\o 386 Vrijdag 5 September 1934 S8e Jaargang CROKA SIAOUE, Uit ie PrafiBGie. Drukkers-Exploitanten ÖOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Weinig verwachting. Wij hebben reeds vroeger gezegd, niet veel verwachting' te hebben, ook van de vijfde vergadering van den Volkenbond, waar 52 volken vertegenwoordigd zijn, on zelfs twee ministers elkander omhel zend den eersten dag reeds getracht heb ben den indruk van het wel slagen te vestigen. Ook meerdere bladen van rechts staan er zo» voor. „Dte Nieuwe Provinciale" herinnert aan wat wij lezen in Jesaja 9: 7—9- „Die Heere heeft een woord gezonden in Jacob en het is gevallen in Israël. En al dit volk zal het gewaar worden. Efraim en de inwo ners van Samaria, in hoogmoed en grootsch beid des harten zeggende: de tichelstee- nen zijn gëvallen maar met uitgehouweno steenen zullen wij wederom bouwen, de wilde vijgehooimen zijn afgehouwen, maar wij zullen ze in cederen veranderen En „De Tijd", bang voor het beginsel •waarop men de nieuwe verhoudingen on der de volken bouwen wil, merkt op: „Eén ding is zeker: de overeenkomst Is er een van den ouden stijl. Zij is niet gegrond op het recht, maar op het belang; den motor van bet internationaal ver- beer in het verleden, en, naar 'te vree .zen is, den motor van het internationaal verkeer in de toekomst. Regperingen vra gen, wanneer het gaat om hun gedrag tegenover andere staten te bepalen, niet naar hetgeen de rechtvaardigheid eisöht, maar naar hetgeen het belang van hun volk en van hun financien vraagt. Ze ker, er wordt daarbij wel met recht ge schermd, voor zooverre men daarin zijn voordeel ziet. Men zoekt wel yaak ook zijn belang in hetgeen recht is, omdat men dan in den strijd voor zijn belang het sterkst staat. Maar waar is de staats man, die het ook bestond tegen zijn volk te zeggen: het is tegen ons belang, het is in ons nadeel, maar wij1 willen niet anders dan dit of dat, omdat dit of dat alleen recht is? Of men de onderhande laars hoort te Londen, dan wel de rede naars in Fransche Kamer of Senaat of in den Bu.it.sc.hen Rijksdag de grond toon van al hun mooie woorden over vrede en recht is: ons belang vordert het. Die eerste vraag, als de conferentie ge ëindigd is met haar werk is, is ?elfs .lot buiten de vergaderzalen overal: wat heb ben wij ervan te vreezen of te hopen? Eu de Engelsche ministers of do Engelsche kiezers, ook die van de regeeringspartij, .speuren weer oenig gevaar in Duitsch- land's economisch herstel voor eigen in dustrie, eigen werkgelegenheid, of liet mooie van de overeenkomst is voor hen groot endeels eraf. Het is natuurlijk nog wel mogelijk, dat de Volkenbond de noodige verademing "brengt. Maar dan zal dit zijn ondanks zichzelve. Die Heere kan ook, wat onze ouden noemden „met een krommen stok ©en rechten slag slaan". Doch hieraan zijn andere voorwaarden verbonden, dan die, op welke de Volkenbond zint. Storm in Roemenië. In het Oosten van Roemenië heeft een ■vreeselijke storm gewoed, die met een (alles vernielende wolkbreuk gepaard ging. 'Vooral in de Debroedsja was het nood weer. Tengevolge van hoog water is dit district van de rest van Roemenië afge sneden. In de buurt van Constanza zijn in een dorp meer dan 100 huizen ver nield. Er zijn reeds 12 lijken in de puin- hoopen gevonden, doch tal van personen worden nog vermist. Men raamt het ge tal der dooden in de buurt van Constanza op minstens 40, terwijl de materieele .schade minstens 50 millioen ley bedraagt. t De ontruiming van het bezet gebied. Eiken dag komen er nieuwe berichten binnen over de diepgaande veranderin gen, die zich in West-Duitschland aan het voltrekken zijn. In verband njet de jongste order van generaal Degoutte uit de „Zeit" zich als volgt: Men moet in het. bezette gebied geleefd hebben om te beseffen, wat deze verordening te beteekenen heeft. Niet al leen was het handelsverkeer tusschen vlak naast elkander liggende steden, zoo- als tusschen Frankfort, Wiesbaden, Mainz, .'schier geheel onmogelijk geworden, maar ook raakten de familiebanden langzamer hand geheel doorgescheurd. De plagerijen, Iwaarmede de pascontrole vergezeld ging, waren eenvoudig niet meer te tellen. Bij zonder vernederend was hierbij het ge voel, dat men door zwarte Franschen aan den lijve onderzocht moest worden. Het nietigste vergrijp tegen den vorm gaf aanleiding tot oogenblikkelijke opsluiting, iwaaraan men slechts tegen betaling van hooge sommen ontkwam. Hopelijk zullen nu alle barricades, schildwachthuisjes, barakken, controleurs, maar vooral de zwarte soldaten zoo spoe dig mogelijk verdwijnen, tot groote op luchting van liet bezette gebied, dat ein delijk weer op adem kan komen en in hoogste mate dankbaar is voor de reaee- ring, die dit alles voor haar gedaan heeft weten te krijgen. Terwijl aldus in liet Westen een op gewekt leven heersclit, verkeert Berlijn in diepe rust. De rijkspresident heeft de hoofdstad verlaten. Heden gaat de rijks kanselier met verlof naar Sigmaringen. Stresemann is ook met vacantie, Een Vlaamsche betooging te Brussel. Men zal zich herinneren, dat een maand geleden te Brussel verschillende Vlamin gen, die hadden deelgenomen aan een avondje van de Vlaamsche harmonie, op laffe wijze door franskiljonsche Brusse laars werden aangerand en mishandeld. Hetzelfde incident heeft zich Woensdag avond voorgedaan. Na een betooging in de stad, waar zij op scheldwoorden en slagen waren onthaald, begaven groepjes Vlamingen zich huiswaarts. Een dezer groepen werd aan de Beurs aangevallen. Zijn leven in gevaar achtende trok een der Vlamingen, een zekere Deman, 'oen revolver en .loste verschillende schoten, die tot noodlottig gevolg had den, dat drie personen werden gewond, waaronder de 22-jarige Maquet van Brus sel, die doodelijk werd getroffen. De da der, Deman, werd gearresteerd. Nader wordt gemeld, dat Maquet is overleden. De Msb. meldt nog: De Franschen en de fascisten, die meenden bun woede op weerlooze menschen te kunnen botvieren, botsten juist op een groep, waaronder zich mannen van het verweercomiteit be vonden. Het is op dat oogenblik, dat de 30-jarige Remy de Man, zijn leven in gevaar achtende, een revolver trok en schoten loste, met het bovenvermelde droevige gevolg. De Man, die in 1914 als oorlogsvrijwil liger dienst nam en als reserve-officier het leger verliet, waar hij om zijn daden van moed verschillende decoraties ver wierf, staat bekend als een kalm mensch. Hij is afkomstig van Kieldrecht bij de Nederlandsche grens en is ambtenaar bij het ministerie van Justitie. Een vreemde prins. „Prins Sapieha" neemt zich een Poolscli avonturier, die reeds herhaalde lijk in aanraking met de Duitsche autori teiten is geweest. Hij stond weer voor de Berlijnsche rechtbank terecht. Hij was onlangs tot 2 jaar en .4 maanden tucht huis veroordeeld en was toen in hooger beroelp gegaan. Terwijl hij bij hoog en laag bezweert, dat hij wel degelijk Drins Sapieha is, meent het O.M. te doen te hebben met een zekeren Sanislas Wov uit Warschau, die als knecht begonnen is en later bedelaar is geworden. Wie gelijk heeft, valt moeilijk te beslissen. Opmer kelijk is het zeker wel, dat beklaagde vloeiend Franscli en Italiaansch spreekt, wat Latijn kent, en in zijn gehouden verdediging zelfs Aristoteles citeerde. Hii was te Berlijn eerst opgetreden als prins Stanislas Paul Leo Sapieha. Later noem de hij zich dr jur. prins Cesar Leo Sa pieha. Hij had toen een 'meisje, een dochter van een herbergier, die door hem tot „prinses Leonore Sapieha van Ruthenie, kasteel Ruthland bij Memel" gepromoveerd werd. Met deze werd Sa pieha te Diantzig gearresteerd. Het kwam uit dat hij een gauwdief en bedrieger is; en zoo werd hij opnieuw tot 2 jaar veroordeeld. Ontvlucht. De Hongaarsche republikeinsche leider Emerich Veér, die reeds langen tijd we gens politieke acties gevangen zat, is per vliegtuig uit Hongarije gevlucht en te Weenen aangekomen. Veér (spreek uit We-eer, de eerste e uitspreken als de e in mes), die ook als dichter bekend is, werd eenigen tijd geleden aan het rechter oog blind. Daar er gevaar be stond, dat ook het andere oog ziek zou worden richtten een aantal vooraanstaan de personen, waaronder Masarik, Ebert, Coolidge, Anatole France en anderen een manifest tot de Hongaarsche regeoring, waarin verzocht werd Veér gelegenheid te geven, zich te laten opereeren. Veér werd 'hierop voor een maand ontslagen, en zou in zijn woning <f© Boedapest de terugkomst van den oogheelkundige, die met verlof was, afwachten. Van deze gelegenheid maakte Veér gebruik om, onherkenbaar vermomd, onder de oogen van vde politie per auto de provincie in te gaan, vanwaar een vliegtuig hem naar Aspern bracht. Veér zal zich te Wee nen laten opereeren, en daarna naar Pa rijs gaan om de republikeinsche beweging van daaruit te leiden. rAfcPJKAMTtM WOfyitKVEEfl. MOUANO Straatgevecht. In de oude Hussietenstad Tabor is het tot een handgemeen tusschen klerikalen en vooruitstrevenden gekomen. Aanlei ding hiertoe was het feit, dat de kle rikalen van Zuid-Bohemen een partijve.r- gadering wilden beleggen, waartoe de plaats van samenkomst het plein zou zijn, waarop het standbeeld van den Hussieten- •veldlieer Zizlca staat. De liberale par tijen beschouwden dit als een uittarting en drongen er bij het politieke bestuur op aan, dat dit de bijeenkomst zou ver bieden, of ook anderen partijen het plein ter beschikking zou stellen. Het Dolitiek bestuur deed het laatste: natuurlijk ont stond er weldra een handgemeen, waarbij de gendarmen moesten te pas komen. De klerikalen zagen zich gedwongen het veld te ruimen. Bigamie. Dezer dagen stond voor den politie rechter in Bow Street (Londen) een kollner, Witty genaamd, terecht, beklaagd van bigamie. De omstandigheid onder wel ke 't dubbele huwelijk was gesloten wa ren echter van dien aard, dat de rechter van de eene verbazing in de andore kwam. Beklaagde bekende met de Fran sche vrouw Marie Lecomte, die hij nooit te voren had gezien, op zekeren morgen in Maart voor den ambtenaar van den burgerlijken stand in de wijk Hackney getrouwd te zijn, ofschoon hij wist, dat zijn wettige echtgenoote nog ieefde. Een paar dagen voor dit huwelijk had be klaagde een man ontmoet, King, die hem gevraagd had of hij wat wilde verdienen. Beklaagde was toen werkloos en had dit aanbod aanvaard', waarop King hem drie pond gegeven en hem meegenomen had naar het registratie-bureau in Hack ney om een huwelijksformulier op naam ■van mejuffrouw M. Lecomte aan te vra gen. Op den in het formulier bepaalden dag ontmoette beklaagde King weer, die hem plaats deed nemen in een taxi, waarin reeds een jonge vrouw gezeten was. King zei, dat dit de dame was met wie hij straks moest trouwen. Onderweg kocht King een trouwring dien hij aan mejuffrouw Lecomte overhandigde, Ee- klaagde verstond verder geen woord \ran het onderhoud tusschen King en Lecomte, dat in het Fransch gevoerd werd. Op het huwelijksbureau fungeerden King en een andere vrouw, die beklaagde ook nooit .gezien had, als getuigen en het huwelijk werd in allen vorm vol trokken. Na de plechtigheid reed het drietal naar een zeker huis, waar be klaagde vijf pond van King krees. Sinds dat oogenblik had beklaagde de vrouw Lecomte nooit meer teruggezien. Een paar dagen later zocht King hem echter weer op, en verlangde dat hij naar het bureau voor paspoorten zou gaan om daar een pas voor „zijn vrouw" Lecomte aan te vragen. Beklaagde durfde dit niet aan en weigerde, waarna liii ook King niet meer ontmoet had. Aan het eind van dit relaas vroeg de rechter of beklaagde nooit aan King om een verklaring verzocht had, waarom hij dit huwelijk had moeten sluiten. Witty antwoordde, dat hij deze vraag ook ge steld had, maar van King slechts ten antwoord "had gekregen, dat mejuffrouw Lecomte "haar familie in Parijs wilde bezoeken en na dit huwelijk een hoop minder moeite zou hebben bij het ver krijgen van een pas. De politierechter verwees de zaak naar de rechtbank, maar liet beklaagde voor- loopig onder borgstelling vrij. Korte Berichten. Er schijnt bij Accrua Pondente op den weg naar Rome een aanslag te zijn gepleegd op Mussolini. Zijn automobiel werd niet beschadigd doch de daarop volgende werd door den kogel door boord. In het noorden van Frankrijk zijn de vooruitzichten van den oogst, tenge volge van het aanhoudende natte weer zeer slecht. In een artikel van de Daily Mail over het beleid, dat de conservatieven op het oogenblik moeten volgen, ver klaart zich Jeynsen Hicks tegen het steu nen van de Duitscne leening door En geland. Indien men Duitschland, aldus schrijft hij, op deze wijze op de been helpt, smeedt men een wapen tot ver nietiging van Engeland's handel. Uit Christchurch, in Nieuw-Zeeland, wordt de ontdekking .gemeld van een groote ader van goudhoudend kwarts aan den voet van den berg Tarwera. In een nader bericht over den nood- lottigen dood van Resta, den auto-renner, lezen wij, dat zijn helper niet zwaar gewond is, maar slechts lichte kwetsuren opgeloopen heeft. Bij Resta's dood wordt in herinnering gebracht, hoe dikwijls hij al in zijn ren nersloopbaan op het kantje af ontkomen was aan het lot, dat hem ten slotte toch achterhaald heeft. D'e opzienbarend ste wedren van zijn leven was misschien die met den Amerikaan de Palma, waarbij beiden, in tegenwoordigheid van 7500Ó toeschouwers meer dan 250 mijlen, vlak naast elkaar, gelijk bleven. Patrick Herbert Mahon, de moorde naar van Emily Kaye, het door hem verleide en van haar geld beroofde meisje, in de bungalow bij Eastbourne is gisterochtend in de gevangenis van Wandsworth terechtgesteld. Van het oogenblik af, dat hij zijn cel verliet, tot het einde heeft hij geen woord ge sproken. Uit Tiflis wordt gemeld, dat de penningmeester der Georgische commu nistische partij met een bedrag van 200.000 roebel in buitenlandsche valuta verdwenen is. llij had dit bedrag uit Moskou ontvangen om over te maken aan het centraal comité der Perzische communistische partij. Het congres van de Duitsche typo grafen heeft met algemeene stemmen op één na, een motie aangenomen, waarin de vakvereeniging het vernielende stre ven van de communistische partij ten scherpste veroordeeld. De Fransche berichtendienst te Dus- seldorp heeft vandaag de uitgaaf van zijn blad gestaakt. Tevens is bekend gemaakt, dat de^ransche douanekantoren te Dus- seldorp, Essen, Dortmund., Witlchen en Recklinghausen vandaag voorgoed wor den gesloten. Mac Donald heeft zijn groote rede over de ontwapening te Genève gehouden. De indruk in vollcenbondskringen is zeer gunstig ofschoon men afwijkende stand punten in Herriot's rede verwacht. D;e bevolking van New-York heeft weer eens te lijden van een hittegolf. Duizenden personen slapen in de open lucht. Tegen het einde van deze maand zal te Weenen 'het proces plaats hebben van de strafzaak tegen Jaworeh, den man die den aanslag op dr Seipeï gepleegd heeft. Dr Seipel zou op amnestie voor den dader aandringen. In de haven van Spezia heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van de torpedoboot N. 63. Verscheidene man schappen werden op slag gedood. Vijf lijken zijn reeds geborgen. In het noord-oosten van Mindanao (op de Filippijnen) is een hevige aard schok waargenomen. Cantilan en Surigao zijn grootendeels verwoest. Andere steden hebben ernstige schade geleden. Tenge volge van het vernielen der telefoon- en telegraaflijnen zijn nadere bijzonderheden nog niet te verkrijgen. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 of. Bij abonnement belangrijke korting. Natuurboter en Blue Band. De Alg. Ned. Zuivelbond heeft zich met adressen gewend tot de Ministers van Waterstaat, en van Binnenl. Zaken en Landbouw met verzoek van de post stempels der Ned. posterijen te verwijde ren 'de reclames voor de Blue Band Margarine. Onze belastingpenning en. Een wetsontwerp is ingediend tot wij ziging van de wet op de invordering van 's Rijks directe belastingen. Het komt een en andermaal voor, dat belasting van lieden, die zich buitens lands bevinden en wier yerblijfplaats niet hekend is, verjaart. Daarom worde op de regeling van de verjaring een uitzonde ring gemaakt op dezelfde wijze als het is geschied voor de vermogensbelasting. (Die tijd, gedurende welken de belastingschul dige zich metterwoon buiten het Rijk be- 'vindt, telt voor de verjaring niet mee) Volgens de bestaande regeling ont vangt de belastingschuldige., die in ge breke blijft het verschuldigde op den vervaldag te betalen, een waarschu wing, en als hij daaraan geen gevolg SLEEPT GIJ U iederen dag naar uw werk, afgemat ea uitgeput door pijn in den rug? Bij dui zenden is dit het geval. En het is zoo vaak onnoodig, want meestentijds is de oorzaak een nier kwaal, die door Foster's Rugpijn Nieren Pillen verzacht en gebeterd kan worden. Nierkwalen komen veel voor onder alle standen, maar worden zoo dikwijls ver waarloosd, omdat zij zich zoo ongemerkt jarenlang kunnen ontwikkelen zonder dat men de ware oorzaak verdenkt. En noc.h de broodwinner, noch de moed r van het gezin kunnen, wanneer eindelijk de oor zaak wordt begrepen, voldoende rust nemen. Let op uw nieren en houd deze gezond. Voortdurende rugpijn is een waarschu wing van nierzwakte, evenals pijnlijke, ongeregelde urineloozing en abnormaal uitziende urine. En als gij tevens last hebt van rheumatische pijnen, hoofdpijn, vermoeidheid, zenuwachtigheid en duize ligheid, neem dan uw maatregelen. In het begin zijn nieraandoeningen het ge makkelijkst te genezen. Gebruik Foster's Rugpijn Nieren Pil len om de zwakke nieren op te wekken, te verzachten, te versterken en genezen. Zij zijn over de geheele wereld bekend. Zij genezen niet alles en werken niet op de maag, lever of ingewanden. Juist het feit, dat zij alleen en zeker op de nieren en blaas werken, verklaart het groote succes van Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (41) geeft, nog een aanmauing om binnen drie dagen te betalen. Eerst 'daarna kan tot het uitvaardigen en beteekenen van een dwangbevel worden overgegaan. Daar het om practisclie redenen niet mogelijk is, de vervolgingsstukken met een tijds ruimte van slechts drie dagen op elkander te doen volgen, is het voor vele belasting schuldigen loonend, met betalen te wach ten tot de ontvangst van een aanmaning, hetgeen renteverlies voor den Staat be- teekent. Het aantal belastingschuldigen, die ook aan de aanmaning .geen gevolg geven en een dwangbevel afwachten, wordt evenwel steeds grooter. ü,e geringe waarde, die het zenden van twee vervol gingsstukken heeft, moge blijken uit een overzicht van het aantal in 1923 te Am sterdam, Rotterdam, 's Gravenhage en Utrecht opgemaakte waarschuwingen, aan maningen en dwangbevelen. Uit dit over zicht blijkt, dat het aantal aanmaningen 61 pet. bedroeg van het aantal waarschu wingen en voorts, dat van de 743.878 per sonen, tegen wie vervolging werd inge steld, er 289.019 of 39 pet. betaalden na de waarschuwing en 171.895 of 23 pet. na de aanmaning, terwijl tegen 282.974 personen of 38 pet. een dwangbevel moest worden uitgevaardigd. Op grond van het vorenstaande, is de minister van oordeel, dat de waarschu wing behoort te worden afgeschaft. Voor de belastingschuldigen zal die afschaffing geen bezwaar opleveren, indien, zooals wordt voorgesteld, de termijn van drie dagen, in de aanmaning genoemd, tot tien dagen verlengd wordt; voor de be lasting-administratie beteekent zij. een be langrijke besparing van arbeid, die er toe zal bijdragen, dat de vervolgingen voortaan tijdig en regelmatiger zullen kun nen plaats hebben. Allerlei. De Koninklijke familie zal 13 dezer na het bezoek der Koningin aan Amsterdam, te 's-Gravenhage aankomen om voor on geveer een tweetal weken het Landhuis „den Ruigen Hoek" te Scheveningen te betrekken, alvorens Haar verblijf weder verder op het Loo te vestigen. Een belangrijke gift heeft de Koningin- Moeder aan den penningmeester der ver- eeniging Nederlandsche Landkoionisatie en Inwendige Zending geschonken naar aanleiding van de concerten te geven door het Zuid-Bevelandsch a Capella Kcor te Goes, hetwelk ten bate van bo vengenoemde Vereen, komt concerteeren op 16 Sept. in de Kloosterkerk en op 17 Sept. 's middags in de Nieuwe Bad- kapel in Den Haag. Apotheken. A.s. Zondag zijn de volgende apotheken geopend: te Middelburg, die van M. J. van Pien- broek; en te Vlissingen, die van Wied. A, J. v. Ockenburg. Met ingang van 1 October a.s. is van Heinkenzand naar Amsterdam over geplaatst dhr P. G. Pieterse, ambtenaar der Diir. Bel., Invoerr. enz.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1