No 387 Zaterdag 6 September 1934 38e «Saargaiif* C. QUISPEL Dit nummer bestaat uit twee bladen 'KLOOSTERBALSEM Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsfstraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Krma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersfO-05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Voor Viissingen-Arnemuiden. In dank ontvangen van een stille vrien din, die onbekend wil blijven, f 1. BiiiieuiaM. De schietpartij te Brussel. De Belgische bladen deelen nog. steeds nieuwe bijzonderheden mede van hel drama, dat zich Woensdag avond na afloop van den uitstap van de Vlaamsche Harmonie te Brussel lab- speelde. De independance Beige meldt thans, dat de verslagene. Clément Ma- quet, secretaris was van de fascis tische organisatie LeFuscio beige en eenige weken geleden reeds een eer ste maal het met Brusselsche Vlamin gen aan den stok gekregen heeft. Bur gemeester Max heeft aan den presi dent der Vlaamsche harmonie laten weten, dat het voortaan verboden is met het Vlaamsche Leeuwenvaandel op straat te komen. Door fascistische en anti-Vlaamsche vereenigmgen is aan de ouders van het slachtoffer het inzicht te kennen gegeven hij gelegenheid van "de teraar debestelling een groote betooging te organiseeren, die natuurlijk een beslist anti-Vlaamsche karakter zou hebben. De ouders lieten echter weten, dat zij hun zoon in allen eenvoud wen- schen te begraven en ook niet er van houden, dat politieke vereenigingen bloemen zouden sturen of redevoerin- lgen o'p het graf zouden worden uit gesproken. De redaé tie-bureaux van de Vlaam sche bladen worden nog steeds be waakt. Minister van Karnebeek over de vredes- waarborgen. Donderdagmiddag hield minister van Karnebeek in de volkenbondsver- gadering te Genève een zeer toege juichte rede, waarin hij de- groote beteekenis van artikel twaalf van het volkenbondsverdrag, als vredeswaar- borg, uiteenzette. De staten hebben zich door dit artikel verplicht, in geen geval oorlog te voeren zonder het geschil eerst aan bemiddeling of in ternationale rechtspraak te hebben on derworpen, terwijl zij bovendien ook dan nog drie maanden na de interna tionale uitspraak zullen moeten wach ten, alvorens naar de wapenen le mo gen grijpen. Indien dit artikel eerlijk wordt nageleefd, is kans op' nieuwe oorlogen zeer gering. Onze minister drong daarom aan op een propaganda, onder .alle volkeren over de groote beteekenis van dit artikel. Laten wij ons plechtig tegenover elkaar verbin den, eerlijk de voorschriften van het volkenbondsverdrag na te leven en als dan de groote staten de verplich te internationale rechtspraak aanvaar den en de volkenbond alle staten om vatten zal, dan is geen bijzonder waar- borgverdrag noodig, om tot. bewape ningsvermindering te kunnen over gaan. Van Klarnebeeks pleidooi, om de beteekenis van de bepalingen van het volkenbondsverdrag hoog "te hou den, maakte een uitstekenden indruk. De oorlog in Marokko. Generaal Weyler is benoemd tot chef van den genei-alen staf van het Spaansche leger. Primo de Rivera heeft tot zijn aanhangers het verzoek gericht, de feestelijkheden ter gelegen heid van den verjaardag der instel ling van het directoire uit te stellen totdat de toestand weer geheel nor maal is. Te Tetoean is de laatste dagen he vig gevochten. De afdeeling van ge neraal Seramo bij Wad Lau heeft, in verband met de gebrekkige middelen van vervoer en den slechten toestand der wegen met groote moeilijkheden te kampen en maakt slechts geringe vor deringen. De .approviandeering van dit corps moet over zee van Ceuta uit geschieden, doch het slechte weer maakt het. lossen van de levensmid.de- lenvoorraden onmogelijk. Het hospi taal te Wad Lau is overvol met zieken en gewonden. Er zijn talrijke geval len van malaria. De vorige week heeft het hospitaalschip „Barito" driemaal tusschen W;ad Lau en Tetoean geva ren, met iederen keer 500 zieken en gewonden aan boord. Zoo als gemeld, is generaal Grund, die in de omgeving van Tetoean het hevel voerde, van zijn commando ontheven. Zijn troepen hadden zware verlieizlen geleden bij hun jongsten opmarsch. Het ('euta- regiment verloor bij die operaties meer dan de helft vart zijn manschappen. De burgeroorlog in China. Volgens de laatste berichten uil; New-York heeft de gouverneur van Tsje Kiang den strijd legen de regee- ringstroepen bij Shanghai na een ge vecht van 24 uren gewonnen. Na een korte onderbreking van den strijd heb ben de regeer ingstroep en zich echter hersteld en zijn de vijandelijkheden over het geheele front hervat. Volgens andere berichten heelt geen der beide partijen voordeelen behaald. De sterkte der troepen wordt op 40.000 man geraamd. Volgens berich ten van ooggetuigen wordt door beide partijen veel munitie verkwist. Er wordt maar op los geschoten. Korte berichten. - De orkaan, die de Eilanden bo ven den Wind heeft geteisterd, blijkt achteraf nog krachtiger te zijn aange komen dan al gemeld was. Er zijn meer dan 100 dooden en over de 2000 dakloozen. Volgens een bericht uit Berlijn is groothertogin Marie Valerie vhn Oostenrijk, dochter van keizer Frans Joseph stervende. In de districten 'Kjieff en Odessa is een hevige mazelen-epidemie uitge broken. 45 p'Ct. van de gevallen zijn reeds in de eerste dagen doodelijk. De scholen zijn gesloten. De bevolking verlaat het besmette district. Uit Frankfort a. d. M. wordt ge meld, dat de zijrivieren van den Rijn tengevolge van de hevige regenvallen weder sterk gewassen zijn en dat ei' groote schade aan den oogst toege bracht is. De kust,autoriteiten hebben be sloten alle vuurtorens aan de Britsche kust va.n draadlooze zendstations te voorzien en aldus het vermogen om te waarschuwen aanzienlijk te ver- hoogen. In verschillende gedeelten van Georgië hebben pogingen tot opstand tegen het sowjet-gezag plaats gehad, welke van mensjewieksche zijde op touw zouden zijn gezet. Aan de op standige actie werd deelgenomen door gewezen officieren en personen uit de handelswereld. De leiders der bewe ging, welke een negatief resultaat heeft opgeleverd, zijn gearresteerd. Volgens een bericht uit Moskou zijn 40 leiders van den opstand in Geor gië ter dood veroordeeld. Men gelooft, dat onder deze ook prins Andrenikof, de leider der Georgische anti-bolsje- wiki is. PIANO'S EN ORGELS KUNSTSPEL PIANO'S Prachtige Instrumenten Inwendig en Uitwendig Eventmeel Bijzondere Aonkoop Voorwaarden Pianofabrikom - Goudsche Singel 3 - Rotterdam BiimenlaM. Voetballen op Zondag. Die voetbaivereeniging „Vitesse" te Bre- devoort heeft van den burgemeester van Aalten liet volgende schrijven ontvangen: „Bij een onlangs gewezen arrest van den Hoogen Raad der Nederlanden is beslist, dat een voetbalwedstrijd (ook die op particulier terrein) moet worden be schouwd als een publieke vermakelijkheid bedoeld bij art. 4 der wet van 1 Maart 1815 (Stbl. 21, Zondagswet). Het zij mij vergund in verband hiermede uw aan dacht er op te vestigen, dat geen voet balwedstrijden meer op Zondag mogen worden gehouden." Chr.-Nat. Vakverbond. Donderdag is te Utrecht een buitenge wone druk bezochte vergadering van het Clir.-Nat. Vakverbond gehouden, ter be- spreking van liet voorontwerp Ziekte- en Ongevallenwet 1925, dat thans bij den Hoogen Raad van Arbeid aanhangig is. Na een kort openingswoord van den voorzitter van het Verbond, den heer K. Kruithof, heeft de heer C. Smecnk, lid van de Tweede Kamer, over het voorontwerp een voordracht gehouden. Hij stelde tenslotte de vraagHoe moeten wij tegenover dit voorontwerp staan? Men kan zeggen, aldus zeide hij, er is een Ziektewet, die ons meer bevredigt dan dit voorontwerp, laat men die invoeren. Spr. gelooft, dat de kans gering is, dat dit geschiedt. Daarvoor zou, vreest hij, .geen meerderheid in de Kamer te vinden zijn. Onder handhaving van de verschillende bezwaren, die wij hebben, zullen wij. ai- dus de heer Smeenk, liet verstandigst doen, gezien het feit, dat de invoering van een ziekteverzekering noodzakelijk is, liet voorontwerp niet volstrekt af to wijzen en tc trachten eenige bezwaren te ondervangen. Hij stelde een daartoe strekkende conclusie voor. Aan Je ge- dachtenwisseling namen tal van personen deel. Verschillende hunner 'verklaarden er zich aanvankelijk tegen, zich bij dat voorontwerp neer te leggen. In de door den heer Smeenk gestelde conclusie werden als gevolg van de be sprekingen eenige wijzigingen gebracht. Met bijna algemeene stemmen werd daar op de conclusie aangenomen. Allerlei. H. M. de Koningin zal 8 Sept. Zutphen 15 dezer Rotterdam en 3 October Leiden bezoeken. De Prinses zou ook bij het bezoek aan Zutphen tegenwoordig zijn, maar hiervan is later afgezien, omdat hare lessen reeds weer zijn begonnen. De toestand van het Kamerlid Boon is vooruitgaande, hoewel hij nog altijd zeer zwak is. De minister van financiën heeft aan de inspecteurs der directe belastingen meegedeeld, dat in 1925 geen gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van het examen tot benoeming van rijksklei'k bij de belastingen. Dit houdt verband met het feit, dat er een overconiDlect bestaat van particuliere klerken, die aan genoemde examens hebben voldaan en nog steeds op hun benoeming tot rijks klerk wachten. Het jubilé. Inzake liet jubilé van het Goesclie raadslid-wethouder den heer D. II. v. d. Bout hebben .wij eerst een domme foul te herstellen door den berichtgever ge maakt; op de oorkonde komt namelijk niet \oor de toekomstige woning van den jubilaris, maar het Stadhuis. Overi gens dient nog gemeld, dat behalve de reeds door ons gemelde corporaties die den heer v. d. Bout kwamen complimen teren, o.a, ook - opgemerkt werden de Reinigingsdienst, lret R.-K. Armbestuur, de R.-K. Kiesvereeniging, de Veilingsver- eeniging „Zuid-Beveland", vertegenwoor digd door haar voorzitter den heer II. A. Hankcn, het R.-K. Kerkbestuur, St.-Vin- centius, de kerkeraad der Gerei. Kerk, Hoofd School A; Hoofd School B en Onderwijzer® het Bestuur Vreemdelingen Verkeer, de Burgemeester van 's Heer Arendskerke, de Secretaris van den Raad van Arbeid, de Archivaris der Gemeente, de Rijks-Ontvanger, de Bewaarder Hypo theken en Kadaster, Kerkeraad en Kerk voogden der Ned. Herv. Kerk, Bestuur 1-Jerv. School, Hoofden der Chr. L.O. en M.U.L.O.-school Westwal, de Pers en voorts vele particulieren. Ten slotte nog dit: dat des avonds nog een feestelijke bijeenkomst plaats had in „Centraal",- waar na den maaltijd tele grammen van gelukwenseli werden voor gelezen, o.a. van bet oud-gemeenteraads lid, dhr Oosterbaan, en brieven, o.a. van den oud-burgemeester dhr Wesselink; ter wijl ook het Prov. Bestuur per telegram blijken gaf van zijn belangstelling, en door leden en oud-leden van den Baad nog menig woord gesproken werd, dat getuigde van achting en belangstelling. Het glanspunt van den avond was echter de komst van de beide muziekvereenigin- gien „Euphonia" en „Hosanna", die een serenade brachten aan den heer v. d. Bout, ten aanhoore van een aandachtig publiek; men schat 't wel on minstens duizend menschen. Die beide genoemde harmonieën brachten onder de voortref felijke leiding van den heer Horst, direc teur va.n „Euphonia" verschillende stuk jes: volksliederen, marschen, enz. ten ge- hoore, waarna nog een wandeling door de stad volgde. Ben verrassing bracht daarna het Zuid-Bevelandsch a Capella- koor, hetwelk, in de feestzaal onder de uitstekende leiding van den heer Tam- mingia den jubelaris eenige liederen toe zong, nadat hem namens de vereeniging door mei. Bolle een Bouquet van in de tuinen der leden geplukte bloemen was aangeboden. Die jubilaris bedankte den voorzitter, dhr Fokkerna, en het koor har telijk voor deze vriendelijke attentie en drukte ook zijn groote erkentelijkheid uit voor de hulde, hem door de beide muziek gezelschappen gebracht. Ten slotte behoort nog te worden ge releveerd, dat de heer Molhoek, eigenaar van „Centraal", gezorgd had voor smaak volle bloemenversiering; talrijke rozen, datura's, dahlia's, chrysanten, in alle kleu ren, dahlia's o.a. in de Goesche kleuren sierden de zaal; onnoodig ook te zeggen dat het menu voortreffelijk was en als altijd de bediening uitstekend. Verbetering. In de rede van den burgemeester (in ons verslag van gis teren) slaat (regel 25 v.o.): Er zijn in dit jaar ook zware stormen over uw hoofd heengegaan. Dit is een schrijffout van onzen verslaggever. De burgemeester lieeft gezegd: „er zijn in de laatste jaren", enz. Uit isProviHcie. Eerste-luitenant der infanterie W. A. Almekinders, van gedetacheerd uit Oost-Indië teruggekeerd, is met ingang van 22 dezer op non-activiteit gesteld. Inlevering renteboekjes. Naar wij vernemen beteekent de mede- deeling in de advertentie van den Raad van Arbeid te Goes niet, dat bet pu bliek minder tegemoetkoming van den Raad zal genieten, daar er in vele plaat sen zegelverkoopers zijn, die uit eigen beweging het publiek bezoeken teneinde zegels te leveren en daarbij zich ten geh rieve van het publiek met het plakken der zegels en het inleveren van de kaar ten belasten. Wie evenwel van dit gemak niet gediend is, behoort zelve voor tij dige inlevering zorg te dragen. Het niet meer opvragen geschiedt ten einde kos ten te sparen en behoeft, nu langzamer hand al dc kaarten van een bepaalde plaats op eenzelfden dag vervallen, geen aanleiding tot vergeten te geven. Te laat inleveren brengt meerdere kos ten en gevaar van nadeel voor den verzekerde mede. f AKKER'S 1 beroemd wrijfmiddel bij rheumatiek,spit, l spierverrekkinger en stramheid JBr Zeehonden. Men schrijft uit Zee land aan de ,,'N. R. Ct.": Uit het antwoord van den Minister naar aanleiding van de vraag van den heer Braat betreffende de zeehonden, blijkt, dat het wel mogelijk zal zijn dat na verloop het premiestelsel weer zal worden inge voerd, trouwens iets, dat reeds was ge zegd bij de intrekking van het stelsel op 1. Januari j.l. Iri verband met een en ander is liet wel waard even te her inneren, dat de termijn van weer niet geven van premies voor het dooden van zeehonden de vorige maal ruim een halve eeuw heeft geduurd, daar van 1857 tot 1900 geen belooningen naar een K. B. werden uitgereikt. In 1878 was evenwel door het Bestuur der Visscherijen met ernst gewaagd van de verwoestingen on der de visch door de zeehonden aange bracht, die een onnoembaar getal verslon den en gewis voor hun voeding aan de grootste exemplaren de voorkeur gaven. Evenwel werd toen opgemerkt, dat het vroeger bestaan hebbend stelsel van het toekennen van premiën het Bestuur niet toelachte, maar een andere weg zou kun nen worden ingeslagen. Twee pro ducten, en wellicht nog meer, levert de zeehond voor den handel op, de huid en de traan. Een inrichting tot het ver krijgen dier beide zaken is niet kostbaar. G rooter zijn betrekkelijk de kosten van het benoo'digde vischtuig, doch in de be hoefte aan een zeker aantal zeehonden om de inrichting te doen werken, zou ook nog op andere wijze kunnen worden voor zien. Het denkbeeld, dat daarvoor werd aangewezen was om voor een beperkt aantal jaren een zeker subsidie, die niet groot behoefde te zijn, onder bepaalde voorwaarden uit te loven aan hein, die zich daarvoor wilde inrichten. De traan- kokerij vereischt weinig omslag, de hui den, met zorg afgenomen, kunnen zonder bereiding worden afgezet. Tot op heden is evenwel ook dit denkbeeld niet ver wezenlijkt. Bij de directe belastingen, enz. zijn verplaatst dato 16 Sept. de kommiezen le klasse J. de Vuijst van Rotterdam naar Koewacht en C. Kok van Hansweert naar Schiedam. Benoemd met ingang van 1. Sept. tot tijdelijk kommies 2e ld. J. Keur te Nieuw-Namen, D'. P. Versluijs te Philippine, J. P. Bommeljé te Putte, C:. Markusse 'te Valkenswaard, Bi. Snel te Hulst, W. Staal te Laagscliepaal. E. Lauret, en J. J. Soetens te Zuiddorp e, J. P. Verhaagen te Noorbeek. J. Louwerse, te Ossendrecht, G. E, v. d. Meer te Bres- kens en E. Bijl te Sas van Gent. Valschegulden. Te Sluis is door de marechaussee in beslag genomen een vermoedelijk valschen gulden, dragende de beeltenis der Koningin en hel jaartal 1923. Middelburg. Alhier is den Officier van Justitie voorgeleid j. N. J., 23 jaar, werk man te Vlissingen, verdacht van liet ple gen van niet nader te noemen hande lingen met minderjarige, gepleegd te Vlis singen op 31 Aug. j.l. Verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris overgebracht naar het Huis van Bewa ring. Goes. De Evangelisatie-samenkomst in de tent op Klein-Brankrijk was gisteravond weder druk bezoicht- Die teut was geheel gevuld met aandachtig luisterende toe hoorders. Nada.t dr Schmidt de eerste 10 verzen van Jesaja 5-5 had gelezen, ging de adjudant van het Leger des Heils, 'dhr v. d. Berg alhier, voor in gebed. Daar na sprak ds v. Dis van Zaamslag over: „Zonder geld en zonder prijs", vervolgens kapitein Beekhuizen, werkzaam aan de Cadettenschool te Amsterdam over: Wie heeft onze prediking geloofd? In beide toespraken werd weder het Evangelie der genade aan de toehoorders gebracht. Dia samenkomst werd door ds Steinz met dankgebed gesloten. Hedenmiddag 3 uur heeft weder een [kindersamenkomst plaats, terwijl morgen ((Zondag) avond de sluitingsbijeenkornst plaats heeft. Krabbentlijke. Donderdag herdacht bur gemeester Welleman zijn 50sten geboorte dag. Het was ook juist 25 jaren geleden, dat hij raadslid was geworden. In 1907 werd iiij wethouder om in '13 hoofd dei- gemeente te worden. In tal van ver eenigingen vervult burgemeester Welle man een bestuursfunctie. Buiten de ge meente noemt de heer Welleman tal van bestuursfuncties waar. Van heinde en verre kwamen tal van telegrammen en kwamen vele personen uit de provincie en uit de gemeente hem persoonlijk ge- iukwenschen. Van liet bestuur van de suikerfabriek „Zeeland" ontving hij een prachtige boekenkast, bureauministre en stoel. Van de loge „.Inseparable" ontving liij een gouden vulpen. Bij monde van den heer Wouterse werd hem namens eenige vrienden een schilderij, voorstel lende „De Groente" aangeboden, geschil derd door den heer Raaymakers. Ook ontving hij een schilderij „De haven van Bergen op Zoom" van den kunstschilder Van Dord. Namens de kieskringfederatie der vrijz.-dem. partij: „Zeeland" kreeg hij een prachtig bloemstuk. Dies avonds werd hem door 't muziekgezelschap „Concor dia" een serenade gebracht. (M. Ct.) Ovezand. De Raad vergaderde gisteren. Besloten werd om met ingang van 1 Januari 1925 leges te heffen voor af te geven jachtakten, n.l. voor een groote jachtakte tot alle geoorloofd jachtbedrijf f 6, voor een groote jachtakte met uit zondering van de valkenjacht f 3, voor een logeerakte f2 en voor een kleine jachtakte f 1. Aan de Ovezandsche bur gerwacht werd een subsidie van f 20 toe gestaan voor een te houden schietwed strijd met de a.s. kermis. Met algemeene stemmen wordt besloten afwijzend te be- schikken op het verzoek van het Bestuur van de Stichting „Fonds ter bevordering van den bloei der Rijks Hoogere Burger scholen te Goes" om eene bijdrage van 10 cent per inwoner. D'e vergoeding krach tons ajrt. 103, 4e lid der L.O.-wet 1920 wordt voor de R.-K. school vastgesteld, op f 13.5G en voor de Chr. school op f 10.56 per leerling. Oosikapelle. In de gisteren gehouden gemeenteraadsvergadering waren aanwe zig 6 leden. Afwezig dhr A. Maljaars zonder kennisgeving. Na opening met ge bed, deelde dc voorz. mede,, dat ingeko men was een dankbetuiging van dhr S- Walraven, gemeenteveldwachter, voor het inwilligen van zijn verzoek inzake ver bouwing van zijn woning, en zijn toelagie voor kleedinguitrusting. Verder werd mee gedeeld, dat bij de inschrijving voor de verbouwing aan het gemeentehuis, de minste inschrijving was van G- van Sclia- gen, voor een som van f234,26 aan wien B- en W. de uitvoering hebben op gedragen. Tot slot wordt de begrooting 1925 der gemeente overgelegjd met een bedrag van f 28-337,45, hieronder begre pen de gemeentelijke inkomstenbelasting bedragende f 4000, zijnde f 1000 minder dan het vorige jaar. Bij de rondvraag wordt gewezen op de aschbakken, welke overvol zijn. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. Tholen. De nieuw benoemde burge meester van Tholen, de EdelAchtbare Keer, inr H- J. v. d. Hoeve, is gister morgen in een plechtige zitting van den raad diev gemeente als zoodanig geïn stalleerd door wethouder Goossen. Na dat de burgemeester het woord had ge-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1