akbloem Zaterdag S3 September 1934 38e Jaargang I ti! Bank voor Zeeland ppelspitters 393 iddelburg (lander ZMIROGGE, Igerwootthuis. [pper en Knecht elkoekjes CREDIETEN Binnenland It te Provincie. [en, Middelburg. Zaaitarwe, ten Kalfvaars, Motor op Wagen Menwagen. 0 ON HUIS Toren, Middelbur GOES. Incasseeringsn op Binnen, en Buitenland. - igen prijs. inschrijving voor oeden Bouwland, Ouden Veerschen te leveren vóór 1 flËLSE, Overvelds- 'ramsingel, M'burg. W. DE BUCK, bij H. BRASSER, [KOOP: op de rek. en ■eenden. lenhof, Oostkapelle. Koe, rekening 20 ralf. A. J. HUIJS- fVerwachting", Mehskerke. t, Markt, Domburg, lp of in ruili [aGER, Arnemuiden. <and te koop i Wagenhuis, stee- L. en Kippenhok en [met Erf, groot 45 Luwepolder, wijk A 30. 1 worden verstrekt ten ■Notaris STRUVE te 'e huur: ld te Krabbendijke een er F, bureau van dit KOOP: I in Huish. Artikelen 1 in Zeeland, wegens U. Gemakkei. voorw. ptzegel v. antw. onder i. DtiUY, Middelburg. scht gevraagd, j)SE, Brigdamme. 1—1mm [persoon, oud 17 jaar, lts gevraagd als ÏRSLEERLING, list en inwoning. Ib volledige inlichtingen |PUTTER Dzn., A 32, jjevraagd een tGRAAF, Wemeldinge. fctond gevraagd Irbootdienst Colijns- liddelburg, bij de N.V. LE te Colijnsplaat. L G. DE SMIT tj [r een Knecht bene |oed met paarden ks een Meid of aai f die melken kan, bij 4 KLERK, Arnemuidf amber lankomende Meid In J. PAAUWE, G apin bber i e n Meid bij -J. BOONE, BW [dekerke. October Meid benoodigd, oij K WlELEMAKËh .25 per baaltje. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstslraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw Duurte-bestrijding. De F ran se lie ministerraad heeft de kwestie van de duurte besproken. Hij heeft verschillende maatregelen getrof fen, o.m. tot regeling van meelprijzen en tot spoedige oproeping van de vakvereenigingen ui het slagersbe- drijf. Men denkt over den aanvoer op groote schaal van bevroren vleesch. De regeering zal de prijsverlrooging van den suiker onderdrukken, wijl de productie daarvan in Europa voldoen de schijnt voor het verbruik. Als er geen prijsverlaging voor de. levens middelen tot stand komt, zal de re geering een wetsontwerp indienen, waarbij haar de bevoegdheid wordt gegeven tot repressieve maatregelen over te gaan. De stikstofmeststoffen, die Duitsch- land bij de leveringen in natura zal leveren, zullen door de regeering on der zoo gunstig mogelijke voorwaar den ter beschikking van den landbouw worden gesteld. De burgeroorlog in China. De Chineesche autoriteiten vreezen in het geheel niet, voor de veiligheid der buitenlandsche nederzettingen. De wegen zijn door prikkeldraad-versper ringen afgesloten, in het bijzonder die welke naar het noorden, d.i. na de C'hineezenwijk voeren. Een verdedi ging van de vreemdelingen-wijk zou niet moeilijk zijn. Het vrijwilligers corps van de' buitenlanders, dat op 9 dezer werd op de been gebracht telt 2000 man. Voor het geval, dal het noodig mocht wezen hebben 450 oud-strijders hun diensten' aangebo den. De schietpartij te Brussel, Het onderzoek in de zaak-Deman wordt door het parket te Brussel ijve rig voortgezet. Naar een Vlanmsch blad weel te mekten is nu gebleken, dat Maquet, het fascistische slachtof fer van de schietpartij bij de Beurs ook aan het hoofd heeft gestaan van de IraUskiljonsche tegenbetoogers, die de Vlamingen op den guldensporendag te Jijf gingen. Later, bij' den eersten aanval op de Vlaamsche harmonie, werd Maquet door de politie ingere kend. Blijkens het proces-verbaal van de politie was Maquet gewapend met een revolver en had hij verscheidene personen gemolesteerd. Ook zou hij 's ochtends voor zijn dood nog een heer uit de voorstad Kloekelberg uit gedaagd en lastig hebben gevallen. In Vlaamsche kringen verwacht men de spoedige vrijlating van D'eman. (N. R. C.) De Spanjaarden in Marokko. 't 'Gaat in den Sp.aansch-M,axokkaan- sclien oorlog al precies als m den grooten Europeeschen oorlog. Men kan geen tegenbericht lezen, of 't gewaagt van overwinningen. Het officieel Spaansch bericht meldt dat de krijgsverrichtingen in den om trek van Fondoek zich geregeld ont wikkelen en dat de Spanjaarden slechts zwakken weerstand ondervin den. Vandaag zal het front tot aan de internationale strook volkomen hersteld :jijn. Verscheidene inlandsche gezinnen zijn teruggekeerd in het ten tendorp Finat hen Kiarrich. Gister nacht is in den omtrek van Tetoean geen geweerschot gelost. De 3000 man die langs de rivier gelegerd zijn, zul len zich morgen inschepen om het leger, dat bij Tetoean samengetrokken is, te versterken. Een fascistisch parlementslid vermoord. Een telegram uit Rome meldt, dat zekere Corvi, een arbeider, gisteren (Vrijdag)ochtend, vier revolverschoten gelost heeft op den fascistischen Ka merafgevaardigde Casalini, den secre taris-generaal der fascistische corpo raties. Casalini bevond zich, toen de aanslag op hem gepleegd werd, in een tram. Hij werd ernstig gewond en overleed in het hospitaal. De dader is gearresteerd en verklaarde commu nist te zijn en Matteotti te hebben wil len wreken. Ciemenceau in zijn gewone doen. Clemenceau, de onverwoestbaar- taaie „Tijger", heeft tot 1920 zijn amb teloos leven gesleten te Sainte-Her- mine, in zijn geliefde Vendée. Maar toen werd hij dat oord ontrouw, en trok naar Saint-Vincent-sur-Jard, 25 K;.M. van Les Sables d'Olonne, een dorp, een stukje strand en, tusschen beide in, een idyllisch huis, 'dat zoo Techt past bij het Cincinnatusbestaan van den grijzen staatsman, en dat als verlengstuk een klein terras heelt, ge dekt met riet. De zee heeft Clemen- ceau's onbeperkte vereering; maar ze beloont die vereering te vaak met ondank. Zij stijgt, bij vloed, tot pal aan zijn tuintje; en hij springtij vreet ze heele stukken van zijn bouwgrond weg. Maurice Bourdet, van de „P;etit Pa- risien", is den Tijger in zijn verre hoi gaan opzoeken. „Wat is men hier ver van de men- schen", zei de jonge oude heer, „en wat geniet men van de eenzaam heid, slechts nu en dan door zeilen aan den einder verbroken Toch is Clemenceau's retraite niet zoo gtreng als men zou denken. Vaak maakt hij autotochtjes, mot zijn trou wen chauffeur Brabant; hij gaat toe ren door de boschrijke omgeving of levensmiddelen inslaan In Les Sables d'Olonne. In het laatste geval moet het een aardig gezicht zijn, den Tij ger levendig en energiek te zien af dingen van" de door de koopvrouw tjes gevraagde prijzen, die hem over dreven voorkomen. En vaak gaat hij daarna de kinderen gadeslaan in hun zonnig spel aan. het strand, hun for- tenbouw en figuren-boetseeren uit nat zand. Of ookhij wandelt langs de zee, zijn eeuwige grijzen hoed op zijn prachtigen grijzen kop, één arm in de zij, met de andere stevig zlijn stok vooruitpriemend in het zand. Soms wordt iiij dan „opgehaald" door zijn auto, waarmee hij huiswaarts keert. Het huis is het toonbeeld der aarts vaderlijke Fransche landwoningor delijk, rustig en vveloverdacht inge richt,, eenvoudig, helder, harmonieus in ieder opzicht. Clemenceau's schrijf bureau staat vlak aan den zeekant. Op zijn tafel liggen boeken en véllen papier verspreid. In de bibliotheek neemt Voltaire de eerste plaats in. „Ik zoek mijn boeken niet uit", zegt de Tijger. „Als ik oji pad ga., neem ik er op 'goed geluk een Stelletje uit. En m'n lukrake greep stelt me nooit teleur". De tuin vertoont natuurlijk géén keurige laantjes en paadjes. Clemen ceau haat die dingen. Hij is trotsch op zijn prachtige rozenstruik, op de veelsoortigheid der door h em ge kweekte groenten, op zijn talloozé bloemen, die „zoo rustig en kalmee rend werken". Alleen de zee belem mert hem in deze karwei van warmoe- zenier en bloemkweeker: ze haalt liem de beste aarde soms onder de handen weg Over een paar weken wordt Cle menceau drie-en-tach tig. Korte Berichten. Volgens de Evening Standard heeft MacDonald 30.000 p.st. in aandeelen ont vangen van een ouden vriend uit zijn jeugd, Alexander Grant, die in Juni j.l. tot baronet verheven is. Wat kapitalis tisch van zoo'n „arbeiders"-minister om het aan te pakken! De Fransche regeering zal een com missie instellen tot onderzoek van de wijze Waarop de betrekkingen mei de sov jetunie hervat kunnen worden en van de formule, waarin de sovjetregeering zal worden erkend. Volgens de Matin zal de officieele erkenning voorafgaan aan de eigenlijke onderhandelingen, welke te Moskou zullen plaats vinden. Vandaag zal de Aurania, het nieuw ste passagiersschip van de ,:Cunard Com pany, dat 14.000 ton meet, hare eerste reis van Liverpool naar New-York be ginnen. Het schip is bepaaldelijk gebouwd voor passagiers, die niet te veel willen betalen voor de reis over den Oceaan en heeft daarom maar twee klassen kajuit en derde klasse. Toch is er voor alle mogelijke gemakken gezorgd. Thans .zijn weder ernstige malversa ties ontdekt bij het staats-spiritusbedrijf te Orlof (Rusland), tengevolge waarvan aan de staatskas een schade moet zijn toegebracht van .ongeveer een millioen goudroebel. Het Fransche blad l'CEuvre breekt den staf over de moedwillige ontbos- sching van Frankrijk. Dat men kapt, mils met mate, hindert niet, doch men kapt te veel, en het voorbeeld geeft nog wel de staat. Het blad vertelt dan hoe de dienst van wateren en bosschen heeft huisge houden in het bosch van Mendon, onder den rook van Parijs. Tot dusver is aan 47 personen te Dortmund en aan tien politieke gevan genen te Essen amnestie verleend. Brj de te Koblentz gevoerde onderhandelingen is bereikt, dat binnenkort zeshonderd per sonen in vrijheid zullen worden gesteld. Ook in Nieuw-Engeland (S.-Ain.) heeft het veel geregend en is groote scha de aan den oogst toegebracht. In de Volkenbondscommissie werd gisteren de beraadslaging voortgezet over de kwesties arbitrage en beperking van bewapening. Vandaag zal Jhr. Loudon het Nederlandsche standpunt uiteenzet ten. Uit Griekenland en Portugal komen berichten over nieuwe revolutionaire po gingen, welke echter werden onderdrukt. Mevrouw Kollontaï, gevolmachtigd minister der sovjet-republiek in Noorwe gen, heeft haar geloofsbrieven aan ko ning Haakon VII overhandigd. Van liet Ruhr-gebied, dat na den tien Januari 1923 bezet werd, is sinds de Londensche conferentie ongeveer 48 percent ontruimd geworden. Baden en Hessen zijn nu geheel door de Fransche troepen ontruimd. DirectieMr. AHT. VJH BERCKEl, 108 VELTHUI1SE. Kantoor Groote Markt 21. Telefoon 74 on 204. Hel. nieuwe bezoldigings besluit. Naar „Het Volk" verneemt, verkeert de voorbereiding van het ontwerp van het nieuwe bezoldigingsbesluit voor de rijks ambtenaren in een zoodanig stadium, dat de afkondiging ervan over eenige weken kan worden tegemoet gezien. Reclame op poststempels. De firma L. Kooistra te Heerenveen, groothandel in margarine, had zich tot den directeur-generaal der posterijen en telegrafie gewend met het volgende tele gram „Sommeer u, met voorbehoud mijner rechten, liet verminken van voor mij be stemde brieven met Blue Band te staken." De firma heeft daarop het volgende tele gram van den directeur-generaal ontvan gen: „Tol leedwezen lean niet worden vol daan aan uw verzoek om verminken van brieven te staken, daar niet vaststaat dat het gebruik van de normale stempelma- chine een verminking is van een brief omslag of andere poststukken." Achterstand ter Prov. Griffie. Naar de Tel. verneemt heerscht aan de provinciale griffie van Noord-Holland (en ook van Utrecht, zij 't al in mindere mate) een groote achterstand, 't Gevolg is geweest, dat thans, half September, eenige gemeenten nog altijd moeten huis houden zonder dat de door Gedeputeer den gesanctionneerde begrooting in hun bezit is. Het bedrag ad 50 pet. der in de begrooting geraamde uitgaven, waartoe Gedeputeerden in den aanvang van het jaar verlof tot betaling gaven, is voor tal ïmn posten (vooral salarissen) reeds ver overschreden, zoodat thans verscheidene gemeentebesturen betalingen hebben ge daan, welke de wettelijke sanctie missen. Allerlei. Met stelligheid werd aan de Msb. ver zekerd, dat de regeering het voornemen moet hebben om het banderolleeren van sigaren te doen vervallen. Bij gelegenheid van het Koninklijk be zoek aan VJaardingen op 19 dezer zal II. M. den verkoop van haring in het Han delsgebouw bijwonen. D:e Ver. voor Zuivelindustrie- en Melk hygiëne heeft aan hare rechtskundige raadslieden opgedragen die stappen te doen, desnoods „in rechten" welke noo dig zijn, om den Staat te nopen onmid dellijk een einde te maken aan het „be kladden" van hare poststukken met ad vertentiestempels, welke dan ook. Provinciale keuring van autobussen. Er werd ons gemeld de benoeming door den Commissaris der Ko ningin in Zeeland van Lvvee deskundigen, belast met de keuring van autobussen, n.l. van A. Yijgebooni Jr., werktuigkun dige aan de Mij. „De Schelde" te Vlis- singen voor de autobussen in Walcheren en Z.-Vlaanderen; en van P. J. A. As- selberg te Bergen op Zoom, onder-direc teur van de suikerfabriek te Steenbergen voor Schouwen en Duiveland en St. Plülipsland. De benoeming van een derde deskundige voor de autobussen op Tlio- len, N. en Z.-üeveland is nog niet de finitief. In verband hiermee vernemen wij dat het hier*1 betreft een nieuwe keu ringsregeling, die in begin October a.s. zal worden ingevoerd, doch waarvan de bijzonderheden Ihans nog jti bewerking zijn. (M. Ct.) J. N. El en baas. Het Weekblad voor den Ned. Bond van Gemeente-amb tenaren, heeft een Elenbaas-nummer tot een duurzaam getuigenis van de waardee ring, de vriendschap en de hoogachting welke allen, die met hem samenwerkten, toedragen aan den heer J. N. Eïenbaas, burgemeester en secretaris van Kruinin- gen, die de publieke zaak in .verschillen den vorm gedurende tal van jaren heeft gediend met algeheele toewijding van zijn persoon en van zijn groote gaven, bij zijn aftreden als hoofdredacteur van dit Weekblad. Behalve een portret van den lieer Eïen baas, bevat het nr. tal van bijdragen, waarin hulde wordt gebracht aan de kennis, het werk en den persoon van den heer E. We noemen o.a. bijdragen van K. Brants, hoofdinspecteur van het lager onderwijs, vroeger dislricts-schoolopzie- ner te Goes; mr H. J. Dijckmeester. oud-Commissaris der Koningin in Zee land; H. J. G. Hartman, griffier der Staten van Zeeland, oud-redacteur van het Tijdschrift ter beoefening van het administratieve recht; jhr. U. Ei Lewe van Neyenstein, burgemeester van 'sH. Arendskerke, voorzitter van den raad van commissarissen van de waterleiding maatschappij „Zuid-Beveland". Vliegterrein n a b ij Middel- b u r g. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk VI (Marine! der Staatsbegroo- ting voor 1924. Blijkens de Memorie van Toelichting strekt dit wetsontwerp tot aankoop van gen terrein van ongeveer 17 H.A., dat het Rijk op liet oogenblik reeds van de gemeente Middelburg in huur heeft. Bij de directe belastingen enz. zijn verplaatst met ingang van 16 Sept. de kommiezen 2e kl. J. Lous van Alphen naar Leerdam, J. van Lent van Ilonte- nisse naar Sint Jansteen; C. van .Haren van Sint Jansteen naar Hontenisse; en met 1 October de kommies le kl. P. G. Pieterse van Reinkenszand naar Amster dam. Wilhlelminaidorp. Bij Kon. besluit van 6 dezer is benoemd 'tot burgemeester der gemeenten Hekelingen en Spijkenisse, A. Lindeman van Bloemen Waanders, eertijds burgemeester dezer gemeente. (G. Ct.l Krabbendijke. Onze correspondent schrijft ons over het gisteren gemelde ongeluk nader: Toen de vrachtrijder O. Z. gistermorgen de onbewaakte overweg bij wachtpost 25 wilde passeeren werd de wagen door den trein aangereden. Op de wagen zaten de vrachtrijder en 2 kolendragers. D'egene die achterop zat, kon nog tijdig achteruit afspringen. Die kolendrager P. H., die voorop zat, sprong zijwaarts af. Hierbij bezeerde hij zijn been en beliep eenige wonden aan zijn hoofd. Dioor een auto, die in de buurt was Werd bij naar dr Mondeling vervoerd, waar hij verbonden werd. Na eenige dagen rust hoopt hij weer aan zijn werk te kunnen. Die wagen werd door den trein van achteren gegrepen en medege- sleurd. Wellicht doordat de wagen ge laden was, brak deze echter bij de aan rijding midden door, zoodat de vracht rijder piet de voorwielen doorreed. De wagen Was geheel aan gruizelementen en ook de lampen van de machine waren beschadigd. Souburg. Vrijdag vergaderde de Raad. Dhr. La Soe afwezig met kennisgeving, ook dhr. Ilolthuijzen afwezig. Medege deeld werd liet goedgekeurd raadsbesluit wijziging verordening op de heffing van leges. Daarna werd de begrooting 1925 aangeboden. Iedere fractie zal een af schrift worden toegezonden. De verplaat sing van het wachthuisje tramhalte wordt aangenomen. Het onderhoud van een nieuw huisje neemt de gemeente voor haar rekening. Een verzoek om een lan taarn aan te brongen bij café „de Zwaan" wordt verwezen naar het Dag. Bestuur. Een schrijven van de S.D'.A.P. is inge komen om stappen te doen om meer dan één dag per maand zitting te hou- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Elk spreekt veirukt van Dawes dingen Wie weet niet hoe het er mee gaat. Maar ik wil liefst den lof bezingen Van koek waar 'tinerk Van Metle op staat. den voor het betalen der belasting. Na bespreking deelt dhr. Melis mede, dat een voorstel van het Dag. Bestuur is, om te trachten in dezen toestand verbetering aan te brengen. Hiermede gaat de Raad accoord. Nu komt in behandeling wijziging van het reglement van orde voor d i vergade ringen van den Gemeenteraad, liet Dag. Bestuur wil wijzigen liet art. over de stemmingen en art. 25 om liet gebed 2 maal in liet jaar niet meer le doen plaats hebben. Dhr. De Priester wenscht, dal voortaan elk lid een reglement heeft. Dhr. 'Melis zegt, dat in het reglement van orde verscheiden dingen ontbreken, die een raadslid noodig heeft. Dhr. Jobse acht een nieuw reglement niet noodig. Dhr. Suurmond wil eerst liet voorstel van liet Dag. Bestuur tot wijziging be handelen. Dhr. De Priester staat op het standpunt van een geheele wijziging van het reglement, dan kunnen de wijzigingen van hel Dag. Bestuur gelijktijdig behan deld worden. Besloten wordt met de arti kelen te beginnen. Art. 3, eeden of belof ten, moeten staande afgelegd worden, wordt met algemeene stemmen aangeno men. Art. 8, de notulen worden in de vergadering gelezen, wordt veranderd in: do notulen worden 2 maal 24 uren vóór de vergadering aan de leden gehectogra- feerd toegezonden. Dit wordt met alge meene stemmen aangenomen. Art. 27, het voorstel van dhr. De Priester wordt aan genomen. Niemand der leden voert meer dan twee malen over hetzelfde onderwerp het woord, tenzij de Raad hem daartoe verlof geeft. Deze bepaling is niet van toepassing op rapporteurs of hen, die een voorstel gedaan hebben. Dezen heb ben liet recht iederen spreker te beant woorden. lil de slotbepaling staat, dat voorstellen tot verandering minstens door 3 leden moeten ingediend worden. Het oude artikel 25 om het gebed 2 maal in het jaar te doen plaats hebben, wordt door B. en W. in bespreking ge bracht. Dhr. Suurmond is van meening dat B. en W. ondoordacht dit art. wij len schrappen. Hij wenscht, dat het oude artikel 25 behouden blijft. Spr. wijst nog op het besef van het Godsbestuur dat in het volk leeft. Hij zou liever wenschen, dat elke vergadering liever wenschen, dat elke vergadering met gebed werd begonnen, daarom wensclit hij dit artikel 25 te behouden. Dhr Cijsouw sluit zich ten volle daarbij aan. Dhr. de Priester bestrijdt beide spre kers. Ilij ziet er geen nut in 2 maal in het jaar het gebed te doen. Spreker wil gaarne iemands meening eerbiedigen, doch ziet geen nut in de zaak. Dhr Suurmond wil zijn opinie volstrekt niet aan anderen opdringen, maar het gaat om de Godserkenning. Iedere richting erkent God, ons volk is een gedoopte natie. Het is geen opdringen van een opinie, maar een bekende zaak. Bidden is tege lijk danken, het is beide Godserkenning, daarom heeft hij het danken niet ge noemd. De voorz. meent, dat het gebed te hoog staat, om het te doen in een kring, waar velen er tegen zijn. Dhr Brouwer zegt, dat iemand, die principieel tegen over den heer Suurmond staat ook denkt dat hij het .aan het rechte eind heeft. Maar zoo hier het gebed gedaan wordt, eenvoudig voorgelezen, is het een pas kwil. Dhr Jobse zegt, dat dhr Suur mond een minder goed oordeel geeft over de atheïsten. Met 5 tegen 4 stemmen wordt aangenomen het art. 25, om twee maal por jaar met gebed te openen en te sluiten, te behouden. Het geheele reglement wordt met 5 tegen 4 stemmen aangenomen, nadat dhr de .Priester verklaard heeft tegen het reglement te zullen stemmen, omdat art. 25 behouden blijft. Dhr. Brouwer Vraagt hij de rondvraag of de Werkman Vreeke een vrije Zater dagmiddag heeft. De voorz. zegt, dat hij er geen gebruik van wenscht te maken. Dhr de Priester vraagt nadere inlich tingen. Dhr Melis zegt, dat „Vreeke van dit standpunt uitgaat, dat hij waardeert dat de gemeente hem het werk vergunt. Hij werkt des Zaterda,gmiddag;s tot 4 'uur. Dhr D|e Priester wil den werkman den vrijen Zaterdagmiddag geven en hem dat mededeelen. Verder vraagt hij in lichting over het plaatsen van een lan taarn in de Vrijburgstraat. Ook wenscht hij in de spoorstraat verb reeding van het klinkerpad. 1 Dhr De Priester wenscht, dat alle raadsleden de verordeningen en regie inenten in hun bezit krijgen,want anders is het niet mogelijk, dat ze over de zaken, konnen oordeelen. Ook wenscht spreker. I

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1