Kerknieuws. Onderwijs. Laatste Berichten. Gemengd Nieuws. godsdienstoefeningen duurde tot 1865 toen bij de behandeling der gemeentebe- grooting tegen de post vau uitgaaf (jaar wedde klokluiders) bezwaar werd inge bracht, welk leidde tot een correspon- dietie met de kerkvoogdii der Ned. Herv. Kerk, deze eindigde in 1872 met een overeenkomst dat de kerkvoogden geen liooger bedrag meer zouden verlangen dan 50 gulden per jaar, voor bewaren en bergplaatsen der brandspuiten en brand weermiddelen enz. in het koor der kerk en de burg. gemeente voortaan de klok zou laten luiden bij het begin der gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. Kerk. In de tentsamenkomst welke gister avond gehouden werd was de toeloop nog grooter dan één der vorige avonden. Te half acht waren meest alle zitplaat sen reeds bezet terwijl op het uur van aanvang niet alleen de tent in haar geheel overvol was, doch zelfs tot ver daarbuiten de luisterenden opeengepakt stonden. En er was ook thans weer wat goeds te hooren. Na het openings woord en nadat Ds v. d. Vis in gebed was voorgegaan, sprak Ds Mantz van Wolfaartsdijk over „de steenrots Jezus Christus" welker vastheid en veiligheid hij aan de hand van sprekende beelden aan zijn hoorders voor oogen stelde. Evenals de steenrots op Israels woestijn- reis door Gods Almacht water voort bracht en daardoor leven, zoo ook kou ,spr. eindigen met te wijzen op het water des levens hetwelk onze Heiland zonder prijs allen aanbiedt. Nadat een drietal verzen uit Ps. 42 wa ren gezongen, bracht dhr Sevensma even als den vorigen avond weder op vurige wijze zijn boodschap des heils, zich daar bij latende leiden door de geschiedenis uit Lukas 13:1017, waarin verhaald wordt van het wonder der genezing door den Heere Jezus aan de vrouw 'bewezen, welke reeds achttien jaren lang floor Sa tan gebonden en gebogen was. Met groo- ten - 'ruk wees deze spr. er op dat ook nu nog jietzelfde wonder mogeliïk was aan een ieder die door zonde en schuld gebogen door dit leven ging. en de toevlucht leerde nemen tot den Alinach- tigen Zaligmaker. Een ernstige en dringende roepstem kwam in beide toespraken ook dezen avond weder tot de harten van do tal rijke opgekomenen. Met dankgebed door Ds P. J. Steinz werd deze evangeliesatie- samenkomst besloten. Des namiddags was de kindersamen komst, evenals de vorige maal. zeer goed geslaagd, terwijl het aantal der aanwe zige kleinen beduidend grooter was dan des Zaterdags. Ook de gewone middag bijeenkomsten voor volwassenen trekken meer belangstelling dan in den beginne, zoodat alles wijst op een heerlijk beëindi gen van deze Tentcampagne. Vlissingen, De heer J. G. van Niftrlk, die als lid van den gemeenteraad heeft bedankt, wordt op de vrijzinnig-democra tische lijst opgevolgd door mej. .T. H. Gasille. Krabbentlijke. Omtrent de bijdrage van 'O cent per inwoner voor de litt.-econ. afd. der R. If. B. S. te Goes besloot de gemeenteraad (in zijn laatste vergadering) die te geven, als de meerderheid op Zaid- Beveiand zich daaraan niet onttrekt. Ritthem. Tegen 1 October is aan A. A. de Rurjsscher, postbode alhier, pp zijn verzoek eervol ontslag verleend. Ruim 21 jaar is hij alhier werkzaam geweest, waar hij geacht, wordt als een nauwgezet en welwillend ambtenaar. St. Annaiand. De gemeenteraad heeft met 4 tegen 3 stemmen afwijzend beschikt op een verzoek tot weder-invoering der kermis. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Parrega J. Kloots te Varik. peref. Kerken. Beroepen te Zalk G. Staal, cand. te Zwolle. Chr. Ger. Kerk. Aangenomen naar Lutten door P. Dijk stra, cand. te Apeldoorn. Di- A. W. Bronsveld, de bekende Utrechtsche emeritus-predikant, wordt se dert een tien dagen in het Diaconessen- huis te Utrecht verpleegd. De toestand ïs met het oog op zijn hoogen leeftijd faiet zonder zorg. (N. R. C.) Het provinciaal kerkbestuur van Zee land heeft aan den predikant dr J. II. Gunning J.Hz., te Serooskerke (W.) op zijn verzoek en op grond van zijn gezond heidstoestand, eervol emeritaat verleend met ingang van 1 November. Het provinciaal kerkbestuur van 'Zeeland heeft den eandidaat L. Boonstra He Zuidlaren (Gr.) toegelaten tot de Evan geliebediening in de Nederlandsch Her vormde kerk. Naar The Times meldt, is te Smyrna overleden ds L. Ch. Le Bouvier, gedu rende meer dan veertig jaren verzorger van de geestelijke belangen in de Neder- landsche kolonie aldaar. Benoemd tot pastoor te 's-Heeren- hoek pastoor J. M. C. Nijen, te Moor drecht. Middelburg. Bij het herexamen aan het gymnasium alhier ziju alsnog toegelaten: tot de zesde klasse: L. H. Bouma; tot de vierde klasse: G. H. van Willens- Iwaard; tot de derde klasse: JD:. van Doorn en D. J. van Doorninck. Een leer ling werd niet bevorderd. Geslaagd te Botterdam voor de hoofdacte mej. M. S. Schiffer te Sint Jansteen. En voor de nuttige handwerken mej. M. J. Vink te Brouwershaven. Te Eindhoven de dames M. C. Vercautereri te Breda, M. N. L. Harmans te Ossenisse en A. v. Buffelen te Arnhem. En te 's Gravenhage voor het Machinisten-exa men de heer J. de Waardt te Vlissingen. Nog slaagde voor de nuttige handwer ken te Rotterdam mej. P. G. Zoon te Mid del 1 j u rg (Middelharn is Tot tijdelijk leeraar aan het stedelijk gymnasium te 's Hertogenbosch is voor het cursusjaar 19251928 benoemd voor üuitsche taal en letterkunde de heer J. 1.. van Diere, leeraar aan de R. H. B. S. te Zaltbommel. Het zevende leerjaar. Nog steeds schijnt het voor velen niet dui delijk te zijn hoe liet nu eigenlijk met het zevende leerjaar aan de lagere school staat. Daarom is liet niet ondienstig nog eens op het volgende te wijzen: Waar thans een zevende leerjaar be staat, mag dat niet worden opgeheven. Scholen, die nog geen zevende leerjaar hebben, zijn niet verplicht dit leerjaar te formeercn. In verband daarmee is in 'tkort de inhoud van dc Leerplichtwet, wat het van school gaan der kinderen aangaat als volgt: Afgeschreven mogen worden aan 't ein de van oen jaarcursus de leerlingen, die aan een school met zes leerjaren alle klassen doorloopen hebben; de leer lingen, die aan een school met meer dan zes leerjaren zes klassen doorloopen hebben en twaalf jaar zijn; alle leer lingen ,die dertien jaar zijn. Het bericht van eenigen tijd geleden over intrekking van een ontwerp tot wijziging van de Leerplichtwet brengt hierin geen verande ring; kinderen, die bij den aanvang vaii een leerjaar volgens bovengenoemde rege len leerplichtig zijn voor het zevende leer jaar blijven zulks voor het geheele ze vende leerjaar. (N. Prov. Gron. In no. 7 van „Gereformeerd School verband" plaatst de heer J. v. d. Waals, hoofd der Chr. school to Nijkcrk, secre taris van het Verband, het volgende woord van verweer: Beginselvereeniging. In „De School met den Bijbel" van '12 Juni 1.1. handelde D. naar aanleiding van het Jaarverslag van G.S.V. over de positie van fret Verband. Zijn oordeel is be langrijk genoeg oin er aandacht aan te wijden, liet stuk is te breed om er hier in zijn geheel op in te gaan. Misschien kan dat later. Voorloopig plleen dit. Ook nu zal ik wel weer een pluimpje krijgen, dat ik nog den moed niet ver lies. Maar heusch, nu al de critiek blijf ik gelooven in de goede actie van 't Ver band. Omdat ik de zaken anders bezie dan D. Volgens hem leeft 't Verband alleen in 't Noorden, en kwijnt 't overal elders. Voor een oogenblik toegegeven, afschoon 't niet geheel waar is. Vanwaar die kwijnina? Omdat cle grondslag onzuiver is? Omdat G.S.V. practised alleen een besturenbond is? Maar vanwaar dan de bloei in 't Noor den, waar èn onderwijzers èn besturen actief zijn? M.i. schuilt de oorzaak er gens anders. G.S.V. bedoelt de ontwik keling van "het Gereformeerd beginsel ten opzichte van school en onderwijs. En onderscheidt zich daardoor van haast elke andere vereeniging. En de menschel warm te maken voor het beginsel, dat kost zware arbeid. Die Schoolraad bloeit. Maar die behartigt voor alles de materie. De Unie dient voor de propaganda. G. V.O. houdt voeling met de Herv. Kerk. De nie Uvan Chr. Onderwijzers is een vakvereeniging, G.S.V. onderscheidt zich echter van die alle. Kan met geen er van vergeleken. Alleen eenigennate met C.N.S. En .zoolang 't beginsel iets waard is, heeft G.S.V. reden van bestaan. En 't is de moeite waard er voor te strijden. VLISSINGEN. De wethouders, de hee- ren Laernoes en Huson, hebben aan B. en W. bericht, dat zij in het financieel belang der gemeente hun mededeeling, dat zij hun mandaat als wethouder neer leggen, tot na 14 Sept. zullen opschorten. Daar de wet voorschrijft, dat binnen 14 dagen na het ontslag nemen in de vacatures moet worden voorzien, zou een buitengewone vergadering moeten wor den belegd. Nu kan gewacht worden tot de gewone vergadering op Vrijdag 26 September. VLISSINGEN. Donderdagmorgen is al hier de nationale schietwedstrijd, uitge schreven door de Vlissingsche Scherp- schuttersvereeniging „Vlissingen", .geo pend. De Commissaris der Koningin was wegens het houden van audiëntie en de burgemeester wegens uitstedigheid verhin derd. Namens het gemeentebestuur werd nu het woord .gevoerd door den loco burgemeester, wethouder M. Laernoes, zulks nadat de voorzitter der vereeni ging, de heer M. van der Beke Callenfels, allen welkom had geheeten bij dezen wed- fetrijd ter eere van het 40-jarig bestaan. Het oudste lid der vereeniging, Jos- van ■Raalte, opende den wedstrijd. Namens de Marine werd het woord gevoerd door ko lonel 'Tissot tot Patot uit Middelburg, den oudst aanwezigten zeeofficier. Ongelukken. In het gezin van een politieagent te 's Gravenhage werden gisteren ongeveer alle huisgenooten ziek na het gebruik van voor de tweede maal gekookte oude melk. Een der kin deren is reeds overleden. Een heer te Sappemeer yier op den weg naar Zuid- broek van zijn fiets. Toen men te hulp kwam, bleek de oude heer reeds over leden. Te 's Gravenhage is een zeven jarig meisje door de stoomtram overreden en gedood. Een 4-jarig knaapje te Abbenes geraakte al spelende in de Ring vaart en werd eenigen tijd later, toen men hem vermiste, levenloos opgehaald. Een auto uit Leiden kwam Dinsdag nacht uit Den Haag en reed onder sv eg tegen een kermiswagen. Een der beide inzittenden werd met een hoogst beden kelijke hersenschudding opgenomen. Te Groningen is de vrouw ivan den seinwachter 'Jansen, die Zondag hevige brandwonden opliep, doordat zij in aan raking kwam met een gasstel, in het Aca demisch Ziekenhuis overleden De heer de Greef uit Blaricum, die bij .een autobotsing te Crailo ernstig gewond werd, is te Laren overleden. - Di e m o o r d te Den II a a g. Iemand üio gedurende 12 jaren een der naaste buren van den heer Van dor Stijl is ge lwees t, en met diens levenswijk© en levens omstandigheden van nabij bekend was, heeft aan de „Nederlander" daarover eenigc bijzonderheden medegedeeld. Aan 'zijn schrijven ontleenen wij het volgende; Nimmer waren de deuren van zijn ka mers gesloten en de deuren van de ach terkamer, die in den tuin uitkwamen, bleven permanent open, zoodat de ge sprekken, die in zijn woning, ook in zijn voorkamer, werden gevoerd, voor iederen buur te hooren waren. Diezc deuren wer den 's avonds 11 uur, nadat het licht gedoofd was, gesloten en 's morgens 7 uur weder geopend, ook des winters zeer strenge koude buitengesloten. Zelfs de tuindeur, toegang gevend tol do poort, die in de Die Riemerstraat uit komt, bleef, bij verzuim, vaak dag en nacht geopend, een gevaarlijke toestand, ook voor dc buren, waarop men den over ledene, die in niets gevaar zag, dikwijls heeft gewezen. Van der Stijl het is geen onbeschei denheid dit te vermelden, daar het vrij algemeen bekend is bezat geen ander inkomen, dan hetgeen zijn 3 huizen in de Di eRiemerstraat en de daarachter gelegen ateliers en enkele pakhuisjes (me de in de poort) hem opbrachten. Dieze drie huizen nu, waarvan één beneden huis door hemzelf bewoond werd, waren zoodanig hypothecair belast, dat de hu ren de rente daarvan moesten dekken. Dierhalve leefde v. d. Stijl uitsluitend van de ateliershuizen (de pakhuizen ble ven dikwijls onverhuurd, omdat v. d. Stijl niet toeliet, dat de wagens door de poort reden of loopojngens rumoer braakten, ook al weer ter willo van de atelier-menschen en omwonenden). Dieze huren brengen hoogstens f 150 per maand op, niet mcdegerekend de vele schade posten tijdens de oorlogsjaren en nog lang daarna, want de kunst en de kun stenaars maken moeilijke tijden door. Bovendien was Van der Stijl, het dient ter zijner eere gezegd te worden, een huisheer, die het gevoel liet meespreken wanneer het huurders betrof, die buiten hun wil, in .moeilijkheden zaten. Het is dezer dagen aan de familie ge bleken, dat ook elders geen bedragen van eenigc beteekenis door hem gebor gen waren. Conclusie: Van der Stijl was allerminst een vermogend man, moest voor zijn doen nog „overleggen", hoe er behoorlijk te komen, kon dus geen geld leenen of belangrijke uitgaven doen. Van daal-, dat ook zijln uiterst sobere levens wijze en tobben om zijn stokpaardje „de tuin" steeds van mooie bloemen, oude beelden (geen antieke), fonteintjes, enz. te voorzien. Hel komt mijl tenslotte zoo voor, dat liij1, die het afschuwelijke misdrijf pleeg de, met dit alles niet op de hoogte is geweest en dus allerminst een bekende van Van der Stijl was. Onmiddellijk na het vernemen van de details van den moord, heeft zich dan ook bij' mij de vaste overtuiging gevestigd dat de bezoeker zich heel kort te voren bijv. Woiemsdag, listiglijk, onder voorge ven een heel voornaam per'soon of amb tenaar te zijn, bij Van der Stijl heeft doen aanbieden. D)e overledene koesterde de overtuiging, en heeft dit dikwijls uitge sproken, dat zijn huizen, altlians de gron den daarvan, nog wel eens in waarde zou den lijzen, wanneer de nieuwe verkeers weg, die immers ook door de Die Rie merstraat loopt, zou zijn tot stand ge komen. Wellicht is hierop gespeculeerd; maar 'tkan ook een ander voorwendsel, een voorstel om aan een of andera kunst zinnige onderneming deel te nemen zijn geweest, waarmede de moordenaar zich ©en vertrouwd entree verze kerde. (Zijn briefje en de op zijn komst betrekking hebbende aanboekeningen van Van der Stijl, mogelijk wel een waarde- berekening van de perceelen en gronden heeft hij natuurlijk na den moord van de tafel of schrijftafel meegenomen). (Onmiddellijk na zijn komst heeft de moordenaar, die wellicht een handlanger op den uitkijk had staan in de poort vandaar zijn voorzorg, om alle aanwezige sleutels mee te nemen, ook die van tuin deur en poort een aanslag beproefd op de beurs van Van der Stijl, die er hatuurlijk niet inliep, en den voornamen bezoeker al spoedig zal hebben door zien. Op het punt van zaken doen en inzicht in zig;. winstgevende ondernemin gen was de heer Van der Stijl bepaald zeer schrander. i Die bezoeker, in de veronderstelling met een rijk man te doen te hebben, en ziende, dat met verlokkende voorstellen niets te bereiken viel, zal toen zijn masker hebben afgeworpen en begonnen zijn te dreigen. Van dei Stijl, een pootige, oude heer, was echter allerminst vreesachtig en zal op zijn beurt met de politie gedreigd heb ben, waarop zich het ontzettend tooneel moet hebben afgespeeld, dat uit de ver slagen iu de bladen voldoende bekend is. Het drama van het Lintje. Als bijna historisch vertelt het „Vad.": De lieer Iksma las aandachtig in de courant van 30 Augustus de lijst der toegekende onderscheidingen door, die weder zóóveel namen bevatte, dat het onbegrijpelijk is, dat het aantal teleur gestelde» nog grooter is. En toch is dat zoo. Ook IJdam had de Oranje-Nassau gekregen. Gauw opbellen; want Iksma kende hem genoeg, om te weten, hoe gelukkig hij er mee zou zijn, al had hij 't was ia den tijd der zure druiven ook altijd beweerd, niets om zoo'n lintje te geven. „Hallo?" Die vraag maakte Iksma, voor wien tijd geld was, altijd korrelig, en ook nu gaf hij daar uiting aan: „Hallo? wie is dat?" Uit bet antwoord bleek, dat hij verkeerd aangesloten was. Ongeduldig hing hij de telefoon weer op den haak, wachtte eenige seconden, en herhaalde toen het nummer met verzoek aan de telefoonjuffrouw, om hem nu goed te verbinden. Alweer: „hallo?" Maar, omdat het nu een vriendelijke damesstem was, bedwong hij zijn ongeduld, en nam hij maar aan, dat die van Mevrouw IJdam was. „O, dag Mevrouw, u spreekt met Iksma. Is uw man thuis? Ik wou hem even felici- teeren met zijn onderscheiding." „Wat voor onderscheiding? Hij is uit de stad, en ik weet nergens van." „Ik zie daar juist in „Het Vaderland", dat hij de Oranje Nassau gekregen heeft." „Is 'theusch? Wat zal hij daar blij1 mee zijn. Ik ga gauw een lintje voor hem koopen om hem straks te geven, als hij thuis komt; misschien weet liij: 'tzelf nog niet eens." Inderdaad bleek dat het geval te zijn, toen hij een uurtje later even gewoon als altijd binnenstapte, en niets begreep van het gejuich waarmee hij opgewacht werd, terwijl zijn vrouw het zoo even gekochte strikje in zijn knoopsgat stak. „Wat is dat? Heb ik de Oranje Nassau gekregen? Heb je het in de courant ge zien „Neen, die is hier nog niet; maar Iksma heeft het getelefoneerd." Dadelijk was het in 's mans verrukking opgemaakte plan klaar: gauw nog een tafeltje bij Royal zien te bespreken, want daar moest een fijn diner op staan. „Weet je wat" zei hij tegen zijn vrouw, „vraag jij even aan de Iksma's, om er bij te komen." „Rrrrrt!" „Iksma", antwoordde de opgeroepene. „O, méneer Iksma. u spreekt met me vrouw Zetman. Zouden mevrouw en u ons het genoegen willen doen om van middag onze gasten te zijn bij Royal?" „Vanmiddag? Wacht u een oogenblik? Ik zal liet aan mijn vrouw vragen", en, toen ook deze er veel voor voelde: „heel graag, hoor! Hoe laat?" „Laten we zeggen half acht. Afgespro ken. Dag meneer Iksma, tot straks." Trotsch en fier trad Zetman, met liet nieuwe lint op zijn smoking, het restau rant binnen, waar weldra ook zijn gasten kwamen. Iksma zag al uit de verte de decoratie, en kon nog juist bijtijds zijn vrouw waarschuwen, dat daarvoor zeker liet feest was, en dat zij er om den ken moest, hem te feliciteeren. „Wel Zetman, dat doet mij pleizier voor je; van harte geluk", begon Iksma de begroeting, die luidruchtig genoeg ge voerd werd, om ook bekenden aan an dere tafeltjes er toe te brengen, hun hulde to betuigen. „Je hebt alle voldoening van je tele foontje, Iksma; je was de eerste en tot nog toe de eenige", zei Zetman, toen alle plaatsen ingenomen en de cham pagneglazen gevuld waren. „Ik had en heb er zelf niet van gezien, want toevallig was de courant, toen wij van huis gingen, nog niet bezorgd." Iksma keek een beetje verlegen, en wist niet goed wat hij zeggen zou. „Wat?" vroeg zijn vrouw, „heeft mijn man het u meegedeeld, en aan mij ver telde hij, heelemaal niet te weten, waar aan wij uw yriendelijke invitatie te dan ken hebben." „O, meneer Iksma" spotte mevrouw Zetman, „wat bent u een ondeugd!" Iksma voelde, dat liij van kleur ver schoot. „Mevrouw, ik moet u eerlijk zeg gen, dat ik er niets van begrijp. Tot mijn schande verklaar ik den naam van uw taan niet in de courant gezien te heb ben, en niets van zijn decoratie geweten te hebben, vóórdat ik haar hier zag." „En u hebt toch met mij getelefo neerd?" „Ik? Heelemaal niet; ik heb alleen IJdam gefeliciteerd, en toen meende ik do stem van zijn vrouw te hooren." „Neen, dat was ik dan zeker." „Maar dan hebt u toch uw naam niet genoemd?" „Neen, waarom zou ik dat gedaan heb ben?" „Om mij het ellendige figuur te bespa ren, dat ik nu sla", voegde haar man haar rood van kwaadheid toe, terwijl hij de Oranje-Nassau iu zijn jas stak. „En dit diner", vulde mevrouw Iksma aan. De muziek speelde: „es war" so schön gewesenes hat nicht sollen sein." Hetmotorongelukbij Venlo. Omtrent het motorongeluk bij Venlo le zen wij nog in de Limb. K. Op den Horsterweg nabij de kazerne heeft een motorongeluk plaats gehad, dat een uienschenleven heeft geëischt. De 23-jarige zöon van notaris Esser uit 'Horst keerde iu gezelschap van zijn vriend te rug van een tochtje per motor naar de stad. Aanvankelijk stuurde de heer H., later werd verwisseld en nam hij plaats op de duo-zitting. Op den weg passeerde de vrachtauto van C„ eveneens uit Horst. Waarschijnlijk door het verkeerd nemen van den draai, zooals het politieonderzoek toonde, is de jnotor in vaart tegen de vrachtauto gebotst. De gevolgen waren verschrikkelijk. De heer E. vloog met zoo veel geweld tegen de vrachtauto aan, dat het bovendeel van het hoofd als het ware werd afgesneden en verbrijzeld. Zielto gend werd hij opgenomen. Terstond was geestelijke en medische hulp aanwezig, terwijl ook de politie spoedig arriveerde. De bestuurder van den motor liep even- 'eens ernstige kwetsuren op aan de bec- 'nen. Reide slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Venlo vervoerd, waar de lieer E„ die pas de vorige week geslaagd was voor candidaat-notaris, overleed. Te Gendringen hebben de kommie zen reeds 's morgens vóór 7 uur vijf wiel rijders aangehouden, die zonder rijwiel- plaatjes aan hun fiets waren uitgereden. Men meldt uit den Oever (Wierin- gen)Zondagavond geraakte een Zweedscb pleziervaartuigje vast op Lutjewaard en viel door de ebbe op zij. Het raakte bijna geheel onder water. Maandag werden de twee inzittenden na een hangen nacht door de visschers Visser en Duinker ge red en met het schip hier binnengebracht. In Twente heeft men bijna overal last van het hooge water. Alle slooten zijn boordevol, de lage weilanden staan onder water. De landerijen langs Regge, Schipbeek en tal van beken staan blank. De landwegen zijn in modderwegen her schapen en menige boerderij is niet of bijna niet te bereiken. Di i e f s t a 1 van r ij1 w i 1 p 1 a a t- jes. Die rechtbank heeft oen jongmenschr uit Tilburg ,die zich aldaar scliuldig maak te aan diefstal van twee rijwielplaatjes, die op de fietsen vastgeschroefd zaten, veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf,. met aftrek van preventief. De eisch was drie maanden gevangenisstraf. Gistermiddag tusschen twaalf uur en half één is een inbraak gepleogd in het kantoor hij de gasfabriek te Arnhem, waarin de ambtenaar zit tot het uitgeven van gaspenningen. D© dader(s) heeft (hebben) zeer snel moeten handelen en was (waren) schijn baar geheel voorbereid, want direct na het sluiten van het kantoor, ruim 12 uur, is (zijn) de dader(s) een gang ingeslopen die leidt naar een klein loket van boven genoemd kantoor. Die in dat loket aan gebrachte draaiende bus die met oen kuip was afgesloten, is met geweld ge forceerd, waanie de dader(s) met een stuk, waaraan een spijker was bevestigd een bak met geld naar zich toe heeft (hebben) weten te trekken, die op een tafel, zeker een meter van het loket af stond. Daaruit is voor f 250 aan groot papiergeld ontvreemd. Het vele zilver geld en de zilverbonnen in dezen bak bleven onaangeroerd. Twaalf personen gearres teerd Die politie te Schiedam had er reeds meer dan oen jaar de lucht van, dat er op groote schaal in gedistilleerd werd „gewerkt", maar werd telkens door verkeerde inlichtingen op een dwaalspoor geleid, zoodat het niet gelukte, ©en goul spoor te vinden. Door de Rotterdam- scho kommiezen werd nu Zaterdagmor gen te halfvijf te Kethel een wagen aan gehouden, met welke 36 demyohns met spiritus werden vervoerd. Die voerman, te Schiedam woonachtig', beweerd© dit vrachtje voor een onbekend persoon te vervoeren naar Dén Haag, waarop de Schiedamsche politie met het geval in kennis werd gesteld. Twee rechercheurs trokken naar Den Haag, en troffen voor een café op den Rijswijkschen weg een verdacht persoon aan, die blijkbaar op den wagen stond te wachten. Dieze man, te Schiedam woon achtig, werd ©veneens ingerekend, waar na de politie met kracht het onderzoek voortzette. In korten tijd bleek de politie nu den draad in handen te hebben en er volgden nog1 een tiental arrestaties. De politie meent evenwel, dat nog meerderen bij deze zaak betrokken zijn, ook elders gevestigd. Die aangehouden partij spiritus in totaal 400 L-, moet ontvreemd zijn uit een pakhuis van een commissionair. („Volk). „Kleine" geldschieters. In „Do Schakel" lezen wij: Aarzelend deed de vrouw op het Ad viesbureau van den Armenraad te Am sterdam, haar verhaal. Nauwelijks kon ze er toe komen van baar moeilijkheden te vertellen. Ze zat diep in de schuld bij twee geldschieters in haai' buurt. Zie hier bedragen en voorwaarden: Voorschot f 20, rente f 4.20 per week; voorschot f 10, rente f 1.50 por week; voorschot f 10, rente fl per week; voorschot f 10, rente f 1.50 per week. De voorschotten mochten niet anders dan ineens worden terugbe taald. Voor f 50 werd dus (al 1 tot 2 jaar lang) f8.20 per week rente betaald, ruim 850 pet. per jaar. Den tweeden geldschieter was zij verschuldigd: f30 rente met f3, f 20 rente met f 2.50 en f 10 rente met f 1.50 per week; ook met de conditie, dat de bedragen ineens moes ten worden teruggegeven. Hier werd dus voor f 60 aan rente f 7 per week of bijna 610 pet. betaald. Ten slotte had zij nog wekelijks van Zaterdag tot Maan dag, dus voor twee dagen, een leening van f 10 gesloten (met welk geld de Zondagsche kleeren even uit de Bank

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3