PAX "was" Maandag I September 39214 H8e Jaargang Buitenland. De ballingen van Lncerna. Binnenland. Uit de Provincie. FEUILLETON. Drukkers-Exploitanten 'OOSTERB AAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Ramp Viissingen. In dank ontvangen van J. S. te Wenief- -dinge f 2.25. De Volkenbond. Heden is de vij'de Volkenbond vergade ring geopend in tegenwoordigheid van gedelegeerden van 52 volken. Het aspect zal verschillend zijn van dat van vroe gere bijeenkomsten, dewijl onder de ver gaderden thans verscheidene m'nister-prc- sidenten zijn, onder welke zij, die het lot van Europa meenen in handen te hebben. In plaats van gedelegeerden te zenden, komen zij nu zelf. Een bewijs van den ernst des tijds en van den wensch, om g z imm'ijk en grmrens-hap-, gelijk te streven naar de oplossing der op Europa en de wereld drukkende moei lijkheden, en ook van het verlangen der volken naar vrede als voorwaarde voor herstel van het oeconomisch evenwicht, en daarbij van de welvaart Het is mooi. maar zal 'tlakken? Wij herinnerden nog ïn ons vorig nommer aan Da Costa's woord: ,,'t Geheim van allen zegen En van den menschelijken kant ge zien, staat te vreezen, dat het vertrouwen nog niet algemeen genoeg is doorge drongen om veel van deze vijEde Bonds vergadering te verwachten. Diuitschland nam pas na heftige de batten en ernstige dreigingen, meer knar setandend dan gewillig, de „Dieewes"- voorstellen aan. Engeland vreest Duitsch- lands concurrentie, terwijl deze nog niet eens begonnen is, en wantrouwt Frank- rijks handelspolitiek en zijn oeconomisch samengaan met den overwonnene. Hier komt, nog bij. dat ïmg altijd drie volken niet vertegenwoordigd zijn, na melijk Amerika, die niet wil, Rusland die niet kan, en Duitschland, die nog niet wil toegelaten worden. Vooral de afwezigheid van laatstgenoemd land is te betreuren, nu op de agenda der Bondsvergadering arbitrage, veiligheid en ontwapening de hoofdpunten zijn; en van geen dezer drie iets komen kan, indien niet allen meedoen. Wat 'tdus worden zal? Wij: weten het niet; maar 'tzal, vreezen wij, wel uit- loopen op nog feller bewapening', steeds grooter overwicht, vati den een op den ander, een .bestendiging van den toe stand van wantrouwen, onrust en ma laise. Gezwegen nog van, hetgeen het voor naamste is, de totale negeering van het Vraagstuk der zonde, en van het Gods bestuur, hetwelk over alles gaat, en van de gangen Gods in de historie. In dat licht gezien hoe gaarne wij liet anders zouden wenschen, zijn wij op de resultaten van deze vijfde grool-o vergadering niet gerust. Bezet gebied. Overeenkomstig de verplichtingen, door Herriot en Theunis in hun schrijven aan Marx d.d. 16 Augustus 1924 aangegaan, kal onverwijld order gegeven worden tot de militaire ontruiming van de zone- D'ortmundHoerde, en van het buiten de Roer gelegen gebied, dat sinds 11 Januari 1923 is bezet. Deze militaire taire ontruiming zal tegelijk met de eco nomische ontruiming dier gebieden plaats hebben. Daar de termijn, in de Londensche overeenkomst voorzien, voor de econo mische ontruiming begint, zoodra de commissie van herstel de aanvaarding van de Londensche overeenkomst gecon stateerd heeft, zal 1 September als aan- 28). ,,Het staat geheel in uw eigen macht, jonkman,' 'zeide de bevelhebber der ci tadel, want hij w'as „het zelf, die ft eerst binnengetreden was, met een donderende stem, „of gij leven dan wel sterven zult. Doe op dit eigen oogenblik de keus tus- schen een eerlijke gevangenschap en een langzamen folterenden dood. Beken u zei ven een zoon onzer heilige kerk, en ont vang de absolutie uit de handen van dezen heiligen vader, en een jaar gevangenschap tusschen deze muren zal aangemerkt worden als een voldoende kastijding voor uwe afdwalingen. En zoo niet: maak u dan terstond gereed tot het ondergaan van pijnigingen, waaraan gij vroeger nooit gedacht hebt.'k „O, heb medelijden, heb medelijden met mij," riep de arme jongeling, aan de voeten zijner onderdrukkers nedervallen- de. Uw hart kan niet dulden, dat gii deze bedreigingen zoudt volbrengen. Hoe kunt gij, als eenig middel om deze folteringen te ontgaan, aandringen op het doen van vangsdatum genomen worden. Di3 com missie van herstel zal namelijk dien dag de officieel? afkondiging der wetten, nood zakelijk voor de toepassing van het Dfx- wes-rapport', eonstateeren. Die inning van douanerechten tusschen bezet en onbezet gebied, zal den 9den September ophouden. Den 20sten zullen alle belemmeringen tusschen het bezette en niet-bezette ge bied zijn opgeheven. De Liga van de Witte Vlag. In een uitvoerig telegram uit Kartoem geeft een EngeLsch blad de volgende mededeelingen over den toestand in Soe dan De Liga van de Witte Vlag is een geheime en geheimzinnige vereenïging, die de Kln-Klu-Klan van Egypte is ge worden. De Soedaneesche sectie van dit genootschap bestaat uit een groot aan tal jonge lieden tusschen de 22 en 26 jaar, die aan het Gordon-College een E i- gelsche opvoeding hebben genoten. Hun leider, Ati Abdoel Latif, zit op het oogen blik voor den 15den keer in de gevange nis. 'Onlangs is deqe vereeniging haar propaganda begonnen door aanplakbiljet ten en brochures en zij1 bedreigt hen, die Vekend staan voor hun "Btigelschs sympathieën, met den dood. Do Liga is het, die de jongste troebelen heeft ver oorzaakt. Is Marx zijn ambt moede? Het was reeds lang bekenl, dat Rijks kanselier Marx zijn ambt moede is er. flat hij slechts op dringend verzoek van zijn partij, het blijven in zijn ambt als een gewetensplicht ver/uit. Toen Hergt echter in het Rijksdagdebat den Rijks; kanselier vroeg, wanneer hij' dacht af te treden, heeft Marx hem natuurlijk niet de minste toezegging gedaan. („Vad.") iDe gewezen keizer en het plan-Dawes. Volgens een telegram uit Dtoorn aan de Chicago-Tribune, moet admiraal Von Paschwitz, een van de huisgenooteu van den gewezen keizer, een communiqué hebben opgesteld, waarin de gevoelens van Wilhelm II aangaande het plan-Da wes zijn weergegeven. In dit communiqué aldus „Het Vad.", zou clan staan, dat het plan, dat gebaseerd is op de schuld leugen, niet te aanvaarden is voor een man van eer en zelf-respect. Engeland, gaat het verder, zou slechts aan het plan hebben meegewerkt uit egoïsme, winzucht en vrees voor Frankrijk. Korte Berichten. De bekende anarchiste Emma Gold- mann heeft vergunning gekregen, zich in Engeland op te houden. Het doodvonnis van Boris Savinkof is veranderd in 10 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde had beloofd, niet langer tegen de sovjets te zullen strijden. Mussolini gaat niet naar Genève! Naar uit Boedapest wordt gemeld, zou de moordenaar van Erzberger, Til- Jissen, over de Hongaarsche grenzen ge vlucht zijn. Volgens een ander bericht zouden beide moordenaars ontsnapt zijn. De Rijnlandcommissie heeft meege deeld, dat het uitwijzingsbevel tegen den opperpresident van de Rijnprovincie Fuchs ingetrokken is en 'dat Fuchs kan terug- keeren. Londen zal bij het in November a.s- beginnende regeeringsjaar een katholieken burgemeester krijgen in sir Alfred Bower. Daar de heide sheriffs, die den lord-mayor in zijn ambt t.er zijde staan, toevallig ook katholiek zijn, zal Londen het volgend jaar onder geheel katholiek bestuur ko men. Deze combinatie is sedert de Re formatie niet meer voorgekomen. wat mijn geweten, de Bijbel en daarom God zelf verbiedt? Gij zult voorzeker medelijden hebben met „Spreek niet van medelijden," viel de strenge ondervrager 'hem in de rede, „denk niet, dat uwe klachten en tranen >mij van mijn voornemen zullen afbrengen. Honderden van uw kettersche geloofsge- nooten hebben dezen kerker met hun bloed geverfd en binnen zijn muren de vlammen gevoed; dezen hebben zich ook maar zoo niet op eenmaal laten afmaken; maar al hun gekerm heeft dit hart even min kunnen bewegen, als de winden daar buiten de rotsen, waarop de citadel ge bouwd is." „Indien gij dan geen medelijden met dit mijn arme lichaam hebt," zeide de jon geling, „zult gij dan ook geheel onge voelig zijn voor de tranen eener eenige zuster, die tot mij opziet, als den eenigen vriend, dien zij op aarde bezit?" „Houd op met die kinderachtigheden," Zeide de ander, een nog barscher uitdruk king aan zijn stem gevende, „gij weet niet wien gij deze dwaasheden vertelt. Gij spreekt slechts nuttelooze woorden die tot niets dienen dan het verergeren uwer pijnigingen. Kom, zeide hij, met een geluid, dat de echo van het kerker- Er bestaan plannen in Amerika om een stad Chicago in Palestina te stichten. Het zou een stad zijn voor Joden, die door de immigratiewetgeving niet in staat zijn naar Amerika te verhuizen. Er hebben te Kanton botsingen plaats gehad tusschen de troepen van Soenjatsen en vrijwilligers. Soenjatsen heeft gedreigd de stad te laten beschieten. Tusschen Zweden en Duitschland is een arbitrageverdrag gesloten. Groote verontwaardiging heerscht in Parijs over de afwijzing door Duitschland van de uitsluitende verantwoordelijkheid voor den oorlog. Een mededeeling van het Spaansche directorium wijst op de buitengewoon groote moeilijkheden, ondervonden bij de militaire operaties in Marokko. President Coolidge maakt bekend, dat hij vasthoudt aan het recht van He Ver. Staten tot elevatie van het vlooi- geschut. C&DEAUX voor ledige potjss Een slachtoffer van protectie. „Het Vaderland" legt, naar aanleiding van het relaas in „Het Volk" over Culem- borg, uit dat den commissaris van politie, den heer Blok, geen blaam treffen kan van medeplichtigheid in de moordzaak, of van verberging, dewijl hij daar een veel te goedig man voor is. Dat was hij ook in Den Haag al, waar hij inspecteur van politie is geweest, doch er de quali- teiten voor miste. Door protectie was hij 't geworden, en door protectie is hij ook commissaris van politie geworden. Dat had men niet moeten doen; want nu is liij er het slachtoffer van. Intusschen geeft het blad weer een an der relaas, dat weer een ander (en beter) licht werpt op dezen politieman. Het is namelijk gebleken, dat het parket van den officier van justitie te Tiet, on der hetwelk Culemborg ressorteert, ken nis genomen hebbende van de tegen den commissaris van politie te Culemborg ge plaatste artikelen, de daarin vervatte me- mededeelingen als zinneloos en uit de lucht gegrepen beschouwt en van oor deel is, dat genoemde commissaris van politie vrij uit gaat en hem geen enkel verwijt treft. Van andere zijde wordt nog vernomen, dat de jongste pogingen om den commis saris Blok in opspraak te brengen, te be schouwen zijn als een hernieuwde voort zetting van een reeds sedert eenige jaren tegen dezen politiehoofdambtenaar ge voerde hetze, welke haar hoofdoorsprong moet vinden in het feit, dat de heer Blok ;in het jaar 1919 een socialistischen hoofd leider in een der politieorganisaties, die hem op het politiebureau te Culemborg over een kwestie mét een politieagent kwam spreken, doch zich daarbij zeer onbehoorlijk had gedragen, niet langer te woord wilde staan, doch verplicht was hem de 'deur te wijzen. Bij die gelegen heid moet genoemde lejder zich reeds dreigend hebben uitgelaten, dat de com missaris „nog wel eens een vuile pijp hier zou rooken". hol weergaf, „zeg mij zonder omwegen: wilt gij het al te genadige aanbod aan nemen, dat u voorgesteld is, en u laten reinigen van alle kettersche smet met het wijwater van dezen heiligen vader? óf verkiest gij de nijptangen en duimschroe ven, de .pijnbank en de vlammen?" „Hoor nog eenmaal naar mij," zeide Ferdinand, zijne zenuwaandoening be dwingende. „In naam van de rechtvaardig heid, het geweten en de menschelijkheid vraag ik u, hoe kan de tong genood zaakt worden te belijden wat het hart loochent? Hier," en dit zeggende haalde hij den Bijbel uit zijn boezem te voor schijn, „hier, is het boek, dat wij allen tot leidsman van ons geloof en richtsnoer van ons leven hebben ontvangen; wijs mij de plaats aan, die mij van dwaling overtuigt, en ik zal niet alleen herroepen, maar ook gewillig alle kwellingen onder gaan, die gij mij als boete voor mijn verwerping der waarheid zult opleggen!" De commandant nam het boek af, echter niet om hem van dwaling te overtuigen, maar het verachtelijk weg te werpen te midden der doodsbeenderen in een hoek der gevangenis, en de beide beulen toe sprekende gebood hij: „Ga dadelijk het vuur aansteken; hier hebben wij het eer- Commissaris Blok is lieden met een hem reeds vroeger verleend gebruikelijk jaarlijksch verlof voor een maand naar het buitenland verlrokken. Onze postzegels. 'Omtrent de postzegels van Jan Veth met de beeltenis van de Koningin lezen wij nog, dat zij aanvankelijk zullen worden uitgegeven in de waarden van 5, 71/2, 10, 121/2, 15, 20, 25, 30, 35, 40, 50 en 60 cent. De verstrekking zal geleidelijk plaats vinden, naarmate de voorraad frankeer zegels van de genoemde waarden uit geput. raakt. Voor verstrekking zullen het eerst in aanmerking komen zegels in de 'waarden van 10, 12i/2, 15, 30 en 40 cent. Alle zegels van de thans in omloop zijnde typen blijven naast die van het nieuwe type geldig -voor de frankeering. U it de C li r.-H i s t. Unie. „Staat en Kerlc" deelt mede, dat zoowel ds H. Bakker als dr P. J. Kromsigt van Amsterdam hebben bedankt als lid der Chr.-Hist. Unie, omdat zij in 1924 al meer de vrije school en de vrije Kerk in onze politiek zien triumfeeren en nog meer, hoe de leuze van de vrije Kerk een schoone gelegenheid is 0111 aan de Roomsche Kerk den voorsprong te geven boven elke an dere Kerk. De 'Chr. Gereformeerden en de politiek. De Chr. Gereformeerden houden 30 September in Irene te Utrecht een ver gadering ter bespreking van de houding, die zij moeten aannemen, tegenover de verschillende politieke stroomingen in ons vaderland, 's Middags te 2 uur hoopt als spreker op te treden Minister H. Colijn. Er zal gelegenheid zijn om met den spre ker van gedachten te wisselen of hem vragen te stellen. De vergadering is alleen toegankelijk voor leden en doopleden der Chr. Geref. Kerk in Nederland. De Westerse helde. Er heeft een briefwisseling plaats gehad tusschen de Kamer van Koophandel te Rotterdam en die te Antwerpen, meldt de Urusselsche correspondent van de „N. Rott. Crt.". De Rotterdamsche Kamer had aan de Antwerpsche Kamer een brief ge richt, waarin zij haar gelnkwenschen zond hij gelegenheid van den terugkeer van den normalen toestand van de Schelde-passen. De Antwerpsche Kamer spreekt in haar antwoord eerst den dank uit voor de gelukwenschen on zegt dan: „Wij hebben zeer zeker van den beginne af aan de moeilijkheden als 'toevallige en tijdelijke beschouwd, die trouwens hadden moe ten en kunnen worden vermeden en die vlugger hadden kunnen worden bezworen, indien alle autoriteiten, die in uw land en in het onze gezamenlijk belast, zijn met de handhaving van de veiligheid op de ri vier, gehandeld hadden met dien bekwa men spoed, die vereischt werd in zoo emstige om stand i gh eden. Belastingplaatjes en Spoor wegen. In een dienstorder van de directie van de Nederlandsche Spoorwegen wordt in verband met het feit, dat van aan de spoorwegen voor vervoer toevertrouwde rijwielen veelal belastingplaatjes worden ontvreemd, aan liet personeel meegedeeld, dat degeen van liet personeel, die aan deze ontvreemding blijkt schuldig te zijn, op staand en voet wordt ontslagen. Allerlei. Men meldt, dat de voorgenomen ac- cijnsverhooging niet zal worden toegepast op sigaren, doch alleen op sigaretten en tabak. De tolkantoren Esschen (station) en ste brandhout. Zorg vooral, dat de in strumenten goed heet zijn!" De dienaren maakten een gehoorzame buiging, en met een ijskoude koelbloedig heid, die meer deed denken aan den kok, die een stuk vleesch zal roosteren, dan aan een menseh, die zijn evenmensch gaat folteren, brachten zij alles ïn een treurige gereedheid. „Is alles klaar?" gromde de bevelhebber, na een zeer korte pauze. Een hoofdknik Was het antwoord en het vreeselijk oogenblik der pijniging was daar. „Nog eens knaap, wat wilt gij? mijn genade op de gestelde voorwaarden of deze gloeiende tangen, die u zóó lang het vleesch van het lichaam zullen scheuren tot er geen duimbreed meer op uw been deren zal te vinden zijn, en uw geraamte aan het ongedierte dezer gevangenis wordt overgelaten?" Dit Was het laatste woord van den commandant, zooals hij zeide ten minste. En Ferdinand? wat zou hij? ontrouw worden? Diat nooit! Maar de gloeiende tangen, die vreeselijke bedreiging! „O, kunt gij," dus riep hij uit, „mij den dood niet aandoen zonder deze ver schrikkelijke pijnigingen? Herroepen kan en mag ik niet. Geen doodsangsten, hoe VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct« Bij abonnement belangrijke korting. Goede eetlust, goede spijsvertering, goed bloed en een goed humeur worden ver kregen door Foster's Maagpillen te ge bruiken. Deze pilletjes helpen de lever, maag en ingewanden door de vloeiing der gal te regelen. Zij werken zeer zacht en hebben geen nadeelige reactie. Prijs per flacon van vijftig versuikerde pillen f 0.65; in apotheken en drogistzaken. (9) Esschen (dorp), Clinge (station) en Clinge :(dorp) zijn tot nader aankondiging voor den import uit Nederland van herkau wers gesloten. Wij verzuimden onder de gedeco reerde Zeeuwen en oud-Zeeuwen of goede kennissen in ons vorig no. den naam van C. J. Burm te Hulst, onder-voorzitter der St. Vincentius-vereeniging, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw; ook plaatsten wij abusievelijk de hoeren Leeuwenburg en Gillissen te Viis singen onder de gedecoreerden in zil ver, dat moest zijn in brons. Door een schipper werd te Viissin gen een Engelsche mijn, die was opge- vïscht, aangebracht. Toen men het ge vaarlijk voorwerp naar buiten bracht om liet, te vernietigen, verloor men de mijn, die bij het havenhoofd in het water ver dween. Het is heden 40 jaar geleden dat de heer IJ. de Liefde directeur eener gasfabriek werd, eerst eenigen tijd te Goes (als waarnemer) en daarna te Kui lenburg. De lieer De Liefde is ook lid van Ged. Staten van Ge'dcrland. (De vader van den heer De Liefde de heer W. de l iefde is'iaren directeur der gasfabriek te Goes geweest; wij twijfelen er aan of de heer II. de Liefde al 40 jaren in dit vak werkzaam is. Red. Zeeuw.) De 2e luitenant M. Goote van liet le regiment veldartillerie wordt tot 1 Febr. gedetacheerd hij (le militaire gym nastiek- en sportschool le Utrecht. Verplaatst met ingang van I Sent, a.s. de kantoorhed. 2e ki. F. I. de Kos ter van Breskens naar Middelburg (in- (spectiebureel). Middelburg. Vriidag had hij ,:le Stations- brug een botsing plaats tusschen een auto, die uit de Stationstraat kwttm en een motorrijwiel, komende van den. Blau- wendijk. De motel* werd beschadigd en de bereider en zijn echtgenoote, die op de duo zat, bekwamen, beide kneuzingen. De autobestuurder bracht hen huiswaarts. Volgens een ooggetuige had geen der loeide bestuurders signalen gegeven of de te nemen richting aangegeven. Weer een bewijs hoe noodzakelijk dit is, om ongelukken te voorkomen. Om ernstige ongelukken te voorkomen is thans nog iets zeer gewenscht en wel het verbeteren van de bestrating in de Langevieie, waar deze tegen de tramrails aanligt en cezakt is, waardoor de rails boven de steeaea uitsteken, en reeds verschillende wielrijders maakten daardoor kennis met de steenen. De zeer goede verbetering aan de rails, heeft een bijsmaakje door het bovenstaande. Openstelling f e 1 e f 0 0 n. Het is ons gebleken, dat er over de uren van openstelling van de telefoon alhier bij verschillende personen verkeerde mee ningen heerschen. Wij herinneren er daarom aan, dat voor plaotseliike ge sprekken de telefoon dag en nacht ge- groot ook, geen wreedheden, hoe bai baarsch ook, zullen mij doen overgeven wat gekocht is geworden door het bloed mijns Verlossers, en verzegeld door den dood zijner heilige martelaren. Gij zult mij nooit kunnen bewegen mijn hoop voor de eeuwigheid te verruilen voor een tijdelijke rust van aardsche kwellin gen". En moed grijpende naarmate zijn geloof krachtiger werd in deze beslissende ure, richtte hij zich op eenmaal in zijn geheele lengte op, en sprak met een mannelijke stem, den grootsten held zijns volks waardig: „Welnu, mijn lichaam geef ik over, de waarheid verloochenen kan ik niet! Doe met mij naar uw Welge vallen, mijn Heiland zal mij niet alleen laten. Ben ik in uw oog niet Waardig te leven, Hij zal mij in zijn hemel eeuwig verheerlijken!" Ook de bevelhebber voelde zich aan gegrepen door den geest, die thans uit Ferdinand sprak. „Gij zijt een moedige jongen", hernam hij, „maar uw stand vastigheid zal den toets der pijnbank niet doorstaan; grijpt hem, mannen, en bindt hem stevig daarop vast." (Wordt verviolgri). i '1 r

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1