389 Dinsdag II September 1934 88e Jaargang BtsMilinl. I! ie fmlmk, Kerkai8BW8. Buitenland. De ballingen m Lncerna. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. De Spanjaarden in Marokko. Primo de Rivera is te Tetoean aange komen. Hij heeft geseind, dat de toestand een lichte verbetering ondergaan heeft. De troepen in de westelijke zone hebben ,zich echter teruggetrokken!! Na de ontrui ming van twee stellingen heeft de vijand een ernstig gevecht geleverd legen de legioen-soldaten. Naar de Matin uit Madrid verneemt hebben de Spanjaarden hun stellingen op gegeven en trokken in .de richting van Tetoean terug. Tijdens den terugtocht vie len de Rif-kabylen de achterhoede, die uit een bataillon van het vreemdelingen legioen bestond, heftig aan. De achter hoede verdedigde zich heldhaftig en leed ernstige verhezen. De groote herfstmanoeuvres. De Fransche legermanoeuvres, die in Lotharingen zijn gehouden, zijn gister ge ëindigd. De operaties dienden in hoofdzaak om te zien 'in hoever 'n legermacht bepaal de bewegingen kan uitvoeren zonder door de vijandelijke luchtvevkenners te worden ontdekt. Het schijnt dat er inderdaad ver kassende staaltjes van camouflage zijn vertoondzoo zijn tal van tanks, geca moufleerd met aarde en groen, bij klaar lichten dag in de richting der vijandelijke posten gereden, zonder door de vlieg tuigen te zijn opgemerkt. Voorts is de „blauwe" strijdmacht er in geslaagd on danks de waarneming van den vijand de Sarre te overbruggen en over te trekken bijkans zonder verhezen. Tal van listen werden gebruikt om den vijand te ver schalken. De Fransche geheime dienst hield intusschen een wakend oog op be langstellenden, die van spionage konden worden verdacht. In Bitche werd een Duitsche handelsreiziger gearresteerd, die verklaarde de manoeuvres louter voor 'eigen genoegen te volgen. In Sarreunion werd een Duitsche postduif uit Hanau .aangehouden". Ernstige botsingen. Te Brunswijk hielden Zondag 15.000 le den van den Stahlhelmbund hun lande- lijken bondsdag. Het kwam tot kloppar tijen met de communisten. Op een vracht auto bezet met stahlhelmmannen, werd een aanslag met ontplofbare stoffen ge pleegd, waardoor meerdere stahlholm- taannen zwaar verwond werden, zoodat ze naar bet ziekenhuis vervoerd moesten worden. Op verscheidene andere plaatsen jder stad kwam het tot kloppartijen, waar bij vele personen gewond werden. De po litie moest enkele malen met de blanke wapens ingrijpen en voerde verschillende charges uit. Korte Berichten. Te St. Elorct is een auto, waarop -zich £5 brandweerlieden bevonden, in een bocht omgeslagen. Er 'zijn drie per sonen gedood terwijl de overigen min of meer ernstige verwondingen kregen. Herriot en Mac Donald rijn gisteren uit Genève naar Parijs vertrokken. Men bracht hun een hartelijke ovatie, Volgens berichten uit Shanghai zijn de gevechten in de voorsteden van deze stad begonnen. De Turksche regeering hoeft bij wijze van proefneming de algemeene mobilisa tie gelast der in de buurt van "Gonstaa- tinopel gelocaliseerde troepen. Het aftreden van den Belgischen minister Van de Vijvere als minister v,an economische zaken en diens opvolging door senator Moyersoen zijn nu officieel geworden. - Bij de gemeenteraadsverkiezingen in drie Thuringsche gemeenten zijn do com munisten verslagen. Het advies van het hof van inter nationale justitie in Den Haag, dat liet oude klooster van St. Naoem aan Al banië toekent, heeft te Belgrado groote beroering gewekt. Gemeld wordt, dat Ser vië uit den Volkenbond zal treden als deze liet advies van het hof mocht aan vaarden De mijnwerkers uit liet bekken van Charleroi hebben besloten de stakers in de Borinagc te steunen door 1 fr. per dag te storten te hunnen behoeve on kinde ren uit de Borinage bij zich op te nemen. Intusschen beginL de toestand 'in de Bo rinage vrij ernstig te worden. In sommige mijnen zal het verscheidene dagen kos ten voor liet overtollige water verwijderd is en het werk horvat kan worden. 35). Hij luisterde nogmaals, en nu maakte de bleekheid der onzekerheid op zijn ge- laat eensklaps plaats voor den blos der blijde verrassing. En nogmaals hieven zijp gevouwen handen zich ten hemel op, terwijl een vloed van tranen zijin oogen .'ontvloeide. Het waren tranen der vreug de en gebeden cler dankzegging. Van waai' dit alles? Zijn oor vernam de tijding, die 'men eerst van verbazing geweigerd had te gelooven, dat 20.000 uitgelezen solda ten van Frankrijk en Sardinië met hun vernielend geschut niet in staat waren geweest de Wlaldenzen ook maar een haar ie krenken. Daar kwamen wel de wagens aan, die tot transpbrt der gevangenen waren bestemd geweest, maar zijhad den hun bestemming niet bereikt; inte gendeel, zij. waren opgevuld met ^gewonde en stervende soldaten, en alzoo in hos pitalen veranderd voor diezelfde krijgers welke zoo snoevend vertrokken waren. Hier moest een wonder gebeurd zijn. Diit was immers Gods vinger. Dit was1 het vernieuwde bewijs, dat de Almachtige voor de ballingen streed. Ferdinand kon niet ophouden met loven en danken voor Bezwaren t e g,e n v 1 ag.g e n Dr Snetlage, socialistisch predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Eenigenl.urg, had aan den gemeenteraad van St. Maar ten (N.TI.) een adres gericht, mede 011- derteekend door een aantal andere inge zetenen van dat dorp, waarin gezegd werd, „dat liet kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente, van welles toren bii gele genheid der verjaardagen van het Ko ninklijk Huis de vaderlandsche vlag wordt uitgestoken, niet in dienst staat van het nationalisme, maar van het internationa lisme, en dat daarom het gebruik, het welk van dit kerkgebouw wordt gemaakt tot vlagvertoon naar aanleiding van zui ver nationale feestdagen, niet overeen stemt met zijn eigenlijke bestemming, als gevolg waarvan ondergeteekenden zich in hun godsdienstige gevoelens gekwetst achten". Verzocht wordt het uitsteken van de vlag van den kerktoren bij gele genheid van de verjaardagen van de leden van liet Koninklijk Huis niet meer te doen plaats hebben. Op grond van de overweging, dat de toren aan de gemeente behoort, is op het verzoek af wijzend beschikt. Beslag gelegd. Naar de N. R Ct. verneemt, heeft mr H. J. Sasburg Zaterdag ten behoeve van een cliënt beslag laten leggen op alle onroerende goederen van de commandi taire vennootschap Broeldiuijs-Sneeuwbal- Svsteem, zich bevindende in het pand aan den Heemraadsingel te Rotterdam. Hel betreft hier een vordering van een firma, die den heer Broekhuijs goederen heeft geleverd. Het in de eerste helft van Augustus voor circa f GOOD geleverde, zou óp 1 Sept. betaald worden. Voor eenzelfde bedrag is geleverd in de twee de helft van Augustus, dit vervalt 15 dezer. Muziek in den Raad? „Het Zangersblad", orgaan van den Bond van Amsterdamsche Zangvereni gingen, bericht het volgende „Nu de volkszang en volksmuziek danig in het gedrang komen door de vreemde subsidie-voorstellen van B. en "IV. zijn .er plannen geopperd om een zang- en niuziekafgevaai'digde in onzen raad te deze even groote als ongedachte verlos sing. Laat ons zien, hoe dit alles zich had toegedragen. Op den 13den Mei braak ten de voornoemde kanonnen, onder don derend geluid, hun doodelijke bommen over de vallei St Martino uit. Die schan sen der Balsille, hoewel tegen musket kogels bestand, werden door het kanon vuur vernield. Die Waldenzen weken van verschansing tot verschansing terug, tot ■eindelijk ook de laatste was nedergewor- pen, en de avond vond hen op den rand van hun ondergang. Het was ieder hun ner duidelijk, dat de bergvesting ook met den wanhopïgsten moed niet langer te verdedigen was. Er bleef hen nog slechts één middel over, om aan de woede hun ner vijanden te ontkomen, dat was een nachtelijke vlucht. Maar hoe deze te be werkstelligen. waar zij door de loerende blikken der belegeraars van alle zijden bespied werden. Dieze hadden in eiken doortocht en op elke hoogte troepen ge posteerd om hun lederen weg af te snij1- den. Ook de duisternis kon hen niet be dekken, want op al de bergtoppen onder hield de vijiand groote wachtvuren. Om al deze redenen stond ontvluchten gelijk met omkomen. Toch was de gedachte, zich aan de woede der razende vijlanden over te geven, nog onuitstaanbajarder. br.ngei. Voor d' mee- dm 30") ve eeni- gingen in onzo stad is dat een klein kunstje .Alleen onze Bond en do Muziek- bond kunn m stellig een 610') stemmen halen. Er hebben reeds ampele bespre kingen plaats gehad." Uil li e t drukkersbedr ij f. Den 17en September a.s. zullen de be sprekingen beginnen tnsschen de Fede ratie der werknemersorganisatiën in het boekdrukkersbedrijf eener- en de vakbon den der typografen anderzijds in zake de ..te tegen 1 Januari *1925 te sluiten nieuwe collectieve arbeidsovereenicomst. In 't algemeen gesproken, zeide de beer Van Rliijn, secretaris der federalie, 'tot de Tel., is het drukkersbedrijf thans niet krachtig genoeg om de tegenwoordige ar beidsvoorwaarden te handhaven. Hierbij boude men in 't oog, dat b.v. in Amster dam dikwijls boven do gestelde minima wordt gegaaner z.ijn machinezettors die per uur 1015 cent boven het voor hen geldend minimum ontvangen. Het is de bedoeling in de conferen ties, welke den 17en beginnen, voor te stellen geleidelijk elk onderdeel over 'de arbeidsregeling onder de oogen te zien; de vakopleiding, het verplichte lidmaat schap, de arbeidstijden, de loonsbepaling enz. Daarbij dient er rekening mede te worden gehouden, dat in doorsnee de lbonfactor 40 pet. van de bedrijfskosten, eener boek- of handelsdrukkerij uilmaiakt, met de omstandigheden, dat de ongeorga niseerde patroons op den duur een ze kere bedreiging van het collectief con tract zouden kunnen gaan vormen, en met het feit, dat de alléénwerkende drukkers geen rekening met werktijden en loonen hebben te houden .en dus als concurren- tiefactor van groot belang zijn. Allerlei. Op Zondag 14 Sopt. loopt van de sta tions aan de lijnen RotterdamUtrecht, .en Den HaagGouda weer een goedkoope 'trein naar Oosterbeek etc. De Christelijke Landarbeidersbond telde volgens zijn jaarverslag over 1923 op ■1 Januari j.l. 4572 leden, tegen 6478 op 1 Januari 1923. Nadien is echter het le dental weer stijgende, het bedroeg op 1 Juli j.l. 5039. Aan de vverklooze leden werd 'in 1923 f48.267 uitgekeerd. H. M. de Koningin bracht gisteren een bezoek aan Zutplien en den Achterhoek. De ontvangst was overal hartelijk. De rit ging door velo dorpen. Autobussen. Wij verwijzen onze lezers, die er belang bij hebben, naar de annonce in dit nr. betreffende den auto- bus-dienst Bergen op Zoom-Antwerpen. Dinsdag 16 September a.s. bezoekt de Commissaris der Koningin de gemeen ten Biggekerke, Zoutelande, Weslkapelle, Aagtekerke, Meliskerke en Grijpskerke. Door Gedeputeerde Staten is be noemd tot schatter der pachtwaarde van gronden in den calam. Willem Annapol- der dhr J. J. de Jager te Nieuwdorp, ge meente 's-Heer Arendskerke en in den calam. Oost-Bevelandpolder dhr F. P. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland. - Werk tij d verl e nging K on. Mij „Die Sc hulde" te VI is sin gen. In de de vorige week te Amsterdam gehou den vergadering' van den Metaalbond is aan de vertegenwoordigers der vakorgani saties ©en voorstel overgielegid, om ge- Niemand van lien had genade te iiopen; dit was maar al te duidelijk; daarom in Gods Naam ©en wanhopige poging gewaagd- Hij alleen kon nog uitkomst ge ven.. „Wij moeten wijken, dappere mannen", sprak Arnaud, „hoewel onze weg zal gaan door rotsspleten en langs afgronden; liet is beter van de rotsen stortende den dood te vinden, dan onze lichamen aan de wraak dezer gewetenlooze mannen over te geven. God alleen kan ons behoeden, en Hij zal het doen." Dit zeggende, be merkte hij juist ,dat ©en dikke mist zich over de vallei uitspreidde, en daarop niet den vinger wijzend, ging hij voort: „Zie, mijn broeders, hoe de hand van Jehova zich uitstrekt, om ons in onzen grooten nood ter hulp te komen. Een ieder redde zich; laat ons bij' elkander blijven, zooveel ons mogelijk is en zoo spoedig mogelijk deze plaats verlaten." D|e Balsille was intusschen geheel in den mist gehuld, die zoo dicht was, dat al de W|aldenzen, zonder ontdekt te wor den van de rots afstegen. Hun weg voer de hen nu over schrikwekkende steilten, waarvan zij zich zittende en neergehurkt moesten laten afglijden, terwijl zij zich aan de vooruitspringende steenklompen moesten vasthouden. Teneinde niet het minste geraas te maken, zagen zij zich durende een lialf jaar op do werf der Kon. Mij „De Schelde" te VUssingen de 55-urige werkweek in te voeren, tegen een loon als in 48 uren, mot dien verstande, 'dat voor de 7 uren, welke meer zou wor den gewerkt, 25 pet boven het uurloon zal worden betaald. In principe zou de 48-urige werkweek dus word® gehand haafd, echter zou deze maatregel ©en loonsverlaging van 57 cent per uur be- teekenen. Die besprekingen in do vak organisaties over dit voorstel zullen deze week aanvangen, terwijl het in de be- doeling der organisaties ligt een perso neelsvergadering uit te schrijven. Waarde. Gisteren had het ruim '2-jarig /zoontje van H. van der Poel het ongeluk ia een emmer kokend water te vallen, waarbij het zoo lievige brandwonden aan een der armen bekwam, dat geneeskun dige hulp noodzakelijk was en werd ver leend door dhr. Hondelink. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad, waarin 5 leden tegenwoordig waren, werd de gemoente- begrooting voor den dienst 1925 aange boden in ontv. en uitg. op f 33.279,221/2. Met alg. stemmen wordt besloten afwij zend te beschikken op het verzoek van het bestuur van de stichting Fonds ter Bevordering van den bloei der Rijks Hoo- gere Burgerschool te Goes om een bij drage ad 10 cent per inwoner, daar het op den weg van het bestuur van dit fonds zou liggen zich eerst tot de ouders van de schoolgaande kinderen te wenden. Na een wijziging begrooting dienst 1924 werd de vergadering gesloten. Rilland. Zondagmorgen kwam nabij den onbedienden wachtpost 20a aan den 3den weg een automobiel, afkomstig uit Zeve- naar, met. volle vaart den 3d en weg door gereden, zonder een aankomenden trein op te merken. Vlak bij den overweg aan gekomen, wist de chauffeur nog juist de auto tot stilstand te brengen, terwijl de trein den overweg reeds doorreed. Het remmen van de auto, hetwelk op een afstand van een paar meters moest ge schieden, was zoo hevig, dat een der as sen brak, zoodat de auto de reis niet kon voortzetten. Dit ongeluk liep wonder lijk goed af. Deze wachtpost aan den 3den weg wordt door zeer veel voertui gen gepasseerd, daar deze weg aansluit kan den verbindingsweg tusschen Zeeland en N.-Brabant. Uitkijken is dus ter voor koming van ongelukken daar eerste ver- eischte. 1 (M. C.). Driewegen. In de op 8 Sept. gehouden raadsvergadering is met 3 tegen 2 stem men besloten om f 30 subsidie te verlee- nen aan de literair-econ. afd. R. H. B. S. te Goes en met 4 tegen 1 stem beslo ten om het presentiegeld voor den raad toet 1 Januari 1925 af te schaffen. Afwe zig waren met kennisgeving de leden M. Nijsse en P. Koeman. Schore. Bij het dorschen van erwten op de hofstede van J. E. Wabeke, had de 16-jarig" zoon van L. Wiskerke het ongeluk uit te glijden, waardoor hij ■met zijn voet tusschen de raderen van de machine geraakte, met het noodlottig gevolg, dat dit lichaamsdeel werd afge klemd. Op geneeskundig advies is de ongelukkige per auto naar Middelburg overgebracht. Onze vroegere dorpsgenoot, D. J. Zoeteweij, sergt.-majoor bij het O.-I. Le ger, is bevorderd tot sergt.-majoor-kwar- tiermeester, met standplaatsWillem I. Kortgene. In de Vrijdagavond gehouden Raadsvergadering, waarin de heeren Meu- verplicht hun schoenen uit te do<en, en nu werdén hun voeten gewond en open gescheurd door de doornen, die langs de helling gioe'dt n en de ruwe stee nklotopk n die opi den weg lagen. Na, onbeschrijfelijke gevaren en schier onuitstaanbaar lijden zag men hen, twee uren na zonsopgang ver boven het bereik van den vijand op den rug der Guigenevert- Er werd alarm geslagen en de Eeuquières weigerde aan vankelijk aan hun aftocht geloof te slaan. Hij beval zijn troepen zonder uitstel de sterkte aan te vallen. De lucht weergalm de van hun gevloek, toen ziji tot de ontdek king kwamen, dat zij niets dan naakte ■rotsen hadden veroverd; dat al hun moei te te vergeefsch was geweest; al hun plannen verijdeld; hun moed bespot, hun banier beleedigd, en dit alles door een 'handvol ongeoefende bergbewoners. HOOFDSTUK IX- Indien iemands wegen den Fleere behagen, zal Hij' zijne vijanden met hem bevredigen. Om den wille van ons bestek, gaan wiji ook den terugtocht der Wlaldenzen met al de wederwaardigheden en ontmoetingen die hij zoo ruimschoots opleverde, met ■stilzwijgen voorbij. Deze nachtelijke vlucht lenberg en Verburg afwezig waren, werd met 4 tegen 1 stem, die van den heer Dorst, afwijzend beschikt op het bekende verzoek van liet „Bestuur tot slichting van een Fonds voor instandhouding van de R. II. B. S. te Goes", om een bijdrage van tien cent per inwoner ter verkrijging van een splitsing van de twee hoogste klassen dier school in twee afdeelingen. Het houwen van een wachtlokaal op 't oude havenplein zal behandeld worden bij de begrooting voor 1925, wijl hel dit jaar in ieder geval niet kan gebeuren, o.a. piet het oog op de zeer hooge uitgaven: die hebben plaats gehad voor dc aan schaffing van macadam, daar belangrijk meer is geleverd dan waarop was gere kend. Besloten werd tol aankoop van 12 aren grond voor den prijs van f 1.50 per vierk. M. ten behoeve van het stichten eener U. L. O.-school c. a. Tevens werd vastgesteld een besluit tot het aangaan eener geldleening van f27.000 tegen een 30-jarige annuïteit van 7,66 pet. en een provisie van 1 pet. ter bestrijding van de kosten van aankoop en afschutting van de bedoelde 12 aren grond, jiet bouwen van een U. L. O.-school met onderwijzers woning, kosten van architectuur, opzicht, enz. en het aanschaffen van schoolmeube- len. Ten slotte werden twee wijzigingen van de begrooting 1924 vastgesteld, een van den kapitaal dienst waarin de voren genoemde besluiten zijn verwerkt m één van den gewonen dienst, hoofdzakelijk in verband met het op 1 Sept. j.l. aan gevangen U. L. O.-onderwijs. Het hout gewas op het aan te koopen terrein zal hij inschrijving worden verkocht. Sluiting. St. Annaland. In de Vrijdag gehouden Raadsvergadering kwam aan de orde een verzoek van de herbergiers aan den raad om de kermis weer te doen honden. Met 3 tegen 4 stemmen wordt dat verzoek van de hand gewezen. De voorstemmers waren de heeren A. C. Geluk, C. M. Elen- baas en weth. Quakkelaar, de tegenstem mers wethouder Elenbaas, M. .T. Heijboer, G. Goedegebuure en J- van Houdt. Geref. Kerken. Beroepen te Axel C. J. Hakman te Drachten. (Stand.); te Giessen Oud en Nieuwlcerk A. Moolhuisen te Krom menie; te Suawoude ,H. R. Pel te Stadskanaal. -. Aangenomen naar Heemse en bedankt 'voor Tliolen door S. J. Vogelaar te Zeist. Bedankt voor „Zuidhorn door B. v. d. 'Werff te Den Helder; voor Hazers- woude door J. Gillebaard te Noord- scharwoude; voor Naarden door G. v. d. Zanden te De Bilt. Chr. Ger. Kerk. Beroepen te Zaandam en te Haarlem H. Biesma te Groningen. Zondagsviering in 't bui ten I a n d. Marnix, de briefschrijver in de „Groninger Kerkbode", bracht in de vacantie eenigen tijd in Zwitserland door en vertelt daarvan in zijn "brieven. Hij schrijft o.a.„Wat den Engelschman aan gaat het is opmerkelijk, dat hij zich steeds van zijn kerk laat vergezellen. Men ziet daaruit weer welk een groote, zij het nominale plaats de kerk in het publieke leven in Engeland bleef innemen. Ook al daalde het peil van het godsdienstig leven. Overal, waar in Zwitserland veel En- gelschen komen, vindt men ook oen En- wel verre van hun een ooig|enblik rust van verdere vervolging te verschaffen, dien- die slechts om de vlammen der. wraakzucht in de harten hunner vervolgers nieüw voedsel te geven. Dag a,an dag werden zij van heuvel tot heuvel, van bergtop1 tot bergtop voortgejaagd. Groot was het getal der' ongelukkige slachtoffers, die door vermoeienis of ziekte achterblijvend, een prooi der vijanden werden. Ziji trok ken zich terug tusschen de door de natuur gevormde sterkten van Agrogna, van tijd tot tijd kleine afdeelingen uitzendend om levensmiddelen op te doen, terwijl de bverigen in de ondoordringbare wouden hl te midden der dieple afgronden vertoef den. Alleen de naam "der Wlaldenzen was nu reeds in staat, den vijjand schrik aan te jagien, en men zag soms honderd wel geoefende soldaten op de vlucht slaan bij het zien van een stuk of wat bergbe woners, die, hoewel niet onderwezen in de krijgskunst, het toch verreweg van hen wonnen in den bergoorlog. D|o Goddelijke belofte aan Israël scheen hier zijn let terlijke vervulling te erlangen: „Vijf Van u zullen'er honderd verjagen, en honderd "uwer zullen er tienduizend opl de vlucht jagien, en uwe vijanden zullen voor uw aangezicht door het zwaard vallen". (Wlordt vervolgd), j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1