[WS. ige handwer- Wageningen. de L. 0. de 's-Hage voor eer M. Stroo srwijs brengt iden, dat, in- |rt. 21, derde van 10 Sep- zij, die in it examen ter bekwaamheid ifdonderwijze- ;den, in 1925 •meld in het bovenaange- moeten aI- dering slechts |ij in 1923 ten iden. |de familie te l, dat het li" imeland ver- |>p Nordernev- inden, is aan- rcdde worden lis een kindie jraakt en aan Terwijl een bezig wa' een gedeelte md daardoor vlam, waar- ten gevolge Te Deventer [t lossen van zak op het daarbij op- Idingen. Te [jarig knaapie It en verdron- lreeks half tien ig een taxi in Ion. Plotseling fedoken onder ret, vlak voor overreden en iDaar niemand lmmissaris een Dinsdagmor- [bleek geweest (eder, die bh was geweest, |ir de woning jij wie ze in- 3t gemist, de- |meer bij haai lDioch nu waS rertentie afge- lijk. Te den Catharii ne- lie aan beide fep, wist zich jih een 19-iarig [zat, verdronk. H. te Pieter- Wehe op den ingereden. Het In zijn zoontje [n. Mej. T. week bii oen [•rijwiel ernstig [gevolgen over- loom sloeg de gen, waardoor Ir werden ge- Ider bewoners f-ay zijn twee blikseminslag Jeen sloeg de Irswoning, wel pboedel en de en, in het ach- verloren. Het de inboedel eslagen in den Jleveskes (rG.b dekking werd Voor drie jaar wijze getrof- ber is te IJmui- in een tri- De '.tribune tot den grond de bliksem in- |)tschermer (N.- af, het vee Joeg hij in een een werd ver- lield een stil len koe gedood. te Cu 1 em- heeft de com ic zaak zonöer- Jblad herinnert stadium roof- op Toon en levangenneming dverdachten; 2e Be gewezen re- l een slecht [ïaiiteit uit de was; 3e stadi- eid", die aan- vragen on be lli „Het Vader- lad beschuldigt ^ettelijk het on- heeft belem- vaalspoor heeft aar hem heeft bt Volk" vertelt [beidé vermoor- bn door vtouv» Ide vrouw Ger- toen nog en [en. Deze beide die vrouw len gezien. E*1 I verhoord. De verslaggever is bij den burgemeester geweest, die hem mededeelde, dat hij, nadat hij het. laatste artikel had gelezen, den heer De Be us, van wien liij! ver moedde, dat de artikelen afkomstig war ren, verzocht had bij hem te komen De burgemeester vroeg hem toen, of hij, de verantwoording er van aanvaardde en of hij van oordeel was, dat de artikelen ter kennisse zouden komen van den of ficier van justitie te Ti-el en den procu reur-generaal te Arnhem. Op beide vrar gen antwoordde De Beus bevestigend. Die burgemeester had den volgenden morgen den commissaris Blok bij1 zich geroepen en hem op den inhoud dier ar tikelen gewezen. Hij zei hem, dat het nu al te erg werd, en dat hij gjeloo-fde, dat de commissaris, naar aanleiding dier ar tikelen een aanklacht behoorde in te die nen. 1 De commissaris antwoordde, dat hij geen aanklacht wilde indienen. Tenslotte bracht de verslaggever een bezoek aan den beschuldigden commis saris. Wij troffen hem op het commissariaat. „U hebt natuurlijk de artikelen in „De Arbeid" gelezen Veen, was het korte antwoord. Dan toch wel vernomen, wat er in staat, hielden wij vol. Ja, en wat wilde u nu? Deze artikelen bevatten een zoo krasse beschuldiging van medeplichtigheid Dat staat er niet in, onderbrak o-ns de commissaris, die toch blijkbaar goed wist, wat er niet in stond- De publieke opinie, vervolgden wij, ver wacht nu een gtap uwerzijds. Men ver wacht een vervolging van den schrijver. 'Wat er geschreven is, heeft zulk een compromitteerend karakter, dat ook ik mij niet voor kan stellen, dat u de zaak zoudt laten loopen. Toen kwam do woordenstroom van den commissaris los: 'tKan mij niet schelen. Laten zij maar vuil schrijven. Wij zijn hier niet in Kui lenburg, maar in Muilenburg, 'tls niet waar. Zooals ik hier zit, ben ik een .fat soenlijk man, niet in staat een misdrijf te begaan. Ze schrijven ook maar, net als voor zes jaar, toen zij' mij van leerdief stal beschuldigden. Bewijzen hebben zc niet, anders gingen ze- wel naar Tiel, naar den Officier van Justitie. U begrijpt toch wel, dat, als zoo iets bewezen werd, ik hier geen oo>g:enblik meer zou zitten. Ik heb pech gehad in deze zaak, .maar het onderzoek is nog niet afgploopen. Die commissaris herhaalde het hierbo ven verhaalde nog ©enige malen, verzoe kend, ons in zijn toestand te verplaatsen dan zouden wij ook niets doen, dan het geschrijf kalm langs oes laten heen gaan. Later in het gesprek bleek, dat de Commissaris en uw verslaggever beiden uit den Haag kwamen. En toen bezwoer de commissaris den „oud-Hagenaar" toch vooral naar den officier van Justitie te gaan, om inlichtingen over hem in te winnen. Wij vertelden, dat wij bij den burge meester waren geweest en de commissa ris viel direct in: Die heeft me- zeker wel afgekamd! Neen, in het geheel niet. Zoo was ons gesprek, dat opzettelijk zcw> woordelijk mogelijk is weergegeven, met de bedoeling, den gemoedstoestand to schotsen van den man, die dool velen i\n Gulemborg in één adem met den hipoardenaar wordt genoemd Brand in „Bartimous" te Zeist Maandagmorgen te ongeveer 10 uur brak een zware brand uit in een der bovenverdiepingen van het Christelijk Blindeninstituut „Rartimeus" te Zeist. Doordat een vlam in een gasbuis sloeg, geraakte een gasslangetje in brand, met het gevolg, dat het vuur spoedig om zich heen greep. In een oogenblik stond de ver dieping, waarin eenige slaapkamers en de bibliotheek gelegen zijn, in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse en tastte met een drietal spuiten het vuur aan.. Het hooge gebouw bemoeilijkte niet weinig het blusschingswerk, zoodat de hulp der Biltsehe brandweer moest worden ingeroepen. Met ver eende krachten werd nu het blusschingswerk voortgezet Hulpvaard.ige handen droegen in middels den inboedel naar buiten, die in ■het nabije kerkgebouw der Broedergemeente werd ondergebracht. Te ongeveer 12 uur was men 'het vuur meester. De waterschade is zeel aanzienlijk. De kostbare blindenbibliotheek werd een prooi der vlammen. Wegens va- cantie waren zoowel personeel als kinderen afwezig. Alleen de huisbewaarder was in het gebouw aanwezig. Hü ontdekte het eerst den brand. Een kuil als mensc hen woning Ze woonde den laatsten tijd in een oud scheepje, de weduwe Baas. Het vaartuigje lag midden in het veen, in een achterwijk te Tweede Exloërmond D(r.). Het Burgerlijk Armbestuur had dezen zomer wel een woning voor haar gehuurd, doch zij weigerde die te betrekken; zü verkoos het woonsoheepje boven 6611 goede, zindelijke woning. Zij was nu eenmaal aan de plaats gehecht, waar zij vóór Vlet haar man verloor en alleen achter gebleven was, want .kinderen had ze niet. En e nog vrij krasse 66-jarige, die, behoudens een ondersteuning van het Armbestuur, nog ^aar eigen onderhoud voorziet, bleef dus 111 w* Wra't'ce schuit. Vorige week Dinsdag raakte het scheepje lek en het zonk. e weinige huisraad, kleeren, etc. werd er iu gehaald en op den wal neergelegd. Vlak egenover het gezonken vaartuigje bevindt zich een kuil in yeln gron(i erL heeft zij oil ot „woning" ingericht. Van boven is deze IDei bout, asphalt, etc., maar rogenvrij is et daaronder toch niet. Toch slaapt zij r des nachts. Des daags vertoeft zij in de Pen lucht. Op den wal staat een pannetje ven een vuurtje en daarin kookt het oudje Da^r eten. „tYas het maar zomer en warm", zegt zij nog opgewekt tot bezoekers, „dan was bet nog wel uit te houden, maar met het gure weer van de laatste dagen gaat dat niet. Het scheepje heb ik verkocht voor vijftien gulden; het zal morgen worden opgehaald. Als er geen spoedige verandering komt, komt het oude mensch van koude om, daar zij reeds vele dagen in den natten kuil woont. (Courant) Te Velseroord zijn twee autobussen in botsing gekomen. Eén ging er over den kop. ïn deze bus zaten geen passa giers en de chauffeur wist nog te ont snappen. In de andere bus werd alleen één passagier door glasscherven gewénd. De politie heeft de gehavende bussen in beslag genomen. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is uit een perceel aan den Hoofdweg te Am sterdam de geheele keuken-inventarip ont vreemd. De bewoner van een perceel in de Jan Stèenstraat te Amsterdam schoot op een kat, doch raakte niet de kat, maa reen vrouw die in de keuken eener woning in de buurt haar werk deed, in den hals. Nabij de kapel in 'tZand te Roermond, in het gehucht. Muggenbroek, zijn bij de boer derij van den pachter Sillekens eenige oude fundamenten bloot gelegd. Naast oude muren werden een aantal beenderen gevonden. In het soc. dem. weekblad De Arbeid worden beschuldigingen geuit tegen den com missaris van politie te Culemborg, den heer Blok, in verband inet den dubbelen moord aldaar, omstreeks Kerstmis van het vorige jaar. De commissaris van politie zou opzette lijk het onderzoek in deze moordzaak hebben belemmerd en met opzet het dwaalspoor had gevolgd, dat de moordenaar hem had gewezen. De schrijver van het artikel in De Arbeid is, naar Het Volk meldt, Otto de Beus te Culem borg. Duur land. Onder de gemeente Steen bergen is een hofstede verkocht van 281 gemeenten voor f 239.500. Te Gorinchem, meldt de Voorw., deden zich deze week twee gevallen voor van niet- aangifte bij geboorte. Hot eene gold iemand, die dit voor de tweede maal weigerde. Bij een vorige maal is de vrouw gestraft met hechtenis. Het geldt hier dan ook een z.g. principieele weigering. Man en vrouw willen in het geheel niet met de Nederlandsche „wet- tenrommel" te doen hebben. In het andere geval bemerkten de betrokken autoriteiten aan een geplaatste advertentie, dat bij een familie een kindje geboren was, 'hetwelk niet was aangegeven. Door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand is- hiervan te bevoegder plaatse kennis gegeven. Op het station Schoonhoven zette een 36-jarige man uit Rotterdam, te laat komende voor den trein, zijn 10-jarig zoontje in des trein, die reeds in beweging washij sprong toen zelf mis en kwam onder de wielen van het volgende rijtuig. De rechter voet werd geheel afgereden, de linkervoet werd' zwaar gekneusd. Na verbonden te zijn, is hij' naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. Zaterdagavond is op den Rijn bij. Duis burg het scheepje „Noordster", toen het van een sleep was losgemaakt, door den sterken stroom tegen een ander schip terecht ge komen en doormidden gebroken. De Neder- Iandsche schipper W. Kuyper, zijn vrouw en drie kinderen, die in de kajuit waren, zijn verdronken. Twee knechts, die aan dek ston den, vielen over boord, doch konden gered worden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet heel duidelijk; men zegt dat er een mis verstand tusschen den kapitein en den schipper is geweest over de aanlegplaats. Het gevaarlijke vuurwapen. Tragisch is 't bericht in ons vorig nummer omtrent den dood van den oud-onderwijzer Blaauw, den militanten anti-militarist te Ter- wispel, die door zijn eigen vuurwapen om kwam. Het Volk verneemt omtrent dit droeve geval nader De heer K. Blaauw te Haarlem, vroeger onderwijzer, maar om anti-militaristische pro paganda en dienstweigering niet meer in be trekking, zou te Wijnjeterp op een anti-mili taristische meeting het woord voeren. Zaterdag middag kwam hü in Terwispel bij 'kennisesn aan, om daar te overnachten. Zijn rugzak uit pakkend, liet Blaauw aan Schuurmans, den anderen anti-militaristischen spreker op die meeting, een met één patroon geladen brow ningrevolver zien, die hij steeds bij zich droeg, omdat hü meermalen gevolgd werd door tegen standers, die meer dan eens dreigden hem te zullen dooden. Hij zeide: „Kijk, dat dingetje moet mij verdedigen". Vermoedelijk doordat het wapen hem uit de hand viel en hij dit onder het vallen nog wilde grijpen (volgens anderen zou men hem tegen den arm geslagen hebben, zeggende: „ga weg met dat ding"), is het wapen afgegaan, met het noodlottig gevolg, dat de kogel Blaauw in de benedenzy trof. Twee doktoren waren spoedig ter plaatse, maar hulp mocht niet meer baten. Na ongeveer anderhalf uur is Blaauw, onder hevige pijn, tengevolge van zware verbloeding overleden. Op een land aan de Leidschevaart te Haarlem is een bok door honden aangevallen en zoodanig verminkt, dat hij moest worden afgemaakt. i Te Blerick (L.) had zekere II. aan den kapelaan M. verteld, dat hij katholiek wenschte te worden. De kapelaan hechtte geloof aan die bewering en ontving den man vaak aan zyn huis om hem te onderrichten. Alles ging naar schijn zeer goed, totdat H. zich voldoende had georiënteerd in de woning van den kape laan. Toen zag hij spoedig de kans schoon om met medeneming van een bedrag van f200, dat den kapelaan toebehoorde, te eclip seeren. De gemeentepolitie 'heeft den man aangehouden. De laatste dagen zijn verschillende deeleu van Engeland geteisterd door onweersbuien, gepaard met hevigen regenval. De te velde staande gewassen hébben erg geleden. Te Brid- gewater in .Somerset stroomde het water ten gevolge van een wolkbreuk als een vloedgolf door de straten. De huizen liepen onder en veel vee is verdronken. Te Lochaber in Schot land heeft men een lichten aardschok gevoeld die zes seconden duurde. Op liet station Kempen werden twee Hol landers, in wier gezelschap zich twee meisjes bevonden, gearresteerd, verdacht van handel in blanke slavinnen. In den trein was 'het optreden van de Hollanders door medereizigers opgevallen. Zij hadden do meisjes, afkomstig uit Essen en Horst-Emsoher te Dusseldorf leeren kennen. Onder voorsjiiegeling van hij zonder gunstige condities hadden z(j getracht de meisjes mee naar Holland te nemen. Do politie heeft in Nederland en in Frankrijk het signalement bekend gemaakt van oen bankier, E. de S., die verdacht wordt van verduistering vair' zes millioen francs. De S. had een kantoor te Ixelles bij Brussel; hij leidde een weelderig leven, had een groot huis en verschillende auto's. Men gelooft,, dat hü de wyk heeft genomen naar een van beide genoemde landen. Vliegtuigen. Een vliegtuig van den Aero-Lloyd is tengevolge van een onweersbui onderweg van Berlün naar Hoff bij Witten berg naar beneden gestort. De bestuurder werd zwaar, de passagier licht gewond. Het vliegtuig verbrandde. in Engeland is een militair vliegtuig neergestort by Chichester. De bestuurder en de mecanicien zün gedood. Door een hevigen storm is de Katholieke Kerk te Sint Patrick in den staat Louisiana (N. Amerika) ingestort kort voor het begin van den dienst. Talrijke kerkbezoekers werden onder de puinlioopen bedolven. Er zün 9 dooden en 9 zwaar gewonden. Bij de vóór-verkiezingen voor het gou verneurschap van den staat Texas, N. A., heeft mevrouwd Miriam Ferguson, de vrouw van een vroegeren goevernour van dien staat, een groote meerderheid behaald. Zü zal uds waarschijnlyk de eerste vrouw zijn, die het brengt tot het gouvernante-schap van een staat der Unie. Haar echtgenoot was jaren geleden wegens beweerde malversaties uit zyn ambt gezet, en had steeds voor rechtsherstel ge streden, doch tevergeefs. Men had hem geen kans gegeven om zich te rechtvaardigen. Mevr. Ferguson is gekozen op een anti-Ku Klux Klan program. Practise h adverteeren I Een ad vertentie uit de New York Sun: „Ik vervul hiermede den droeven plicht vrienden en kennissen te verwittigen, datmyn geliefde vrouw is gestorven, juist op het oogen blik, dat zy my een zoon schonk, voor wien ik nu oen min zoek, in afwachting dat ik een nieuwe levensgezellin vind, jong mooi en in het bezit van 20.000 dollars, om my te helpen in het leiden van myn bekende lingerie zaak, waarin ik een uitverkoop ga houden tegen liquidatieprijzen, alvorens de zaak over pe brengen naar het huis, dat ifc heb doen bouwen in de 18e Avenue No. 174, en waarin nog enkele prachtige apartementen open zyn, die ik verhuren wil van vijfhonderd dollar' af." (Vad.) Te New York is een raadselachtige moord ontdekt. Het slachtoffer van dezen moord i6 een zekere Aaron Graaf, een rijk fabrikant van radio-installaties. Het lyk van Graaf werd sterk verminkt gevonden in een verzegelde metalen kist in een kelder onder zyn werk plaats. Graaf was geveld door een slag met een byl op het hoofd en om den dood zeker te maken, geworgd. Graaf werd het laatst gezien op 1 Augustus. De politie zoekt naai den firmant van het slachtoffer, die verdwe nen is. Moord te Gent. In de Leopold- straat woonde Julie Verschueren, 50 jaar oud, geheel alleen, die er een tabakswinkel houdt, vroeger was het een herberg. Enkele huizen verder woont een groenteverkoopster, die dage- lyks biji Julie hare waren bestelde; maar daar zy sedert Maandag hare kliënte niet meer had gezien, verwittigde zy de politie, die de deur van den winkel gesloten vond en liet deze door een smid openbreken. Binnentredende bestatigden zy dat in huis en winkel alles was dooreengeworpen en de lade was geledigd. Op den vloer lag alles dooreengeworpen en kon men vaststellen, dat alles doorsnuffeld was. Op de eerste verdieping, waar de slaap kamer is der bewoonster, waren al de laden der kasten doorsnuffeld; in den kelder, die als keuken is ingericht, vond men in een leuningstoel gezeten, het lyk van Julie Ver schueren. Zy bleek bezweken aan een schedel breuk, en was gansoh blauw en het gestold bloed stond in de neus. In de buurt wordt verteld, dat het huis alwaar de misdaad werd gepleegd, bezocht werd door schippers, loodsen, scheepsstokers, enz. Op de toonbank van den winkel vond men een briefje met potlood geschreven, waar schijnlyk achtergelaten door den dader van den moord, om het gerecht op een dwaal spoor te brengen. Een zingende hond. Voor de rechtbank van Raai is op iet oogenblik een proces in behandeling tegen graaf Esterhazy, den ryksten magnaat van Hongarye, wegens het laten dooden van een zingenden hond. De aanklacht is afkomstig van artist Tinian. Deze bezat een musiceerenden hond, waarmee hij in verscheidene Europeesche steden voorstel- lingen gaf. Toen hij het vorig jaar met hej zingende dier te Totis vertoefde, werd de j hond door een boschwachter van den graaf gevangen en aan de goudvisschen ter voedering voorgeworpen. De graaf weigerde de geringste i schadevergoeding te betalen. Tinian, die door het verlies van zijn metgezel geruïneerd was, heeft daarom by de rechtbank de zaak aan- hangig gemaakt en een vordering van 200 millioen kronen ingediend. Voor de rechtbank verklaarden 23 getuigen, dat de graaf zijn personeel opdracht had gegeven, den hond te rangen. Drie wereldrecords. Het s. s. „Mauretania" is te Cherbourg aangekomen. Het schip maakte drie nieuwe records, n.l. de reis van New York werd afgelegd in vyf dagen, een uur en 45 minuten. De grootste afstand, op één dag afgelegd, bedroeg 526 mijl, welk record Vrijdag behaald werd, terwijl de gemiddelde snelheid 26Vó knoop bedroeg. De politie te Danville (Illinois, N. A.) stelt een ernstig onderzoek in naar een nieuwe wandaad der Ku Klux Klan. Het slachtoffer is de 18-jarige Frank Aaron. Hy was des avonds op weg naar huis. Hy vond op den weg drie mannen en een meisje, die een on geval met hun auto hadden. Hij bood zyn hulp aan en begon den wagen te onderzoeken. De mannen overmeesterden hem plotseling, trokken zyn kleeren los, waarop het meisje met een heet yzer K. K. K. in zyn borst brandde. Het echtpaar Crabtree van Dubucque (Indiana, N. Am.) waarvan de man vurig republikein is en de vrouw niet minder ijverig democraat werd dezer dagen een zoon ge boren en er ontstond oneenigheid over den voornaam van den nieuwen Amerikaanschen burger. Na een lang debat is nu gelukkig een compromis bereikt, en aan beide politieke partyon recht wedervaren. De knaap zal den schoonen naam dragen van Calvin-Woodrow Crabtree (naar Coolidge en Wilson). Tele grammen werden gezonden aan de leiders van beide partyen en cadeaux ontvangen van do plaatselyke republikeinsche en democrati sche voormannen. De uitvinder van de doodely'ke straal, mr Grindell Matthews vertrok heden weet van New York naar Engeland. Hy is zeer geestdriftig over de behandeling van zyn oog. Matthews is voornemens, om, wanneer hij zijn zaken in Engeland geregeld heeft naai' de Vereenigde Staten terug te keeren en daar zijn werk voort te zetten. Een Londensch jongetje van 6 jaar, dat door een auto was overreden, heeft op zyn doodsbed gevraagd, als hy stierf, met zijn teddy-beer begraven te worden. Het knaapje is inderdaad aan zjjn letsel' bezweken en natuurlyk is aan zijn wensoh voldaan. De 55-jarige vrouw uit Hammer (Branden burg) die beschuldigd werd, haar drie echt- genooten om het leven te hebben gebracht, heeft bekend, haar derden man te hebben vermoord. Na een twist heeft zij den 75-jarigen j man im,et een scheermes den hals doorgesneden. Boolsohe bladen 'bevatten uitvoerige ver halen over groote belasting-ontduikingen, die door vroegere Duitsche ondernemingen in Opper Silezië gepleegd .zouden zyn. Dat zou o.a. geschied zyn door de koolzuurfabrieken Caesar Wollheim, pvier zetel te Berlyn is en die een van de machtigste concerns is, die zich met het maken van koolzuur, enz. bezig houden. De eigenaar van de onderneming is de han- delsraad Arnold te Berlyn, een bekend Maece nas en oud vertrouwd vriend van ex-keizer Wilhelm. Door het toewijzen van een groot stuk van Opper-Silezië aan Polen, verloor deze onderneming veel van liaar inkomsten. Dat zou de reden zyn, waarom men belasting ontduiking ging plegen. De Poolsche fiscus heeft nu een de onderneming een boete op gelegd van zeven millioen zloty. Voorts zou ook de onderneming Hohenlohe schuldig zyn aan belastingontduiking. Zy was oorspronkelijk gesticht door prins Christiaan Krafft Hohenlohe-Oehringen, heer van Jawor- zyna. Na do toewijzing van een deel van Oppor-Silezië aan Polen zette Hohenlohe, ten einde zyn mynen, fabrieken, smelteryen en hosschen te redden, in 1920 zijn bezittingen om in een naamlooze vennootschap met een kapitaal van honderd millioen Duitsche mark, op dat oogenblik een groote som. In den raad van toezicht zaten o.a. prins Hohenlohe, dr Schacht, enz. Ook by deze onderneming zou vastgesteld zyn dat men de Poolsche schatkist op groote schaal had tekort gedaan door het onnoodig opvoeren van posten. De L u t i ne Nu onlangs weer is begonnen met het zoeken naar het goud van de „Lutine" is het misschien niet ongewenscht een en ander omtrent de geschiedenis van dit schip in herinnering te brengen. Velen 'hebben van de „Lutine" gehoord, maar wei nigen wellicht weten nog iets aangaande de geschiedenis van dit merkwaardige schip. De „Lutine" is gezonken in den nacht van 9 op 10 October 1799 tusschen Terschelling en Vlieland en „Lloyd's List and Shipping Gazette" bracht er onlangs iels van in her innering. In 1785 werd de „Luline", oen oorlogs- fregat met 32 kanonnen, in dienst gesteld by de Fransche marine. Op 11 October 1797 maakten de Engelschen, onder admiraal Dun can, het sohip buit by Kamperduin. Het voer daarna onder Britsche vlag. De meening is verkondigd, dat de „Lutine" toen zy verloren is gegaan, op weg was naar Texel met geld, voor het Britsche gouverne ment verzonden voor de betaling van de Britsche troepen in Nederland. Er bestaan echter geen aanwyzingen voor de gegrond heid van deze meening. Wel is bekend, dat in de eerste dagen van October 1799 admiraal Duncan, die aan boord was van de „Kent", welke bij Yarmouth lag, aan de admiraliteit berichtte, dat kooplieden, die geld moesten overmaken naar het continent, om hun crediet aan te zuiveren, een oorlogsschip hadden ge vraagd voor het transport van een aanzien lijke som geld, daar er geen koopvaardij schip beschikbaar was. De admiraal had het verzoek ingewilligd en de „Lutine" aange wezen om het geld naar Cuxhaven te brengen. Het schip verging in een zwaren N.N.W. i storm. Er waren slechts twee overlevenden; j één van 'hen stierf dadelyk na zyn redding, en de ander, een notaris, overleed nog vóór hü in Engeland was teruggekeerd. Hy had slechts een beknopt relaas van het gebeurde kunnen geven, waarin hij zeide, dat het schip i was „bestemd voor Texel", wat vreemd klinkt j in verband met het bovenstaande. Lloyd's, die de lading had verzekerd, stelde vast, j dat het geheele schip was verloren. Intusschen, hoe groot de waarde van die lading was, valt niet meer vast te stellen. Het schip voer zyn laatste reis in oorlogstyd, de documenten, welke iets omtrent de waarde van den schaf zouden kunnen vertellen, zyn verloren gegaan, en het is dan ook niet meer uit te maken, of de waarde, welke nog in het wrak, of in het zand daaromheen, ligt, nog slechts een paar duizend pond sterling of misschien meer dan een millioen vertegen woordigt. De grootste som, welke in den loop der tijden is genoemd, beliep 1.027.000 pond sterling. In het begin van de 19e eeuw hebben Nederlandsche visschers en zeelieden reeds goud en zilver tot een aanzienlijk bedrag 55.000 pond opgevischt. Tweederdo gedeelte van dit geld kwam aan de Neder landsche regeering. In 1821 verkreeg de heer Pierre Eschauzier van de Nederlandsche regeering het uitsluitend recht om de „Lutine" te lichten, onder voor waarde, dat de helft van den gevonden schat ter hand zou wordeu gesteld aan de Neder landsche regeering. De pogingen van den heer Eschauzier waren practisch nihil. Een jaar later, in 1822, heeft de Nederl. Regeering zich bereid verklaard de haar toekomende helft van den schat over te dragen aan Lloyd's Sedert heeft dit Britsche lichaam tal van overeenkomsten aangegaan met personen, die den schat te voorschijn wilden brengen, maar alle pogingen waren tot nu toe zeer teleur stellend. In 19110 is nog een' Britsche expeditie er op uilgetogen, maar stuitte op onoverkomelijke moeilijkheden door de massa's zand, waaronder het wrak lag bedolven. Er zyn toen slechte enkele ducaten opgezogen. Thans heeft, wy hebben het de vorige maand bericht, een Nederlandsch syndicaat een nieuwe poging ondernomen. Een nieuw systeem van berging zou liierby worden toe gepast en het bergingsvaartuig „Gerard" is naar Terschelling gegaan. De poging moest echter voorloopig worden opgegeven, omdat, ter plaatse waar de „Lutine" moet liggen te weinig water stond om te kunnen manoe- vreeren. Het ligt echter in de bedoeling om, zoo spoedig als de omstandigheden het toe laten, haar te hervatten. Een typische herinnering wordt in Engeland aan de „Lutine" bewaard, n.l. de in alle Britsche scheepvaartkringen bekende „Lutine"- bel bij Lloyd's, welke wordt geluid, als ,ian- kondiging, dat een schip over tu'd is. Deze bel is bij een van de lichtingspogingen uit het schip gehaald. De voorzittersstoel eu de bestuurstafel van Lloyd's zijn gemaakt van hout, afkomstig van het roer van de „Lutine". „Hand." Wisselkoersen. Amsterdam, 27 Aug. Berlijn 61i/4—61% Parijs 1414.05 Brussel 12.9513 Londen 11.58%11.591/4 New-York 2.57%2.581/4 «Xf-Wts-rii'.venwt••Cf*- ZWOLLE- In den af geloop-en nacht heeft nabij. Heino een ernstig ongeluk met een autobus plaats gehad. Een nieuwe bus van den heer Van Doesclaar keerde met 16 of 17 personen uit de omgeving vau deze plaats van de kermis te Raalte te rug. Toen men omstreeks half twee Heino genaderd was, had plotseling ©en hevige 'explosie plaats, waardoor de auto in brand geraakte en vijf personen verbrand den. Dirie of vier bekwamen ernstige brandwonden. Twee ernstig gewonden werden vervoerd naar bet ziekenhuis te Zwolle, waarvan inmiddels reeds één is overleden. Zes of zeven personen werden licht gewond, ook de chauffeur, een zoon van dhr Van Doeselaar. Die bus was van achter gesloten cn 'kon slechts aan één zijde worden verlaten. De lijken der omgekomenen waren ge heel verkoold. Van vier kon de identiteit onmiddellijk worden vastgesteld, te we ten, de vijftienjarige Bertha Kappers, twee dochters van dhr Schaasberg en A. Bron- wei', allen te Heino. 1 Naai wordt medegedeeld, haperde te Raalte reeds iets aan den motor, doch de chauffeur meende de reis nog wel te kunnen volbrengen. D|e politie stelt een ernstig onderzoek in naar de Oorzaak dei' ramp. Het parket uit Zwolle was reeds hedenmorgen op de plaats des on- heils aanwezig. Men verzoekt ons te melden, dat de Commissaris der Koningin in Zeeland dit jaar wegens uitstedigheid op den jaardag van H. M. de Koningin geen re ceptie zal houden. VLISSINGEN. Eenigen tijd geleden werd door de politie proces-verbaal op gemaakt tegen het rijden in de kom der gemeente met auto's met verblindend licht. D;e kantonrechter ontsloeg verbali seerden van rechtsvervolging. In verband met verschillende ingekomen klachten, hebben de politieautoriteiten een onder houd gehad met de Justitie, en als ge volg daarvan hebben Zaterdagavond twee inspecteurs in tegenwoordigheid van den Kantonrechter en den ambtenaar van het O. M. meerdere autobestuurders die met verblindend licht reden, verbaliseerd. Ook Zondag en gisteren werd met ver- baliseerend optreden doorgegaan. Al de verbaliseerden ontvingen een oproep om 3 September voor den Kantonrechter te verschijnen en zal dus dan nader in deze belangrijke kwesties uitspraak Wor den gedaan.,

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 3