ffo 395 IMnsdag 16 September 1934 *§8e «laargang DE TROONREDE. Be ballingen van lueerna. fMenlani IfflgBtóBi FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten 0OSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ve Zeeuw Zij, die zich met 1 October op „de j Zeeuw" abonneeren, ontvangen de vóór dien datum nog verschijnende nrs gratis. Heden heeft H. M. de Koningin in de. Vereenigde Zitting van de beide Kamers der Staten-Generaal onderstaande Troon rede uitgesproken. Het verheugt Mij, leden der Staten- Generaal", weder in Uw midden te ver schijnen.. Schoon alle zorgen nog niet zijn weg genomen, mag gehoopt worden, dat de economische crisis thans haar diepste punt heeft bereikt. Zelfs valt voor het oogenblik in sommige opzichten eenige, zij bet geringe, opleving van handel, land bouw en nijverheid waar te nemen. Ook de verbetering in den toestand van 's lands financiën kan als een lichtpunt worden beschouwd. Het vooruitzicht is gewettigd, dat, indien ook de thans bij de Staten- Generaal nog aanhangige maatregelen van financiëelen aard pullen zijn tot stand gekomen, de gewone uitgaven en inkom sten voor het dienstjaar 1925 in evenwicht zullen zijn. Hoewel aldus het onmiddellijk dreigend gevaar voor 's lands financiën zal zijn gestuit, moet niettemin met on verzwakten ijver naar verdere bezuiniging worden gestreefd, ten einde mede daar door de noodzakelijke voorwaarden te scheppen, welke voor het herstel van de volkswelvaart onmisbaar zijn. Be betrekkingen, welke wij met de an dere mogendheden onderhouden, zijn van den meest vriendschappelijken aard. Andermaal zullen U voorstellen wor den gedaan tot regeling van de sterkte en de samenstelling der zeemacht en tot ver deeling van de kosten daarvan, over de 'Staatsbegrooting en de Begrooting van Nederlandscli-lndië. Een Wetsontwerp tot heffing eener be lasting op weelde-verteringen en tot. ver laging van sommige te zeer drukkende Directe Belastingen zijn in voorbereiding. Be indiening van een Wetsontwerp tot nadere regeling van de verplichte Ziekte en. Ongevallenverzekering van arbeiders is spoedig te wachten, terwijl verdere ont werpen van Wet betreffende de herziening van de Sociale Verzekering in voorberei ding zijn. In den financiëelen en economischen toestand van Nedarlandsch-Indië valt voor uitgang te bespeuren. Be ontwerp-Begroo- ting van dat gebiedsdeel, welke U eer lang ter overweging zal worden aange boden, rechtvaardigt de verwachting, dat het tijdperk der tekorten op den gewonen dienst' afgesloten is. Bij die Begrooting zullen voorstellen aan Uw oordeel worden onderworpen, strekkende om tegemoet te komen aan de bezwaren, welke voor rechtspersonen aan de. bestaande belastingregelingen vcr- bpnden bleken te zijn. Aan de voorbereiding der instelling, op de grondslagen der bestuurshervorming, van de provincie West-Java, zal de laatste hand worden gelegd. Be aanstaande opening der Rechts- hoogeschool te Batavia is wederom een schrede op den weg der geestelijke ont wikkeling van Indië. In Suriname blijft de staat der lands- financiën zorgelijk en maken handel en bedrijf nog steeds moeilijke tijden door. Be gang van zaken in Curasao stemt daarentegen- in menig opzicht tot vol doening. Moge God zijn zegen' schenken aan Uwen arbeid I Tk verklaar de gewone kitting der ■Staten-Generaal geopend. 40). (Slot.). Toen zouden ons' de wateren overloo- pen hebben, een stroom zou over onze ziel gegaan zijn. Toen zouden de stoute wateren over onze ziel gegaan zijn. De Heere zij geloofd, die ons in hun tanden niet heeft overgegeven tot een roof. Onze ziel is ontkomen als een vogel uit den strik des vogelvangers. Bie' strik is gebroken en wij zijn ontko men. Onze hulp is in den Naam des Heeren, die hemel en aarde gemaakt heeft". Over dit lied pkedikte de man, die hot zwaard des Geest es niet minder bekwaam hanteerde dan het oorlogszwaard. Laat ons het slot dier rede nog afluisteren; „Geliefde vrienden, God heeft de ver strooide kudde tot de schaapskooi der vaderen we&ergebracht. Zij is thans veilig en vTedig. Maar waar zijn de herders? Ben wolk Tan treurigheid verduistert pip Be Troonrede munt dit en trekt aan door kortheid en soberheid en lokt niet uit tot breede beoordeeling. Waren er niet zoovele noodzakelijke woorden gewijd aan de financieele on koloniale paragrafen, in minder dan tijd ware .onze Vorstin uitgesproken geweest. Het staatsstuk beslaat 75 regels in onze krant; en hiervan zijn niet minder dan 28 regels aan Koloniën gewijd en 23 aan Financiën, dat is ruim twee derden der heele Troonrede. Hetgeen te hegrijpen is. Immers de financieele toestand, zoo hier als in de koloniën Suriname piet het minst blijft de aandacht vragen, en nu mag de steller der financieele paragraaf meer dan vroeger een optimistischen bril op gehad hebben, toen hij haar schreef, dat wij er nog lang niet zijn, laat hij heel duidelijk tusschen de regels door lezen. Intusschen voegt dor Natie dankbaar heid voor het geruststellend woord, haar uit Koninklijken mond toegekomen, dat een periode „van stijging schijnt ingetre den, na de diepe inzinking in de laatste tien jaren aanschouwd. Ook hiervoor dat mocht worden vast gesteld de mee st vriendschappelijke aard der buitenlandsche betrekkingen, dus ook met België. Overigens bevat de Troonrede niets bij zonder aangrijpends. Een weeldebelasting. Een ziektewet. Een vlootwet. Herzieningen op 't terrein der sociale verzekering. Itot het kome en allen wèl bekome! Doch hoe sober de opsomming ook zij 't is trouwens het laatste Zittingjaar dat werd ingeluid er is genoeg werk voor den boeg. En het is kort dag: ter nauwernood zes maanden, wanneer men de Begroolingsperiode er af rekent. Be regeering is tot hard werken gezind. Vindo zij de Staten-Generaal aan haar zijde Be burgeroorlog in China. Blijkens de berichten uit China is te Peking de krijgswet afgekondigd en zijn 60.000 man onder de wapenen gebracht om een mogelijken inval van den gou verneur van Mantsjoerije, Tsjangtsolin af te slaan. Naar de bladen uit Sjanghai melden heeft Ts.iangsolin de vijandelijkheden ge opend. Hij is 20 mijl in Zuidelijke rich ting opgerukt en heeft Tsjou-jang-woe ver overd. Generaal Woe-pei-foe, de opper bevelhebber van het leger der centrale regeering te Peking, rukt eveneens op. Be opstand in Georgië. Uit Constantinopel wordt nog aan de „Daily Tel." geseind dat het geheelc ge bied gelegen langs den militairen op- marschweg van Tiflis tot Vladikaukas, zich in het bezit bevindt der opstandelin gen van Georgië. De Russische regeering is sedert dagen voortdurend bezig met het uitzenden van versterkingen naar de bedreigde si reek, waarbij Batoem wordt gebruikt als mid delpunt. Bovendien is daar ook de Zwarte Zee-vloot geconcentreerd. Overal liqgs den spoorweg wordt gevochten, waarbij de sovjettroepen meestal aan de winnende hand zijn. Toch is de toestand lastig, daar verschillende spoorbruggen en een of twee tunnels zijn vernield. Opmerkelijk is, dat de opstand in het Noorden en Zuiden van het Kaukasische gebied tegelijkertijd is begonnen. Relletjes in Duifschland. Uit verschillende Duitsche plaatsen worden weer relletjes gemeld, waarvoor de nationalisten min of meer verantwoor dt uur den hemel onzer blijdschap, wan neer ik onder de mij thans omringende aangezichten te vergeefs zoek naar de ge laatstrekken der oude piafriarchen, die gewoon waren ons het brood des levens uit te doelen, ons te troosten in de ure der smart en ons bijl te staan in de ure des doods. Helaas, wanneer ik ginds' dien eenvoudigen toren zie (hij wees op den 'kerktoren van Villar) herinnert hij1 mij1 aan een, wiens nagedachtenis ons bij zonder heilig is. Ja, ik bedoel Rudolph Vinson, den patriarch der valleien, den vriendelijfcen vader, den getrouwen her der, den vaderlijken vriendHij is niet meer. Gindsche koude berg verstrekt zijn lichaam tot rustplaats. Hem, die waard was in het beste graf van Lueerna te rus ten, werd de groeve der vertering .ge opend op de eenzame Alpen. Maar hij: is ingegaan in de ruste, die daar overblijft voor het volk Gods. En wij, we ztillen hem wederzien als Christus degenen, die ontslapen zijn, zal wederbrengen met Hem O, dat de gedachte, dat ook hij thans op genomen is in de wollce der „getuigen, die ons omringt, ons aanmoedig© zijn voetstappen te volgen, zijn gelqof te ver- tlolijk zijn. Te Podejöch bij Stetlin kwam het Zondag tot een bloedige vechtpartij tusschen loden van de organisatie Stahl- helm en communisten. Een vader van vier kinderen word gedood, zes anderen levensgevaarlijk gewond. Te D,ess au heb ben aanhangers van de Stahlhelm op de binnenplaats van de kazerne van de •rijksweer een monarchistische betooging gehouden, 's Avonds kwamen de monar chisten herhaaldelijk in tiotsing met le den van de Rijksweer. Te Hindenburg is Zaterdagavond na afloop van een de mocratische verkiezingsvergadering hevig gevochten tusschen republikeinen en volkschen. De scliupo kon met veel moeite de orde herstelleneen groot aantal personen werd gewond. Korte berichten. Uit Stockholm wordt gemeld, dat te Leningrad 17 arbeiders, ,die een a'lge- rneene staking en gewapenden opstand tegen de Sovjet-regeering zouden hebfien georganiseerd, na een spoed-tercchtzitting zonder getuigen, zijn gefusilleerd. Daar het gemeentebestuur van AVce- nen en de regeering besloten hebben de belastingen, die op de metaal-industrie drukken, aanmerkelijk te verlagen, wordt het waarschijnlijk geacht, dat tusschen de werkgevers cn de stakende metaal arbeiders een accoord tot stand zal komen. Officieel wordt er de aandacht op gevestigd, dat de zomertijd in Engeland Zondag 21. September zal eindigen. De Russische oorlogsbodem „Be roode October" zal op bevel der sowjet- regeering uit de haven van Petropawlensx naar het eiland van 'Wrangel vertrekken teneinde aldaar de Russische souveréini- teit te herstellen. De commandant zou tevens opdracht hebben de bewoners van het eiland te arresteeren en beslag te leg gen op alle daar aanwezige vaartuigen. Volgens een bericht, uit Riga is er opstand, uitgebroken in Daghestan (Rus land). De Buitsclie rijkskanselier Marx is gistermorgen van zijn vacantie te Berlijn teruggekeerd. Onmiddellijk na aankomst van den rijkskanselier is een kabinetszit ting gehouden. In het proces te Leipzig tegen een aantal communisten wegens diefstal van wapenen heeft het staatsgereehtshof tucht huisstraffen van vijf tot twaalf jaar op gelegd. De Belgische prinses Marie Jose, wier verloving met den Italiaanschen troonopvolger verwacht wordt, is naar Italië vertrokken, waar de koning en de koningin van België op dit oogenblik reeds vertoeven. De stakers van de Borinage (België) hebben besloten aanstaanden Woensdag een referendum te houden over het al of niet voortzetten der staking. De staking der metselaars in Noor wegen is door het hof te Christiania .onwettig verklaard. De vakvereenigingen hebben order ontvangen de werkhervat ting te proclameeren voor 18 September. De Fransche premier Herriot is met den minister jan marine uit Parijs ver trokken, teneinde de vlootmanoeuvres, welke op de Middellandsche zee plaats hebben, bij te wonen. (Herriot wordt in de roode pers nogal tamelijk geprezen vanwege zijn beleid. Toch is ook hij blijk baar nog niet vrij van militairistische smetten.) Door de aankomst van een dele gatie uit Nicaragua zijn thans voor het toonen; dan zullen ook wij zijn kroon 'deelachtig worden". c „Nog dit woord, mijne vrienden. Br is onder ons één, op' wien de mantel van dezen Elia gevallen is, een, die zijn naam draagt, aan zijn gelaatstrekken her innert, en uit wiens geest die des vaders spreekt. Mij dunkt geen stem zal liefelijker klinken 'in het bedehuis, door de vroom heid des vaders geheiligd, dan die van zijn godvruchtigen zoon. Ik behoef u Her- bert Vinqon niet aan te wijzen". Bij deze woorden doorliep een stil ge mompel van goedkeuring de geheele scha re, en duizenden hoofdknikken gaven een toestemmend antwoord. Nog veel werd er gesproken, gebeden en gezongen; wij luisteren niet meer. Wij hebben gedaan wat we beloofden: de won deren van den schepper in het rijk der natuur zijn ons niet ontgaan, maar die van den Herschepper in het rijk der ge nade hebben toch' 't meest onze opmerk zaamheid getrokken. Waarom toch lezer, zien wij die wonderen niet telkens en telkens meer? Om ons verhaal te sluiten, moeten wij nog opmerken, dat Amaud met zijn dap- eerst vijftig staten in de volkenbonds vergadering vertegenwoordigd. Van de vol kenbondsleden ontbreken nu alleen nog Argentinië, Bolivia, Honduras en Peru. In kringen van de Turksclie delegatie te Genève wordt bevestigd, dat de Turk sclie regeering dezer dagen geen yerzoek tot toetreding in den volkenbond zal in dienen Het Spaansche directoire, dat zijn troepen in Marokko over een kleinere vlakte concentreert, bereidt een groot of fensief voor. Momenteel is de situatie voor de Spanjaarden gunstiger geworden. In Italië heerscht groote opgewon denheid in verband met den moord op Casalini. De ragcering heeft strenge maat regelen getroffen. Graaf Michael Karolyi, de gewezen president van de Hongaarsche commune, lieoft in Londen een ernstig auto-ongeluk gehad. Men vreest voor zijn leven. Het Tsjecho-Slowaaksch statistisch bureau heeft vastgesteld, dat in den loop van Augustus de prijzen, vergeleken met die van Juli, voor meel met 8,3, voor bloem met 9.7, voor eieren met 6, voor boter en vet met 2 pet. zijn gestegen. De gemeenteraad van Praag is in buiten gewone zitting bijeengekomen om maat regelen tegen de duurte te beramen. Onder de bevolking van Herne (Duitschland) heerscht grooto opwinding wegens de aanhouding van tal van ge meenteambtenaren. De tocht die de nieuwe Zeppelin naar Berlijn en Skandinavië zou onder nemen, is tot de volgende week uitge steld. Het is zelfs heel wel mogelijk dat van een bezoek aan Skandinavië zal worden afgezien .en dat in plaats daarvan een tocht over bijna geheel D'uitschland komt. Te Luik is een schilderachtige be tooging gehouden van postduivenhouders, die ton getale van 20.000 met vaandels, borden, spandoeken enz. de stad doorge trokken zijn om verzet aan. te teekenen tegen het voornemen der regeering om de belasting op postduiven, die thans betaald wordt met 1 frank per stuk, waar voor men een ringetje ontvangt, dat de duif moet dragen, te verhoogen. België trekt een deel van zijn troe pen uit Aken en omstreken terug; zii zul len in België dicht bij de Duitsche grens gelegerd worden. Er zijn Zondag in Bulgarije vier politieke moorden gepleegd,,waarvan o.a. de Macedonische autonomist George Atlia'nassof slachtoffer is geworden. Erop of eronder. Onder dit alarmoerend opschrift begint de communistische partij-leider J. C. Ce- ton ©en artikel in „Die Tribune" aldus: In niet geringfe mate bekruipt ons de vrees, dat de partijgenooten en geestver wanten niet voldoende inzien, hoe ern stig de toestand in de huidig© omstan digheden voor dagblad en partij' is. Het is niet de eerste maal, dat .we onze waarschuwingen laten hoo- ren, maar het zou de laatste maal kun nen wezen. Partijgenooten, wanneer ge ons niet brengt binnen zeer korten tijd honderden en honderden abonné's, dan verdwijnt üw dagblad. Vergist u niet en inleent niet, dat enkele tientallen vol doende zijn, dat ge met een week werken van een aantal partijgenooten er komt. Daaraan is geen denken. Van het begin perste strijders hun belofte aan hun Sou- verein niet vergaten; maar te waplen snel den ter zijner hulp' tegen den overmoedi- gen koning van Frankrijk. Hij' viel 'aan het hoofd van eenige duizenden man schappen de voorhoede der Franschen aan, opende de bergpassen van Piëmont voor de wapenen van Eug'enius, en had door den tact, waarmede hij' de Fransche troep'en in het Zuiden bezig hield, terwijl de verbonden legers hen elders beoor loogden, ruimschoots zijn aandeel aan de lauweren van Ilochstadt en Blenheim. Slechts weinige weken veiiiepën voor de enkele predikanten, die de vervolging 'overleefd hadden, samenkwamen om op zieners te kiezen voor de beroofde kudde. Herbert Vin q on werd plechtig door hand oplegging ingezegend tot het ambt van zijn overleden vader, terwijl Ferdinand Arnaud de gemeente van Rora werd toe- betrouwd. Toen verbroederden zich de. beide vrienden ook nog op een andere wijze. Herbert ontving de hand van Ali ces vriendin, en Alice die van Herberts medegenoot. Met driedubbelen band, als broeders in Christus, in de bediening en in bloedverwantschap op het nauwste ver VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. van dit jaar af is het abonnementental voortdurend achteruit gcloopen. Ben dag blad met het aantal abonné's dat we nu nog hebben, is onbestaanbaar en gaat onvermijdelijk snel ten gronde. Een slag voor onze textiel- i n d u s t r i o. „De Textielzeitung" is in de gelegenheid lald'us wordt van Berlijn aan h l „Ilbl." gemeld van het door de rijksregeeringf ontworpen nie'uwe Duitsche douanetarief een deel te publiceeren. Op alle textielgoederen zul! u de be staande invoerrechten aanzienlij c worden verhoogd. In de meeste gevallen bedraagt deze verhooging 200 a 300 pet van de thans bestaande rechten. Naar aanleiding van dit ontwerp zolu voor de Nederlandsche textielindustrie heteekenen een uitschakeling van allen afzet op de Duitsche markt. Naar men wellicht weet, is er reeds ©enigen tijd een protestbeweging onder do Nederland sche textielfabrikanten tegen do aanne ming van een eventueel© tariefsverhoor ging door de Duitsche regeering gamble. Kon. Bezoek aan Rotterdam. Gistermiddag te drie uur arriveerden de Koningin en Prins Hendrik met gevolg te Rotterdam aan het station Dl. P., van waar per rijtuig door een deel der stad naar het stadhuis werd gereden. Op veer schillende plaatsen brachten b'uurtver- eenigingen hulde. Voor het stadhuis bracht een koor van zangvereenigingen en kinderen een aubade. Daarna werd een bezoek gebracht aan den linker Maasoever, waar ook op verschillende plaatsen huldebetuigingen plaats hadden. Te kwart voor zeven keerden de Konin klijke bezoekers terug naar de Residentie, Die opening der Kamers. Zoo heet in den volksmond de jaarlijk- sche plechtigheid op den derden Septem- ber-Dinsdag, als H.M. de Koningin op plechtige wijze het nieuwe zittingsjaar der Staten-Generaal opent. D'e Troonrede, weL fce H.M. heden bij die 'gelegenheid voorlas, vindt men op een andere plaats in dit nUmmer. Jammer, dat het weer er "vandaag wat dreigend 'uitzag. Bij mooi zomerweer zijn anders duizenden, zoowel uit B|en Haag als van buiten op de been, om den Ko ninklijken stoet te zien. Hedenmiddag 12 'uur begaven de leden der Staten-Generaal zich naar de Ridder zaal op het Binnenhof en 'kwamen in vereenigde vergadering te zamen onder leiding van den door ILM. de Koningin benoemden voorzitter der Eerste Kamer. Daar werden de Kamerleden aangewezen, die de Koningin en den Prins in- en uit geleide zo'uden-doen. De ministers, hoofden van ministerieele departementen en d© leden van den Raad van State vereenigden zich des namid- Idags te 1 luur mede in die zaal. Te kwart voor 1 Uur kwamen mede in het gebo'uw de grootmeesteres en de dienstdoende dame du palais, de groiot- officieren der Kroon, de kamerheer-cere monie meesters en acht kamerheoren, ten einde LI. M. de Koningin hij' het binnen treden der zaal voor te gaan of te volgen. Inmiddels was de drukte op straat, vooral in de straten,, waardoor de stoet zou rijden, steeds grooter geworden. Het was bekend, dat de stoet ditmaal weer meer luisterrijk dan de vorige jaren zou 'zijn. Te 1 Uur 'klonk een kanonschot ten teefcen, dat If. M. het Paleis aan het Noorcleinde had verlaten. De stoet was als volgt samengesteld: a. een commando cavelcrie tot opening van den trein; b. een rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard; c. de oppor- bonden, bleven zij' getrouw aan elkander en samen getrouw aan den Heere, terwijl ziji velen ten zegen waren. In een eenvoudige hut in het dorp1 Vil lar, die door een kleinen tuin. omringd, en door een sierlijken wijngaard begroeid en overdekt was, sleten Albert en Mariette den avond huns levens- Die avond werd door geen enkele wolk verduisterd, en toen de nacht kwam, werd de afstamme ling der W|aldenzen door een geliefden leeraar ter ruste gelegd en mengde zich zijn stof met dat zijner voorouders, ter wijl zijn geest in hun gemeenschap! deelde; daar, „waar de vermoeiden rusten van kracht". Zoo rjverd naar het woord van den ouden barbe het licht van den .kandelaar niet weggenomen, en deze laatste weder op zijn plaats gesteld. En hajd zijn gemeen te in sombere twijfeling gezucht: „Heere, zij hebben Uwe altaren afgebroken en uwe profeten met het zwaard gedood". Thans had Jehova geantwoord: „ik heb in Israël doen overblijven zeven duizend, alle knieën, die zich niet geboglen' hebben voor Baal!"

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1