laïtüfeiws, Onderwas. Wetenschap en Koest der keuring, eventueel rekening te hou den met de -routes en de gemiddelde afstanden door de rijtuigen dagelijks, af te leggen, m.a.\v.s dat de termijp kan varieeren in verbal A met het karakter der verschillende diensten; natuurlijk kan dit ook het geval zijn ten gevolge .vaar verschil van fabrikaat. Ook wijs ik u op art. 4 van dat Kon. besluit, krachtens hetwelk de ambtenaren, met de handhaving van het besluit be last, indien het r ij t ui g na ar hun oordeel in onvoldoenden toe stand verkeert, het vertrek of de voortzetting der reis kun nen verbieden. Mede in verband met dergelijke ern stige omstandigheden komt het mij nood zakelijk voor, dat Gij u bij het ver leening der vergunning het recht voorbe houdt, om ook vóór het verstrij- ken van den term ij n der goed- keuring, wanneer het bel ang en de veiligheid der reizigers zulks mocht vorderen, de goed keuring in te trekken. Ten slotte zij nog aangeteekend, dat de door Ged. Staten gegeven keurings voorschriften en gedane aanwijzing van deskundigen, in aansluiting aan de door hen verleende ontheffingen van het ver bod, om met motorrijtuigen (autobussen! de door hen gesloten verklaarde wegen te berijden, met 20 October a.s. verval len; die Ontheffingen blijven overigens van kracht uiterlijk tot den daarin aan gegeven termijn. Het ligt voor de hand, dat voor auto busdiensten, welke door de Provincie wor den gesubsidieerd, bijzondere voorschrif ten kunnen worden gegeven. In bijlage I worden vermeid de regelen voor de keuring, welke w'ij niet alle zullen vermelden, maar waaraan wij ont- leenen Bij voertuigen welke reeds in gebruik zijn geweest, zal de deskundige zooveel mogelijk, zoowel bij eerste keuring als bij herkeuring, nauwkeurig nagaan of er geen aanwijzingen zijn, dat met het voer tuig ongevallen of aanrijdingen hebban plaats gehad. Hij zal daarnaar het ver dere onderzoek inrichten. Buitendien zal hij steeds nagaan, welke slijtage-verschijnselen zich voorgedaan hebben en in verband met de belangrijk heid hiervan hetzij normale vernieuwin gen of bijzondere voorzieningen eischen. Definitieve afkeuring van een aangeboden rijtuig zal niet dan schriftelijk en onder opgaaf van redenen mogen geschieden. Bij de keuring wordt voorts gelet op: stuurinrichting, veering, remmen, as sen, eigen gewicht en verdere belasting, veiligheid. (Er mag op geenerlei wijze brandgevaar door verwarmingsleidingen lekkende benzineleidingen, uitlaatpijpen, electrische installatie, enz. kunnen ont staan. Het vullen der reservoirs mag alleen dan geschieden, wanneer de motor tot stilstand is gebracht en er geen pas sagiers in den autobus aanwezig zijn; de motor mag niet aangezet worden, al vorens het reservoir gesloten is. Petro leum-, olie- of benzinelampen worden in bet inwendige van de carosserie niet toegelaten. Bij gesloten carosseriën mo gen geen benzinedampen, enz. in het inwendige van de carosserie kunnen doordringen. D,e carosserie moet behoor lijk geventileerd zijn. Het voertuig moet van ten minste twee uit gangen in verschillende wan den van het voertuig zijn voor zien, d.w.z. in de ruimte, welke voor de passagiers gestemd is. Een uitgang in den achterwand en een uitgang in den zijwand, rechts of links, al naar gelang het stuur links of rechts in de wagen bevestigd is. Zitplaatsen mogen zich niet voor of tegen de portieren bevinden. Deze moeten naar buiten openen, en ten min ste twee, welke in verschillende wanden aangebracht zijn, moeten zoowel van bin nen als van buiten te bedienen zijn. Die twee minimaal geëischte uitgangen moe ten zoover mogelijk van elkaar verwij derd worden aangebracht, en mogen dus to.v. niet aan denzelfden hoek van de carosserie aansluiten. Die portieren mogen niet van grendels of z.g. nachtsloten in de sloten voorzien zijn. Zij moeten sluitingen bezitten die door vast en so lide daaraan bevestigde handgrepen wor den bediend, zoodat liet openen door middel van losse sleutels niet wordt toegelaten. Het is wel geoorloofd, de portieren, welke in verband met een ordelijke exploitatie slechts voor een be paald doel werden aangebracht, te voor zien van desbetreffende opschriften zoo als: „Geen uitgang", „Nooduitgang" „Uitsluitend uitgang" e.d. In den wagen móet onder direct be reik van den bestuurder een goed wer kend brandbluschapparaat aanwezig zijn. geschikt ypor het blusschen van ben zinebranden. Er moet een verbandtrom- mel met verbandmiddelen in den wagen aanwezig zijn. Algeheel rookverbod voor passagiers en chauffeur. - Het gebruiken of bij zich hebben van sterken drank of andere alcohol houden de dranken i_s gedurende den diensttijd aan het personeel verbóden. Het medevoeren van licht ontplofbare igtoffen is verboden. Hieronder is ook te rekenen benzine, anders dan in de daarvoor bestemde en goedgekeurde re- eervoirs. Het medevoeren zoowel van volle als van ledige benzinebussen is strafbaar aangezien in de laatste ge meenlijk een uiterst aevaarliik explosief mengsel aanwezig is. (Wij hopen zeer, dat, nu Ged. Staten 000 strenge keuringseischen stellen, het publiek en de controleerende politieman nen. zullen medewerken aan de nakoming der voorwaarden. Laat het publiek zich schikken naar de eischen, dus b.r. ook niet ronken. Laten de chauffeurs en de ondernemers stipt de hand houden aan de voorwaarden. E11 ^ijn er onwillige ondernemers, chauffeurs of reizigers, la ten dan andere passagiers, die wèl oog hebben voor de veiligheid van henzelf en van hun mede-reizigers, niet zwijgen en zoo noodig de overtreding aan de po litie meedeelen. En móchten er overtre dingen voorvallen, dan vertrouwen wij, dat door strenge-straf een waarschuwend voorbeeld aan de anderen gesteld worde. Red. Z.) Devotie en kermis. Geknipt uit het R.-K. blad „Zelandia" het volgende bericht uit Nieuw-Namen (Z.-Vl.): Begunstigd door een prachtig zonnetje troK Donderdagmorgen de processie der H. Kindsheid door onze straten, welke door iederen inwoner met lof bewonderd werd; achter het kruis werd pen prachtige gevlochten bloemenkrans gedragen met opschrift Eucharistische Kruistocht. Nog groot er was de pret1) toen bij het sluiten der processie de caroussel zijn intrede in het dorp deed voor de kermis van Zondag a.s. x) Spatiëering van ons. Red .Z.) Marine-manoeuvres. In de tweede helft van deze maand zullen in Zeeland enkele marine-manoeuvres wor den gehouden. Behalve de te Vlissingen gestationneerde marine-vaartuigen zullen daaraan deelnemen de onderzeeboot O 8 en O 9, de torpedoboiotegi Z 3 en Z 4 en vermoedelijk ook Hr. Ms. „Tromp". De onderzeebooten en torpedobooten worden 16 September te Vlissingen verwacht, de „Tromp" 22 September. Een staking in 't zicht? Wij meldden reeds het voornemen der Directie van „de Schelde" te Vlissingen om de werktijden te verlengen, doch de totaal- loonen zoo goed als niet te verhoogen. In verband hiermede was tegen Vrijdagavond door de afdeelingen Vlissingen van den Algemeenen Ned. Metaalbewerkersbond, van den Christ. Metaalbewerkersbond in Nederland en de Syndicalistische Federa tie van Metaalbewerkers een groote open bare protestvergadering belegd. Deze ver gadering was buitengewoon druk bezocht en werd geopend door den lieer Wetselaar, hoofdbestuurder van den Christ. Metaal bewerkersbond. De heer Wetselaar zei o.a.Hoe men de zaak keert of wendt, een werktijdver lenging als deze beteekent loonsverlaging, langer arbeiden beteekent meer slijtage aan uw kleeding, loonsverlaging nog meer inkrimping van het toch al sober bestaan. Eigenaardig noemde spreker de tegen spraak in de plaatselijke pers en in de •,N. R. Ct." op het juiste bericht, dat de loonsverlaging slechts 5 k 7 pet. zou be- diagen; dit is absoluut onjuist. De Me- taalbond heeft als officieele verlaging me degedeeld 13 pet., wat beteekent een loonsverlaging van 5 a 7 cent per uur. Nog zwaarder zal dus de strijd om het bestaan worden, want alles wordt duur der. Brandstof en lichtuitgaven worden meerder en met het huidige loon zijn er nu al arbeidersvrouwen, die des Zondags niet op straat kunnen komen, omdat ze niet voldoende gekleed zijn. Dit zijn geen verzinsels, maar bittere werkelijkheid. Aan de Kon. Maatsch. „de Schelde" bestaat nog geen crisis dan alleen hij de arbeiders, 't Is een schande van de di rectie om met zulke voorstellen te ko men en wederom alleen offers te vra gen van de arbeiders, terwijl de aandeel houders op peil blijven. De vertegenwoordiger van den moder nen Bond zei o.m.: De hoofdbestuurders zullen Maandag a.s. op de conferentie met den Metaal- bond zich de vrijheid veroorloven om te spreken over de financieele positie van" „de Schelde". De directie heeft in 1921, '22 en '23 steeds gesproken over bezuini ging en loonsverlaging toegepast, terwijl, aan het einde van elk jaar bleek dat de winst op peil gebleven was, want de divi denden bleven 10 a 15 pet. Spreker wees op de groote reserves en ruime afschrij vingen, die zijn gemaakt, terwijl reusach tige bedragen aan tantièmes werden uit gekeerd. Ten slotte wekte spreker de ongeorga niseerden op allen toe te treden tot de vakorganisaties. Namens alle aanwezigen verkregen de hoofdbestuurders het recht om de werk- tijdverlenging af te wijzen. Na sluiting gaven zeer vele aanwezigen zich als lid der resp. "organisaties op. Het Schouwvenster (uitg. E. J. Bosch, Baarn) bevat onder meer een photo van het monument voor J. H. v. Dale te Sluis; en photo's met korte beschrijving o.a. van dr Oberman en A. Kuyper-Boone (oud- Zeeuwen) en van het pantserschip „De Ruyter" en het pantserdekschip „Zee land". „Patrimoniüm". In de Zater dagmiddag gehouden vergadering van het Gewest Zeeland van „Patrimonium" sprak de voorzitter, dhr WA- den Hollander te Middelburg, zijn blijdschap uit over de groote deelname der afdeelingen aan de huldebetooging voor ILM. de Koningin op 6 Aug. j.l. Tot afgevaardigde naai de Bondsvergadering te Leeuwarden werd benoemd dhr K- Loiuwerse te Oostkapelle. Besloten werd adhaesie te betuigen aan [hot verzoek der Friescbe Gew. organisatie, dat het bondsbestuur zal protesteerem .te gen het doen laten rijden van extra- treinen op Zondag. Betreurd werd, dat vanwege het Bondsbestuur hiertegen, niet reeds lang was geprotesteerd. In het be lang va* «en spoedige inwerkingtreding der Ziektewet, sprak de vergadering zich onder pretest uit voor de nieuwe plannen van Minister Aalberse ten opzichte van de sociale verzekering. De wensclielijkheid werd uitgesproken, dat het Bondsbestuur aandringe op spoedige uitbreiding der so ciale wetgeving, in het bijzonder tot in voering der landarbeidswet en dat ge waakt worde tegen verdere verslechtering der Arbeidswet. Bij de samenwerking tus- schen Chr. Besturenbonden en „Patrimo nium" dient gelet te worden op te groo- ten invloed der Besturenbonden, dat ge vaar bestaat, dat „Patrimonium" plaat selijk haar zelfstandig' karakter zal ver liezen. Op een volgende vergadering zal de wintercampagne besproken worden. Met ingang van morgen 16 Sept. wordt de kantoorhouder J.. Snoodijk van Kats naar Veere verplaatst en aldaar als kantoorhouder benoemd; en wordt tege lijk het hulppost-, telegraaf- en telefoon kantoor te Kats omgezet in een Post-, telegraaf- en telefoonstation. De open stellingsuren zijn vastgesteld als volgt: Op werkdagen voor den Postdienst: 8-30 (tot 9 u. morg.12 u. m. en 66.30 u. av.; telegraaf- en telefoondienst: 811 morg.; 1—4 u. m. en '5.307 u. av. Op Zon- en feestdagen geen dienst. Middelburg. In een tuin aan den Noord- weg staat een zonnebloem van 3.90 M. hoogte, waaraan een knop naar verhou ding hangt te bengelen. (Belangeloos be richt.) Vrijdagavond geeft het Middel- burgsch Muziekkorps weder een uitvoe ring op het Molenwater. Goes. In de Vrijdag gehouden bestuurs vergadering van de Vereeniging voor Christelijke Winterlezingen werd mededee- ling gedaan van de tot dusver bereikte' resultaten, wat betreft de lijst van spre kers voor het naderend seizoen. De heer K. Brants, geen onbekende voor de mees ten, zal de rij openen. Hij werd bereid gevonden op Vrijdag 17 October a.s. voor de vereeniging op te treden en zal lezen over Blaise Pascal, den beroemden Fran- schen filosoof en natuurkundige. Verder was Ds D. A. van den Bosch te 's-Gravenliage zoo goed een toezegging te doen voor Vrijdag 16 Januari 1925 en Dr' J. G. Geelkerken te Amsterdam voor Woensdag 4 Maart 1925. Voor een Decern---, herlezing wordt nog correspondentie ge voerd, terwijl besloten is nog een vijfden spreker, in Februari e.k., uit te noodigen. Naar wij vernemen is j.l. Vrijdag een dei- oudste soldaten van het Leger des Heils alhier, n.l. D. Verheule, overleden. Morgenmiddag 12 uur zal op Leger des HeilS-wijze de begrafenis plaats hebben en 's avonds wordt in het lokaal een dienst gehouden, waarin het leven en sterven van den overledene herdacht worden. Lotingslijst, lichting 1925. C. ,T. Aertssen 42, A. F. Baarends 65, G. J. Bakker 3, J. van Belzen 56, W. H. van den Berge 14, F. Beuns 8, C- W. M. Bielen 43, F. Boogaard 60, A. J. Boudens 46, W. J. Braam 12, L. A. M. Bruel 20, A. Brugge- man 23, J. A. M. Buijsrogge 11, N. Cor- stanje 21, A. van Dalen 5, W. de Dood 4, J. K. van Dullemen 27, W. Foudraine 19. W. de Fouw 68, T. Geense 53, D. Goede- géhuur 61, J. Gorsse 50, J. Gunst 51, P. J. Harinck 38, J. den Herder P.Wz. 31, W. Hijman 33, P. 3. Jobse 18, T. Kentin 36, D. G. Kloosterman 26, J. Knuist 15, A. Kopmels -58, P. B. Kramer JJ. de Kubber 45, A. Lamain 39, C. Landman 17, J. Langeveld 25, N. Leijs 16, J. A. Mol hoek 55, C. J- de Munck C.Jz. 52, C. J. de Munck B.Pz. 41, J. Olivier 47, G. .T. van Opdorp 40, C. van Fraassen 7, A. Paauwe 64, G. de Pan 34, A. Polfliet 32, C. J. Pouwer 54, D. de Puijt 66, H. Rejack 29, I. Reijarse 69, C. M. Ross 9, C. Rijn 63, M. Sandijck 2, C- Schrijver 35, J. M. Schrijver 10, J. L. Slager 13, C. Snoep 49, A. H. van Sprang 57, C. van de Velde 59, A. J. J. Verbeemen 30, J. Verburg 67, M. D. Vennaire 44, F. Verrijzer 48. A. J. Versé 6, J. A. van Willegen 22, A. P. M. Witkam 37, A. H. Zandee 70, M. Zandee 24, J. C. Zweede 62, C. van Zweeden 28. Vfissingen. Tot lid van den gemeente raad in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer J. G. van Niftrik (vrijz.-dem.) is heden (Maandag) gekozen verklaard mej. J. H. Gasille, de opvolg ster op de lijst der vrijzinnig-democraten. De heer M. Laernoes (vrijheidsbond) heeft thans ook bedankt als wethouder, zoo dat 2 nieuwe wethouders gekozen moeten worden, daar de heer J. G. van Niftrik (vrijz.-dem.) reeds als zoodanig had be dankt. Hansweert. Het zeilschip „L'Espoir", schipper'Geervliet, geladen met zand van Vilvoorde naar Bergen op Zoom, is over ebbe in de buitenhaven omhoog geva ren. De sleepboot „Avontuur" mocht het gelukken de „L'Espoir" bijtijds vlot te sleepen, oogenschijnlijk onbeschadigd. Het zeilschip „Spes Major", schip per Lauret, ledig van Zierikzee naar Ter- neuzen, is gistermorgen bij het uitvaren van de haven alhier, in aanvaring geko men met een binnenkomenden sleeptrein. De „Spes Major" bekwam dientengevolge belangrijke schade. De sleepboot „Keeten", met een schip van Antwerpen naar Dordrecht on derweg, heeft bij Bath machinebreuk ge kregen en is aldaar door de sleepboot „Veergat" opgepikt en hier behouden bin nengebracht. Door de sleepboot „Haring vliet" is de „Keeten" naar Rotterdam gesleept. Borssele. Zaterdagmiddag hield 8e schietvereeniging „Frank van. Borssele" gezamenlijk met den Bjjzonelozen Vrijwilli ger) Landstorm een onderlingen schiet wedstrijd. Prijzen werden behaald: Personeele baan. C. Rottier le pr., 60 p.; L. Nieuwenhuize 2e pr., 60 p.; Jac. v. d. Ende 3é pr., 60 p.; M. Mol 4e pr. 59 p.; C. v. Sluis 5e pr. 58 p.; J. de Regt 6e pr., 58 p.; St. Meulpolder 7e p., 58 p.; J. de Jonge 8e pr., 57 p.; Iz. Rottier 9e pr. 56 p."; J. Blok 10e pr. 56 p.; W. Dek ker 11e pr., 56 p.; J. 'Bruinooge 12e pr., 56 p.; W. G. Schipper 13e pr. 55 p.; Joh. Walhout Az. 14e pr., 55 p.; J. Rot tier 15e pr.. 54 p.; P. Karelse 16e pr., 54 punten. Vrije haan cylinder. J. Bruinooge le pr., 58 p.; L. Maas 2e pr. 56 p.; G. Mol 3e pr. 56 p.; L. Nieuwenhuize 4e pr., 55 p.; P. Karelse 5e pr., 54 p. (3); Iz. Bruin ooge 6e pr., 55 p.; J. v. d. Ende 7e pi-.. 55 p.; N. de Regt 8e pr., 52 p.; IJ. Schip per 9e pr., 33 p.; K. Noels 10e pr., 46 p.; eerebaan: J. Bruinooge le pr., 58 p. Kapelle. De collecte voor de visschers- ramp, alhier gehouden, bracht op f205,55, die te Biezelinge en Eversdijk f 126,65. ^Belangeloos bericht.) Wemeltlinge. Zaterdagnamiddag liep het Belgisch sleepschip „Emma", schipper J. Oost, geladen met kolen en bestemd voor Antwerpen, op den Oostelijken berm van het kanaal alhier, met het gevolg dat hef schip ernstige lekkage bekwam en veel water maakte. Om erger te voorkomen, moest het schip met de sleepbooten „.T11- piter" en „Rivière" op de slikken worden gezet. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ferwerd A. N. Tonshesk te Kethel; 'te Nieuwolda J. Th. H. Israel te Wadenoijen; te Oudeschild J. Broekema te Heer Hugowaard. Bedankt voor Sint Philipsland door A. W. M. Odé, cand. te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Grijpskerke en te Schoon- dijke en Zegwaart K. Sietsma, cand. te Den Haag. In de Noorderkerk te Middelburg had gistermorgen do bevestiging plaats van ds R. Hamming, overgekomen van Doorn. Ds L. Bouma, die den nieuwen predikant bevestigde, had tot tekst Mattheus 13:52 en wees de gemeente op den treffelijken naam, schriftgeleerde en de sprekende gelijkenis. Na de bevestiging zong de ge meente ds Hamming staande toe Psalm 1343. De kerk was geheel bezet. Woens dagavond zal ds Hamming zijn intrede doen in hetzelfde kerkgebouw. KLOETINGE. Heden werd de verkie zing voor een notabel in de Ned. Herv. Gemeente alhier gehouden. Uitgebracht werden 34 stemmen, waarvan 1 blanco, alzoo 33 geldige stemmen. Gekozen de heer A. Hoogstrate met 19 st. Verder verkregen de heeren 0. Dagevos Jz. 5 st., J. Vreeken 3 st., J. Deurwaarder 4 st., H. Mieras 1 st. en J. de Koene 1 stem. Dinsdag 23 Sept. a.s. hoopt ds A. Steijling, emeritus-predikant te Apeldoorn, den dag te herdenken dat hij 30 jaar, geleden te St. Laurens-Gapinge, zijn eer ste gemeente, bevestigd werd. Daarna diende hij nog de kerken van Axel 3 Mei 1896; en Naarden 16 Oct. 1898. Hij ver kreeg wegens voortdurende ongesteldheid 1 Juli 1917 eervol emeritaat. Souburg. Zondag was het voor de Ger. kerk een gewichtige dag. Candidaat G. B. Wurth werd des morgens tot predikant bevestigd door ds J. C- Brussaard van Bloemendaal naar aanleiding van Jeremia 1 vers 6 en 7. In zijn inleidend woord schetste spreker, dat het nu H/2' 'jaar ge leden was, waarop ds Kerkhof was heen gegaan, die de gemeente ruim 21 jaren met zijn gaven heeft gediend. Na dezen betrekkelijk korten tijd ziet de gemeente thans een opvolger, dat stemt tot dank baarheid. Na de bevestiging en de hand oplegging zong de gemeente staande den 'nieuwen leeraar toe Psalm 134:3. Des middags verbond ds G. B. Wurth zich aan' de gemeente met de woorden uit Rom. 116 en 17a. Na de prediking richtte spre ker zich tot zijn ouders, die aanwezig waren, tot den bevestiger ds Brussaard, tot ds v. d. Vliet, het hoofd der Chr. school, den burgemeester, den kerkeraad en de gemeente. Ook herdacht hij ds Heij, die als consulent veel voor de gemeente had gedaan. Ds Wurth word toegespro ken door ds v. d. Vliet, namens de clas sis, door ouderling de Hamer, namens den kerkeraad, die verzocht te zingen de Morgenzang vers 6 en door ds Brus saard, 'die verzocht te zingen Ps. 20:1. De kerk was beide keeren en vooral des middags tjokvol. Herhalingsoefeningen en het onderwijs. Tot dusver Was het regel, schrijft „het Volk", dat wanneer een onderwijzer voor 'herhalingsoefenin gen moest opkomen, dat het Rijk dan den plaatsvervanger betaalde. Nu heeft de minister evenwel bepaald, dat door die tijdelijke indiensttreding een vacature ont staat, met het gevolg, dat het Rijk alleen dan krachtens de laatste wijziging van art. 28 der L.O.-wet het salaris van den plaatsvervanger betaalt, wanneer vol daan wordt aan de voorwaarde: 48 leer lingen gemiddeld per klas. Wat voor tal van scholen, waar onderwijzers voor her halingsoefeningen moeten opkomen, be teekent, dat Jiet Rijk het salaris van den plaatsvervanger niet vergoedt. De heer U. Stelwagen, onderwijzer te De Lier, vroeger le Oud-Vossemeer, is benoemd tot onderwijzer aan een Christe lijke school "in Ned. Indië. Vervroeging van de zomerva- o a n t i e De minister van onderwijs pleegt met het schooltoezicht overleg omtrent de wensclielijkheid van vervroeging van de zo- mervacantie aan hoogere burgerscholen en gymnasia. Bij Kon. Resl. is tijdelijk benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Oostburg L. J. A. Kardinaal te Rijswijk. Geslaagd te Kampen voor het Admissie- examen aan de theologische school de heeren R. Bakker, A. J. van Dijk, J. W. de Jager, H. Norg en H. Zandbergen. Te Delft voor het examen adjunct-ijker de heeren C. v. d. Bilt, L. Pieper, L. Reernink en A. C. A. Kramer. Te Amsterdam voor het examen Po- litiediploma met rmnteekening de heeren G. N. Huson te Breda, C. B. Goossen to Sluis, J. van 't Hof en J. C. Janso te Delft; terwijl het gewoon diploma werd toegekend aan de heeren J. Janse te Vlissingen en C. Griep te Rilland-Bath. Bespreking van de lepenziekte. In de te Nijmegen gehouden jaarlijksche bijeenkomst van de Vereeniging van Hoofden van Gemeentelijke Beplantingen in Nederland heeft een bespreking plaats gehad van (,1e iepenziekte. Dit onderwerp werd ingeleid door den heer Dominions uit Schiedam. Het zijn vooral de gemeentebeplantingen van wegen, grachten en pleinen, welke te lijden hebben van de onbekende, ziekte onder do iepen. Spr. had in zijn gemeente sedert 1920 een statis tiek bijgehouden, waaruit blijkt, dat, voor zoo- ver de ondervinding van enkele jaren reikt, hij verschillende gevallen van herstel kan constateeren. Uit de discussie bleek, dat de ziekte zeer verschillend optreedt. Terwijl men er in het Noorden des lands tot nog toe niet veel van hoorde, werd thans ter vergadering echter medegedeeld, dat Leeuwarden ook aan getaste boomen hoeft. In Rotterdam, Apel doorn en Breda treedt do ziekte precents- gewijze zeer sterk op. In Nijmegen is tot dus ver de aantasting gering. Volgens mededeeling van den Plantenziektekundigen dienst te Wa- geningen komt hot ziektebeeld in do laatste jaarringen bij tal van oogenschijnlijk gezonde iepen voor. Of deze boomen op den duur ook zichtbaar ziek zullen worden, moet nog wor den afgewacht. Als conclusie werd aange nomen, zoo lang de onzekerheid omtrent deze iepenziekte duurt, voorzichtig te zijn met den aanplant van iepen en alleen op den ge- schiktsten bodem voort te gaan mot den aan plant. „De begaafdheid der vrouw". Dr S. O. Los sprak over dit onderwerp, eenigen tijd geleden voor de Haagsche afd.' van Patrimonium een rede uit. De S.D.A.P. roept de vrouw, veelszins met 't oog op het stembiljet, de Christ, actie geeft, wil haar meer geven. De begaafdheid ligt op zielkundig ter rein. Er is drieërlei moraal: individueele, sociale en theonome m-oraal, de laatste die Gods eer en naastenheil beoogt, is spiekers uitgangspunt. Daarin is óók de roeping der vrouw: God en de naaste dienen. De zonde verbrak ook hier de verhou dingen. De H. S. geeft voorbeelden van goede en kwade vrouwen en wedergeboor te herstelt de roeping. Haar roeping een andere evenwel dan der man. In verstand, hart en wil is er verschil bij man en vrouw. Vrouwenroeping in 't huisgezin. Daar ia zij groot. God teekent haar heldentaak op, verslaggevers melden die niet. Onge- huwd-blijvende vrouwen moeten ook Gods eer zoeken. De vrouw in den drankstrijd. de evangelisatie, de zending, in het Le ger des Heils deed heerlijken arbeid met voor mannen niet te bereiken resultaten. In het verstandelijke zijn de mannen an ders dan de vrouwen. Dit blijkt uit vele verzamelde statistieken. Biographieën wer den voor 96 pet. over mannen, 4 pet- over vrouwen geschreven, 54000 uitvin dingen deden mannen, vrouwen 7, gods dienstige stelsels door mannen 600, door vrouwen 7 gepropageerd, genieën zijn bijna allen mannen, doch daartegenover, zijn er ook 100 idioten onder de man nen tegenover 79 onder de vrouwen, in de taal zijn de mannen 't verst gevor derd in den studententijd. Der vrouwen verstand is hooger dan der mannen, als 't als gevatheid wordt genomen. Raad sels losten vrouwen in 51/,,-, minuut, man nen in 101/16 minuut op. De vrouw heeft meer plichtsgevoel, meer toewijding, meer geheugen, doch minder oordeel, omdat ze gevoelig zijn. Vrouwen spreken over personen, mannen over zaken, mannen over beginselen, vrouwen over de dragers der beginselen. De man bemint 't abstrac te, zij het concrete. Zij is woordenrijker, doch ze studeert moeilijk, 't Gevoelige denken is haar terrein. Zij is passief, hij actief. Hij betoogt scherp, maar zij maakt een opmerking en 't betoog valt ineen. Haar logica is anders dan van dea man- Zij trekt direct partij, daarom is ze geschikt voor advocaat, niet voor rechter. Hij voelt voor 't algeméene, zij voor 't bijzondere. Gaan man en ttouw naar 't warenhuis, dan staat hij al weer bij den uitgang als zij pas met kijken begint. In 't ziekenhuis is de dokter spoedig klaar, met de patiënten, doch de pleegzuster vraagt naar en ziet alles. De man is als de geleerde werkkundige die op grond van berekening zegt: zop zal het weder worden, zij gelijkt op den boer die bij in stinct als 't ware ziel: „we krijgen dit of dat weer".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2