Uil Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. Land- en Tuinbouw. Georganiseerd overleg in amb tenaarszaken. Naar aanleiding van een door twee organisaties gedaan verzoek, is de cen trale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenaarszaken j.l. Dinsdag in spoedvergadering bijeen gekomen. Na langdurige besprekingen besloot de com missie na verwerping van verder strek kende voorstellen, zich tot de regeering te wenden met het verzoek: lo. het Kon. besluit van 24 April 1924 in dien zin te wijzigen, dat met ingang ran 1 October a.s. de salarisverminde ring voor de gehuwden en kostwinners instede van 10, slechts 71/2 pet. zal be dragen 2o. den maximum wedde-achteruitgang voor gehuwden en kostwinners bij invoe ring van de nieuwe salarisregeling op 1 Januari 1925 voor dit jaar ten hoogste op 10, instede van op ten hoogste 15 pet. te stellen 3o. de commissie zoo volledig mogelijk te willen inlichten omtrent de voorgeno men salarisherziening voor 1925, voor zoover de commissie daarvan officieel nog niet in kennis is gesteld. (Wij vermoeden, nu de besprekingen met deze centrale commissie een maal zijn vastgeloopcn, dat de regeering weinig notitie meer nemen zal van haar wenschen en verlangens. Die besprekingen met de afzonderlijke groepen slagen be ter. Red. Z.) Broekhuijs' sneeuwbal gesmolten. De Rott. schrijft: Voor eenigen tijd verschenen o.a. in de Nieuwe Rott. Crt., in het „Volk" en „Voorwaarts" advertenties van den heer Willem Broekhuijs, die daarin een toon aansloeg, dat hij bijna de gelieele wereld wilde vervoeren. Zelfs beloofde hij aan de gedupeerde journalisten van D;e Dag, dat hij de uit eenige millioenen bestaande schadevergoeding zou betalen. En Speenhoff durfde hiervan te dichten Broekhuijs de geniale man. De dichter- zanger heeft hier klaarblijkelijk een niet onaardig douceurtje voor gekregen. Broekhuijs had het sneeuwbalsysteem uitgevonden. Gelukkig heeft die meeuw bal slechts kort gerold en wij kunnen thans wel voor vaststaand aannemen, dat de sneeuwbal gesmolten is. De man, die 't air aannam, dat hij met honderd duizenden kon gooien, blijft thans in ge breke om enkele duizenden guldens te betalen. Aan den lleemraadsingel te Rot terdam had do „groote" man n.l. een prachtig heerenhuis gekocht, waarin het hoofdkantoor van de sneeuwbal werd gevestigd. Het huis werd prachtig gemeu beld. Een bekende meubelfabrikant zorg de daarvoor. Toen het deze week op be talen aankwam, scheen het geld op te zijn, 'tenminste het eerste deel van het bedrag, slechts f6000 kon niet wor den betaald. Nu beweerde Broekhuijs, dat de vordering nog geen f 3000(0 bedroeg. En daarom liet hij maar kalm beslag leg gen op zijn inboedel. Do sneeuwbal is dus reeds zoo goed als gesmolten. De Nederlanders waren gelukkig nog nuchter genoeg om zich niet weer te laten beetnemen. De verkoop van de sneeuwballen vlotte niet en stond de vorige week reeds bijna geheel stil. In Amsterdam heeft men nu den verkoop geheel stop gezet. Verschillende men- schen, die sneeuwbalpremies hebben ge wonnen wachten daarop reeds meer dan veertien dagen vergeefs. Broekhuijs schijnt nu zijn hoop 00 het buitenland en vooral op België gevestigd te hebben. Nederland is dus gelukkig wijzer geworden. Rotterdam en de autobussen. In aansluiting aan ons bericht over de te Rotterdam te nemen maatregelen in verband met het autobusverkeer, kun nen wij onze mededeeling bevestigen, dat Imt in de bedoeling van het gemeente bestuur ligt de zaak zelf ter hand te nemen en het Ford-materiaai, voor zoo ver dit ongeschikt geacht moet worden, uit het busverkeer te weren. Uitdrukke lijk is er bij verzekerd, dat dit geen depreciatie beteekent van het fabrikaat van de groote Amerikaansche automobie- lenfabriek. Maar deskundigen der ge meente en het bestuur van den rond van Autobushouders hebben door de practijk geleerd, hoe licht gevaar kan ont staan door overbelasting bij gebruik van dit materiaal. Den fabrikant kan daardoor geen blaam treffen, maar wel den onder nemers, die dit materiaal dat hoofdza kelijk dienst doet voor lichte vracht- of toerauto's, gebruiken op de ongeliike Rot- terdamsche bestrating en een bus tim meren, waarin 12 a 16 passagiers gepakt worden. Deze overbelasting, waarop de chassis niet berekend zijn, wordt dan ook oorzaak der 'talrijke ongevallen. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur ctcor strenge maatregelen deze overbe lasting tegen te gaan. Het eerste gevolg van deze maatregelen wordt dat het lichte auto-materiaal, zooals het hier ter stede voor de autobussen wordt gebruikt, in den ban wordt gedaan. ('Tel. 1 De bussen te Haarlem. Bij politieverordening zijn thans te Haarlem vastgesteld nieuwe algemeene voorwaarden voor autobusbouders. In de autobussen moet aanwezig zijn een goed- werkend brandhluschapparaat, geschikt voor onmiddellijk gebruik, benevens een pakje snelverband. De autobus moet aan de achterzijde en rechterzijde een deur hebben, die ten allen tijde door de pas sagiers aan de binnenzijde geopend kan worden. Aan de deuren mogen geen zitplaatsen worden aangebracht. In het voertuig mag ook geen muziek worden gemaakt. Er moet een bordje worden opgehangen, waarop met duidelijke let ters is te lezen: Verboden te rooken of zich met een brandende pijp, sigaar of sigaret of ander brandend voorwerp in de autobus te bevinden (ook de bestuur der, al zit dezeniet in de autobus, mag tijdens den rit niet rooken). liet is verboden het benzine-reservoir te vul len, of den dop van het reservoir af te nemen, zoolang de motor niet is stilgezet. Bij het vullen van liet reser voir mag men met een brandend voor werp niet in de onmiddellijke omgeving van liet reservoir staan. De nieuwe salarissen. Naar de Msb. uit goede bron ver neemt, zijn door do Regeering voor het Staatsbedrijf der P. en T. de volgende kernsalarissen vastgesteld: Ingenieurs f2400f5400 (te bereiken na 18 dienst jaren), hoofdcommiezen f4200f5000 (na 6 dienstjaren), eleclrotechnische hoofd ambtenaren f 4200f 4800 (na 6 dienst jaren), commiezen f1800f4000 (11a 18 dienstjaren), commiezen-titulair f 2400— f 3-100 (na 14 dienstjaren), chefs-monteur f 1600—f'270O (na 14 dienstjaren) en kan toorbediende 2e kl. f 1100f2000 (na 14 dienstjaren). Allerlei. Prins Hendrik heeft Dinsdag een be zoek gebracht aan Zuid-Limburg, ter in spectie van de afdeelingen Heerlen en Valkenburg van het Itoode Kruis. Maandag 29 dezer zal te Amsterdam een afscheidsreceptie gehouden worden voor de bemanning van het vliegtuig, dat 1 October naar Indië vertrekt. De tegenwoordige zitting der Stateti- Generaal zal worden gesloten op Za terdag 13 dezer, des namiddags te 3 uur. De minister van bimienlandscho zaken en landbouw Wordt gemachtigd, zich on dat tijdstip te begeven naar de verga dering der Staten-Generaal. ten einde in een vereenigde vergadering dor beide Kamers de zitting in naam van de Ko ningin te sluiten. Bij Kon. besluit is benoemd tot voor zitter van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, gedurende de zitting, die zal aanvangen op den derden Dinsdag in September, de heer J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid van die Kamer. De loden van de Tweede Kamer zijn opgeroepen voor een vergadering op Dinsdag 16 dezer te 3 uur. Aan de orde is dan de aanbieding van de staats begroting voor 1925' en het opmaken van de nominatie voor het voorzitter schap. Voor bramenzoekers. Nu ve len uit de stad weer naar buiten trekken om bramen te zoeken, verzoekt men ons er op te wijzen, dat het hoogst gevaarljk voor de besmetting is, zich te begeven van een weide, waarin door mond- en klauwzeer aangetast vee loopt, naar een weide, waarin dit niet het geval is. Dui delijk wordt aangegeven in welke weiden ziek vee loopt en het is verboden zulke weiden te betreden. Te Antwerpen is op 43-jarigen leef tijd overleden de heer Jozef Cohen, ge boren te Middelburg, een van de leiders der Zionistische beweging. De nieuwe Kreekrakpol- d e r s. Op vragen van den heer Kersten betreffende liet voorschrift omtrent de be mesting van de verpachte Staatsgronden in den nieuwen polder in het Kreekrak heeft de minister van financiën geant woord Het voorschrijven van de bemesting van de Staatsgronden in den nieuwen polder in het Kreekrak achtte de ondergeteeken- de, 'in het belang der gronden en ook in dat der pachters, strikt noodzakelijk. Nieuw ingedijkte gronden behoeven zes a zeven jaren na de indijking zoodanige bemesting. De berekening van de voorge schreven hoeveelheid meststoffen is ge grond op hetgeen de practijk heeft geleerd bij de cultiveering van de nieuwe gron den hij vroegere indijkingen. De onder- geteekende acht het derhalve niet wen- schelijk en ook niet raadzaam, de voor geschreven bemesting te laten vervallen, te minder daar zij hij de openbare tepacht- aanbieding van de hierbedoelde gronden geen bezwaren heeft ontmoet, zooals mede blijken kan uit het bedrag der uitgeloofde pachtsommen fruim f 42.000 per jaar voor 172 hectaren). Op vragen van den heer Weitkamp heeft de minister van financiën geantwoord: De vraag of de klacht juist is, dat bij de verpachting van Staatsgronden onder Rilland-Bath met de landbouwwetenschap en de practijk strijdige voorwaarden zijn gesteld, moet naar de overtuiging van den ondergeteekende, nog versterkt door na der onderzoek, ontkennend beantwoord worden. Verplaatst met ingang van 1 October a..s de kantoorbediende le klasse W. A. Blansaart van Rotlerdam naar Vlissingen. De tramverbinding Antwer- p e n-B erg en op Zoom. Dezer dagen hebben te Antwerpen besprekingen plaats gehad tusschen gedelegeerden vin de tramlijn Antwerpen-Santvliet en van de Nederlandsche tranrwegmaatschappij Ber gen op Zoom-Santvliet tot instelling van een bijzonderen sneldicnst tusschen Ber gen op Zoom en Antwerpen. De gedele geerden zijn in beginsel accoord geraakt; van Nederlandsche zijde moet echter nog de goedkeuring van het bestuur der maat schappij volgen. Is deze verkregen, dan zal zoo spoedig mogelijk tot inrichting van den sneldienst Bergen op Zoom-Ant- werpen worden overgegaan. Gore d. Op de Wadden werd gister morgen door een boot de noodvlag ge- heschen, waarop de Hollumer reddingboot zee koos. Na een moeilijken tocht mocht men liet genoegen smaken, de bemanning, bestaande uit vader, zoon en dochter, van het vaartuig te halen. Het bleek te zijn de tjalk „Dorothea", van Ternouzen, schipper F. Meijer, van Windeweer met vlas naar Axel. Bij het wachten op een goede gelegenheid werden zij door den geweldigen storm overvallen en op drift geslagen. De lading is beschadigd; het schip is vol water. Middelburg. Onder de zaken die lijden onder het weinig zomersche weder van dit jaar, zijn de concerten in de huilen- lucht. Dit was ook gisteravond weder iiet geval toen in den tuin van liet Schutters hof het laatste abonnementsconcert van het Middelburgsch Muziekkorps pla its vond. Het kille weder was zeker oorzaak, dat ook nu het bezoek niet groot was en al viel het 111 den beschutten tuin, nu de wind was gaan liggen, nog wel mee, toch gingen van de weinig in aantal zijnde bezoekers nog verschillende voor het einde weg. Zij die hieven, loonden zich na ieder nummer dankbaar voor het ten gehoore gebrachte. I jSj Vlissingen. I11 het Dinsdag opgenomen bericht betreffende de werktijdverlenging op de werf der Kon. Maatsch. „de Schel de" wordt gemeld dat deze verlenging oen loonsverlaging van 5—7 cent per uur be teekent. Dit is onjuist eu hiervoor moet gelezen worden een verlaging van 5 a 7 pet. Vergiftiging. Maandagavond lie den zich bij bot gezin van De K., wonende op bel Tuindorp alhier, verschijnselen van vergiftiging voor, welke zoo erg bleken te zijn dat nog des avonds geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Ook bij een familielid van De K., die ook van het eten had gebruikt, deden zich dezelfde verschijnselen voor. Naar wij vernemen lieeft dit geval zich als volgt, voorgedaan: De kinderen hadden een gekleurden arm band die te wijd was. Men had den raad gegeven dezen in kokend water te lev- gen. waardoor hij dan krimpen zou. Nu hadden de kinderen den armband in een pan met kokende boonen, die men des middags eten zou, gelegd. De familie had des middags van deze boonen gegeten, wat des avonds het bovenvermelde gevolg had. Het geval is gelukkig voor allen goed afgoloopen. (VI. C.) Wemeldinge. Gisteravond kwam in het kanaal alhier de sleepboot. „Democraat", kapilein Muller van Dordrecht, in aan raking met de glooiing, met het gevolg dat daardoor ernstige lekkage ontstond. Met pompers werd het schip boven wa ter gehouden en kon later met een nood- reparatie de reis naar Vhiardingen voort zetten. Het rijkspolitievaartuig „R. P. X" kwam in aanvaring met een in het kanaal door den hevigen wind dwars gewaaid schip, genaamd „de Hoop" van Sliedrecht, schipper v. d. Griend, waardoor de „R. P. X" belangrijke averij bekwam aan don bovenbouw van het schip. Hoedekenskerke. Door B. en W. dezer gemeente zijn benoemd bij Spuit II (Kwa- dendamme) tot brandmeester in de va cature-P. de Roer, F. de Pander en tot onderbrandmeester in diens plaats J. van Bremen. lerseke. Alweer een. Hedenmorgen had hij hel aanslaan van een autobus de vrachtrijdersbediende P. van H. het onge luk, door het terugslaan van den slinger zijn arm te breken. Dr Klinkenberg ver leende geneeskundige hulp. (Dergelijke on gelukken komen vaak voor. Reeds eerder is vanwege de Verzekeringsmaatschappijen in dit verband gewaarschuwd.) Oucleiancle. Gedurende de zomermaan den werd alhier door dr Folmer van Driewegen een cursus in „Eerste Hulp bij Ongelukken" gegeven, waarvan gister avond de laatste les. Als leerboek werd gebruikt „Het Oranje Kruis Boekje" en in het bijzonder werd uitvoerig behandeld liet aanleggen van verbanden, ook met het oog daarop, dat de cursisten vrouwen en meisjes waren. Aan het eind der les dankte een der leerlingen dr F. voor zijn nattige, gezellige lessen, die geheel gra tis zijn gegeven en bood hem namens de cursisten een cadeau aan als blijk van waardeering. Souburg. Op de agenda voor de Vrij dag a.s. te houden raadszitting staat o.a. een schrijven van den hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat over de verplaatsing van het wachthuisje van de tram. In dit schrijven wordt meegedeeld dat 'net Rijk, dat eigenaar van den grond is, wel het recht heeft do huur te allen tijde të doen beëindigen, maar niet het recht heeft om verplaatsing te eischen. Met het oog op de mogelijkheid dat het publiek zou wor den ontriefd door het afbreken van het oude wachthuisje zonder herbouw of stichting van een nieuw, wordt gevraagd of door den Raad wordt vastgehouden aan het verzoek om het wachthuisje van die plaats te doen verwijderen. En le vens of er voorzien is in een behoorlijke) vervanging van het op te ruimen huisje. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bolsward (Evangelisatie) J. C. Loor te Vorchten; te Rouveen II. A. de Geus te Veenendaal; te Wirdum P. C. v. Doorn, cand. te Stitswerd. Aangenomen naar IJsselmonde door J. P. Buiskool te St. Pancras. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort C. Bouma te Zwolle en J. v. d. Meulen te Den Bosch. Bedankt voor Beetgum door W. Bech te Pijnacker. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Zaamslag door J. Tolsnia te Zeist. Hel huisbezoek van den predikant. I11 „De Wekker" schrijft docent Lengkeek over Gemeente-bearbei- ding en pleit daarin voor trouw huisbe zoek. Wij citeeren de volgende gedeelten: „Het is zoo noodzakelijk dat de die naars des Woords de gemeente kenne. De enkele ontmoeting des Zondags in de kerk is niet voldoende. Ook het bij geval ontmoeten, in de week, brengt niet do vereischte kennis aan. Evenmin de be zoeken aan de kranken, hoewel hij deze bezoeken meer de gelegenheid bestaat wat dieper te peilen dan bij een toevallige ontmoeting." Is het u nooit opgevallen, dat er altijd sprake is van herder en leeraar, niet andersom: leeraar en herder? En nu zoekt de gemeente in de eerste plaats een leeraar en ziet voorbij, dat de dominé in de eerste plaats herder moet zijn. Werkelijk zij mocht, en de kerkeraad heeft haar daarin voor te gaan, bij elk beroep wel eens onderzoeken of de be geerde persoon wel herder is, getrouw ia liet bezoeken van zijn gemeente, of hij zich niet door anderen, maar persoonlijk wel op de hoogte stelt van hetgeen daar leeft „in '1 midden zijns volks". „Uverige predikers zijn soms luie bor ders. Laat het toch. ook onder onze douii- né's niet de vraag zijn: Hoe breng ik het er Zondags af? maar: Hoe breng ik liet er door de week en Zondags af? Niet: wat ben ik, wat presteer ik op den pre dikstoel? maar: wat ben ik, wat presteer ik in mijnen arbeid in do gemeente? Vergeten wij het .niet: .de herder wint het op den langen weg van den leeraar! Enwie als herder zijn roeping verstaat, zal voor de bediening des Woords er de rijkste vruchten van plukken." De eerste hulppredikster in de Ned. Herv. Kerk, mej. Lydia Koomans, is Zon dag tot haar dienstwerk bij de Ned. Herv. gemeente te Hoogkerk, ingeleid door prof. Bleeker van Groningen. Bij haar intrede sprak zij een predikatie uit naar aanleiding van Klaagliederen 322 en 23, waarna toespraken volgden van een der ouderlingen en den waar- nemenden burgemeester van Hoogkerk. Zoowel bij de bevestiging als de intrede was veel publiek aanwezig. De toestand van dr A. W. Brons veld is iets minder gunstig; 'do patiënt heeft weliswaar weinig koorts, doch zijn krachten zijn afgenomen. Jubileum d r BW i e 1 e n g a. Gisteren heeft dr B. Wielenga, Geref. predikant te Amsterdam, zijn zilveren ambtsjubileum gevierd. Ds W. werd pre- dikant te Westmaas op 10 Sept. 1899, vertrok in 1902 naar Arnhem, en kwam in 1911 fe Amsterdam. Behalve als kan selredenaar en pastor heeft hij pok re putatie verworven als schrijver over theo logische, kerkelijke en letterkundige on derwerpen. Het jubileum is op yerzoek van den jubilaris, op sobere wijze ge vierd. Maandagavond heeft het comité van Jongere Gemeenteleden ten zijnen huizo dr Wielenga gehuldigd. Nadat door een der leden een kort woord gesproken was, Werd den jubilaris een geschenk overhandigd, bestaande uit He Encyclo paedic van Winkler Prins met een bijbe- hoorend boekenkastje en een sierjjjke vaas. Dinsdagmiddag hebben de predikan ten der Geref. Kerk te Amsterdam den jubilaris ten zijnen huize gecomplimen teerd. Ds T. Ferwerda hield, namens de ambtsbroeders, een hartelijke toe spraak. Een cadeau, n.l. een schemer lamp, in den vorm van een bureaulamp, werd aangeboden. Gistermiddag ontving dr Wielenga de commissie uit de ge meenteleden. De voorzitter van deze com missie, do heer J. H. Linschoten sprak den jubilaris toe. Hierna had plaats de aanbieding van een album, zeer sober in stijl en uitvoering, en van pen enveloppe met inhoud, waaraan de jubilaris een zekere bestemming wenscht te geven. Hierna hield de jubilaris met zijn familie receptie. Velen maakten van de gelegen heid, om hun herder en leeraar per soonlijk geluk te wenschen, gebruik. Ook de burgemeester van Amsterdam was aanwezig. Buurtbewoners van de Jordaan vereerden dr Wielenga een bloemstuk. Friese he „frontmakers". Ja die bestaan er nog wel. Eb OH. Banier" vertelt er van een in bet volgende stukskenj Daar worden in het Zuid-Oosten onzer provincie nog van die frontmakers voor de Openbare School gevonden, die, als 't er om gaat, die gehate Christelijke School eens een trap te geven, nergens voorstaan Kwam die heldenmoed nu nog voort uit liefde voor de school, die ze wilden die nen, dan konden we dit verstaan, ja, zouden er zelfs eerbied voor hebben. Doch de wapens, waarvan de strijders zich bedienen, zijn Aan dien aard, dat zo de laagste hartstochten weerspiegelen van lien, die ze hanteeren. Daarom kruist onzerzijds een fatsoenlijk mensch niet met zoo iemand den degen. Eerlijken strijd zullen we nimmer ontwijken, maar we vechten niet met slenteraars langs de bierkaai. Of 'hot dan zóó erg is, vraagt ge? Lees slechts. Er is 111 de roode Schoter- landsche hoek een Chr. School, die reeds meer leerlingen telt dan de in de on middellijke nabijheid daarvan staande Openbare School. De mensehen komen daar zoo langzamerhand tot stilstand en bezinning, wat het Hoofd der Openbare School maar niet kan verkroppen, vurig strijder als hij is voor het verdrukte pro letariaat, zonder dat dit er nog veel baat bij heeft gevonden. We lazen toch een door hem zelf ge schreven en onderteek end briefje, waar in bij de ouders, die hunne kinderen van zijn school namen 0111 ze naar de Chr. School te zenden, het volgende voorhoudt: Het Christelijk Onderwijs is een pest voor do maatschappij1; Het is een de bedriegerij; liet kweekt huichela i eu farizeïsme; Die Chr. School .heeft geen recht van bestaan. Bij deze bloemlezing laten we het maar. Eu deze frontmaker zal nu de kinderen opvoeden tot alle Christelijke, 111 Maat schappelijke deugden. Och arme, hoe be klagenswaardig. Gaarne erkennen we, dat gelukkig niet allo openbare collega's van dezen man zoo zijn. We kennen er genoeg, waarvoor we groote achting hebben. Maar uit het geen we zoo nu en dan van het erf der School vernemen, weten we ook, dat de geschetste frontmaker niet alleen staat. Inzage schriftelijk werk. Do „Msb." verneemt, dat in het vervolg bij de examens moderne talen 011 wiskun de de candidaat het recht krijgt, o>tn in zage van zijn schriftelijk gemaakt werk te erlangen. Do gehouden Unie-collecte to Kapelle bracht op f 46.50; dio te Biezelinge f36.75. V r ij e - en Orde-Oefeningen. Terwijl in bet laatst dezer maand de exa mens in vak j (vrije en orde-oeefningen. der gymnastiek) beginnen, komt plotseling de mini- stgr.iöele aanschrijving, dat dit jaar dit examen volgons liet nieuwe program zal plaats hebben. Dit plotselinge bericht verwondert in de be langhebbende kringen des te meer, omdat men goruimen lijd geloden daaruit al op informa ties was uitgegaan, doch nergens een afdoend antwoord, o.a. bij inspecties, ontving. Het is te begrijpen, dal voor do candidaten deze tijding .geen blijde boodschap is, integendeel. Het examenprogram is n.l. verzwaard en uit gebreid met oefeningen aan diverse toestellen, wandrek, Zweedschc bank, evenwichtslatten, toestellen voor hoog-, ver- en diepspringen Omdat men vermoedde, dat dit jaar nog niet volgens het nieuwe programma zou goëxami neerd worden, veranderde men aan vele op- leidingsinrichlingen ook niet van koers bij het onderwijs in dit vak. Natuurlijk zullen deze candidaten groote kans hebben, de dupe van deze verzwarende omstandigheden te wor den. Er moeten er zelfs zijn, waar in hel opleidingsinstituut zelfs geen wandrek en Zweedsche bank aanwezig waren. In elk geval, het is voor deze jongelieden een groote tegenslag. Onderlinge Hagelverzekering. In de vergadering der Noord-Brabant- sche Mij. van Landbouw heeft .de lieer J. M. van Bommel van Vloten te Goes een en ander verteld over de onderlinge hagelverzekering en daarbij eenige mede- deelingen gedaan over de Zuid-Be voland- sche Onderlinge Verzekeriugs-Mij. tegen liagelschade. Sterk werd de nadruk ge legd op de noodzakelijkheid, de beschik king te hebben over een flinke reserve. Dit jaar heeft voor de Zuid-Bevelahdsche maatschappij de noodzakelijkheid van zoo'n reserve wel duidelijk aangetoond. Verzekerd zijn ruim 3200 H.A. niet een verzekerde waarde van ruim twee miljoen gulden. Aan het begin van liet boekjaar had men een reserve van f22,000 ge kweekt, doordat in de 33 jaren van het bestaan er 22 waren, waarin geen der leden door liagelschade werd getroffen. Dit jaar is echter zoo ongunslig geweest, dat bijna de helft der reserve moest wor den gebruikt. Spr. wees ook op de mo gelijkheid van samenwerking in de toe komst tusschen Z.-Beveland en Westelijk Noord-Brabant. Naar aanleiding van deze inleiding wordt besloten dat het dagelijksch bestuur van de maatschappij statuten en regle ment voor een hagelverzekering zal ont werpen en dat het besluur samenwerking zal zoeken met andere reeds bestaande onderlin ge maatschappijen. Behalve door den minister van bin- nenlandsche zaken werd de vergadering ook bijgewoond door de heeren P. Lin- denbergh, Wemeldinge, en W. Kakebeeke, Goes. (G. Crt.) Stalstamboekhouding. Een commissie der B. v. G., bestaande uit de heeren A. Risseeuw, Oostburg, W. H. Oostingh, Kloetinge, A. Zandee, Kloe- tinge en W. de Buck, Meliskerke, komt in haar vraagrapport over stalsiainboek- houding tot de conclusie, dat een derge lijke stalstamboekhouding, ondanks do ad ministratie daaraan verbonden, gunstige resultaten kan afwerpen. Hoewel voor vreemden slechts betrekkelijke waarde be zittend, daar er geen controle aanwezig is, geeft ze den fokker een volle om schrijving van alle omstandigheden het dier betreffende, wat ook bij overgave van den inventaris zijn waarde niet zal mis sen. Ook wat de klasse der paarden be treft, mist. men dergelijke kleinere en niet temin waardevolle gegevens in de groota stamboeken geheel en al.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2