Mo $78 Woensdag $7 Augustus S9$4 38e Jaargang Os Hingen ran Laserna. Bitalastó. ffiansnlaiui. FEUILLETOM. A Drukkers-Exploitanten OOSTERBAAM LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. II; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor ,te Mjddelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG- A b on n e me n t s p r i'j s Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.95 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct Bjj abonnement belangrijke korting. GODSDIENST PRIVAATZAAK. De twee grondpijlers van de Sociaal- Democratie, liet Historisch moterialisme en de leer van den Klassenstrijd zijn. zooals wij m vorige nummers aantoon den, met het Christendom in lijnrechten strijd. Hier gaapt een niet te overbruggen klove. Hier moet een keuze worden gedaan. 'Of het een, o£ het ander. De Socialisten, voorzoover ze althans over deze vraagstukken nadenken, gevoe len dit ook zeer goed. Maar het is voor hen geen reden om hunne propaganda in de kringen der Christelijke arbeiders te staken. De aan het Marxistische stelsel ontleen de bezwaren, zoo redeneeren zij, zouden eenigen grond hebben, indien wij van hen die onze banier wenschen te vol gen een soort geloofsbelijdenis eischten. Indien wij vorderden dat zij met deze grondstellingen van de Sociaal-Democra- .tie hunne instemming betuigden. Maar dat is immers niet het geval? Wij zetten onze poorten wagewiid open; en ieder, van welk geloof of van welke richting pok, is bij ons welkom. Laat men, zoo men dit wenscht, Chris ten zijn in hemelsche zaken, niemand zal daartegen bezwaar maken, als men dan ina.ar socialist is in aardsche zaken. - Ieder moet zelf weten wat hii wil gelooven. Godsdienst is privaatzaak. Het is een zaak van ieders persoonlijke over tuiging. Het is vooral met dit woord dat men tracht de Christelijke arbéiders in slaap te wiegen en daarom is het noodig ook aan deze leuze eenige aandacht te schenken. Wat bedoelt men eigenlijk met deze leuze? De .Socialisten hebben liet ons niet moeilijk gemaakt hierover te oordeelen. De uitgesproken bedoeling was eenvou- dig een lokmiddel te hebben om hen die nog aan den godsdienst vasthouden en deswege bezwaar maken Soc. Demo craat te worden, naar het roode kamp te kunnen overhalen. Toen Liebknecht op den partijdag' te Halle op het behoud van deze leuze aandrong yerklaarde hij woordelijk: Ieder die agitatorisch werkzaam is geweest zal moeten weten, dat dit punt van ons program uitnemende diensten heeft bewe zen en wij zouden ongetwijfeld een onge hoorde dwaasheid begaan, indien wii dit veranderen wilden. Buiten vooral kun nen we met de meeste vrucht werkzaam zijn, indien we den Godsdienst buiten spel laten." Den "Godsdienst buiten spel late.n, maar alleen met de bedoeling om op dis wijze zieltjes voor de partij te kunnen winnen. Op hetzelfde congres verklaarde de zelfde spreker: „Ieder die denken geleerd heeft., weet dat Godsdienst en weten schap onverzoenlijke tegenstellingen zijn. Onze partij is een partij van wetenschap; de wetenschap staat vijandig tegenover de religie. En hij voegde hieraan nog toe: „De religie kunnen wij alleen daardoor te lijf gaan, dat wij cje godsdienst van den individu kalmpjes godsdienst laten, maar hem wetenschap bijbrengen, de school moet tegen de kerk gemobiliseerd wor den, de schoolmeester tegen den pastoor goede opvoeding maakt dat er geen re ligie meer Is. In denzelfden geest sprak enkele laren geleden een der andere socialistische voormannen in Duitschland. „De beantwoording van de vraag, zoo zeide hijof religie voor ons privaatzaak is, laat zich niet met een eenvoudig ja of neen beantwoorden. Ze is liet slechts in 'dien zin, dat de S.Ü.A.P. als partij, zonder religie is. Maar ze is het niet in dien zin, dat het ons onverschillig zou wezen of de godsdienst haar den geest der massa beheerschenden invloed zal behouden. In dien zin is voor de S. Di. de gods dienst niets minder dan privaatzaak. Het moet voor haar, ook al is het niet in het partijprogram uitgesproken, partijzaak wezen om deze voor het zedelijk en geestelijk leven v a n li et volk verderfelijken in vloed der religie, met alle kracht tegen te werken. Dit is noodig in het belang van de partij, jn het belang van waarheid en vrijheid. Dat is duidelijke taal. Maar een taal die ook bij de S. D:. A. P. in ons land weerklank vindt. Godsdienst privaatzaak. Maar altijd en overal waar de Christelij ke beginselen in het geding komen vinden wij de Sociaal-Democraten tegenover ons. Godsdienst privaatzaak. Ook belijdende 'Christenen zijn vyelkom in het roode leger, zeer zeker, als zij het dan maai' voor lief nemen dat men met de hun heilige beginselen op de meest gruwelijke wijze spot. Enkele jaren geleden lieeft een Franscli minister de beruchte woorden gesproken: „"Wij hebben den menschelijken geest ont rukt aan den godsdienst. Wanneer een proletariër vermoeid van zijn arbeid de knieën boog, hebben wij hom opgericht en hem gezegd, dat achter de wolken niets te vinden is, dan droombeel- d e n. Gezamenlijk hebben wij de lichten des hemels gedoofd en zij zullen niet meer ontstoken worden." En wat schreef toen Het Volk. liet officieele orgaan van de S. Dj. A. P.. waarin plaats heet te zijn ook voor Ohris- tenen: „Natuurlijk is er geen socialisti sche partii ter wereld, die niet ver heugd zou zijn als in haar eigen land vanwege de Regeering der gelijke woorden worden gesproken." Ziedaar de lokkende leuze in de prac- tijk. Maar ook al was dat niet het geval, al werd met pijnlijke nauwgezetheid -ge waakt om de gevoelens van de belijdende Christenen te ontzien, dan nog zou hel woord j,Godsdienst privaatzaak" een be- driegelijke leuze zijn, een uitspraak in strijd met het wezen van den Godsdienst. Wat we in een volgend artikel nader hopen aan te toonen. 26). Eindelijk was hij zo© gelukkig de tou wen op het scherp eener bijl te- krijgen en zaagjde ze langzamerhand door, ech ter niet zonder de uiterste krachtsin spanning, daar hij het heele lichaam be wegen moest, aangezien zijn handen op den rug gebonden waren. Hij zag dan zijn handen vrij, al waren ze ook 'ge kneusd en gezwollen Diit gaf hem moed ^ni voort te gaan, hetgeen hem weinig moeite kostte, daar het gereedschap in de schuur uitmuntend te gebruiken was. Nu kwan» echter het gevaarlijkste nog aan. Zijn eerste werk was, de touwen, die nier en daar aan den muur hing, te ver zamelen en aan elkander te binden; daar- na Dij: op een ladder naar het dak, en langp daksparren voortklautsrend, hij. thans de voor hean zoo wel- e opening. z,jj bood juist ruimte ge- °m (*oor *-e wringen. Zijn n T waren gescheurd, zijn gelaat *Lt n ^gereten. Toch ging alles wn ,maar stiet hij: met den voet j. Pannen naar beneden, die in stekken op den g'rond viel. Ont- g scheen dus onvermijdelijk. „Ik Bij dit lichtzinnig en eenzijdig-politiek gedoe steekt wel scherp af het ernstig standpunt, door onderscheidene eerwaar dige colleges en personen ten.' aanzien der wetswijzigingen ingenomen. Meer dan één Kamer van "Koophandel en daaronder de Rotterdam sclie kwam al aanstonds als haar oordeel uit spreken, dat tegenstand tegen dit wets ontwerp allerminst geboden was. De Nijverheidsraad bracht een voor minister Colijn niet ongunstig rapport uit. In een serie lezenswaardige artikelen, opgenomen in „Economisch-Statistische Berichten", toonde oud-minister Treub helder aan, hoe hij geenszins vijandig staat tegenover dit wetsontwerp. Duidelijk wordt door hem betoogd, hoe hier „geen principieele verandering jn onze handelspolitiek wordt voorgesteld". Laten de dogmatische Vrijhandelaars zich dit openhartige woord van den hoog leeraar voor gezegd houden. Waar een erkend vrijhandelaar en an dere gezaghebbende lichamen met hem openlijk verklaren, 'dat geen koerswijziging in onze handelspolitiek wordt gezocht, is er geen reden om toch te doen „alsof". Doet men dit wel, dan laadt men den schijn op zich andere oogmerken te heb ben. Doen alsof. De actie, tegen het ontwerp-Tarieifwet gevoerd, hoe krachtig ook ingezet en hoe listig ook begonnen, vermag maar niet genoeg vat te krijgen in geestverwante kringen. Meer en meer wordt duidelijk, hoe ach ter deze agitatie werkt een grillig spel van politieke manoeuvres. Onomwonden gaf dan ook de heer Marchant te kennen, dat de Tariefwet moest zjjn de inzet voor den politieken strijd van 1925. „Colijn zou vallen, zooals Harte en Kolkman zijn gestruikeld!" ben verloren", zeide de arme jongen, en reeds kwam de gedachte bij hem op zijn plan op te geven en naar zijn stroo- leger terug te keeren, om in stilte den marteldood af te wachten. Echter, dit begreep hij ook, dat, als hij nu terug keerde, bet in den morgen onmogelijk zou zijn, nogmaals een ontvluchting te be proeven, en dat de doorgezaagde touwen heim toch zouden verraden, en zijn kwel lingen aanmerkelijk verergeren. Wjat zou bij doen? Benige ©ogenblikken bedacht hij zich; maar toen zijn peinzing in een stil gebed was overgegaan, gevoelde hij zich sterk om te volharden, en het touw om 'een der stevige gebindten slaande, liet hij zich naar beneden glijden. Daar stond hij weder onder Gods vrijen hemel; de schildwacht sliep,nog; niemand had hem ontdekt. Niemand? Ja toch iemand. Iemand, dien hij thans het allerminst op deze plaats verwachtte, was daar en had al zijin "bewegingen gadegeslagen van het oogen- blik ai, dat hij zijn hoofd uit het dak gestoken had. Nauwelijks had hij met den voet den grond aangeraakt, of uit een venster in zijn nabijheid vernam onze vluchteling een gedempte stem. Berst sloieg hem de schrik om het hart; maar den man, die hem „Herbert Vinson, Her bert Vindon!" toegefluisterd had, herken de hij het volgende oogenblik. De Volkenbond. Buitengewone belangstelling heerscht onder de volken voor de bijeenkomst van den Volkenbond, die dit jaar op 1 Sep tember te Genève vergadert. Men voelt met name te Londen, dat de eerste stap 'tot den werkelijken Europeeschen vrede gedaan is op de onlangs aldaar gehouden conferentie en men verwacht dat in de zelfde richting te Genève zal worden voortgegaan. De aanstaande vergadering van den Volkenbond wordt voor de be langrijkste gehouden, die tot dusver heeft plaats gehad. De voornaamste deelnemers aan de Londensche conferentie hebben allen getuigd dat er een nieuwe geest heerscht op het gebied van de internatio nale betrekkingen. Deze zal misschien de vergadering helpen om eenige middelen te bereiken voor het verminderen van het oorlogsgevaar in dier mate dat de volke ren zich veilig .genoeg voelen om tot e,en beperking der bewapening over te gaan. Voor de eerste maal trekken de vraag stukken van de veiligheid en de ontwa pening, die op het program van den Vol kenbond voorkomen sinds zijn oprichting de bijzondere aandacht van iederen Euro peeschen staat. Bijna alle geven blijk van ■hun belangstelling door hun vertegenwoor diging te Genève te versterken. Mac Do nald en Herriot hebben in dit opzicht den toon aangegeven door te besluiten' in persoon te gaan; en indien Mussolini niet zelf te Genève komt is dat niet, omdat hij de gebeurtenissen onderschat. Hij zendt Salandra en Schazer en Scialowa, .'beiden vroegere ministers van buitenland- sclie zaken, om hem te vervangen. Ily- mans, de Belgische minister van buiten- landsche zaken, zal als voorzitter optre den. Nederland, Tsjecho-Slowakije, Zuid- Slavië, Polen en Roemenië zenden ook hun ministers van buitenlandsche zaken. Hongarije wordt vertegenwoordigd door zijn premier graaf Bethlen met twee van zijn collega's; Seipel, de Oostenrijksche „Züjt gij het, die daar spreekt, heilige vader?" fluisterde Herbert terug. „Ja, ik ben het, antwoordde de stem; „ik kwam hier om u te helpen, maar uw moed is mijn hulp reeds voorgeko men „Bat mag, zoo wezen", zeide Herbert, „maar ©en geliefde vriend bevindt zich 'nog binnen deze muren, hij is evenals ik gevangen genomen, en zal nu het slacht offer worden van Wreede pijniging, te wreeder wellicht omdat ik ontvlucht ben." „Laat uw gevangen vriend aan mij over," was het antwoord; „zorg slechts voor uw eigen veiligheid. Vaarwel, vaar wel mijn zoon! verwijl hier niet langer, elk oogenblik dat gij toeft, kan u doo- delijk worden." Hierop snelde Herbert naar het nabii- zijnde bosch, en hij het aanbreken van den dag bevond hij zich buiten het bereik zijner vervolgers. HOOFDSTUK VI. De onbekende bemiddelaar. De morgenschemering vond Herberts bewaker nog in diepen slaap gedoken. „Gij maakt het u wel gemakkelijk lui aard," riep de officier, die de hem af lossende wacht vergezelde, toen hij bij Alart Besson gekomen was. „Gij zoudt kanselier, zal er waarschijnlijk nu ook zijn, terwijl dc socialisten Branting (Zwe den) en Nansen (Noorwegen) tot de Scan dinavische afgevaardigden behooren. Hongersnood. Volgens berichten uit Charkoff en mid den-Rusland is het in verschillende plaat- 'sen van de Oekraine en de Krim tot ern stige onlusten gekomen, daar de sovjet autoriteiten verzuimd hebben, den be loofden steun te brengen tegen den hon gersnood, welke zich reeds doet gevoelen. Volkscommissarissen en communisti sche agenten werden door de wanhopige» bevolking aangevallen; roode troepen wor den gezonden, om hen te beschermen. De toestand is nog verergerd door de zeer ^ongunstige berichten uit de gouvernemen ten Archangelsk en Wologda, .waar de boeren hun woningen verlaten met ach terlating zelfs van hun bezittingen. Korte Berichten. De Parijsche gemeenteraad zal 7 Sept. een gedenkteeken doen onthullen op de plaats waar de Duitsche opmarsch werd gestuit door de in taxi's aangevoerde troepen van Gallieni, die Von Kluck in den rechterflank vielen. Een nieuw handelsverdrag tusschen Italië en Duitschland wordt voorbereid. Te Sofia (hoofdstad van Bulgarije) is Michael Dasjin, de secretaris van de 'arbeiderspartij, door een onbekenden moordenaar doodgeschoten. Men denkt 'aan een politieken moord. Dasjin was een fel tegenstander van de regeering. Te Benaventura (Canada) is de eer- tete-minister, King, ternauwernood aan den dood ontsnapt, toen de tribune, vanwaar 'hij een openluchtbijeenkomst zou toespre ken, instortte. Hij bleek niet ernstig be zeerd. De regeering der republiek Australië £hoofdslad Melbourne) heeft tegen den veekoning Sir Sidney Kidman een vervol ging ingesteld orn hem te dwingen de som van 156 duizend pond sterling (twee miljoen gulden!) achterstallige grondbe lasting te betalen. - Op het station Rosenheim (Duitsch land) is een persoon gearresteerd, die zich als communistische koerier ontpopte. Men heeft politiek materiaal over de commu nistische beweging op hem gevonden. Herriot ontving een zeer vriend- scbappelijken brief van Mac Donald met betrekking van beider reis naar Genève. Rijkskanselier Marx heeft in den rijksdag verklaard, dat Duitschland de overeenkomst van Londen in elk gcWal Zaterdag zal onderteekenen. Vooral in België schijnen maatregelen te ■worden genomen om tol een snellere ont ruiming van het Roergebied over te gaan. De Fransche kamer heeft vannacht het verdrag van Lausanne met 410 tegen 171 stemmen geratificeerd. In do Engelsche textielindustrie is lusschen werkgevers en werknemers over eenstemming bereikt. Frankrijk heeft in een nota aan den volkenbond zijn standpunt over het ont- werp-verdrag van wederkeerigen bijstand bekend gemaakt. Japan wordt met een epidemie be dreigd. Gedurende de laatste 14 dagen deden zich 2500 gevallen van slaapziekte voor, waarvan 900 met doodelijken af loop. pnur«in mi» iniimiwwuiinii wicww— uw plichtverzuim met uw leven kunnen, boeten, wanneer grendels en sloten, kluis ters en boeien dezen nacht de ketters niet beter bewaard hebben dan gij." „Ha," riep de soldaat eensklaps op springende, „wanneer ieder'e schildwacht in Frankrijk en Savoye zoo trouw op zijn post bleef als ik." „Dan zouden de krijgsgevangenen," her nam .de officier, „alle reden hebben zich geluk te wenschen met, de beste kans om te ontvluchten." „Gij doet mij onrecht," antwoordde de ander. „Slechts vijf minuten heb ik ge sluimerd, en gij kunt aan mijn waggelen den gang, mijn ingezonken oogen, en de moeite, waarmede deze armen het ge wicht van het musket dragen, zien." „Dat gij uw zinnen bij het drinkgelag van dezen nacht verloren hebt, en dat om uw bloed weder in geregelden gang te brengen, deze zweep haar werking doen moet, of nog beter dit afhangende touw voor uw hals passen zou," zoo vulde de officier Alarts redeneering aan. „Maar," vervolgde hij, „wat is dat? Hier is iets vreemds gebeurd. Ik hoorde dezen nacht geen regen of storm, hoe komen die dak pannen verbrijzeld?" Zijn stem ging eens klaps van den schertsenden toon in dien van onrustigen toorn over, toen hij be sloot: „Kom aan, schurk, laat ons, daar ik vrees dat niet alles in orde zal zijn, Kloven in de handen, eczeem, dauw worm en alle jeukende huidkwalen wor den spoedig bedwongen door Foster's Zalf. Inderdaad een probaat geneesmiddel. Per tube f 1. (5) In Engelsch-Indië heerscht de cho lera. In enkele dagen stierven er 3500 personen aan deze ziekte. In verband met hun aanvallen op de carabinieri te Napels Zondag 1.1. is de gelieele afdeeling van de fascistische ha venmilitie, o. w. 5 officieren en 56 man, gearresteerd. Twee officieren die ontkwa men worden nog gezocht. Er is een aanslag gepleegd op den sneltrein BoedapestBoekarest. De aan slag mislukte. (Eenige rails werden door de ontploffing vernield en eenige wagons derailleerden. Er zijn echter geen slacht offers. De Fransche senaat heeft met 204 tegen 40 stemmen zijn vertrouwen in de regeering, terzake van de door haar te Londen gesloten overeenkomst, aange nomen. In verband met de epidemische vee ziekten, welke in verschillende deelen van Polen heersclien, heeft het comité voor de te Warschau tijdens de eerst volgende jaarbeurs te houden landbouw tentoonstelling den veefokkers in Neder land, Zwitserland en Beieren, die aan de tentoonstelling deel zouden nemen, be richt, dat de veetentoonstelling (onder deel van de landbouwtentoonstelling) al daar niet doorgaat. Te Johannesburg zijn de ondergrond- sche arbeiders in de goudmijn Geiden- huis in staking gegaan wegens geschil over 'de contractprijzen. Rufus Dawes, een broeder van Char les Dawes, is te Chicago aangekomen op reis naar Europa, waar hij zal medewer ken om het Dawesplan tot uitvoer te brengen. I 1 De onzekerheid, die te New York thans weer bestaat of het Dawesplan tot uitvoering zal komen is oorzaak dat men 'in bankierskringen grooter terughoudend heid ten opzichte van de Duitsche cre- dietplannen in acht neemt. De stemming is weer tamelijk pessimistisch. Duitsche go<edcren voor En geland- Ter aanvulling van de reeds eerder bekend gemaakte overeenkomst tusschen de Diuitsnche en Britsche regeeringen om op een nader te bepalen datum de .,,Rer paration Act" met de daaraan verbon den invoerrechten van 26 pet op Dluit- sche goederen bij invoer in Engeland weder in werking te stellen, deelt de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitsch land mede, dat haar gebleken is, dat van Nederland afkomstige goederen, ook al zijn deze geheel of gedeeltelijk van Diuitschen oorsprong, vrij van deze in voerrechten zullen zijn, mits zij uit Ne derland afgezonden zijn en afkomstig van een zich in Nederland, bevindenden voor raad, terwijl bovendien moet vaststaan, dat, toen deze goederen .van Jliuitschland naar Nederland vervoerd werden, Enge land niet de eindbestemming was. Uit het Eldorado. Zaterdag is in het Oostzaner Tuindorp eens zien, hoe uw gevangene het maakt, en of hij tot den tocht gereed is." De deur werd geopend en de officier met zïjn manschappen traden de schuur binnen. Zij vonden de grootste stilte; de stukken touw, waarmede de gevangene gebonden was geweest, lagen op den grond; zijn ketenen kon men vinden op het stroo, waarop hij gelegen had, terwijl de ladder nog tegen den muur stond en den weg aanwees, langs welken hij ont komen was. Men mocht raden hoe, maar dat de ketter ontsnapt was, was zeker. De officier stampte op den grond; zijn hart bonsde van verontwaardiging. Zij was te groot om die in woorden lucht te geven; maar hij greep naar zijn dolk en zijn oogen gaven genoegzaam te kermen, dat hij gereed stond den ontrouwen wach ter ne'der te stooten. „Neen," riep hij' na eenige oogenblikken van sprakeloos heid, terwijl zijn hand den dolle losliet, „dat zou een te eerlijke dood zijn voor zulk een booswicht als gij. De brandstapel, die nu beroofd is van het lichaam van dien ketter, zal het uwe ter vergoeding hebben, en uw hoofd zal dezen nacht worden ten toon gesteld naast de hoof den der Satanskinderen boven de poor ten van Pignerol." (Wdrdt vervolgd).

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1924 | | pagina 1