is II ook al verkouden? Abdijsiroop No 280 Vrijdag 29 Augustus 1924 38e Jaargang Bflitenlanl 1 BraeiilaisfL Denker om 'n dfkkt keel is 'f begin, maar 'n bronchitis km 'f eind lijn van Uw gewone verkoudheid, ëenees U daarom m 'f begin, koop vandaag nog SLAOLIE •rukkers-Exploitanten OOSTERBAAN LE COINTRE 60ES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Te!.: Redactie no. tl; Administratie no, 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Gezinstoeslag. Het instituut van het gezinsloon, aan vankelijk in menigen kring met terughou dendheid aangestaard, mag gaandeweg ruimer waardeering ondervinden. Met name heeft in Frankrijk dit begin sel aanleiding gegeven tot het stichten van kassen voor schadeloosstelling en gezinsondersteuning, welke door bijdra gen van werkgevers en contributies van werknemers worden gesteund. Naar verhouding van het aantal kin deren in een gezin wordt uit deze kas sen toeslag op liet loon genoten. Merkwaardig is het na" te gaan, hoe dit stelsel hoe langer hoe meer wordt toe gejuicht en van jaar tot jaar het getal toe neemt van hen, die dezen vorm van ge zinsloon aanvaarden. Op het vierde Congres van vergoedings- kassen, in Mei dezes jaars te Mulhouse gehouden, werd van belangrijke vorde ringen gewag gemaakt. Vertegenwoordigers van niet minder dan 75 kassen kwamen hier samen. Uit de rapporten, daar uitgebracht, bleek, hoe men ten vorigen jare in Frank rijk niet minder dan 120 vergoedings- kassen telde, die 7600 ondernemingen om vatten en 92 millioen francs aan onder steuning uitkeerden ten behoeve van pl. m. ■800.000 gesalarieerden. Thans zijn er 151 kassen, tot welke 9300 ondernemingen zijn toegetreden, ver tegenwoordigende meer dan een "128 mil lioen uitkeerden. Met (leze snelle vermeerdering van het aantal kassen en aangesloten ondernemin gen hield de verhooging der ondersteu ningsbedragen vrijwel gelijken tred. De gemiddelde maandelijksche onder steuning steeg van 15,75 tot 19 fr. voor één kind, van 36,75 tot 46 fr. voor .twee kinderen; van 63,36 tot 81 fr. voor 'drie' kinderen, van 92,85 tot 124 fr. voor vier kinderen. Zoo ruime waardeering wordt reeds voor dit heilzame instituut ondervonden, dat ongeveer 3/5 der Fransche industrie arbeiders van deze ondersteuning profi- teeren. Gelukkig vond ook ten onzent deze loonvorm, zij het op meer bescheiden schaal, toepassing. Wenschelijk is om, nu loonen en sa larissen zich in nederwaartsche richting bewegen, vooral den kindertoeslag «zoo veel mogelijk onaangeroerd te 'laten of, waar deze nóg niet bestaat, invoering te bevorderen. Eisch van het Christelijk beginsel is het, dat. niet het groote gezin slachtoffer Worde van den oeconomischen teruggang. Landsbelang? Bij meer dan één partij bestaat reeds de toeleg om, kon het zijn, minister Colijn over zijn ontwerp-Tarief wet te doen strui kelen. Geoorloofde en min-geoorloofde midde len zullen daarbij in toepassing worden gebracht. Reeds gaf de heer Marchant onder be dekte termen te kennen, dat bij den aan val op de Tariefwet het wapen der ob structie niet zal worden van de hand gewezen. Thans komen andere leden van de de mocratische familie hetzelfde beweren. „Het Volk" opent in een hoofdartikel over de Tariefwet de volgende perspec tieven „Het zal geen wonder zijn als men tegen Oktober poogt, de mondelinge be raadslaging aan de orde te stellen, zoo- dat nog vóór de behandeling der staats- begrooting het ontwerp in de Tweede Kamer er zou zijn doorgejakkerd. Indien de rechterzijde hiertoe zou me dewerken, zou van een regelma tige en ordelijke behandeling in het parlement geen sprake zijn. De minderheid der Kamer kan zich deze handelingen niet laten aanleunen." Openhartige woorden, die door hun dui delijkheid geheel voor zich spreken. Waar een bekwaam minister alles in het werk .stelt om de tekorten op de staatsbegrooting zoo snel mogelijk weg te werken, zouden enkele linksche par tijen zich niet ontzien om het wapen der obstructie toe te passen. Met de kennelijke bedoeling om de in voering van dezen maatregel, die ette lijke millioenen in de schatkist brengt, zoolang mogelijk te vertragen. En zulks geschiedt dan onder den schijn, dat het landsbelang wordt ge diend I A Nog niet ontzet. Het vraagstuk van de invoering van efin vloekverbod blijkt in de gemeente raden nog altijd actueel. Gestadig aan vermeerdert het aantal gemeentebesturen, dat maatregelen treft logen het ijdel gebruiken van 's Heeren «aam. Ve Zeeuw Ook te Leiden werd deze zaak aan de orde gesteld. Dooi" het college van B. en W. was pracadvies uitgebracht omtrent de al of niet wenschelijkheid van invoering van een plaatselijk vloekverbod, welk advies afwijzend luidde. Alleen van anti-revolutionaire zijde werd een uitvoerig en krachtig betoog vernomen ten gunste van het vloekverbod. Overigens kozen alle sprekers der ver schillende partijen de zijde van B. en 'W. Socialist en Roomsch-Katholiek, Com munist en Christelijk-Historicus stemden samen in hun oordeel, dat een vloek verbod misplaatst was. De communistische dr Knuttel kwam op tegen de aanmatiging van zekere ker kelijke richting, om het geheele over heidsapparaat in haar dienst te stellen, met als gevolg, inperking van de persoon lijke vrijheid. Ook hij vindt het vloeken een slechte gewoonte, omdat het be rust op theologisch denken, en wel in negatieven zin. Men lette op de verbijsterende moti veering Alleen reeds omdat het vloekverbod een uiting is van religieuzen zin, is het voor den communist verwerpelijk. Zooals ook boven de poort van het Kremlin geschreven staat: Godsdienst is opium voor het volk. We kunnen vooralsnog maar moeilijk gelooven, dat een Prof. Slotemaker de Bruine en sommigen zijner partijgenooten zich in dergelijk gezelschap thuis ge voelen. Voor een stad als Leiden is de beoor deeling van het vloekverbod in den Raad bedroevend. Waarlijk, in dezen is Leiden nog niet ontzet I A Korte Berichten. In de citadel te Warschau in de zaal van den onderofficierscursus is een granaat ontploft, waardoor veertien per sonen zijn gedood. In een interview te Montreal heeft Ford een lofrede gehouden op de Ku Klux Klan. Deze is, zeide hij, een slacht offer van een leugenachtige propaganda en wordt daarom door velen met scheele oogen aangezien, doch zij is een patriot tisch lichaam, dat alleen de toekomstige ontwikkeling van het land, waarin het ontstaan is, en het verzekeren van de suprematie (hoogststaandheid) van den echten Amerikaan in zijn eigen land op het oog heeft. Het communistenproces, waarin het eerste vonnis van den krijgsraad te Mainz van 5 Juni vernietigd is, is door den 'krijgsraad te Wiesbaden verdaagd in af wachting van de onderteekening van de overeenkomst van Londen. De voorloo- pige invrijheidstelling is geweigerd. Generaal sir Charles Fergusson - is door de Engelsche regeering benoemd tot opvolger van burggraaf Jellicoe als gou verneur-generaal en opperbevelhebber van Nieuw Zeeland. De Belgische minister van oorlog is teruggekomen van zijn voornemen om thans reeds den extra-diensttijd wegens de Roerbezetting in te trekken. De dienst tijd blijft 14 en 15 maanden totdat de ontruiming van het Roerbekken voltooid zal zijn. Het aantal werklooze leerkrachten bij het lager onderwijs in Rusland be draagt thans 20.000. Het volkscommissa riaat van onderwijs legt zich toe op een stelselmatige voorziening in de bestaande onderwijzersvacatures, teneinde den druk van 'deze werkloosheid ietwat te ver lichten. Ook de arbeiders in de mijnindustrie van den Oeral zijn in staking gegaan op grond van den grooten achterstand in de uitbetaling der loonen. Dit zou hl de 3de staking in 1924 in deze streek zijn. Op verzoek van de regeeringen van Polen en de vrije stad Dantzig heeft de secretaris-generaal van den Volkenbond te Genève twee deskundigen aangewezen om deel te nemen aan de onderhandelin gen tusschen Polen en Dantzig omtrent eenige spoorwegaangelegenheden. Als des kundigen zijn benoemd de heeren J. A. Kalff. directeur-generaal der Nederland - sche Spoorwegen, eh Marriot, een Brit. Hevige aardbeving op IJsland; de hoofdstad Reikiavik leed zeer groote schade. De Engelsche troepen aan den Rijn hebben van het Engelsche ministerie van oorlog last ontvangen alle nieuwe wer ken door de genie (zetel te Keulen) in rAMUHANTtN woRfitcytep. houanc t>iltli^i |~I verband met de militaire behoeften on dernomen, te staken. De regeering der Ver. Staten besloot in verband met de verontrustende be richten uit China, volgens welke er een nieuwe burgeroorlog dreigt, de beschik bare oorlogsschepen in ,de Chineesche wateren te concentreeren. Generaal Dawes en zijn broeder Rufus hebben zich op de Acjuitania in gescheept naar Europa. Zij zullen te Pa rijs een onderhoud hebben met Owen Young, met betrekking tot de uitvoering van het plan-Dawes. Men is overeengekomen, dat de En gelsche, Duitsche, Fransche en Belgische 'ministers van arbeid 8 September te Ge nève bijeen zullen komen voor het zoe ken van de grondslagen voor een over eenkomst inzake de toepassing van de conventie van Washington ten aanzien van den achturigen werkdag. Nederland en België. Naar men aan de N. R. C. uit Brussel meldt, heeft het Belgische Kamerlid Thee- len de aandacht van den 'minister van buitenlandsche zaken gevestigd op het feit, dat Belgische arbeiders, die zich iederen dag, voor hun werk, per fiets naar Nederland begeven, aldaar een rij wielbelasting ten bedragg van frs. 25 moe ten betalen; '1)^ heeft de vraag gesteld, of de minister het niet gewenscht acht, de aandacht van de Nederlandsche regee ring te vestigen op het onbillijke van deze belastingheffing, daar Nederlandsche arbeiders, in hetzelfde geval, in België niets hoeven te betalen. De minister ant woordde, dat het aangehaalde feit het voorwerp uitmaakt van een onderzoek, waarvan het resultaat later zal worden bekend gemaakt. Spoorwegpersoneel. De commissie van negen uit de Neder landsche Vereeniging van Spoor- en Tram wegpersoneel, den Bond van ambtenaren bij de Neder). Spoorwegen en den Neu tralen Bond van Spoorwegpersoneel heeft aan de hoofdbesturen verzocht, zich tot 'liet Vakverbond te wenden, waarbij zij zijn aangesloten, met het verzoek, mede te werken tot het samenstellen van een zoodanigen organisatievorm, die de een heid onder de drie spoorwegorganisaties mogelijk zal maken. Allerlei. De Koningin zal vermoedelijk 26 Sept. a.s. Tilburg bezoeken om het standbeeld van haai' grootvader, Koning Willem „II, te onthullen. In de legerorders wordt meegedeeld, dat volgens Kon. besluit het Instructie- bataljon op 1 October a.s. zal worden opgeheven. Betreffende het ongeluk, dat gis terenmiddag juist te 12 uur met een autobus bij West-Souburg plaats had kunnen wij thans de volgende bijzonder heden vermelden. De bus van den heer J. Sinke kwam met 12 Engelsche damés en heeren van het station Vlissingen en reed over den nieuwen weg naar Middelburg. Toen de bus bij de hoogte bij Souburg was, gaf de veldwachter Hendriks een wenk wat kalmer të rijden daar ter plaatse. Toen de bestuurder hieraan voldaan had en juist de tramhalte was gepasseerd, schijnt de z.g. viseepin gebroken te zijn. Het rechter voorwiel gleed als het wiare weg. De bus ging door een en ander naar rechts en kwam voor een klein gedeelte over de tramrails, juist toen een tram van de richting Vlissingen ter plaatse kwam en gelukkig al bijna stil stond. Dé bus kreeg nu een niet harde duw, zij begon langzamerhand te hellen en lag even later op zij op den weg. Do genoemde politieman, gesteund door enkele andere personen, slaagden er spoe dig in door het inslaan van ruiten ook in dit geval was de achterdeur niet open te krijgen, de passagiers uit hun benarde positie te redden. Het bleek naar omstandigheden goed afgeloopen te zijn. De ergste verwonding is wel die van een dame, die aan don bovenarm werd geblesseerd, verder ook een, die een snee langs den duim had en een heer wiens bovenlip sterk was opgezwollen. d> overige verwondingen bepaalden zich tot ontvellingen enz. De beide doktoren waren gewaarschuwd en verleenden hulp aan de gewonden. Van schuld, van de zijde van wien ook, is in deze gelukkig geen sprake. Verplaatst met ingang van 1 Sent. a.s. de besteller A. Trielier van Rotter dam Postkantoor naar Aagtekerke. Apotheken. A.s. Zondag is te Middelburg geopend de apotheek van v. d. Ga^'de en te Vlissingen die van A. J. v. Ockenburg. 1 Die tweede telefoonkabel Domburg Engeland is bijna gelegd, alleen wordt voor de aansluiting te Domburg nog ge wacht totdat het leggen van den kabel door particulieren grond, zooals hier ge deeltelijk het geval zal zijn, is goedge keurd. Middelburg. Het Marktfeest. Wij zouden heden nog terugkomen 'op bet Marktfeest van gisteren en willen aller eerst van deze gelegenheid gebruik ma ken om te wijzen op de groote drukte, die gisteren hier heeft geheerscht. Het aantal bezoekers uit België was groot, maar ook uit de provincie en vooral van het eiland; de Vlissingsche tram moest met veel versterking rijden om de menschenmassa te kunnen vervoeren. En ook de Middelburgers geraakten in feest stemming; mede door het mooie weder, waarna zoolang was verlangd, lang nadat Marktfeest en ringrijderij waren afgeloo pen, was het nog druk in (1e straten. Maar laten wij tot het verslag terug- keeren, en wel om er nog eens op te wij zen welk een moeilijke taak de jury, be staande uit de heeren L. Heijmans, A. G. v. d. Hooft en F. M. Mes, heeft gehad. Na zeer serieuze beoordeeling werden cij fers gegeven en dit leidde tot het vol gende resultaat. De eerste eereprijs, waarbij alle be haalde punten werden opgeteld, dus die voor reclame, etalage en versiering, werd behaald door den heer A. Poppe en wel de medaille van den burgemeester. Er ble ven nog twee eereprijzen over, namelijk de zilveren lauwertak van den Bond zelf len een medaille van een onbekende. Daar er drie personen waren met even groot aantal punten, die nu volgden, gaf de jury nog een medaille er bij en werd bij loting uitgemaakt, dat L. P. Good den lauwertak, Witmond, Amsterdam, de eer ste medaille en J. Flipse die van de jury kreeg. De overige medailles, w-o. van de Hanze, Handelsbelang, Uit het Volk Voor het Volk, den heer Chr. A. Holt- huizen, enz., werden als volgt behaald: voor reclame le pr. H. Loenhout, 2e J. Torbijn, 3e Wolzak, Goes; voor etalage le pr. F. Stibbe, Den Bosch, 2e A. C. Murk, 3e J. C. Merk; voor versiering le pr. H. Alberge, 2e P. J. van Aartsen, 3e P. Sanderse. Behalve deze medailles waren er een 6-tal kunstvoorwerpen en 6 eeivolle ver meldingen te vergeven, welke werden ge geven volgens het totaal aantal punten. De kunstvoorwerpen kwamen toe aan de heeren van Heijl, Hendrickse, Turk, Rot terdam, Kerkvoort, v. d. Broek en van 'Riel. De eervolle vermeldingen werden VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. DE EINDELOOZE TAAK VAN VROUWEN Gemiddeld werkt een huisvrouw lan ger dan ieder ander. De rust, die zij kan nemen, is slechts een onderbreking van haar nooit eindigende taak. Dit is te betreuren. Alle lichaamsorganen voelen de inspanning, vooral de nieren. Dan ver- toonen zich uxinestoormssen, zenuwach tigheid, prikkelbaarheid, hoofdpijn, duize ligheid, pijn in den rug of in de lendenen en zijden, loomheid, moedeloosheid, bloed armoede. De vrouwen moeten er werkelijk op uit zijn om dit te veranderen. Meer tijd moet worden gevonden voor rust en voor ontspanning buitenshuis. Voorkom zoo doende de ontwikkeling van rheumatiek, waterzucht, steenvorming, graveel, of of nier- en blaasontsteking. Laat. Foster's Rugpijn Nieren Pillen u nu helpen. Wacht niet tot de vermoeide nieren uitgeput zijn. Neem een verstan dige leefwijze aan en vertrouw het her stellende werk aan Foster's Pillen toe. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken a f 1.75 per flacon (geel etiket met zwarten opdruk). (29) behaald door A. Brandon, Scheveningen, wed. Verbaanderd, Tilburg, v. d. Buschen, A. J. Romeijn, Rotterdam, H. Cosijn, E. Heijliger, Amsterdam. De prijswinners, bij wier namen geen woonplaats is gemeld, wonen te Middelburg. De mededeeling der bekroningen had ■gisterenavond plaats in een bijeenkomst op de bovenzaal van het café van den heer Groenewegen. 'Voor zoover zij aan wezig waren, konden de gelukkige prijs winners de prijzen direct in ontvangst) nemen. De heer Tinbergen, voorzitter van E. M. M., heette allen welkom en verzocht de jury de prijzen uit te reiken. De heer v. d. Hooft deed dit als oudste jurylid en sprak daarbij telkens een toe passelijk woord. Na de uitreiking bracht de voorzitter dank aan de juryleden, wien hij een tot Weerziens toeriep en aan wie hij een foto van de Markt toezegde. Ook de beide verkoopsters uit de tent voor steun aan het T .B.C.-fonds, die voor dit korps een belangrijke som .bijeen wisten te 'krijgen, bracht spr. dank; naméns den Bond bood hij aan .beide een blijvende herinnering aan. Spr. vergat ook niet dank te brein- gen aan het gemeentebestuur voor de medewerking en ook aan de politie voor de wijze waarop ook deze zich weer van haar taak kweet. Hierna bleven de aanwezigen nog eeni- gen tijd in feestelijke stemming bijeen. Plet Marktfeest was weer uitstekend ge slaagd en evenals de ringrijderij heeft' het weder ook hier den geheelen dag medegewerkt op een onverwachte wijze. Dre Ringrijderij. Dat de ring rijderij voor Velen een groote attractie is en blijft, moge wel blijken uit het groot aantal betalende bezoekers, welke gisteren een kijkje in de Abdij1 kwamen nemen, hun aantal was bijna 1800- Voor den gewonen wedstrijd waren 28 ronden afgereden en kon toen worden overge- gjaan tot het verrijden van de beide be kers, voor die van H.M- de Koningin, die in 1922 was gewonnen door jan Koole Diz. te St Laurens en verleden jaar door D'. Ddnglemanse Az. te Gapinge, kwa men de 6 deelnemers niet het hoogst aan tal punten in aanmerking en voor den beker van dhr Dr H. W. van Loon de zes volgende. Piet Brasser van Vrouwe polder, de gelukkige bezitter van den eeTsten door H.M. 'geschonken beker, had punten voldoende om met de eerste ,6 mede te rijden, maar vond het best voor den tweeden beker mee te kampen. Die beide kampen waren spoedig! beslist en werd Gornelis A- Polderdijk uit Nieuw- en St Joosland dit jaar de eigenaar van den Koninklijken beker en Marinus Koole D|z. te St Laurens van dien van D|r Van Loon. Op dezen laatsten beker komt de volgende inscriptie voor; Uit vriendschap voor het goede Zeeland van Helen en Hendrik Willem van Loon, 1923- Nadat deze beide kampen waren beslist, werd op alle banen te gelijk aangevangen met het kampen tusschen degenen, die een gelijk aantal punten hadden. Dit kam pen is niettegenstaande het groot aan tal prijzen dit jaar vlug van stapeL ge loop-en -en was betrekkelijk spoedig de uitslag bekend. Die eerste prijs werd behaald doo-r Lau rens de Voogd van Domburg met 22 ringen in 28 beurten, terwijl D|e Voogd tevens den bestuursprijs kreeg, bestemd voor hem die het grootst aantal ringen achter elkaar maakte. De tweede prijs werd behaald door J. Koole 'Dzoon te St Laurens, de derde door Corn. A. Polder-dijk te Nieuwland, beide 17 ringen; 4de denr Jacob do Pagter, Domburg, 5e Pieter Langebeeke,. Gapinge, 6e p. Bras-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1