891 Donderdag ll September 1984 S8e «Iaargang Bs Ballingen van Lueerna. Binnenland. Buitenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraal 68—70, Goes Tel.: Redaciie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 37). „«la, mijn vriend," zeide de ander, cr moeten nog ettelijke maanden v-erloopen, eer de winter komt; maar eenige voor zorg zal ons, naar ik hoop, veel lijden besparen; wanneer wij bij een zoo ongje- lijken kans het in de vlakte niet langer kunnen uithouden, zullen wij ©en toe vlucht moeten zoeken in de spelonken, en de voorzichtigheid gebiedt, dat wij' de zomermaanden gebruiken om ons kasteel te pioviandeeren. Ik zou g;aarne een af- rieeling der onzen naar de grot van Cas- teiluzzo zenden, om te voorkomen, dat de vijand ons voornemen verijdelt. Deze :grot heeft onze voorouders ten schuil plaats verstrekt, en zij moet thans weder een vrijstad worden voor het tegenwoor dig© geslacht". „Dat is een gelukkige gedachte", ant woordde Herbert, „want zij ontheft mij en velen, die met mij dezelfde vrees koes teren, van een zeer donker vooruitzicht". Hij wilde nog meer zeggen; maar ziet, -wat bemerkt hij daar in de verte? W|at wijst hij den vromen hoofdman met den vinger aan? Zij beiden wenden hun {dik ken naar de hoogte, die Herbert zooeven verliet. Diaar sluipt de schildwacht plot seling weg achter een rotsblok. Hij maakt het alarmsein. Zou er onraad wezen? „Te wapen! te wapen!" roepen Amaud en Herbert om strijd hun slapende man schappen toe, en deze springen eensklaps op1, en staan daar reeds met geladen mus ketten, gereed om op .het eerste comman do te vuren. „In welke richting komen zij, en hoe groot is hun aantal?" vraagt Arnaud ge jaagd. „Er zijn er niet veel", is het antwoord, „en ware het niet om de vlag, die zij opsteken, dan zouden wij hen eer voor reizigers dan voor krijgers houden. Maar ik bid u, kom af en oordeel zelf!" Arnaud volgt den schildwacht, voor zichtig achter de rotsige hoogten voort- sluipiende, teneinde niet ontijdig en noo- deloos hun schuilplaats te verraden. Hij staart .onafgebroken op het onrustbaren de groepje, dat telkens nader komt. Lan gen tijd is hij niet in staat de p'ersonen, waaruit het bestaat, duidelijik te onder scheiden, maar nu kan hij' niet meer twij de kraal van het hoofd leven en voor de inboorlingen slavenwerk moeten verrich ten". Deze blanken zijn misschien nakomelin gen van Hollanders, die omstreeks 1877 de Kalahari zijn ingetrokken om vrij te komen van de Engelsche heerschappij, daar toen Shepstone de Transvaal an nexeerde. Reeds cenigen tijd tevoren wa ren plannen voor die „trek" georganiseerd, o-mdat velen de benoeming van pres. Bur gers bedenkelijk achtten voor de zelfstan digheid van de Zuid-Afrikaanschc repu bliek. Van deze „trek" is nooit een goede historische schets verschenen, omdat de meesten der toen uitgetrokkenen in de Kalahari zijn omgekomen en slechts een gedeelte in Humpata is «aangeland. Over laatstgenoemden heeft Ds Postma in een boekje geschreven, getiteld„De Trekboeren te St. Jannario, Humpata, 1897". Wat er met de anderen is geschied, wordt deels geschetst in Daniël Veth's „Reizen in Angola", pag. 288, deels in het boekje van A. ,T. v. d. Walt „Noord waarts", een verhaal uit die Dorslandtrck, dat in 1919 in Kaapstad bij de Nationale Pers uitkwam. Zijn deze blanken afstam melingen van de Trekkers van 1877, dan hebben zij zich op genade en ongenade moeten overgeven aan de inboorlingen, uitgeput als zij waren van ellende. Hun nakomelingen zijn nu slaven, die geen rechten bezitten, die het land voor de in boorlingen moeten bearbeiden en daarvoor slechts belooning krijgen in wat graan. Daar altes te onzeker is om er reeds vaste conclusies uit te trekken en te overwegen of er iets voor deze blanke slaven gedaan zou kunnen worden, heeft do Nederlandsch Zuid-AMkaanscho Ver- eeniging haar vertegenwoordigers in Zuid- Afrika gevraagd een nader onderzoek in te stellen, en haar van inlichtingen te dienen. Zoodra ons beslist-betrouwbare berichten zijn toegekomen, zullen wij over wegen of er iets voor deze arme Hol- landsche slaven te doen is. Korte Berichten. Te Oerga in Mongolië is oen poli tieke opstand uitgebroken. Er zijn ver scheidene buitenlanders in hechtenis ge nomen. Nadere bijzonderheden zijn nog' niet ontvangen. De strijd in G-eorgiö tusschen het tegen het Sowjet-bewincl opgestane, ge deelte der bevoliung en de sowj et-troepen duurt nog voort. Te Batoem en Tiilis zijn tal van personen geëxecuteerd. De staat van oorlog is over den geheelcn Kau- kasus uitgeroepen. In de buurt van Freiburg (D.) is hét noodweer geweest, waardoor groote scha de is aangericht. In liet Kingzogdal en in Norddrüclit werd aan verscheiden go- bouwen ernstige schade toegebracht, in een verpleeginrichting te Fuldbaeli wer den élf verpleegden gewond waarvan 1 ernstig. Elders werd een oude man ge dood, terwijl andere personen en verschei den kinderen verwondingen opliepen. Hon derden vruchtboomen zijn ontworteld. Te Sjanghai maken de Fransehen prikkeldraadversperringen tol afsluiting van de Chineezenwijk. In de provincie Nanking is de krijgswet afgekondigd. Bij Sjanghai is opnieuw slag geleverd, waarin do regeeringstroepen oogenschijnlijk in het voordeel zijn. De Matin meldt, dat bet waarschijn lijk is, dat Frankrijk in een verhouding van vijf procent' zal meedoen aan de Dawes-leening. Ofschoon de werkzaamheden op het la/id door het zeer ongestadige weer van Augustus zijn vertraagd, deelt het mini sterie van landbouw mee dat de oogst over liet algemeen in Engeland en Wales bevredigend zal zijn. De Rijksbank heeft een -crediet van 5 millioen mark ter beschikking gesteld van de Beiersche regeering voor hot lier- stel van de schade, die door de jongste overstroomingen veroorzaakt is. Voor het zelfde doel zal in Beieren een collecte worden gehouden. Te Munchen 'hebben de sociaal democraten een organisatie in het leven geroepen, die ten doel heeft de orde op openbare sociaal-democratische vergade ringen te handhaven. Gisteren zou deze organisatie voor de eerste maal dienst doen. De politie heeft haar dit echter belet. Zij is van meening, dat zij zelf voor de handhaving van de orde moet en kan zorgen. Te Stuttgart zijn gisterochtend drie redacteuren van dj3 communistische Ar- beiterzeitung in hechtenis genomen we gens tot dusver nog niet bekende redenen. De storm heeft gisterochtend te Ber lijn tal van gebouwen ernstig beschadigd. Ook zijn lal van hoornen in do parken en plantsoenen uit den grond gerukt. Eergisteren en gisteren zijn lal van streken van Duitscliland door zware on- weders geteisterd. Op lal van plaatsen is ernstige schade aangericht. Hamburg is bovendien bezocht door hoog water. Zes jaar. De Residentiebode herinnert er aan. dat het Dinsdag zes jaren geleden was, dat minister Buys de Beerenbrouck zijn taak aanvaardde. Het'blad schrijft: Op 9 September 1918 werd jlir. lluys en zijn ministerie door 11. M. do Koningin beëedigd. Spoedig na zijn optreden stond het ministerie-Ruys voor groote moei lijkheden. liet was in de dagen, dat liet Duilscho offensief in elkaar stortte en dat Ludendorf uit Frankrijk verdreven werd, lietw'elk gepaard ging met inzinking van geheel Duitscliland. Oproer en revo lutie volgden daar en dreigden mede naar Holland over te slaan. De relletjes in den Harskamp met de gevolgen van dien leidden al spoedig tot de overmoe digheid der S. D. A. P. en de groote vergissing van Troelstra. Toen minister lluys Troelstra's etra-vaganties met kracht bedwongen had, wie herinnert zich niet het historisch oogenblik. toen 'Ruys met vlammende blilc tegenover Troelstra staande, dezen de krachtige woorden toeslingerdede Regeering wiikt nietstonden liet ministerie en de rechterzijde sterker dan ooit eenige Regeering gestaan heeft. En nu de minister-president heden zes jaren lang aan de" Regeering is, kan geconstateerd worden, dat nooit, zoolang onze huidige regeeringsvorm bestaat, zulk een feit is voorgekomen. Heemskerk regeerde in 1913 vijf jaar en enkele we ken, maar zes jaar is het record. Trou wens, zooals we vroeger reeds consta teerden, slaat Ruys meer records, o.a. is hij de jongste premier dien ons land gekend heeft. Over een goed half jaar hebben we weer verkiezingen. Hoe die zullen loo- pen, valt niet te voorzien, al is de waarschijnlijkheid groot dat rechts weer zegerijk uil den strijd te voorschijn zal komen. Of Ruys dan nog door zal re- geeren Wie zal 't zeggen Maar we kun nen ons voorstellen, dal hij er dan naar VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Elk spreekt verrukt van Dawes dingen Wie weet niet hoe het er mee staat. Maar ik wil liefst den lof bezingen Van kook waar 't merk Van Mello op staat. verlangen zal, dat een ander hem eens zal vervangen op den moeilijken post. Zooals hij trouwens ook reeds in '22 niet naai' voortzetting taalde. Inmiddels is het record een felici tatie waard! De Koningin naar de manoeuvres. Zooals men woel, worden in deze maand rondom Venlo groote militaire manoeuvres gehouden. Wij meldden reeds, dat de Koningin deze manoeuvres zal bijwonen. Zij arriveert 25 September met haar eigen specialen trein aan het station te Blerick en woont op dien dag de manoeuvres bij. Zij keert 's avonds weer naar Blerick terug en zal in haar slaap rij tuig overnachten, om den volgen den dag het vervolg der oefeningen gade te slaan, welke te ongeveer 11 uur des morgens zijn geëindigd. Direct daarna zal H. M. in haar extra trein vertrekken om zich naar Tilburg te begeven, waar zij hei standbeeld van Koning Willem 11, dat van Den Haag naar Tilburg is overgebracht, zal ont hullen. Hoeveel in Nederland w o r d t gerookt? liet met de tabaksbelasting ingevoer de banderolle-systeem stelt in staat, na te gaan hoe en hoeveel door de Neder landers wordt gerookt. In totaal blijken over dit jaar ongeveer 1.060.000.000 sigaren te zijn afgeleverd, vertegenwoordigend een totaal-kleinhan delsprijs van bijna 80 millioen gulden. Sigaren van 10 cent bleken in dat jaar het meest te worden gerookt (ruim 227 millioen stuks); daarop volgden de siga ren van 8 cent, (ruim 218 millioen stuks). De bijna 2.000.000.000 afgeleverde si garetten hadden een totaalwaarde van ruim 36 millioen gulden. De grootste aantallen treffen we hier aan voor de 1 cents-sigaretten (bijna 644 millioen), hierop volgen de H/a cents sigaretten (316 millioen), 295 millioen van 2i/g cent, 250 millioen van 2 cent en 218 millioen van 3 cent. Wat de tabak betreft, kan worden me degedeeld, dat in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd, met een totaalwaar de van bijna 29 millioen gulden. De totaio kleinhandelsprijzen van alle over 1923 gebanderolleerde sigaren, si garetten en tabak bedroog jiijna 145 mil lioen gulden. Scheuring in .den Platte- landersbond. In „De Plattelander" van don Platle- landersbond, deelen redactie en commis sarissen mede, dat al hun „pogingoa om de eenheid te herstellen, schipbreuk hebben geleden. De scheuring is niet te vermijden geweest." Een vergadering van het centraal be stuur „sprak eenparig den wensch uit, dat de heer Braat méér samenwerking zou zoeken met den heer Be Boer en meer in diens geest handelen." Braat heeft daarop geantwoord: „Ik wil de leider blijven, en geen lij der worden, zal mij daartoe desnoods met de nagels verdedigen; ik weiger om achter De Boer te staan, ga jelui uit den Bond het laken moet maar door gesneden worden." Het js een verheugend teeken, dat de georganiseerde boeren genoeg krij gen van Braat's platte rauwheden. „Noodt begeerde een Wialdens", zoo antwoordt Arnaud met waardigheid, „dat onze vroegere vriendschap1 in vijandschap zou veranderd worden. Wij beminnen den vrede. Onze godsdienst is een godsdienst van vrede, onze God is een God des vredes. Alleen wanneer wij gedwongen werden den wrede te koopen ten koste van ons geweten, namen wij de wapenen op en "begeerden liever voor de waarheid te strijden, dan een rust te genieten, die zóó duur zou geweest zijn. Laat het huis van Savoye ons een bladzijde in de jaar boeken aanwijzen, waarop geschreven staat, dat de Protestanten 'van Clusone en Lucern oproerig werden, en de ge hoorzaamheid opzeiden aan hun wetti gen vorst; vindt gij ze, dan zijn wij! op' ditzelfde oogenblik bereid met ons leven de misdaden onzer vaderen te boeten!" „Indien uw godsdienst evenzeer te prij zen ware als uw getrouwheid en dapper heid, mijn goede vrienden", zeide de an der, „dan zou u een betere erfenis zijn overgebleven dan deze eenzame rotsen 'en vernielde valleien. Maar genoeg over het verledene. Luistert nu, naar hetgeen ik u te zeggen heb". (Wordt vervolgd)j BAND AAN HET WOORD. Er zijn helaas Christenen, die God voor hun ziel, Mammon voor iiun zaken hebben, schrijft „Patrimonium". Men vindt dat soort menschen onder alle groepen en standen. Men heeft dan ©en Zondagsche en oen zakonjas, en naar gelang van den dag trekt men een van heide aan. Maar dat is het ware Christendom niet. Gods Woord heeft niet alleen oen be lofte voor het toekomende leven, maar ook voor het lieden. Het Christendom bezit in zich een schat van levensvernieuwing; liet lijden ©n sterven van Christus aan het Kruis was niet alleen om den gevallen menseh te verzoenen met .zijn Schepper, en hem ©en weg te openen tot Gods troon, maar het was een lijden en sterven voor „heel" de schepping, welke in het boo<ze lag, door de zonde der menschheid. Zoo gezien, gevoelen we ook iets van de ontzaglijk groote waarde, die het Zoen offer van Christus heeft voor onze maat schappelijke verhoudingen. Dit' Kuypor sprak bij de opening van liet Christelijk Sociaal Congres van 1890 o.m. als volgt: „Zoo behoeft het dus geen betoog meer, dat de blik op ons monschelijk leven, dien u do Christelijke religie gunt schier voor alle onderdooien, ook van de sociale kwestie, een vast uitgangs punt stelt, van waaruit do concrete oplossing van elk vraagstuk moet be- 4 proefd. We tasten volstrekt niet in het duistere rond. Duidelijk liggen in Gods Woprd de beginselen uitgesproken, waaraan we verplicht zijn den bestaan- Iden toestand, en de bestaande rechts verhoudingen tc toetsen. En we schie- ten te kort in de heilige roeping, zoo we ons onttrekken aan de ernstige taak om wat met die ordinantie Gods in strijd blijkt, te reconstrueeren naar hei geen door God den Heere is gewild". En wie dit van harte kan beamen, is spoedig klaar met een beslissing. Hij let dan niet eerst op de belangen, van zijn eigen groep, van zijn eigen inkomen, maar vraagt eerst naar Gods Wil, Gods Wet, Gods Woord. Het maatschappelijke leven gaat gebukt ■onder groote en zware noodon; de moei lijkheden vermenigvuldigen zich vaak met den dag. Maar ondanks alles, moet er gerech tigheid gedaan worden. Gerechtigheid verhoogt oen volk, maar de zonde is een schanvlek der natie. Gerechtigheid is sterk onderscheiden van barmhartigheid. Een arme een hongerige, kunt ge barmhartigheid be wijzen, maar een arbeider is zijn loon waard. Een menseh is een schepsel Gods, ©en beelddrager Gods. Wie den menseh •onrecht doet, wederstaat den Allerhoog ste. Men moet den menseh niet beschouwen los van zijn eeuwige bestemming, maar juist in verband met zijn toekomst. Wij zien den menseh in zijn volle heer lijkheid, als beelddrager Gods; en waar het ons hier in het geestelijke bij' tijden ©n oogenblikken alreeds gegeven wordt, iets te mogen smaken va,n die zalige ge meenschap, welke ons wacht, indien we worden opgenomen in Gods heerlijkheid, zoo inpet er door ons ook gestreefd wór den »aar „harmonie" in het natuurlijke leve*. God» Woord geeft ons licht, mits we maar in afhankelijkheid zoeken; we moe ten gebonden zijn aan het Woord; cr moet in ons een waar begeeren zijn, om ook in ons zakenleven, om ook in ons arbei dersleven te zoeken naar Gods recht en gerechtigheid. In de Heilige Schrift geeft God ons be ginselen voor het gansche menscbelijke leven. Die beginselen moeten we uitdra gen, toepassen. Doen we dat? Zijn we voortrekkers of laten we ons meetrekken Kom© er onder ons, Christenen, oen nauwer leven in gebondenheid aan Gods Woord. Dian staan we vast. Dan zijn we sterk, wa.nl met God springen we .over een muur. Een geurig jubileum. Te Keulen gaat men liet tweede eeuw- leest. vieren van de bereiding in het groot der Eau de Cologne. Hoewel niet van Keulschen oorsprong, gaf deze oude stad toch haar naam aan het beroemde reuk water. Over de werkelijke herkomst is men het niet eens. Sommigen beschou wen een Milanees als den uitvinder, an deren zien er een Hongaar, Arnoldus Villanovus, die omstreeks 1300 leefde, voor aan. Hoe het ook zij, als industrie is het maken van Eau de Cologne het eerst beoefend door Johan Maria Farina, die uit Italië komend, in 1.725 te Keulen z,ijn fabriek van reukwater begon en wiens nakomelingen hel bedrijf nog steeds voort zetten. Het geheim van de samenstelling zou hij gekregen hebben van 'n familielid, den bovengenoemden Milanees, genaamd Paul de Feminis. De vervaardiging en de ver menging der talrijke ingrediënten waaruit het reukwater bestaat, moet zeer zorg vuldig geschieden. Het hoofdbestanddeel is alcohol, die met verschillende etheri sche oliën, als citroen-, bergamot-, oranje bloesem-, rosemarijn-olie, welriekend wordt gemaakt. Intusschen hebben ook talrijke anderen de fabricatie van Eau de Cologne ter hand genomen, zoodat er op het oogenblik een belangrijke industrie van bestaat. (Tel.) Boos weer in Engeland. Het weer in Engeland blijft ongunstig cn weerprofeten zeggen, dat hel nog veel erger wordt. Dinsdagmorgen is het boven Kent noodweer geweest. Donder en blik sem waren niet van de lucht, daken wer den van de huizen, boomen uit den grond gerukt, en in Medwav Vallev viel binnen veertig' minuten IV2 centimeter water. Achttien, bliksemstralen per minuut wer den geregistreerd. Legermanoeuvres in de huurt van Belfast zijijn afgelast. Het in- fanterieknmp is gedeeltelijk verwoest, de soldaten dreven letterlijk uit hun ten ten. Op verschillende plaatsen is het spoorwegverkeer gestremd. Blanke Hollandsche slaven bij een Bechuanen-iioofdman in Zuid-Afrika. Wij lezen in het Maandblad Zuid-Afrika: Dezer dagen deed in de pers het vol gende bericht de ronde; „De Zuid-Afri- kaanscbe Commissie, die de regeering ge zonden lieeft naa.r de Kalahari, om een onderzoek in te stellen naar de broed plaatsen van de sprinkhanen, heeft een opzienbarend bericht naar 'Kaapstad ge zonden betreffende eenige blanken, die als slaven leven bij een zwart hoofd. Toen deze commissie ongeveer 100 mijlen de. zandwoestijn was .binnengetrokken en ge komen in de nabijheid van 'Molopolole. w.erden haar leden gevoerd voor het op perhoofd der Bechuanen, Sebele. Hij is een beschaafd man, die vloeiend Engelsch spreekt, en zoowel hij als zijn vrouw wa ren op Europeesche wijze gekleed. Tot hun verbazing vonden de leden der com missie -hier ongeveer 50 blanke mannen en vrouwen, die in de nabijheid van fel en, ofschoon het hem bijna ongeloof e- lijfc is. In verrukking staat hij stil en roept: „Een vredevlag! Een vredevlag!' terwijl zijn bevende lippen een gemoeds aandoening uitdrukken, die in de hitte van den strijd hem ten ecnenmale vreemd is. Nog beweegt hij zich niet, en staart in de verte, als wil hij zich van de zekerheid ten volle overtuigen. „Ja, zoo ïs het, ik heb mij niet vergisti" roept hij weder uit, nu zijn zij zoo dicht genaderd, dat ieder hen duidelijk kan gadeslaan. „Die Naam des Heeren zij ge loofd," weerklinkt het van mond .tot mond. „Kan hel zijn, dat wij thans niet droomen, maar waken?" „Zou het mogelijk wezen", hernam Ar naud, „dat God onze gebeden heeft ver hoord? Dat ons lijden, ten einde is?... Laat o ogenblikkelijk een scho t gelost wor den on laat ons onze wftte banier op! de rots ontrollen, om den aankomenden te toon en, dat wij geireed zijn hen met blijdschap te ontvangen!" Het bevel wordt dadelijk opgevolgd, en met eigen hand plant de waardige strij der, die dezen oorlog begon, ook de vre devlag op de rots, waar hij staat. Die vreemde optocht is nu in hun on middellijke. nabijheid gekomen. Zij staan daar op een kleine hoogte, van de Wil donzen door een rotsspleet gescheiden, die hen, hoewel tot op weinige voetstap pen van elkander gescheiden, toch ge legenheid geeft, zich nog bij tifds uit de voeten te maken, indien er soms ver raad achter die vredevlag schuilt.. „Vrienden of vijanden?" vraagt Ar naud aan de beide afgezanten van den hertog van Savoye, die naderen, terwijl de overigen bij den banierdrager blijven. Een hunner, een man van vorstelijk voorkomen, gekleed in een uniform van donkerblauw laken, wiens grij'ze baard de fijngevormde gelaatstrekken voor een gedeelte bedekt, antwoordt rondborstig en mild: „Wij zijn vrienden!" Op deze verzekering leggen Arnaud en de zijnen hun wapenen onmiddellijk af, en wachten in een eerbiedige houding naar het .voorstel van vrede, dat deze gezant komt brengen. Bertin, zoo heet de gezant, laat zich nu aldus hooren: „Wij zijn gekomen, dap pere mannen der valleien, met een bood schap des vredes. Eens waren wij vij anden, nu wenscben wij1 uwe vrienden te worden".

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1