m Vrydag 12 September 19 3Se Jaargang Buitenland. De ballingen van iuGerna. Binnenland FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 „Bartiméus". Met hartelijken dank ontvangen voor bovengenoemde stichting: uit Goes: dhr Kok Sr. f 10, dhr H. f 5, familie O. f 3, mej. D. f2.50, mej. S. f 1, dames de f2, N. N. f5; uit Nieuwdorp van A. v. A. Sz. f3. Wij zijn dankbaar en blijven de stichting aapbevelen. De nood is grootI Denk er s.v. p. aan: het is voor blinde kin deren. J. DONNER Sr. Van een aanslag. Wij hebben kort geleden melding ge maakt van het bericht over oen mislukten aanslag tegen den president van de Pool- sche Republiek bij zijn bezoek aan Lom- berg bij gelegenheid van de jaarbeurs aldaar. Een zekere Steiger was daarbij in hechtenis genomen. Een nader onderzoek dezer zaak heeft aangetoond, dat er in liet geheel geen wenselijke aanslag ge pleegd is. Er was wel gegooid met een voorwerp, dat niet van het rijtuig van, den president .gevallen was, maar het bleek een doos met aarde te zijn. Men weet nog niet met zekerheid of hier eenige politieke manifestatie mee be doeld is, maar van een aanslag kan niet gesproken worden. De gearresteerde Stei ger schijnt met de daad niets te maken te hebben. De Spanjaarden in Marokko. Een officieele mededeeling uit Madrid spreekt van een Spaansch succes in de buurt van Kala. De vijand leed ernstige verliezen. De Spanjaarden hadden 30 doo- den en gewonden. Naar de Matin uit Madrid verneemt, hebben de Spanjaar den getracht Kalaa, dat, dicht bij Tetoean ligt, te ontzetten. Drie afdeelingen in boorlingen, 2 bataljons van het vreemden legioen, 1 bataljon infanterie en artillerie namen aan den uitval deel. De gevechten zijn nog aan den gang. Verlaging spoortarieven. In verband met de aanstaande daling der steenkolenprijzen overweegt het de partement van spoorwegen in België de mogelijkheid om de spoorwegtarieven bin nenkort te verlagen. Deze verlaging zou ten minste 10 procent bedragen. Onlusten in Britsch-Indië. Er hebben den 9den onlusten plaats gehad tusscben Hindoes en Mahomedanen te Kohat. Op verschillende plaatsen werd van de vuurwapenen gebruik gemaakt. De troepen grepen ten slotte in en de nacht verliep kalm; 's anderen daags echter be gonnen de schietpartijen en brandstichting opnieuw. Bijzonderheden ontbreken. Er Eijn meer dan 20 gewonden. De Hindoes, die zwaar geleden hebben, verlieten de stad. Korte Berichten. Niettegenstaande de thee-accijns dit jaar verlaagd is, trekt het de aandacht dat in Engeland de thee thans twee stui ver per pond duurder is geworden dan daarvoor. De Daily Herald heeft, daar schande over gesproken en Chandler, oen belanghebbende bij theeplantages, betoogt nu dat de verhooging noodig is, om de verliezen van vorige jaren voor de aan deelhouders goed te maken, daarmee er kennende dat er een trust achter moet zitten. Gisterochtend om tien uur begon te Weenen de staking der metaalarbeiders. 38). En iedere Wialdens spitst de ooren, terwijl de afgezant voortgaat: „Die ko ning van Frankrijk, die trotsche en beerschzuchtige tiran, die de oorzaak is geweest van al uw lijden en van al het kwaad, dat u ten deel viel; hij, die uwe valleien met bloed heeft gedrenkt, heeft nu uw wettigen heer en souverein, den hertog van Savoye. den oorlog ver klaard. De legers van Lodewijk XIV zijn i eeds gereed onze landpalen over te trek ken en de veiligheid van onzen vorst in gevaar^ té brengen. Nu is het de wensch van zijn hertogelijke hoogheid, aan alle vervolgde Waklenzen vergiffenis te schen ken, hun bezittingen terug te geven; hun kerken te herstellen en hun de vrije uit oefening van hun godsdienst toe te staan, op voorwaarde, dat zij zich in deze ure des gevaars rondom hem scharen en hem helpen den overweldiger te keer te gaan." Daar raakt de schare Waldenzen in onbeschrijfelijke geestdrift. Wie had dat ook durven verwachten I Wat in geens menscben hart was opgekomen, dat had <iod gedaan! „01" roepen zij allen om strijd, „geeft 't Aantal slakers wordt op 120.000 geschat. De stemming is niettemin rustig, daar de burgemeester van Weenen zijn pogingen tot bemiddeling blijft voortzetten. De sowjet-regeering heeft het aan tal toelagen aan onbemiddelde studenten aanzienlijk ingekrompen. In plaats van 7500 zullen tot nu toe in geheel Rusland slechts 300 studenten zulk een toelage ontvangen, terwijl de toelage zelf ver minderd wordt. Volgens een bericht uit Londen heb ben eergisteren 160.000 personen de ten toonstelling van Wembley .bezocht. Het totaal-aantal bezoekers bedraagt thans dertien millioen drie honderd duizend. Het schijnt niet uitgesloten, dat de oud-rninister Smuts zal worden uitgenoo- digd als hooge commissaris van Zuid- Afrika te Londen op te treden. Volgens de laatste berichten zon den in Georgië de opstandelingen mees ter zijn van den toestand. Zij zouden Tiflis en Koetain bezet hebben en Batoem zou door hen worden bedreigd. De Volkenbondsvergadering verklaar de zich voldaan over het tot dusver in Hongarije verrichte werk. Duitscbland stortte den tweeden ter mijn van 20 miljoen goudmark op de vcr- goedingsrekening. De Belgische regeering zal een wets ontwerp indienen tot ratificatie van de conventie van Washington inzake den aciiturigen werkdag, doch wil deze al leen toepassen als zulks algemeen en stipt geschiedt. De Zeppelin voor Amerika heeft gis teren eindelijk zijn proefvlucht boven Zwitserland, die. al twee dagen achtereen wegens het ongustige weer uitgesteld was, kunnen ondernemen. Gravin Brandenstein, Zeppelin's dochter, maakte den tocht mee. Als deze proefvlucht het gewensclite re sultaat oplevert, vertrekt de Z.R. Ill van daag of morgen op zijn grooten proeftocht over Noord-Duitscbland en Skandinavië. Bij den tocht van gisteren vloog de Z.R. III op geringe hoogte in twee prachtige kringen over Bazel. Het werd door twee vliegtuigen vergezeld. Het Chileenscbe ministerie is afge treden. Er is een militair driemanschap gevormd, dat besloten heeft de Kamers te ontbinden. De geallieerde militaire controle commissie in Hongarije heeft in het yer- beteringsgesticht te Csegeld opnieuw, wa- penvoorrnden ontdekt, "die daar verbor gen waren. Zij waren voldoende ter be wapening van een bataljon en omvatten onder meer 12 machinegeweren. D' e Br oe k h u ij s-a f f a i r e. De lieer Kiessel, die beslag heeft laten leggen op den inboedel van het Broek- huijs-gebouw heeft thans een verklaring hiervan gegeven. Die firma deed een of ferte voor liet leveren van kantoormeube len voor bedoeld gebouw, waar het hoofdkantoor van de Sneeuwbal-affaire werd gevestigd. Er werd voor f 13000 geleverd, op voorwaarde, dat f 6000 op op 1 Sept. moest zijn betaald. Op dien datum werd het geld echter niet ont vangen, daar men mededeelde, dat de heer Rroekhuijs buitenslands was. Toen hij Zaterdag j.l. wel thuis was, vervoeg- gij ons onzen Bijbel, onze godsdienst vrijheid, onze kerken en onze eigendom men terug, dan beloven wij u plech tig niet alleen onzen wettigen souverein in het bestrijden van den gemeenschappe- lijken vijand bij te staan; maar meer nog wij zullen de eersten wezen bij eiken aanval, en de laatsten bij eiken terug tocht; de voorsten in ieder gevecht, dé laatsten op ieder slagveld!" „Het is genoeg, het is genoeg," zegt de afgezant, „gij zijt brave lieden en getrouwe onderdanen. Ik zal uw antwoord aan het hof overbrengen, binnen weinige dagen komen wij weder om den vrede te tee kenen." Dit zeggende buigen zij zich en ver trekken. De oogen der Waldenzen volgen hen in stilte tot hun laatste schim in het gebergte wegduikt. Het is hun, alsof zij zoo pas ontwaakt zijn uit een van die krijgsman sdroomen, die de beide schoone tweelingzusters schilderkunst en poëzie meermalen zoo gevoelvol hebben belichaamd; die droomen van een tehuis, zoo liefelijk en welkom na den al te lan gen en al te hangen strijd. Evenwel met dit verschil, dat in andere gevallen de rauwe alarmtrom met een enkelen roffel al hun bekoorlijkheden uitwischt en hen doet ontwaken in een bivak aan deD vóóravond van een bloedig gevecht, en den zich de beide firmanten aan het weelderig ingerichte huis aan den Heem raadsingel, met het verzoek om betaling. De heeren kregen geen geld, doch wer den na een lievige woordenwisseling de deur uitgegooid. D'e heer Broekhuijs schijnt dit evenwel wat al te kras te heb ben gevonden, tenminste hij zond een deurwaarder met f2800, die hij in de haast had bijeengekregen. D'e firmanten weigerden echter dit bedrag aan te ne men, daar zij dan hun recht op de f 6000 zouden hebben laten varen. De firmanten Kiessel belastten mr Sasburg Jieslag te doen leggen op den inboedel. Deze vond zooveel medewerking bij de justitie, dat daar nog denzelfden dag toe kon worden overgegaan. Die beslaglegging geschiedde zonder verzet, daar voldoende polities hulp aanwezig was. Di e p er s g e w e i g er d. In het Utrechtsch Dagblad van 9 dezer lezen wij het volgende: Wij ontvingen ter onzer redactie de af- ficieele mededeeling, dat hedenochtend te 10 uur de Bond van Melkveehouders in de Landbouwbeurs in vergadering bij een zou komen ter bespreking van den melkprijs. Met het oog op het groote belang van deze vergadering ging een onzer verslaggevers hedenmorgen naar die vergadering toe, doch kreeg daar van de bestuurstafel te hooren dat geen pers bij deze bespreking werd toegelaten, „aangezien de pers altoos verdraaide ver slagen publiceerde van deze vergaderin gen, alles zóó voorstelde zooals zij het zelf beliefde, altijd in die verslagen partij trok vóór het publiek en tegen de vee houders, in één woord de pers gaf zulke onjuiste verslagen, dat men geen verslag gevers meer wenschte toe te laten. De heeren konden om half een, na afloop der vergadering, wel een communiqué komen halen. Dan wisten de veehouders tenminste dat er een juist bericht van de vergadering in de pers zou verschij nen." Met deze boodschap mochten wij heen gaan. Wij stellen na deze mededeeling aan de pers, natuurlijk geen prijs meer op een communiqué van de melkveehouders. Als de veehouders aangaande den melkprijs eenig b,ericht wenschen opgenomen te zien, bestemd voor het publiek, zullen zij een anderen weg hebben in te slaan dan thans gevolgd is. Die JJtrechtsche pers is niet van zins zich bovenaange haalde beschuldiging te laten aanleunen, om dan eenige uren later als .een bood schappenjongen met het hoedje in de hand te komen vragen om een commu niqué. Het betalen me t afgepast geld aan de stations. De Nederlandsche Spoorwegen hebben hier die aanminnige droom werkelijkheid, volle werkelijkheid is! Arnaud breekt het eerst het stilzwijgen af. Geen woord van hem zeiven komt van zijn lippen, maar in zijn hart klinkt en uit zijn mond wordt gehoord het tref fende "Psalmvers, dat in onzen bundel aldus luidt: Geen geval, geen zorg, geen list, Oost, noch west, noch zandwoestijn, Doet ons meer of minder zijn; ,God is rechter, die 't beslist; Die als aller Oppervoogd, Deez' vernedert, dien verhoogt. Langzamherhand matigt zich hun blijd schap eenigszins, als zij beginnen te be denken, dat zij een vijand, die hen reeds zoo menigmalen bedrogen heeft, ook thans moeten wantrouwen. Daarom zijn sommi gen van oordeel, dat er ijverig voort gebouwd moet worden aan de horst weringen en niet één verdedigingsmiddel verzuimd. Ook willen zij hun waakzaam heid verdubbelen en zoo den dag afwach ten, waarop het goede woord van daar straks zich bevestigen zal. Arnaud ver zet zich daar niet tegen; maar hij voor zich heeft den vijand uit het oog ver loren. Noch op den afgezant, noch op zijn zender vestigt zich de dankbare blik zijns geloofs. Hij ziet Gods vinger; hij de volgende instructie aan het stations- personeel uitgevaardigd ln den laatsten tijd wordt door het pu bliek herhaaldelijk er over geklaagd, dat personeel van reizigers- en bagageloket ten kortweg betaling eischt in afgepast geld en ook indien de reiziger daartoe niet bij machte is weigert zelfs ronde bedragen als tien cents, één gulden, enz. terug te geven. Ernstig vermoeden be staat, dat in vele gevallen de weigering niet voortspruit uit gebrek aan de noo- dige betaalmiddelen. Het personeel mag zeer zeker bevorde ren, dat het publiek in afgepast geld betaalt, maar is de reiziger klaarblijkelijk hiertoe niet in staat, en is in de kas het voor cle terugbetaling noodige geld aanwezig, dan mag het recht, om betaling in afgepast geld te eischen, niet uitge oefend worden. Van de reizigers kan niet gevorderd worden, dat zij steeds het door hen te betalen bedrag vooraf nauwkeurig bereke nen, wat hun trouwens in vele gevallen niet mogelijk zou zijn, eu het personeel moet hun dan ook bij de door hen te verrichten betalingen zooveel mogelijk ter wille zijn en tegemoetkomen. Ned. Bond van J.V. op G. G. Te Utrecht werd gisteren een buiten gewone huishoudelijke vergadering gehou den van den Bond van .Tongelingsveree- ni gingen op Geref. grondslag. Na de bekende „Uitbouw"-actie en nu de Bond in een ander stadium van ont wikkeling is gekomen, werd besloten hij wijze van proef een dergelijke vergadering te beleggen, als werkvergadering, waarin in den meer beperkten kring van afge vaardigden meer in 't bijzonder organi satorische zaken zouden kunnen worden besproken. En die proef is wèl-, zeer wel geslaagd. Te half elf werd de vergadering geopend door den voorzitter den hoor A. Zijlstra, lid van de Tweede Kamer, uit Groningen. Aanwezig waren ongeveer 600 jongelin gen, afgevaardigden van 291 vereenigin- gen. Gezongen werd Ps. 252, waarna de voorzitter voorging in gebed en het eerste gedeelte van Psalm 119 voorlas. Uit den bijzonderen aard der huishoudelijke vergadering vloeide voort, dat de voor zitter geen breed-uilgewerkte openings rede hield, maar alleen kort het doel der vergadering uiteenzette. Een telegram van gelukwensch werd verzonden aan dr B. Wielenga, raadsman van den Bond, die dezer dagen zijn zil veren ambtsjubileum vierde. De grijze voorlrekker Jac. van Oversteeg, secretaris van den Bond, moest helaas wegens voortdurenden wankelen gezondheidstoe stand afwezig blijven. Hem werd een har telijk telegram met heilbede gezonden. Breedvoerig werd gediscussieerd over een viertal voorstellen van de jongelings- vereenigingen Maasland, Rotterdam (De Zaaier), Oegstgeest en De Krim. Het voorstel van de beide eerste ver- eenigingen: „Minstens 4 weken voor de jaarvergadering plaatst het Bondsbestuur in het orgaan een overzicht van de in gekomen voorstellen en voegt daaraan zijn advies toe", werd aangenomen. Op aandrang van Oegstgeest werd besloten, de prijzen der leidraden (bondsuitgaven) te herzien en waar noodig te verlagen, terwijl het Bondsbestuur con amore mee ging met het voorstel van De Krim om een commissie voor beoordeeling van lectuur in te stellen. In de middagvergadering hield de 2e secretaris van den Bond, de heer J. voelt Gods hand, en hij vertrouwt zich aan diens leiding geheel. En hij werd niet beschaamd. Op den bestemden dag verscheen Bertin met zijn gevolg op dezelfde plaats. In zijn hand hield deze het vredesverdrag door den vorst zelf onderteekend. De voorwaarden waren eervol in ieder opzicht. De meest Onverzoenlijke vijand kon zijn hulde niet weigeren aan zooveel dapperheid, aan zoo moedige volharding. En toen Amedeus door den machtigsten vijand van geheel Europa in het nauw werd gebracht, zag hij er het gewicht van in aan deze al- gemeene vergiffenis nog onderscheidene gunsten toe te voegen, die hem de dien sten verzekerden van lieden, die, vol gens zijn eigen woorden, nooit ontrouw waren geweest aan hem of zijn huis, dan alleen wanneer zij door oifderdrukking tot opstand genoodzaakt werden. Men moge zich verbeelden, welke ge voelens de Waldenzen bezielden bij zoo heuchelijken ommekeer, beschrijven kun nen wij het niet, oim den indruk daardoor niet te verzwakken, die deze treffende ta- fereelen op ons hebben gemaakt. Deugen achtereen werden de kerkers van Pië- mont, waarin honderden lijders jaren lang ter nauwernood enkele zonnestralen had den kunnen .op'vangen, geheel geledigd. En de gevangenen, die jarenlang gezucht VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Hoed U bijtijds. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroorza ken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende organen: de huid poriën, longen en ingewanden. Bij' de dubbele inspanning en vaak verwaar loosd is het geen wonder, dat de nie ren het afleggen. Dan is het tijd om een niergeneesmiddel te gebruiken om de nieren op te wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumathiek, ischias, spit, bliasontste- king, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voorkomen. Doe wat gij kunt om uw' levenskracht op peil te houden, oefen uw ledematen en spieren, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Foster's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). Wijnbeek, van Zwolle, een keurig gesty- leerd, historisch georiënteerd en oor spronkelijk geformuleerd referaat over het onderwerp: „Verhouding van den Bond tot de provinciale afdeelingen". Spr. behandelde de volgende stellin gen: 1. De rechtsgrond voor onze Bondsor- ganisatie was en is nog steeds, de plaat selijke Jongelingsvereenigingen in de ge legenheid te stellen aan hare roeping te beantwoorden. 2. De organisatie in provinciale afdee lingen is alleen ingevoerd, ten einde de organisatie beter 'te doen werken en de vereenigingen meer vruchten te doen plukken van den gemeenschappelijken ar beid. 3. Die arbeid der provinciale afdeelin gen heeft derhalve, ook organisatorisch, een natuurlijke begrenzing. 4. De Bond heeft ten opzichte der afdeelingen tweeërlei taak, een preven tieve, zich uitend in het geven van lei ding en een repressieve, zich uitend in het houden van toezicht op den ar beid der afdeelingen. 5. De dubbele taak van den Bond wordt vergemakkelijkt door de samenstelling van het Bondsbestuur, zooals ons Bonds- recht die kent; het is echter onjuist, te beweren, dat de provinciale afdeelingen in het Bondsbestuur zijn „vertegenwoor digd" Niet minder dan 12 debaters namen aan de bespreking deel. Referent verde digde op overtuigende wijze zijn stellin gen. Het geestdriftig opwekkend slotwoord door ds H. A. Munnik, van Zwolle, droeg tot titel: „Individueel of Sociaal". Spr. bedoelde deze woorden niet in po- litieken, maar in algemeen principieelen zin met het oog op de Geref. Jongelings- vereeniging. Bond, afdeelingen en ring zijn er om de vereeniging. De vereeniging is er om de jongelingen. De vergadering werd te 5 uur gesloten, nadat Ds Munnik was voorgegaan in dankgebed. Allerlei. Naar „Het Volk" meldt, zal minister Co'ijn de voorgestelde verhooging Van do belasting op sigaren terugnemen. Het Ned. Weekblad voor handel in kruidenierswaren meldt, dat in de afgeloo pen week, 1.398.000 eieren 'uit ons land naar Engeland zijn verscheept. hadden naar de „reine lucht" in het Hemelsche Vaderland, als de eenig denk bare verlossing uit den pestwalm der kerkerholen, keerden naar hun velden en haardsteden weder. Ook hun gold het: „Toen de Heere de gevangenen Zions wederbracht, waren wij als degenen, die droomen". Hoe zielverheffend zoet was het hun, de lucht hunner eigen, geliefde bergen weder in te ademen, en te wan delen te midden der hoogten, door de dierbaarste herinneringen geheiligd. Eeni- gen hunner werden naar de Zwitsersch© kantons gezonden om de vrouwlijke bal lingen en haar kinderen weder te halen. Nooit, neen nooit, zal St Marino en La- cerna hem vergeten, dien avond, waarop) verguld dooi' de stralen der ondergaande zon, de lange optocht dier uitgewekenen binnen haar valleien terugkeerde. Dlat was een tooneel, evenmin voor beschrijf ving vatbaar, niet zoozeer om hetgeen men met de oogen zag, dan wel om het geen men niet zag, maar er omging in de harten van allen. Banden, die men gemeend had, voor altijd gebroken te zijn, nu nog bindend, vaster dan ooit; vrou wen teruggegeven aan de omarming hun ner mannen, kinderen aan hun ouders, broeders aan zusters en zusters aan broeders; vrienden aan vrienden; allen a,an allen hergeven I (W|ordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1