wïr.iam No »88 Maandag 8 September 1924 38c Jaargang Buitenland. De ballingen van Lncerna. Binnenland. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Te!.: Redactie no. It; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De vergadering van den Volkenbond. Men vraagt onwillekeurig: wat is daar nu in Genève bereikt? s Na de discussies over bet ontwape- nings- en veiligheidsvraagstuk kan men nu deze gevolgtrekkingen maken. Ten eerste de gedachte der verplichte internationale rechtspraak heeft een on verwacht spoedige overwinning behaald, al kon Herriot arbitrage en veiligheid nog niet van elkander onderscheiden. Ten •tweede het criterium van een aanvals oorlog zal in de toekomst eenvoudig en duidelijk zijn. Herriot heeft zich met Mac Donald's uitleg vereenigd, dat een staat, die weigert het geschil aan arbitrage te onderwerpen, als aanvaller moet worden 'beschouwd. Ten derde een groote inter nationale ontwapenings-conferenfie zal binnen niet te langen tijd tot stand komen. Ook heeft Herriot zich gunstig uitge laten over het toetreden van Duitschland lot den Volkenbond. Hel incident te Brussel. Uit het onderzoek inzake het Brusselscli anti-Viaamsch incident van Woensdag avond blijkt meer en meer, nu ook ge tuigen liet zijn komen bevestigen, dat Remy De Man de revolverschoten heeft gelost in staat van wettige zelfverdedi ging. Verschillende personen hebben aan den rechter van instructie verklaard, dat zij door de fascisten afgeranseld werden alleen, omdat zij het waagden, Vlaamscli te spreken. Morgen zal De Man voor de raadkamer verschijnen, die zal beslissen, of zijn arrestatie al dan niet bekrachtigd moet worden. De Man heeft als zijn ver dediger aangewezen het gewezen Kamer lid der frontpartij Mr H. Borginon. Maquet, het slachtoffer der incidenten van Woensdag, werd Zaterdag begraven. Hoewel zijn ouders uitdrukkelijk gevraagd hadden de begrafenis in alle stilte te doen plaats hebben, hebben de fascistische ele menten der hoofdstad er op in het oog vallende wijze bij gemanifesteerd. Zij zon den een krans met het opschrift: aan; onzen vriend Maquet, slachtoffer der ac tivisten. Verder waren zij in oen groep met vaandel in den lijkstoet aanwezig. Slechts één lijkrede werd uitgesproken, nl. door een stadsbediende, chef van de bureaux, waar Maquet werkzaam was. Ook deze had liet over „activistische mis daden", enz. Alles verliep verder zonder incidenten. De proefvlucht van een Zeppelin. Met prachtig zomerweer heeft de voor Amerika bestemde Zeppelin Zaterdag zijn tweeden proeftocht over Zuid-Duitschland met succes volbracht. Er waren ongeveer 80 genoodigden aan boord, waaronder ver scheidene Amerilcaansche deskundigen en journalisten. Er werden eei;st eenige ma noeuvres boven het meer van Constrnz uitgevoerd, wanrna koers gezet werd naar München, dat in een uur en drie kwartier bereikt werd. Hot schip kruiste goruimen tijd boven de stad en wierp ook eenige zakken post uit. Morgen wordt het boven Berlijn verwacht, tijdens een 36-uren- (ochi over Noord-Duitsehlarid en Scan dinavië. De strijd in Marokko. In Madrid heerscht groote spanning, daar men nog niet weet, of Primo de Rivera werkelijk een ontruiming van Ma rokko zal pogen door te zetten of dat hij een geweldige macht op de been zal bren gen om voor een tijd lang een definitieve 34). De Catinat legde, rood van schaamte, het commando neder, dat door de Feu- quières werd overgenomen. De gedunde legioenen veroorloofden zich slechts een korte rust: op Paascliavond, den lOen van Bloeimaand, werd opnieuw de trom pet gestoken. De Franschen en Savoyaar- den zwoeren met opgeheven zwaarden, dat zij niet zouden rusten vóór hun staal rookte van het bloed dier vervloekte sa tanskinderen! Woedend stormden zij de brug over, rukten als losgelaten roofdie ren het dorp binnen, vernielden het in een oogwenk, en richtten in der haast uit de puinhoopen een borstwering op, waarachter zij voor het vuur der beleger den veilig waren. Telkens weder een nieuwe borstwering van takkebossen op richtende^, en dat wel vóór de voorgaande, naderden zij langzaam de sterkte, tot zij haar zoo dicht waren genaderd, dat hun geroep door de belegerden kon worden verstaan. „Geeft u over, verraders! Geeft u over, misschien dat het lot, hetwelk u wacht, daardoor nog een weinig wordt verzacht 1" zoo werd hun van tijd tot tijd beslissing in de Spaansche zóne to for- ceeren. Naar verluidt, zullen de ro eraten der eerstvolgende jaren thans reeds worden opgeroepen. Markies de Es- tella heeft echter de verwachting uitge sproken, dat 1 Januari a.s- de situatie in Marokko weer normaal zal zijn. Omtrent de operatics wordt momenteel geen nader nieuws gemeld. De sectoren van Tetoeau, Sheshoean en de Wad Law blijven de grootste zorg baren, hoewel ook uit andere deelen van de Spaansche zone aanvallen en botsingen worden gerappor teerd vooral ten Noorden van Te toean. Men verkeert ook in het onzekere, welke houding de stammen in Anjer a en de 'Tangerzone zullen aannemen. Deze st.am- Imen hebben zich gedurende de laatste twee jaren rustig gehouden, doch de jon gere leden dezer volken, die in den mo dernen ..wapenhandel geoefend zijn, ver langen zeer om hun geoefendheid te toonen. Vrijdag werd uit Madrid gemeld: Na afloop van den ministerraad bevestigde Primo de Rivera, daHiij met, drie andere leden van het directoire een bezoek aan Marokko zal brengen. Deze reis beteekent evenwel niet, zeide hij, dat de toestand verergerd is. De bedoeling van het direc toire is, zich persoonlijk van de situatie ftp de hoogte te stellen. Een bericht uit Tanger meldt, dat de toestand der Spanjaarden in Marokko ern stig blijft. De uitgezonden versterkings troepen zijn dapper en gewillig genoeg, doch niet voldoende gehard voor den zeer moeilijken en gevaarlijken strijd tegen den vijand, dien zij in Marokko vinden. Boven dien stuit het transport telkens op moei lijkheden en heerscht bij de troepen ma laria. Een aanslag op een president. Toen Vrijdag de president der Poolscbe republiek, Wojciechowski, na de opening der Lcmberger Jaarbeurs naar liet stad huis reed, werd uit de menigte een gra naat naar de auto van den president! geslingerd. Er volgde slechts een zwakke ontploffing. Noch de president noch iemand van zijn gevolg werden gewond. Eeri persoon, die bij den aanslag was be trokken, werd gearresteerd, twee anderen wisten te ontkomen. De gearresteerde is een in Weenen studeerende jonge man, de zoon van een glazenmaker in Romberg. De president begaf zich na den mislukten aanslag naar het stadhuis, levendig dooi de menigte toegejuicht. De Prins van Wales in Amerika. Tijdens de polowedstrijden hij New York drongen de menschen zoo dicht bij den prins van Wales op, dat hij zich twee maal genoodzaakt zag de spelen te ver laten en in een auto te ontsnappen. Den eersten keer sprong hij over de rails, wandelde naar een hoekvan het veld en zette zich daar ergens neer. Een vrouw met een sterken veldkijker ontdekte hem échter. Den tweeden keer ging hij tusschen de chauffeurs zitten. Hij zat daar zeer lang. Niet zoodra zag de prins, dat hij alweer ontdekt was, of hij sprong weg! De New-Yorksehe politie heeft het aantal detectieven, dat den prins van Wales be waakt, versterkt, daar de Engelsche con sul een brief met bedreigingen voor het leven van den prins ontvangen heeft. Men meent, dat deze brief het werk van een krankzinnige is. De burgeroorlog in China. 't Is weer mis in China, het land der burgeroorlogen. Reeds meer dan een week Wordt er weer flink gevochten. De twee toegesnauwd door een bulderendè spreek trompet. „Denkt gij, duivelsgebroed, dat gij nog langer in uw opstand zult kunnen volharden tegenover de vereende macht van Frankrijk en Savoye? Geeft u over, of gij zult het u beklagen, dit zweren wij hij ons allerheiligst geloof 1" Al deze bedreigingen maakten echter niet den minsten indruk op hen, die ge voelden, dat God zich hun zaak had aangetrokken, en de Feuquières ziende, dat op deze wijze het beleg niet vor derde maar alleen tijd en amunitie wer den verspild, sloeg een anderen weg in. Hij bezette de Guigenevert, een heuvel, die zich aan de andere zijde der vallei verhief, en besloot daar batterijen op te richten met de kanonnen van Pignerol. De witte vlag werd opgerold en in haar plaats ontplooide zich de roode banier, als het zinnebeeld van een vastbesloten bloedbad. Daar vernam Ferdinand in zijn toren de tijding, dat ettelijke stukken geschut Pignerol den volgenden dag zouden ver laten om op de hoogte van Guigenevert te worden geplant, ten einde zijn geloofs- genooten uit hun sterkte te verdrijven. Hoe onervaren hij in oorlogszaken ook ware, toch begreep hij maar al te goed, dat de verschansingen cler Balsille te Toechocns, Loe Joeng Sjang van Tse Kiang en Tsi Joean van Kiangsoe, die elkaar op het oogonblik beoorlogen, zijn de mili taire machthebbers van provincies waarin •respectievelijk '22 en 33 millioen Cliinee- zen leven. Hun legers mogen geschat wor den, voor Tse Kiang op 32.000 en voor Kiangsoe op 40.000 man. De legers in China zijn over het algemeen slecht bewa pend met Mannlicher, Mauser, Jnpansche en Russische geweren, benevens een Chi- neesch maaksel dat een mengsel is van alle genoemde soorten. Meestal beschik ken de legers over een kern, die wel goed bewapend is, ïrret 75 m.M. Krupp veld geschut (in China gegoten), .machinegewe ren, enz., maar verder bestaan de troepen dan uit gewerendragers, die over veel patronen beschikken, waarmede zij naar hartelust kunnen paffen. Dat aantal sol daten kan naar goedvinden worden uit gebreid, door ronselen en werven (zooals ook nu weer gebeurt), zoolang maar de Toechoens voldoende geweren en patroon- tasschen verstrekken en soldij kunnen be talen. De Chineesche arsenalen maken in groote hoeveelheden machinegeweren van allerlei soort, patronen en geweren, bene vens ook wat licht veldgeschut. De kust- artillerie heeft over het geheel weinig om hel lijf en bestaat meestal uit 24 c.M. geschut van Krupp, dat 35 jaar oud is, hoewel goed onderhouden. De vloot is voorts oud, onbeteekenend. maar mot goede zeelui bemand. De ontruiming van bezet gebied. Volgens een roededeeling van Fransche zijde zal de Dortmund-zöne tegen 20 Octo ber ontruimd zijn. De „Indépendance" ('weet te berichten, dat aan de zware ar tillerie, de tanks en de vliegers reeds hevel gegeven is tot den afmarsch, de in fanterie maakt de noodige toebereidselen voor hetzelfde doel. Vrijdag zijn de verkcersbelemmeringen tusschen het bezette en het onbezette gebied opgeheven en Zaterdag reeds heeft 'de Wiesbadensche industrie en handels kamer een oproep tot alle Duitschers ge richt, om gezamenlijk op ie bouwen, wat door het Poincaristisch regime vernield werd. leder kan daartoe medewerken, o.a. ook door zijn herfst- of wintervaeantio in het bezette gebied te komen doorbrengen en daardoor de schade eenigszins te ver goeden, die de afwezigheid van vreemde- lingbozoek gedurende een paar jaar in deze strook veroorzaakt heeft. De schuld aa,n den oorlog. De premiers van Engeland, Frankrijk en België te Genève hebben een schrijven ontvangen van den Duitschen rijkskanse lier, waarin deze hun mededeelt, dat hij zich genoodzaakt ziet, in verband met uitlatingen op de Volkenbondeonferentie, onverwijld over te gaan tot. publicatie van een rijksproclamatie, waarin plechtig de~ verantwoordelijkheid van Duitschland aan den grooten wereldoorlog wordt af gewezen. Herriot, de Fransche premier, heeft onmiddellijk daarop den Franschen gezant te Berlijn opdracht gegeven, de Duitsche regeering te wijzen op den slech ten indruk, welken een dergelijke procla matie zou teweeg brengen en tevens, voor zoover Frankrijk aangaat, alle voorbehoud te maken wat betreft de gevolgen, welke uit een zoodanigen stap van Duitschland zouden kunnen voortvloeien. Naar verluidt, heeft ook Mac Donald een krachtig protest doen uitbrengen te gen de plannen der Duitsche regeering inzake de ontkenning van Duitschknds schuld aan den oorlog. gen deze kracht niet bestand waren, en dat d en ballingen een zekere dood wachtte. Men kan zich voorstellen met welke gewaarwordingen hij door het tra lievenster luisterde naar het getrappel der artilleriepaarden en het dreunen der zware wielen van het geschut, dat naar de vallei van St. Martino werd gebracht. Zijn oog volgde den optocht 'tot de laat ste man den hoek van Val-Peroza om geslagen had. Drie dagen later werd onder trompet geschal aangekondigd, dat al wie getuige wilde zijn van den dood der ketters, den volgenden morgen te Pignerol moest ko men. Een menigte nieuwsgierigen, ge trouwe volgelingen van Rome, kwamen op deze aankondiging binnen de muren der stad. Terwijl Ferdinand zich in zijn bed onrustig heen en weder wierp, en niet afliet God om .uitkomst te smeeken, weergalmden de straten van luidruchtig vermaak, en reeds werden feesten en vreugdebedrijven beraamd om het ver wachte treurspel op te vroolijken, en Ro bles overwinning te vieren. Reeds vroeg tijdig was ieder vensterraam den volgen den ochtend met toeschouwers gevuld, ,en zelfs de daken dienden tot zitplaatsen, voor de nieuwsgierige menigte. Ieder scheen begeerig om de eerste te zijn, die Korte berichten. Na de ontruiming van het Roer gebied zal de militaire diensttijd in Bel gië met 2 maanden worden verkort. Het gemeentebestuur van Berlijn deelt mede, dat de prijzen van eleclriciteit, gas en water waarschijnlijk reeds in de maand October zullen worden verlaagd, aangezien ook de kolenprijzen verlaagd zijn en een nieuwe verlaging der spoor wegtarieven is aangekondigd. De Pleisse is op verscheidene plaat sen ver buiten haar oevers getreden. De overstrooming heeft in Duitschland aan zienlijke schade veroorzaakt. Op sommige plaatsen staat het water vier meter hoog. Uit verschillende streken van Duitschland, Hessen, Pommeren, Altmark, komen berichten, dat de oogst door de aanhoudende regens zwaar geleden heeft. Uit Christiania wordt gemeld, dat Amundsen, de man der Noordpoolexpedi ties, failliet is verklaard. Dit is geschied op zijn eigen verzoek, omdat de uitgaven zijner expeditie de beschikbare gelden overtroffen. Toen generaal Oegoutte uit Parijs •naar het Roergebied terugkeerde, had een ongeluk met zijn auto plaats. De auto sloeg om, waarbij de chauffeur werd ge dood, doch de generaal zelf bleef onge deerd. Er worden pogingen aangewend om de penny-bootjes die vroeger op de Theems voeren en vooral in het zachtere jaargetijde zeer veel passagiers van en naar de city brachten, weder in eere te herstellen'. Men hoopt zoodoende de drukte op de verschillende omnihuslijnen en stadsspoorwegen te verminderen. Het plan •is tusschen Hammersmits on Woolwich bootjes te laten varen, die op 25 verschil lende punten langs de rivier aanleggen. De rijkstentoonstelling te Wembley (Eng.) zal pas op 31 October sluiten als (vroegste en op 11 November als laatste datum. De juiste dag is nog niet vast gesteld, aangezien er groot verschil van meening bestaat, of de viering van den wapenstilstandsdag al dan niet op Wem bley zal plaats hebben. Er is evenmin nog een beslissing genomen omtrent een eventueele heropening der tentoonstelling in het volgend jaar. Hittler wordt waarschijnlijk 1 Octo ber in vrijheid gesteld, na 6 maanden in de gevangenis doorgebracht, te hebben. fn den nacht van Vrijdag op Zater dag hebben dronken burgers te Ludwigs- hav'en een Marokkaanschen soldaat ge dood. Ir^, het verder verloop van het ge vecht werd ook nog een Duitschor neer gestoken. In verschillende districten van Geor gië is do bevolking tegen de sovjets op gestaan en heeft de regeeringsambtenaren verjaagd. Er wordt gevochten in de om streken van Tiflis, waar de arbeiders in staking zijn gegaan. De sovjet-autoritei ten treffen bloedige represaille-maatrege len tegen de stakers en degenen, die met dezen sympathiseeren. Di e post-reclame v oo r „Briue Band". Hoe prijzenwaard het ook is, dat de Directie der Posterijen het tekort op de zen dienst wil wegwerken, het middel den langverbeiden optocht zou zien en de tijding van hun aankomst aan zijn mede- genooten kon brengen. Eindelijk: daar kwamen zij. •Vóór de zon haar middaghoogte be reikt had, werd men in de verte een stofwolk gewaar, die zich langzaam voort bewoog in de richting van Peroza, en weldra bemerkte men aan het schitteren der zwaarden en helmen, dat hun bloed dorstige verwachtingen niet zouden, te leurgesteld worden. „Zij komen! Zij ko men!" weerklonk het van straat tot straat, van venster tot venster, van dak tot dak! De hamers der werklieden, die bezig wa ren de schavotten op te richten, werden op deze mededeeling sneller bewogen schier ademloos verwachtte ieder het vol gend oogenblik. Minstens één hart was er in Pignerol, dat met geheel andere gedachten ver- yuld was dan de groote menigte. Fer dinand Arnaud ontving de tijding van de 'nadering der overwinnaars met droefheid, ja. maar toch met de kalme zekerheid, de verheven geestkracht en de volkomen 'overgegevenheid aan 's Vaders wil, die het kind Gods, dat gelooft en bidt, in zulke beslissende oogenblikken kenmerkt. Hij dacht aan de smarten en folteringen van zijn arme medebroeders, en stortte VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentie n: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. I W ~f - T dat zij nu gekozen heeft, kan toch niet door den beugel. Laat ze voor Blue Band reclame maken op postwagens, in postkantoren niets tegen maar niet op onze poststukken. Mr van Sprang schrijft dan ook o.i. terecht in de N. R. Ct.: Die overeenkomst getroffen tusschen den Staat der Nederlanden en den fa brikant van Blue Band, komt mij in allo bescheidenheid voor te zijn in strijd met de wet, de openbare orde en de goede zeden. Wanneer de Staat op hem toebehooren- de postwagens Miss-Blanche-sigaretten wenscht te adverteeren moet hij dat zelf weten, maar hij mist dunkt mij ten eenen- male het recht de aan de post toever trouwde brieven, die hem geen oogen blik in eigendom toebehooren, van recla; me te voorzien. Evenmin als men een aan mij toebehoorende schultiug tegen mijn wil voor reclamedoeleinden mag ge bruiken, mag men mijn brieven voor zien van teekens, die met het postbe drijf niets te maken hebben. Dit klemt nog te meer, waar mij ingevolge het be paalde bij art. 2 der Postwet geen ander middel openstaat mijn brieven te vervoe ren dan door tusschenkomst van den Staat. Nu is deze eigendom'schennis tegenovei het meerendeel der brievenverzenders vrij inrelevant; ile meesten zullen het een beetje gek vinden en er verder niet over denken. Neemt echter eens de casuspositie die licht kan voorkomen, dat een geheel onthouder dagelijks op zijn brieven recla me's voor groote bierbrouwerijen aan treft en dus tegen zijn wil datgene, wat hij steeds bestrijdt, helpt propagec-ren. Der gelijke consekwenlies zullen zich sieilig .voordoen, als men op den ingeslagen weg voortgaat. Eu tegenover de concurrenten van Blue Band neemt deze schennis een 'zeer ernstig karakter aan. De staat be looft hier, zijn postbedrijf uitoefenend, hun reclamedrukwerken! vooir een groot deel van hun werking. I Ik acht het ook niet twijfelachtig, of •de staat zal met meerdere acties wegens- schending van eigendomsrecht aangeval- Hen worden. Het wil mij zelfs voorkomen, dat in deze do president in kort geding bevoegd is, den Staat op straffe van een boete te verbieden met verdere oigen- dornsschennis voort te gaan. De thee is onnoodig duur. De „Daily Herald" schrijft: Thee-maatschappijen maken goede za ken! Thee-drinkers kijken triest. Het eer ste verklaart, het tweede. Voor den ver bruiker stijgen de prijzen snel, één thee- maatschappij is volgens de berichten „on- geloofelijk rijk". Zij zeggen, dat de thee zoo duur wordt omdat de wereld zooveel meer thee drinkt. Maar ze zeggen er niet bij, dat de aanplant stelselmatig beperkt wordt. In 1918/'19 bemerkte de India Tea Association tot haar schrik, dal te veel thee werd aangeplant. Dat verschrikkelijke mocht niet meer gebeuren, en de op brengst werd tot twee derden terugge bracht. Thee werd schaarsch en de prij zen liepen op. Trek dus geen verwonderd gezicht te vernemen, dat de Schotsche Thee-Trust dit jaar bijna zeventig pro cent van zijn kapitaal heeft gemaakt. Het dividend wordt waarschijnlijk vijftig pro- tranen; maar ook aan hun martelaars kroon, en zag met pngerimpeld voorhoofd en fonkelende blikken hemelwaarts. Hoe gelukkig zou hij geweest zjjn, nu zijn dierbaren vriend nog aan zijn zijde te hebben; zijn Herbert, die hem verstond, die hoewel van stouter natuur, niet min der teeder kon gevoelen, en hoewel van meer onafgebroken vertrouwen, ook zijn. twijfelingen had. Nu w,as hij alleen, om toeschouwer van den marteldood van het laatste restje der dappere overwinnaars te zijn, om hun laatste bede mede te bidden, hun taatsten traan mede te wee nen! Alleen! Neen, met den medelijden den Hoogeprioster, die hun tranen telde en hun zuchten woog. Neen, niet alleen was Ferdinand; hij gevoelde het, en dit gevoel gaf hem kracht om even naar buiten te zien, naar den hoogen weg, waar langs de overwinnaars met hun gevangenen na derden. Daar zag hij ze, den langen trein' van krijgers en kanonnen en wagens. Hij luisterde. Wat was dat? Waarom hield het volk plotseling op met razen? Waar om was hun oorverdoovend getier nu veranderd in sombere stilte? Wat mom pelde, wat fluisterde men? Was dit alles de voorbode van het vreeselijk schouw spel eener slachting op zoo groote schaalt (Wordt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1