geslaagd is een tekst omtrent de re geling der verplichte arbitrage en mate- rieele veiligheids-waarborgen te ontwer pen, die zoowel de Fransche als de En- gelsche delegaties in den Volkenbond heb ben aanvaard. De inhoud komt hierop neer, dat alle rechtsgeschillen aan het Haagsche inter nationale gerechtshof zullen moeten on derworpen worden en alle politieke ver schillen aan een arbitraal lichaam, het welk ook de volkenbondsraad kan zijn. De beslissingen van gerechtshof en ar biters zijn bindend, -evenals het eenstem mige advies van den volkenbondsraa'd. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie» 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Lijders aan aambeien kunnen niet be ter doen dan Foster's Zalf aan te wenden, welke onmiddellijk verlichting schenkt. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per doos f 1.75; per tube f 1. (5) Mocht de raad geen eenstemmigheid ver krijgen, dan wordt arbitrage opgelegd. In geen geval zullen de staten meer de vrij heid hebben tot wapengeweld over te gaan. Iedere aanvalsoorlog zal dus vol strekt verboden zijn. Een Bulgaarsch bendehoofd vermoord. Ut Belgradio wordt gemeld, dat de moord op Theodor Alexandrofsk, den Bul- gaarschen bendeaanvoerder, daar met ze kere voldoening is vernomen. Hij is ver moord terwijl hij op weg was naar het revolutionaire congres. Het lijk is in het gebergte gevonden. In politieke kringen in Zuid-Slavië acht men het niet on mogelijk, dat Bulgarije aan den vooravond van nieuwe bloedige gebeurtenissen slant, en in verband hjermede treft de regee ring de noodige voorzorgsmaatregelen. Korte Berichten. Naar de Daily Express uit Moskou verneemt zijn door een brand op de pe- troleumvelden van Bakoe 35 petroleum- bronnen vernield. De brand is door kort sluiting in de electrische geleidingen ont staan. Het standbeeld van Willem II. Gistermiddag 3 uur heeft de Koningm vergezeld van den Prins, 't ruiterstand beeld van Koning Willem II op het Bui tenhof in Den Haag onthuld, na een ge schiedkundige redevoering van prof. Blok. H. M. verzekerde gaarne aan het daartoe strekkende verzoek te voldoen, daar dit standbeeld ter eere van haar grootvader, Nederlands tweeden Koning, is uitgevoerd naar het beeld dat haar eigendom is. Na de onthulling had de overdracht van het gedenkteeken plaats door het comité-lid, het tweede Kamerlid van der Voort van Zijp, aan de gemeente 's-Gravenhage. waarop burgemeester Patijn met een rede voering het beeld aanvaardde. Bij den aan vang en 't slot, der plechtigheid, welke door velen werd bijgewoond,-^voerde de Koninklijke zangvereeniging „Cecdia" zangnummers uit. Nadat de Koningin vertrokken was, be gaven de heeren zich naar een zaal, waar de burgemeester een „thee" gaf en een rede uitsprak. Aan het slot zijner rede gaf burgemees ter Patijn het woord aan den heer A. Kloosterman, onderwijzer aan een open bare school te Scheveningen, tót het voor dragen van een gedicht, getiteld: „Bij het ruiterstandbeeld van Koning Willem II,". Woningbouw te Rotterdam. Ged. Staten hadden goedkeuring ont houden aan een Rotterdamsch raadsbe sluit om f 3.780.200 te leenen voor de uitvoering van drie womngbouwpl innen. Deze weigering was gegrond op de over weging, dat de schuldenlast van Rotter dam reeds bijzonder groot is en dal nog veel geleend moet worden voor de groote wei-leen als, havenplan Pernis mot «Je ont eigeningen, oeververbindingen, enz. Voorts wezen Gedeputeerden er op, dat de laatste leeningen van Rotterdam slechts met moei te en op zeer bezwarende voorwaarden zijn geplaatst, moeilijkheden,-welke in de toekomst nog grooter zullen worden. Het betalen van bouwplannen uit leeninggel- den acht men „geen voldoende aanwij zing van de middelen tot dekking". Naar aanleiding daarvan is de meer derheid van B. en W. vóór het vr 1 gen van voorziening dezer aangelegenheid bij de Kroon. Zij stellen den Raad voor een adres aan de Koningin te zenden om te vragen het besluit van Gedeputeerden te vernietigen. In dit adres wordt gewezen op den grooten woningnood, het samen wonen en de noodzakelijkheid woningen te bouwen, die f4.50 tot f5.50 per week doen. De particuliere productie is in deze prij zen niet noemenswaard. De bouw der 14O0 woningen is zeer wenschelijk. Boven dien kan een groote gemeente bij' het) voteeren van kapitaalsuitgaven niet vol doen aan den eisch, dat voor de daar voor benoodigde geldleening op aanneme lijke voorwaarden plaatsing zal kunnen worden gevonden. Belangrijk lagere salarissen. Naar de Tel. verneemt, heeft het nieuwe bezoldigingsbesluit, in te gaan op 1 Ja nuari a.s., het ministerie van Financiën verlaten. Het is als zeer vertrouwelijk aan de betrokken organisaties toegezon den, die binnen enkele dagen hun op merkingen moeten indienen. Het blad ver nam, dat het onderwerp, met handhaving

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1