V loornen, Wo 383 Dinsdag 3 September 1934 38e Jaargang n li ui s DEKEN iihliotlieek ilEVE. ÏWBILE. lis kooi. Dienstbod Buitenland. De ballingen van Lscerna. irige, en banden d z. druks ^ts f 4.50 IS MARKT. rchrijving 19 te huur tars, Slee Hing ienstbode, of aankomende c. WONDERGEM,] |Souburg. denstbode of aankomende FEUILLETON. Li le rgang verschijnen: HATEN - SINER ;aarheiu IMID TER VAN DEN 200—290 bladz. --dijvert uitvoering. Isteld bij den 5 vers iad strekt: it per kilo. per kilo. varkens. gj MATTHIJS en DAMME, Hein- akamer, alwaar ht vóór of jen Moe6grond. sveren op Zater- P. SUUR- 125, Sou- jjgen zijn {P: itveulen. Serooskerke (W.) 5en bewoner. "Laurens, '10ENS, I i OP: an de rekening, ai J. A, Ten de 18 jaar. ÏNSE, Stoofstraat, ^OOBT te agt tegen No- j ïagd fniet beneden de RUISSEN, Wemel- ALEN, Dam N. Z paagt wegens huw®! voordige esn fl"" I Zich aan te melde»] ralf 8 uur. a. s. le Wed. JAN KLOOSj Sinoutskerke, Se kerke. BRASSER, Koude| Drukkers-Exploitanten ÖOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraai 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw Duitschland en de Engelsche industrie. Nu het Dawesplau door den Duitschen rijksdag aangenomen is, komt vanzelf de vraag weer op den voorgrond, welken in vloed dit plan en de te verwachten Duit- sche concurrentie op den Engelschen han del zullen hebben. De president van den bond van Engelsche mijneigenaars heeft Vrijdag in een interview over de gevolgen, van het Dawesplau voor den Engelschen kolenuitvoer gezegd, dat de toestand in de kolenindustrie zeer ernstig is, door de toenemende concurrentie van het buiten land, de hooge productiekosten, den kor ten arbeidstijd en de noodzakelijkheid om een oneconomisch minimumloon te beta len. Hij achtte liet echter niet waarschijn lijk dat de mijneigenaars zich zullen aan sluiten bij den stap dien de mijnwerkers bij den ministerpresident willen doen. Sir Alfred Mond, oud-minister van het ka binet vaii Lloyd George, zegt, dat hij do opvatting niet kan deelen, alsof het Dawesplan den toestand voor den En gelschen handel slechter zal maken. De cijfers van voor den oorlog toonen, dat een welvarend Duitscldand voor En geland geen nadeel, doch een voordeel heteekent. Wat de Duitsche concurrentie betreft, wijst Sir Alfred Mond erop, dat Duitschland geen schadevergoeding kan betalen zonder uit te voeren en tot nu toe heeft geen enkele regeering verklaard, dat zij van de schadevergoeding wil afzien. Wat het Duitsch-Fransche handelsverdrag betreft, wees hij erop, dat ook Engeland een dergelijk verdrag kan sluiten. Overi gens geloofde hij, dat het aanpassingsver mogen van den Engelschen handel groo- ter is dan men algemeen schijnt aan te nemen. Een vorstelijke verloving met hinder nissen. Toen in de laatste October- en eerste Novemberdagen van 1918 de positie van den keizer steeds onhoudbaarder werd, was prins Max van Baden, de democra tisch gezinde vorst, rijkskanselier. Later heeft niet. alleen keizer Wilhelm zelf, maar hebben ook de aanhangers van het vroegere Duitsche keizerlijke huis prins Max de schuld gegeven van den gedwon gen troonsafstand van den keizer. Eén der zusters van den keizer is getrouwd met prins Fried rich Karl von Hessen. Toen nu dezer dagen de echtgenooto van den gewezen keizer te Baden Baden be zoek ontving van prinses Friedrich Karl von Flessen, openbaarde 'de zoon van des keizers zuster aan zijn moeder, dat hij van plan was de dochter van prins Max te trouwen. Nu wordt de ex-keizer nog steeds als familiehoofd beschouwd en een huwelijk is zonder de toestemming van het familiehoofd niet denkbaar. De prin ses Friedrich Karl von Hessen is naar Doorn gereisd om haar broeder de ge schiedenis te vertellen en zijn toestem ming te vragen. Haar tocht is niet tever- geefsch geweest en nu zullen de jongelui wel in September op het slot van prins Max te Salem trouwen. (N. R. C.) Korte Berichten. De Duitsche herstel-leening van 890 miljoen zal 15 Sept. geteekend worden. De Engelsche financiers netnon hiervan een vierde voor hun rekening. De aanneming der Dawes-wetten door Duitschland heeft op alle markt gebieden in Amerika een verlevendiging ten gevolge gehad. Wat de wolmarkt aangaat, Bostonsche firma's hebben groote opdrachten gegeven voor de Au- 29). De arme jongeling was in een oogwenk op een houten samenstel gebonden, waar van de dwarsbalken met bloed geverfd en bespat waren. Zijn handen en voeten werden zoodanig met touwen vastge maakt, dat de minste beweging van eenig lichaamsdeel, ja zelfs een stuiptrekking onmogelijk was. Een der pijnigers haastte zich naar het vuur om de gloeiende ijzers te krijgen; de andere stond aan de voeten van hun slachtoffer met de armen ge kruist en het mes tusschen de tanden, in bedaardheid afwachtende wat hij doen moest. Het bevel werd nu gegeven de heide neusvleugels van den martelaar met de gloeiende tangen af te knijpen, en reeds maakte de beul een beweging om dit onmiddellijk te doen, toen er eens klaps op de deur werd getikt, en de wachter aan den commandant meedeelde, dat een vreemdeling hem in den voor hof wachtte, die hem noodzakelijk even moest spreken. Hij verliet nu voor eenige minuten den kerker, en liet zijn knechts stralisclie wolveiling die dezer dagen te Brisbane (spreek uit Brisbeen) zal plaats hebben. Die Engelsche regeering zal de be lasting op Duitsche goederen, welke in Engeland wordt ingevoerd, van 5 .op 26 pet. brengen. D-e belasting zal gehe ven worden op alle goederen waarop de wet, die deze belasting mogelijk maakt (Recovery Act), van toepassing is en wel op goederen ingevoerd na 8 Sept. t924. De Duitsche regeering zal in con tanten aan de uitvoerders in Duitsch land terugbetalen de waarde van de kwitanties, welke door de Engelsche dou ane-autoriteiten verstrekt worden voor de belasting, betaald op goederen die na genoemden datum geïmporteerd zijn. Deze betalingen door de Duitsche regeering zullen in overeenstemming rnet art. 4 van annex. 3 van het slotprotocol der Londensche conferentie, een deel en niet een vermeerdering vormen van het be drag dor annuïteit, door Duitschland on der het experts-rapport te betalen. De inneemsclie slaapziekte heeft zich op onrustbarende wijze in Japan verspreid, met name in de provincies Kagawa en Tojama. Honderden geval len zijn aangegeven, van welke bijkans de helft doodelijk ai'geloopen is. Eergisteren is Le Gelseukirchen een afdeeling van den rijksbanier zwart-rood- goud opgericht, de eerste in het bezette gebied. Van de zijde der bevolking be stond groote belangstelling. Aan den rijks president is een telegram gestuurd, waar in de afdeeling belooft te allen tijde deel te zullen aannemen aan den strijd tegen pogingen tot het verwekken van tegen omwenteling, hetzij deze van rechts of van links komen. Te Genève Heeft een vredesmanifes- tatie plaats gehad ter herdenking van Fer dinand Lassalle, die daar zestig jaar geloden in een duel is gedood. Verschei dene afgevaardigden van d'en Volkenbond namen er aan deel. Fransche sprekers bepleitten de verzoening der volkeren. (Lassalle, vriend van Marx, en even als deze van .loodsch-ongeloovige af komst en sociaal democraat, werd 11 April 1825 te Breslau geboren en stierf 30 Aug. 1864). De Fransche krijgsraad te Dort mund heeft Zaterdag den koopman S. Ploch in „geheime zitting wegens spion- nage tot 10.000 goudmark boete en 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Painlevé, de voorzitter van de Fran sche Kamer, heelt een brief ontvangen, waarin (le afzender dreigt een bom in de Kamer te zullen werpen wanneer de regeering haar aangekondigde politiek ten opzichte van Elzas-Lotharingen niet wijzigt. De Valera heeft een mededeeling verspreid met „onthullingen" over zijn onderhandelingen in 1921 met Lloyd George. Hij besluit het stuk met te zeg gen: „Alleen een vereenigd Ierland kan gelukkig en voorspoedig zijn." De groote Amerikaansche woltvust de American Woollen Company heelt haar eerste voorjaarsaanbiedingen gedaan te gen prijzen, die gemiddeld 7 pet. lager liggen dan die .van het vorige jaar en 2,5 pet .lager dan die van de najaars- stoffen. Ongetwijfeld zal deze prijsdaling op den toestand in de confectie-industrie invloed hebben. In Amerika zijn voor Japansche re kening 38.000 en voor Australische reke ning 40.000 ton stalen platen besteld. het bevel achter, tot zijn terugkomst te wachten met het volvoeren der pijniging. En zoo trok de heul zijn tangen weder tot zich, en legde ze opnieuw in het vuur. Dit oogenblik van oponthoud werd nu door het geloovige slachtoffer door gebracht in een stil gebed, om kracht ten einde te volharden in de goede be lijdenis, die nooit door een, den naam van Arnaud dragende, verloochend was. De gedachte troostte hem daarbij, dat hij binnen weinige uren Jezus zou ontmoe ten en bij Jezus allen, die „een even dierbaar geloof" met hem deelachtig wa ren, on reeds de kroon na het kruis ontvangen hadden. Onder deze laatsten rekende hij ook zijn lieven vriend, wiens geest, naar zijn meening, thans boven dit leger van smarten zweefde, gereed om hem tot de heerlijkheid in te leiden. Hij dacht aan de duizenden in zijn voor vaderlijke valleien, die hetzelfde lot met stille onderwerping hadden ondergaan, en verblijdde zich bij het aanlokkelijke denk beeld, dat hij spoedig met de zielen der martelaren „onder het altaar" zou in stemmen in dc weemoedige smeeking: „Hoe lang, o, heilige en waarachtige Heer- sclier, wreekt Gij ons bloed niet van degenen, die op de aarde wonen?" In vrijheid gesteld W. H. R. 37 j.. barbier te 'lerseke, gedetineerd, verdacht van brandstichting, gepleegd te lerseke op 24 Aug. j.l. Met ingang van 1 Sept. 1924 is aan den rijksveldwachter J. J. Jongbloed te Koewacht eervol ontslag uit zijn betrek king verleend. Failliet verklaard: Honoré van Leu ven, molenaar te 'Hulst, Bontehondslraat A 125. Reehter-commissaris Mr W. M. G. Jolles, curator Mr J. W. Goedbloed, te Goes. In 't geroeenteraadsyerslag van 's Heer Arendskerke in ons vorig nommcr ontbraken de namen van de tegenstem mers van 't voorstel van B. en \\r. inzake 't verzoek van liet Goesche Fonds in zake de H.B.S. Alen vroeg ons naar die namen, doch wij wisten ze niet. Thans echter vonden wij ze in het raadsverslag van do „Middelb. Crt." Wij zijn dank baar, dat wij onze lezers te 's Heer Arendskerke c.a. kunnen tevreden stel len. Het zijn de heeren Schipper, De Vlieger, De Putter, Lindenbergli, Vermue en Sandee. Zoodat voorstemmers schij nen geweest te zijn de heeren De Jager, Nijsse, v. d. Dries, Van Gorssel en Oud- kerk. lerseke. In de raadsvergadering van Vrijdag werd nog een voorstel van M. Mol, om een maximum-snelheid van 20 K.M. in onze gemeente in te voeren, aan genomen. (Deze aanvulling ontvingen wij pas Dinsdagmorgen. Red.) Middelburg. Er mogen dan al geen groote feesten gisteren hebben plaats ge had ter gelegenheid van den dag der vie ring van Koningin's .jaardag, de vereen. „Uil het VolkVoor het Volk" heeft toch gezorgd, dat de dag niet geheel onop gemerkt voorbij ging en de wijze waarop zij dit heeft gedaan, heeft getoond, dat ook het huidige bestuur voor zijn taak ten volle is berekend en de voetsporen van vroegere besturen zal drukken. Toen op het Molenwater op de tent enkele nummers werden ten gelioore ge bracht door het Middelburgscli Muziek korps was daar reeds veel publiek bijeen en steeds groeide de menschenmassa aan, een klein regenbuitje deed even vreezen dat de avond verder in het water zou val len, maar gelukkig was liet spoedig weer droog en toen op den Zuidsingel de fakkeloptocht zich opstelde, was oen en kele ster zichtbaar. Die stoet, die voorafgegaan werd door politie te paard, bestond uit den hond der Middelburgsche en Vlissingsche pad vinders, daar achter het bestuur van Uit liet VolkVoor het Volk en dan liet Middelburgscli muziekkorps, geëscor teerd door fakkeldragers. Tegen lialf tien zette de stoet zich in beweging en afwisselend lieten de pad vinders en het muziekkorps zich hooren, toen de stoet, omringd en gevolgd door honderden en gadegeslagen eveneens door velen, door een deel der stad mar cheerde. Het eerst werd halt gehouden op den Dam, waar de padvinders een taptoe lie ten hooren, waarop het Middelburgscli muziekkorps het Wilhelmus inzette. Toen ging het door de Korte- en Langedeift, Lange en Korte Burg en over cle Ba lans naar de Abdij, waar halt gehouden werd voor de woning van iden com missaris der Koningin, die met zijn echt- genoote en beide zonen in de vestibule den stoet afwachtte. Anders waren evenwel de gedachten Gods, die altijd liooger zijn dan die der menschen. Na weinige oogenblikken kwam de bevelhebber terug. „.Jongman", zeidc hij, zicli naar Ferdinand wendende, „uw vonnis is voor eenigen tijd uitge steld. Iemand, die u onbekend is, vreemd aan uw godsdienst en uw geslacht beide, maar die buitengewone aanspraak heeft op mijne, goedwilligheid, lieeft om ver zachting uwer straf verzocht." En hierop zich tot zjju dienaars keerende, zeide hij „Mannen, het is mijn wil, dat gij dezen gevangene ontbindt, en hem naar het westelijke torentje geleidt. Zorg dat hij aan niets gebrek hebbe, en dat niemand hem in iets bemoeilijke. Ik gebied u dit met nadruk!" 't Was Ferdinand bij het hooren dezer woorden te moede alsof een koortsachtige droom zijn verbeelding verontrustte. Hij kon niet gelooven, dat zulk een plotselinge lotwisseling werkelijkheid Was. Toch er voer hij weldra dat de touWen werden losgemaakt. Maar dat men hem onder de armen nam en langs een wenteltrap naar het genoemde torentje voerde, voel de hij niet; Want lichamelijke uitputting en overspanning van zijn zenuwgestel maakten hem geheel bewusteloos. Toen .hier de padvinders de Russi sche taptoe hadden doen hooren en het Muziekkorps „de Zeeuwen aan Oranje" en „het Zeeuwsch Volkslied", beide iui- de toegejuicht door het overtalrijke pu bliek, waarin een gepaste feeststemming zat, en de heeren W. Dihuij en A. Kloeke namens Uit het VolkVoor het Volk" den heer en mevrouw Quarles van Ufford hadden gecomplimenteerd en geluk gewenscht met den jaardag der Koningin, werden de overige bestuursleden, de heer Morks en de muzikanten, alsmede de padvinders in de vestibule genoodigjj, en werd hen daar een verfrissching aan geboden. De commissaris der Koningin nam het woord en zeide de gelegenheid te willen gebruiken om de vereeniging Uit het Volk Voor het Volk hulde te brengen voor het organiseeren van dezen feestavond, terwijl hij tevens hulde wil brengen aan het Middelburgscli muziekkorps en in het bijzonder aan den heer Morks, die steeds zoo goed zorgen voor de muzikale afwis seling in Middelburg. Spr. noodigde allen uit een dronk te wijden yaan II. M. de Koningin. Hieraan werd met een drie werf hoera voldaan. Do stoet werd weer geformeerd en verder ging het iangs de Balans, Wage- naarstraat, Hofplein en Noordstraat naar de Markt. Voor hot stadhuis werd nog eons door de padvinders de Russische taptoe gegeven, waarna het Muziekkorps met het Wilhelmus den feestavond be sloot. Door kalm optreden der politie en medewerking van het publiek verliep een en ander in goede orde. Goes. Restauratie Groote Kerk. Naar aanleiding van de mededeeling in de bladen en het adres aan den Ge meenteraad, waaruit blijkt, dat de ver dere restauratie der Groote of Magdalena Kerk, wegens gebrek aan geld stopgezet, en dus aan hot verval zal prijsgegeven worden, heeft een bankiersfirma te dezer stede, aan de Rostauratiecommissie f 500 doen toekomen, hopende dat het monu ment, dat Goes tot stad maakt, behou den zal blijven. Naar aanleiding van ons bericht aangaande het jubilé van den heer FI. de Liefde in ons vorig nommer, meldt men ons, dat de heer H. de Liefde in L884- directeur van de gasfabriek te Goes is geworden, toen zijn vader, die directeur te Goes was de gasfabriek was diens particulier eigendom naar Kuilenburg was vertrokken, waar de gasfabriek ins gelijks eigendom was van den heer De L. De heer H. de Liefde is derhalve niet geweest waarnemend directeur, maar kortweg directeur. De fabriek is echter in 1887 overgegaan aan de gemeente; B. en W., in- overleg met de gascommis- sie, riepen sollicitanten op voor de be trekking van directeur; uit een tal van sollicitanten werd toen een voordracht opgemaakt; no. 1 was de heer Wolters, en no. 3 de heer de Liefde; eerstgenoem de werd benoemd. Die politiek >sprak bij deze benoeming een woordje mee; de lieer de Liefde was anti-revolutionair; dit verklaart voor een deel dat hij door de meerderheid werd gepasseerd. Diit ter verbetering van ons onderschrift onder 't bericht van gisteren. Naar ons van geachte zijde wordt medegedeeld lieeft het bestuur der stich ting Fonds ter bevordering van de TL H. B. S. tot verbinding van een literair-eco- nomische afdeeling aan die school, uit deze gemeente voorloopig f 1000 ont vangen. Wel niet aangenaam is dit ronde toren kamertje, maar het is toch beter uit te houden dan in de vunzige en vochtige kerkerholen, waar de andere gevangenen toeven. Wij laten daar Ferdinand eene kleine wijle alleen, om tot Herbert en de andere strijders weder te keeren. I-IOOFDlSTUK VII. Werp uw bro-od uit op het water en g ij! zult het we dervinden. De gevaren en verschrikkingen vermeer derden rondom onze ballingen bij' den dag. Dagelijks nam „hun aantal af, ter wijl dat hunner vijanden versterkt werd. Deze laatsten vielen de arme zwerve lingen als een vloed pp het lijf on lieten hun dag noch nacht met rust. Daarbij kwamen de ruwe winterstormen, die tusschen de bergkruin en woedden, en vreeselij-ke sneeuwmassa's nederwierplen. Ook aan levensmiddelen hadden zij' ge brekEr bleef den armen lijders niets anders over dan al hun ellenden, be zwaren en bekommernissen uit te schud den in het Vaderhart van hun genadigen God. Wij zwijgen thans van al wat hun ont- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën:^ 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. Heden is het 25 jaar geleden dat de heer P. F. Iloogesteger alhier aan de destijds gemeentelijke, thans Rijks, Hoo- gere Burgerschool tot amannuensis be noemd is. Het zal dezen actieven, bekwa men ambtenaar, die niet alleen op de lessen aan genoemde inrichting, maar ook in vergaderingen van Wetenschappe lijke Belangen en bij andere gelegen heden op zoo uitnemende wijze zijn on misbare hulp verleende, stellig niet aan belangstelling ontbreken. Vlissingen. Vrijdagmiddag werden aan het station twee aangeteekende brieven uit een postrijtuig vermist, en o.a. op aanwijzingen van een postconducteur werd een postbeambte Zaterdagavond door de politie aangehouden. Thans is do' man echter reeds weer op vrije voeten gesteld, daar bericht is ontvangen, dat de beide brieven Zaterdagavond, dus 36 uur na de vermissing, te Utrecht in den zelfden postwagen, die reeds eenige ma len door het postpersoneel was na ge zocht, zijn teruggevonden. Wemeldinge. Maandagmiddag viel de metselaar W. alhier van een in aanbouw, zijnden sluismuur van plm. zeven M. hoogte en bleef bewusteloos liggen. Do man klaagde toen hij weer tot bewustzijn kwam over inwendige pijnen en moest naar zijn woning worden vervoerd, waar hem heelkundige hulp door Da- Gnir- rep werd verleend. De Rijnschepen „Sinioor V" en „Picter Codde", beiden geladen en be stemd naar Antwerpen, kwamen bij het invaren van de buitenhaven met elkaar in aanvaring, met het gevolg dat laatst genoemd schip belangrijke averij bekwam aan het achterschip. De averij bevond zich hoven de waterlijn en beide sche pen konden na borgstelling de reis voort zetten. Oudelande. Gedeputeerde Staten heb ben hun goedkeuring onthouden aan een door den gemeenteraad genomen besluit om geen gelden beschikbaar te stellen voor closetinrichting in de Chr. school. lerseke. Maandag werden twee bewaar scholen geopend. Die een op 't dorp' (de Chr bewaarschool), met 58 leerlingen, de tweede op den Dam (vanwege 'tNut) met 61 leerlingen. Die deelname was op bei de boven verwachting. Men schrijft ons uit lerseke: Door liet koude weer der laatste da gen, is ook de temperatuur yan het Scheldewater dalende, waardoor de groei der oesters, die tot heden vrij goed was te noemen, wordt belemmerd. Wan neer het dan ook niet spoedig warmer wordt en de temperatuur van 't Schelde water verhoogd, dreigt er groot gevaar, dat de pas gevallen (of beter geboren) jonge oestertjes van dezen zomer, zullen verkwijnen en sterven, terwijl deze broed- val. dit jaar toch al zoo gering is. De voorraad van consumptieoesters zal dit seizoen ook zeer klein zijn. Het was on der deze omstandigheden dan ook te ver wachten, dat de Vereen. Centraal Oester- bureau die 1.1. haar algemeene jaarlijksche vergadering hield, de prijzen hooger zou stellen dan verleden jaar. Temeer daar ook uit Frankrijk en Engeland berichten waren gekomen, dat ook in die ianden de voorraden geringer zijn dan in 't vo rig seizoen. Waar nog bij komt, dat Duitschland, dat enkele (.aren als afne mer was uitgeschakeld, nu reeds oes ters vraagt en er gegronde redenen be staan, dat het tot de afnemers kan wor den gerekend. mo-ette sedert wij hen op dien Z<ondagr morgen te Villar verlieten, tot op den 16den October, toen zij zich in de na bijheid van Rodoretto bevonden. Nooit hadden zij nog in zulk een gevaarvollen toestand verkeerd, sedert zij het meer van Genève waren overgestoken. Die vij and omringde hen aan alle kanten. Er was geen oogenblik te verliezen. Hun te rugtocht, wanneer die nog mogelijk was, moest onder begunstiging der duisternis! geschieden, want de eerste lichtstralen van de morgenzon zouden het sein voor hun vernietiging wezen. Vóór midder nacht werd er krijgsraad belegd, o-m te beraadslagen welken weg zij zouden vol gen, en na rijp overleg en vurig' gebed- besloten zij, op voorstel van hun opper hoofd, voor het aanbreken van den dag op! Balsille los te trekken. Arnaud gaf bevel hun verschansingen te verhoogen en hun vuren van nieuwe brandstof te voorzien. Dit was een krijgslist, waar mede zij den vijand in den waan wilden brengen, dat zij hem bleven afwachten om hem alzoo hun spoor bij-ster te maken. f (Wórdt vervolgd).) Li.. j i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1