Onderwijs, Land- en Tuinbouw. Uit de Pers. UmmM ftawi Wetenschap en Knnst. gelsehe kerk. Wij Nederlanders zouden aan zulke zorg allicht niet denken. Hoe zeer is het de klacht van velen, die we- Ken lang uitblijven, dat zij zich verstoken gevoelen van het kerkelijk leven." Het komt ons voor, dat Marnix ten opzichte van de Engelschen wat te opti mistisch, en ten opzichte van de Neder landers wat te pessimistisch oordeelt. Hij zal ons dit dadelijk toegeven, wanneer we hem b.v. meedeelen, dat op Zondag 17 Aug. te Interlaken een vijftal Engel schen, omdat er daar dien Zondag geen Engelsche dienst gehouden werd, de Hol- landsche Godsdienstoefening in de Evan gelische Kirche bijwoonden, waarin ds J. H. Lammertsma, van Appingedam, voor ging. Overigens is het natuurlijk juist, dat des zomers in vele plaatsen in Zwitser land een Engelsche dienst gehouden wordt. Maar, sinds de Ned. Chr. Reisvereen. be staat, behoeven ook de Nederlanders in •Zwitserland zich lang niet altijd versto ken te gevoelen van het kerkelijk leven. Zoo traden op b.v. in de Engelsche kerk te Lugano o.a. Ds C. Sundermeyer. Ned. Herv. pred. van Ritthem en Ds Ubbens van Roodeschool; in Interlaken behalve Ds Lammertsma, Ds M. J. Punselie, Herv. pred. te Leiden; in Luzern werd een dienst geleid door cand. Krabbe, en een hijbelbespreking gehouden door Dr J. Wa terink. Alle Hollandsche diensten in Zwit serland zijn ons niet hekend; we weten echter wel, dat dit lijstje lang niet vol ledig is. XEott.) Een buitengewone kerk dienst. Zondagmorgen zou ds W. de Kam uit Zoutelande den dienst in de Groote Kerk te Vüssingen waarnemen. Daar de predikant te kwart over 10 nog niet verschenen was, werd de dienst ge leid door den ouderling, den heer P. Landsman. Na voorlezing van II Kormthe werd door den heer Landsman een toepasselijk woord gesproken naar aan leiding van de woorden uit II Kor, 5 vers 7: „Want wij wandelen door geloof en niet door aanschouwen". Kapelle. Benoemd als waarn. hoofd der openbare school alhier dhr C. P. de Keijzer. Het aantal sollicitanten voor de be itrekking van onderwijzer aan de christe lijke school te St. Annaland bedraagt, niet minder dan 80. Geslaagd te Wageningen voor de acte tuinbouwkunde 1. o. de heer H. L. Meijers te Ritthem. (N. R. C.) Hoofden in den Bond. „De Bode" bericht, dat de uitslag van liet referendum van den Bond van Ned. On- jderw. betreffende de toelating van hoof den tot den Bond als volgt was: Uit gebracht 2773 stemmen, vóór 1419, zoo dat het voorstel tot toelating is aange nomen. Erg vee! langpootmuggen. Vrijwel over het geheele land worden op het oogenblik opmerkelijk veel lang pootmuggen, in den volksmond beter he kend onder den naam van „glazenwas- schers" of „spekkedieven" waargenomen. Daar dit verschijnsel velen moet interes seeren, heeft de „Tel." zich gewend tot den heer B. A. Polak, conservator van het insectarium van Artis, ten einde hieromtrent eenige vooilichting te ver krijgen. Deze deelde mede, dat de lang pootmug behoort tot een dor tipulasoor- ten, en tot dezelfde orde behoort als de muggen en de vliegen. In plaats van het tweede paar vleugels heeft zij twee kolfjes. Hebben de stedelingen er weinig last van zij steekt niet des te meer vreezen de landbouwers haar, om dat de larven zeer nadeelig zijn voor het graan en liet gras. L)e wijfies liggen haar eiertjes in den vorm van langwer pige zwarte korreltjes op den grond en de larf jes, die hieruit voortkomen, en die men emelten noemt, voeden zich met de wortels van deze gewassen. Het gebeurt dikwijls, dat hierdoor de graanoogst mis lukt en zooals de toestand thans js, ziet het er wel naar uit, dat ook nu schade aan den oogst zal worden toege bracht, vooral daar de langpootmuggen over het geheele land verspreid schijnen te zijn. Om de vrouwtjesmuggen, die kenbaar zijn aan een hoornachtige punt aan het achterlichaam, te verdelgen, bestaan eeni ge middelen. Het is bekend, dat deze vooral des ochtends traag zijn en op den grond blijven. Door middel van het rollen met een zwaren rol over het land, kan men ze in den ochtend dooden. Een ander middel is het strooien van vergiften op het land, waartoe koperzouten worden ge bruikt of het bewerken van 't land op een bepaalde wijze niet benzine. De toestand van den landbouw in België. De correspondent van de N. R. Ot. meldt dat, blijkens een mededeeling van de Belgische rijkslandbouwconsulenten over den toestand van den landbouw in Augustus j.l., het natte weer heel wat schade heeft berokkend aan den oogst. In sommige streken is een deel van den oogst door hagel vernield. Het binnen halen geschiedde meestal onder moeilijke omstandigheden, tusschen de regenbuien door. De tarwe en ook de haver waren veel te vochtig en beantwoordden niet, zoowel w'at de quantiteit als de uuali- teit betreft, aan de verwachtingen. Rij de eerste dorschingen weiden in Ilaspen- gouw de volgende resultaten geboekt: gerst 2500 a 2800 K.G., tarwe 250!) a 2700 K.G. De paardenboonen beloven veel; ook de suikerbieten blijken goed te zullen slagen. Het suikergehalte be droeg, aan het einde der maand, ge middeld 12 pet. De aardappeloogst is zeer overvloedig, maar de knollen rotten thans in den al te vochtigen grond. Ook voor de veeteelt was het weer zeer ongunstig en mond- en klauwzeer richtte op sommige plaatsen vrij aanzienlijke ver woestingen aan onder den veestapel. Ma ger vee van goede dualiteit alsook goede melkkoeien werden tegen liooge prijzen verkocht. Paarden en varkens blijven eveneens duur. „Ons eigen Tijdschrift", hoofdredac teur D. J. v. d. Ven, het bekende maand schrift van de firma C- J. van Houten Zn te Weesp, dat om velerlei redenen zoo bijzonder gezocht is bij oud en jong, heeft in zijn Septembernummer weer heel wat dat aantrekt door oorspronkelijkheid en schoonheid, zoowel in woord als in beeld. De kunstbijlage: „de drie beuken van Ilou- dringe", naar de schilderij1 van Wencke bach, is een fijne wandversiering. Opstel len als: „Pieter de Ilooigh, de schilder van het Oud-Hollandsche Burgerleven", van Halloma. met een reproductie naar de schilderij: „De spinster". Indrukken van een reis d.oor Tunis, door Vreede; Over den Limburgschen landaard, door dr Felix Rutten hebben bijzondere waarde. De firma en de hoofdredacteur mogen zoo nog lang voortgaan met het smakelijke aan het smaakvolle te verbinden, en ook de belangen der firma en die der ver bruikers van haar cacao. In hare bussen zitten bons, die recht geven op gratis toe zending van liet mooie tijdschrift. Men neme maar eens, en wel in dubbelen zin, proef! Merkwaardige vondsten in Italië. Eenigen tijd geleden werd door de weten schappelijke wereld met groote verbazing en nog grooter ongeloof liet bericht vernomen, als zou een groot aantal handschriften van den oud-Ronieinschen geschiedschrijver Livius op een klein eiland bij Napels zijn weerge vonden door professor Di Martini Fusco. Be doelde handschriften werden reeds sedert eeu wen als verloren beschouwd. Thans wordt deze merkwaardige vondst echter nagenoeg offici eel bevestigd. Professor Giuseppe Delia, de su perintendent van de Nalionale Bibliotheek te Napels heeft de ontdekking bevestigd en de Italiaansclie regeering ermede in kennis ge steld. Delia heef! verklaard, dat Prof. Mar- tino Fusco eveneens de geschiedenis van Christus ontdekt heeftwelke geschreven is in het jaar 58. De toekomst der Kerken. Prof. mr W- A. B,ongei' geeft in de „So cialistische Gids", onder het opschrift: „Geloof en ongeloof in Nederland" een statistische studie op grond van de cij fers der laatste volkstelling. Aan het slot stelt hij de volgende prognose op: Hot meest opvallende feit, dat uit de gegevens der laatste volkstelling op to maken valt, is, zooals wij zagen, de toe name der „niet tot een Kerkgenootschap behoorenden", in overgroote mate derhal ve der ongeloiovigen. In absoluten zin gaat het met deze toename nog steeds cres cendo, in de eerste twee 10-jarige peri oden (18791889, 18891899) met on geveer 5000 per jaar, in de daaraanvol gende (18991909) met ruim 17000 per jaar en in de laatste 11 jaar met meer dan 22-000 per jaar. Diez-e toename is uit twee factoren ont staan. In de eerste plaats, doordat volwasse nen, in religieuze sfeer opgegroeid, met den godsdienst breken en het leger der ong-elcovigen gaan versterken. Wij ver oorloven ons hier alleen op te merken, dat degenen, die op grond van een on miskenbaar réveil in bepaalde kringen, tot optimistische conclusies over de naastbije toekomst der religie in het algemeen ko men, goed zullen doen de betreffende cij fers nog eens aandachtig te bezien, en zich af to vragen, of het waarschijnlijk is, dat een zóó constant verschijnsel als de sterke toename der ongeloovigen, dat nog wel in een periode, die om aller lei redenen uitermate gunstig voor op bloei van den godsdienst was weer spoedig tot het verleden zal belmoren. In de tweede plaats, ligt deze toename op zuiver dcmographisch terrein, n.l. ge boorte en sterfte. Immers, de traditie, eens geheel aan de zijde van de religie staande, begint steeds meer ook aan de landere zijde haar gewicht in de schaal te leggen. Daarover ten plotte nog een enkele opmerking. Wanneer juen de cijfers beziet van de 09-jarigen. dus van de menschenvoor- ïaad, waaruit in de toekomst de Kerk genootschappen hun kracht moeten putten, dan blijkt hoe -exceptioneel het woord is niet te sterk, slecht de overgroote meerderheid der kerkgenootschappen er in de toekomst voor komen te .staan. Niet alleen zijn de percentages voor de jongste leeftijdsgroep in de afgeloopen periode bij hen gedaald, meestal sterk, doch zij- zijn bijna allen een eind beneden haar algemeen percentage komen te lig gen. Om slechts één voorbeeld te noemen; Do NeTerlandsche Israëlieten vormden in .1920 1-54 pet der bevolking in het alge meen, doch onder de jeugdigen (09) slechts 1-11 pet, d.i. 24 pet minder. Aan de andere zijde staan de ouden van dagen. Eén blik op de desbetreffend© cijfers, doet zien, hoezeer do meeste kerk genootschappen op deze categorie steu nen, een steun, dien zij door het snelle afsterven dezer groepen steeds meer zul len moeten missen. Om ook weer één voorbeeld te noemen: Die Hervormden vormen plm. 41 pet. der bevolking in het •algemeen, doch plm. 48.5 pet. der 80- ijarigen, d. i. ongeveer 20 pet. meer Do uitzonderingen o-p het bovenstaand vernielde, vormen de leden der Gerefor meerde Kerken -en de Roomsch-Katholie- ken. Over deze laatsten, bij1 wie de uit zondering zich het sterkst vertoont, nog een enkele opmerking ten slotte. Hun percentage is onder de jongste leeftijds groep gestegen, en wat meer zegt, een eind boven het algemeene cijfer. 38 tegen over 35-5 gelegen. Aan de andere zijde vertooncn de Roomsch-Katholieken bij de hoogste leeftijdsgroepen vrij lage. cijfers. Do toekomst is in dit opzicht voor do Roomsch-Katholieken gunstig. Daartegen over is hij hen te constateeron: le. een laag huwelijkscijfer; 2e. veel gemengde huwelijken; en 3o een hoog sterftecijfer. Een hoog geboortecijfer moet derhalve bij hen veel goed maken. De verwoede vij andschap der R.K. kerk tegen de ge boortebeperking laat zich begrijpen. De strjjd hiertegen is door haar tot voor kort met afdoend succes gevoerd. Hoe wel de cijfers der geboorten voor de ver schillende kerkgenootschappen in geheel Nederland niet bekend zijn, is uit de cij fers der voor het overgroote deel Katho lieke zuidelijke provincies echter hierom trent wel een conclusie te trekken. Die geboortebeperking begint zich ook daar te vertoonen. Zet zich dit verschijnsel door 'andere Katholieke landen doen ver moeden, dat dit wel het geval zal zijn dan komen er moeilijke Lijden voor de R.K. Kerk. Immers op een bepaald oogen blik zal de geboortebeperking bij de niet- Katholieken tot staan zijn gekomen, in ieder geval niet meer sterk toenemen, en zal die der Katholieken nog crescendo; gaan, al zal deze dan ook wel hij hen niet evengroote afmetingen aannemen als bij de anderen. Dat dit oogenblik reeds zeer nabij is, is onwaarschijnlijk. Die cij fers voor Amsterdam de eenige be kende -- maken waarschijnlijk dat heb tijdstip van den omslag echler niet meer zóó ver afligt, als sommigen wel denken. Tegen belastingontduiking. De „Ilaagsche Post" bespreekt liet wetsontwerp, onlangs door den minister ivan Financiën ingediend, dat de strek king heeft om de middelen te bestrijden, welke wprden aangewend om bepaalde belastingwetten te ontduiken: Het ontwerp is zeer kort. Art. 1 be paalt: „Voor de heffing van de personeele belasting, de rijks- en plaatselijke inkom stenbelasting, de vermogensbelasting en de verdedigingsbelastingen wordt geen re kening gehouden met rechtshandelingen, die al dan niet in verband met andere rechtshandelingen, kennelijk zijn ver richt om de heffing van een dier belas tingen overeenkomstig haar doel, geheel of ten deele onmogeliik te maken." Art. 2 luidt„Indien krachtens art. 1 een vennootschap, vereeniging of maat schappij als niet bestaande wordt be schouwd, heeft dit voor de heffing der belastingen naar het inkomen geen in vloed op de belastbaarheid der beloo ningen, die van de vennootschap, vereeni ging of maatschappij zijn of worden ge noten." In art. 3 is dan nog bepaald, dat deze wet geacht wordt 1 Mei in werking te zijn getreden. Het is altijd verkeerd dat men een wet uitsluitend leert kennen uit de daarbij gaande toelichting. Dit nu is het geval met bovenbedoeld ontwerp, waarvan do voorschriften zelf (in de artt. 1 en 2) volkomen onbegrijpelijk zijn. Volgens de toelichting bedoelde de minister oor spronkelijk een wijziging der wet op de inkomstenbelasting, welke het onmoge lijk zou maken om de belasting te ont gaan door middel van een naamlooze vennootschap met een klein aantal deel nemers (de z.g. „familie-N.V.") Uit verschillende overwegingen heeft hij daarvan echter afgezien, o.m. omdat nieuwe wetsbepalingen nieuwe kunst grepen zouden uitlokken. Zoodoende is de minister er toe gekomen door middel eener algemeene formule (art. 1') op te treden tegen praktijken, aangewend om de normale belastingheffing onmogelijk te maken. De minister haalt eenige voor beelden aan van de manier waarop de belasting wordt ontdoken. Het blad haalt enkele dier voorbedden aan en besluit Wij vinden het uitmuntend dat een mid del wordt beraamd om praktijken tegen te gaan, die alleen beoogen den fiscus en derhalve de algemeenheid te benadeelen. Alleen vragen wij ons af of de belasting administratie breed genoeg van kijk zal blijken om de gevallen, waarin geenszins de bedoeling van kwade praktijken voor zit, dan ook buiten schot te laten. Het is daarvoor, dat wij Wel eenige vrees koesteren. O n g e 1 u k k e n. Te Veendam werd gisteren hij. ©en kort, maar hevig .onweer de arbeider K-, die aardappelen rooide op het land te Wildcrvank, door den bliksem getroffen en direct gedood. Ook het 3-jarig zoontje van K. werd getroffen en is eveneens direct overleden. Te Rhee (gem .Vries) is gistermiddag de vrouw Van den landbouwer M-, die in de weide bezig was te melken, door den bliksem 'giedoiod. Te Nieuw-Vennep is zekere R., met zijn motor in ©en hoop grind ge reden, tengevolge waarvan het rijwiel om sloeg. Met ernstige verwondingen werd de berijder opgenomen. Bij Breda is een motorrijder, door het springen van een voorband, tegen een boom terecht ge komen. Die berijder, zekere R. te Beek weid ernstig gekwetst opgenomen in het gasthuis. Dlhr v. d. K., die Zondag bij het auto-ongeluk te Zeist werd gewond, is overleden. Te Zuidbroek (Gr.) is het lijik van èen vermoedelijk uit Gronin gen herkomstigen kleermaker uit het Diep opgehaald. Het lVa-jang kind van den landbouwer F- te Smilde is gisteren in het kanaal verdronken. Te Rotter dam is gisteren een driejarig kind door een auto overreden. Het overleed in het ziekenhuis aan de gevolgen. Te Dien Haag viel gisteren een ongeveer 1 Va-ja rig kindje in een tobbe met kokend zeepsop waardoor het zeer ernstige brandwonden bekwam. Per auto werd het naar het ziekenhuis vervoerd, waar het aan de be komen verwondingen is overleden. Te Leiden is een 42-jarige juffrouw door de buren 's morgens bewusteloos te bed ge vonden. Oorzaak: gasvergiftiging. De le vensgeesten konden worden opgewekt. In hoogst ernstigen toestand is de juffrouw naar het ziekenhuis vervoerd- Dhr E. hoofdopzichter der gemeentelanderijen te IZutphen, is gisteravond te Biunimen, met zijn motorfiets tegen een paar wielrijders opgereden, die geen licht ophadden. Hij :werd bewusteloos opgenomen en per auto naar Zutphen vervoerd. --Te Broek op Langendijk is de tuinarbeider W. in oen sloot verdronken. Hoog water. In Twente en het Oosten van Gelderland heeft men in geen jaren zooveel overlast van het water ge had als thans. Tusschen Loc hem en Mar- kelo ziel men uit den trein ter weerszijden één groote zee, voornamelijk een gevolg van het doorbreken van de rechterkade der Bolsbeek, waardoor honderden hect aren overstroomd zijn. De palen der af rasteringen steken een paar decimeter bo ven den vloed uit. In den rijksweg wordt een betonbrug gelegd; voor de passage is tijdelijk een hulpbrug geslagen, die grootendeels is weggespoeld, waardoor het verkeer voor rijtuigen en automobielen on derbroken is. Vele boerderijen zijn door het water ingesloten, liet vee is gestald. Aardappelvelden staan onder. Te Riel molen, gemeente Neede, is het al even erg. Van de brug over de Schip beek tol voorbij do school te Rietmolen, staat alles blank. De school staat op een eiland. Boerenhuizen zijn ingesloten. Ocfc hier steken de afrasteringspalen maar enkele centimeters boven de watermassa uit. Vele aardappelvelden staan onder. Te Groenlo moeten de arbeiders der stoomwasscherij met de auto gehaald en gebracht worden. De Berkel heeft onder Ilaarlo alles onder gezet. Het werk aan do Leerinkbeek nioest stopgezet worden. Ten Zuiden van Daepenheini is het één zee. Misdadige onvoorzichtig heid. Een lezer van het „Ilbld" ver telt, dat, toen hij Zaterdag 7 uur in de autobus van Haarlem naar Hülegom stapte, dadelijk een sterken benzinegeur in den wagen bemerkte. Ilem bleek, dat in don wagen benzine lekte. Niettemin zat de chauffeur lustig te roofcen en had ook ©en passagier een brandende sigaar m den mond. Hij wees beiden op het groote gevaar, dat zij veroorzaakten. Beide mannen sloegen de waarschuwing in den wind. De chauffeur zocht het lek op en dichlte het met de brandende sigaar in den mond. Eerst na herhaalde waar schuwing doofde hij, en later ook de rockende passagier, de sigaar. Zoo iets klinkt werkelijk ongeloof© lijk Ondanks alle waarschuwingen, onafhankelijk van de autobus, met het behandelen van ben zine voorzichtig te zijn en daarbij geen brandende voorwerpen in de nabijheid toe te laten, gaan een chauffeur on ©en passagier op de boven beschreven domme manier te werk. Maar heeleniaal onbegrij pelijk is, dat het vreeselijk ongeluk to lleino den mensehen niets geleerd heeft. Een massa-inbrekertje. Het is ide politie thans gelukt, de hand te leggen op een jongmensch, dat in den laatsten tijd Sneek onveilig maakte. Die 18-jarige knaap J. S„ heeft voodoopig bekend aldaar 5 inbraken te hebben ge pleegd en wel drie bij' de firma van der Pijpeknmp, Kleinzand, één bij1 de firma Potman Grootzand en een bij1 Vroom en Dreesmann. Men moet namelijk weten, dat Dins dagmorgen bij de politie aangifte werd gedaan, dat bij de firma Potma het zil vergeld uit de geldlade was ontvreemd. De dader moet bij het dak zijn binnen geklommen en zich vervolgens naar be neden hebben begeven, waar hij in den winkel de kassa vond. Hieruit kon hij slechts f4,50 bemachtigen. Door een ach terdeur is hij vertrokken. Om bij dit dak te komen, moest liij, terwijl het donker was,langs een vertikalen muur naar bo ven klimmen, die ongeveer 12 M- hoog was ©n gebruikte hij daarvoor cle afvoer buis van het dakwater. Wel een staaltje van groote brutaliteit. Dieze diefstal had plaa.ts omstreeks 11 uur 's avonds. Ook bij de firma Vroom en Dlreesmann is hij, door op ©en dak te klimmen en een raampje uit te snijden, binnengeko men. Hij heeft aldaar uit de kassa on geveer f60 weggenomen, waarvoor hij verschillende laden moest openbreken. Ook dit geschiedde 's avonds omstreeks 11 uur. De diefstallen bij de firma Van der Pijpekamp zijn thans ook aan het licht gekomen. D'e dader moest daarvoor over verschillende daken klimmen en is toen aldus driemaal binnen geweest. Eenmaal nam hij wat boeken weg, de tweede maal een portemonnaic met 125 en do derde maal 1100, ter-wijl hij ©en briefje achter liet, waarop stond: „Eén woord aan de :Politie, ©n je leven is niet meer veilig", waardoorheen een dolk getoekend was. Het onderzoek duurt uog voort, deelt het „Fr. Dbld" mede. Inkoopen door Duitse hers. In de Geldersche grensstreek is de ne ringdoende weer blijde; de Duitscher die vrij over de grens kan komen, koopt •weer veel en betaalt goed. Ook de uit voer, vooral van groenten, fruit en vee naar Duitschland, neemt weer toe. Vee! wordt er opgekocht en goed betaald ook. De invoer daarentegen verminderde. Een kannibaal. De politie te Rotterdam heelt aangehouden den 25-ia- rigen loswerkman F., die Zaterdagavond bij een vechtpartij een agent van politie in het rechteroor gebeten heeft. De agent moest in het ziekenhuis behandeld wor den. „Filantropie" op ue ker mis? Gedurende de Zaandamsche kermis heeft Kokadorus, een Amsterdamsen ty pe, een weldadigheidsloterij gehouden om poppen en koek, zooals hij dat reeds op verschillende andere plaatsen heeft gedaan, en waarvan het geheele batig saldo ten goede zou komen aan de ver eeniging Kindervoeding aldaar. Dat Koka- dores hierbij alleen filantropische oog merken had en zelf geenerlei voordeel uit deze loterijen zou trekken, vond weinig geloof. Om die reden meende het bestuut van Kindervoeding den heer Linuewiel. alias Kokadores, een dienst te bewijzen, als het hem in de gelegenheid stelde aan te toonen, dat deze verdachtmaking ongegrond is. Toen dan ook Kokadores met de blijde mededeeling kwam, dat hii als batig saldo f 1102 aan kindervoeding kon a'fdragen werd hem de voorslag ge daan, in het bijzijn van een vertegenwoor diger der pers en de oolitie rekening en verantwoording te doen. Aanvankelijk maakte Kokadorus bezwaar, doch toen men er op wees, dat daardoor alleen klaarheid kon worden gebracht in de zaak stemde hij er in toe. Uit deze gegevens blijkt, dat 880 trekkingen zijn gehouden die elk f 6.50 opbrachten, 97 die f 10 per trekking als recette gaven, samen i'6690. Bij elke trekking ontving de win ner een pop, die naar Kokadores mee deelde f 2.60 kost, en twee koeken elk van 64 cent, benevens in sommige gevallen een premie, waarvan de waarde gemid deld op 30 cent geschat werd. Het to taal bedrag voor prijzen en premiën had dus heloopen f4437.18. D'e exploitatie kosten bedroegen f967.50. zoodat vol gens de door Kokadores verstrekte gege vens het batig saldo bedroeg f 12S5.34. Kokadores, die zooals boven is meege deeld, fit02 had willen afdragen, toonde zich aanstonds bereid het verschil aan Ie zuiveren, zich voorbehoudende, indien de gegevens nader onjuist mochten blij ken, het te veel betaalde terug to ont vangen. Toen nu de zaak zoover tot een op lossing was gebracht, gaf cle politieman 'als zijn oordeel te kennen, dat dit saldo veel te laag was berekend. Naar zijn ge gevens, die hij van de leveranciers van Kokadorus liaci ontvangen, kosten de pop pen in plaats van f 2.60 ten hoogste 'f 1.79 en de koeken in plaats van 64 cent 24 cent. zoodat Kokadores aan dit zaakje zou hebben verdiend f 1600. Bovendien meende hij ook nog aanmerking te moeten maken op sommige posten van dó exploitatierekening. Vermoedelijk zal te gen Kokadores proces-verbaal worden op gemaakt. Met deze filantropie is weer eens aan de kaak gesteld, hoe door deze kermis- loterijen het geld uit de zakken geklopt wordt. Wij nieenen bovendien, dat in sommige plaatsen tegen dit soort loterijen wordt opgetreden, als zijnde overtreding der loterijwet. Dn'ef ach tig agent Te Gronin gen is een agent van politie W- aangier houden wegens diefstal van een fietsplaat- je. Hij is op staan den voet ontslagen. Zonderlinge vergissin g'. En kele dagen geleden kwam een gelukkige vader bij den ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeente Opsterland d© geboorte van een zoon aangeven. Er is thans echter door genoemden ambte naar bericht ontvangen, dat de jongge borene een meisje is en is hem verzocht de akte te willen veranderen. De recht bank zal echter daartoe moeten besluiten. L i k w i d a t i e. In de gisteren door do grootste meerderheid van crediteuren bijgewoonde vergadering in de zaak van den kassier van L- Oo. te Bergen op Zoom, werd met algemeene stemmen be sloten, het kantoor Mr Hartog Ras- sers aldaar Qp te dragen tot minnelijk© likwidatie over te gaan en te trachten surcéance van betaling met mogelijk fail lissement te voorkomen. (Wij meldden gisteren reeds onder telegrammen, dat surseance is aangevraagd. Red. Z.) Poging tot inbraak. Vrijdag nacht is te Bergen op Zoom weer eens een poging tot inbraak gedaan, ditmaal aan het bureau van den. vlecschkéuringsdienst. Die daders blijken echter in hun opzet gestoord en konden het niet verder bren gen dan 4ot het bemachtigen van een lood en pijp. liet gaat er meer ©n meer pp lijken, dat men den laatsten tijd te doen heeft met een bende, die zoowat de geheele provincie als haar werkterrein beeft uitgekozen en waarvan de leden zich door snelle verplaatsing zich tot dusverre aan den langen arm der gerech tigheid weten te onttrekken. (Zoom) Ziekte onder het vee. Onder het vee in Maas en Waal vertoont zich,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 2